ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 21 Mei 1917. VERORDENING. Broodkaarten. Bekendmaking. AFKONDIGING. MIlgWSTIJBINSlH. Uit Stad en Provincie. kerknieuws. ■■■■■■■■■■■■«■■HiPPIipaaPIHPPHVIHHHnHBHHBi (Zierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs pei drie maandenf 1,40. Franco per post,- 1,70. Voor het buitenland per jaar - 10, Afzonderlijke nummert- 0,05. Venohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73lt8 JAARGANG, Na. 10007. Diraoteiir A. J. DE LOOZE Jr. Oil|m>>.N«*ldrtdaolMP I. FRtlIEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regeltt 0,40. Elke regel meer >0,10. Reolamet per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Ineediag op dee dag Tan uitgave vóór S.SO ure. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Sclielde (Commando Zeeland); gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Au gustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 914 (Staatsblad no. 463) en 11 Februari 1915 ^Staatsblad no. 81), waarbjj de gemeenten in de provincie Zeeland zgn verklaard „in Staat van Beleg"; overwegende, dat het wenschelijk is de ver ordening van den 28 Augustus 1916 te wijzigen; gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); trekt bg deze de verordening van 28 Augustus 1916 (Scheepvaartverordening) in, en stelt in stede daarvan het navolgende vast: Artikel 1. Het is verboden zich op te houden in: a. het watergebied, ingesloten door de kust Zeeuwsch-Vlaanderen, de lgn welke de hoogte lichten van Nieuwesluis en Kaapduinen verbindt, en de Zuidkant van de Walvischstaart, tenzg het vaartuig is een stoomvaartuig en voorzien van een Nederlandsche loods. Hiervan zgn uitgezonderdde vaartuigen be stemd voor, of vertrekkende van Cadzand, aan welke het geoorloofd is voornoemde haven binnen te loop en, waarbg zg zicb niet zullen mogen bevinden beoosten de gebroken lgn, die gevormd wordt door de lgn, welke het badhuis Cadzand verbindt met de roode spitse ton, lig gende ter plaatse en in stede van de lichtboei no. 2 van de Wielingen, en het verlengde der lgn, die genoemde ton met de westzyde van het huizencomplex Wielingen Sluis verbindt. b. het Oostgatde Deurlo, de Galgeput en de Sardjngeul van V» uur na zonsondergang, of indien de zon vroeger dan 5u30m ondergaat, van 6u 's avonds, tot 1/i uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6u30m opkomt, tot 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, reke ning houdende met de groote van het vaartuig, een en ander ter beoordeeling van den met de oontröle belasten Zeeofficier, is het geoorloofd, het Oostgat, de Deurloo en de Galgeput binnen te loopen, en te ankeren benoorden de lgn die de spitse ton no. 6a van het Oostgat met de lichtboei naby den Nolledgk verbindt. Vaar tuigen, welk in dit geval verkeeren, zullen duidelgk de voorgeschreven lichten toonen. c. het watergebied der Wester'Schelde, rn- gesloten tusschen de lijn Hooge licht Nieuwe sluis— Hooge licht Kaapduinen en de lijn Hans- weert-Walsoorden, voor zooverre niet vallende onder het watergebied sub d, van 91/* uur 's avond; tot Va uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6a30m .opkomt, tot 6 uur 's morgens. d. het watergebied der Wester-Schelde, in gesloten door de lijn Westhavenhoofd van de f Westelijke hauen te Terneuzen, Zuid (r. w.) en de lijn, welke Hansweert verbindt met Wals oorden van lOVa uur 's avonds tot Va uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6u30m opkomt, tot 53A uur 's morgens. e. het watergebied der Wester-Schelde be oosten de lijn Hansweert-Walsoorden van 7j uur na zonsondergang tot Va uur voor zons opkomst. f. bet watergebied der Ooster-Scbelde, inge sloten tusschen de lynen: kerk Domburg in Strand Hotel, en molen Domburg in Strand Hotel, en de parallel van 51° 37' 30" N. Br., welke parallel wordt aangeduid door een'zwarte sparboei, liggende op het sngpunt van de eerst genoemde lgn en die parallel. g het watergebied der Ooster-Schelde be westen de lijn welke den lichttoren van West- Schouwen met den toren van Oostkapelle ver bindt, van Vs uur na zonsondergang tot Va uur voor zonsopkomst, voor zoover sub f niet anders is bepaald. Artikel. 2. De schipper van elk vaartuig, dat zich op houdt in het watergebied, bedoeld in art. 1 aub a tot en met sub g, is verplicht op bevel van, of namens den Commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanning bevindende offi cier of onderofficier, dan wel, op bevel van, of namens den Commandant van eenige kustbattery, onmiddellgk ten anker te komen en door dien Commandant, officier of onderofficier te geven orders en aanwgzingen op te volgen. Artikel 3. De schipper van elk vaartuig, dat zich bevindt in het Zeegat van Brouwershaven of in dat ge deelte van het Zeegat van Zierikzee, hetwelk niet behoort tot het in artikel 1 sub g genoemde watergebied, is verplicht op bevel van of namens den Commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanning bevindende officier óf onder officier, dan wel op bevel van, of namens den Commandant van eenige kustbattery, onmiddellgk bg te draaien of te stoppen en de door dien Commandant, officier óf onderofficier te geven orders en aanwgzingen op te volgen. Artikel 4. Het in artikel 2 en 3 bedoelde bevel zal kun nen worden gegeven door aanroepen of aan fluiten, waaronder wordt verstaan het geven van herhaalde korte stooten op de stoomfluit, of beschgning met zoeklicht, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, neerkomende in de nabgheid van het vaartuig (de) vaartuigen;, waarop het bevel betrekking heeft. Artikel 5. Onder Oostgat, Deurloo, Galgeput, Sardyngeul, Zeegat van Zierikzee en Zeegat van Brouwers haven in. den zin dezer verordening, worden verstaan, de wateren, en onder Walvischstaart de bank, omschreven in de desbetreffende hoofd stukken van de jongste c. q. gewgzigde uit- gavon van den Zeemansgids voor de Neder landsche kust, uitgegeven door het Departement van Marine, afdeeling Hydographie. Artikel 6. Aan Igfsgevaar stelt zich bloot, al wie niet onmiddellgk het in art. 4 bedoelde bevel opvolgt. Het zich ophouden in het watergebied, be doeld in artikel 1 sub o en f is levenagevaarlyk. Artikel 7. Met het opsporen van de in deze bepalingen strafbaar gestelde feiten zgn belast, behalve de in artikel 8, 1° tot en met 6° van het Wetboek van Strafvordering aangewezen ambtenaren, de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accgnzen, alle als tgdelgk onbezoldigd ryks- veldwachter dan wel krachtens artikel 50 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) be- eedigde personen en alle andere ambtenaren van Rgks- en Gemeentepolitie. Artikel 8. Overtreding dezer Verordening wordt gestraft volgens de bepalingen, opgenomen in Hoofdstuk IV van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad 128). Lasten en bevelen ieder overeenkomstig het hierboven geregelde zich te gedragen. Uitgevaardigd te Middelburg, den 16 Mei 1917. Afgekondigd te Zierikzee, als ter plaatse ge- bruikelgk, den 19 Mei 1917. De Commandant voornoemd, De Schout-bg-Nacht, W. C. J. SMIT. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Mei j.l., no. 61031/36: In aansluiting aan myne circulaires d.d. 24 April 1917, n°. 59619/36 en d.d. 10 Mei n°. 60700/36, heb ik de eer U mede te deelen, dat, wanneer de laatste dag van een .week" waar voor een broodkaart onder de tegenwoordige bepalingen geldt, voorafgaat aan een algemeen erkenden Christelgken feestdag, de bons der broodkaarten van de volgende .week" door de bakkers op dien dag kunnen worden ingenomen. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, POSTHUMA. Zierikzee, den 19 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKI. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee, Maakt bekend, dat door bem is toegestaan, dat alle vergunning- en verlofhouders op Pink ster Maandag 28 Mei a.s., en op Dinsdag 29 Mei a.s., in hunne vergunning- en verlofilocali- teiten, het gaslicht laten branden tot het vroegere wettelgke sluitingsuur. Ziebikzbe, 21 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Het HÖOFD van het Plaatselgk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den beer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Personeele Belasting No. 2, belastingjaar 1917, 't welk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zgn aanslag op den bg de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Mei 1917. Het Hoofd van het Plaatselgk Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. OostenrJJk-HongarUe. Het proces tegem dr. Frledrlch Adler. Vrijdag j.l. is het. geding tegen dr. Fried rich Adler wegens moord op den Ooslènrij'kschcii eersten minister 'graaf Stürgkh begonnen. De dagvaarding zegt, dat Adler reeds in 1915 plannen voor een aanslag smeedde, doch volgens zijn zeggen eerst in de tweede helft van 1916 tot de beslissing is gekomen, dat de Ooslenrijksche eerste minister het meest aangewezen was voor de volvoe ring van zijn misdadig voornemen. Toen Adler den 20en Oct. 1916 vernam dat een op 23 Oct. uitgeschreven bur gerlijke vergadering was verboden, be schouwde hij Stürgkh als den aanlegger van dit verbod en achtte het psycholo gische oogenblik voor zijn daad gekomen. Adler beschouwde den moord als een betooging voor de wereld, en als een waarschuwing voor. Oostenrijk, maar. Look voor de geheele wereld, om onrechtma- j ligc daden te staken. De dagvaarding besluit: niet alleen politieke verblinding, maar ook de geestelijke instorting van Adler van wien zijn eigen partij gejfrooten zich afwend den wegens zijn felle, aanvallen op de sociaal-demokralic hebben hem het plan I van den moord in de daad doen om- 1 zeiten. Adler is wegens moord tot de dood straf veroordeeld. NEDERLAND. I.TMUIDEN. Het Nederl. stoomschip ,Batjan" van de Maatschappij „Neder land", van New-York alhier aangeko men met een lading tarwe en meel, 'is Donderdagmorgen 4 uur door een Duit- sche duikboot in het vrije gebied aange vallen. Er werd een groot aantal scholen op het schip gelost, zonder dat dit getroffen werd; de granaten vlogen over en langs het schip heen. Daar het schieten niet ophield, begaf de bemanning zich in de booten en naar de duikboot. De commandant van de duikboot wei gerde aanvankelijk de scheepspapieren in te' zien, doch eindelijk mocht het den kapitein van de „Batjan" gelukken den duikbootcommandant te overtuigen, dat men in het vrije gebied was, zelfs op 12 mijl afstand van 51 versperde gebied. Men kreeg toen vergunning naar de „Batjan" terug te keeren en de reis te vervolgen. ROTTERDAM. Zaterdagnamiddag viel de 7-jarige W'. M., wonende aan den Binnenweg alhier aan den Schiedam- schesingel alhier te water; het ventje verdween in de diepte. Juffrouw M. Arnold, op den Oostzeedijk woonachtig, die daar per fiets langs kwam, zag den jongen in de diepte wegzinken; Onmid dellijk sprong zij van de fiets, trok den mantel uit en dook onder in den singel. Zij wist den drenkeling spoedig te grij pen eri bracht hem behouden op het droge. - Een aantal Polen, herkomstig uit Warschau en Lodz en gevlucht uit Duilsc'hland, waar zij als civiele ge vangenen te werk waren gesteld, zijn op de Delftschevaart en op: het Spui- watpr alhier onderling aan 't vechten geweest. Bij deze vechtpartij, waarbij van zak messen gebruik gemaakt is, heeft' de koetsier F. F. uit Warschau een steek in den rug gekregen. Hij werd door bur gers naar liet politiebureau in de Lange Torenstraat en vervolgens naar 't zieken huis gebracht, waar men hem ter ver pleging opnam, daar zijn toestand ern stig, maar niet levensgevaarlijk is. De stoker B. P. uit Lodz werd in de Zand straat op straat 'liggende gevonden. Hij bloedde hevig uit een steek in den rech terarm, en is in het ziekenhuis ver bonden. Bovendien is uit pand 46 aan de Delftschevaart ,waar hij om hulp, binncngeloopen was, naar het zieken huis gebracht en daar opgenomen de Pool J. J., die een messteek in den rug had. Als verdacht de daders le zijn, zijn in den afgclóopen nacht 4 Polen aangehou den. Een hunner was in het bezit van een bebloed mes, een ander had zijn mes in zijn sok verborgen. Over en weder beschuldigen zij elkander, maar niemand erkent gestoken te hebben. Het j nekt recht. IIEEZE. Het jachtrecht, dat in onze omgeving'nog als, een zware last over de eigendommen der boeren drukt, heeft de gemoederen danig in beweging ge bracht. De boeren klagen steen en been dat 'hunne te velde staande gewassen. Waaronder, vooral de rogge op 'n erger lijke wijze worden afgevreten door liet talrijke wild, dat 'hoe schuw elders hier met grenzelooze brutaliteit op treedt. In Leende, waar een drietal burgers thans verlof hebben verkregen wild te schieten, is een proces aanhangig, dat de bezitters van. 'het jachtrecht de bur gerlijke jagers hebben aangedaan. Er wordt eeri groote boerenbeweging voorbereid tegen het jachtrecht, dat on noemelijke schade, aan den landbouw Le- rokkent, ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni, de adjunct-ijker dei- maten en gewichten A. I. van Gastel, geb. alhier, bevorderd lol ijker der maten en gewichten. Van de Oliefnbrieken Calvé-Delft te Delft ontvingen wij '11 mooie reclame plaat, geteekend en op steen gebracht door den sierkunstenaar Lion Cachet. De plaat gecJ't een afbeelding van de aan iedere huisvrouw bekende goudgele Delftsche slaolieflesch. Het Delftsche karakter der flescli is verhoogd door het aanbrengen in den hals der flescli van een weerspiegeling van het bekende stadhuis op de Groote Markt le Delft. Vrijdagmiddag toen de koopman v. D. met zijn Kond cn wagen tehuis kwam, moest deze haastig met de boot mede, zoodat zijn vrouw de hond zou uilspannen; deze door dolheid aange daan, beet de vrouw zoodanig in de hand, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Ook de helper M. C. werd danig in den arm gebeten. De hond is 'later doodgeschoten. J. H. Speenhoff, de bekende dichter- zanger heeft naar aanleiding van het bommenongeral te Zierikzee het vol gende gedicht gemaakt voor de Groene Ameteriammer (oude) Wie 1> de Btoutert t of Het bommea-onderieek.. Meester: Wie van jullie gooide bommen, Op het stadje Zierikzee? Zeg de waarheid, kwaje bengels Ik moet weten wie 'tdeói Jongens: Meester, dat is Pietl Meester, wees er zeker van, Dat deed Piet de Engelschman. Piet: Wat 'n groote leugenzakken, Ikke deé 'tniet, Ik heb netjes rondgevlogen, Ik heb niets gedaan. Ik ben met mjjn vliegmaohine, Naar Zeebrugge toe gegaan. Al mjjn bommen liet ik vallen, Voel maar in mjjn zak, Jan, de Duitscher is de bengel, Die verdient een pakt Jan: Meester, die gemeene dingen, Kunnen van geen Duitscher rijn, Volgens Engelsohe berichten, Doen de onze nimmer pjjn. In de Engelsohe couranten, Wordt toch elke keer verteld: „Duitsche bommen vallen altijd" „Zonder schade aan te richten" „In het vrjje veldl" Meester: Dan zal 't 'n praatje wezen, Van die lui in Zierikzee. Als geen mensch 'tdeé Ga ik verder met de lesjes, En bemoei me er niet mee. Jan: Meester, volgens mjjn idee, Viel er bij die boerenpummels, Heelemaal niets naar bene tl Piet: Ik weet hoe 't is gekomen, Hoe 'tis gegaan: Heel die vreeselijke aanslag, Is maar voor 'n film gedaan. Niets als handige reclame, Het beteekent niemendal, 'tls weer iets van Billie Ritsie, 'tls een filmgeval. DUIVENDIJKE. Alle gezinshoofden dezer gemeente hebben te Brouwershaven ieder 25 K.G. anthraciet, per waggon aldaar aangevoerd, kunnen afhalen. SCHARENDIJKE. Wij vernemen, dat door den burgemeester ongeveer 80 H.L. kolen, per schip in de haven aan gevoerd, in beslag zijn genomen ter 'dis tribueering in de gemeente. ELKERZEE. Van de waggonlading anthraciet, hier pas aangevoerd, heeft ieder gezin 30 K.G. in ontvangst kunnen nemen. Wij vernemen, dat het reeds irt Maart bestelde pluimveevoeder binnen kort zal afgeleverd worden. Het toege wezen kwantum bestaat uit 0,3 K.G. per. maand en per stuk, hetgeen wel niet te hoog berekend zal zijn om veel eieren le rapen. RENËSSE. De alhier bestaande distri- buliecommissie heeft haar laak ook uit gebreid door voor deze gemeente klom pen le dislribueeren. De prijs van drie lingen-vrouwen- en mannenkiompen varieerde tusschen 721/. cent en f 1,071/2- Voor dien in dezen tijd billijken prijs vonden dc klompen gretig aftrek. Deze weck wordt weer een nieuwe zending verwacht. BRUINISSE. De heer Lambrechtsc, vroeger volontair Ier gemeente-secreta rie alhier, thans ambtenaar ter secretarie le Heinkenszand,'is benoemd tot admi nistrateur voor de levensmiddelcn-voor- ziening aldaar tegen een belooning van f 15 per maand. STAVENISSE. Dezer dagen vergader de dc afdeeling Tholen en St.-Filipsland an het Cenlraal-Genootschap voor Kin- derherslellings- en Vacantiekolonies. Uit bet jaarverslag bleek, dat dc afdeeling thans 270 leden telt en uit de rekening over 191G, dat deze sloot met een saldo van ruim f 200. Voorloopig zullen er 2 kinderen uitgezonden worden naar de Steeg. De aftredende bestuursleden wer den alle herkozen. Smokkeleade burgemeesterszoo!. MIDDELBURG. Voor de rechtbank- alhier werd Vrijdag drie maanden ge vat genisstraf gevorderd tegen C. C., zoon van den burgemeester van Philipine, wegens poging tot uitvoer van vijf bier - vale», waarin in plaats van bier bc.izir was. Aaubestedlagen, verkooplnge», eiz. WISSEKERKE. Uitslag aanbesteding gewoon onderhoud van den ealamiteu- sen Vlietepolder op 18 Mei 1.1.: P. V. de Bourgraaf, Wemeldinge, f 5140; J. de Bree, Terneuzen, f 5215; M. II. v. Hee, Wissenkerke, f 5020; W. L. Klos. Scherpenisse, f 4750; V. C. P. Bolier, Scherpenisse, f 4635. Raming f 4373,40. O N D E B V IJ S. RENESSE. In een Zaterdag gehouden vergadering van onderwijzers der afdee ling „Westelijk Schouwen" van het N. O. G. hield de heer J. de Keijzer van Duivendijke een lezing over „Het brief schrijven op dè lagere school". In hoofd zaak kwam de lezing hierop neer, dat het zoo jammer was, dat het onder wijs in het briefschrijven zoo weinig resultaten had. De voornaamste oorzaak moet wel gevonden worden in h< feit, dal, wanneer de leerlingen de :hool hebben verlaten, vaak zoo weinig gelegen heid is de theorie in praktijk te brengen, waardoor, zoo spoedig vergeten wordt, wat geleerd is. Ned. Herv. Kerk. Tweetal: Te Oude-Tonge, J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle en Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Fejjenoord. BeroepenTe Hoevelaken, A. Dekker te Giessendam. Te Doornspijk (toez.), N. Warmolts te Neerlangbroek. Te Waterlandkerkje, J. Hofkes, cand. te Amsterdam. Te Pesse, D. J. F. Westenburg, em.-pred. te Zeist. Bedankt: Voor Gouderak, H. Doorn- véld te Maartensdijk (U.). Voor Wierden, A. J. W. van Ingen te Gameren. ELKERZEE. Door het kiesoollege alhier is tot ouderling gekozen de heer C. M. Kristaljjn, thans diaken. Onder dankzegging werd heden bekend gemaakt, dat in de collecte was gevonden f 10, bestemd voor „Kinder- zorg" te Middelburg. Chr. Geref. Kerk. i'T'n TweetalTe Utrecht, A. M. Berkhof? te Zwolle en J. W. Geels te Haarlem. - Geref. Gemeente. i1 *'- Tweetal te Bruiuisse: d». Van Rieden van Opheusden en ds. Overduin van Terneuzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1