ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 4 Juli 1917. Cour au t)u EERSTE BLAH. Maximumprijzen gazoutsn Varkensvlees^!. Looi&tofTen. NIEUWSTIJDINGEN. CSEIerllsasee»® ABONNEMENT. Prjjj per drie maanden8 1,40. Franco per port.1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afeonderljjke- nummer» - 0,05. Verrehynt Maandag, Woensdag en Vrjjdag mts JAAR&&m. is. 10026 ISiraolaHP t A. J. BE LOOZE Jr. IMoaeee-HeefdraiiMttnei A. FKAHKEI- ADVBRTBNTIEN. Van 14 regelsf 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Insecding op den dag Tan uitgave vóór l.lo ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zierixzre; Brengt tec kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 30 Juni j.l., no. 54187, afdeeling Handel; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden: I. met intrekking van het ter zake bepaalde in zjjne beschikking d.dt 3 April jl. no. 28600a, afdeeling Handel, voor gezouten varkensvïeesch vaat te stellen een maximum inkoopprijs voor de gemeenten, ingevolge artikel 3 der Distri- butiewet 1916 van f 1,50 per K.G; II. aan de gemeentebesturen in overweging te geven een verkoopprijs van gezouten varkens- vleesch, ingevolge artikel 3 der Distributiewet 1916 van f 0,85 per K.G. III. met intrekking van het ter zake bepaalde in zjjee beschikking d.d. 3 April j.l. no. 28600&, afdéeling Handel, voor zoover betreft sub 7, ingevolge artt. 2 en 8 der Distributiewet 1916, vast te stellen de navolgende maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten varkens- vleesch a. Gezouten karbonaden f 0,70 per Va K.G. b. rollade - 0,75 c. fricandeau- 0,75 d. vette lappen - 0,50 e. doorregen lappen - 0,55 f. magere lappen - 0,70 g. gehakt - 0,60 h. vet spek - 0,50 i. mager spek - 0,30 j, krabbetjfis- 0,40 ]c. kruissebgf. .-0,40 I. hamschgf .,V 0,45 ZiEBitzsE, den 4 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEIN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw, Njjferlieid en Handel, van den 29 Juni jl., No. '4807: f)0 ynister van Landbouw,. Ng verheid en Handel'J Gezip BBnQ beschikkingen van 27 Juni 1917 en 28/'ani 1947, de eerste houdende vaststelling van P*Özew> tegen welke looistoffen door het r, tv L. zullen worden afgeleverd, de tweede hóu4e?de vaststelling van een artikel 8, hetwelk wordt-oegevoegd aan de „distributieregeling voor looistffen met uitzondering van eikenschors"; Heeft goedgevonden: I. in te trekken zjjne beide vorengenoemde bedijkingen; vast te stellen ingevolge artikel 2 der „dtribntieregeling voor looistoffen met uitzon ding van inlandsche eikenschors", d.d. 5 Mei j47, No. 38922, Afdeeling Handel, de navolgende ijzen tegen welke looistoffen onder de daarvoor .eldende voorwaarden door het Rjjksdistribntie- iantoor voor Huiden en Leder ii contant zullen worden geleverd, daaronder niet begrepen het bedrag van 50 cent per 100 k.g. looimateriaal ter bestrjjding van distributiekosten als bedoeld in artikel 5 van vorengenoemde beschikking: 1. f 41,25 per 100 k.g. - 104,50 - 122.75 - 84,25 - 31,50 - 52,45 87,55 Divi-Divi Kastaujepoeder. 3. Gambier 4. Vloeibaar Quebracho 5. Mangrove Sohors 6. Kastanje-extract 25 7. 35 8. Vaste Quebracho III. aan de distribntieregeling voor looistoffen, met uitzondering van inlandsche eikenschors d.d. 5 Mei 1917, No. 38922, Afdeeling Handel, toe te voegen de volgende bepaling: Artikel 8. 1. De vorenstaande bepalingen zgn niet van toepassing op Muskegon en andere houtsljjp- extracten. 2. De verkoop, het vervoer en de aflevering van Muskegon en andere houtslgpextracten is verboden. 3. Van het verbod, in het voorgaande lid gesteld, kan door het Rjjksdistributiekantoor voor huiden en leder dispensatie worden verleend onder daarbij door dat kantoor te stellen voor waarden. Zierikzee, den 2 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. CHINA. PEKING. Generaal Sjarig Soen, het hoofd van de militaire partij, heeft een bezoek gebracht aan den presi dent van de republiek. Hij heeft zijn ontslag gevraagd en tevens medege deeld, dat de Mantsjoe-Iteizer Hoean •Toeng weder op den troon is gesteld. AMERIKA. Een eleclrische trein is bezuiden de waterval van de Niagara uit het spoor geloopen en bij de stroom versnelling in 10 voet water gevallen. Naar verluidt zijn 27 mensehen ge dood, 40 gewond. Toen er, ter vervanging van blanke stakers, te East St. Louis in Illinois, negers uit de Zuidelijke Staten waren aangevoerd, braken er onlusten uit. De gouverneur moest de militie op roepen. Een politie-agent werd dooi de negers gedood. De menigte doodde twee negérs eü trachtte de militie haar geweren af te nemen om de negers aan te vallen.'De negers schij nen gewapend te zijn. ■Vijftien negers zijn door de blan ken gedood, terwijl zij uit hunne brandende huizen vluchtten. De schade wordt op 3 millioen dollars geschat. .De politie is liet grauw meester geworden. 300 blanken zijn gearres teerd. ENGELAND. De plundering van de voor Enge land bestemde aardappelen is in liet Lagerhuis besproken. In antwoord op een vraag zeide Balfour: Het is waar, dat er een Britsch schip met aardappelen bestormd is en '11 kleine hoeveelheid werd weggenomen. Het hangt geheel van de Nederlandsche regeering af om te verklaren of er aardappelen uit Nederland geëxpor teerd zullen worden of niet. De Ne derlandsche regeering heeft het in haar macht, 0111 de heele aardappel oogst in liet tand te houden, zoodat deze beschikbaar is om .te voorzien in de eigen behoeften, waarbij wij niet door het stellen van eisclien tus- schenbeide kunnen komen. Doch wij dringen alleen aan op nakoming van de regeling, volgens welke ons, zoo er aardappelen naar een der oorlog voerenden worden uitgevoerd, ons aandeel moet gegeven worden. NEDERLAND. AALSMEER. Alhier is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kweekerij van de firma W. Keesen Wz. In korten tijd was liet woonhuis tot den grond toe afgebrand, doch inmiddels waren de vlammen overge slagen naar de overzijde van den weg naar de woning van de blocmcn- kweekerij van den heer W. Maarsen, welke eveneens in de vlammen op ging. De brand zette ook de woning van den bloemist Tas in vlammen en ten slotte nog de woning van den heer Keesen. Alle vier de woningen zijn een prooi der vlammen gewor den. Het laatste huis aan den weg werd op last van den burgemeester omvergehaald óm erger te voor komen. HAARLEM. Maandagnamiddag 5 uur heeft op den Haarlemmerweg bij de Liedenbrug een ernstig ongeluk plaats gehad. De motorrijder Groen uit Amsterdam reed met zijn motor rijwiel met zijspanwagen, waarin zijn vrouw en zijn twee kinderen gezeten waren, tegen de eleclrische tram, uit Haarlem komende. De, vrouw was op slag dood. Den man werden de beide beenen afgere den, en zijn elfjarig zoontje verloor 'één been. Het meisje bleef ongedeerd. Het lijk van de vrouw werd naar Halfweg gebracht. De beide zwaar gewonden zijn naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. De toestand van den man is ernstig. De verbindingsas tusschen zijspan- wagen en rijwiel brak, waardoor het ongeval plaats greep. .WINTERSWIJK. Maandagmorgen is alhier een Roemcensche vlieger officier over de grens gekomen, die heel wat avonturen achter den rug had. De man, zoon van een senator en van 'beroep ingenieur, was einde October van net vorige jaar in de Dobroedsja gevangen genomen en naar een kamp in de nabijheid Van Hermanstadt gevoerd. Na 3 maanden tijds zag hij de kans schoon te ont vluchten en zette dwars door Oosten- rijk-Hongarije en "Duitschland 'heen koers naar ons land. 'I Was 'n zwerf tocht van ruim vijf maanden. Deels loopende, deels per spoor reizende, vervolgde hij zijn weg, terwijl hij soms dagen in de smerigste krotten moest overnachten. Tweemaal werd li ij zelfs gearresteerd, éénmaal in de nabijheid van Keulen; loei) wist hij tijdens het -transport uit den trein te springen, en den tweeden keer, nabij het grensplaats je Burlo, waar Vandaan hij naar het cacliol te Bor- 'ken werd overgebracht, doch ook toen zag hij. kans uit te breken. Hij is nu naar hel quarantaine- .stalion te Didam overgebracht. Sebrek aan veeToeder. TIELr Een landbouwer uit deze omgeving, bij wien twee toornen elk van 16 biggen werden geworpen, ver keerde door volslagen gebrek aan voeder voor de jonge dieren, in de noodzakelijkheid de .diertjes alle af te maken. 'Uit Stal ea Provincie. ZIERIKZEE. Dinsdagavond werd door de afdeeling S. D.A. P. alhier een vergadering gelioudcu met liet oog op de Gemeenteraadsverkie zing. Als sprekers traden op de lieeren L. Bonter en P. A. Perrcls. Aan de hand van !het strooibiljet, door genoemde afdebling verspreid, begon" de eerste Sprekerde heer Bonter, te wijzen opj de koiendistri- buliè hier .ter stede en de aangesloten gemeenten onder Zitrikzee. Bij een door spr. ingesteld onderzoek naai de oorzaak van de jiooge kolenprij- zen kroeg hij van dcii penningmeester der Brandstoffencominissie geen in zage van de ontvangsten en uitgaven de steenkolen betreffende, terwijl spreker op Brouwershaven volledige inzage van alles kreeg wat de kolen- distributie betrof. Terwijl dezen win ter de kolenprijzen f 2,00 per H.L. bedroegen, verkocht men de steen kolen te Brouwershaven voor f 2pr SO K.G. Door de federatie van de S. D. A. P. op Schouwen en Duiveland is bij den penningmeester der Brand stoffencominissie hier 'n onderhoud gevraagd naar aanleiding van het groot verschil in de kolenprijzen. Doch de federatie wem niet te woord gestaan door den beer Page; wel werd spr. toegelaten en hij kreeg ten antwoord, toen hij den lieer Pagé op die. prijsverschillen wees, dat hier de mudden erg zwaar waren ge weest. Spr. erkent, dat het een fout in huil agitatie is geweest, dat de kolen niet gewogen zijn toen ze ge distribueerd werden, doch bij waar schuwde de afd. Drei^chor, waar nog geen distributie had jilaats gehad en daar ter plaatse betaalde men 1' 2,60 per 100 K.G: Spr. meetd. dat ie Zie- rikzee de H.L. geen 1D0 K.G. hebben gewogen. Een gevolg hiervan is ook geweest, dat verschillende burge meesters zich van Zierikzee hebben afgescheiden. .Vervolgens behandelde spreker de stichting van 'n werkeloosheidfonds, welk fonds door minisler Treub js opgericht. In tijden van werkeloos heid krijgen de werkeloozen' onder steuning van Rijk en gemeente, doch het Rijk geeft geen ondersteuping als de gemeente geen ondersteuning geeft. Tal van gemeenten zijn tot dit fonds toegetreden, ook kleine, doch Zierikzee niet. De burgemeester heeft zegt-spr., in den Raad gezegd, er zijn hier geen werkeloozen en de raads leden hebben het alten stilzwijgend goed gevonden, dat men niet toetrad. Eveneens beeft de Raad gezwegen over de samenstelling van een huur- commissie. Door spr. is bij den bur gemeester er op aangedrongen om een hum-commissie samen te stellen, maar 'in een Burgem. en Wel h.-ver gadering werd besloten 'n zoodanige commissie niet samen te stelt®. De strekking der huurcommissiewverd door spr. voorgelezen en uitgelegd en hij deelde verder mede, dat men zich voor deze zaak lot Gedep. Stalen zal wenden. Ten slotte sprak de heer Bouter naar aanleiding van de artikelen in üe Nieuwsbode van Vrijdag en Maan dag ter aanbeveling der candidatuur van de lieeren A. J, Ribbons en J. v. d. Kwast. Spr. kan niet "begrijpen, waar de Lib. kiesvereeniging de stemming voor den 5en raadszetel vrijlaat, de heer Frankel den lieer J. v. d. Kwast durft aanbevelen. Naar aanleiding van dit gaat spr. terug naar den lijd toen de Ouderdomswet was aangenomen en in deze stad een feestavond georgani seerd werd. Spr. was niet feestelijk gestemd over deze nieuwe wet, die nog niet volmaakt was, en plaatste daarom een advertentie dat hij geen deel wilde nemen aan de feestvreugde. Toen, zegt spr., had je de poppen aan 'l dansen! Hoe was 't mogelijk dat de heer Bonter ziali tegen een bestuursbesluit durfde verzetten, zoo iemand moest uit het bestuur ver wijderd worden en nu gebeurt bet- zelfde ten opzichte van de verkiezing- voor den gemeenteraad. De Liberale Kiesvereeniging laat haar leden vrij bij' de stemming voor den 5en zetel en de lieer Frankel beveelt den heer J. v. d. Kwast aan. Zal, zoo vroeg de heer Bouter, de Liberale Kiesvereeniging den heer Frankel als lid schrappen? Hij gelooit van niet, maar wel gelooft hij, hoe harder de heer Frankel de S. D. A. P. tegenwerkt, hoe beter het voor die partij is. Spr. eindigde met de candidatuur J. Cats- hoek dringend aan te bevelen. (Ap plaus). Hierna nam de heer 'P. A. Perrels liet woord en sprak over „waarom de S.D.A. P. deelneemt aan den ver kiezingsstrijd. De aanbeveling der candidaten der Liberalen zijn vol gens spr. aanbevelingen van personen en dus persouenverkiezing, maar met program komen zij niet Voor den dag. Doch het gaat niet alleen tegen de liberalen, maar tegen alle burgerlijke partijen. De S. D.A. P. streeft naar de ver wezenlijking van een program opge maakt op 't Paaschcongres in 1899, waarvan spr. enkele artikelen voor leest en verklaart; zoo streelt men naar betere salariêei-iiig van lagere gemeente-ambtenaren en arbeiders, betere schoolgeldregeling (welke pro gressief moest zijn volgens spreker), vertegenwoordiging door arbeiders en onderwijzers in de commissies be last met het toezicht op het lager onderwijs, bétere volksontwikkeling, door openbare leeszalen, gemeente lijke woningbouw enz., keuring op de levensmiddelen, verbeterde armen zorg enprogressieve gemeente belasting. Spr. protesteert tegen de uitlating van de redactie van de Nieuwsbode waar zij schrijft, dat alle partijen nadrukkelijk of „stilzwijgend" de her nieuwing van het mandaat der aftre dende gemeenteraadsleden wenschen. De S. D.A. P. wjl dat niet. En wat dezelfde redactie schreef over den katholieken zetel, daar begrijpt spr. niets van, want dan had ook de S. D. A. P. recht op een zetel) wan neer men evenredige vertegenwoordi ging wil. Spr. eindigde met de -S. 1). A. P. aan te bevelen, den kiezers ver zoekend hun candidaat te stemmen. .Van de gelegenheid om nog iels naar voren te brengen werd gebruik gemaakt door B. v. d. Klift, die op eigenaardigen en koddigen toon sprak, maar den ernst niet bij zijn toehoor ders opwekte door enkele toestanden le hekelen. BURGH. Op 18 dezer zal de ^eeuw- sche Zangersbond „Zang Veredelt" op üitnóodiging van "de Burgsche Zangvereeniging „Nu met Hope" al hier, haar j aarlij ksch festival houden. Twaalf zangvereenigingen zullen er aan deelnemen. Negen daarvan ko men van de overzijde der Schelde. Ook de harmonie „Witte van Haam stede" zal hare medewerking ver kenen. Het is te hopen, dat dit mu ziekfeest een mooien dag weer mag. treffen. STAVENISSE. In de 1.1. Maandag alhier gehouden gemeenteraadsverga dering werd een verzoek van de afdeeling Tholen van den B. v. N. O., in zake salarisverbelering, tot een volgende vergadering aangehouden. Op een nader verzoek van de N..V. „Spoorweg-Mjj. Tholen-West-Noord- Brabant", om storting op aandeelen, werd afwijzend beschikt. De Raad ■verklaarde zich bereid desnoods bij notariëele akle ijj bevestigen hun vroeger genomen besluit, om op de genomen aandeelen te zullen iorten zoodra de noodige steun van Lijk en van Provincie definitief is toegezegd en dus de totstandkoming van de lijn is verzekerd. OUD-VOSSEMEER. Maandag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een 21-jarig jongeling, die, als militair te Roosendaal die nende,-na 'n ongesteldheid vaneenige dagen was overleden. De jongeman, die nog maar kort in dienst was, zou juist gisteren bevorderd zijn tot bri gadier; eenige militaire kameraden waren overgekomen om den over ledene de laatste eer te bewijzen, ter wijl een officier mede op 't kerkhoi aanwezig, bij de groeve eenige harte lijke woorden van deelneming uitte met het smartelijk verlies veor de betrokken ouders, en den jo geman ais degelijk militair herdacht. SCHERPENISSE. Bij de gehouden stemming voor 3 leden van den ge meenteraad werden gekozen de hee- ren D. Keur -(aftik), 131 stemmen, en W. Bijl, 114 stemmen, terwijl her stemming moet plaats hebben tus schen J. de Graaf en C. A. Geuze, die die ieder 98 stemmen verkregen. De heer V. Bolier verkreeg 85 en de heer M. J. Kievit 65 stemmen. WISSEKERKE. Benoemd lot ge zworen Van den Geersdijkpolder de heer J. A. van Hee M.Jz. alhier. RECHTZAKEN.^ De rechtbank te Middelburg heeft wegens het te laag aangeven voor de Inkomstenbelasting (f 4000 bij een verdienste van ten minste f 30.000) den vlashandelaar A. A. de W. uil Koewacht, veroordeeld tot een boete van f 2000, subsidiair zes maanden hechtenis, overeenkomstig den eisch van liet O. M. Aaebeitedligen, Terkooplugem, cu. ZIERIKZEE, 4 Juli. Notaris H. J van Nouhuys verkocht'heden alhier in liet openbaar, ten verzoekt? van verschillende eigenaren: Gemeente Zierikzee. '85 A. 10 c.A. bouwland aan deii Zandweg, voor f 1304; 91 A. 75 c.A. bouwland aldaar, voor f 1300. Nabij de Gasfabriejc. Tuingrond. 26 Roeden voor I 270, 10 Roeden voor f 130, 71/2 Roede voor i' 110, SV2 Roede voor f 160, 2IV2 Roede voor f 250, 28 Roeden voor 1 275. Gemeente Duivendijke. 58 A. 30 c.A. bouwland aan den Striepweg, voor 1' 1372. Het bouwland per 11 A. 68 c.A.; de tuingrond den hoop. RENESSE. Ten overslaan - u no taris F. J. H. Jespers werd t .^ver zoeke van mej. de wéd. S. de B. uïjne- Hammer, op 2 Juli publiek verkocht een woonhuis en erf, staande "en ge- tegen aan den Hoogenzoom onder deze gemeente, voor f 1000 en f 15 toebeding. lll'ÜlfilMl" MIDDELBURG, 4 Juli. Gedep. Sta ten van Zeeland hebben aanbesteed de verbreeding van den steigerdam te Walzoorden met bijkomende werken. Minste inschrijver is de heer J. J. Geluk le St.-Philipsland, voor f12995. HN I) E R W IJ S. Bij 't dezer dagen gehouden exa men lot het verkrijgen van het Mer- curius-diploma boekhouden slaagde o. a. mej. E. A. v. d. Iieijde G.Nd. te Wissekerke. K1RKNI1H W fT Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Njjland, H. O. Briët te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1