ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 20 Juni 1917. I EERSTE BLAD. Schietoefeningen. Rede van Mr. R. J. H. PATIJN, NIEU WSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche Courant). ABONNEMENT. Frijn per drie maandenI 1,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per aar -10,-. Afionderlgke nummer»- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woenrdag en Vrijdag. 73ste iAARGANt». lis. 10020. Diraoissri A. J. DÉ LOOZE Jr. Oil|*np>HMfdradMlupi A. FRAMKEL. ADVERTENT IE N. Van 1—4 regel»f 0,40. Elke regel meer0,10. Reclame» per regel0,15. Bij contract belangrijke korting, branding op dea dag ran uitgar* vóór R.SO ure. Dit nummer bestaat nlt 2 bladen. Zij, dis zich van af hsdsn op ons blad abonneoren, ontvangen de tot I Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. Do BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende oirculaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 15 Junij.l. no. 50568, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8, le lid, der Distributiewet 1916 HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: Artikel 1. De aflevering en het vervoer van vroege aardappelen is tot en met 19 Juni e.k. verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op: a. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbewgs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groenten-Centrale"; b. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zgn voor de be hoeften van het leger of van de marine, voer zoover deze zgn afgezonden door autoriteiten van land- of zeemacht; c. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der gemeente, waar de aardappelen zich bevinden op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. Ziiriizbb, den 19 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER der gemeente Zieriizeb brengt ter kennis van belanghebbenden: dat op 22 dezer schietoefeningen worden ge houden met geschut in Ooster-Schelde; dat op den dag van de oefening één nur voor den aanvang een roode vlag half-stoks en een half uur voor den aanvang van top wordt geheschen aan de val, op den St. Lievens Mon stertoren, to Burghsluis en te Colynsplaat. Het strijken der vlaggen geeft het einde aan van de oefeningen. Het uur van aanvang zal zgn 107a uur v.m. De onveilige strook is voor de Ooster-Schelde het vak tusschen de denkbeeldige lgnen de Val- Kats eenerzgds, en SchelphoekHaven-Wissekerke anderzijds. Op 23 dezer zal gevuurd worden met geschut in de Grevelingen, aanvangende ongeveer 10 uur v.m. Roode vlaggen worden geheschen op dezelfde manier als voor de Ooster-Schelde is bepaald, doch op den vuurbaak en bg pl. 0 en bg paal I, 'terwjjl de onveilige strook wordt begrensd door de lgnen vuurbaak pl. 0 Haven Herkingen eenerzgds en pl. 2 3000 M. Noordwaarts daarna in rechte lgn Oostelijk gaande naar telegraaf kabel ten W. van Herkingen, anderzijds. Buiten de onveilige strooken kruisen politie- vaartuigen met een Hollandsche vlag in het want. Het is ten strengste verboden zich ge durende het varen binnen de onveilige strooken op te houden of te varen. De bewoners van en In de nabijheid der Nieuwe Haven worden aangeraden om op 22 Juni a.s. van 107a unr tot het einde der schietoefening hunne ramen open te zetten. ZiBBixzEB, 20 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. In de Concertzaal te Zlerlkzee. 0e zaal was vermoedelijk tenge volge van de omstandigheid, dat wij wegens den oorlog thans nog in een periode leven, waarin het tegendeel van een opgewekt politiek leven valt waar te nemen, slechts matigjes be zet. Toen mr. Patijn, gevolgd door het Centraal Bestuur der Central? Libe rale Kiesvereeniging op het podium verscheen, werd hij met een hartelijk applaus begroet. De voorzitter van het dagelijksch' bestuur opende de openbare bijeen komst met een toespraak, waarbij hij er op wees, dat onze afgevaardigde in afwijking van heigeen voorheen pleegde te gebeuren, ditmaal zonder eenigen strijd herkozen is. Dit feit heeft de Centrale Kiesvereeniging aanleiding gegeven tot Üe besturen der Iciesvereenigingen van de andere partijen de uitnoodiging te richten deze lezing bij te wonen. Het deed hem genoegen, dat zij hieraan hebben voldaan. ÏSVij verkeeren in zekeren zin thans iri een historisch' moment. Als de Grondwetsherziening tot stand zal zijn gekomen, dan toch zal niet alleen onze 'afgevaardigde opgebon den hebben ons te vertegenwoordigen, maar ook dit district zal niet meer bestaan. Na op dit keerpunt de aan- j dacht te hebben gevestigd, gaf de voorzitter bet woord aan mr. Patijn, die besprekend de hernieuwing van zijn mandaat zonder strijd, dacht aan de felle stembuscfimpagnc in 1905. Wie, die zich die campagne nog her innerde, zou het mogelijk geacht hebben, dat deze candidaluur twaalf jaar later zonder cenig verzet zou worden hernieuwd. Dit is, terwijl toch het verschil in politiek inzicht gebleven is, toe te schrijven aan de omstandigheid, dat déze Kamer, die slechts voor één jaar zal zitting hebben, zich uitsluitend zal bezig hou den met de Grondwetsherziening, die met slechts één stem tegen door de heengegane Kamers is aangenomen. En dat men in het land ook die1 Grondwetsherziening wil, is gebleken bij de jongste stemming voor de Kamer, waar de oppositie tegen de Grondwetsherziening van geen noe menswaardige beleekenis was. Spreker behandelde vervolgens de twee voorname punten der Grond wetsherziening, het algemeen kies recht en het onderwijs. Na veertig jaren voor algemeen kiesrecht geijverd le hebben krijgen wij het nu. Reeds Thorbecke heeft voorspeld, dat het in de ontwikke lingsgeschiedenis van zijn eeuw lag. Van Houten, die in zijn jeugd een vurig voorstander van algemeen kies recht was, was nu het hoofd dei- oppositie daartegen. Schril contrast met den Engelschen staatsman, wijlen Gladstone, jóeze was in zijn jeugd reactionnair, maar is, hoe ouder hij werd, vooruitstrevender geworden. De leus, algemeen kiesrecht, is het eerst van vrijzinnige zijde voorge schreven. De sociaal-demokralen ma tigen zich daarvan wel de eer aan, maar komen daardoor met de histo rie in botsing. Er was namelijk een kern van vrijzinnigen, die, voordat er socialisten waren, algemeen kies recht in hun programma hadden ge schreven. De socialisten hebben de gewoonte om als er goeds in de wet geving of in den staat is, de totstand koming daarvan zich toe te eigenen, maar als er iets niet deugt, dan geven zij aan de vrijzinnigen daarvan de schuld. iWel hebben de sociaal-demokralen warm voor algemeen kiesrecht ge ijverd. Het is nu met medewerking van alle partijen tot stand gekomen. Van het huismanskiesrecht is niet veel meer vernomen. Zelfs dr. Kuyper heeft aan het doodgeboren wichtje geen leven meer kunnen inblazen. Spreker noemt terecht algemeen kiesrecht een eisch van het recht. Scheiding te maken tusschen burgers van hetzelfde vaderland is niet langer méér vol te houden. Wie dat nog niet' mocht hebben ingezien, zijn oogen Zijn thans opengegaan door hetgeen 0111 ons heen thans is waar te nemen, in Rusland, waar de revo lutie de demokratie aan het roer heeft gebracht, in Duitschland, waai de vrijzinnige denkbeelden met reu zenschreden zijn vooruit gegaan, en de Jonkerpartij haar overwegende machtspositie verliest, zoodat 11a den oorlog een veel demokratischer Duitschland zal le voorschijn treden. Dat wij nu algemeen kiesrecht in ons land krijgen, hebben wij te dan ken aan Minister Cort van der Linden en aan de overwinning bij de stembus in 1913. De toekomst van ons land wordt thans in handen van, ons volk gelegd. Spreker heeft in ons volks karakter groot vertrouwen, zoodat hij met gerustheid de toekomst van het land tegemoet ziet. Met algemeen kiesrecht doet de evenredige vertegenwoordiging haar intrede in ons land. Het beginsel van dit stelsel is, dat iedere partij in de volksvertegenwoordiging over ^zoo- I veel stemmenzal beschikken als 1 evenredig is aan het aantal stemmen door haar iri het land uitgebracht. Spreker schetst de nadeelen van het huidige stelsel en het misbruik ccner partijdige indeeling van de kies districten. Formeel bezaten zeer velen het kiesrecht, maar praktisch had het voor hen geen waarde. Na dat de hoofdtrekken van liet stelsel van evenredige vertegenwoordiging door spreker ontvouwd waren, werd door hem de stemplicht besproken, en de rechtsgrond daarvan in het licht gesteld. Wie zijn stemplicht niet betracht, zal, tenzij hij wettige ver hindering heeft, berispt of met een boete van drie gulden bestraft worden. Wat liet vrouwenkiesrecht betreft, hiervan is alleen het. passieve kies recht tot stand gekomen. Men meende, dat, wanneer een hoogstaande vrouw die zich onderscheiden had en het vertrouwen harer medeburgers be zat, door deze mocht gekozen worden, zij niet mocht uitgesloten worden. Het aktieve kiesrecht heeft de vrouw nog niet verkregen. Dit is voor velen, die liet vrouwenkiesrecht voorstahn, een bittere teleurstelling geweest. Maar wat is het geval? De rechtsche partijen zijn schier eenparig tegen vrouwenkiesrecht gekant. En nu zou met het oog hierop de Grondwets herziening onherroepelijk in duigen zijn gevallen, wanneer men daarin ook het actieve vrouwenkiesrecht had opgenomen. De wetgever heeft echter de vrijheid verkregen om in de toe komst liet vrouwenkiesrecht in te Voeren. En het lijdt geen twijfel, dat als de vrouwenbeweging haar strijd voortzet,, of het vrouwenkiesrecht komt er. En ai hebben nu ook de vrouwen niet alles verkregen, wat zij begeren, geheel platzak komen zij niet tehuis. Een paar wekerl-géleden heeft Air. ■Van Houten te Groningen aan mr. Limburg verweten, dat hij niet durfde spreken over de schadeloosstelling aan de Kamerleden, die bij de Grond wetsherziening vail f 200Ó tot f 3000 verhoogd is. Deze lotsverbetering is niet van de Kamer, maar van ,de regeering uitgegaan. Een eeuw ge leden bedroeg- die schadeloosstelling f 2500. Na de afscheiding van België is zij gebracht op f 2000. De werk zaamheden der Kamerleden zijn sedert aanzienlijk vermeerderd. Het geheele jaar bijkans nemen deze in beslag. Daarbij komt de verminderde waarde van het geld. 711 Frankrijk bedraagt de schadevergoeding aan de Kamerleden f 7500. Ook had men een groote grief fegen het verleenen van pensioen aan de Kamerleden. Dit pensioen is even eens door de regeering voorgesteld, nadat de commissie van rapporteurs de wenschelijkheid er van betoogd had. Spr. kan deze zaak met groote vrijmoedigheid bespreken, omdat hij persoonlijk er geen belang bij heeft, omdat hij reeds pensioen krijgt. Naar zijn meening Is de toekenning van pensioen aan de Kamerleden een Staatsbelang. Er zijn onder de Kamer leden niet weinigen die leven moeten van de schadeloosstelling, die hun verleend wordt. Worden zij oud en ongeschikt, dan zullen de kiezers met 't oog op den oncun'stigen finanticelcn toestand van deze al ligt geneigd wezen hun mandaat te hernieuwen. Door de toekenning van pensioen aan de afgevaardigden krijgen de kiezers hun vrijheid terug, die zij bij den huidigen toestand niet bezitten. Trou wens elkeen, die den staat dient, heeft recht op pensioen. En waarom zal hij het niet genieten, die in de Kamer het land dient. Het door de regeering voorgeslelde presentiegeld werd dooi de Kamer afgestemd. Spreker kwam thans tot de onder- wijsparagraaf, het art. 192. Dit art. is herzien tengevolge van een tusschen partijen gesloten compromis. iWie had vijf jaar geleden durven voorspellen dat dit mogelijk was? Tengevolge van de overwinning in 1913 bij de stehibus en de weigering van de socialisten in het Ministerie zitting te nemen, kregen wij een extra-parlementair kabinet, hetwelk in zijn programma opnam algemeen kiesrecht en staatspensioen. Een derde punt werd nog door Minister Cort v. d. Linden toegezegd, name lijk de pacificatie in den schoolstrijd. Die poging tot pacificatie werd aller- wege met sympathie begroet. Een commissie werd hiervoor gevormd, die een 'geheel uitgewerkt plau ont wierp, waarvan liét nieuwe Grond wetsartikel 't uitvloeisel is. 't Nieuwe artikel bevat een groote concessie aan de rechterzijde. Zij krijgt veel, meer dan links, zij erlangt de vol- liomene gelijkstelling van 't bizonder onderwijs met het openbaar onder- wijs. Het zal geheel uit de openbare kassen worden betaald. Wij liberalen i hebben hiermede een groot offer ge- 1 bracht. Wij hadden altijd gehoopt, dat de openbare school, waaraan wij innig verknocht waren, eens de school 1 zou worden voor de 'kinderen van geheel ons volk. Die schoone illusie hebben wij moeien prijsgeven. Het neutraliteitsbeginsel, hetwelk aan de openbare school ten grondslag ligt, is voortgesproten niet uit de zucht de godsdienstige gevoelens uit te dooven, maar juist uit de begeerte de godsdienstige .denkbeelden vaneen ieder te eerbiedigen. Men wilde beter volksonderwijs, bevorderen de ver draagzaamheid en de eenheid als natie. Een hooge en nobele gedachte zal bij het neutraliteitsbeginsel voor. Het openbaar onderwijs is er in geslaagd om het onderwijs op hoo- ger peil te brengen. Maar een groot deel van ons volk wilde vaii de nationale school niets weten. Met dit feit moet men rekening houden. Men moet de overtuiging van hen, die tegen de openbare school zijn eerbiedigen, al is zij niet de onze. Hadden wij tot de finantiëele ge lijkstelling nu niet medegewerkt, zij ware toch gekoriien en wij waren er slechter aan toe geweest. Men houde in het oog, dat de soc.-demo- kratische partij zicli bij de Groninger motie voor de finantiëele gelijkstel ling verklaard heeft. Bij 't onderwijs debat hebben Troelstra en Gerhard redevoeringen gehouden, die de felste anti-revolutionnairen hun konden be nijden. Dr. Kuyper begreep zeer goed, dat, indien de anti-revolutipnnaire fractie het compromis zou doen mislukken, binnenkort zij een betere positie weer zou innemen. De schoolstrijd toch was hel cement der coalitie. Door het compromis is toch nog heel wat gered. Behouden is het be ginsel, dat liet openbaar onderwijs lop den voorgrond staat. Het bizonder onderwijs moet aan dezelfde eischen voldoen als het openbaar onderwijs. Dus geen betaling uit 'stands kas, tenzij het onderwijs goed is. 'Met een bloedend hart heeft hij het compromis aanvaard, omdat hij zijn illusie: één volk één school heeft moeten prijs geven. iWat de kwestie der slechte salaris sen van de onderwijzers betreft, deze zal tot een bevredigende oplossing komen. Nu 't compromis gesloten is, moet het eerlijk en ten volle worden na geleefd. Na de pauze werd door spreker besproken de onderlinge verhouding der drie partijen van links, de Unie- Liberalen, de Vrijzinnig-Demokraten en de Vrije Liberalen. De Vrijzinnig-Demokraten hebben de concentratie opgezegd. Zij schei den zich af, omdat zij niet willen samenwerken met de Vrije Liberalen, die conservatief zijn en met sommige conservatieve elementen bij de Unie- Liberalen. Als een Gideonsbende wil den zij alleen ten strijde trekken. De Vrijzinnig-Demokraten z'ijn tot dat besluit gekomen niet op grond van 'slechte ervaringen in de concentratie opgedaan. Integendeel. Zij erkennen, dat door de concentratie flinke resul taten verkregen zijn. Vooreerst alge meen kiesrecht en ten tweede heeft de Tweede Kamer het Staatspensioen aangenomen. Dat de Eerste Kamer dit laatste nog niet deed, ligt aan haar samenstelling in conservatieven geest. De afscheiding derVrijz.-Demokra- ten is een ernstige fout, die aan de vrijzinnige zaak groote schade zal berokkenen. Spreker brengl in herinnering de verschillende scheidingen, die de vrijzinnigen hebben doorgemaakt, en verwijt hij die, door Iverdijk teweeg gebracht, toen deze den eisch van urgentie van liet algemeen kiesrecht in de Liberale Unie voorstelde. Die eisch kwam toen velen ongelegen. Van Houten's wet, waarbij 't kiezers corps aanmerkelijk was uitgebreid, was toch pas ingevoerd. Van Kerdijk bleef in de minderheid, verliet de Liberale Unie, en stichtte de Vrijzi- Demokratische partij. Iverdijk wilde ook spreker over halen zich bij de .Vrijz.-Demokraten aan te sluiten, maar deze weigerde pertinent.. Onder het Ministerie Heemskerk wist Goeman Borgesius deconcentra tie te scheppen. Algemeen kiesrecht en staatspensioen vormden het pro gramma van strijd. iWij behaalden de zege en Cort van der'Linden kwam 'aan het bewind. De Vrijz.-Demokraten zien voorbij dat men meer bereikt in een groot partijverband ,dan zich af le scheiden en tegenover geestverwanten vijandig te staan. Zij zoeken hun kracht in isolement, maar in isolement ligt geen kracht. Alleen door samenwerking kan men iets bereiken. Spr. verge lijkt de geschiedenis van Je 1 -ai met die van het Poolsche voik, at. - van het grondgebied ten slotte door innerlijke verdeeldheid een prooi werd van andere staten. In plaats van bijeen te blijven, ver laten de Vrijzinnig-Demokraten hel verbond, en treden legen ons op. Is het niet droevig, dat spr. zich hier moet verweren tegen de Vrijz.- Demokratische fractie. .Wij hebben een zwaren strijd te voeren tegen de soc.-dem. en tegen rechts. En 1111 weel mr. Roodenburgh niets beters te doen dan in Ouwerkerk cn Zierikzee mr. Patijn als een veel te bedachtzaam man af te breken. <Men spiegelt zich aan de Katho lieken, die het ool< niet altijd met elkaar eens zijn, maar toch een aan eengesloten fractie blijven. Eendracht maakt macht. Splitsing verzwakt eigen positie. Wat de Vrije Liberalen aangaat, men sehere niet allen over een kaïn. Zij hebben in de Tweede Kamer voor algemeen kiesrecht en voor Staats pensioen gestemd. De Vrijz.-Demo kraten hebben daarentegen tegen het Staatspensioen tegengestribbeld en hebben dc 'Unie-Liberalen' indertijd met schimp en smaad overladen, om dat zij er voor waren. Een verbond met de Vrije-Libe- ralen hebben de Unie-Liberalen nu dc .Vrijz.-Demokraten uit de Concen tratie zijn getreden, niet willen aan gaan. Spreker zet uitvoerig de reden hiervoor uiteen. Dc Liberale Unie is een groote lusschenpartij, die een gezegenden invloed kan uitoefenen, en er voor waken kan, dat onze nationale in stellingen ontwricht: worden. Met genoegen heeft spreker gezien, dat Zierikzee en anflere liberale kies verenigingen van dit eiland lot de Liberale Unie zijn toegetreden. Aan hét slot van zijn doorwrochte herhaaldelijk levendig toegejuichte rede, waarvan wij slechts de hoofd punten hebben weergegeven, dankt spreker in vurige welsprekende taal voor Jiet hernieuwd bewijs van ver trouwen in hem gesteld. NEDERLAND. GRONINGEN. In het Acid. Zieken huis alhier is opgenomen tohipper K. uit Zoutkamp, die met zgn knechtje per roeiboot een onderzoekingstochtje naar Brakzand, een voor Schiermonnikoog gelegen plaat, deed. Een drgvende mgn werd gevonden en binnengehaald. Toen de sohipper de mgn uit elkaar wilde halen, verzocht de knecht dit te laten. De »ohipper zond hem naar de wal um aardappelen Bg het terugkomen vond Mi "en 1 hipper zwaar gewond en de mj; 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1