ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 25 Mei 1917. EERSTE BLAD. BERICHT. ten Vordefing van Wol behoeve van het leger. Maximum kleinhandelprij* voor Thee-, Nachtlichten e. d. Maximumprijs Aardappelen. Distributie gas en elec- trischen stroom. Oorlogsovoraicfet. NIEU WSTIJDINGEN. TJit Stad «b Provmei». (SB terlkzeesch Courant), ABONNEMENT. Prjjz pet drie maanden1,40. Franco pet poat- 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afionderljjke nummert- 0,05. Vertchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. mmmm. n». IOOIO. Sinotoisr IL J. DE LOOZE Jr. ai«|emfHHtdradaal(iri A. FRAHKEL. ADVERTBNTIEN. Van 14 regel» I 0,40. Elke regel meer - 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op de» dag ran uitgave vóór 110 ure Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode a.s- Maandag tllet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Gezien de artt. 4,'5 en 32 der Inkwartierin ga- wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad no. 53), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 (Staatsblad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175); Gelast aan de in deze gemeente wonende lioaders van schapen, ten behoeve van het leger te leveren alle lnlandsche wol, welke bjj de scheer van dit jaar Is of wordt verkregen, welke levering moet geschieden op een nader bekend te maken tijdstip en plaats, en zulks tegen de schadeloos stelling, krachtens de wet toegekend Door deze vordering is de vrjje handel in inlandsche wol uitgesloten. Wordt in «trjjd hiermede gehandeld, dan zal niettemin bij het bepalen van de schadeloosstelling geen rekening kunnen worden gehouden met den prijs, door de opkoopers voor de wol betaald. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloos stelling, dat in verband met de kwaliteit der wol wordt bepaald, kunnen worden ingediend bjj den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een bon afgegeven. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen hem krachtens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt gestraft met een geldboete van ten minste vflftfg cents en ten hoogste vflf en zeventig galden (art. 41 der Inkwartierings- wet). Onder belemmering van de vordering wordt ook verstaan het in zoodanigen toestand ter levering aanbieden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zjj men in dachtig, dat de wol droog en In goede conditie moet zjjn. Houders van slechts enkele schapen, die ge woon zjjn de wol zelf te verwerken tot goederen voor eigen gebruik en dit thans ook wenschen te doen, kunnen aan den Burgemeester schriftelijk aanvragen om de wol van ten hoogste twee schapen voor dat doel te behouden. Vaq den uitslag van het te honden onderzoek •zal afhangen, of daartoe vergunning zal worden verleend. Ziebikzee, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De.BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van j Landbouw, Ng verheid en Handel van 22 Mei j 1. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Diitributiewet 1916 en zyne beschikkingen van 23 en 25 April j1 resp. nos. 85245 en 35248, afdeeling Handel, heeft goedgevonden te bepalen, dat dó maximum kleinhandelprjjs voor thee-, nacht en dergelijke lichten (sohemerlichten e. d.) zal bedragen 50 ct. per doos van minstens 200 gram en 10 ct. per stnh voor de daarbij t>e~ hoorende glaasjes. Ziebikzee, 24 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 22fMei j.l.: De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, HEEFT GOEDGEVONDEN:, met ingaiCLg van heden, ingevolge artikel 3 der Disjïiftntiewet 1916, voor de navolgende soorten ^*j>£rdappelen van de klei, t. w. Bonten, Blauwen, Bravo's, Bonte Blauwen en Frisia's vast te stellen een maximumprijs van f 1015,— per 10.000 K.G. Ziebikzee, 24 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende oirculaire van den Minister van Laudboow, Nijverheid en Handel van 23 Mei j.l. no. 39757, afdeeling Haadel: Ik heb de eer het navolgende onder uw aan dacht te brengen. De toestand van da kolonvoorziening van Nederland bljjft by voortduring zeer moeiljjk; de aanvoer van kolen nit het buitenland en de kolen productie der .Limburguche mg oen zjjn tezamen niet in staat om in meer dan twee derde van de behoefte te voorzien. Wordt nu in aanmerking genomen, dat aan verschillende industriëen met het oog op het algemeen be lang haar behoefte aan kolen ten volle dient te worden toegewezen, dan springt in het oog, dat do behoefte vRu de overige industrie en de behoefte aan huisbrand zeer omvangrjjk dienen te bljjven beperkt. In verband hiermede moeten de gas- en electrioitoitsbedrijven gas en elec- trischen stroom uitsluitend zoodanig distri- bueeren, dat de beperkte produotie op"de meest economische wjjze wordt verbruikt. Dit kan alleen verkregen worden bjj toepassing van de navolgende distributie-regelen: 1°. aan de gezinnen, die op gas kannen koken, moet de bij het betrachten van de grootste zuinigheid benoodlgde hoeveelheid kookgas in ieder geval worden verstrekt, waardoor bereikt wordt, dat, zoo de weers gesteldheid het maar eenigszins toelaat, aan die gezinnen tot 1 October a s. in het algemeen geen vaste brandstoffen ter beschikking be hoeven te worden gesteld; 2°. het verbruik van gas voor verlichting dient tot het alleraiterste te worden beperkt, waarbQ zoover dient te worden gegaan, dat waar en voor zoover zalks eenigszins mogelijk Is, gedurende de maanden Juni en Juli bijkans geheel en In de maanden Augustus en September In zeer sterke mate ditverbruik wordt stopgezet 3°. in het algemeen mag niemand, die vei> warmingsgas pleegt te gebruiken, dit door ver warming mot vaste brandstoffen vervangen; 4°. overal, waar dit in verbaud met het in voorraad zjjn van de noodige materialen mogeljjk is, wordt de gasverlichting omgezet in elec- trisohe verlichting; aan ieder, die èn over gas- èn over electrische verlichting beschikt, dient uitsluitend gelegenheid te worden gegeven om van de electrische verlichting gebruik te maken 5®. overal, waar dit in verband met het in voorraad zjjn van de noodige materialen mogeljjk is, moét de vaste brandstoffen en krachtgas verbrnikende industrie aangesloten worden aan het electrische net- Teneinde in de praktjjk een zoo goed mogeljjke doorvoering van bovenstaande regelen te ver zekeren is het noodig: 1°. dat de distributie van gas en van elec- trischen stroom in onderlingen samenhang en dus onder één centrale leiding plaats vindt; 2°. dat voortdurend samenwerking en overleg plaats heeft met de Brandstoffencommissie ter plaatse, opdat èn aan hen die op gas koken, gedurende de zomermaanden geen vaste brand stof wordt verstrekt, èn de kleinindustrie, welke den benoodigden stroom van het ectriciteits- bedrjjf kan ontvangen, dit ook inderdaad ont vangt en daardoor geen vaste brandstof meer noodig heeft. De gasbedrjjven, welke na toepassing van deze regelen met de rantsoeneering op 65 niet uitkomen, moeten hiervan, mits deugdelijk gemotiveerd, aan de Rjjkskolendistributie mede- deeling doen, onder opgave van de suppletoire hoeveelheden, welke zjj behoeven. De Bjjks- kolendistributie zal dan het noodige doen, om in een grooter kolenverbruik ten gevolge van een gemotiveerd hoogere gasafgifte te voorzien. Hetzelfde gfeldt omtrent de electriciteits- bedrjjven, welke, in verband met de uitbreiding van hun debiet, meer kolen mochten noodig hebben. U gelieve te bevorderen, dat zoowel door de gas- als door do electriciteitsbedrjjven overeen komstig het bovenstaande wordt gehandeld, terwjjl ik U ten slotte verzoek zoowel van de getroffen regelingen mededeeling te doen aan de Rjjkskolendistributie als U voor eventueel gewenschte nadere inlichtingen rechtstreeks tot de Rjjkskolendistributie te wenden. Ziebikzee, 25 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De laalste berichten over den strijd aan het .Westelijk gevechisfront zijn van weinig belang. Daarentegen is van meer betcekenis hetgeen aan de Isonzo nu gebeurt. De Italiaansche troepen aldaar trachten namelijk door de Oostenrijksche linies door ie breken en zicli aldus een weg naar Triest te banen. Al is hun poging tot nu toe mislukt, men kan nooit weten, wat in de toekomst nog gebeurt. De Italiaansche troepen, die zich reeds, gelijk wij gemeld hebben, van dc Kukhoogte hebben meester gemaakt, trachten thans in het bezit te komen van de Monte Santo. Zij hebben zich meester gemaakt van Jamiano en Bagni, en daarbij 9000 gevangenen gemaakt, waaronder meer dan 300 officieren. Blijkbaar hebben de Ita liaansche troepen een niet te verwer pen militair voordeel behaald, 't welk niet nalaten kan een groolen moreelen indruk te maken. Het is nu het derde oorlogsjaar voor Italië. Ter gelegenheid van zijn intrede heeft dc Italiaansche koning 'n legerorder tot zijn soldaten gericht, waarin hij hun dapperheid prees, en hen aanspoorde le volharden. Er staat niet in, dat hij den oorlog ver klaard heeft aan zijn vroegere bond- genooten en dat hij daarmede een daad heeft gepleegd, die door de Muze der gerechtigheid als snood verraad gebrandmerkt zal worden. Maar in den huidigen lijd is de ge rechtigheid zoek. Verraad, als die slechts gepleegd wordt ten opzichte van 'Duitschland, wordt als deugd beschouwd. Italië sloot zich, omdat het ontzettenden iandhonger had, bij de Entente aan. Het hoopte dien honger volop te kunnen stillen, wan neer dc geallieerden, die numeriek dc sterksten waren, cn daarom vol gens hen de overwinning zouden be halen, de Centrale Stalen verpletter den. Dan zou het Oostenrijksche rijk uiteenvallen en een brok er van was voor den Italiaan. Zeppelins hebben op Oostelijk- Engeland een aanval gedaan. De Engelschen schrijven, dat zij geen [noemenswaardige schade hebben aan gericht. In Hongarije is het Kabinet Tisza afgetreden, wijl het in de kiesrecht kwestie niet wilde meegaan met den demokratischen tijdgeest. Het nieuwe Russische Ministerie, waarin thans onderscheidene socia listen hebben zitting genomen, zit tusschen twee vuren. Het volk wil vrede, zoo noodig een afzonderlijken vrede met de Centrale Staten. Het Ministerie zou wet overeenkomstig dien volkswil willen handelen, maar het is met handen en voeten aan de Entente gebonden. Het zou het ver drag, waarbij bepaald was, dat men gezamenlijk zou vredë sluiten, en hetwelk de Czar, toen deze nog Czar was, gesloten heeft, wel ver breken, maar liet weet, dat, indien het dat doet, de geallieerden, waar toe nu ook de door den oorlog schat rijk geworden Yankees lichooren, hun beurs onmiddellijk voor Rusland zuilen sluiten, en dan staat Rusland, hetwelk aan het einde van 1917 een schuldenlast van 55 milliard zal hebben voor een Staatsbankroet. Om dit te voorkomen moet de huidige demokralische regeering in Rusland wel naar de pijpen van Engeland dansen. In Lissabon duren de ongeregeld heden voort. De Hongerige bevolking is dagelijks met de militaire macht in gevecht. Twee-en-twintig men- sclien hebben reeds in die. gevechten 't leven verloren, terwijl onderschei dene gewond zijn. De honger is een scherp zwaard. PORTUGAL. Zondag hebben er, naar de Times uit Lissabon verneemt, in de Portu- geesche hoofdstad ernstige onlusten plaats gehad, die een gevolg waren van ontevredenheid over de hooge levensmiddelenprijzen. Maandag was het in de stad zelf betrekkelijk kalm. Slechts hier en daar kwamen op stootjes voor. In de buitenwijken daarentegen zijn verscheidene win kels geplunderd. De schade wordt op meer dan 2.400.000 gulden geschat. Maandagnacht bedroeg liet aantal gedooden 22 cn dat der gewonden 300. In het geheet werden circa 300 personen gearresteerd. NEDERLAND. De moord te Paterswolde. GRONINGEN. Van den dader van den moord op mej. Jansen, op 22 September 1916 te Paterswolde ge pleegd, is nog geen spoor ontdekt. Naar men weet, zou zij dien dag een bezoek brengen aan den heer en mevrouw M. Ritzema, aldaar. De heer 'Ritzema looft thans tienduizend gulden nit aan dengene, die aanwijzing verstrekt, welke leidt tot de veroor- deeling van den dader. iWORMER. Dieven hebben zich des nachts toegang verschaft tot het kan toor van de gasfabriek. Ze zijn er met de brandkast van door gegaan zonder een spoor achter Le laten. Dit is wel sterk als men in aanmer king neemt, dat liet kantoor in de onmiddellijke nabijheid van de. fa briek staat, waar den geheelen nacht gewerkt wordt. Dc directeur wiens woning aan het kantoor grenst, was juist afwezig. IJMUIDEN. .Woensdagavond le ongeveer half negen werden te dezer stede twee 'Zeppelins waargenomen. Volgens een der kustwachten waren er drie, komende uit Noordwestei. richting en ongeveer dwars van deze plaats gekomen, met groote snelheid in Westelijke richting verdwijnende. Aan den horizon werd ook een groot oorlogsschip waargenomen. DEN HAAG. Kloeke vrouwen. Op Hemelvaartsdag was ingebro ken 'des morgens vroeg in 'n woning met magazijn van benangersfourni- luren aan dc Raamstraat. De dienstbode vroeg op zijnde en zich gereed makende om uit te gaan naar de kerk, ontmoette beneden in dc gang der woning een man met 'n zak op den rug. Toen zij den man vroeg wat hij daar deed, verliet deze de woning door de achterdeur, be gaf zich vervolgens door den tuin van een aangrenzende woning, maar werd daarin althans aanvankelijk be let door het kordate optreden van de dienstbode, die tot haren meester om hulp riep en 'intusschen den man den zak van zijn rug trok en hem bij de beenen vasthield. Daar haar meester echter niet spoedig genoeg ter plaatse was om hulp te verleenen tol aanhouding van den dief, kon zij ten slotte den man niet meer houden en wist te ont komen. Intusschen is de inbreker nu tocli aangehouden, dank ook de duidelijke aanwijzingen van de dienstbode, die zijn signalement goed bad opgeno men. Door een ander geval van kordaat heid van een vrouw werden onlangs ook goede diensten aan de politie bewezen. Een man ging er met eens anders rijwiel van door. Op het ge roep: houd den dief, werd deze door een dame bij den arm gegrepen en vastgehouden toldat ecnige mannen hem van haar overnamen, hij aan de politie kon worden overgeleverd en althans het rijwiel in het bezit van den eigenaar bleef. BERGEN-OP-ZOOM. Alhier zijn tusschen 13 en 17 Mei ongeveer 300 II.L. ruwe melasse spiritus, ter waarde van circa f 15000, ontvreemd Vermoedelijk heeft de diefstal in drie nachten plaats gehad en is het ge- stolene met vaartuigen weggebracht. ZIERIKZEE. De landbouwer J. v. H. alhier bekwam Donderdag, door dat zijn paarden op den Zandweg op hoi sloegen, ernstige hoofdwonden. In bewusleloozen toestand is hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Gisterenavond vergaderde de Anti-Rev. Kiesvercenighig. Een der punten van de agenda was o. a. dc bespreking van de vacature in den gemeenteraadontstaan door het overlijden van den ook door de anli- revolutionnairen liooggeaciiten heer \V. C. de Cranc. Aangezien uit zeer belrouwbare bron vernomen was, dal onze Roomsche kiezers zicli georga niseerd hadden en een candidaat wenschten aan le wijzen van hun richting ter vervanging van den heer De Crane, werd besloten in deze vacature niet met een eigen candidaat uit te komen, doch den Roomschen candidaat te steunen. Algemeen was men overtuigd, dat onze Roomsche medeburgers ook recht hebben in den gemeenteraad vertegenwoordigd te zijn. Indien de Liberale Kiesver- eeniging en de afdeeling der S. D. A. P. de billijkheid daarvan ook' erken nen, zou ditmaal de verkiezing voor den gemeenteraad niet enkele candi- daatstelling kunnen afloopen. ELLEMEET. De Liberale Kiesvcr- eeniging alhier beeft voor de Tweede Kamer bet aftredend lid mr. R. J. H. Patijn candidaat gesteld. Tot afgevaardigde naar de-Centrale werd gekozen de heer J. Spek-, en lot plaatsvervanger de heer P. Hanse. BRUINISSE. Door de kiesvereeni- ging „Burgerplicht" is de heer mr. R. .1. H. Patijn wederom candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer. Behalve de voorzitter werden naar de ver gadering der Centrale Liberale Kies- vereeniging afgevaardigd de heer J. C. Bolier, J. J. P. Ivruijsse en P. J. Okkerse. ST.-FILIPSLAND. Naar vernomen wordt, heeft de lieer W. C. van der Sleijden tegen 1 Augustus a.s. ontslag als burgemeester dezer gemeente aan gevraagd. Alhier is men druk bezig met het snijden van lamsooren op de schorren. Naar men zegt, wordt daar mede een goed loon verdiend. Deze groente wordt naar Bergcn-op-Zoom vervoerd, alwaar ze op de veiling onder den man wordt gebracht. Eergisteren heeft ieder gezin weer een portie brandstoffen (eier kolen) kunnen bekomen. Over 't alge- meen is men er echter nog niet van doordrongen dat een spaarzaam ge bruik aan te bevelen is. Wanneer een tamelijk geregelde aanvoer van kolen kan plaats l inden, is het zaak thans reeds voor den a.s. winter te bezui nigen. TIIOLEN. Aan de Veiiingsvereeni- ging le Siavenisse is thans officieel door de Rijkscommissie van Toezicht op de Groentecentrale en de Fruit- centrale bericht, dat er te Siavenisse niet meer gelegenheid gegeven zal worden groenten en vruchten voor export te veilen. Door dit besluit zijn alle land- en tuinbouwers op het eiland Tholen dus aangewezen op de Veilingsvereeniging „de Eendracht" te Tholen. RECHTZAKEN. E n burgfmee»ters»oon smokkelaar. MIDDELBURG. De rechtbank al hier veroordeelde heden den 25-jari- gen C. T. M. G. uit Ëouchaute, zoon van den burgemeester van Philipine. wegens poging tot uitvoer van ben zine in biervaten, overeenkomstig den eiscli lot drie maanden gevangenis straf. Aanbestedlagen, verkooptngen, ene. OOSTERLAND, 23 Mei. Heden werden alhier ten verzoeke van den heer M. van As, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht; Paarden f 350, f 500, f 653, f 861, f 865, f 900, f 940 en 1003; paard met veulen f 1500; tweejarig paard f 447; jaarling-paarden i' 371, f 400 en f 431; koeien 1' 180, f 226, f 232, f 260, 1' 282, f 321, f 359 en f 398; vaarzen f 16, f 18, f 55, f 60, f 66, f 67, f 72, f 75, f 102, f 103, f 118, I 143, f 155, f 175 en f 184; ossen f 17, f 21, f 22, f 33, f 46, f 72, f 75, f 80, f 82, f 95, f 106, f 115, f 116, f 117, f 124 en f 142; varkens f 24, f 35, f 37, f 60 en f 73. Landbouw en Veeteelt. Algemeene Vergadering van de afdee ling Zlcrlknee der Maatschappij tot bevordering ma Landbouw en Veoteelt In Zeeland. ZIERIKZEE. Genoemde afdeeling hield gisterennamiddag in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een druk be zochte vergadering. De vice-vooizitter, de heer J. C. van der Have, opende haar met een toespraak, waarin hij met genoegen constateert, dat eindelijk de dag ie aangebroken, waarop wjj onzen nieuwen voorzitter in ons midden zien. Hjj wenscht de leden ge luk, dat de heer Van Westen de benoe ming heeft aangenomen. Wij weten, wat wij aan hem hebben. Als hij er zich voorspant, brengt hg do zaak tot een goed einde. Ongetwijfeld za. hij al het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1