ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 Mei 1917. cas i DERDE BLAD. Uit Stad «m Provincie. 6ourati tj« ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenI 1,40. Pianoo per post- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Afsonderljjke nummer» - 0,05. Verschijnt Maandag, Woen»dag en Vrijdag. 73m 1AAR6AHË, No 10007. Diraot«ur i A. J. DE LOOZE Ji>, OitMWDP-HoofdrcMlaolaiis* A. FMIXEL. ADVE8TENTIEN. Van 1—4 regela10,40. Elke regel meer- 0,10. Reclame! per regel- 0,15. Bjj contract belangrjjke korting. Inzending op da dag van uitgave vóór I.SO ure. ZONNEMAIRE. Donderdag' werden alhier 78 H.L. anthraciet gedistribu eerd aan hen, die het meest behoefte hadden aan kolen. De prijs bedraagt f 2.30 per H.L. De Kolencommissie be staat uit de heeren J. Verseput, N. W. van Putte, J. Berman en J. de Rijke. BROUWERSHAVEN. Door het Rijks- kolendistributiebureau is de brandstof- fencommissie te Brouwershaven aan gewezen als centraal-comité voor de distributie van kolen over de gemeenten Zonnemaire, Brouwershaven,- Duiven- dij ke, Ellerzee, Ellemeet, Serooskerke, Noordwelle, Renesse, Haamstede en Burgh. ST.-MAARTENSDIJK. In de Woens dag gehouden vergadering van ingelan den van het waterschap St.-Maartens- dijk werd besloten tot den aanleg van 830 M. grintweg, geheel voor rekening van het waterschap, en 600 M., waar van het vervoer der grint door belang hebbenden zal geschieden. Na deze nieuwe begrinding zullen er in 't geheel 46000 M. weg begrint zijn in 't water schap en blijven nog 19000 M. zand weg of liarde banen over. Aan alle ambtenaren van het waterschap werd een duurtetoeslag toegekend. De water bouwkundige ambtenaar zal evenals het vorig jaar f 150 genieten; de ontvanger griffier f 90, de watermolenaar f 60 en de bode f 7,50. In de Woensdag gehouden vergade ring van ingelanden van den Muijepol- der werd besloten een verhooging aan te brengen aan een gedeelte van den binnenberm van den zeedijk over een lengte van 115 M. Ter voorziening' in de vacature van gezworene wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Wester weel werd een voordracht op gemaakt als volgt: 1. J. C. Westerweel (aftr.); 2. W. Manneke; 3. P. Quaak. Aan den waterbouwkundige werd 'n duurte toeslag toegekend van f 50. Het dijkge- schot werd vastgesteld op f 45 per H.A. WISSENKERKE. In de alhier gehou den vergadering van den Heer-Jansz- polder werd de rekening over 1916/17 vastgesteld in ontvang op f 4334,375, in uitgaaf op f 3706,295, alzoo met een goed slot groot f 628,08. De begrooting over 1917/18 wees in ontvang en uitgaaf aan f 4699,195, waarbij voor onvoorzien f 253,925. Bij ihet opmaken eener aan beveling voor dijkgraaf werd als no. 1 geplaatst de aftredende J. J. v. d. Velde te Camperland en als gezworene D. Ver burg Dz. aldaar, ter vervanging van den aftredende D. Verburg Sr. Aanbestedingen, verkoopligen, eni. ZIERIKZEE, 16 Mei. Ten overstaan van den notaris J. S. L. Korte weg wer den heden alhier voor mej. de wed. L. Bij de Vaate—Boot, in het openbaar verkocht: Koeien voor f 204, f 226, f 291, f355, f 411, f 301, f 320, f 275, f 402, f 401, f 332, f 272, f 271, kalfvaarzen voor f271, f210; ossen voor f181, f184, f 106, f 96; vaafzeri voor f 132, f 74, f 106; kalvers voor f 15, f 20, f 20, f21 en f 39. OOSTERLAND, 15 Mei. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht de volgende onroerende zaken, als: Gemeente Ooaterland. Het Woonhuis, Schuur en Erf in h6t Groenendaal, voor f 1950,den hoop. Het Woonhuis en Erf daarnaast, voor f 1001,— den hoop. Aan den Straatweg. 19.85 Aren Bouwland voor f 1100,—. 18.80 - 1200,-. 37.80 - 1100,—. Aan den Zandweg. 1.32.10 H.A. Bouwland voor f 1210,—. Aan den Slikweg en den Zandweg. 27.40 Aren Bouwland voor f 950,—. 65.40 - 1050,—. 41.70 - 1100,—. Alles per gemet. Aan de dreef, uitkomende in den Ouden Heiligen weg. 11.90 Aren Bouwland voor f 575, 10.75 - 500,—. 11.45 - 476,-. 17.30 - 626,—. 16.90 - 625,—. 27.80 - 1190,—. Alles bij den hoop. Aan den Lagen Maireweg. 23.90 Aren Bouwland voor f 1425, den hoop. Aan de dreef, uitkomende in den Hoogen Maireweg. 46.90 Aren Bouwland voor f 1575, per gemet. Aan den Hoogen Zandweg. 13.40 Areu Bosch voor f 250,den hoop, 09,60 Aren Weiland voor f 125,den hoop. Sv'jaiisland. Aan Dillingsweg. 51.70 Aren Bouwland voor f 1025, 35.55 - 1026, Tusschen het Padje in den Breeden weg. 49.10 Aren Weiland voor f 555, Viane. Aan den Beijergchen weg. 14 88 Aren Bouwland in dreef, voor f 2525,Alles per gemet. ST.-ANNALAND. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen en ten verzoeke van den heer J. Dorst te St.- Filipsland werden Maandagmiddag in „De Gouden Leeuw" verkocht 12 per- ceelen bouwland, gelegen in den Bree- denvlietpolder aan het Staartwegje. De eerste combinatie, groot 5 Gem. 23V2 roede, werd gekocht door den heer G. Ketting, voor de som van f 1230 per Gemet (39.24 A.), de tweede combinatie, groot 4 Gein. 141/2 roede, werd gekocht voor de wed. A. Paape, voor f 1095 per gemet. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Mei. Zleriksee» Geref. Kerk. 's Voorin. tien ure en 'a avonds zes are, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 'sVoorm. dn. Wisse; 'snam. Leeskerk en 's avonds ds. Wisse (Op den ge wonen tjjd). Oud-Geref. Gemeente, Breelitraat. Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en avonds ze* are, Leeskerk. Luthersohe Kerk. 's Voorm. tien ure, ds. Ds Jongh. Bvangelieatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 's avonds zeven ure, de heer De Lange van Dordrecht. KexkweBve. Herv. Kerk. 'sNam. drie ure, ds. Blankert (Doopsbediening). Serooskerbe. Herv. Kerk. 's Nam. drie ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Borgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Van Maanen. Protestantenbond, 's Voorm. half elf ure, ds. De Roode van Zierikzee, in de gemeentekamer. Reneaie. Herv. Kerk. Voorm. half elf ure, ds. v. d. Nieuwenhuize. Noordwelle. Herv/ Kerk. 's Nam. drie ure, ds. v. d. Nieuwenhuize. Etaamatede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, Preeklezen. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Straatsma (Doopsbediening). Geref.-Kerk. '«Voorm. half elf ure en 'snam. drie are, Leeskerk. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 'aVoorm. tien ure en 'snam. half drie ure, ds. Tollenaar. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. Voorm. half elf ure en 'snam. drie ure, ds- Hoek. Noordfonwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Van Doorn. Dreiaehor. Herv. Kerk. 'sVoorm. half elf Ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Pgnaoker Hordgk. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure en 's nam. drie ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, ds. Klum- per; 'snam. drie ure, Leesdienst en 'savonds half zeven ure, ds* Klumper. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 's nam. drie nre en 'a avonds half zeven ure, Leeskerk. Ooaterland. Herv. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, en 's. nam. drie ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, 'snam. drie ure en 's avonds zeven ure,, ds. Brouwer van Haamstede. Sirjanaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf nre en 's nam. drie ure, ds. Peter. Brulnlaae. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien nre en 's nam. twee nre, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 'a Voorm. tien nre en 's avonds vgf ure, ds. Sybesma van Zierikzee. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen nre, nam. twee are en 's avonds vgf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 's nam. drie ure en 's avonds zes nre, Leeskerk. Evangelisatie. 'sVöorm, half tien ure, Geen dienst en 'snam. twee ure, de heer De Lange van Dordrecht. Si-Filipsland om Tholo». St-Flllpaland. Herv. Kerk. 'sVoorm. tien are en 'snam. half drie ure, ds. Loran. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 's nam. drie ure en '«avonds zes ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's nam. half drie ure, ds. Enklaar. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, df. Van der Koop van Bergen-op-Zoom. Geref. Gemeente, 's Voorm. tien ure, 's nam. half drie ure en 's avonds half zeven ure, Leesker\. St,-Mnnrtencd)jk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Broekers en 's nam. drie ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gemeento. Voorm. half' elf ure, 's nam. drie ure en 's avonds half zeven ure, Leeskerk. Oud-Voflaemeer. Herv. Kerk. '«Voorm. half elf ure, ds. Verschoor van Poortvliet en 's nam. drie uur Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voorna.- half elf ure en 's nam. drie ure, ds. Staal; 'b avonds half zeven ure, idem (Bidstond voor den nood der tijden). Poortvliet. Herv. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, Leeskerk en 's nam. drie ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 'sVoorm. half elf ure en 'snam. drie ure, de heer De Graaff; 's avonds zeven ure, Leeskerk. Seherpenlaao. Herv. Kerk. 'sVoorm. half elf ure eu 's avonds half zeven ure, d». Steenbeek. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, 's nam. drie ure en 's avonds half zeven ure, Leeskerk. Staveulflae* Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure en 's avonds zeven ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half elf ure, '«nam. drie ure en avonds half zeven ure, Leeskerk. St.-Annal&nd. Herv. Kerk. 'sVoorm. half elf ure, Leeskerk en 's nam. drie ure, ds. Steenbeek van Scherpenisse (Collecte ziekenfonds). Gerof. Kerk. Voorm. half elf ure, ds. Jausse van Tholen (Bed. H. Avondmaal), 'a nam. drie ure, idem (Doopsbediening) en 's avonds half zeven are, idem. Vorbonw ran zaden, suikerbieten en rias. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezien zijn beschikking van 13 October 1916, houdende de vast stelling van de voorwaarden, verbonden aan den verbouw van geel en bruin mosterdzaad, lcarwijzaad, kanariezaad, blauwmaanzaad, spinaziezaad, zaaiuien, suikerbieten en vlas, ingevolge art. 7 der Distributiewet '1916, gewijzigd bij beschikking van 17 Februari 1917, heelt bepaald: Aan eerstgenoemde beschikking wordt toegevoegd: IV. In afwijking van de vorenstaande bepalingen kan de verbouw van de onder I genoemde gewassen voor nader te be palen oppervlakten worden toegestaan aan hen, die daarvoor een vergunnings bewijs van den burgemeester der ge meente waar hun bedrijl is gevestigd, hebben ontvangen. De burgemeester gaat tot het afgeven van het voormelde bewijs, waarop de oppervlakte welke met het te telen ge was mag worden verbouwd is vermeld, niet over dan na bekomen machtiging van den Minister van Landbouw, Nijver heid enhandel of van den voorzitter der Provinciale Cultuurcommissie, be doeld in de beschikking van den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel van 27 April 1917. Nieuwe kolenmijnen. Uit West-Noord-Brabant wordt ge meld, dat als nieuwe bron voor brand stoffen ontdekt isde met koolasch verharde wegen; de koolasch wordt er uitgespit en als brandstof aan den man gebracht, natuurlijk zonder toestemming van de belanghebbenden. De regent tzb Polen. Volgens de Uagdeburger Zeitang zal eerstdaags de kwestie van het regent schap over Polen opgelost worden. Ge noemd blad herinnert er aan, dat vroe ger aartshertog Frariz Stephan in ver band hiermede genoemd is. De Dnttaehers en onze Tlseh. In de Bremer Bürgcr-Zeitung doet (\e rijkscommissie voor de vischverzorging een beroep iop de burgerij om loch vooral visch le gebruiken. Hoe meer visch thans geconsumeerd wordt hoe beter men op regelmatigen toevoer tijdens den duur van,den oorlog kan rekenen. .Wel een bewijs, dat de Duilschers ook onze visch dringend noodig hebben! Daarom valt het zoo toe te juichen, dat dc IJmuider reeders door het stop zetten van de visclivangst de Duitsohe autoriteiten dwingen willen de noodige waarborgen voor dc veiligheid van onze trawlers te geven. Gezien de dringende oproep van de rijkscommissie in Bremen, kan 't besluit onzer IJmuider reeders, indien ze flink volhouden, allicht tot het gewenschte resultaat leiden. Broodkaarten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: In aansluiting aan mijn circulaires, d.d. 24 April en 10 Mei, heb ik de eer u mede te deelen, dat, wanneer de laat ste dag van een „week", waarvoor een broodkaart onder de tegenwoordige be palingen geldt, voorafgaat aan een alge meen erkenden Christelijken feesldag, de bons der broodkaarten van de vol gende „week" door de bakkers op dien dag kunnen worden ingenomen. Bommen op Zierikzee. In het door Reuter geseinde commu niqué van de Engelsche regeering, waarbij wordt betoogd, dat geen Engelech vlieg tuig schuldig kan staan aan den bom aanval op Zierikzee, komt het volgende voor: „Beide toestellen hadden denzelfden tijd 14 minuten noodig om het doelwit (de pier van Zeebrugge) te be reiken en op bun ligplaats (de «treek van Duinkerken) terug te keeren. Beide waren langzame toestellen". Een lezer vraagt aan de N. R. Crt. hoe dit mogelijk ie. De afstand van Duinkerken naar Zeebrugge bedraagt 67 K.M. Heen en terug is dat 134 K.M., welken afstand deze „langzame toestellen" in 14 minuten hebben afgelegd. Dat is een „langzaamheid" van bijna 10 K.M. in de minuut, of precies vijf honderd en zeventig K.M. in het uur. Tot zulke ver richtingen blijken dus, volgens een „gron dig onderzoek", langzame Engelsche vliegtuigen in staat! Nader blijkt, dat de vliegeraanval op Zeebrugge, waarbij de vijftien bommen zijn gegooid, die 's middags van den 29 April aan De Telegraaf werden gemeld, en die in het Engelsche communiqué parade maken als „een bewijs te meer, zoo dat noodig ware" dat er geen bom men op Zierikzee kunnen zijn terecht gekomen, heeft plaats gehad op 26 April. Een Berlijnich officieel bericht van den 28 April doelt er op. Die aanval had plaats overdag„Eergistermiddag aldus het ofificieele bericht uit Berlijn yan den 28sten hebben Engelsche vechtvliegtuigen enkele voor de Vlaam- scbe kust kruisende torpedobooten en de haven van Zeebrugge vruchteloos met bommen aangevallen. In de luchtge vechten, die onze Tliegers met den vijand aanbonden, is een Engelsch vliegtuig neergeschoten". De wind was in den nacht van 29 op 30 April toen, volgens het Engelsche communiquéde Engelsche vliegers sterken N.O. tegenwind hadden gehad blijkens de waarnemingen van ons meteorologisch instituut West-Zuid-WeBt met een snelheid van ongeveer 3 Meter per seconde. Deze snelheidsopgave had echter betrekking op den wind aan het aardoppervlak. In de hoogere lucht laag (van 1000 tot 2000 is de wind wat sterker geweest, en moet hjj op 6 tot 8 M. per sec. worden geschat. De richting van den wind was dezelfde als die aan het aardoppervlak. Tarwe en Aardappels. In deze benarde tjjden vormen beide bovenstaande gewassen de voornaamste van alle landbouwculture». Als er genoeg tarwe was en als de bodem van Neder land voldoende aardappelen oplevert, dan behoeven we mits we niet uitvoeren vooreerst nóg geen honger te lijden. Niemand kan met zekerheid beweren, dat we den volgenden winter niet zullen ingaan metnog altfld oorlog. En daarom is er geen enkel gewas dat de bside bovenstaande in belangrijkheid op 't oogenblik overtreft. Het is de ernstige plicht afgezien van het feit, dat het ook zjjn belang is van eiken land bouwer, dat èn het tarweland en de aardappelvelden een zoo groot mogeljjkei oogst opleveren. Nu zijn de omstandig heden niet allergunstigst. Het is lang koud geweest, en er is nog al wat wintertarwe bevroren en het land is verleden jaar slecht bemest. Maar door oTerleg en verstandige behandeling van het land kan veel goed gemaakt worden. Het was in den laatsten tijd, naast, misschien wel door den intensieven bietenbouw niet meer de gewoonte tarwe en aardappels met een directe chili- salpeterbemesting tot grooter opbrengst te dwingen. Dit zal dit jaar noodig zijn. Gelukte wintertarwe, zomertarwe en aardappels zullen dit jaar vooral een rijke stikstofbemesting moeten hebben. Ik raad dan ook alle tarwe- en aard appelverbouwers aan de beide genoemde gewassen een zoo rijk mogelijke be mesting met chilisalpeter te geven. Er komt nog veel chilisalpeter binnen. Nu is het zaak er bij te zijn. De Scheepvaart. Naar wij vernemenhebben de te Londen gevoerde onderhandelingen van den heer Snoeck Hurgronje, betreffende het hervatten van de vrachtvaart op Amerika, tengevolge gehad, dat de En gelsche regeering er in heeft toegestemd, dat de Nederlandsche schepen op hun heen- en terugreis Halifax zullen aan doen in plaats van een haven in Enge land. Het hervatten van die vaart zou dan nu nog afhankelijk zijn van het verkrijgen van zekerheid omtrent de vraag of de Amerikaansohe regeering bereid ie, de schepen uit Amerika te laten vertrekken. Een gunstige regeling van dit laatste punt schijnt binnen eenigen tijd verwacht te mogen worden. Kinderen uit het buitenland. De minister van binnenlandsche zaken heeft o. a. bepaald, dat comité's, die nog geen kinderen uit het buitenland lieten overkomen, alleen met zijn goedkeuring kinderen in Nederland mogen brengen; dat een comité niet meer dan één groep kinderen per dag mag doen overkomen en een groep uit niet meer dan 200 kinderen mag bestaan. MARKTBERICHIBX. THOLEN, 12 Mei. Tarwe f 14,— 3 f 15,25, haver f 14,— 3 f wintergerst 1 3 f zomergerst f 3 f alles per 100 K.G.; karwij f per 50 K.G.; rogge f 9,60 3 f per H.L.bruine boonen f 3 f per 100 K.G. witte boonen f3 fp. H.L.kook- erwten f 3 f kroonerwten f 3 f per 100 K.G. aardappelen f 5,3 f 6,50 per H.L.; ajuin f 3 f per 60 K.G.eieren f 7,75 3 f per 100 stuks; boter f 1,3 f per halve K.G. ROTTERDAM, 15 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 82 paarden, 1 veulen, 2063 magere runderen, 840 vette dito, 224 vette kalveren, 878 nuch tere dito, 30 schapen of lammereu, 158 biggen en 24 bokken of geiten. Prijzen per kilokoeien 50—60—48 ct., ossen 475—57^—65 ct., stieren 45—50—55 ct., kalveren 506070 ct.; prjjsen per stuk van mager veemelkkoeien f 125 f420, kalfkoeien f185—f400, stieren f 140f 570, pinken f 90f 150, vaarzen f 140f200, paarden f400f600, biggen f 8—f 14, slachtpaarden f200—f275, biggen per week f 1,40—fl,60, hitten f 200f 350, fok nuchtere kalveren f25—f36, slacht dito f 10—f 15. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein 9 (gedeponeerd handelsmerk R.C. V.) gegarandeerd versche hoendereieren f8,10 3 f 8,71, dito eendeneieren f 8,90 3 f 9,50, kalkoeneieren f 12. Aanvoer 169,500stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V. P. N.)kippeneieren f 8 3 f 8,50, eendeneieren f 9,05 3 f9,50, ganzeneieren f 17 3 f 19, kalkoeneieren f 12 3 f 13, alles per 100 stuks. Regee- riugskipeieren f 7,80 a f 8,20. Aanvoer 29,399 veilings- en 240,000 regeerings- eieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 9