ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 8 Juni 1917. Couran A). EERSTE BLAD. Onveiligheid Vaarwater. Oorlogsoverzieht. NIEU WSTIJDINGEN. Uit Stad Provincie. (Z ierikzeeseh ABONNEMENT. Pry* per drie maanden Franco per poit Voor het buitenland per aar Alconderiyke nummer* 1,40. - 1,70. - 10,-. - 0,05. Veuchflut Maandag, Woensdag en Vrüdag. 73*58 JMR&AN& Ha 10015 iinoldir A. J. DE LOOZE Ir. Ui«fls<rar.H*ofdr«daotairi I. FMIKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regel* 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclame* per regel0,15. By contract belangryke korting. Inxending op de» dag van uitgave rddr S.IO ure Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Ziebikzeb brengt het navolgende bericht, betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kannen hebben. Sohietoefeningen zullen worden gehouden: a. in den Roompot op een of meer der dagen volgende op den lOden Juni a.s. Onveilig is het gebied ingesloten door de ljjnen: toren Vrouwenpolder Zuid r.w., wrak Baidar Oost r.w., steenen toren Westkapelle Znid r.w. en de kust van Walcheren. Een uur vóór den aanvang der schiet oefeningen zullen op den kerktoren te Vrouwenpolder, Oostkapelle en Domburg roode vlaggen halfstok worden gebesohen, welke bp den aanvang der oefening worden voorgehescben en na afloop neergehaald. b. in hot Oostgat nabjj Westkapelle op een der ddgen volgende op den llden Juni a s. Onveilig is het watergebied langs de kust van Walcheren vanaf Domburg tot Zoute- lande tot op een afstand van 3 zm. nit de kast. Een uur vóór den aanvang der oefeningen zal op den kerktoren te Westkapelle een roode vlag halfstok worden geheschen, welke bp den aanvang geheel wordt voorgeheschen en na afloop neergehaald. c. ter reede van Vlissingen op een der dagen volgende op den 12den Jnni a.s. Onveilig i* het gebied ingesloten door de lijn westelijk havenhoofd buitenhaven Vlis singen hooge licht Nieuwesluis, de lpn Kaapduinen-Ernishoofd en de kustlijnen van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Een uur vóór den aanvang der schietoefeningen zal aan den toren van Vlissingen een roode vlag halfstok worden geheschen, welke bp het begin der oefening wordt voorgeheschen en na afloop neergehaald. d. in het Oostgat op den 13en Juni a.s. of een der volgende dagen. Onveilig is het gebied ingesloten door de lpnen toren Zontelande Oost r.w., lichtopstand Zaiderhoofd Noord r.w., fort de Nolle Oost r.w., en de kast van Walcheren. Een uur vóór den aanvang der schiet oefeningen zullen op den kerktoren van Zontelande en op fort de Nolle roode vlag gen halfstok worden geheschen, welke bp den aanvang zullen worden voorgehesohen en na afloop neergehaald. e. ter reede van Vlissingen op den 13den Juni a.s. of een der volgende dagen. Onveilig is het watergebied ingesloten door de lpnen toren Middelburg in toren Rithem, hooge licht Nienwesluis West r.w., de ljjn, welke het Oostelijk havenhoofd der buitenhaven van Vlissingen verbindt met den toren van Breskens en de kust van Walcheren. Een uur vóór den aanvang der schiet oefeningen zal aan een der Westelpke mijl palen een roode vlag halfstok worden ge heschen, welke bp het begin wordt voorge heschen en na afloop neergehaald. Het is verboden gedurende de sohietoefenin gen in de hierbovengenoemde onveilige gebieden te varen, te ankeren of te vissohen. Ziebikzee, den 7 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKI. Op het .Westelijk front hebben de En gelschen en Franschen het aggressief op zeer krachtige wijze hervat. Thans is voornamelijk 't schoone Vlaanderen het tooneei van den spannenden, verbitteren den worstelstrijd geworden. Nadat dagen achtereen met een geweldig roffelvuur de Duitsche stellingen beschoten waren geworden en deze Woensdagnacht aan een onverpoosd heftigen geschutstrijd hadden blootgestaan, gingen, nadat de Engelschen Donderdagmorgen om vier ,uur op onderscheidene punten mijnen hadden laten springen, deze om vijf uur op het gebeele front tot den aanval over. Gelijk gewoonlijk behaalden de Engelschen daarbij ook nu weer eenige voordeelen. Zij zijn namelijk in de boog bij Wijterschaete ten zuiden van het kanaal van Yperen de voorste Duitsche stellingzöne binnengedrongen. Dit erken nen de Duitschers zelve ook, die er evenwel aan toevoegen, dat de gevech ten nog in vollen gang zijn, zoodat over den uitslag van den grooten veldslag nog niets op dit oogenblik te zeggen valt. Ook wordt gemeld, dat de Engel schen zich van Meessen hebben meesier gemaakt. Vermoedelijk zullen de Duit schers, die dit aggressief voorzien heb ben en de kracht der Engelsche artillerie [uit ervaring kennen ,zich in voor uitge maakte meer achtergelegen stellingen terugtrekken, waar zij dan veilig een nieuwen aanval «kunnen afwachten. De Engelschen berichten, dat zij 5000 man gevangen hebben genomeny. Tegelijkertijd dat de Engelschen in Vlaanderen poogden door tc breken, hernieuwden de Franschen tusschen Ga- vrelle en Fampour zonder veel succes hunne aanvallen. Bij Brave in Cham pagne wisten de Duitsche 'troepen in de Fransclie linies door te dringen. Fransclie stellingen aan den Chemin des Dames werden over een frontbreedte van ongeveer 2 K.M. door de Duitsche troepen genomen. Veertien officieren en 543 man werden gevangen gemaakt. Ook aan het Isonzofront wordt mét groote felheid gestreden. Hier hebben de Italianen grootendeels weer verloren, wat zij kort geleden gewonnen hadden. Wel beproefden zij het verlorene 'te herwin nen, maar dit is. hun niet gelukt. Het Italiaansche offensief aan het Trentino- front is als mislukt te beschouwen. Op medewerking van Rusland kunnen de geallieerden thans niet meer reke nen. Dit blijkt ook uit het manifest van den Ttaad van Arbeiders en Soldaten Men is in Rusland oorlogsmoe en wil niet voor Engeland en Frankrijk de heete kastanjes uit het vuur halen. De alliantie met Rusland heeft thans uit gediend. Ribot kan de door hem geslotene overeenkomst nu wel ten vure doemen. Een terugbekoming van Elzas Lotha ringen zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Het bekende toonaangevende Fransclie blad de Figaro schrijft „Nu in den hui- digen militairen toestand het Russisch offensief wegvalt, althans voor dit jaar, en er onderscheidene maanden moeten verloopen voordat de Amerikaansche hulp" zich aan het front kan doen ge voelen, is het 'duidelijk, dat wij niet de overwinning ,d. w. z. Elzas-Lotharingen zullen verkrijgen vóór een nieuwe en langdurige ontwikkeling van den strijd. Dat is de waarheid, welke wij niet moeten versluieren door misleidende be loften". De zaakgelastigde van Haïti stelde den Duitschen Staatssecretaris van Buitenl. Zaken een nota ter hand, waarin tegen den onbeperkten duikbootoorlog gepro testeerd wordt en schadevergoeding wordt geëischt voor de schade, die de handel van Haïti geleden heeft door het in den grónd boren van .verscheidene schepen, waarbij ook Haïtiaansche staats burgers het leven hebben verloren. Ver der worden in de nota waarborgen voor de toekomst geëischt. Daar de eischen der Haïtiaansche regeering in een onge- wonen vorm gesteld zijn ,en de vervul ling daarvan wordt geëischt binnen een termijn, waarin he.tj niet mogelijk zou zijn geweest de aangegevene redenen te onderzoeken, heeft de Duitsche regee ring het wenschelijk geacht aan den Haïtiaanschen gezant dadelijk zijn pas poort toe te zenden. Dit heerschap zal wel raar opgekeken hebben, dat men in Berlijn thans zoo kort aangebonden is. RUSLAND. Afgevaardigden van het garnizoen te Wiborg (Finland) 'hebben na een be raadslaging van aclit uur met algemeene stemmen een motie ten gunste van een onver wijlden vrede aangenomen. In de overwegingen wordt o. a. gezegd, dat de gevaarlijkste vijand, waartegen Rusland zich thans te verdedigen heeft, de hon gersnood is. o NEDERLAND. Denneboich bfl het po»d! HOOGEVEEN. Nederlandsche specu lanten reizen de provincie Drente af, teneinde zooveel brandhout op te koopen als ze maar machtig kunnen worden. De prijzen ervan worden dan ook enorm opgedreven en het behoort volstrekt niet tot de zeldzaamheden, als een boschje van ongeveer f 50 waarde, het viervou dige opbrengt. De z.g. knippels, die voor twee jaren betaald werden met f 8 per vim, brengen nu f 35 op. Het duizend hout is in prijs gestegen van f 1,50 tot f 5,50 per duizend. En nu is men al zóóver gegaan, dat geheele bosschen bij het pond worden verkocht. Een landbouwer te Koekange verkocht dezer dagen ongeveer l1/? H.A. dennen voor 2,5 cent per kilogram. OUDERKERK a/d. AMSTEL. Donder dagmorgen is uit den Amstel, ongeveer ter plaatse, waar kort geleden de lijken der beide politie-agenten zijn gevonden, het lijk opgehaald van een ongeveer 60- jarig man. Men brengt het vinden van dit lijk in verband met de misdaad van onlangs. Valsebe siirerbons ROTTERDAM. Als verdacht van het vervaardigen van valsche zilverbons van f 2.50 is in bewaring gesteld de 16-j iri'ge E. Y. De bons war<m met inkt geteeke ld en zeer goed nagemaakt. Gratis vet. Op den wal aan de Parkhaven lagen eenige honderden vaten klapper- vet, toebehoorende aan de margarine- fabriek Jurgens. Door de felle zon was het vet gesmolten en liep het door de vaten heen in de riolen, die uitkomen in de Maas. Langs de kade waren tien tallen mensclien bezig het 'vet te ver zamelen in bussen en emmers. Met handwagens vol werden ze weggereden. De schade, door de firma Jurgens hierdoor geleden 3 beloopt in de dui zenden. Valsche siirerbons. HEERLEN. De politie alhier heeft do hand gelegd op een Oostenrijker, woonachtig in het naburige Heerlerheide die er van werd verdacht, valsche zil verbons te vervaardigen. In het geheel werden 8 personen gearresteerd, meestal Duitschers en Oostenrijkers, wonende te Heerlen, Heerlerheide en Schaesberg, die bij de vervaardiging en uitgifte be hulpzaam waren. Het parket uit Maas tricht was zelf ter plaatse geweest en had op aanwijzing der recherche eenige huiszoekingen gelast. De verdachten bevinden zich voor- loopig in het politie-bureau in arrest. ZIERIKZEE. Yoigens achterst, adver tentie zal Zondagavond zeven uur in de Nieuwe Kerk 'n uitvoering van gewijde muziek worden gegeven door de dames Gaelha Scholten en Jo de Graaf uit Den Haag, terwijl de lieer S. Klimmerboom de orgelnummers voor zijn rekening heeft genomen. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat deze dames in 't bezit zijn van mooie, heldere stemmen ,dié bizonder goed geschikt zijn voor de kerk, zoodat een bezoek deze dames te gaan hooren, ten zeerste de moeite loont. Nog willen we wijzen op de verbete ring, die het vorig jaar aan 't orgel is geschied, door het daarstellen van het zwelwerk, waardoor de orgelvoordrach ten zoo in aantrekkelijkheid hebben ge wonnen. BRUINISSE. Aan den weg, die van de Gedempte Dee naar de Nieuwstraat 'leidt, wordt een groote loods gebouwd. Deze zal 'ingericht worden voor het koken der mossels, waarmede men in het a.s. seizoen weder hoopt te kunnen beginnen. Niet onmogelijk is het, dat nog meerdere loodsen voor dat doel ge bouwd zullen worden. Aan het Zijpe had een daar woon achtige vrouw, die op een daarliggend vaartuig behulpzaam was, het ongeluk door een raam te vallen. Zij bezeerde zicli daardoor een der handen zoodanig, dat heelkundige hulp moest worden in geroepen. Tl-IOLEN. Benoemd tot geneesheer aan de stichting „Vrederust" te Bergen- op-Zoom, de heer P. de Jonge, arts alhier. Aanbestedingen, Yerkoopiagen, ©na. BURGII. Bij de heden (Vrijdag) ge houden aanbesteding voor de verdedi gingswerken aan het strandhoofd van den Burgh en Westlandpolder was "de minste inschrijver de firma J. iW'.. Roe- loffs te Papendrecht, voor 1' 7085. ST.-ANNALAND. Door notaris Tim merman werd Donderdagavond ten ver zoeke van den heer Hendrik Slager en kinderen in „De Gouden Leeuw" ver kocht: 6 Gem. 29 R. weiland, a f 900, aan den heer C. Slager Hz.; 1 Gem. 30 R. bouwland, k f 1330, aan den heer iW. [van der Slikkk; 1 Gem. 244 R. bouwland, k 1' 1350, aan den heer C. Scherpenisse Dz.; 3 Gem. 291 R.. bouwland, k f 1400, aan den heer H. Slager; 2 Gem. 284 R. weiland, a f 1410, aan de wed'. Jac.s Slager; 5 Gem. 5O1/2 R. weiland, a f 850, aan den heer H. Slager; 3 Gem. 262V2 R. bouwland, a f 1805, aan den heer H. Slager; alles per 39,24 A.; een tuin van 97 R., voor f 1400, aan den heer Joh.s Slager, en een huis met schuurtje, voor f 1160, aan den heer G. Hoek. Van verminderde lust om land te koo pen, is hier dus nog geen sprake. BECHTZAKEK. ZIERIKZEE, 8 Juni. Te lage aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting doen. Ter terechtzitting der rechtbank van heden werd door den officier van justitie ter zake van bovengenoemd feit, tegen eenige landbouwers een boete van resp. f 100, f 1500, f 50, f 1500, f 250, f 1000 f500 en f600, bij niet betaling resp. te vervangen door 'n hechtenis van 1 maand en 6 maanden. De uitspraken zijn be paald op 15 Juni a.s. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde 'n 19-jarig ambtenaar bij de telegrafie aldaar wegens het als amb tenaar aannemen eener gelofte, wetende dat deze gedaan wordt om hem te be wegen in strijd met zijn plicht iets te doen (het wegnemen van 'telegrammen bestemd voor de centrale mogendheden), tot een jaar voorwaardelijke gevangenis straf, met een proeftijd van drie jaar. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-Annaland, Ph. J. Vreugdenhil te Sprang. Te Moerka- pelle, B. N. B. Bouthoorn, cand. te Dordrecht. Te Biezelinge, J. K. F. Mantz te Hall. Te Oud-Beijerland;, G. van Montfrans te Ouderkerk a/d. IJseL Te Krommeniedijk, L. A. F. Reddingius, cand. te Groningen. Te Niekerk en Vliedorp, G. Samplonius te Blankenham. Aangenomen: Naar Oegslgeest (als hulppred.), Joh. P. Snoep, cand. te Eist (bij Amerongen). STAVENISSE. De herslemming voor een notabele zalj naar wij vernemen, plaats hebben op Zaterdag 17 dezer. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ridderkerk, J. P. Klaarhamer te Wommels. Te Sleen, iW'. Oosterheert te Ter Apel. Bedankt: Voor Drachten (als 2e prfcd.), L. van .Wijk te Giessen-Nieuwkerk. De KonlnklQke trein ontspoord. De Koningin, die Donderdag per Staatsspoortrein te ruim 5 uur in de residentie zou terugkeeren van haar inspectietocht naar 's-Hertogenbosch, is met dien trein niet aangekomen. Er was bericht ontvangen, dat de be doelde trein, waarin zich H. M. bevond, te Houten bij Utrecht is ontspoord. De Koningin is te zes uur aangeko men. Noch H. M. noch eenig lid van haar gevolg, heeft letsel bekomen. Alleen eenige andere passagiers zijn licht gekwetst. Het ongeluk is voorgevallen tusschen Schalkwijk en Houten. De hofrijtuigen zijn daar achtergebleven en II. M. en haar gevolg maakten de verdere reis per gewone gereserveerde le kl. spöorweg- coupe's. De gederailleerde trein was in volle vaart, toen liet ongeval gebeurde. H.M. en haar gevolg stapten dadelijk .uit. H. M. liet belangstellend inlichtingen inwinnen omtrent den loestand van de licht gekwetste passagiers. De Koninklijke salonrijtuigen werden licht beschadigd. De Prins, die op het Lo,o vertoeft, liet dadelijk nadat hij van het gebeurde on derricht was, maatregelen treffen om naar Den Haag terug le keeren. De Koningin-Moeder heeft terstond, nadat het ongeval met den trein, waarin de Koningin zich bevondle barer kennis was gekomen, op het Huis ten Bosch, waai* de Koningin verblijf houdt, een bezoek aan Hare Majesteit gebracht. Dc minister van waterstaat, dr. Lely, is, kort nadat hij kennis had gekregen van het spoorwegongeval bij Houten, daarheen gegaan vergezeld van het lid van den raad van toezicht, den heer j Van der Vegt. j j v Een reiziger, die in den ontspoorden trein zat, meldt aan de N.R.Crt. het volgende: Aan den sneltrein van Maastricht- Amsterdam was in Den Bosch achter het Haagsche gedeelte de koninklijke wagen gehaakt, waarin de Koningin had plaats genomen. Te 3.30 precies vertrok deze trein naar Utrecht. Bij Schalkwijk zat ik te soezen na eenige lectuur, toen wij opeens hevig schrikten en ontstelden van de vreemde manoeuvres die de trein maakte. In een kort oogenblik was het gebeurd: de coupé's schoven in elkaar, de ruiter? sprongen stuk en de trein stond stil. T:: onze coupé zaten vier lieeren en ecu dame; we waren als het ware in .kan- der gestrengeld en konden ons slechts met veel moeite en kalmte bevrijden. De middelste wagens waren ontspoord, ide voorste restauratie- en D-wagers niet; van den koninklijken wagen stonden de voorste vier wielen in het zand, de ach terste vier op de rails. Een rail was totaal uiteengebroken en de weg 'dus geheel versperd. De andere rail bleef ongeschonden. De Koningin gaf dadelijk order de ver- bandkist naar buiten te brengen. Zij begaf zich zelf onder de menschen die over het algemeen bewonderens waardige kalmte aan den dag legden, en hielp de gewonden verbinden. De machine reed ruim een half uur. daarna met deri voorsten bagagewagen en den restauratiewagen naar. Utrecht door. Onder het publiek hierin bevond zich ide Koningin met haar gevolg. In Utrecht werd H.M. opgewacht door de autori teiten en militairen, met wie zij zich onderhield. H. M. zag er bizonder welvarend en kalm uit. Na tien minuten reed een extra-trein naar Den Haag, waarin H. M. met haar. gevolg plaats nam in een eerste klasse coupé. De trein reed na ruim 3 kwartier le even 6 ure Den Haag binnen en 'de Koningin reed in haar open victoria naar Het Huis ten Bosch. Dooden waren er gelukkig niet, en naar de ware oorzaak van het ongeval heb ik tevergeefs gevorscht. Er waren, voor zoover bij een vluch tige telling kon worden nagegaan, 26 gewonden, van wie 15 ernstig, ten minste zóó, dat aan hen meer bizonderc zorg moest worden besteed. Van een der passagiers waren vier vingers afge rukt, anderen hadden vcwondingen in aangezicht, aan beenen en armen, maar de meesten konden toch nog gelukkig loopende naar het station Houten gaan. Valsehe illrerbons. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons bijna alle van f 2,50, zijn aangetroffen, Deze valsche bons, waarop de hand- teekening Ant. van Gijn voorkomt, zijn gemakkelijk van de echte te onderschei- j den door den slechten ,onduidelijken, minder scherpen druk. Bovendien zijn ze van eenigszins an dere kleur, terwijl het watermerk of geheel ontbreekt of zeer gebrekkig op, de bons voorkomt. Aangezien valsche zilverbons niet door het rijk worden vergoed, zal 't publiek ter voorkoming van geldelijke schade, I goed doen nauwkeurig op Ue hem aan geboden bons toe te zien en deze, indien zij kenmerken van vcrvalsching verton nen, te weigeren of wel zooveel mogelijk I met inlichtingen omtrent de herkomst I bij den agent van het ministerie van I financiën te Amsterdam (Korte Spin- huissteeg no. 3) of bij een der betaal- meesters aan te bieden. Smokkeliroe. Hoe treurig de gevolgen van den smokkelhandel zijn, kan men zien bij het gezin Peters le Breedevoort, gem. Aalten. De vader van dit arbeidersgezin is uitgewezen en verblijft in Duitschland. De moeder zit in preventieve hechtenis te Zulphen. De oudste zoon was in mili tairen dienstj kwam, met verlof in Aalten i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1