BIJVOEGSEL, NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. behooreide b(j de vaa WOKSSDA8 87 JDNI 1917, «o. 10033. PALESTINA. Volgens Reuter zijn berichten ont- rangen, dat de slechte behandeling door de Turken van de joden in Palestina haar hoogtepunt bereikte bij de wegvoering van de joodsche bevolking van Jaffa. De Eogelsche, Fransche, Rus sische en Italiaanscha gezant in Den Haag hebben een gezamenlyk vertoog gericht tot d6n Nederlandschen minister van buiten landache zaken en hem ver zocht den Nederlandschen gezaüt te Kon- stantinopel op te dragen de Turksche regeering te verzoeken in naam der menscheiijkheid een éind aan deze ver volgingen te maken. De> Vereenlgde Staten. Krachtens een besluit van Wilson is een raad voor uitvoerverboden ingesteld om te zorgen voor de maatregelen dien aangaande in het ontwerp tegen de ver spieding, waardoor de Vereenigde Staten vele voorzorgen kunnen treffen, ten einde den oorlog gelukkig voort te zetten en te verhinderen, dat goederen Duitseh- land door onzijdige landen heen bereiken. De raad bestaat uit de staatssecretarissen van handel, landbouw en voedejl. Het rantsoeneeringsplan voor de on zijdige volken in Europa is uitgewerkt en zal aanstonds in werking treden. De eerste artikelen, die onder de wet vallen, zullen kolen en graan zjjn. NOORWEGEN. De Duitsche bladen berichten, dat de politie te Christiania eenige dagen ge leden drie „buitenlanders" gearresteerd heeft, en tevens in een particulier woonhuis een grooten voorraad bommen en ontplofbare stoffen in beslag heeft genomen. Aan het station werd een aantal uit „het buitenland" aangekomen koffers, welke eveneens ontplofbare stoffen in hielden, door de politie in beslag ge nomen. Verscheidene arrestatie» hebben plaats gehad. Het ontdekte complot heeft groote beroering veroorzaakt. Men heeft te doen met'n in waarheid misdadige onder neming. De Noorsché pers geeft bijzonderheden aangaande de ontdekkingen, door de politie gedaan, terwijl zjj de mede plichtigen opspoorde. Het materiaal, door middel waarvan het oompiot gesmeed werd, groeit voortdurend aan. Bewaarplaatsen van bommen en ont plofbare stoffen, welke blijkbaar tot sabotage-doelèinden bestemd waren, zijn in particuliere huizen gevonden. Een nog ernstiger ontdekking is ge daan in de zoogenaamde diplomatieke bagage waarin zich de brieven der Duitsche legatie moesten bevinden. Toen de koffers geopend werden, bleken er een groot aantal bommen in verborgen te zijn. Drie of vier Duitsche mede plichtigen en een aantal Noren zijn gearresteerd. Het Storting zal de samenzwering in geheime zitting behandelen. Da Noorache regeering heeft zich officieel tot de regeeringen van Denemarken én Zweden gericht met het voorstel, ge meenschappelijk en krachtig op te treden togen de spion nageplaag. NEDERLAND. ROTTERDAM. Zondagavond heeft aan den Sumatraweg een hevig gerecht plaats gehad tusschen Hollander? en vreemdelingen. Eenige honderden per sonen, die het schouwspel gadesloegen, wilden de politie beletten' tusscbenbeide te komen. Met de sabel werd de menigte van ongeveer zeehonderd personen, uit elkaar gejaagd. Een 19-jarig matroos, R. K. genaama, werd bloedend verwond en moest op 't politiebureau verbonden worden. De mQawerke»Btaklng. HEERLEN. Alle geïnterneerde Bel gische mijnwerkers, die collectief den arbeid geweigerd hebben, zijn onder scherp militair geleide uit Heerlen, Schalsberg en Kerkrade in drie extra- treinen naar het kamp te Zeist terug gegaan. Het aantal werkwilligen van den ochtenddienst is met eenige honderden toegenomen. De bawakingatroepen zijn versterkt: VLISSINGEN. Op telegrafisch verzoek is alhier aan het strand, waar zij aan het baden was, door de politie op signa lement aangehouden een joDgo Duitsche vrouw, verdacht van diefstal van byou- terieëu te Oudenbosch. Een deel van de ontvreemde voorwerpen had zij aan de kas vau het bad in bewaring gegeven. De vrouw beweerde kort geleden uit Duitschland te zyc gevlucht, omdat zij in een munitiefabriek moest gaan weikon. Betreffende de byohtêrieëa verklaarde zij, die van een heer te Oudenbosch te hebben gekregen en niet te weten, dat zij van diefstal afkomstig waren. Intus- schen bleek, dat zij in het bötel Zeeland te Vlissingen wilde logeeren, maar geen contanten had om do logies te betalen. De Duitsche oprichtster is naar Ouden bosch overgebracht. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 26 Juni. De arrondisse mentsrechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen M. J. H., oud 24 jaar, landbouwer, wonende te Oud-Vossemser, die Vrjjdag j.l. had terechtgestaan be klaagd van meineed in eene civiele procedure voor het kantongerecht te Tholen. De rechtbank sprak den beklaagde vrij, op grond, dat uit het ter terecht zitting gehouden onderzoek niet wettig en overtuigend was bewezen, hetgeen aan beklaagde bij dagvaarding was ten laste gelegd. Door den officier van justitie was ge- ëischt oone gevangenisstraf vau één j sar, terwijl door den verdediger, au. H. Polvllet, tot vrijspraak was geconcludeerd. Verder werden veroordeeld: 1°. O. van W. Pz., 58 jaar, vroeger te Nieuwerkerk, thans wonende te Zierikzee, bij verstek, tot f 2000 boete, subs 4 maanden hechtenis, met vrijspraak van hetgeen meer bij dagvaarding was ten laste gelegd, wegens eene aangifte als bedoeld bij hoofdstuk VIII der wet op de Inkomstenbelasting 1914 voor zich 1 zeiven opzettelijk onjuist do ep, terwijl daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstagn. Eisch f 3000 boete, subs 6 maanden hechtenis. 2°. G. K. J. K., 30 jaar, molenaar te Poortvliet, tot f 15 boete, subs 14 dageu hechtenis, wegens opzettelijk goederen verkoopen tegen hoogeren prijs, dan door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is toegelaten. Eiseh f 25, 3°. J. K. K., 59 jear,' molenaar te Poortvliet, tot f 15 boete, subs 14 dagen hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 35, 4°. M. L. P., 19 jaar, molenaar te Poortvliet, tot f 10 boete, subs 14 dagen hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 10, Het gerechtshof van 's-Bo»oh deed uitspraak iozake Com. Stroop, ge wezen veldwachter der gemeente Oss, dis door de Bossche rechtbank veroor deeld wa3 tot levenslange gevangenis straf wegens moord op den koopman Van Heesoh aldaar, dien hij in den vroegen morgen van 27 December 1916 op den openbaren weg te Oss met revolverschoten afmaakte en hem van zijn geld beroofde. De adv.-gen. van het Hof had 20 jaren gevangenisstraf geëischt. Het Hof veroordeelde beklaagde tot 20 jaar gevangenisstraf. Braad In het motorschip „Speculant". De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan op het beroep van C. Sol tegen het arrest van het Hof te 's-Gravenhage, waarbij l"j wegens brandstichting op het motorschip „Specplant", geladen met lijnolie, margarine en rubberafval, is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het cassatieberoep werd verworpen. Drie leden eener Haarlemoebe firma hebben voor do Haarlemsche rechtbank terechtgestaan, beschuldigd de aangifte voor do ooriogswiuBtbelasting onjuist en (of) onvolledig gedaan te hebben eu eenige vragen aangaande afschrijving en reserveeriDg niet te hebben beantwoord, waardoor nadeel voor den Staat kon ontstaan. De beklaagden ontkenden opzettelijk een onjuiste opgave gedaan te hebben. Zij zeiden van meening te zijn, dat door de firma gemaakte oorlogswinst niet door de firma als zoodanig moet worden op gegeven, en dat geoordeeld was, dat later nog een biljet voor de firma als zoodanig zou worden ontvangen, op welk laatste biljet dan de vragen aangaande de af schrijvingen zouden worden beantwoord. Het O. M. - achtte het opzet bewezen en eischt tegen elk der beklaagden een maand gevangenisstraf. Beleediglng van de Koningin en Prins Hendrik. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch veroordeelde L'. Ackens, re dacteur van de 'Kerkradenaar, wegens beleediging van de Koningin en Prins Hendrik tot 3 maanden gevangenis straf. De eisch was veertien dagen. De vierde kamer der Amster- damsche rechtbank deed uitspraak in een zaak tegen twee mannelijke en een vrouwelijke telegrafist, die ten laste werd gelegd zich schuldig te hebben gemaakt aan het misdrijf om schreven in |art. 363 ,W> v. S. pf in art. 374 iW. v. S. De beklaagden hadden ten behoeve van den Engetschen inlichtingsdienst uit het Amsterdamsche telegraafkan toor, waar zij werkzaam waren, tele grammen weggenomen, tusschen de centrale mogend heden en de gezan ten dier mogendheden gewisseld en bo vendien verschillende inlichtingen ge geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5