ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE. Maandag II Juni 1917. (Z Ierikzeesche EERSTE BLAD. ICIlïïWSTIJDIHgIK. Uit Stad en Provineie. Couran t). ABONNEMENT. Prjja per drie maanden Franco per port Voor bet buitenland per aar Afzonderlijke nummer» 1,40. 1,70. 10,-. 0,05. Verichynt Maandag, Woenzdag en Vrijdag. 73sts JAARGANG. Na. 10016. Diraotaiir A. J. DE LOOZE Jr. Uiliaiar-Heafdredaotairi A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regel»0,40. Elke regel meer0,10. Reolame» per regel - 0,16. Bjj oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 3.10 ure. Dit nummer bestaat uit bladen. Ooriogaovnrsicht. Het offensief der Engelsche troe pen in Vlaanderen schijnt tot staan te zijn gebracht. De aanval was maandenlang door hen geducht voor bereid. Zij' nadden namelijk den grond ondermijnd en daarin gebracht een millioen K.G. ontplofbare sloffen van groote exploisieve kracht. Nadat urenlang door een verschrikkelijk, oorverdoovend roffclvuur de Duit- sche stellingen gebeukt waren, wer den de ontplofbare sloffen in de ge legde mijnen aangestoken, waarop een ontzettende uitbarsting volgde, waarbij men meeneii zou, dat de wereld vergaat. De plaatsen Wijt- schaete en Messines werden in een volslagen puinhoop herschapen. Toen rukte de Engelsche infanterie op om zich meester van de ruïnes te maken. .Volgens Reuter namen zij 7000 man gevangen, waaronder meer dan 130 officieren. Zij melden echter niet hoc- velcn van hen bij dien aanval gesneu veld zijn. Alleen vermelden de Brit- sche bladen, dat een broer van den bekenden Ierscben leider Redmond door een kogel doodelijk getroffen werd. De Duilschers hadden, voor zoover zij konden en door het En gelsche geschut daarin niet verhin derd werden, hun totaal platgescho ten stellingen ontruimd en zich in een daar achtergelegen, vooraf ge reedgemaakt front teruggetrokken, waarin zulk een felle tegenstand ge boden werd, dat de Engelschen zich tevreden stelden met liet door hen veroverde terrein cn nu hard bezig zijn dit in een verdedigbaren toe stand te brengen. Het behaalde resul taat blijkt achteraf gezien magertjes te wezen. Op het Italiaansche front wordt een hernieuwd aggressief aangekon digd. Te Londen is de Amerikaansche generale staf met generaal Pershing aangekomen, vormend te zameri 180 leden. Het is de gcliecle staf van het hoofdkwartier van het eerste Ameri kaansche leger, bestemd voor Europa. De Amerikaansche staf, die naar Parijs zal gaan, is er dus alvast, maar (het leger moet nog komen. Of. het ooit komen zal, en op 't .Westelijk 'front aan den strijd deelnemen, moet de toekomst leeren. In Amerika dénkt men tegen September 1 Vi millioen soldaten in de kampen bijeen te 'hebben. Ook worden er 40.000 jonge lieden voor officieren opgeleid. Ame rika loopt groot kans met zijn leger en officieren gereed te wezen, wan neer de vrede geteekend is. iWant alles wijst er op, dat de neiging van Rusland om mee te vechten, de oorlogsstemming van de Entente aan merkelijk bekoelen zal. De huidige Russische regeering zou wel aan den strijd willen meedoen, maar de Rus sische soldaten, die den oorlog reeds lang moede zijn en hun leven niet voor Engeland en Frankrijk willen opofferen, geven onverholen hun ver langen naar vrede te kennen. De generaals leggen hun functie neer, omdat zij op het leger niet meer kunnen vertrouwen. Geheele regi menten slaan aan het muiten, en' weigeren dienst. Bij duizenden en duizenden deserteeren de soldaten. Een leger, waarin zulk een geest fieerscht, kan niets uitrichten. Aan liet Russische en RumeenSche front is het stil. Men voert er wel oorlog, maar niet met kanonnen en ij geweren. Men strijd er met propa gandageschriften; die bij duizenden onder de Russische soldaten ver spreid worden. Gij, heet het daarin, zijt de slachtoffers van Engelsche en Fransche huichelarij, gij vergiet uw bloed niet voor uw vaderland, maar voor de grootheid van Engeland en Frankrijk. Legt uw wapens neer, en keert naar uw haardsteden terug. Met leedc oogen zien de Engelsche Ministers de Russische revolutie, die door. hun medewerking ontketend is, in een richting gaan, die zich al meer en meer verwijdert van den beken den weg van verovering en vernieii- ging der geallieerden. ZUID-AMEBIKA. Een telegrafist, die den rand der puinhoopen bereikte, meldt, dat 30 mijl in den omtrek alles is verwoest. De bewoners van San Salvador kam- peeren in straten en parken. Men onderstelt, dat de ramp veroorzaakt is door een uitbarsting van den vul kaan aan den voet waarvan de stad zich uilslrckte. ZIERIKZEE. Door den Minister van .Waterstaat is benoemd tc4 bui tengewoon opzichter hij den Rijks waterstaat te Assen, de heer J. M. de Glopper Mz. te Ellemeet. Distributie petroleum. Naar wij uil betrouwbaren bron vernemen, zal binnenkort tol de distributie van petroleum worden overgegaan. SCHOUWEN. Indien er iets gc- .schikt is om het verlangen naar een waterleiding te versterken of op te wekken, dan is liet wel een zoo lang durige cn groole droogte als die thans lieerschende is. Tal van regenbakken zijn reeds geruiinen tijd ledig en vele bevatten of weinig of slecht water. Daarbij komt, dat de strenge winter menigen regenbak heeft doen scheu ren. vele menschen moeten reeds hun heil zoeken in het gebruik van water uit putten. BROUWERSHAVEN. Begunstigd door mooi weder en ook daardoor omringd door verscheidene belangstellenden, gaf het muriekkorp» Apollo" alhier in zijn muziektent óp de markt weer eens een openbare uitvoering, welke in aanmerking genomen de verschillende tegenspoeden door dat korps in de laatste jaren onder vonden als goedgeslaagd kan genoemd worden. Om de uitvoering nog meer op te luisteren had ook de Zangvereeniging „Euphonia" alhier hare medewerking verleend en werden de gezongen num mers met veel belangstelling aangehoord en daarvan genoten. Zooals gezegd de uitvoering kan als geslaagd worden beschouwd. Apollo heeft weer teekenen van leren gegeven en getoond in staat te zijn zulk een uitvoering te geven. Moge dat zoo vooit blijven gaan, en zij de ingezetenen van Bronwershaven nog meermalen en steeds mst meer succes zulke avonden ver schaffen. ZONNEMAIRE. Mej. H. H. Moo- lenburgli, 'alhier geboren en onlangs le 's-Gravenhage overleden, die steeds donatrice is geweest der hier ge vestigde Bewaarschool, heeft aan die inrichting f 1000 gelegateerd, vrij van successierechten. OOSTERLAND. De rijksklerk 3de klasse A. Bloklandcr, is met ingang van 1 Juni ontheven van de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor Willemstad en aangewezen voor de tijdelijke waarneming van 't kantoor Oosterland, gedurende de ziekte van den ontvanger. THOLEN. Zaterdagmiddag is al hier 'n tankboot, gevuld met leiding water aangekomen. De boot heeft zijn inhoud ingenomen le Vlissingen. Het water zal, voor zooverre het dispo nibel is voor de inwoners, heden verkocht worden per emmer. Het overige water is voor rekening van jhr. .Van .Vredenburg e. a. Naar wij vernemen, is het voor nemen van het dagelijksch béstuur om, indien het droge weder nog langer duurt, dagelijks versch leiding water te laten aanvoeren van cle waterleiding te Bcrgen-op-Zoom. Het is echter té hopen, dat het overbodig is, en dat de regen ons spoedig alle ongemakken doet vergeten. Aanbestedingen, verkooplngen, enn. BURGH. .Vrijdag werd alhier aan besteed het maken van werken ter verdediging van den kop van liet strandhoofd in raai XLV1II aan den calamiteuzen polder Burgh en West- land. Begrooling t G718,50. Ingeschre ven werd door de heeren J. W. Roc- loffs te Papendrécht, voor 1'7085; S. J. Geluk te Sl.-Philipsland, voor 1' 7400. Landbonw en Veeteelt. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, is door den Minisl'c tot controleur der cultuur-commissie voor de pro vincie Zeeland benoemd de lieer J. J. v. d. Bout alhier. Tevens herinnert de Minister de landbouwers er aan, geen enkel ge was uit te rijden zonder toestemming van den lieer C. van Westen Pz. te Zierikzce, of den controleur voor noemd. KUNSTN IEU ff S. ZIERIKZEE. De lieer S. Klimmer- boom gaf op Zondag 10 Juni j.l. een orgelconcert in dc Nieuwe Kerk alhier, met medewerking van de dames Gretlia Scholten,' mezzo sopraan, en Jo de Graaf, sopraan, heiden uit Den Haag. .Waar twee zangeressen tegelijk optreden, maakt men onwillekeurig vergelijkingen, en dan moeten wij bekennen, dat eerst genoemde dame meer voldeed dan de laatstgenoemde. Deze misldenoodige rust in haar zang, vooral in den be ginne, doch het werd daarna heter. Een vibreerende stem behoort niet tot de deugden van den zang. Mej. Scholten beschikt over 'n aangenaam en rustig geluid. Vooral voldeden de nrs. 4 en 0 zeer. 01' het aan de groote ruimte der kerk Iag,maardewoorden waren niet altijd duidelijk en ver staanbaar. Van de duetten, nrs. 2 en 11 vonden wij nr. tl een vreemde en niet aantrekkelijke compositie. Wij moeten nog even aanstippen, dat nr. G cn 9 abusievelijk niet voor sopraan en mezzo-sopraan bestemd waren. Dc lieer Klimmerboon droeg met zijn bekende meesterschap op het orgel voor dc nrs. 1, 5 cn 10, waar van dc heide laatste nrs. veel indruk maakten. Het publiek was slechts matig op gekomen, ofschoon hel bijna een jaar geleden was, dat we hier een orgel concert hoorden. KERKNIEUWS. 'Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Bleskensgraaf en te Brakel B. N. B. Bouthoorn, cand. te Dordrecht. Te Kampen J. de Bruin te Zei»t. Te Wierden J. H. van Pad- denburgh te Staphorst. Te Oude- Tonge J. H. Koster te 's-Grevelduin- Capelle. Te Elburg Dr. M. M. den Hertog te 's Gravenhage. Te Nijmegen H. G. van Wijngaarden te Almelo. Te Eikerzee (toez.) J. M. Simmelink te Kleverskerke. Aangenomen: Naar Hoevelaken, A. Dekker te Gieeaendam-Nederhardinxveld, naar Zeddam W. v. Roggen te Oostzaan. Bedankt: Voor Breskena J. H. Schuur- mans Stekhoven te Biggekerke. ZONNEMAIRE. Tot kerkwachter al hier is door Kerkvoogden benoemd Leen- dert Braber, in plaats van D. L. van den Berge, die tegen 1 Juli ontslag had gevraagd. STAVENISSE. Zaterdag a.s. zal een nienwe vrije stemming worden gehou den voor de verkiezing van een notabele, daar bjj de eerste verkiezing geen der candidaten de volstrekte meerderheid heeft behaald. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee. op Dinsdag 5 Juni, des nam. 2 unr. De burgemeester, mr. A1. J. F. Fokker, opent de vergadering. I Aanwezig zijn de heeren Doclcman, Van den Bout, Panny, Koopman, Den Boer, Timmerman en Van Nouliuys. De notulen werden goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aange nomen: n. de brieven van hen, die hun benoeming tot lid of plaatsvervan gend lid van de stembureaus voor gemeenteraad en Kamer hebben aan genomen b. een schrijven van Gedep. Stalen waarhij zij de wijziging der begroo ling goedkeuren; c. een schrijven van hetzelfde col lege, behelzende de goedkeuring der verordening, waarbij liet geldelijk be heer van het levensmiddelenhedrijf geregeld wordt; d. een adres van liet Nedcrl. On derwijzersgenootschap, waarin met 'l oog op de lage salarissen van de onderwijzers op een verhooging er van wordt aangedrongen. Ingekomen is een schrijven van den heer J. S. L. Korleweg, waarin liij meldt, dat in het hem ter onder- teekening toegezonden contract met dc gemeente, de Drie Koningenstraat betreffende, eenige onjuistheden zijn geslopen, die hij gaarne veranderd wenscht te zien. Mochlen deze ver anderingen naar aanleiding der nieüwc goedkeuring van Gedep. Sta ten bezwaarlijk aangebracht kunnen worden, dan zal hij volstaan met 'n verklaring van Burgem. en Weth., dat hij nimmer met deze onnauw keurigheden zal worden lastig ge vallen of daarvoor aangesproken zal worden, doch een en ander door dc gemeente voor haar rekening wordt genomen. De voorzitter: Over liet algemeen zijn de opmerkingen van den lieer Kortcweg van niet beteekenisvplleri aard. Alleen de kwestie der breedte van den afgestanen grond is van ecnig belang. Niets tegen om aan liet verzoek te voldoen. Ilij stelL voor, dat de Piaad in de Voorgestelde ver anderingen berust. Dc heer Timmerman wijst er op, dat de Drie Iipningenslraat niet de bepaalde breedte van G M. heeft, waardoor zij een onoogelijk aanzien zal verkrijgen. Hij is- niet tegen het voorstel van den voorzitter, mits de gemeente in liet cersle gedeelte van de straat nabij de Nobelstraat de schutting 'verzet. De heer Van Nouliuys vraagt, of de heer Kortcweg gelijk heeft met hetgeen hij in zijn verzoekschrift vraagt. De voorzitter gelooft, dat de lieer Ivorteweg zich vergist. De heer Doeleman: Als de lieer Ivorteweg verplicht is 6 Meter af le staaii; dan moeten wij ons aan die verplichting houden. De voorzitter: In het raadsbesluit wordt uitdrukkelijk van een afstand van zes meter gesproken. De heer Den Boer: Het zal veel mooier staan, dat de straat van lil' de Nobelstraat lot dc Wandeling één breedte verkrijgt. De heer 'Panny is liet met den heer Den Boer eens. Hij vindt pu den weg een slob. De voorzitter: Er is niet sprake geweest van 4,75 M., maar wel van G M. In een ander schrijven van den heer Ivorteweg wordt van zes meter gesproken. Besloten werd aan den lieer Korte- weg te schrijven, dat iiij in dwaling verkeert, wanneer hij meent, dat de weg 4,75 en niet G Meter breed moet zijn, dal er nooit sprake geweest is van een versmallen van den dooi den heer Korteweg algestancn weg, maar alleen van 'n verharding daar van, terwijl vaststaat, dat een gedeelte van den weg naast de verharding onverhard zou blijven. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten, waarin deze mede- deelen, dat, waar op lief tijdstip der benoeming van een lijdelijken wet houder geen der gevallen genoemd in art. 90 der gemeentewet aanwezig was, de benoeming van den lijdelij ken wethouder ongedaan moet wor den gemaakt. De voorzitter deelt mede, dat hij kort na de benoeming van den lieer mr. Polvliet lot tijdelijk wethouder uit de stad is gegaan, dat de lieer Koopman hierop als waarnemend burgemeester zich terstond tot God. Staten gewend heeft met de vraag, pf de benoeming wettig is. of de benoeming wettig is. Deze heb ben 'geantwoord, dat de benoeming ongeldig is. Uit de rechtsspraak blijkt dat de meeste uitspraken zich ver klaren tegen een aanstelling van een tijdelijken wethouder in het onder havige geval. Enkele laten een be noeming toe. De verschillende regee ringen hebben heslist, dat de Raad in het onderhevig geval geen tijdel. weth. mag benoemen. Prof. Oppen- heiin, lid van den Raad van State, is echter van een 'tegenoverges l ld ge voelen. Handhaaft de Raad «u zijn besluit ,dan is de kans niet uitgesloten dat de regeering, nu prof. Opp. heim staatsraad is, een andere beslissing neemt. Burgem. en Weth. doen geen voorstel'. De Raad beslisse zelf. De heer Koopman zegt, dat bij het overlijden van den heer Ochtman in 1895 zich precies dezelfde zaak als nu heeft afgespeeld. Toen zou een lijdelijke wethouder benoemd wor den. De lieer Fokker zeide destijds, liet kan niet. En toen is dan ook besloten geen tijdelijken wethouder te benoemen. Sedert is de heer Fok ker echter van gevoelen veranderd. Spr. is geen rechtskundige. De in houd van art. 90 was hem onbekend. Hij heeft zijn licht ontstoken bij den secretaris. Hij vernam van dezen, dat art. 90 niet van toepassing was, maar wel art. 84. En in dien geest zijn vele beslissingen gevallen. Alleen prof. Opperlieim was van een tegenover gesteld gevoelen. Hij heeft met het oog op die beslissingen en op raad van den secretaris de opinie van Ge dep. Slaten gevraagd. Dit wenscht hij alleen mede te dcelen. Mogelijk is het, dat de regeering, nu professor Oppenheim lid van den Raad van State is, thans een andere beslissing neemt. De voorzitter betuigt den heer Koopman zijn dank voor diens mede- deeling. Maar hij vond het niet col legiaal van hem, dat liij hem dit j niet terstond heeft medegedeeld. De vorige spreker zeide, dat hij op grond van den raad, hem door den secretaris gegeven, zicli tot Gedep. Slaten gewend heeft. Hij heeft wel gedacht, dat de secretaris hem had ingelicht. Spreker verdedigt zijn me ning in deze. Artikel S4 spreekt v. de definitieve voorziening, art. 90 va:, de tijdelijke «voorziening. De i -er Koopman is echter, gelijk hij zelf erkent, een leek op rechtsgebied. Spreker zou willen het raadsbesluit handhaven. Het zou toch kunnen gebeuren, dat een van beiden ziek wordt of uit dc stad gaat, en dat door Burgem. en .Weth. een besluit geno men moet' worden. En in dat geval zou er geen collega zijn. En eer in dc vacature voorzien wordt kunnen wel acht weken mee heengaan. Een bezwaar is ook nog, dat geen besluit door Burgem. en .Weth. genomen kan worden, wanneer zij het daarbij niet eens zijn. Spreker stelt voor dezen brief van Gedep. Staten voor notificatie aan te nemen, en te schrijven, dat de I Raad geen termen vindt op zijn be sluit terug le komen. Conform dit voorstel wordt besloten. Besloten werd aan den heer J. Stellingwerf, onderwijzer aan de i openbare lagere school met ingang van 1 Sept. a.s. als zoodanig eervol ontslag tc verleenen. Zonder discussie en stemming werd besloten in te trekken I - be sluit van 30 October 1916 tot opname van kasgeld voor den dienst 1917, en Burgem. en .Weth. te machtigen voor het dienstjaar 1917 lijdelijk gelden op te nemen hij de firma R. Koole Zoon alhier, tegen een rente van ten hoogste G pCt., tot een bedrag van ten hoogste i' 20.000. Aan de orde is het voorstel van Burgem. en Wethouders om aan de firma Schot .Van der Valk alhier te verhuren: a. een strook grond van 150 M3., grenzende ten zuiden van de haven; b. een strook grond van 35 M3., eveneens grenzende aan de haven, en vooraf deze strooken grond aan den openharen dienst te onttrekken. Bedoelde firma wenscht aldaar een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1