ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 Juli 1917 Uit Stad. en Provincie (ZlerlkxeessJte® C o u r a 9t t>u ABONNEMENT. Pijjs pei (lrie maanden Franco per post. Voor het buitenland per aar Afaouderljjke nummers 1 1,40. 1,70. 10,—. 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag ?3«t* JMRKAMK. ss 10025 DlraotaiiF i fl. J. DE LOOZE Jr. Oilaawap-HaafdpadaotaHPi A. FRISKEL. ADVBRTBNTIEN. Van 14 regels f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op des dag van uitgave róót S.IO ure. TWEEDE BLAO. NIEUWSTIJDINGEN, j NEDERLAND. WORMERVEER. Een zeslal pakhui- j zen, benevens" twee kleinere fabrieks- j gebouwen zijn door brand alhier Vrij- j dagnacht vernield. De brand was van zoo grootcn om- vang, als men daar of in den omtrek i in geen jaren heeft gezien. Ongeveer 12 uur werd bet vuur out- dekt iu een der pakhuizen, genaamd „Edam", behoorende bij de oliefabrie- j ken „De Liefde", van de N. V. Prins' j Oliefabrieken, staande aan de Zaan aan den Wormerdijk, op het grondgebied van de gemeente Wormer. In een oogenblik stond dit geheel van j hout gebouwde pakhuis in vlammen, welke gevoed werden door groote voor- j raden olie, en aangewakkerd door den krachtigen noordoosten wind. Kort daarop deelde het vuur zich j mede aan liet aangrenzende pakhuis „Jisp", eveneens van hout. Hoewel heel spoedig een groot aantal spuiten op-het terrein aanwezig waren kon men al zien, dat het hierbij niet zou blijven. De wind zwiepte de vlam men met kracht op, die weldra ook begonnen te lekken aan het pakhuis „Wormer". Het zag er dreigend uit. In allerijl werd nu de hulp ingeroe pen' van de omliggende gemeenten, .Wormer, Krommenie, Koog-Zaandijk cn Zaandam zonden spuiten om te hel pen. Een geweldige hoeveelheid water werd nu op het vuur uitgestort zonder dat aanvankelijk de uitwerking groot scheen. Nu werd besloten ook Amster dam te hulp te roepen. Te ongeveer 3 uur verscheen de „Jan van der Heijden" op het tooneel. Eerst te half vier kon men zeggen, dat het- gevaar bezworen was, nadat 6 pakhuizen: „Edam", „Jisp", „Wormer", „Geloof", „Hoop" en „Herinnering", be nevens het water-reinigingsgebouw en de olie-raffinaderij tot den grond waren af gebrand. Zoo hel was de gloed en zoo fel de vonkenregen, dat aan de overzijde van de Zaan, aan den Zaan weg, drie spuiten werk hadden de gebouwen daar tegen het vuur te beschermen. De brand woedde over een opper vlakte van ongeveer 4000 vierk. Meter. Van de van hout gebouwde pakhuizen is niets meer te zien. Omtrent de oorzaak verkeert men ge heel in het onzekere, te meer, daar er in de pakhuizen niet gewerkt was. Behalve de olie in de bakken iu de pakhuizen „Edam" en „Jisp", ging ook een belangrijke partij lijnzaad verloren. Ongeveer 13 jaar geleden waren de beide fabrieken door brand vernield. Gebouwen en goederen waren verze kerd op beurspolis. De schade wordt op f 70.000 geschat. HAAMSTEDE. Bij het Vrijdag gehou- I den examen te Vlissingen slaagde de heer A. Ros Az. voor het diploma ra- f diotelegrafie. RENESSE. In den nacht van Donder dag op Vrijdag 1.1. sloeg bij het hevige onweer, dat boven ons eiland woedde, de bliksem in de telefoongeleiding. In het kantoor werden 16 veiligheidsbuisjes stukgeslagen. Verder werden 'n drietal telegraafpalen beschadigd en sloeg de bliksem in een stuk land, waardoor een oppervlakte veldvruchten werd vernield. Een waardeerend woord tot het bestuur van Vreemdelingenverkeer „Re- nesse Vooruit" mag niet onthouden wor den voor de activiteit, die het getoond heeft, om zich,in deze gemeente eerst daags een schoenmaker te doen vesti gen. In hun pogingen is het bestuur goed geslaagd. Sedert meer dan een jaar is de gemeente zonder schoenmaker. In dit groote ongerief is nu weer voorzien. BROUWERSHAVEN. De rijksklerk, R. S. van Zanten te Haarlem, is aan gewezen voor de lijdelijke .waarneming van het ontvangkantoor alhier. NOORDGOUWE. Het aantal broed- vogels op ons in dit opzicht zoo rijke eiland een tachtigtal soorten is weer met één vermeerderd. Toen Zater dagmorgen de heer J. Vijverberg in gezelschap van den jachtopziener J. Bazen een duinwandeling in het z.g. domein achter Burgh maakte, vloog plotseling in hel „groene duintje". een watersnip uit liet lange gras op. Na een oogenblik zoeken ontdekte ons twee tal hel nest met vier eieren. Deze laatste waren peervormig, lichtgroen vangrond- klcur met bruinzwarte vlekken. Ze hou den het midden tusschen de eieren van tureluur (daakje) en kemphaan, .maar zijn iets kleiner. De plaats en de in richting van het nest deden geheel aan dat van den tureluur denken. Ofschoon het vogelboekje van Thijssel vermeldt, dat deze vogel (Gallinago galligano) door 't geheele land broedt, en de bekende vogelkenner, de heer Van Pelt Lechner bij zijn bezoek aan de duinstreek het vorig jaar als zijn meening te'kennen gaf, dat de watersnip hier zeer zekér wel broeden zou, is het, voor zoover ons bekend, toch de eerste keer, dat de watersnip hier broedend aangetroffen wordt, 't Is zeker een aanwinst die de vogelvriend met genoegen begroet. OUWERKERK. De schooljeugd heeft verleden Vrijdag haar, jaarlijksch reisje gemaakt, ditmaal naar Rotterdam. Het was uit een financieel oogpunt een heele durf, want het was te voorzien en het is ook gebleken dat de duurte ook hierbij haar invloed zou doen ge voelen. Toch hebben de onderwijzers het er op gewaagd, daarbij vertrouwende op de reeds meermalen gebleken offer vaardigheid der ingezetenen en ook wel eenigszins op hun eigen, door voortdu rende oefening tot groote volmaaktheid geworden zuinigheid. Dank zij de milde bijdragen wijst de rekening dan ookiiog een batig slot van eenige stuivers aan Het weer, dat zich eerst niet gunstig liet aanzien, was de kleine reizigers en reizigsters gunstig, 't Was van het begin lot liet einde een prettige reis, al werden ook een paar magen door de drukte wat rebelsch. Natuurlijk was het hoofddoel .de Diergaarde. Wat den meesten indrulc gemaakt heeft, is moeilijk te zeggen. De ouders zullen dit liet beste gewaar ge worden zijn. Van de Diergaarde naar de Bazaar en toen naar het station. Stellig hebben de kleinen genoten, en als de kas het toeliet, zouden ze bepaald met groote letters de volgende adver tentie in de Nieuwsbode plaatsen: Har telijk dank aan allen,, die door liun ruime giften ons in staat stelden zoo'n prettige en prachtige reis te maken; aan de dames- en lieeren-geleiders, die... nou ja, van wie we geen kwaad willen zeggen, en niet te vergeten aan hen ,die onze doodmoede beenen den gevreesden tocht van Capelle naar huis bespaarden, door ons zoo heerlijk te laten rijden. GOES. Dc vrachtrijder D. li. te Nieuwdorp (Z.) viel van een zwaren macadam wagen, werd met het voorwiel eenige malen rondgeslingerd en kreeg daarna voor- en achterwiel over zich heen. De man was onmiddellijk dood. semeer, 3 H.A. weiland, liggende bij de watermachine te Tholen, 1500 Gemeten- polder, in 5 perceelen. als volgt: le perceel, 57 A„ voor f 1700' aan hel waterschap de Vrije polders onder Tho len; 2e perceel. 60 A„ voor f 1560, aan Jhr". J. van Vredenburg te Tholen; 3e perceel, 58 A„ voor f 1570, aan jhr. J. can Vredenburg le Tholen; le perceel, 62 A„ voor f 1090, aan jhr. J. van Vre denburg te Tholen; 5e perceel, 67 A„ >'Oor f 2000, aan jhr. J. van Vredenburg te Tholen. Landbouw en Veeteelt. SCHOUWEN. De handel in vlas te velde is zoo goed als geëindigd. Er werden flinke prijzen besleed. Per Schouwsch gemet (41 A. 68 c.A.) vari eerden de prijzen tusschen f 300 en f 600. THOLEN. De vlekziekte heerscht hier ook zeer onder de varkens. Reeds is een tiental varkens er aan gestorven Onder de ingeente komt tot lieden geen vlekziekte voor. AaabeitediBgen, rerkooptogea, enz THOLEN. Door notaris D. van de Velde werd Zaterdag publiek geveild voor de erfgenamen van wijlen wed M. Slols te Schore als volgt: 3 H.A. 13 A. 10 c.A. bouwland, den Nieuwlandpolder, in 4 perceelen en in massa. Gekocht door den pachter M. M. Tichein te Tholen, voor f 102. per 39.24 A. Mede werd geveild voor rekening van den heer W. H. van Gorsel te Oud-Vos- 3 EC H T Z A R E TL Een ontaard vader. Voor de -Thiclscbe rechtbank stond terecht .T. J. v. Z. le-Tiel, wien ten laste gelegd werd, dat hij zijn 5 kindertjes, waarvan dc oudste 11 jaar is, onverzorgd beeft achtei-gélaten. Op 30 April was zijn vrouw als krankzinnige naar Zul- phen gebracht, den daarop volgenden nacht liet hij zijn kroost zonder eenig voedsel alleen en 1 Mei bracht hij het naar het politiebureau, waar hij, ge wezen op zijn plicht als vader, ver klaarde, '„dat hel hem absoluut niet kon schelen, wat er van de kinderen kwam en dat hij niet voornemens was er ver der voor te zorgen". Zijn kinderen, die hem naliepen, heeft hij daarop hard handig tcruggesloolen. en teruggejaagd, terwijl hij zelf op een fiets vertrok. Van onmacht lot helpen bleek geen sprake; bij zijn zuster verteerde hij f 9 kostgeld per week. Bèkl. is niet verschenen; ver moedelijk is hij naar Duitschland uitge weken. Eisch 6 maanden. Maria» en Leger. Behoudens onvoorziene omstandighe den zullen op 13 Juli eerstk. in 't genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: a. de dienstplichtige korporaals en manschappen, van de militie-lichting 1913, die bestemd zijn om later naar de landweer over Le gaan (dus uitgezon derd hen die beliooren tot de bereden korpsen, de pantserfort-artillerie of de torpedisten); b. de dienstplichtige kor poraals en manschappen van de lichting 1911 behoorende, tot de pantserfort- rlillerie of de torpedisten. Aardappelrelletjrs ta Amsterdam Zaterdagmiddag is het aan de Riet landen en bij het oude Entrepotdok toch nog tot relletjes gekomen. Toen namelijk de verkoop van aard appelen bij de waggons was afgeloopen en eenige honderden vrouwen elk met drie kilo in tevreden stemming naar huis waren gegaanverdrongen zich voor den afsluitboom bij den spoorweg overgang aap de Rietlanden nog honder den andere vrouwen. Zij waren zooals le verwachten was op het gerucht, dat er aardappelen le verkrij gen waren en bij het zien der terugkee- rende vrouwen met aardappelen in schort of manden, ook naar de Rietlan den en Cruquinsweg gcloopen. Op een gegeven oogenblik waren dc twee waggons natuurlijk leeg; er was geen aardappel meer in te bespeuren. De wachtende vrouwen eischten toch aardappelen! Een hevig gedrang, en ge schreeuw ontstond. De afsluitboom be zweek voor den druk, doch de sterke polilie-macht op het ruime terrein aan wezig, hield de vrouweiimeniglc in be dwang. Er lag echter in het water bij de Rietlanden nog een schuit, geladen met zakken aardappelen, bestemd voor de ziekenhuizen, weeshuizen en instellingen van liefdadigheid. Reeds hadden eenige Jordaaii-vrouwen getracht, deze schuit met een paar roeibootjes te bereiken, hetgeen door de politie belet werd. Deze schuit zou nu naar de Groenten- markt gesleept worden. Al gauw werd dit door de opgewonden massa, waarbij zich vele mannen en jongens uit cle eilanden-buurt gevoegd hadden, bemerkt. Iii een woesten ren ging het naar de Dageraadsbrug, waar de schuit moest passeeren. De brug was echter bijtijds afgezet. Door de Nieuwe Vaart werd de schuit gesleept naar het oude Entrepot. 'Op dc Kaüenburgerbrug stond liet in middels zwart van de menschen. Uit het publiek werden sleenen geworpen naar de schuit, waarop, zich inspecteur Van Slobbe en eenige agenten bevonden. De sleepboot-schipper weigerde verder ie sloepen, zoodat de havenpolitie deze taak verder moest overnemen. De bereden polilie-agenten losjen eenige schoten, om de saamgestroomde mensclieninenigle uit elkaar le drijven. Het relletje kreeg hier een ernstig ka rakter. Ten slotte slaagde de politie er in, de schuit in het Entrepot te krijgen. Op het Kadijksplein en de Schippe's- graclit was het zwart van de menschen, die bleven samenscholen. Een zeer sterke politiemacht was hier geconcen treerd. Eerst in het begin van den avond werd liet rustiger. vertegenwoordiger» van het hoofdbestuur aanried te bevorderen, dat de staking werd opgeheven in het vertrouwen, dat de minister zou nakomen, hetgeen liij vóór de staking had toegezegd. Rancune maatregelen zouden bij de staatsmanen beslist zijn buitengesloten. Aardappelen. Naar de meening van welingelichte Engelsche kringen is hel noodzakelijk dat de Nederlandsche autoriteiten stap pen doen 0111 le verhinderen, dat hetgeen Britsch eigendom is of het binnenkort zal worden, wordt geroofd. Er heeft zoo verklaart men in Nederland blijkbaar cenig misverstand geheersclit nopens de houding van En geland ten aanzien van den toevoer van landbouwproducten uit Nederland. De Nederlandsche regeering heeft daarvoor liet geneesmiddel geheel in handen. De Nederlandsche regeering is zich volko men van den toestand bewust en weet, dat Engeland in geenendeele de positie van Nederland moeilijker wenscht te maken. Engeland is echter besloten alle stappen le doen om Duitschland te be letten, Nederland iu zijn eigen belang te exploiteeren. Van de door het Landbouw-Export Bureau aan Engeland aangeboden aard appelen werd een zeker gedeelte niet verladen, daar volgens den Engelschen expert, die de aardappelen keurde, deze niet voor de Engelsche markt geschikt waren, voornamelijk wegens te geringe grootte. Het Landbouw Export Bureau heeft toen deze aardappelen door bemidde ling van het Rij ksdistributiekantoor aan geboden aan eenige gemeenten, waar onder Rotterdam, Den Ilaag en Amster dam. Terwijl de beide eerstgenoemde de liaar aangeboden aardappelen hebben aanvaard, meende de uit Amsterdam overgekomen deskundige daarvan te moe 'ten afzien, daar hij vreesde, dat het tijd verlies, verbonden met het vervoer naar Amsterdam en de distributie aldaar, te groot gevaar van bederf opleverde. Wat de nieuwe aardappelen betreft, zoo zijn de aanvoeren op. de veilingen dé laatste dagen sterk toegenomen en mag met grond worden verwacht, dat reeds in de eerste dagen der volgende week in alle behoeften kan worden voorzien. De ftrondwetshersleDlng. Naar het Ilaagsche Correspondentie- bureau meent te weten, zijn de voor stellen lot Grondwetsherziening thans bij den Raacl van State. Niet onwaar schijnlijk is de indiening bij de Tweede Kamer spoedig tegemoet te zien. Tabak. Naar men uit Amsterdam meldt, is binnen enkele dagen, als gevolg van de onderhandelingen van minister Posthuma met bölaDghebbsndeD, de opheffing te verwachten van het verbod van uitvoer van ruwe tabak. Het uit de groote fabrikanten, makelaars en groothandelaren gevormde comité lieeffe een na ver schillende conferenties vastgesteld schema ontworpen, waardoor voldoende tabak voor de Nederlandsche nyverbeid en tegen voor den „middenfabrikant" niet te hooge prijzen in het land zal bljjven. De minister kan zich met de algemeene Btrekking van het schema vereenigen, en ook de werkliedenorganisaties moeten er niet ongunstig tegenover staan. Do mQnwerkersstakiog. De Minister van Landbouw heeft een deputatie uit het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkers- bond ontvangen. De conferentie werd ook bijgewoond door den chef van de afdeeling Nijver- hetd aan het departemeut. De conferentie heeft 2\ uur geduurd en had tot resultaat, dat de minister de Gemengd Nieuws. I Gait van cl'olste of aan. Men schrijft: Op een plaatsje in Groningen zit een huisvader opgescheept met een zestal huwbare dochters, waarvan de oudste al 'n paar jaren niet meer ouder worden. Ze zijn en blijven 28! De jongste van het zestal kreeg dezer igen zoo waar kennis aan een lands verdediger, een flinken boerenzoon, die al spoedig vader om de hand der dochter kwam vragen. En hij deed het vrijmoe dig, als een landsverdediger past. Zijn uitverkorene had hem bovendien moed ingesproken: 't Zou wel lukken, zij een boerendochter, bij een boerenzoon 't paste JUs! Maar hoe hadden ze zich vergist! Pas had de militair zijn wensch te kennen gegeven ,of op vastbe raden toon sprak de vader: ,,Nee heur, 't gait hier van d'olste of aan!" En het slot? „Ook best!" antwoordde onze militair, maakte rechtsomkeert, vroeg de oudste 0111 haar hand en gaat nu weldra het huwelijksbootje instappen met de 46-jarige Jantje iu plaats van de 23-jarige Geertje I Ingezonden Stukken. Zieeikzee, 2 Juli 1917. Geachte Redactiel Vergun mg s. v. p. een plaatsje in uw blad voor eenige bemerkingen naar aanleiding van bet in uw laatste nummer verschenen ingezonden stuk van .eenige middenstanders". Bg voorbaat biervoor mjjn dank. In den aanhef van genoemd stuk staat ver meid een adres van den Middenstandersbond aan den Minister van L. N. en H., waarin o.a. wordt geklaagd over de onvoldoende winstmarge, voornamelijk wat levensmiddelen betreft. Wat na te denken van zoo'n adresbeweging, als men ziet, dat hier ter stede een middenstander de regeeringsartikelen beneden den maximnmprjjs verkoopt. Daarmede wordt m. i. het bewgs ge leverd, dat de winstmarge hoog genoeg en het doel van adressanten is, zich ten koste van de consumenten wat spoediger tot .villa-bewoner" op te werken. Ook wat de laatste kennisgeving van het adres betreft valt wel het een en ander op te merken. Adressanten constateeren daar, dat door de geleidelijke ontwikkeling de kleintjes worden doodgedrukt. Zjj kunnen zich daar echter mee vereenigen, als de grooten er maar geen nadeel van ondervinden. Das kleine middenstanders, veroenigt u. Dan helpt gjj de grooten onder u sterk maken en zjj zullen van hun kant mede werken u den hals om te draaien. In het laatste gedeelte van het schrjjven, trok bizonder mgn aandacht de uitdrukking: .De maatschappij zonder den middenstand is niemen dal." Het is heel gemakkelijk dit op papier te zetten, maar het bewgs. Was dit er bg geleverd, misschien was ik, en meerderen met mjj, van tegenstander tot voorstander bekeerd. Nu bljjf ik met de gedaohte rondloopen: .de midden stand heeft niet de minste reden van bestaan". Hjj parasiteert op ambtenaar en werkman. Hg is de maatschappelijke woekerplant, die de beste sappen van de door arbeid voortgebrachte vruchten voor zich opvordert en daardoor den ambtenaar- en arbeidersstand uitbuit. Hjj drjjft zaken met het doel winst te maken en niet, om in de behoeften van de verbruikers te voorzien. En hoe meer winst hoe liever. Daarbjj ontziet bg zich zelfs niet, ter bereiking van zjjn doel, minderwaardige practjjken in toepassing te brengen. Denk slechts aan warenvervalsohing. Bestonden er thans geen maximumprijzen, het vel werd den consumenten over de ooren ge trokken. Voor het verkoopen van artikelen heeft men geen middenstand noodig. Het volk kan dit zelf ter hand nemen door coöperatie.. De winst komt dan niet aan den enkeling, doch aan het algemeen. Daarom is het van groot nut lid van een coöperatie te zjjn. Ook kan niet genoeg op het verkeerde gewezen worden, om middenstanders in verschillende bestuurs lichamen te kiezen. Door het wel te doen kiest men zjjn eigen verdrukkers. De sohrjjvers vinden het zoo verkeerd, dat de burgemeesters van verschillende gemeenten van Schouwen—Duiveland zich van Zierihzee hebben afgezonderd. Ik daarentegen jaioh het toe, mits de gemeenten zelf de distributie ter hand nemen en dit niet opdragen aan de daar ter plaatse woonachtige winkeliers. Gewis heeft do burgetjj er belang bg. Ook bg de kolendistribntie hebben vele burgemeesters zich afgesoheiden. Zeer tereobt stellen zjj het algemeen belang boven bet partiouliere. Volgden allen maar dat voorbeeld, zeker voer ook onze burgerjj er dan wel bjj. Ten slotte nog de vraag: Waarom hebben de heeren niet bun naam onder het stak ge plaatst? Durven zg voor den inhoud niet instaan? Als men toch een zaak aanbeveelt en verdedigt, een werkeljjk belang van zjjn klasse, moet men dan zich verbergen? Dat kunnen m. i. geen degelijke, zaakkundige menschen zjjn. Hoogachtend, UEd's dw. dn., J. CATSHOEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5