ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 Juni 1917. EERSTE BLAD, hiiüwstïjpim&ie Uït Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelden. Het geheim van de eetlust. (Z lerikzeesche Courant). ABONNEMENT. Prjj» per drie maanden1,40. Franco per poit- 1,70. Voor het buitenland per aar- 10,—. Alaonderlijke nummer» - 0,06. Veriohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ?3sta 3AAR8AWS. 10018 Dirratrar i A. J. DE LOOZE Jr. Bii|*np.HMfdptdacinei A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelsf f 40. Elke regel meer.,10. Reclames per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Insending op des dag Tan uitgave róót S.SO ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. i- Oorlogsoversieht. De krijgsverrichtingen op alle oor logsfronten staan wel niet stil, want gevochten wordt er dagelijks, maar zijn van geen ingrijpende beteekenis. Toch hebben belangrijke gebeurte nissen haar beslag gekregen. In de allereerste plaats dient vermeld te worden, dat de koning Konstantijn van Griekenland gedwongen is ge worden zijn kroon neder te leggen. Niet zijn eigen volk oefende dien dwang uit. .Verre van dien. Dit was integendeel zijn koning innig ver knocht. Geen wonder! Zoo ooit een vorst op aarde geleefd heeftdie meer heldenmoed en standvastigheid getoond heeftdan was het deze sympathieke souverein. Hij heeft ge durende de drie jaren van dezen wereldoorlog zijn volk willen behoe den voor de ontzettende rampen van den oiorlog en daarom een strikte neutraliteit willen betrachten. Maar dit was niet naar den zin van de geallieerden. Deze wilden, dat Grie kenland zich aan hun zijde zou scha ren en den oorlog aan de Centrale Mogendheden zou verklaren. En daar de Koning hiertoe niet te bewegen was, maar rotsvast neutraal wilde blijven ,zoo stond hij aan allerlei plagerijen en vernederingen van de zijde der geallieerden bloot. Deze be dienden zich hierloe van den Kreten zer iVenizelos, een staatsman, die meer de belangen der Entente dan die van zijn eigen vaderland diende. De Koning verdroeg echter alles met Stoicijnsche kalmte. Ten slotte trachtte men Griekenland door de blokkade uit te hongeren. Zeer vele menschen stierven den hongerdood. En hiermede niet tevreden verlangde men van den Koning, dat hij de oogst iii Thessalie ten behoeve van de Entente zou afstaan. De Koning weigerde met het oog op den hon gersnood. Hierop liet de Fransche admiraal Jonnart troepen in den Pi raeus ontschepen en eischte in een onderhoud met den Minister Zaimis in naam van de geallieerden, dat de Koning afstand zou doen van den troon en met uitsluiting van den kroonprins een troonopvolger aan wijzen. De Koning, bukkend voor het geweld, wees hierop zijn tweeden zoon, prins Alexander aan. Dit bruut geweld is des te stuitender, omdat zijdie het pleegdenveinzen te strijden voor de rechten en vrijheden van de kleine volken. Zullen de men schen eindelijk nu eens gaan inzien, dat men aan de Theems en de Seine huichelt, wanneer men zegt oorlog te voeren voor de kleine naties, en tegelijkertijd het vrije Grieksche volk met zijn Koninklijke heldentype on der de voeten vertrapt? Zullen zij begrijpen, dat hun mooie woorden in lijnrechte tegenspraak zijn met hun leelijke verfoeilijke daden. Om zich van den oogst meester te maken, hebben de Fransche troepen Thessalie bezet, en om allen moge lijken tegenstand te breken, hebben zij zich van de landengte van Co- rinthe meester gemaakt. De Grieksche troepen, die op bevel van de Entente indertijd naar den Peloponnessus moesten, zitten daar nu opgesloten! De bezetting van Thessalie onder vond toch nog eenigen tegenstand. In Larissa namelijk kwam het tot een ■I gevecht tusschen de .Grieksche troe pen, die door generaal Barras wer den aangevoerd, en de Franschen. Maar daar deze verre in de meerder heid waren, zoo moesten de Grieken natuurlijk het onderspit delven. De publieke opinie in Engeland .wordt, evenals in de andere landen der Entente door de pers op een schandelijk dwaalspoor gebracht. Zoo kregen wij heden inzage van een Engelschen brief, waaruit bleek, dat het volk in Engeland vast gelooft, dat de bommen, die in Zierikzee zijn terechtgekomen, door een Zeppelin zijn geworpen. De regeering weet wel beter. .Van den President der Fransche republiek, Poincaré, wordt gezegd, dat zijn positie als zoodanig op dit ©ogenblik uiterst zwak is, zoodat hij er aan denkt zijn demissie te nemen. Men meent dit in verband te brengen met 'de geheime verdragen, die hij indertijd met Rusland gestoten hééft, en waarvan de openbaarmaking door de uiterste fracties in' Rusland ver langd wordt. In Frankrijk zijn de stakingen aan de orde van den dag. In Rouen hebben 20.000 vrouwel. arbeidskrachten bet werk neergelegd. In Rennes bedraagt het aantal stakers 5000, in Boulogne Sur Mer 1200. Daarbij komt, dat de staking onder de textielarbeiders een dergelijken omvang heeft genomen, dat gevreesd moet worden, dat de katoenfabrieken, zoomede de fabrie ken v an gebreide goederen haar be drijf zullen moeten stopzetten. Bij de bespreking van het geheime Russische Fransche verdrag in de jongste geheime zitting der Fransche Kamer gaven de socialisten ais bun meening te kennen ,dat het een on verstandige overeenkomst is, aange zien de Russen er door in hun mee ning worden versterkt, dat Frankrijk een veroveringsoorlog voert. Briand toch betoogde, dat de vrede Frank rijk niet alleen den Elzas en een vergroot Lotharingen zou moeten brengen, doch dat bovendien 'tSaar- bekken en bijna de gelieele Rijngrens dient te worden verkregen. Kortelings is in 't Russische hoofd kwartier een officierscongres gehou den. Dit congres is na kennisneming der van de' legeraanvoerders inge komen gelijkluidende berichten tot de overtuiging gekomen, dat de over- groote meerderheid der legercorpsen een volledige desorganisatie nabij is. Bij het grootste deel der soldaten is de strijdlust verdwenen, hetgeen in het dringende verlangen naar vrede, zoomede in hun hardnekkige weige ring om aan te vallen tot uitdrukking komt. .Wacht- en palrouillediensten worden met groote nalatigheid ver richt, en batterijen, die door haar vuur de verbroedering met de Duit- schers zouden verhinderen, werden door eigen manschappen buiten ge vecht gesteld. De krijgstucht is er geheel uit. Geheele troepeuafdeelin- gen weigeren systematisch te gehoor zamen, en de mannen zijn er op uit lastige officieren door lauwe com mandanten naar hun keuze te vex-- vangen. Onpopulaire officieren wex-- den gelyncht. Het aanzien der lino- gere commandanten is gelijk nul. De belichten omtrent Kerenski's triumf- tocht langs het front zijn gekleurd. Op verschillende plaatsen werd hij met boi'den, voorzien van 't opschrift „Weg met den oorlog" begi-oet. NEDERLAND. HAARLEMMERMEER. De 34- jarige ax-beider G. Roest, wonende te Putten, was Dinsdagavond door den landbouwer 'J. B., wonende alhier, onlslagen. Den gelieelen dag schijnt R. nxet minder goede bedoelingen jegens den boer te hebben i'ondge- ïoopen. Onder den invloed van drank is hij daarop tegen den avond, gewa pend met een soort ploertendoodei-, al dreigend tot in de woonkamer van den landbouwer doorgedrongen, waarop diens vx-ouw, dienstbode en kinderen de vlucht hebben genomen. Daarop heeft de boerin de huiskamer twee schoten uit een revolver gelost om den man vrees aan te jagen en hem bij het derde schot met 'xi kogel in den buik getroffen. De arbeider heeft zich daarna ver wijderd en is geloopen naar 'n nabij gelegen ax-beidei'swoiiing, alwaar hij een doek heeft gevraagd om de bloe dende wonde te stelpen. Uitgeput door bloedverlies en pijn is de man daar ter plaatse ineengezegen. Dr. iVan Mansum, uit Hoofddox-p, die inmiddels was ontboden, gelastte de onmiddellijke opneming in het St.- Flisabethgastimis te Haarlem, waar heen de getroffene werd vervoerd. De toestand van R. moet hoogst bedenkelijk 'zijn. ZIERIKZEE. l!'t de Schoxxwsche duinen is gisteren f op last van ons gemeentebestuur oen speciaal daar voor ingerichte waggon duinwater alhier aangevoeld, teneinde eenigs- zins te voorzien in den groolen thans heerschendexx waternood. Dat het water, hetwelk één cent per emmer •kostte, gi-il' wegging, behoeft niet ver meld te worden. Zou onze bui'gemeester, het her- kozen lid voor de Eerste Kamer, met het oog op de zoo vaak voorko mende en nu wederom heerschende schaarschte aan drinkwater in deze streek, de aandacht van de regeeriixg willen vestigen op de noodzakelijk heid ook deze eilanden zoo spoedig mogelijk aan een waterleiding te heipen. RENESSE. Aan de helft der huis gezinnen in deze gemeente is deze week wederom een hoeveelheid van 65 K.G. steenkolen verstrekt. De vol gende week kan de andere helft even eens zulk een hoeveelheid ontvangen als er tenminste weer een lading van 5SOO K.G. arriveert. KERKWERVE. Door de afdeeling Kerkwerve van het „Groene Kruis" is de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. ^-Men deelt ons 'L volgende méde: Door de vx-ijz. kiesvereeniging al hier is aan do anti-'-xev. kiesvereeni ging voorgesteld xle afti-edende raads leden C. Boot Jz. (a.-x\); G. v. d. Sluis (a.-r.), en H. Beije (vr.), bij enkele candidaatstelling te doexi verkiezen op deze gronden, dat zij geen zittende raadsleden wenscht uit te werpen zoolang zij hun plicht doen, en het tegendeel, is hun niet bekend; en een minderheid in een gemeente ook in den raad behoort vertegenwoordigd te zijn. (De raad bestaal op 't oogen- blik uit 5 vrijzinnigen en 2 ariti-rev.) Door de anli-rev. kiésvereenighig is hierop een weigerend antwoord ge geven. De stexnmingskósten zoxxden daixrdoor Ie vermijden zijn geweest. ST.-ANNALAND. Zooals ook reeds gebleken is uil een advertentie in dit blad, zal op Zaterdag de lieer J. Heijboer den dag liei'denken, waarop hij vóór 25 jaar tot brievenbesteller alhier werd aangesteld, 't Kost moeite om tiet te gelooven, dat de man' reeds een kwarteeuw lang dagelijks de menschen hun nieuws llxuis bezorgt, maar het is zoo. Dat hij dat werk tot aller tevx-edenheid heeft verricht, vlug en accuraat, met vermijding van oxx- noodigc drukte, is iets dat hem tot eer strekt. Moge het den heer Heij boer gegeven worden nog vele jaren zijn betrekking waar tc nemen! ST.-MA ARTENSDIJK. Met ingang van. 18 Juni is geplaatst als klerk op bet kantoor van 's Rijks belastin gen te Oosterlaud, de heer D. Jansen alhier. SCHERPENISSE. Aan de beurt van aftreding voor gemeenteraadslid zijn de hecren D. Keur, J. de Graaf, en C. A. Geuze. BROEK-OP-LANGEN DIJK. 't Ge heele gezin van schipper T. K., man, vrouw en 5 kinderen van 3 lot 15 jaax-„> geraakte Woensdagmiddag te water, doordat liet zeiljacht, waar- mee de familie op 't Oosterdel aan 't varen' was, omsloeg. Een bouwer, die op een nabui'igen akker aan het werk was eu spoedig met zijn schuitje op de plaajs des onheils verscheen, had het genoegen allen binnen boord tc lxalen, hoewel twee meisjes onder het zeil en de oudste zoon geheel ouder water aan 't oog ontti'okken waren. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 15 Juoi. Door de arron- dissements-rechtbank werden beden Ver oordeeld: 1°. C. J. S. Sz., 19 jaar, vieecher, wo nende te TholeD, bij verstek, tot één maand gevangenisstraf, wegens weder- spannigheid. Eisch 14 dagen. 2°. M. Q., 56 jaar, veldarbeider, wo nende te St.-Annaland, bjj verstek, tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, wegens poging tot diefstal. Eisch f 5. 3s. V. J. G., 46 jaar, en V. P. van 't H., 54 jaar, vetda'rbeiders, wonende te St.-Annaland, bij veretek, ieder tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, wegens diefstal. EiBch f 5. 4". S. J. G„ 34 jaar, wonende te Daivendijke, tot f 1000 boete, subs. 4 maanden hechtenis, met vrijspraak van het meerder bij dagvaarding ten laste gelegde, wegen» eene aangifte als be: doeid bij Hoofdstuk VIII der wet op de inkomsten belasting 1914 voor zich zeiven opzettelijk onjuist doen, terwijl daaruit nadeel voor het Rijk kan ontstaan. Eisch f 1000. 5°. G. de W. Rz., 50 jaar, mossel- handelaar, wonende te Bruinisse, tot f 50 boete, eubs. 1 maand hechtenis, wegens gelijk misdrijf. Eisch f 50. 6°. K. E39 jaar, landbouwer, wonende te Noordwelle, tot f 250 boete, subs. 2 maanden hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 250. 7°. M. van A., 58 jaar, landbouwer, wonende te Oosterland, bij verstek, tot f 1000 boete, subs. 4 maanden hechtenis, wegens gelijk misdrjjf. Eisch f 1500. 8°. M. J. S., 26jaar, landbouwer, wonende te Tholen, tot f 1000 boete, subs. 4 maanden hechtenis, wegens gelijk misdrjjf. Eisch f 1600. 9°. C. van T., 48 jaar, landbouwer, wonende te Tholen, tot f 600 boete, subs. 5 maanden hechtenis, wegens gelijk misdrjjf. Eisch f 100. 10°. A. S., 25 jaar, landbouwer, wonende te Stavenisse, bijverstek, tot f 300 boete, subs. 1 maand hechtenis, met vrijspraak van het meerder bij dag vaarding ten laste gelegde, wegens gelijk misdrjjf. Eisch f 600. 11°. P. J. B., 29 jaar, landbouwer, wonende te St.-Annaland, bij verstek, tot f 250 boete, subs. 1 maand hechtenis, met vrijspraak van het meerder bij dag vaarding ten laste gelegde, wegens gelijk misdrjjf.. Eisch f 250. Opzettelijk een onjuiste aangifte voor de Rijks-inkomstenbelasting doen. Ter terechtzitting van de arrondisse- ments-rcchtbaDk van heden, waren weder eonige landbonwers gedagvaard ter zake van bovengenoemd misdrijf. Door den officier van justitie werden respectievelijk boeten geeischt van f 1500, f 3000, f 2500, f 2000, f 1500 en f 500, bjj nietbetaling te vervangen respectieve lijk van 4 en 6 maanden hechtenis. De uitspraken werden bepaald op 22 Jnni a.s. De Haagsche rechtb. heefL uit spraak gedaan iu de zaak tegen A. C. A., wonende te 's-Gravenhage, ge boren te Ziei'ikzee, die terecht stond wegens diefstal van een beurs. Bekt. ontkende. Zij beeft zich wel met den eigenaar op ecu kamer af gezonderd, maar bel geld niet ge-j stolen. Er 'was nog een' juffx-ouw op die kamer. Eenige getuigen werden gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat beki. zich dicht bij de kleeren van den bestoielie, die zicii ontkleed, had, heeft bevonden. In de kachel' zijn stukjes van de porlemonnaie boven op de cokes gevonden. De officier van justitie achl het ten laste gelegde bewezen en vor derde oplegging van een gevangenis straf van 6 maanden. Mr. Donker Curtius achLle niet bewezen, dat bekt. liet ten laste ge legde beeft gepleegd, veeleer is waar- schijnlijk, dat de andere juffrouw 't feit heeft gepleegd. Men meldt uit 't eiland Tholen. De „Prinslandsche paardenmarkt" had voor onze omgeving eenige jaren geleden ook een zeer groote hetr kenis; veel dieren werden ex ien ver koop heen gestuurd en tal van be zoekers uit het eiland togen er heen; dit jaar schijnt die lust tot bezoek al heel gering geweest te zijn. Naar wordt medegedeeld, stonden er nog minder dan 200 paarden aan de lijn en de kooplust was niet groot. Landbouw en Veeteelt. OUD-VOSSEMEER. De heer G. M. v. d. Ende, hoofd der openb. lagere school alhier, heeft een cursus ge opend in liet landbouwboekhoudeu. Het is den landbouwers thans genoeg bekend, welke waarde een juiste boekhouding heefl en 't aanbrengen van de noodige kennis daarvan is een eerste eisch; de toekomst zal dit nog meer leeren. VellIngsTereeiiIgiiig „De leudricht" te Tbolem. Veilingen van f2, 13 en 14 Juni. Zeespinazie voor export f 8 per 100 K.G. .Gasfabriek stopgezet. Door gebrek aan steenkolen is te Krabbendijke de gasfabriek stopge zet. Drie gemeenten zitten daardoor ixi het donker. Daar andere verlich- tingsmiddelen ontbreken, hoopt men, I dat het verwachte schip met steen- I kolen spoedig zal aankomen. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regel» 76 Ct«.; elke regel meer 15 Cta. Niets i» gemakkelijker dan op zgn tafel een lekkere maaltjjd met kenrige spjjzen te zetten. Daartoe is alleen gelden een keukenmeid noodig. Moeielgker schgnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust» want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zjj die ondervinding hebben wel, dat, om eetlust te hebben, het voldoende is de Pink Pillen in te nemen, die in alle apotheken verkocht worden. De eetlust is inderdaad het eerste verschijnsel Van werkzaamheid der Pink Pillen, dat onder vonden wordt door de zieken die zoo verstandig zjjn geweest hulp en bijstand aan dat merk waardige middel te vragen, zoo als Mevr. Annette Rougetet, 47, rue de Paris, Clicbjr, dit deed. „Sedert langen tjjd, ichrjjft Mevr. Rongetet ons, leed ik aan de maag. Ik had geen eetlust en verteerde moeielgk de weinige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer zwak geworden. Na vele middelen zonder resultaat genomen te hebben, wilde ik de Pink Pillen beproeven, er. ik moet zeggen dat ik van af de eerste doosjd. mg veel beter heb gevoeld. Mjjn eetlust is gewekt, mjjue maagpijnen zgn verdwenen en ik heb spoedig al mjjne krachten weergekregen". De Pink Pillen zgn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheumatiek. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 0,per f doezen bjj hot Hoofd- Depöi der Pink Pillen, Nassau kade 314, Amsterdamvoor Zierikzee en Gr -'"eken b* J. W. Gudde, drogisterij, Om Haven firma W. v. d. Leur, Eaaistraat, /steenbergen M. Schot te Tholen en in allo goede apotheken en drogistergen. Vroeg* aardappelen. De minister van landbouw, nijver beid en handel heeft het volgende bepaald Art. 1. De aflevering en hot ver voer van vroege aardappelen s ver boden. Art. 2. Het verbod, in het voor gaande artikel gesteld, is niet van toepassing op: a. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbewijsafgegeven door de. Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging b. de aflevering en het vervoer vah vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften vah 't leger, voor zoover deze zijn afgezonden door militaire autoriteiten; c. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de gren zen der gemeente, waar de aard appelen zich bevinden, op den datiun van vaststelling van deze distributie- regeling. Een Dultseh vliegtuig geland. Donderdagnamiddag is tusschen Axel en Terneuzen geland, wegens een defect aan den motor, een Duitsch vliegtuig, gemerkt O 5928, bemand met twee Duitsche onder officieren, die zijn geïnterneerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 7