Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank, eischte de officier van justitie li/2 jaar gevangenisstraf tegen den lsten bekl. (den hoofdschuldige in deze zaak), die in onmiddellijke verbinding stond met zekeren Wis dom van den Engelschen inlichtings dienst. De rechtbank achtte dezen bekl. schuldig en veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf. Op dezelfde overwegingen achtte de rechtbank schuldig aan het mis drijf van art. 363 W. v. S. den tele grafist, die zich door den eersten be klaagde had laten bewegen, inlich tingen te geven en telegrammen weg te nemen bestemd voor de centrale mogendheden en zij veroordeelde dezen beklaagde tot 7 maanden ge vangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De telegrafistedie door den eer sten bekl. eveneens was verleid tot het wegnemen van dergelijke tele grammen, enz., werd voorwaardelijk veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaren. De eisch was drie maanden gevan genisstraf. OUDE B f IJ S. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is o. a. geslaagd voor het candi- daals-examen vogr scheikundig inge nieur mej. N. Kloppert van Zierikzec. Dezer dagen werd te Tïfrecht tot arts bevorderd de heer G. v. d. Berge Cz. Post en Telegrafie. De door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen post voor en over Engeland, welke 10 November 1916 met het s.s. „Koningin Regentes" der Maatschappij „Zeeland" werd ver zonden, is thans uitgezocht, voor zoo ver niet aangehouden naar haar be stemming doorgezonden. De aange houden stukken van die post zijn aan het „Prisencomt" te Hamburg verzonden; aanvragen tot 't vrijgeven van die stukken moeten uiterlijk 31 Juli a.s. worden ingediend door een te Hamburg gevestigd Duitsch advo caat Verdere inlichtingen zijn bij de postkantoren in te winnen. Omtrent de pakketpost met ge noemd stoomschip verzonden en eveneens door de Duitsche militaire autoriteiten in beslag genomen, kun nen door het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie geen inlichtingen verstrekt worden; belanghebbenden kunnen zich hieromtrent eveneens tot een te Hamburg gevestigd Duitsch advocaat wendeu onder nauwkeurige omschrijving van hunne zending. Uitroer ran tabak. Olieslagers. Onderluitenant Jan Olieslagers, bekend als de „Antwerpeche Duivel", heeft de volgende eervolle vermelding voor leger dienst gekregen: Bestuurder vari een jachttoestel vau buitengewone hoedanigheden, vliegt al sinds het begin van den oorlog, is voor zijn kameraden een voorbeeld van toe- wjjdiDg, moed en tucht, velde na elkaar twee vijandelijke vliegtuigen, is al rid der van de Leopold-orde en versierd met het oorlogskruis, werd verscheiden malen bjj legerorder vermeld. Hongerdemonstratie. 500 vrouwen uit Veendam. hebben een hongerdemonstratie gehouden. Zij brachten een bezoek bij den burgemeester. Tijdens het onderhoud vroegen zij ruimer distributie van levensmiddelen, goed- kóopere turf en kleeding. Splonnago. Uit Parijs wordt aan het Adbl. gemeld, dat volgens de Figaro de bekende „Ja- vaansche danseres" Mata-Hari, welbekend te Parjjg, die vroeger gehuwd was met den Nederlandsch-Indischen overste Mac. Leod, is gearresteerd. Zjj is, volgens de beschuldiging, geboren in Indië uit Duit sche ouders, die Zeil heeten zij wordt vervolgd voor spionnage en verstand houding met den vijand. Zij zal binnen kort voor den krijgsraad terecht staan. Mata-Hari, mej. Selle, later mevr. Mac Leod is, z-oo merkt de redactie van het Hdbl. hierbij op, geen dochter van Duit sch© ouders, .maar van Nederlanders, uit .een familie, die reeds geruimen tyd van ouder tot ouder ia Friesland gevestigd was en later te Amsterdam. Zij is ook niet op Java geboren 4 Onze risscherfjvloot. In een vergadering van de vereeniging van reeders van visschersvaarfcuigen te IJmuiden is besloten; dat de volgorde van het uitvaren der stoomschepen zal geregeld worden door middel van een loting. De eerste uitvaart zal plaats hebben op 27 Juoiop dien dag zullen 20 schepen vertrekken. Hetzelfde aantal is vastgesteld voor 28 Juni en 29 Juni. Op 30 dezer zullen 40 schepen kunnen vertrekken. Yerlaging der rrachttarierei. Tusschen de regeeringen der geallieer den en de Yer. Staten heeft een confe rentie plaats, hetgeen waarschijnlijk zal leiden tot eene verlaging der trans atlantische vrachtprijzen; Daar aan de regeering der Yer. Staten onlangs door het Congres machtiging is verleend om schepen op te vorderen, bestaat de mogelijkheid van een internationale overeenkomst om de vrachttarieven tot het normale cijfer te verlagen. Men meldt, dat de minister de spoedige voorloopige buitenwerkingstelling van het verbod van uitvoer van tabak in uitzicht zou hebben gesteld, in dier voege, dat consenten voor een groote hoeveelheid voor den uitvoer bestemde tabak zouden worden verstrekt. Nog deze week zou een definitieve beslissing uit Den Haag worden ontvangen. Voor elke 100 K.G. uitvoer vrije tabak zou f 6,worden gereserveerd om de verliezen te dekken, welke ontstaan door de beschikbaarstel ling van de benoodigde tabak voor de binnenlandsohe nijverheid. Gasverbruik. Eerstdaags is weer een nieuwe rege ling van het gasverbruik in verband met de kolenschaarschte tegemoet te zien. De getorpedeerde schepen. (Officieel.) Na langdurige gedachten- wisseling inzake de op 22 Februari jl. vernietigde Nederlandsche schepen zijn de Nederlandsche en de Duitsche regee ringen tot overeenstemming gekomen op den volgenden grondslag: Ter vervanging van de verloren gegane schépen zal de Duitsche regeering aan de Nederlandsche regeering afstaan Duit sche schepen, die zich op het oogenblik in Nederlandsch-Indië bevinden en die iu waarde met de vernietigde schepen gelykafcaan. Daartegenover zal de Neder landsche regeering aan de Duitsche regeering een som overmaken, gelijk staande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekeriogesommen. Aan twee commis sarissen, van welke elk der beide regee ringen er een zal aanwijzen, zal de keus der schepen worden opgedragen, alsmede de regeling van de eigendomsoverdracht en van verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog uitsluitend in het transocea- nische verkeer zullen gebezigd worden, zullen niet in. de vaart worden gebracht alvorens de zeemogendheden, die in oorlóg mot Duitschland zjjn, de over dracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vrij verkeer hebben toegestaan. De Duitsche regeering zal aan de leden van de bemanningen der vernie tigde schepen de schade vergoeden, die zij hebben geleden tengevolge der ver nietiging zoowel wat betreft hun ge zondheid als hun goederen. Het bedrag dezer vergoeding zal eveneens door de beide bovengenoemde commissarissen worden vastgesteld. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 26 Juiii. Ter vee markt waren heden aangevoerd 91 paarden,'3 veulens, 1 ezel, 780 ma gere runderen, 620 vette runderen, 304 vette kalveren, 275 nuchtere kal veren, 86 biggen, 3 hokken of geiten. Prijzen per Va kilo: koeien van 52i/2 ct. tot 60—71 ct.; ossen van 50 ct. tot 57i/>—68 ct., stieren van 43 ct. tot 50—571/2 ct., kalveren van 471/2 tot 6072Va ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f ISO— f 400; kalfkoeien i' 190—f 410; stie ren f 140—f 600; pinken f 95f150; vaarzen f 145—1' 200: paarden f350 tot f 550; biggen f 3—f 13; slacht- paarden f 150—f 250; biggen f0,80 tot f 1 per week; hitten f 175f 300; fok nuchtere kalveren van f 30f40; slacht dito van f 16f 22. Rotterd. Eierenveiling Weenapl. 9 (gedep. handelsmerk: R. C..V.): ge garandeerd versche hoendereieren f 8 a f 8,60, dito eendeneieren f9,10 a f 9,45; dito ganzeneieren f 16 a f 18; kalkoeneieren f 10. Rotterd. Eierenveiling (in expl. bij de V. P. N.)kippeneieren f 7,55 a f 9,10; eendeneieren f 8,90 a f9,15; eieren van handelaren f 7,80 a f8,70; eendeneieren van handelaren f 9. per 100 sluks. TelegraflBOh Weerbericht medegedeeld door het Kon. Hed. Matoor. Instituut te Os Bilt, naar waarnemingen verricht in dia morgen van 27 Juni 1917. Hoogste barometerstand boven 765 midden-Duitschland. Laagste 759,5 te Stockholm. Verwachting van den avond van 27 Juni tot den avond van 28 Juni 1917 Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Westelijken windzwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, met kans op onweer, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6