ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 25 Juni 1917. TWEEDE BLAD. NIEU WSTTJDTNGENT Uit Stad en Provincie. D& nieuwe Zegelwet. (Zierlksie e« «s'Ms €5 «s> sa m n t J„ ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenI 1,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per aar - 10, Afzonderlijke nummer»- 0,05. Verschjjut Maandag, Woensdag en Vrijdag, 73»te JAARÊANS ;t 10022 ggfonioteur s A. J. PK LOOSE Jr. Blleanie-HMMradnolcapi A. FRANKEIU ADVERTENTIE N. Van 14 regel»f 0,40. Elke regel meer0,10. Reclame» per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting, inzending op den dag van uitgave vóór I.IO ure. ITALIË. Zaterdag is een groot proces van hoogverraad beëindigd. Twee beschul digden zjja tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, vier andere tot lichtere straffen. Mgr. von Gsrlach is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Pomarici tot den kogel. Beide, laatsten zyn voort vluchtig. Ia de maand Maart deden er in Italië geruchten de ronde, dat monseigneur Von Gerlach, Duitsch prelaat aan het Vaticaan, een spionnagedienst tegen Italië had georganiseerd, waarvan o. a. de slagschepen „Benedetto Brin" en „Leonardo da Sinci" het offer werden. Mgr. von Gerlach werd in zijn functie aan het Vaticaan vervangen en reisde naar Duitschland terug. Naar aanleiding van deze kwestie interpelleerde de afgevaardigde De Felice den 9en Maart in de Italiaanscfce Kamer. De regeeriDg deelde daarop mede, dat zy een acte van beschuldiging had geformuleerd tegen Mgr. von Ger lach, gewezen Duitsch prelaat aan het Vaticaan en hem had aangeklaagd van verraad en het uitleveren van geheime Ailitaire stukken aan den vijand, ten gevolge waarvan de Italiaansche zee transporten naar Albanië aan den vyand bekend en verschillende schepen op ge heimzinnige wjjze vernield waren. NEDERLAND. AMSTERDAM. Een bediende van een groot kleedingmagazijn op het Konings plein alhier, moest ongeveer f 11000 naar een bank brengen. Inplaats van dit te doeii^ gnig hij er vandoor, naar Scheve- ningeu. In Amsterdam teruggekomen wist een vriend hem te bewegen naar een politiebureau te gaau, waar bleek, dat hij het grootste deel van het geld nog bij zich hadeen kleine f 100 had hij verteerd. ROTTERDAM. In de Nieuwe Haven alhier waren eenige schepen met aard appelen aangekomen. Eenige vrouwen, die in de omgeving van de Nieuwe Haven wonen, hadden er spoedig de lucht van gekregen. In minder dan geen tijd was het nieuwtje in de buurt ver spreid en logen mannen, vrouwen en kinderen met zakken, manden enz. naar de rijke voorraden. Voor de politie in voldoenden aantal aanwezig was, had men reeds eenige schepen geplunderd en was de kostbare waa? met pakken vol weggesleept. Op last van den havenmeester zijn later de aardappelschepen iÜar de Waal haven overgebracht en onder bewaking van de rivierpolitie gesteld. ZIERIKZEE. Zaterdagavond 23 dezer vierde de 'scholiervereeniging „P. A. N". haar éénjarig bestaan door een gezellige bjjeekomst van leden en donateurs in de aardig versierde zaal van het „Huis van Nassau". Hoewel het uur van samenkomst 7.30 nur n.m. naar de meening van vele belangstellenden wel wat vroeg was, bleek de toeloop toch de verwachting te overtreffen, want al spoedig moesten meerdere stoelen worden aangebracht om alle aanwezigen zitplaats te geven. Een ruim van afwisseling voorzien programma werd zonder stoornis regel matig afgewerkt. Alles wat men te hoorep en te zien kreeg droeg het stempel van wel verzorgd te zijn. De vier op het tooneel vertoonde stukjes zjjn, behoudens de "te geringe belichting van de beide eerste, zeer goed uitgevoerd en uitmuntend geslaagd. Twee meisjes en een jongeman spraken zoo zacht, dat vele aanwezigen moeite hadden hen te volgen. Voor hen zou het raadzaam zijn een poosje longen- gymnastiek te beoefenen om van deze fluisterstemmen af te komen. De heer J. G. Roest Crollius droeg ter opluistering op zeer verdienstelijke wijze voor de „Kruiseprook van Multatuli". Wanneer men op deze wijze de werken van Multatuli hoort voordragen, komt men onder de bekoring van den verheven geest, die dézen grootsn donker boheerscht heeft. Over het muzikale gedeelte moet uw Verslaggever, al» zijnde geen muziek kenner, zwijgen. Echter waagt hij onder alle voorbehoud de opmerking, dat het gedeelte vóór de pauze minder hoog stond, dan het gedeelte na de pauze. Dit laatste scheen hem zeer goed uitgevoerd. Het vele voor en het weinig tegen Euamgenomen, is deze avond geweest een zeer aangename,'waarop de Pannisten met voldoening kunnen terugzien. Men verzoekt ons mede te deelen: De Ooöp. Arb.-Verbruiksvereeniging „De Dageraad" te dezer stede heeft ter verkrpging van goedkoopere rijst voor de ingezetenen hot volgende verzoek aan het Distributie-Bureau in deze gemeente gezonden Aan het Distributie-Bureau te Zierikzee. M.lH. Door het verstrekken van het rantsoen aardappelen d 2 en 3 K.G. (terwijl de minister voorgeschreven had 1 K.G. per hoofd en per week te verstrékken), zijn er in geheel Zierikzee geen aardappelen meer verkrijgbaar. Ook had'de minister in overweging gegeven den prijs van de rijst te stellen op 10 ct. per J K.G. Daarom verzoeken wij beleefd doch dringend, den prijs van de rjjst te stellen op 10 cent per j K.G., vooral daar in geheel Zierikzee niet één aardappel meer verkrijgbaar is. Hoogachtend, P. A. PERRELS, voorz. J. CATSHOEK, secr. C. L. VERBEKE, penningm. In de op Zondag in Café Ringel- barg te Brouwershaven gehouden ver-, gadering van het federatie-bestuur der Staatspensionneering werd met algemeens stemmen het volgende besloten: Naar aanleiding van de medcdeelingen der Afdeelingen zal dit jaar geen npen- luchtmteting gehouden worden. Dezen winter zal door uitzending van sprekers de belangstelling levendig gehouden wor den. Het volgende jaar leek geschikter voor een meeting. Voor de vervulling van 3 vacatures in het Hoofdbestuur zullen aan de afdeelingen aanbevolen worden de heeren Duys en de Muralt, kamerleden. Algemeen was het Bestuur van oordeel dat vooral ook door de losmaking van de ouderdomspen sionneering van de andere sociale wetgeving de Bond zich enkel moet blijven bepalen tot het ouderdoms- vraagstuk. Omtrent de totstandkoming van de invaliditeitswet bestaat toch geeu onzekerheid, wijl deze geen twistappel ia tussohen de politieke partijen. Eenstemmig was men van oordeel dat bij de verkiezingen van het volgende jaar de Bond van Staatspensionneering niet zelfstandig een oandidatenlijst zal inleveren; men verwachtte, dat de Bond zich zal bepalen tot grooten steun aan bekende voorstanders. Waterpolo-elub. Nadat een commissie van zwemmers, benoemd in de laatst gehouden alge- meene vergadering van de vereeniging „Het Stelletje", de noodige voorberei dende besprekingen gehouden had, is dezer dagen in deze gemfeentf. opgericht een vereeniging van leden van „Het Stelletje", die zich ten doel stelt het beoefenen der waterpolo-»port. Het be stuur der bestaande zwemclub heeft goedgevonden, dat een klein deel van het zoo ruime zwemwater wordt in be slag genomen door het twintigtal leden moge het er spoedig meer zijn om zich daar in een afgeperkte ruimte, zoodat de andere kalmere lief hebbers niet kunnen gehinderd worden te vermaken niet alleen, maar ook zich degelijk te oefenen in het werpen met den bal en in al wat tot de water- athletiek behoort, zooals: de verschil lende zwem-„slagen", het redden van drenkelingen, snelzwemmen. Het bestuur der Waterpolo-olub, naar de moedervereeniging „Het Stelletje" genaamd, wordt gevormd door de heeren dr. Van der Kwast, voorzitter, Wesse- ling, onder-voor., Ringelenstein, secret., Dogterom, penningm. en J. Kloppert, Van der ,V3lk en Veer»ema commis sarissen. Leden der zwem vereeniging kunnen zich als werkend lid, lid-donateur of donateur bij een der genoemde bestuurs leden opgeven. Zou tevens deze nieuwe attractie van een der mooiste zwem- gelegenheden van qns land, de enkele zwemmers, die nog geen .'id vah „Het Stelletje" zjju, niet verleiden kunnem om zicH aan te sluiten bij die nuttige vereeniging? DREISCHOR. In de Vrijdag gehouden vergadering van Ingelanden 'van den polder „Dreischor" ward de rekening over het dienstjaar 1916/17 goedirekrurd en vastgesteld, in ontvang op f 38883,65, in uitgaf op f 37460,785, en alzoo met een batig saldo van f 1422,866 De begrooting voor hef dienstjaar 1917/18 werd dienovereenkomstig ge wijzigd, terwijl wegéns het aftreden van den heer A. van Hoeve ais lid der commissie tot 't nazien der rekening werd benoemd de heer J. P. der Weduwen. THOLEN. Als bewijs dat de behoefte aan hooi voor den komenden winter enorm groot is, bleek Zaterdagavond, toen publiek werden verpacht de gras- ettingen van den Dearloodjjb. Deze grasetting die in normale jaren pl.m. 2 tot 300 gulden opbracht, steeg tot pl.m. 1400 gulden,, terwijl dan.nog de te maaien perceelen nog maar matig hooi zuilen opleveren. De veestapal gaat wellicht een bangen winter te gsmoet. Door den heer Adr. Potter werd hier Vrijdag vermist eene portefeuille inhoudende circa f 1500 aan bankpapier. Door de politie werd op zijn verzoek een dringend onderzoek ingesteld, doch zonder eenig resultaat. Zalerdagtnorgeod'-ffèrd de portefeuille in een ledïgstaande emmer teruggevonden Omtrent deze zaak tast men tot heden nog geheel in het duister, doch feit is dat het geld met de portefeuille één dag van bezitter- is verwisseld. Hetzelfde bedrag dat de portefeuille bevatte, werd er weer in teruggevonden. Een huurcontract mag ongezegeld worden opgemaakt als de gezamenlijke hnnrprijs over al de huurjaren niet mesr bedraagt dan f 250, wanneer het een onderhandsoh contract betreft. Indien men een dér huurcontracten binnen een maand Iaat registreeren en het dan ver schuldigde registratierecht betaalt, is voor dat exemplaar geen zegelrecht verschul digd, onverschillig hoe groot het bedrag der huur is. Xu dat geval betaalt men dus slechts voor één exemplaar zegelrecht, in het andere voor alle onderteekende exemplaren. Het recht voor huurcontracten kan worden voldaan door deze te stellen op gezegeld papier of door het buitengewoon iaten zegelen en ook door gebruik van plakzegel. De ontduiking dezer bepaling wofdt gestraft met een geldboete van f 500. De polissen' of bewijzen van deelneming aan verzekeringen zijn voortaan onder worpen aan een evenredig zegelrecht. Voor den landbouw worden de onderlinge verzekeringmaatscbappijen met gewone verzekeringen gelijk gesteld. Alle bewijzen van verzekeringen, onverschillig of dit brand-, hagel- of veeveizekeringen betreft, moeten dus voortaan gezegeld zijn en wol naar een vast recht van 5 cent per f 1000 verzokerd kapitaal. Deze 5 cent wordt verminderd tot op een tiende als do verzekering loopt over een tijdvak van niet langer dan een maand.' Ze wordt echter verdubbeld, dus gebracht op 10 cent, als de verzekering voor 2 jaar on verdrievoudigd als ze gesloten wordt voor langer dan twee jaar. Een verzekering voor onbepaalden tijd of voor het leven of tot wederopzegging komt alle op 15 cent per f 1000 ver zekerd bedrag. Het recht klimt op met 5 cent tot 25 cent, boven de 25 et. met 25 cent tot f 5 en daarboven met 50 ct. Wordt van een polis of bewijs van ver zekering een afscliriftof uittreksel gegeven, dan is dit of zijn deze aan een recht onderworpen van 25 cent, mits op die verdere stukken is vermeld„Het zegel recht is op het oorspronkelijk stuk be hoorlijk voldaan", en deze verklaring met een handteekening wordt bekrachtigd Is deze verklaring in strijd met de waar heid gedaan, dan is eene boete verbeurd van f 1000. Een aanhangsel aan of uitbreiding van den polis is VTjj van zegel, mits daarin geen meerder bedrag verzekerd wordt. Is dit wel het geval, dan is over dat meerdere het gewone feeht verschuldigd. Kwitantiën voor inlage of premie mogen op de polissen gesteld worden, zonder verder gebruik van plakzegel. Indien aan de deelnemers in onderlinge verzekeringen gezegelde bewijzen van aandeel worden afgegeven, ïijn de polissen vrij van zegel, mits op de polis vermeld wordt, dat op de bewijzen van aandeel het zegelrecht voldaan is; Een dergelijke onware verklaring wordt gestraft met een boete van f 1000. Het zegelrecht moet worden betaald door den verzekerde behoudens beding van het tegendeel. Het recht moet worden voldaan door gebruik te maken van gezegeld of buiten gewoon gezégeld papier of door gebruik van plakzegel, met uitzondering van de afschriften of uittreksels van polissen, waarvan het vaste recht van 25 cent uitsluitend door gebruik van. plakzegels moet worden voldaan. Overtredingen 'van de bepalingen bovengenoemd worden gestraft met een boete van f 500. Hij, aan wien een niet behoorlijk gezegelde polis wordt afge geven, is op boete van f 500, verplicht daarvan aan den ontvanger der registratie aangifte te doen onder opgave van den naam en de woonplaats van hem van wien hij dien polis ontving. Hiermede hebben wij zoo ongeveer de voor landbouwers voornaamste bepalingen uit de nieuwe zegelwet behandeld. Voor het gemak der lezers zullen wij in het kort nog even herhalen de verschillende bepalingen waarmede men in 't publieke leven het meest in aanraking komt. Want ontduikingen bestaan niet meer en de strafbepalingen zijn niet malsch. Om de overtredingen gemakkelijk te kunnen constateeren, is aan ieder, die een ni6t gezegeld of onvoldoend gezegeld stuk ontvangt, de plicht opgelegd op straffe der boete, daarvan binnen eene maand aangifte te doen en tevens mede te deelen van wien hij dat stak ontving. Verder is een leger van ambtenaren be voegd overtredingen op te sporen, waar voor alle belastingambtenaren zijn aan gewezen, terwjjl bovendien voor de ont duikingen van de verplichtingen der zegelwet betreffende de regelingen van kwitantie o, van polissen en van huur contracten ook belast zijn veldwachters, officieren en onderofficieren der maré- chaussée, burgemeesters, enz. De bedoelde ambtenaren zijn bevoegd bij alle personen, die uit hoofde van hun betrekking registers, acten of stukken onder zich hebben, daarvan inzage te vragen en iedere weigering daarvan wordt gestraft meteen boete van f 50. Alleen als die kantoren of bewaarplaatsen van die stukken tévens woningen zijn, is een bijzondere machtiging noodig aleer de bedoelde ambtenaren ze mogen be treden. Kort samengevat hebben de landbou wers of vereenigingën van landbouwers met het volgende rekening te houden: 1. Nieuwe huurconlraoten moeten steeds gezegeld zijn met een plakzegel naar 10 per f 100 huur over den heelen huurtijd. Het best is het hiervoor een plakzegel te gebruiken. Bestaande oude en ongezegelde of onvoldoend gezegelde huurcontracten moeten worden vernietigd en vernieuwd. Laat in geen geval de oude onge- zegèlde contracten bestaan; ze zijn ongeldig en geven het gevaar van boete. Laat ze ook niet zegelen vóór 1 December, want al betaalt ge dan ook geen boete, de zegelkosten zijn veel hooger, dan wanneer ge een nieuw contract volgens de' uieuwo wet maakt. 2. De talrijke bestaande onderhands opgemaakte schuldbekentenissendie veelal ongezegeld zijn, moeten alle op zegel van 30 cent worden overgeschreven of op een ander stuk papier, maar dan voorzien van een of meer plakzegels ter gezamenlijke waarde van 30 oent. De schuldenaar moet zijn handteekening over het zegel schrijven. Het plakken van een zegel op bestaande schuldbekentenissen is niet toegelaten, want de wet zegt, dat op het zegel pok de datum moet gesteld worden, waarop het zegel is gebruikt- Dat kan dus niet. Wel kan men de schuldbekentenissen laten zegelen aan het kantoor van buitengewoon zegel, maar de eenvoudigste weg is de oude schuldbekentenis te vernietigen en een nieuwe te schrijven. 3. Geef nooit meer een kwitantie af en neem nooit een kwitantie in ont vangst, die niet behoorlijk gezegeld is. In beide gevallen loopt ge de kans van een boete op. Een naamstempel of paraaf of het woord „verrekend" ontheft niet meer van de verplichting tot zegelen. Zelfs een ongeteekende kwitantie is zegelplichtig. Kassiers van boerenleenbanken hebben er voor te zorgen, dat zij de bestaande schuldbekentenissen, welke niet gezegeld zijn, vóór 1 December a.i. laten zegelen. Men kan ook alle ongeregelde schuld bekentenissen vernietigen en nieuwe schrijven op een zegel van 30 cent. Alle kwitanties, die worden afgegeven, behalve voor ingelegde of terugbetaalde spaargelden, moeten van een plakzegel voorzien zijn. Stortingen in rekening courant en terugbetalingen van voor schotten zijn steeds met 5 cent zegel belast, wanneer men daarvoor een losse kwitantie afgeeft. Bovendien moet dan de handteekening van den kassier in het rekening-courantboekje over een zegel geschreven zijn, onverschillig of het een storting of terugbetaling betreft. In het voorschotboekje behoeft alleen de eerste aflossing van iedere leening een plak zegel. Latere handteekeningen in het boekje, mits op dezelfdé leening betrek king hebbejnde, zijn vrij van zegel. Losse kwitanties moeten steeds van een zegel voorzien zijn. In het laatste nummer van de „Raiffelsen-Bode" wordt gezegd, dat ook in rekening-conrantboekjes alleen de eerste post een gezegelde kwiteering be hoeft; dit komt ons onjuist voor. Ook de daarin vermelde mededeeling, dat acten van credietverstrekking in loopende rekening op een zegel van 30 cent mogen worden gesteld, lijkt ons onjuist. Dit zal, meenen wij, een zegel van 50 cent moeten zijn. Men doet ook hier goed de vroegere contracten le vernietigen en er nieuwe gezegelde exemplaren voor in de plaats te stellen. De kassiers zijn verplicht aan de daarvoor aangewezen ambtenaren inzage te geven van de boeken en bescheiden, die aan zegelrecht onderhevig zijn. De spaargeld-rekening behoeft niet over gelegd te worden. Het medenemen van boeken en besoheiden door ambtenaren, anders dan bij het constateeren eener overtreding, kan niet geëisoht worden. Aankoopvereenigingen mogen onder geen voorwaarde een ongezegelde kwitan tie afgeven. Elk bewijs, dat strekken kan als kwitantie, of dat die beteekenis wordt toegekend, ook al is het geen kwitantie, is zegelplichtig. Nota's voor geleverd goed mogen wel worden afgegeven, als ze maar niet geteekend zijn of een stempel dragen. De gebruikelijke bons bij het afhalen van goederen kunnen dus blijven bestaaD, maar deze bon mag van geen enkele aanduiding worden voorzien, hetzij officieel, hetzij bij onderlinge afspraak, die als bewjjs van betaling kan worden aangemerkt. Élke kwitantie moet van een zegel voorzien zijn. Afbetalingen eener zelfde schuld zijn hier niet vrij, zooals bjj geldleeningen. In het algemeen geldt nog dat, al is het toegestaan bij afbetalingen eener zelfde schuld alleen de eerste kwitantie vau zegel te voorzien, periodiek ver schijnende huren en renten op zich zelf staande schulden zijn en iedere kwitantie daarvoor een zegel moet dragen. 6. De gebruikte plakzegels moeten alle met het stellen der handteekening ge raakt zjjn en de handteekening moet met inkt geschieden. Op het zegel moet bovendien de datum met inkt geBteld worden. Als meerdere personen eenzelfde stuk moeten teekenen, behoeft de eerste onderteekenaar alleen door het zegel te teekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1