ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 4 Juni 1917. EERSTE BLAD. D» aanstaande Raads verkiezingen. Oorlogsov«rxieht. NIEU WSTIJDINGEN. Uit St&d en Provincie. (Z lerlkzeesche Couran t). ABONNEMENT. Prjj» per drie maandenI 1,40. Franco per post- 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afiondeiljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73<ts JAA86ANS. Mr. 10013 Biraolsisri A. J. DE LOOZE Jr. Uila«var-H«ofdradaolaBiPi 1. FrIhEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regels 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reolames per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inxending op dea dag van uitgave vóór I.IO ure )lt nummer bestaat alt 2 bladen. In de Liberale Kiesvereeniging te j dezer stede werd het voorstel gedaan voor de bezetting van den door 'l over lijden vaiï den heer W. C. de Craue vacant geworden zetel voor den ge- 'meenteraad geen candidaat te stellen, j maar de vervulling er van aan de Katho lieke partij over te laten. De motieven, waarop het voorstel steunde, en die in liet verslag van die vergadering, voorkomend in 't nummer i van Maandagavond vermeldzijn ge worden, dragen onze .volledige instem ming weg. De voorsteller beriep zich namelijk vooreerst op den Godsvrededie be staande tusschen de verschillende staat kundige partijen, zich voornamelijk ïhierin openbaarde, dat men bij de ver kiezingen voor Kamer, Staten en Ge meenteraad zooveel mogelijk geen elec tor alen strijd wenschte le doen ont branden. En ten tweede deed hij een beroep op de billijkheid. De Katholieken toch vormen een zevende der bevolking en 'op grond hiervan hebben zij zeker aanspraak in onzen gemeenteraad ver tegenwoordigd te wezen. De meerderheid van de schaars be zochte vergadering besloot .echter niet den voorgestelden weg te volgen, maar met eigen candidaten in het krijt te treden. Gesteld werden hierop de heeren A. J. Ribbens cn J. de Regt. De laatste heeft evenwel gemeend voor de eer te moeten bedanken. Hierdoor heeft de Liberale Kiesver- eeniging haar vrijheid herkregen en daardoor de gelegenheid op een door haar beganen misslag terug te komen. Dwalen is menschelijk. Schuld bekennen, een fout herstellen is de plicht van een ieder, voor wien het recht het hoogste goed is. Met het oog hierop hopen wij, dat de Liberale Kiesvereeniging op haar besluit alsnog zal terugkomen en zich er van onthouden zal voor de vacature, waarin nu nog moet voorzien worden, een can didaat te stellen. In ons overzicht van Vrijdagavond hebben wij slechts even aangestipt het feit, dat de jeugdige opvolger van den ontslapen Oostenrijkschen Keizer Franz Joseph, die in weerwil van zijn auto- kratische denkbeelden door het volk als het ware op de handen werd gedragen, bij' de heropening der zittingen van den Oostenrijkschen Rijksraad een troonrede heeft uitgesproken, die voor dë historie van groöte beteekenis is. In die rede zeide hij' namelijk, dat hij een meer demokra- tischen geest in 't bestuur zijner landen wenscht te brengen. Dat het hem daar mede ernst is, blijkt reeds ten duidelijk ste "uit het door hem 'aan Graaf Tisza, den Hongaarschen Minister-President, verleend ontslag. Genoemde Minister weigerde namëlijk aan de verlangens van het volk ten opzichte van het kies recht te voldoen. Maar het blijkt ook uit zijn verklaring om aan alle volkeren in den Oostenrijkschen staat de gelegen heid te geven tot vrije nationale en cultureele ontwikkeling. Met het oog hierop wil hij een herziening van de constitutioneele grondslagen van "het geheele openbare leven zoowel in den staat Ms in de afzonderlijke kroon landen. In het bizonder had hij daarbij het oog op Bohemen, waar de strijd tusschen Duitschers ,en Ozechen steeds fel gewoed heeft. Wellicht zullen de Duitsche en Ozechische gebieden ge splitst worden. Afgezien van het streven de n ationaliteiténkwestie Aot oplossing te brengen, is de troonrede ook nog in dit opzicht van belang, wijl daarin met nadruk de vredesgezindheid van Oosten rijk-Hongarije en zijn bondgenooten be tuigd wordt. De jeugdige vorst wil blijk baar een vrede zonder annexaties of oorlogsschattingen. Maar de Entente die nog altijd hoop.t de Centrale Staten te zullen verpletteren, wil om dien grond den oorlog tot het uiterste doorzetten. Of die hoop al of niet in vervulling zal komen, zal de naaste toekomst leeren. Op het Westelijk front zijn de gealli eerden in hun voorjaarsoffensief, 't welk ten doel had door de Duitsche linies een wig te drijven, tot lieden toe niet geslaagd. De Duitsche linies werden niet doorbroken. Hetzelfde kan van 't Itali- aansclie front aan de Isolizo getuigd worden. De Italianen- mogen ëenige voor deden behaald hebbenzij hebben Trenle, onï de verovering waarvan het hun te doen was, en waarvoor zij zich den geheelen winter geducht hebben voorbereid, niet kunnen bemachtigen. En wat generaal Sarrail te Saloniki met zijn uit allerlei elementen bestaand leger betreft, liij wordt door de Bulgaar- sche en Duitsche troepen voldoende in toonï gehouden, om een böteekenisvol succes te kunnen behalen. Thans hopen de geallieerden op een hervatting van het aggressief aan het Oostelijk front. Maar hebben, en dit is een belangrijke vraag, de Russische generaals over hun soldaten wel voldoend 'gezag onï lien ten strijde te kunnen voeren. Ons komt liet namelijk voor naar aanleiding van de berichten, die ons uit Rusland bereiken dat de tucht over de troepen zeer veel te wenschen overlaat. Bovendien zal het waar de openbare orde in Rusland se dert de revolutie zooveel te wenschen overlaat, mogelijk wezen het leger ge regeld van alles te voorzien, wat 't aan heeft. De binnenlandsclie toestand is toch verre van gunstig. De Raad van arbeiders en soldaten gaat niet met de Enlentegezinde regee ring mede. Te Kroonstad is hij zelfs in openlijken opstand gekomen tegen de regeering te Petersburg. Bij dit alles komt nog, dal de arbeiders inde munitie fabrieken het werk gestaakt hebben. Wat er in deze omstandigheden van een hervatting van het offensief aan het Oostelijk front terecht moet komen, laat zich begrijpen. De Engelsche socialisten kregen van hun regeering verlof om aan de confe rentie te Stockholm over den vrede deel te nemen. Aan de Fransche socialisten is door de regeering geweigerd passen uit te reiken. En de Fransche Kamer heeft die weigering goedgekeurd. De Minister-President, Ribot, hield in de Kamer een rede, waarin hij zeide, dat de vrede niet het werk van de eene of andere partij kan zijn. Alleen de regee- ririg zal, zoodra het oogenblik daarvoor geboren is, met vredesonderhandelingen kunnen optreden. Kan men gaan spre ken met den yijand, terwijl een deel des lands nog door hem bezet is. Slechts de overwinning kan den vrede brengen, De Duitsche duikbooten brengen den Engelsclien handel een onberekenbare schade toe. Er gaat schier geen dag voorbij, of schepen van de geallieerden worden in den grond geboord. Duitsche bladen vertellen vail een botsing van twee duikbooten onder water. Een van de Duitsche duikbooten ramde bij een operatie in het Kanaal gedurende de vaart onder water een Engelsche duikboot, die waarschijnlijk op den bodem der zee liggend, de Duit sche duikboot had gehoord en voorbe reidingen had getroffen om op te stijgen. Na den ramsloot blies de Engelsche duikboot de stijgingskamers uit, waar tloor ze begon te stijgen en aan de opper vlakte kwam. Hierbij nam zij de Diiit- sche duikboot, die met haar boeg op de Engelsche boot zat, mee naar de oppervlakte. Hier aangekomen, gleed de Duitsche van de Engelsche duikboot af en kwam ze laag te liggen. Kort daarop zetten beide booten de machines aan en wendden ze van elkaar af. Toen de Engelsche boot ongeveer 50 M. verwij derd was, dook ze snel; ze werd dooi de Duitsche duikboot niet meer gezien. CHINA. In het noorden en midden China dreigt een hongersnood, ten gevolge van den slechten oogst. Maandenlang heerschte een verdorrende droogte. De bevolking verlaat het bedreigde gebied. AMERIKA. WASHINGTON. De regeering heeft Frankrijk een tweede honderd millioen dollar voorgeschoten. RUSLAND. Een kleine groep anarchisten, van wie sommigen met geweren, revolvers, dolken en bommen gewapend waren en die zwarte vlaggen droegen met het opschrift„Weg met hSl gezag I" „Weg met de kapitalisten I" v'„Leve de socia listische revolutie", konden op klaarlichten dag oogehindord door de Newski Prospect trekken. Onder de manifestanten bevonden zich soldaten en matrozen met geweren De stoet hield stil voor de Kazan-kathe- draal, waar redevoeringen werden ge houden. Een der sprekers, een matroos, verklaarde, dat zij alleen optraden tegen de kapitalisten en niet tegen de armen. De agitators gingen vervolgens naar de verschillende groepen, die zich in de Newaky Prospect verzameld hadden en spoorden het volk aan de banken te plunderen. Zij verklaarden dat de sooiale revolutie zou worden afgekondigd op den dag der gemeentelijke verkiezingen. Het Comité van soldaten en arbeiders te Kroonstadt heeft bezit ge nomen van de vesting. Bet weigert de Yoorloopige Regeering te erkennen en heeft de vertegenwoordigers der regeering weggezonden. De beslissing te Kroonstadt werd met 210 tegen 40 stemmen genomen. 8 aanwezigen onthielden zich van de stemming. Het comité heeft medegedeeld, dat de relaties tusschen Kroonstadt en het overige gedeelte van Rusland, waar onder dan ook Petrograd wordt ge rekend, voortaan alleen door bemiddeling van het comité te Petrogïad onderhouden zullen worden. De minister van Justitie bracht zjjn collega's in het kabinet op de hoogte van den stand van zaken. De ministers stelden zich, overeenkomstig hun man daat, door bemiddeling van hei comité te Petrograd, in verbinding met het comité te Kroonstad, met de bedoeling het te bewegen de actie te laten varen en te onderhandelen. ZWITSERLAND. Volgens het Zwitserschc Tel. Agent schap heeft generaal Sarrail tengevolge van de groote moeilijkheden bij de levensmiddelenvoorziening, welke aan den duikbooloorlog te wijten zijn, het voorstel aan de Entente-regeeringen ge daan om Thessalië militair te bezetten om zoodoende den oogst in beslag te kunnen nemen. FRANKRIJK. De Fransche Senaat heeft het wets ontwerp, dat van buitengewone oorlogs winsten een belasting van 50 pCt. heft, goedgekeurd. NEDERLAND. NIJMEGEN. De lieer T., landslorm- plichtigc der jaarklasse 1908, heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met een adres, waarin hij den thans ge- pensionneerden militairen arts R. be schuldigt een aantal landstormplichli- gen, die zich bij hem legen betaling van f 80 a f 250 lieten vóórkeuren, latei- bij de officiëele keuring afgekeurd le hebben. De heer T. verzoekt herkeuring van alle landstormplichtigcn uit Nijmegen van de jaren 1908, 1907, 1906. DELFT. Een 25-jarige gehuwde vrouw, D. J., die met een 17-jarig jongmensch, genaamd De B., de liefdesbetrekking had verbroken, is met een mes ver moord gevonden. Burgers leverden den moordenaar, die beschonken was, aan de politie over. ZIERIKZEE. Vrijdagavond geraakten alhier een militair en 'n straatmuzikant met de politie handgemeen, waarbij van de sabel moest worden gebruik ge maakt. Een der agenten had 't ongeluk zijn wapen te verliezen, hetwelk door den soldaat werd opgeraapt, waardoor het gevecht een andere, verkeerde wen ding dreigde te. nemen. Door sp.oedig opgedaagde hulp van een opziener der visscherijpolitie en den hoofdagent werd erger voorkomen cn werden beide vech tersbazen overmand. De burger werd spoedig in verzekerde bewaring gesteld en de militair, na verbonden te zijn van een onbeduidende wond aan zijn hand in de schermutseling opgedaan aan de militaire autoriteiten overgegeven. Morgenavond (Dinsdag) zal in de muziektent op het Hayenpark het mu ziekgezelschap „Kunst en Eer" zijn lsle, Volksuitvoering in dit seizoen geven. Naar wij vernemen, heeft de heer De Regt voor de hem aangeboden candi- daluur van den gemeenteraad bedankt. Mr. R. J. H. Patijn heeft de hem aangebodene candidaluur voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanvaard. De afgevaardigde van dit district naar de Tweede Kamer, mr. R. J. IJ. Patijn, zal den lSen dezer te Zierikzee en den daarop volgenden avond te Brou wershaven een spreekbeurt vervullen. HAAMSTEDE. In een dezer dagen alhier gehouden vergadering van inge landen van den Polder .Westeren Ban is een voordracht opgemaakt ter be noeming van een gezworene van den polder, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Dar tig. Op die voordracht werden geplaatst de theeren P. Blom Lz'., J. J. K., Over- beeke en L. van Damme, allen alhier. BROUWERSHAVEN. In de op 1 Juni j.l. gehouden Raadsvergadering is be sloten tot wijziging van de verordening op de heffing van markt-en staangelden. De gewijzigde verordening, die 1 Sept. a.s. in werking zal freden, bepaald o. m. dat van alle goederen, die langer dan 24 uren' op de Markt of langsde haven zullen liggen of staan, een recht ver schuldigd is van 5 cent per M2., terwijl voor suikerbieten op het marktplein of langs de haven 21/2 cent per M2. en per 14 dagen verschuldigd is.' De vrijstelling van dit recht gedurende de maanden September, October en November is vervallen. Voorts deelde de burgemeester mede, dat ook dit jaar de kermis niet mag ge houden worden. JDe Commandant van Schouwen en Duivëland wenscht geen j toestemming te geven. j OUWERKERK. Zaterdagavond gaf het i Muziekgezelschap „Ooslerland's Fan- i fare" een openlucht-uitvoering op de geïmproviseerde muziektent alhier. Veel publiek, dat genoot, was aanwezig. De burgemeester hield na afloop een toe spraak tot de vereeniging, waarna de voorztiter van O. F. dank zegde voor de attentie van het schitterend onthaal. ANNA-JACOBA-POLDER. In verhand met de in den nacht vait 1 op, 2 Juni 1.1. uit de schuur van den landbouwer Van Hoeve alhier ontvreemde bussen ben zine, is Zondag door den waarn. bur gemeester, vergezeld van rijks- en ge- meente-politie, bij enkele ingezetenen huiszoeking gedaan, echter zonder resul taat. Het een en ander bracht in onze kerkelijke polder groole consternatie teweeg. MIDDELBURG. Daar de rekening van de gemeente-gasfabriek over 1916 met een 'tekort zal sluiten als de ge meente geen bijdrage geeft, stellen B, en W'. voor aan de gasfabriek '11 bedrag van f 27000 k fqnds perdu uit te keeren. Het zou zeker liet beste zijn dit bedrag uit de gewone inkomsten te vinden in casu uit den hoofdelijken omslag 1917. een 'Standpunt, dat ook Gedep. Staten innemen. Waar echter het percentage toch reeds niet ver van de 7 zal blijven en dan nog met ongeveer 1 zou stijgen, stellen B. en W. voor in dit geval een leening aan te gaan van f 27000. Waar echter alle reden be staat, dat ook voor het loopende jaar een belangrijk tekort zal ontstaan op de rekening der gasfabriek en dan hel aangaan eener leening niet door Gedep, Staten zou worden goedgekeurd, stellen B. en W'. voor den gasprijs met 2 cent te verhoogen en te brengen voor gewoon verbruik op. 11 cent, muntgas 9 cent, kookgas 9,5 cent en industriegas 9 cent per kub. Meter, waarbij' ook de ver ging boven een bepaald aanU. ver bruikte kub. M. blijft gehandhaafd. Tweede Kamerverkleilnger VLISSINGEN. De Vrijz.-Democrucische kiesvereeniging stelde den heer mi*. E. E. van Raalle, aftredend lid, opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer. Aanbe»tedUgen, verkooptngen, en. ZIERIKZEE, 1 Juni. Heden werden alhier, ten verzoeke van den heer H. M. der Weduwen, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: paard met veulen f 1430; idem f 1300; idem f 1935; paard f 2410; idem f 1505; veulen f 305; paard f 750; idem f 805; idem 690; idem f 465; ossen voor f 265, f 232, 1' 242, f 240, f 245, f 241, f 231, f 300, f 245, f 245, f 254, f 220, 270, f255, f 283, f 272, f 270, f 243, f 293 en f 292; stiertje f 38; koe f 231. Hooge loouen. De Patroonsbond te Grootebroek (sta tion Bovencarspel) heeft aan den werk- 'liedenbond ter plaatse voorgesteld het weekloon vast te stellen op f 40. Wordt hiermede geen genoegen genomen, dan zal men trachten arbeiders uit andere plaatsen te huren. Veevoeder. Men verneemt van de Toewijzings- Commissie voor Veevoeder te 's-Graven- hage, dat de rantsoenen, welke over de maand Juni door de Veevoederbureaux gedistribueerd zullen worden, bedragen voor bedrijf spaarden per stuk 70 K.G. haver, maïs of boonen, fokkalveren per stuk 10 K.G. Amerikaansche- 'lijnkoe ken, varkens boven de 75 K.G. per s'uT 20 K.G. maïs, andere varkens per s 5 K.G. maïs eii vocrineel, en pluim"' van hen, die geen hoornvee noch ui dan "2 varkens bezitten, per 100 slul.r 75 K.G. maïs, haverafval enz. Bizonderc categorieën dezer soorten ontvangen meer, voor ander vee wordt niets uitge keerd. Dulttehland en ouzo vltsekerQ. Naar men verneemt, bestaat er rede lijke kansdat binnenkort onze vis- schersvaartuigen ter haringvangst zullen vertrekken. De bestuurderen van de Zeeliedenvereenigingen „Volharding" en. den Centralen Bond van Transport en Havenarbeiders alhier, hebben in de af geloop en week lederen dag le 's-Gra- vennagc uitgebreide besprekingen le dier zake gevoerd. Hun indruk is, dat met Duitschland een zoodanige regeluig zal worden getroffen, dat een veilige 1 haringvangst verzekerd is. Wat de versch-visscherij betreft, is men nog zoover niet. De Duitsche regeering blijft ontken nen, dat de torpedèeringen van 1 "awlers in den laatslen lijd binnen de go aarlijke J zone plaats vonden. Hoewel de Raad voor de Scheepvaart reeds herhu Idelijk betwistte, dat in de zoogenaamde veilige j vaargeul de aanslagen op onze yisschers- vloot plaats hadden, houden de duik- boolkapileins vol, dat de plaatsbepaling der visschers onjuist is. Zoolang deze kwestie niet is opgelost, kan van een hervatting der visscherij geen sprake zijn. Een avontuur van twee vliegen. Op de Oostkust van Engeland .zijn twee vliegers door een oorlogsschip aan land gezet, die een zeer onaangenaam avontuur hebben beleefd. De Daily Express vertelt hierover het volgende: De beide vliegers maakten aan het élndc der vorige week een tocht boven de Noordzee, toen zij gedwongen werden te dalen. Zij dreven vijf dagen en vijf nachten rond zonder iets te eten te hebben. Een hunner had alleen een stuk chocolade in zijn zak. Zij waren dan ook volkomen uitgeput, toen zij door het oorlogsschip werden opgepikt. Rei den bevinden zich thans in een hospi taal. De geallieerden en de vrede. De Daily News schrijft in een hoofd artikel: De geallieerden zullen aan d?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1