ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 Juni 1917. DERDE BLAD. lUJUWSTIJDIKSIM. Gemengd Nieuws. (Z lerikzeesche Couran t)„ ABONNEMENT. Prjjs pel drie maanden I 1,40. Franoo per port- 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Vcrsohynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73ste 1AARGAN6. tig. 10021 Dimtran A. J. DE LOOZE Jr. Oil||«««p.HaRfdp«daoto»Pi A. F KAMEEL. AO VERTEN TIEN. Van 1—4 regels10,40. Elke regel meer - 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting) Inzending op des dag van uitgave vóór S.IO ure. NEDERLAND. HEERLEN. Nabij deze gemeente hebben Haagsche politiebeambten aangehouden Jelle S., die verdacht wordt op 4 Maart j.l. den moord op den adjudant-onderofficier Gallc in de Alexander-kazerne le 's-Graven- hage le hebben gepleegd. •lelie S., die reeds naar Den Haag is overgebracht, had zich bijna nog over de Duitsche grens uit de voeten weten te maken. Landbouw en Veeteelt. Ook de klelu-grozdbczltters In de groote Orgaalsatte. Er is heel wat strijd gevoerd over den voorrang van groot en klein landbouwbedrijf. Het is een feit, dat de Staat de uitbreiding van 't klein bedrijf aanmoedigt, en wel omdat zij er belang bij heeft, dewijl ze er voor deel in ziet. Immers hij het klein- grondbezit wordt de landbouw in tensiever gedrevennadert lot of wordt tuinbouw, levert de grond meer op. Het duurde lang, eer de groote boeren (groole grondbezitters) het met die inzichten eens waren; ze vreesden voor versnippering dei- boerderijen, opdrijving der koop- en pachtprijzen, voor te kort aan ar beidskrachten e. d. Zij hadden hun eigen belangen in liet oog, terwijl de Staat natuurlijk het algemeen belang moei dienen. Intusschen, de zaak ging door; er was geen tegenhouden aan en nu is 't bijna regel, dat een boer derij bij verkoop uit elkander gaat in kleinere perceelen. Het kleine be drijf is er nu eenmaal en hoe beter lief er mee gaat, hoe beter het is voor de maatschappij. Alle pogingen om het vooruit te brengen verdienen n toegejuicht te worden. De grootere landbouwers moeten niet, zooals in den handel en in de industrie, op de kleinere neerzien als concurrenten, doch zij dienen ze le beschouwen als hun bondgenooten, met wie ze door onderlinge samenwerking (zoover mogelijk doorgevoerd tot in één groote machtige organisatie!) de grootst mogelijke winst uit hun be drijf zoeken te behalen. De groote boeren moeten met de kleine samenwerken, ja! ze moéten Dok de kleine in hun groote vakver- eeniging krijgen, maar daartoe moe ten de kleine willen toetreden; ze moeten hot noodzakelijke ervan, in hun eigen belang leeren inzien. Ze moeten niet alleen de vruchten willen genieten, die de groote landbouwver- eenigingen van hare bemoeiingen, van haren arbeid plukken, maar die vereenigingen steunenkrachtiger *- maken door toe te treden als lid. Er is veel klein-grondbezit. .Volgens de telling in 1910 waren er van de 148.844 landgebruikers in ons land 55.366 met 1—5 Hectare; 37.331 met 5—>10 Hectare; 29.411 mei 10-20 H.A.; 23.031 met 20-50 H.A.; 3.214 met 50-100 H.A'. en 191 met 100 en meer H.A. .Van de 148.844 landge bruikers hadden er dus 92.697 niet meer dan 10 Hectare in gebruik. De tuinbouw werd volgens diezelfde tel ling door 15.488' personen als hoofd bedrijf uitgeoefend. Samen beteelden ze 35.103 H.A. grond; dc gemiddelde grootte van elk tuindersbedrijf was dus 2,27 H.A. In 1909 waren er in ons land 114.631 gehuwde manne lijke landarbeiders, waarvan 86.084 personen te zamen 66.383 Hectare kgrond gebruikten en wel 5 Are of meer. iWe zien, dat het kleine bedrijf in ons land door vele personen uitge oefend wordt. Treden hiervan allen, die b.v. 5 H.A. land in gebruik heb ben toe tol de landbouw-maatschappij dan wordt deze een macht, waarmee rekening moet en zal worden gebon den; dan zullen ook de nadeelen van liet kleine bedrijf kunnen worden op geheven. Laten we enkele van die nadeelen onder bet oog zien. Een van de grootste fouten bij 't kleine bedrijf, waardoor hel bestaan dan ook bij gewijzigde omstandigheden, b.v. bij daling der prijzen, ernstig bedreigd wordt, is wei de opdrijving der pachten cn koopsommen. Gebrek aan ontwikkeling bi] de kleine hoeren in '1 algemeen is hiervan de oorzaak; als zij heler onderwezen waren, zou den zij zich niet zoo gemakkelijk laten uitbuiten. ..Landbouwonderwijs voor den kleinen boerenstand is het beste middel om dit lcwaad uit te roeien", zoo sprak een deskundige, een rijkslandbouwleeraar onlangs. Misschien dat er velen zijn, die dit heelemaal niet inzien en zeggen: met werken en nog eens werken, daarbij geluk en voorspoed op zijn arbeid, moet de kleine man er komen. Zeker veel daarvan is waar. Maar als hij niet rekenen kan, als hij niet heeft leeren denken, loopt het toch mis. Hij begint met le duur te koopen of te pachten, omdat hij niet gezond denkt en niet vooraf rekent en geen rekening houdt met wat er noodig is, met wat gebeuren kan; dat is de eerste dwaze stap. En dan gaat hij werken, hard werken, zonder gocii oordeel dikwijls: maakt fouten, wordt misleid; koopt te duur cn verkoopt te goedkoop. Zoolang de kleine boer met „eigen volk" (d. z. zijn kinderen) liet land kan bewerken, gaat alles onder gunstige omstandigheden goed, maar raakt hij zijn jongens kwijt en moet hij vreemde krachten, gaan huren, dan zal bij dc liooge loonen van tegenwoordig, dc netto-opbrengst van zijn bedrijf sterk rtnien, en moch ten de prijzen der producten lager worden, dan zal er veel kans zijn op verlies in plaats vail winst. Een ander nadeel van het klein bedrijf is de versnippering van den grond iii kleine cn slecht gelegen stuk jes. De gevolgen daarvan zijn: tijdverlies bij de be werking, dc onmogelijkheid van het gebruiken van zaai- en maaimachines zelfbinders en dergelijke werktuigen. Door samenwerking kan aan dit na deel worden tegemoet gekomen door toepassing der ruilverkaveling. In vele streken staat een onpraktische grondverdeeling de verbetering van het landbouwbedrijf nog in den weg. Andere nadeelen van liet klein bedrijf zijn: moeilijke aan- en verkoop van producten, voeder- en meststoffen; lastig en duur crediet. Ook deze na deelen kunnen door coöperatie, door boerenleenbanken, door veilingsver- eenigingen, aan- en verkoopvereeni- gingen, coöp. fabrieken, machine-ex- ploitalievereenigingen worden opge heven of verminderd. Bij 't opnemen van gelden als hypotheek op gebouwen en landerijen, dient de landbouwer te bedenken, dat een met zware schul den belast bezit, zeer onzeker is. Moet aan rente en aflossing jaarlijks meer opgebracht worden, dan 'n pachter, aan pachtsom zou betalen, dan is de eigenaar op een stuk hellend vlak, dat zeker ten ondergang leidt, omdal zoo'n met schuld bezwaard eigenaar in den regel geen voldoend bedrijfs kapitaal bezit om goed le kunnen boeren. „Aankoop van grond tegen hoo- „gere prijzen dan vóór den oorlog „besteed werden, is niet aan le raden „en kan als het op groote schaal „door landbouwers geschiedt, na „eenige jaren tot een vreeselijken „crisis leiden. Te hooge koopsommen „zijn de eerste schreden op den hel denden weg, die naar den'afgrond „van den ondergang voert! De boe- „rensland is niet kapitaalkrachtig „genoeg om allen grond in eigen dom te exploiteercn, daarom is „pacht, in welken vorm dan ook, „noodzakelijk" (de Gier, Bedrijfs leer). De steeds toenemende industrie legl hoe langer hoe meer beslag op een deel der arbeidskrachten. De loonen in den landbouw hebben geen gelij ken Ired gehouden met die in de nijverheid. Om ovejr voldoende ar beidskrachten le kunnen beschikken moet de landbouwer 1°. de loonen verbeteren; 2». meer gebruik maken van werktuigen; 3°. den arbeiders goede woningen, 4°. in het algemeen meer bestaanszekerheid verschaffen. Dil kan in dc toekomst alleen, als de landbouwers in staat zijn hun pro ducten duurder le verkoopen. 13c verkoop der landbouwproducten kan verbeterd worden zonder prijsver- hoogirig voor den consument) door een'betere organisatie-De lusschen- personen gaan met de grootste ver diensten strijken! Een heel leger eommissionnairs en makelaars ko men op een gemakkelijke manier aan den kost, verrijken;zich dikwijls met de winsten, die den producent ten goede kondén en moesten komen. Evenals in den tuinbouw kunnen ook voor den landbouw veilingen, exporlvereenigingeu- cn verkoopbu- reaux goed werken. Denk maar eens, aan den verkoop van aardappelen, eierenslachtgevogellevarkens eh slachtvee. Ook nog op een andere wijze kunnen de prijzen der land bouwproducten verhoogd worden, ii.l. door de gewone waarde, om le zeilen in veredelingswaarde. Een voorbeeld moge dienen om dit op tc helderen. Als het stroo goedkoop ver kocht wordt, maar de cartonprijzen hoog, dan kan dc graanteler door zijn' slroo aan den papierfabrikant le verkoopen een hoogeren prijs ma ken, dan als hij het aan den slroo- handelaar verkoopt. In 't algemeen ontvangt dc hoer voor zijn producten de veredelingswaarde, als hij ze levert aan zijn eigen coöp. fabrieken, waai de landbouwproducten- worden ver werkt. Coöperatie, samenwerking dus is een der middelen om de prijzen der landbouwproducten te verhoo- gen en het bestaan van den landbou wer in de toekomst le verbeteren. ,iW. Buua ran Zeenwseho V oehazdelarcn. Bovengenoemde Bond hield Woensdag te Middelburg zijn eerste jaarvergadering. In het jaarverslag wordt er o. a. op ge- wezeD, dat enkele leden van meening zijn dat het de bedoeling van den Bond is de leden winsten op consenten te be zorgen, dit is niet-ket geval, de bedoeling is het verkrijgen van vee-arbitrage reëelen handel, enz. Na eenige bespreking vereenigden de aanwezige leden op één na zich met een voorloopig door den voorzitter, den heer N. S. Frenk uit Zierikzee, opgemaakt plan, ter zake bet oprichten van een onderlinge verzekering tegen transport risico, waarin de leden een vaste som, aanvankelijk groot f 200, als aandeel zullen storten en vervolgons f 0,25 als premie voor ieder stuk vee, dat vervoerd wordt. Met klem werd betoogd, alom do in de vorige vergadering vastgestelde bepa lingen betreffende het koopen van vee per K.G. te handhaven, dit geschiedt in Schouwen en Dniveland reeds met succes. Die bepalingen zijn dat het vee des avonds gebracht wordt in een 6tal in de plaats, waar het wegen zal plaats hebben, of indien do aflevering des morgens ge schiedt 5 pCt. af te trekken. In deze zal de medewerking der slagerspatroons worden ingeroepen. Vergadering van dsn Gemeenteraad te Brouwershaven, op Maandag 18 Juni 1917, 's nam. 2J uur. De 2e wethouder, de heer J. M. v. d. Bout, opent bjj afwezigheid van den burgemeester de vergadering. De notulen der vorige vergadering (1 Juni) worden zonder te zjjn voor gelezen op vooratel van den voorzitter goedgekeurd, daar de secretaris ook hedenmiddag nog een vergadering te Duivendijke moet bjj wonen. En om nu te zorgen dat de secretaris daar op zijn post kan zijn, gaat de raad hiermede aeooord. In bedoelde vergadering van 1 Juni is op voorstel van den beer Job. Lopse Hoeke beBloten bet reglement van orde in dier voege te wjjzigenT dat bij even- tueele toelating van den verslaggever binnen de balie, deze dit eerBt aan den raad behoort te verzoeken, opdat de raad beelisse, of da persoon in kweetie in aanmerking kan komen om binnen de balie aan een tafel zijn verelag op te maken. De veel besproken tafelkwestie is in die vergadering met 5 van de 6 stemmen opgelost en de heer Lopse Hocke keek thans met voldoening rond, ondanks de bliksemstralen en de rollende donder, die hedenmiddag de raadszaal in een somber duister hulden. Hoewel er echter een drukkende atmosfeer hing in onze onde raadszaal, kon de waar nemende verslaggever toch (al was dit zonder tafel) en zonder toestemming det ouden triumphators, datgene verrichten, waarop de kiezers van Brouwershaven ten zeerste zijn gesteld. De voorzitter doelt vervolgens mede, dat de begrooting over 1916 in verband met de distributie f 100,75 tekort aan geeft. Dat de begrooting voor de distri butie van varkens 100 gulden minder vorderde en de uitgaven aandeel aan het regeeringBineel daarentegen 100 gld. meer. Den voorzitter is opgedragen door den burgemeester, thans met verlof, deze zaak ter tafel te brengen en den leden te verzoeken, het een met het ander te dekkenhij zag zich in dezen niet teleur gesteld, daar met algemeene stemmen zijn voorstel werd aangenomen, na de verzuchting des heeren L. van Sluis, er is zeker toch niets meer aan te doen. Verder dat een schrijven ie ingekomen van het Dagel. Bestuur, waarin te kennen wordt gagevtn de wenschelijkheid om tot bedelyiug van de gracht, van af het kerkhof tot aan den duiker gelegen onder de Zuiddijksnol, over te gaan, dat bjj de thans niet hooge arbeidsloonen, wanneer de kosten worden gedragen door den Zuider-Nieuwlandpolder, Oud-Bom- menede en Brouwershaven, deze niet van betcekenis zullen zijn. Na voorlezing van een ingekomen schrijven van Bloois, blijkt dat deze polder niet bereid is in do kosten tegemoet te komen. De heer N. van Sluis zegt, dit niet te begrijpen, daar ook die polder met deze bedelving is gebaat. Ze ontvangen f 37,50 en be talen 25 gulden, zoodat zij f 12,50 over houden. Ze kunnen dus hiertoe best iets afzonderen. De voorzitter zegt, waar de beide pol ders mede belang hebben is een dergelijk schrijven tot ben gericht, opdat ieder J in de kosten zou betalen. Do heer Lopse Hoekozegt, datBlooisvan houvast is, hetgeen bleek verleden jaar, toen wilden ze Zuider-Nienwland aan bet verlagen van bunnen duiker mede laten betalen en dit was alleen in het belang van Bloois. Het rapport, uitgebracht door den opzichter Leendertse (ter bedelving gracht) behelst, dat bij een lengte van 300 M. een bovenwijdte van 2J - en bodem wijdte van 1,25—1,50 M. en een diepte van j M. de bodem 35 o.M. onder den duiker komt te liggen en den te ver werken grond 300 M8. zal bedragen. De kosten van de bedelving zijn f 90, planken enz. f 15, te zamen f 105. De Zuider-Nieuwlandpolder betaalt hieraan 25 gld., zoodat Brouwershaven waar Oud-Bommenede niets betaalt met zijn 258 bunders grond In dezen voor 80 gld, aansprakelijk wordt gesteld. Een beschoeiing zou na gebleken op gaaf 500 gld. meer kosten zegt de voor zitter, waarop hij voorstelt, met het oog op de Gezondheidscommissie, zonder het aanbrengen van een beschoeiing, tot bedelving over te gaaD, met dien ver stande, dat het besluit wordt genomen, zonder dat de wetleljjke verplichtingen hieraan verbonden door den Raad worden erkend. In een boek van mr. Fokker las hij dat Zuider-Nieuwland aanspra kelijk is tegenover Bloois, of dit zoo is kan hij niet beoordeeleu. Met algmeene stemmen wordt besloten tot bedelving over te gaan. Do voorzitter deelde mede, dat Ant. den Boer, O. van den Bos en J. van Dongen, bereid zijn voor 3 gulden per dag, dit werk te verrichten met inbegrip levering materialen. Kan hij echter met „besteding" voordeeliger uit, dan zal hij trachten dit gedaan te krijgen. Bjj rond vraag wordt hem in dezen vrijheid van handelen verleend. De voorzitter deelde verder mede, dat de begrooting hoofdstuk 4 art. 5 een batig saldo aangeeft van 86 gulden, indien de raad zulke goedvindt kunnen deze gelden dienen om de kosten te dekken, aldus wordt besloten. Zoo ook zullen do kosten voor het duinwater, dat per tram wordt aangevoerd met de daaraan verbonden tekorten door de gemeentekas worden vergoed. Hierop werd de zitting geiloten. Ben journaliste gearresteerd. Men meldt uit Zalt-Bommel aan Hel Centrum De restauratie van den vermaarden St.-Maartenstoren alhier is voltooid. Een journaliste toog er voor een onzer geïllustreerde tijdschriften met de camera op af om een foto te nemen van het interessante bouwwerk. Alvorens echter haar werkzaamheden te beginnen, ver voegde zjj zich bjj den militairen com mandant alhier om de benoodigde toestemming. Zeer hoffeljjk werd de dame door den commandant ontvangen en nadat zjj het doel van haar fotografische plannen had uiteengezet en zich had gelegimiteerd, gaf de commandant volgaarne de ge vraagde toestemming. Het juiste punt was weldra gezocht en de oamera op gesteld. Zooals gewoonljjk, was de dame spoedig omringd door een groepje be langstellenden, waaronder de schooljeugd niet ontbrak, want zoo'n geval is altjjd interessant, niet waai? Eensklaps verschjjnen om den hoek een paar politie-agenten. Wat is dat ginds bjj den toren? Een opstootje? De politiemannen komen fluks naderbjj en denken niet anders of het rustige Bommel wordt verontrust door spionnenwerk. Zoo'n uitkjjktoren toch' en De dame, ondervraagd, zegt, dat ze toestemming heeft, doch wordt niet ge loofd, omdat ze het niet op schrift kan toonen. Ze moet mee naar de wacht. Een juffrouw uit den sigarenwinkel vlakbjj een vrouwenoog ziet altjjd scherper neemt den driepoot in be waring vanwege het heete weer. Zjj zag bljjkbaar in de arrestante geen kwaad. De dame moest op een afstand de agenten volgen. Een der agenten keek herhaaldelijk om, of de vogel soms niet wilde ontsnappen. Bjj den commandant werd het geval spoedig opgehelderd en brommend dro pen de politiemannen af, terwjjl de commandant glimlachend de dame verder een goed succes weuschte. In Bommel was intusschen de mare verspreid, dat er een spion was gearresteerd. Openlig Statei-Cteneraal. De St.-Crt. bevat een Kon. besluit van den 20sten Juni 1917, betreffende de opening van de buitengewone zit ting van de Staten-Generaal. Daarbij is bepaald: De buitengewone zitting van de Staten-Generaal zal worden geopend in een vereenigde vergadering van de beide Kamers op Donderdag 28 Juni eerstkomende, te één ure des nam. Oeen getuigegeld. Een sergeant van het fort Rijnauwen bij Utrecht, die zich zeer actief had gedragen bij een eenvoudig zaakje, moest als getuige op treden bij het kantongerecht te Utreoht. Daar bjj juist te Breda met verlof war, moest hij extra overkomen. Hij gebruikte daarvoor zijn militair vervoerbewjjs. Nu stond de sergeant de keuze open om een paar dagen te Utrecht te bljjven rondzwerven of op eigen kosten naar Breda terug te keeren. Er werd hem althans door den kantonrechter verzekerd, dat in dit geval geen getuigengeld zou worden verstrekt. De sergeant wees erop, dat hij ongeveer f 10 onkosten heeft. Het gaat meende hij niet aan, deze door hem te doen betalen. De kantonrechter herhaalde echter, dat geen getuigengeld mag worden uit betaald. Daarop verzekerde de sergeant: Al wordt er voortaan vlak bij mij geroofd of gemoord, dan laat ik het begaan. Kantonrechter: Dan doet u uw plicht niet. Sergeant: Dien heb ik nu gedaan en daarvoor mag ik nog tien gulden toe betalen. Sergeant njjdig af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1