ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 23 Mei 1917. EERSTE BLAD. BERICHT, Verkiezing PARAFFINE. KIgüWgTIJDIHgP. Uit Stad (Z lerlkzeesche Courati t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenI 1,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afzonderlijke nummeri- 0,05. Verrchjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73sts JAARGANG. Na. 10009. Biraotaun JL J. DE LOOZE Jp. Uilacear>H«ofdr>aaiaala«Pi FRHKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelst 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Iniending op den dag van uitgave róór S.SO ure Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode a.s- Maandag niet worden uitgegeven. H.H. Adverteerders worden ver zocht hunne Advertentiën, bestemd voor ons nummer van a.s. Vrjjdag, zoo vroeg mogalijk in te zen den, ten einde van opname verzekerd te zijn. Groote of bewerkelijke Adver tentiën gelieve men ons Don derdag te doen toe komen. DE DIRECTEUR, voor do Twaade Kamer dap Staten- Genepaal. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 5 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van EEN LID van de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, in het Kiesdistrict {Zierikzee, waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bg den Burgemeester der Gemeente Zierikzee (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen wor den ingeleverd: OPGAVEN VAN CANDIDATEN, ali bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zgn door ten minste VEERTIG kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlgk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De oandidaat kan daarbij tegenwoordig zgn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van dsn 22 Mei 1917 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt HiJ, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 Inlevert, wetende dat zij voorzien ls van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de Inlevering geschiedt, terwQl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zon over blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE maanden of eene geld boete van ten hoogste HONDERD TWINTIG galden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd ls tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Zibrikzbb, den 21 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 21 Mei j.].: De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: 1°. te verbieden de aflevering en het vervoer van paraffine, tenzg dit geschiedt voor den dienst van leger of vloot, of wel daartoe schriftelijke vergunning is verleend door de Toewjjzingsoommissie voor kaarsen, schemer lichten en dergelijke; 2°. vast te stellen een maximumprijs voor pj^affine van f80,per 100 K.G. netto. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat, in gevolge artikel 5 der Distribntiewet 1916, een ieder, die paraffine anders dan voor gebruik voor hem zelf of zgn gezin in voorraad heeft, gehouden is op 23 dezer aan den burgemeester der gemeente, waar deze paraffine zich bevindt, opgave te doen .van de hoeveelheid en den aard der partgen, welke hg in voorraad heeft. Do bedoelde opgaven zullen moeten worden gedaan door hen, die de paraffine onder zich hebben, onverschillig of zjj al dan niet eigenaar daarvan zgn. Zibrikzeb, 23 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. AMERIKA. Kapitein von Rintelen, Henry Mar tin en David Lamar zijn schuldig bevonden aan samenspanning tot slo- ring van de verzending van munitie aan de geallieerden en tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Amerlkasasehe leger. Men schat het aantal dienstplich tigen op 8 millioen man. Het eerste contingent, waarvoorde iroependoor loting zullen worden" aangewezen, zal bestaan uit 16 divisies van 30.000 man. Elke divisie zal in een afzon derlijk kamp worden geoefend. New- York alleen zal twee divisies géven. Waarschijnlijk zal Roosevelt een positie krijgen in het geregelde leger. ATLANTA (Georgië). In de han delswijk hier is brand uitgebroken, die naar het woondislrict oversloeg. Men schat, dat honderd blokken hui zen vernield zijn. De schade bedraagt eenige millioCnen dollars. ENGELAND. In t Lagerhuis heeft Lloyd George meegedeeld, dat de regeering besloten heeft een conventie bijeen te roepen, waar alle Iersche stroomingen ver tegenwoordigd zijn, ten einde een Ier sche constitutie te ontwerpen. In dien men daar tot een vergelijk komt zal de regeering een wetsontwerp indienen om de conclusies der con ventie te bekrachtigen. Redmond heeft uit naam der nati onalisten dit voorstel gaarne aan vaard. L'onsdale heeft uit naam der Ulster partij gezegd, dat zij liet voorstel aan het voile van Ulster zal voorleggen. OostenrJJk-HongarJje. Het proces Adler. In de motiveering van het vonnis werd gefcegd, dat de rechtbank dooi de bekentenis van den beklaagde, door de getuigenverklaringen en door het rapport van de medische faculteit, de overtuiging had gekre gen van beklaagde's schuld. Wat de aanleiding tot den moord betreft, de reclitbapk heeft dien aangaande de door den beklaagde ger.ccmde motieven als juist aange nomen. De rapporten der medische facul teit sloten volgens de opvatting van de rechtbank allen twijfel aan de toerekenbaarheid van den beklaagde buiten. Het argument van sluip moord nam de rechtbank niet aan, daar beklaagde geen list beeft aan gewend om het slachtoffer in een bizonder moeilijke situatie te bren gen. De verdediger verklaarde, dat hij zich >eèn bedenktijd wenschte voor te behouden. Na de peidooien van liet OM. en van den verdediger sprak dc be klaagde Adler zijn slo twoord, waarna de rechtbank zicli iii de raadkamer terugtrok om bet vonnis te vellen. Na een beraadslaging, die een kwar tier duurde, sprak de president het vonnis uit volgens hetwelk de be klaagde wegens gewonen moord Ier dood werd veroordeeld. NEDERLAND. Veenbrnd. EMMEN. In de omgeving van Em- mercompascuum woedt een gewel dige veenbranddie zich uitstrekt over .Valthermond, Weerdingermond, Emmercompasouum en Emmererf- scheidenveen. Meer dan vijftig huizen 0ijn door den brand vernield: te iVal thermond 21 woningen. Groote hoe veelheden turf gaan verloren, de ver bindingswegen zijn onbegaanbaar. Schoolkinderen uit .Valthermond, die te Coevorden school gaan, konden niet naar hun woonplaats terug- keeren. D.e brand is op twee plaatsen in 't veen ontstaan, op één plaats zeker, op een andere plaats waarschijnlijk door vonken uit een baggermachine. Door den krachtigen, drogen Oosten wind breidde het vuur zich snel uit. Naar schatting hebben 2 a 300 ge zinnen in Enimercompascuum hun huisraad uit de woningen gehaald en op schepen en gedeeltelijk ook in den grond in veiligheid gebracht. VALTHERMOND. De veenbrand woedt nog steeds voort. Het aantal huizen, dat door den brand wordt vernield, wordt steeds grooter. Een juist aantal hiervan' is nog niet op te geven. Verschillende personen wor den vermist, o. a. de familie Klein, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, en de schipper Brand, wiens schip verbrand is. Een juf frouw v. d. Ley, heeft ernstige brand wonden aan handen en voeten ge kregen. Nader wordt nog gemeld: In Valthermond liggen 70 huisjes, haast alle van veenarbeiders en win keliers, in de asch. De veenarbeider J. Herder, 35 jaar oud, is verkoold, evenals het oude echtpaar Ooster- loo. Ook twee kinderen van den ar beider Derk v. d. Ley, jongetjes van 6 en 4 jaar, zijn verbrand, terwijl de 26-jarige vrouw vreeselijk aan armen, hoofd en beenen is gewond en in groot levensgevaar verkeert. Een schippersjongen is naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Ook te Nieuw-Weerdinge en Emmercom- pascum zijn vele huisjes en groote partijen turf verbrand. Een strook hei, die loopt van de Duitsche grens achter het Barger- compas tot aan 't Emmererfschei- denveen is thans een onafgebroken vlammenrij.. De vlammen beperken zich' niet tot de liei alleen, zij vliegen over de kanalen heen. Vandaar, dat-er ook schepen verbranden. Op een schip heeft men 9 verkoolde lijken gevon- den; anderen ran <lc unigekomenen (men raamt het aantal dooden op 20; officieel is het getal thans 12) zijn verdronken, doordat ze vluch tend voor de vlammen, tegen wier snelheid ze niet loopen konden, in een kanaal sprongen. De maréchaus see heeft nog verscheiden drenke lingen kunnen redden. Ook heeft men lijken gevonden in het nptle veen, die daar een schuil plaats onder den grond hadden ge zocht. Het lijk van een meisje werd gevonden met vele brandwonden hangend tegen den kant van liet ka naal; waarschijnlijk had zij den dood door verstikking gevonden. Eenboer vluclitend met twee kleine kinderen, zag zich genoodzaakt zijn twee klei nen achter te laten öf anders met hen te verbranden. Te Valthermond zijn 20 personen omgekomen, onder wie 2 oude luid- jes, die eerst volstrekt hun huisje ïiict wilden verlaten, doch in het laatst daartoe gedwongen werden. In de dichte rook raakten zij af van hem, die hen wilde redden en ver brandden heiden. De persoon, die hen wilde helpen, bracht drie uur in het kanaal doorben heeft zich zoo nog kunnen redden. Ongeveer 70 huizen zijn te Valther mond verbrand, waardoor 100 huis gezinnen dakloos zün geworden. Een huisgezin bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip bewoonde, kwam geheel in de vlam men om. Vlak in de nabijheid werden nog 3 slachtoffers gevonden. Vaneen gezin, bestaande uit 5 personen, wer den 2 kinderen gedood, terwijl de man en, vrouw beiden zware brand wonden opliepen. De commissaris der Koningin is met den griffier der staten op het tooneel van de ramp aangekomen. De kans bestaat ,dat de woningen tusschen Weerdingeveen en de spoor lijn naar .Valthen ook gevaar loopen. Verschillende schepen zijn verbrand. De wind is op het oogenblik nog zoo krachtig, dat aan blusschen niet valt te denken. Dinsdagmiddag is door vuur uit de jSlaggenlocomobiel van een turf- machine brand ontstaan in de .Weer- dingenveen, die zich door den wind voortplantte in de richting van Valthermond. Door de droogte van de veenoppervlakte en den Sterken .wind stonden in een oogenblik tijd ettelijke huizen, veengronden en vee- nen in vlam. Alles wat het vuur vin den kon verbranddehuizen, schuren turf, plaggen, gereedschap, inboe dels enz. Tot 4 uur zijn verbrand ongeveer 150 huizen; 4 met turf be laden schepen zijn in het kanaal ver brand. Duizenden bezoeken het terrein van den brand. De brand woédt steeds voort; de gevolgen zijn niet te overzien; de schade is onbereken baar. Op verzoek van den minister van landbouw zijn militairen (pion- niers) uitgezonden naar de streek in Drente, waar de veenbrand woedt, om deze te helpen blusschen. OUDERKERK a/d. AMSTEL'. Al hier heeft zich een drama afgespeeld, waarvan vooralsnog dc oorzaak in het duister ligt. De rijksveldwachter T. R. en de gemeente-veldwachter J. R., waren met een roeiboot met aanhangmotor Maandagavond uitgevaren om te sur- veilleeren. Hun doel was het z.g. „eiland", waar zij onraad vermoed den. Een man, die zicli in de nabij heid bevond, heeft den motor hooren stoppen en hulpgeroep gehoord. Waarschijnlijk hebben de heide amb tenaren een verdachte gearresteerd en is bij de worsteling het bootje omgeslagen, althans toen de burge meester van Ouderamstel, die gewaar schuwd was, ter plaatse verscheen, vond men het bootje gekanteld. In de boot was slechts een jas aan wezig, die niet van een der heide veldwachters was. Nadat er den ganschen nacht vruchteloos was gedregd, zijn de lijken der beide veldwachters uitliet water opgehaald. Later is ook ge- vonüeil liet lljli. van. zekeren Fonlijn, waarvan de handen geboeid waren. De Amsterdamsche recherche is op verzoek van den burgemeester met politiehonden naar Ouderkerk ge togen, om een onderzoek in te stellen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat nog een vierde persoon, een ka meraad van den geboeide, bij dit drama betrokken is, en dat deze de hand heeft gehad in het ongeval. SCHEVENINGEN. Toen een fami lie, logcercnde in het Grand-Hötel alhier, op reis wilde gaan naar Am sterdam, kwam zij lol de ontdekking, dat tijdens het verblijf aldaar uit een koffertje een vrij groot bedrag aan geld en juweelen, ais diamant, goud enz., ter waarde van ongeveer f 20.000 was gestolen. ROTTERDAM. Het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amerika-Lijn, dat is aangekomen, had, behalve een aantal Nedei'Iandsclie en andere passagiers dén Oostenrijkscli-Hongaarsehen ge zant te Washington, den gezant- schapsraad met het gchcele gezant- schapspersoneel, het personeel van alle consulaten, en een aantal Duit- sehers aan boord. Dit gezelschap zou te Bergen in Noorwegen aan land gaan. Het schip is echter den 17en Mei, ten Z.-W. van Ierland" aangehouden door een Ergclschen hulpkruiser, waarvan 14 matrozen aan boord van de „Rijn dam" zijn gekomen, die o. m. de order van de Engelschc regeering over brachten, dat de reizigers mee moe sten varen naar Rotterdam. Onder de passagiers bevonden zich verder de Duitsche gezant te Peking met zijn personeel, prins Alfred von Hohenlohe met zijn Anierikaansclie vrouw, de Duitsche professoren Kü- nemann en Kuno Mayer, de Duitsche luitenant 'W. Stoetzerer, Tibet-reizi- ger, die te Peking zestig kisten met rariteiten heeft achtergelaten, de zan geres Elena Gerhardt en Julia Gulp en Tilly, Koenen. De reizigers hebben stormachtig weer gehad en waren zeer verrast door de milde temperatuur hier. Ge durende den laalsten nacht tijdens de reis door het mijnveld, zijn ze gekleed gaan rusten of op dek ge bleven; de booten hingen klaar om neergelaten te worden en op de dek ken waren tal van reddingsgordels gereed gelegd. Het gezelschap van ruim 200 per sonen is met een extra-trein vertrok ken, de Duitschers naar Berlijn, de Oostenrijkers naar .Weenen. De lading van het s.s..„Rijndam" van de Hollanu-Amerika-Lijn, uit New-York over Halifax alhier aange komen, bestaat uit 36.500 epiarters tarwe en 25.211 zakken meel. De scheepvaart. Op last van de regeering is ecu aantal in de haven van Rotterdam liggende schepen gereed gemaakt voor vertrek naar Amerika, ten einde graan, lijnkoeken, kunstmeststoffen, enz. te gaan halen. ZIERIKZEE. Door den .Voogdij raad is benoemd: tot agent te St.- Maartensdijk de heer B. J. van Oost, waterbouwkundig ambtenaar' en lid der Gezondheidscommissie Tholen zulks ter vervanging van den heer Van Rooyen aldaar, welke ontslag heeft genomen; deze benoeming 'is door 'den Minister van Justitie goed- j gekeurd. Algemeene Vergadering vtn de Vereealglng Centrale Velling voor SehouwenDuivelend en St.-PhUlpslnnd. In de benedenzaal van het „Hotel de Faam" vergaderde gistereiinamid- I dag bovengenoemde vereeniging. Aan de bestuurstafel waren gezeten de heer rnr. A. J. E. Fokker, eere- voorzilter, de lieer Van Westen, voor zitter, de heer Enzlin, secretaris, de I heer Panny, penningmeester, en voorts de heeren Den Boer én Leeuwe. De vergadering werd op verzoek vmi 'liet bcstuul door den cere voor- zittcr, m r. A. J.F. Fokker, geleid. Deze schetste in zijn openingswoord, na allen welkom te hebben geheeten, het ontstaan der vereeniging, cn zwaaide aan het bestuur en ook aan den veilingmeester, den lieer Van den Bout, warmen lof toe, omdat zij de I vereeniging in goede banen gestuurd hebben. Aan hen was het toch te danken, dat de zaak zoo goed ge marcheerd is. Zij hebben zicli geheel gegeven. (Applaus). Door den penningmeester, den heer Panny, werd op verzoek van den voorzitter een overzicht van den finantiëelen toestand gegeven. Den 30sten October 1916 werd de ver- eeniging in het leven geroepen. De eerste veiling werd den 9den Nov. 1916 gehouden. Er hadden tol 15 Mei 36 veilingen plaats, waarop voor f 1.101.195,84 werd omgezet, waar van een bedrag van pi. m. f 33000 aar. peeën en rapen, de rest aan uien. Geveild zijn 3157 monsters. De ontvangsten bedroegen f 11302,625,,. de uitgaven f 65 1 9,605, zoodat er een batig saldo is van f 4783,02, welk bedrag hij de Firma Kopie alhier is. beic-gd. Op verzoek van den heer Hage, den burgemeester van Bruinisse, werdt door den penningmeester een resumé van de uitgaven gegeven. De rekening werd hierop goedge-[ keurd. De eehe-voorzitLer stelt met 't ooc op de wenschelijklieid rechtsper-B soonlijklieid aan te vrageh, de daar voor noodige statutenwijziging aan de orde. Bij de bespreking van die statuten wijziging betoogt de lieer Hage, de burgemeester van Bruinisse, aange-B zien hij de Z.zeesche Nieuwsbode niet leest, dat al de advertenties en aankondigingen ook in de Zeeuwsche Courant, die, gelijk spr. verklaart, vele abonné's in Bruinisse heeft, voortaan zullen worden opgenomen. De heer .Van Westen zegt, dat Iwndbouw en Tuinbouw 't officiêele blad van de vereeniging zal worden, zoodat, wie do Zierikz. Nieuwsbode niet mocht lezen, daarin alles zal vinden, wat op de vereeniging be trekking heeft, daar genoemd blad aan elk lid zal worden toegezonden. De heer Ivrepel van Bruinisse is ontstemd, dat de vergadering, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1