Vrijdag 29 Juni 1917, nieu wstijdingen7 (Zlerlkzeeeehe Couran t)° ABONNEMENT. nPrjj» per drie maandenI 1,40. Franco per pout. - 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,05. Vetsohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73ets JAARGANG. M. 10024. Hipaotoiiri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgowap-Haofdradaotaisr I. FRANKE!,. ADVERTBNTIEN, Van 1—4 regelsf 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel -0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór S.SO ure. DERDE BLAD. C H ITA. Volgens het Petrograder Tclcgraaf- Agentschap wordt de toestand in China steeds ernstiger. De nieuwbenoemde minister-president moet repels weder af getreden zijn. Volgens geruchten heb ben de provincies Iloepeh, Ilonau, Sjan- ling en Sjansi zich onafhankelijk ver klaard. SPANJE. De gespannen politieke toestand blijft onveranderd. De slakingen te Bilbao duren voort; er zijn nog andere stakin gen in het vooruitzicht. De slaking van textielarbeiders is mei een overwinning voor de staakslers ge cindigd. In Barcelona vormde de politie, een Junta voor zichzelf en zal de politie in andere centra verzoeken zich bij haar aan te sluiten. Er is een ernstige scheuring in de liberale partij ontstaan. Deze partij zal in de toekomst uit twee groepen, be staan. De republikeinen en de andere partijen van de linkerzijde gaan voort te eischen de Cortes te heropenen, maar. er beslaat weinig kans, dat daaraan voor October gevolg zal worden gegeven. ITALIË. De Etna is plotseling .aan het werken gegaan. Een geweldige wolk van rook en vuur verscheen boven den tóp en te Catania liepen de menschen in de stra ten bijeen om het wonderbare natuur verschijnsel waar te nemen. Naar de meening van vaklieden, zullen in den nieuvvgevormden krater groole ontplof fingen hebben plaats gehadwelke krater in 1911 in de nabijheid van den voornaamsten krater van den vulkaan is gevormd. Aan den voet van dc Etna werd in de kleine dorpjes een lichte aardbeving waargenomen, die echter geen schade aanrichtte. RUSLAND. Volgens een telegram uit Sebastopol heeft muiterij plaats gehad onder de zeelieden van de Zwartezee-vloot, die admiraal Koltchak hebben afgezet. De muiterij was aangevangen met het gevangennemen van 4 officieren, welke de bemanning mishaagden. Daarna werd op een bijeenkomst van zeelieden, sol daten en arbeidersafgevaardigden beslo ten admiraal Koltchak en den chef van zijn staf, kapitein Smirnoff af te zeilen en alle officieren te ontwapenen. De regeering kreeg kennis van de zaak, en verving de afgezette officieren door ad miraal Eluhiku en kapt. Zórin. Koltchak en Smirnoff werden naar Petrograd ontboden om een verklaring omtrent het gebeurde af te leggen. De regeering beval, dat de officieren hunne wapenen moesten terujj ontvan gen en zij dreigde,, dat allen, die wei gerden aan dit bevel te gehoorzamen, als vijanden van Rusland behandeld zouden worden. Admiraal Koltchak richtte hierop per draadlooze telegrafie een boodschap aan de vloot, waarin hij zijn standpunt uit eenzette. DÜITSCHLAND. De studenten aan de universiteit te Würzburg hebben besloten öf barre voets te gaan öf klompen te dragen, teneinde wol en leder te sparen. NEDERLAND. TERSCHELLING. Het Duitsche s.s. „Westfalia", geladen met cokes van Rot terdam 'naar Kopenhagen, is door een Engelschen onderzeeër Ier hoogte van Terschelling getorpedeerd. 14 leden dei- equipage zijn hier door torpedobooten binnengebracht. Een man is verdron ken en de loods uit Rotterdam gewond. MEPPEL. Bij gebrek aan maïs be ginnen dc boeren in den omtrek hun varkens met ingelegde haringen te voe deren, die in tonnen van honderd K.G. netto, hier bij groole hoeveelheden uit Holland worden aangevoerd. De visch wordt verkocht voor f 21 per 100 K.G. netto. SPAARNDAM. In den IJpolder (Hout- rak) zijn bij het werken in een bouw land meer dan 100 zilveren munlen ge vonden uit de lSe eeuw. De geldstukken zijn in handen van verschillende be zitters. Toen de vondst bekend werd, gingen kinderen ter plaatse nog zoeken niet het resultaat,! dat ook zij er nog een 50-tal opdolven. AMSTERDAM. Toen Woensdagmor gen de timmerman T., zoöals gewoonlijk het huis van den opzichter A. C. S. was binnengegaan, werd hij plotseling met een breekijzer aangevallen en werd hem een slag op het hoofd toegebracht. Het bleek, dat twee personen door verbreking van een raampje in de voor deur, in genoemd perceel waren geko- ïfien, hetwelk lijdelijk door de bewoners is verlaten. Verschillende kasten had den zij opengebroken; in welk werk zij door den timmerman werden gestoord. Waarschijnlijk is niets ontvreemd, wat echter eerst te constaleeren zal zijn, wanneer de familie terugkomt. De toestand van den timmerman, die naar? «het ziekenhuis moest worden ver voerd, is zeer ernstig. ROTTERDAM. Een agent van politie zag in den nacht van Dinsdag op Woensdag licht branden in het huis S3b Walenburgerweg, waarin een' orgelfa- briek gevestigd is. Met een anderen agent ging hij er heen. Zij bemerkten op het dak een man, die toen zij zich eveneens op dat dak hadden begeven, dreigde een van hen naar beneden te gooien. Deze agent loste toen 'n revolver schot in de lucht om den man vrees aan te jagen en een inmiddels versche nen derde agent schoot van de straat af driemaal een revolver af. De inbreker gaf zich toen op het dak van pand 79 aan de politie over. Overgebracht naar het politie-bureau bleek hij te zijn een 30-jarigen 'Rotterdam mer, die op 13 dezer uit de gevangenis is ontslagen, na daar 31/2' jaar te hebben doorgebracht, ter zake van inbraak. Hij had lucifers en een stuk kaars bij zich, terwijl in hel kantoortje van pand 83b een breekijzer werd gevonden. De man was binnenge komen door het dakraam,.door gebruik te maken van een ladder. Tijd om iets te ontvreemden, heeft hij blijkbaar niet gehad. De mQnwerkerftstakiag. KERKRADE. De voorzitter van den Duitschen Mijnwerkcrsbond uit Ilerzo- genrath zich naar het bureau van den Chr. MijnwerkerSbond alhier begevende werd onderweg door een troep stakers aangevallen. Met een zwaar stuk hout werd hem letsel aan een arm toege bracht. Hij moest zijn fiets in de steek laten. Later werd hij met steen-en ge gooid. Te Amstenrade zijn 2 personen gear resteerd, onder verdenking van sabotage. Men verneemt uit de mijnstreek, dat in de eerstvolgende dagen onderhandelingen verwacht worden, welke tot de ophef fing der mijnwerkersslaking kunnen leiden. Ze zouden worden,gevoerd huilen het mijndistrict. Uit St*d en Provincie. PolderbenoAmlng«n. Bij K. besi. zijn benoemd tot gezwo rene van den Bprrenbroodpolder N. v. d. Klooster te Brouwershaven; lot ge zworene van 'hel waterschap St.-Anna- land B. Kodde te St.-Annaland; in het bestuur van den polder Oosteren ban van Schouwen lot dijkgraaf M. Steur en tot gezworene M. Jonker, beiden te Renesse. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland is herbenöemd als lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Tho- len, de heer B. J. van Oost le Sl.-Maar- lensdijk. NOOR-D WELLE. Bij enkele candidaat stelling zijn lol lede.11 van den gemeente raad gekozen verklaard dc hceren N. Daleboul:, C. Elenbaas en L. M. Fran ken, allen aftredend. ST.-FILIPSLAND. In de gehouden vergadering van ingelanden van den Prftis Hendrikpolder zijn op de aanbe veling voor de benoeming van bestuurs lid geplaatst de heeren II. J. Geelhoed (afIr.), G. Noordhoek en W. Geluk. W.-MAARTENSDIJK. Door het be stuur der Ned. Herv. Kerk werd in zijn laatstgehouden vergadering besloten 100 gulden toe te kermen aan liet fonds voor zieken en herstellende kranken. Naar wij vernemen, hadden de beheerders van dat fonds dc bedoeling een collecte te houden onder de ingezetenen, doch door deze gift van de Ned. Herv. Kerk had men daar weer van afgezien. Wij yin- j den dit jammer. Dit fonds heeft voort durend met tekorten le worstelen. En ook geen wondere we behoeven maar eens le lellen op jcJe prijzen der eieren, van de melk en.Thel vleesch. Het zijn alleen versterkende middelen, die'tfonds j verstrekt. Wc hoorden van arme zieken, j aan wie maar de helft der verster kende middelen konden verstrekt worden die de geneesheer h'un had voorgeschre ven. Ook hoorden wij van behoeftige herstellenden, aan wie weken lang niets meer kon verstrekt worden, omdat er meer dringender hulp werd vereischt. In zulke gevallen wordt dan dc genees heer geraadpleegd, 'en deze wetende dal waar niet is dc keizer zijn recht ver liest, past hier toe, waar niet is, verliest de zieke zijn recht. Wat een vermeerde ring van ellende moei hierdoor niet ver oorzaakt worden .Wij vernamen, dat liet fonds het vorige jaar over ongeveer f 800 te beschikken had. Hiervan moesl aan 5 zieken een vol jaar versterkt worden; bovendien nog 17 zwakken, die van 2 tot 6 maanden versterkende middelen ontvingen. Rekent men nu voor 5 zieken die oen geheel jaar versterking noodig hebben 1' 3 per week, dan is dit voor die 5 personen per jaar f 780. Het fonds is dan uitgeput en waarvan moeten dan die 17 van 2 tol 0 maanden versterkt worden. Ieder zal begrijpen, dal die gift van f 100 van dc kerk yolslrekt onvol doende is om dok maar eenigszins dit fonds naar behoef le le steunen. Laat hier dc gevoelige voor de ellende van zijn zieken cn tevens behoeftigen medc- mensch eens- het harnas aantrekken en zich opmaken 0111 flinke giften in le zamelen bij de ingezetenen tol verster king van dit fonds, opdat het toch vooral niet langer noodig zij, dat de geneesheer moet schromen om versterkende midde len voor te schrijven aan een armen krankzinnige, omdat hij weel, dat het daarvoor bestaande fonds loch niet over voldoende middelen beschikt om ze den zieke te verstrekken. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt mede gedeeld, zal binnenkort dc Beciuspolder circa 40 II.A. groot, liggende aan 'l Veer aan dc BrabanLschc zijde, publiek wor den verkocht. De laatste dagen heeft er, groote drukte geheerschl met liet plukken van kruisbessen; naar Noord-Brabant gingen eiken morgen circa 70 kinderen er op uit en het heeft wel een veertien dagen geduurd. Nu dit kruisbessenpiukken eindigt, wordt binnen enkele dagen aan de aalbessen begonnen. Dc gevreesde varkensziekte ver- loont zich hier ook weer; reeds een viertal is onder den grond gestopt ge worden. Bij al de narigheid om aan voedsel te komen voor de krulstaarten, wordt nu de misère van. varkensziekte gevoegd. POORTVLIET. De gehouden collecte ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den heeft alhier opgebracht f 12,80. De heeren C.. Th. tie Rijke, E. van der Slikkc en Chr. P. van der Sliklce» allen aftredende leden van den gemeen teraad, werden bij enkele candidaat- slelling herkozen. Landbouw dn Voeteelt. De Bond van Paardenfokkers in Schouwen—Duiveland van het Ncderl. Trekpaard (Belgisch type), dit voorjaar opgericht niet het doel de ambitie en liefhebberij voor het lokken van goede zware paarden in dit eiland aan le moedigen, hield de vorige week haar vóórkeuring van veulens le Ellemeet, Zonnemaire en Nieuwcrkei^k. De hier bij uitgetrokken veulens moesten geloond worden op de centrale keuring te Zie- rikzec, die op, 1.1. Dinsdag 26 Juni werd gehouden. Dal het streven van den Bond gewaar deerd wordt, blijkt ook uit de flinke toe name van het ledenaantal. Verschillende vereönigingen en personen zeiden den Bond aanzienlijke bijdragen toe. Geld prijzen worden den fokkers niet uitge reikt; de bekroonde veulens en. paarden ontvangen medailles met getuigschrift. De paarden, die van elke categorie no. één slaan, ontvangen een vergulcl-zilve- j ren, de andere een zilveren medaille. Als keurmeesters fungeerden, zoowel op de voorkeuringen als op de keuring, 1 dc heeren Math on, Kamp Harderwijk); 1 P. Vogelaar, Anna-Jacoba-Polder, en H. j J. Dorst, Stavenisse. Deze commissie had een zware taak, doch ook al door gunstig weer tijdens de keuring, liep deze loch ten genoegen van de inzenders af. De keuringen werden door veel belangstel- j lenden bijgewoond en met veel aandacht door een groot publiek gevolgd. De uil- slag was, dat geprimeerd werden in categorie I, merrie-veulens, ingeschreven in het V.N.Fr.St., fokker W. J. Boo- gerd (2), M. van Langeraad (2), G. J. Klompe, J. Doeleman, J. N. Bouman (2), W. J. ten Haaf, B. G. Moermond, M. J. Klompe, J. C. Hanse, A. C. de Oude, Joh.s Overbceke; cal. II, hengstveulens, ingeschreven N. V. T. S., fokker C. Steen- dijk, J. J. Geluk (2), M. Kosten, P. Hanse, J. Doeleman (2), G. J. Klompe, A. C. de Oude, H. Dambruine; veulens: a. niel- ingeschreven merrie-veulens van J. C. Ilansc, J. L. Iioogenboom, J. J. v. d. Zande, P. J. Fluijt, J. Önderdijk, H. v. d. Stolpe, P. Ringelberg, Wed. J. van Hoeve; b. niet-ingeschreven hengstveu lens van J. Önderdijk, P. Hanse, J. C. v. d. Have, M. v. Dijke; 1-jarige merries, ingeschreven V. N. Fr. St., v.an F. C. v. d. Bout, W. ten Haaf 'Hz., G. J. Klompe, W. ten Haaf IIz.; 1-jarige merries, niel- ingeschreven, van M. v. Langeraad, J. J. Geluk, M. J. Ivlompc, J. Klompe; 1-jarige hengsten, ingeschreven N.V. Fr. St.: C. Stccndijk, W. J. ten Haaf; 2-jarige mer ries van A. L. Klompe, M. Ganzcman, J. Klompe, A. Bolijn, P. M. Viergever, L. J. v. Gastel, A. J. Romeijn, M. A. Mol. Voor het voorbrengen cn toiletteeren der paarden waren prijzen uitgeloofd als volgt: le prijs f 8 met getuigschrift, 2e prijs f 7 met id., 3e prijs f 6 met id., 4e prijs 1' 5 met id., 5e prijs f 4 met id. Dc jury voor deze klasse bestond uit dc heeren Joh. Doeleman, G. J. Klompe, A. J. Steendijk, en als plaatsverv. lid de lieer W. J. teil Haaf, Noordgouwe. Dc uilslag was: "lc prijs A. v. d. Have, Noordgouwe; I. Keleinan, Zierikzee; A. Quist, Bruinisse; K. Mculemeester, Dui- vendijke, en A. Lukkus, Noordwelle. BBCHTZAKBN. Voor de rechtbank le Maastricht heeft terecht geslaan Th. P., een Duilsch de serteur, gedetineerd ter zake van poging lot doodslag, gepleegd op dén soldaat kommies Van der Veecken te Bruns- suin. Beklaagde, die met nog een smok kelaar gearresteerd was en door v. d. V. naar de wacht werd gebracht, heeft den ambtenaar aangevallen en getracht liem de oogen in te drukken. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis- straf. Aanbestedingen, yerkooplngea, eni. BÜRGII. Woensdag werd alhier door notaris Jespers voor de erven van de wed. S. Groenlecr alhier verkocht een perceeltje bouwland aqn den Ilöogenweg onder deze gemeente, groot 37 Aren 20 centiaren, voor f 1290 per 41 A. G8 c.A. Aard Appelenrelletjes. Te Rotterdam zijn in verband met het gebrek aan aardappelen opnieuw onge regeldheden voorgevallen Een groot aantal vrouwen en mannen is, naar de N. R. Crt. meldt, eerst naar het stadhuis gegaan, waar de waarne mende burgemeester, de heer v. Dorp, eenige vrouwen heeft ontvangen. Op hun klachten heeft de lieer v. Dorp geant woord, dat hijzelf ook geen aardappelen kon krijgen, dat de gemeente niets te zeggen had over dc aardappelen, die iif de schepen liggen en dat in de pak huizen geen aardappelen zijn opgesla gen. Hij lieeft de menschen verder ver zocht rustig te blijven en hun gezegd, dat zij op. andere wijze toch niets zouden bereiken. De betoogers zijn daarna kalm heen gegaan en hebben in het centrum van de stad wat opschudding gebracht, toen zij door (de straten trokken, gevolgd; door. een nieuwsgierig publiek. Bij den Bin nenweg splitste de optocht zich. Onge veer tachtig vrouwen met een aantal mannen begaven zich naar de rivier en langs de Westerkade en Parkhaven, naar de loodsen op het einde daarvan. De deuren van het terrein, waarlangs in de Parkhaven schepen met aardappe len liggen, stonden open. Een poging, die deuren nog intijds le sluiten mislukte. Alles stormde het terrein op, klom op de schepen, die weer langs den kant lagen en dus zonder moeite te bereiken waren, en vulde de meegebrachte zak ken. Vrouwen en mannen klommen over. 'dc heining van het terrein en een ander gedeelte ging door den uitgang terug. Er werd voortdurend met de stoomfluit om assistentie gevraagd, maar toen eindelijk een inspecteur van politie verscheen, was het té laat. Met buit beladen gingen de vro.uwen, sommigen met gescheurde kleeren en aan de armen bloedend, huis waarts. Een tramwagen van lijn 1 bracht verscheidene van haar. juichend stadwaarts. De vrouwen die aan deze bestorming deel hebben genomen zullen in de. eerste dagen althans niet van gebrek ban aard appelen kunnen spreken. De Ter. Staten en de oniQdtgen. De export-raad zal waarschijnlijk be ginnen met de opvordering van alle tarwe, 'die in de Ver. Staten door on- zijdigen is aangekocht. De onzijdigen zullen rantsoenen krijgen uit de voor raden, die er over schieten, als in do behoeften van de Ver. Staten én de ge allieerden is voorzien. Volgens een telegram uit Washington aan de Sun beseft het ministerie van buitenl. zaken de mogelijkheid van ver wikkelingen met de Europeesche onzij digen over deze beperking der versche ping van levensmiddelen naar Amerika. Amerika echter moet in de eerste plaats zorgen voor de behoeften van zichzelf en zijn bondgenooten. Vergadering van den Gemeenteraad te Oud-Vossemeer, gehoudea op Mondig 85 Jml 1917. Voorzitter de Burgemeeeter. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer Ampt. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vast- geiteld. Aan de orde ia een sohrijven van Gedeputeerde Staten, waarin in over weging wordt gegeven om in de ver ordening betreffende huisarbeid bij het pellen van mosselen en garnalen bij artikel 2 een bepaling toe te voegen, dat bet gezinshoofd, indien bij alles beeft gedaan wat in zjjn vermogen is, om bet pellen van mosselen enz. in zijne woning te voorkomen, niet strafbaar is. Waar men algemeen van oordeel is, dat bij opnéming der gewensebte be paling de waarde der verordening zoo goed als niets meer is, wordt met al- gemeene stemmen tot intrekking der verordening besloten. Ter tafel komt het kohier van de hoofdelijken omslag voor den diens 1917. De voorzitter deelt 'mede, dat f 7CKK aan belasting zal moeten worden ge beven en stelt voor, op de aanslagen zooals deze in het kohier zijn opgenomen een reductie toe te kennen van 52 pCt. waardoor nog het bedrag van f 7001 iets zal worden overschreden. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt biertoe besloten. Alsnu wordt aan J. J. en J. L. Kar boot ontheljüng van hondenbelastin verleend over een tijdvak van 6 maandei In verband met behoefte aan kasgel wordt besloten kasgeld van den gemeent 1 onivanger op te nemen tot een bedn 1 van f 7000 niet te bovengaande. 1 Niets meer te behandelen zijnde, det de voorzitter mede, dat hem door d< heer Commissaris der Koningin verl ia verleend. I Bij de rondvraag niemand bet woo verlangende, wordt de vergadering sloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5