B IJ VOEGSEL MIIPWSTIIDINftO. Gemengd Nieuws. bohoorende bfi de van W0HN8DA6 6 JUKI 1917, 10. 10014. AMERIKA. De inschrijving in liet bevolkings register overeenkomstig de bepalingen van de nieuwe wet op den dienstplicht, begint in verschillende plaatsen van hei; land, ten einde het eerste leger van 500.000 man op de been te brengen. De steden, die het eerst aangewezen zijn, treffen maatregelen om betoogingen van de zijde der socialisten en pacifisten te verhinderen. Te New-York zijn 10.000 man van de militie onder de wapenen geroepen. De beweging tegen den dienst plicht is nog steeds zeer krachtig. ALBANIË. -ARGIROKASTROAlhier en in andere plaatsen is de eenheid en onafhankelijk- lieid van Albanië, onder bescherming j en vriendschap van Italië uitgeroepen. Er was veel belangstelling en geestdrift ouder de toegcloopen bevolking. Vliegers hebben in de (door de Oostenrijkers be- j zet gehouden) streken over de Vojusa de proclamatie geworpen. PORTUGAL. In Portugal zijn de vorige week groote hongeroproeren uitgebroken, bij welker onderdrukking een vrij groot aantal doo- den en gewonden zijn gevallen en zeer aanzienlijke stoffelijke schade, vooral aan opslagplaatsen van levensmiddelen, is, aangericht. Minister Affonso Cesta, wiens huis werd aangevallen, moest op een schip vluchtten. De auto van het hoofd eter Engelsche militaire missie, die de Engelsche vlag voerde, is met steenen gegooid. De Portugeesche regeering doet moeite ter verbetering van den economi- schen toestand groote hoeveelheden graan en steenkool uit Spanje te krijgen. Blijkens de laatste berichten zijn te Lissabon 138 dooden en meer 'dan 400 gewonden gevallen en ongeveer 1200 menschen gevangen genomen. De schade wordt-op. 50 60 millioen frs. geschat. Daar de regeering op het garnizoen van Lissabon geen staat meent te kun nen maken heeft zij troepen uit de pro vincie laten komen. j ZWEDEN. j Op het Zweedsche eiland Seskarow in de Botnische Golf, hebben de inwoners de laatste weken systematisch alle voor- raden geplunderd. De burgemeester liet j daarom militairen aanrukken en spoedig daarna arriveerden een officier en vijftig j man. Toen de bevolking dit vernam verza- melden zich duizend personen en hoe- j ning, waar hij zijn echtgenoote in 'liggende houding op den grond vond. Het aangezicht vertoonde ernstige brand wonden, terwijl de japon en verdere kleeding aan hals en armen geheel verbrand was. Een in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Vermoed wordt, dat, toen de buren den val hoorden, de brandende kleede- ren door den val gedoofd zijn, doch dat de brandwonden reeds van dien aard waren, dat de dood toch kort daarop volgen moest. Een botch voor brandhout verkocht. BARNEVELD. Evenals zoovele andere bosschen zullen ook de hoornen van het landgoed „De Briellaerd" alhier aan den brandstoffennood ten offer vallen. Deze hoornen in de schaduw waarvan De Genestet als jongeling zijn eerste ge dichten maakte, zijn namelijk door een bekend houthandelaar aangekocht. OOLTGENSPLAAT. Maandagnamid dag zijn hier een 20 schuurtjes afgebrand. De belendende woningen konden door het tijdig ingrijpen van militairen ge spaard blijven. Het watergebrek was oorzaak, dat de brand zich kon uit breiden. RECHTZAKEN. Kantongerecht ta Tholen. 4 Juni. Door het kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld, wegens: I Jachtovertreding. J. A. H. te St.-Plii- lipsland, tot f 3 boete of een week tucht- 1 school; J. K. te St.-Philipsland, tot f10 boete of 10 dagen hechtenis; J. B. te Poortvliet en C. W'. H. tje Oud-Vosse- meer, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Boterwet: C. A. G. te St.-Annaland, tot een boete van f 100 of 100 dagen hechtenis en een boete van f 50, of 50 dagen hechtenis. Overtreding regl. op de Zeeuwsche stroomenA. S. te .Steenbergen, tot f 1 boete of een dag hechtenis, i Overtreding wegenreglement: A. A. »W. en P. D., beiden te Stavenisse; W. v. d. B. te St.-Philipsland, ieder tot f 3 boete tof 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; L. J. v. N. te St.-Philipsland, tot twee boeten elk van f 3 of 2 dagen hechtenis i voor iedere boete; L. v. Z. te Stavenisse; A. C. L. en J. P., heiden te St.-Maar- tensdijk; M. C. II. te Tholen; C. B. en i A. C. v. L., beiden te Nieuw-Vossemcer; f M. H. te St.-Annaland en I. H. te St.- t Philipsland, ieder tot een boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding politie-verordpningA. C. G. en J. S. te Tholen; J. v. P. te Stavie- nisse, ieder tot f 1 boete of 1 dag hech- tenis voor ieder hunner; A. K. en J. v. O., beiden te St.-Annaland, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding polder reglement: L'. Q. Ie St.-Philipsland, tot 2 boeten elk van f 1 iedere boete of 1 dag hechtenis voor, wel er met straf gedreigd werd, wilden G- G. te St.-Philipsland ,tot f 1 boete zij niet uit elkaar gaan. De soldaten stormden toen met de bajonet op, de menigte in, maar deze was te sterk, ontrukte verscheidene sol- Tlaten het geweer, en begon hiermee op de militairen te schieten, van wie ette lijke gewond werden. De militairen trokken zich daarop terug en verschansten zich. Na eenige onderhandelingen tussclien parlementai ren van beide partijen, werd de orde "eindelijk laat in djen nacht hersteld. NEDERLAND. NUIS (Gron.) Alhier is, naar aan de Prov. Or. Ct. wordt gemeld, Zondag avond de hulpbode Berend Hof dood bij den weg gevonden. Behalve een wonde ftfl-n 't hoofd, had hij er éèn in de borst. Naar men vermoedt, moeten deze hem bij een ruzie met een paar jongelui toe gebracht z\jn. De vermoedelijke dader is door de marechausseéa naar de cel te Marum opgebracht. AMSTERDAM. Op een der boven huizen van 'n perceel in de z.g. Trans- vaalwijk heeft zich een droevig voorval afgespeeld. Dit perceel bevat diverse woningen, waarvan een bewoond wordt door de familie V., bestaande uit man, vrouw en 18-jarigen zoon. Zaterdag ochtend, toen de vrouw alleen thuis was, hoorden .de benedenburen een zwaren val, waarna alles verder stil bleef. Even later merkten andere buren een sterke brandlucht op, waarop zij mevr. V. opmerkzaam wilden maken. Op hun bellen en kloppen werd echter geen gehoor gegeven, terwijl ook geen enkel geluid in de woning vernomen werd. Men begon nu onraad te vermoe den en stelde de politie met een en ander, in kennis, die echter op haar beurt de woning niet wilde binnen treden vóór de heer V. ter plaatse ge roepen werd. Deze, die op kantoor te Amsterdam werkzaam was, werd nu door de buren gewaarschuwd, waarna hij onmiddellijk huiswaarts keerde. Ver gezeld van de politie en een der buren betrad de heer V. toen zijn wo of 1 dag hechtenis. Rijden zonder licht: G. A. d. L. te Tholen; J. A. te Scherpenisse; C. O. te Poortvliet, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Loopen of rijden op verboden grpnd: D. d. R. te St.-Philipsland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap: J. V. en J. E., beiden te St.-Annaland, ieder tot boeten elk van f IQ of 3 dagen hechtenis voor iedere boete voor ieder hunner G. V. te St.-Annaland, tot f IQ boete of 3 dagen hechtenis. Zijn trekdier op den openbaren weg laten staan zonder toezicht: A. S. te Oud-Vossemeer en P. v. A. te St.-Maar tensdijk, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken: H. J. F. te St.-Philips- land. Landbouw en Veeteelt. meene vergadering, waarbij tevens ook nog ter sprake kwam de taalkundige, beteekenis van het woord -„opposant". Wij zullen de sprekers in hun eersten en volgende termijnen niet volgen, doch alleen mededeelen, dat op de algemeene vergadering, gehouden 26 Januari j.l. was besloten de rekeningen van den lieer Kostense, handelaar te Kruiningèn, te stellen in handen van de Kunstmest- commissie te 's-Gravenhage, omdat de 'ergadering meende, dat de lieer Koslense te hoogen prijs bad gerekend. Het be stuur had zich echter tot den heer Kostense gewend en dezen een nadere iteenzetting verzocht, waaraan door den heer Kostense was voldaan. Het bestuur had toen die nader uitgewerkte reke ningen van den heer Koslense in handen gesteld van 2 leden, teneinde daarover rapport uit te brengen. Doch dit was- niet de bedoeling der vergadering ge weest. Men wilde een uitspraak van de Kunstmestcommissie uitlokken. Een lid der vereeniging ,in wiens handen de rekeningen gesteld waren, had toen zelf deze opgezonden naar de Kunstmest commissie; het antwoord dier commis sie was aan het bestuur gezonden en werd thans door- den voorzitter voorge lezen; het kwam hierop neer, dat de handelaars niet alle dezelfde vrachtprij zen moeten betalen en dit ook van in vloed kan zijn op de rekeningen. We zouden hieraan nog kunnen toevoegen, dat de voorzitter opmerkte, dat hij op de vergadering van 26 Januari niet tegen woordig was en hem ook geen mede- deeling was gedaan van het genomen besluit. ST.-MAARTENSDIJK. Maandagavond werd alhier door de vereeniging „Land bouwbelang" een algemeene vergadering gehouden, welke bijgewoond werd door 125 leden en hoofdzakelijk belegd was tot het benoemen van een secretaris penningmeester, ter vervanging van* den heer P. Kodde, die als zoodanig hacl bedankt; 10 sollicitanten hadden zich voor deze betrekking aangemeld. Nadat 2 vrije stemmingen gehouden waren, werd bij herstemming gekozen de heer C. G. Hage I.Pz. met 77 st., tegen 46 op den heer P. C. Koopman. De heer Hage, die als lid tegenwoordig was, ver klaarde de benoeming aan te nemen, en betuigde zijn dank aan de leden, die op hem stemden. Het salaris aan deze be trekking verbonden bedraagt }H van de ontvangsten. Door den voorz. werd een woord van waardeering gewijd aan den afgetreden secretaris, die 17 jaren de administratie der vereeniging in de beste orde had gevoerd. Er ontspon zicli nog een tamelijk breeüe discussie ove: het niet uitvoeren door het bestuur van een besluit der laatst gehouden alge- Post en Telegrafie. Benoemd lot lid der commissie belast met het afnemen van de dit jaar te bon den examens in den telegraafdienst van adspirant-commiezeii en surnumerairs der posterijen en telegrafie, de heer P. J. Waale, dir. van het post- en telegraaf kantoor te Tholen. D.e Dir. van het Telegraafkantoor maakt bekend dat aan 't Rijkslocaal telefoonnet is aangesloten onder no. Ill A. S. Frenk, Maarstraat. Aanbestedingen, verkooplngen, enz. NOORDWELLE, B Juni. Voor den heer J. W. GOEMANS werden heden ten overstaan van notaris Korteweg o. o. oubliek verkochtEen paard voor f 885, ralfvaars voor f 255, ossen voor f 259 f 211, f 250, f 176, f 213, f 214, f 157, f 125, f 129, f 123, f 117, f 102, f 92, vaarzen voor f 131, f 99, f 81, stiertje» voor f 45, f 47, schaap en lam voor f 57, schaap en lam voor f 60. Schepen Tan gewnpend beton. Te Malmö (Zweden) is met goed ge volg te water gelalen een gewapend betonscliuit, groot 250 ton, gebouwd dooi de Amslerdamsche Fabriek van Cement ijzerwerken, volgens een plan van den hoofdingenieur dier firma A. A. Boon. Een tweede schuit van hetzelfde type staat op stapel en wordt over eenige weken te water gelaten, terwijl plannen van denzelfden ingenieur voor grootere schepen in bewerking zijn. De schuiten zijn bestemd voor de vaart in de Oostzee. De Ter. States en de ossfidiges. tarwe voor de regeering, on te Rotter dam de, „Mizar", van Van Nievelt, Gou- driaan en Go., uit New-York, met 12,812 quarter» tarwe voor de regeering. Deze vier achepen hebben alle de reis over Halifax gemaakt. De Ned. A.-O.-R. meldt Geljjk bekend is, heeft de Zweedsche Tweede Kamer het vorige jaar, naar aanleiding van een voorstel van den heer Carl Lindhagen, een motie aangenomen ten gunste van een Zweedseh initiatief, het houden Jeener conferentie van officieele vertegenwoordigers van on zijdige staten, welke tot taak zoti hebben het voorbereiden van een duurzamen vrede. Eenige maanden geleden heeft thans i heer Lindhagen wederom een voor stel ingediend, dat de Zweedsche Kamer zich zou uitspreken ten gunste van een officieele Neutrale Conferentie en wel ter bevordering van bemiddeling, als mede ter voorbereiding van de nood zakelijke hervormingen van het volken recht na dezen oorlog. Het voorstel van den heer Lindgagen hierop verwezen naar een speciale commiszie, welker advies door de Tweede Kamer is aangenomen. Aldus wordt de wensch uitgesproken„Dat de Rijksdag in een adres aan den Koning er op zou aandringen, dat de regeering in over weging neme, hoe door initiaiief van Zweedsche of van de drie Scanda- navische regeeringen een officieele confe rentie zou kunnen worden bijeengeroepen, die tot taak zou hebben voorbereidende voorstellen uit te werken voor een internationale rechtsorde, welke aan individuen en volkeren gelijk recht tót ontwikkeling onder genot van politieke economische en geestelijke vrijheid zal waarborgen en daardoor tevens een duurzamen vrede zal verzekeren". Dc Times schrijft: Zweden, Noor wegen, Denemarken en Nederland vra gen meer voedsel van ons dan zij kun nen verbruiken. Misschien hebben wij in de komende 12 maanden niet genoeg om in onze eigen behoeften en die onzer bondgenooten in Europa te voor zien. Canada heeft dc vorige week be sloten zijn graan voortaan alleen aan bondgenooten te toveren en misschien zullen wij hetzelfde doen. Men gelooft hier, dat een deel van het uitgevoerde graan naar Duilschland is gegaan;Noor- sche werklieden verzekeren, dat Noor sche schepen zulk graan over zee heb ben vervoerd. Amerika moet eerst zijn bondgenooten voorzien, voor het aan onzijdigen verkoopt. Indien de onzijdigen van N.-Amerika meeuen Amerikaansch graan noodig te hebben, zullen zij wel licht ervaren het alleen te kunnen k rij gen als zij zich bij Engeland en Frank rijk aansluiten en Duilschland den oorlog verklaren. De scheepvaart. De laatste dagen zijn o.m. aangekomen te Rotterdamde „Brunswijk" en de „Randwijk" van de firma Erhardt en Dekker, uit Philadelphia, resp. met. 14,000 en 16,500 quarters tarwe voor de regeering; te Amsterdam de „Poseidon" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij uit Mew-York met 104,999 bushels Een officieele neatralea-coaferentlef Per vliegtuig aaar Bagdad. Te Rome is een Engelsche tweedekker met bestemming naar Bagdad aange komen. Het is een groot toestel met twee motoren van te zamen 650 paardekrachten. Het voert twee reserve-sehroeven en alles wat voor reparatie noodig is mes. Er zijn twee kajuiten, waarin de uit zes personen bestaande bemanning beurte lings kan uitrusten. De reis naar Rome werd in vier étappen afgelegd. Bij aan komst werden de vliegers door minister Bonomi begroet. Zondag werd de reis naar Napels voortgezet. De moord te Delft. hart, zoodat zij binnen enkele minuten overleed. De dader vluchtte de straat op, doch werd door eenige voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zondag is het lijk van de vermoorde vrouw gerechtelijk geschouwd. De jeug dige moordenaar, die bij zijn verhoor door de politie geen spoor van berouw toonde, is naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Ijdeltuit voor den spiegel. Op de heide tnsschen Laren en Eemnes speelde zich een koddig voorval af. Een boerenvrouwtje, dat aan de schoon maak was, had haar geheelen inventaris naar buiten gebracht. Ook de spiegel stond op het erf. Plotseling hoorde zij een groot spektakel. Het vrouwtje snelde naar buiten en terstond viel haar blik op den spiegel, die aan scherven lag. De haan stond er bij met bebloede kam. Het dier had in den spiegel een anderen haan meenen te zien en was daarmede aan 't vechten gegaan met het begrij pelijk gevolg. Ingezonden Stokken. Zibrikzeb, 6 Juni 1917. Mtfnheer de Redacteur Ten einde misverstand te voorkomen, zjj liet mg vergund met een paar woorden toe te lichten, waarom de vrgz. democratische kiesvereeniging den heer J. van der Kwast candidaat stelde in de vacature de Vrieze. Indertijd is dr. de Vriest candidaat gesteld voor.den Gemeenteraad door de vrgzinnig-democraten, en is hg ook als lid der afd. Z.zee als zoodanig gekozen, en later herkozen. Nu heeft de Liberale kiesvereeniging zonder inet dit feit rekening te houden, wellicht nog steunende op het zooveel kwaad stichtende .recht van den sterkste", den heer J. de Regt in zgn vacature candidaat gesteld. Afgezien van de weigering van den heer de Regt de hem aangeboden candidatuur te aan vaarden, heeft onze kiesvereeniging gemeend den door een harer leden bezetten zetel maar niet zoo te mogen laten ontnemen. Moeten de vrgz.-democraten den zetel missen, dan zal het geschieden in open, eerlijken strjjd. Met dank voor de plaatsing, Uw dw., A. GELUK Mz. Mijnheer de Redacteur Voor de tweede maal sinds de Waterleiding plannen aanhangig zijn is er groot watergebrek en zgn de meeste bakken leeg. Naar ik gehoord heb is de waterleiding niet gebouwd kunnen worden door tegenstand in het bizonder van eenige raadsleden van Stavenisse. Als we nu kijken naar Zuid-Beveland, dan is het toch een schande dat we hier op het eiland door kortzichtigheid van sommige raadsleden zonder water zitten, een eerste levensbehoefte. Op Znid-Beveland heerljjk water en hier groot gebrek. Maar neen, onze vroede vaderen wisten beter Hier was het niet noodig, zeker omdat zg zeli een grooten bak hadden. Laten na de inwoners eens naar die raads leden toegaan en vragen of zjj nn bereid zjjc voor water te zorgen. Op ons eilandje Tholen komen we steeds mei alles achteraan. Over gas haspelen de heerer al jaren lang en nn zitten we in het donker behalve in Tholen waar ze wat verder kgkei dan hun neus lang is.tMet de spoorwegplanner precies hetzelfde. Altgd en overal wordt wan trouwen achter gezocht. De mensohen die ziel belangeloos voor eeue zaak spannen krjjgei altijd allerlei liefs naar hun hoofd. Slaap zach Tholen, totdat gij eens ontwaakt en ander menschen in uwe bestaren kiest. Menschen dit ons eiland en onze gemeenten niet voorui willen helpen, moeten er maar uit. EEN EILANDBEWONER. MARKTBERICHTEN. Te Delft is zooals wij reeds kort mold- deD, een moord gepleegd. De 17-jarige fabrieksarbeider De B. heftt de gehuwde juffrouw J. de P. J. na een woorden wisseling met een mes doodgestoken. Over het gebeurde vernam de D. Ct. de volgende bizonderheden Het huisje was gehuurd door de weduwe De B., die daar eerst alleen met haar 17-jarigen zoon woonde. De achterkamer werd later per week onder verhuurd aan juffrouw J. de P.J., wier man onder dienst was. Juffrouw de P., moeder van een tweejarig kind, stond met den 17-jarigen jongen in ongeoorloofde betrekking, en naar men beweerde, waren er behalve De B. nog andere vereerders van juffrouw De P. In den afgeloopen winter ging 't in ge noemde woning Dacht aan nacht vrooljjk toe. Meestal speelde tot halftwee h twee uur de grammofoon en klonk gezang uit het huis. De zoon, die eenigen tjjd gewoond had bjj een buurvrouw, de moeder van uffrouw De P., ging drie maanden ge- eden b(j zijn moeder weer samenwonen met juffrouw De P., terwijl hij zijn moeder, die in het voorkamertje huisde, af en toe iets toestopte. De verhouding tnsschen De B. en juffrouw De P. was niet altijd even goed. De 17-jarige jongen maakte er zich nog al eens driftig over, dat zij ook andere mannen liet deelen in haar gunsten. Zoo ook Vrijdagochtend, toen hij van zjjn werk kwam. Ruziënd en mokkend bleef het paar tot halftien bij elkaar. Op dat uur ver liet De B. de woning. Hij heeft toen blijkbaar een mes gekocht en zich be dronken. Een uur later kwam hij beschonken thuis. Onmiddellijk richtte hij zich weer tot juffrouw De P., her haalde zijn verwijten en bedreigde de vrouw. De moeder van De B., die erge dingen voorzag, smeekte haar zoon, zich in acht te nemen. De ruzie tusschen beiden hield aan, en vrouw De B., ongelukken vreezend, snelde naar de voordeur. Zij hoorde nog haar zoon roepen tegen zijn minnares; „Hoe is 't, wil je nog met me leven of niet?" Het antwoord op die vraag heeft zij niet meer gehoord, maar blijkbaar heeft SEROOSKERKE. Geboren: 4. Leentje W haar zoon onmiddellijk daarop zijn mes i helmin», d. van Joh.s den Blejker en J. getrokken en dat juffrouw De P. in de j Corn. Me.rm.n, j.m„ 31 j. borst gestoken. Hq trof haar in het Oo.teiLnd) on T.a P.» Linden, j.d., 25 j. ROTTERDAM, 5 Juni. Ter veemark waren heden aangevoerd: 87 paarden 2 veulens, 1715 magere runderen, 781 vette runderen, 291 vette kalveren, 69: nuchtere kalveren, 2 varkens, 188 biggen 4 bokken of geiten. Prijzen per J kilo: koeien van 55J cl tot 62J72^ ct.ossen van 50 ct. tc 60—70 ct., stieren van 40 tot 47 j55 ct. kalveren van 47 J tot 55—65 ot. Prijzen per stuk van mager veemelk koeien f 185—400, kalfkoeien f 19040C stieren f 140600, pinken f 9516£ vaarzen f 150210, paarden f 400—60( biggen f 614, slaohtpaarden f 200—25( biggen f 1,201,40 per week, hitte f 200300, fok nuchtere kalveren va f 1828, slacht nuchtere kalveren va f 8—12. Rotterdamsche Eierenveiling We< naplein 9 (gedeponeerd handelsmerl R.C.V.): gegarandeerd versche boende: eieren f 8,73 h f 9,46, dito eendenelere f 9,40 £t f 9,63, dito ganzeneieren f 1' kalkoeneieren f 9 f 10. Aanvoer 137,400 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (i exploitatie bij de V.P.N.): kippeneiere f 8,60 a f 9,45, eendeneieren f 9 1 f 9,2 ganzeneieren f 20. parelhoender f kalkoeneieren f 12, alles per 100 stuk Aanvoftr^933 vmliugseiereii. Over de maand Mei 1917.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5