ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 Mei 1917. 1 EERSTE BLAD. HÖMVÖRDERING. Kanariezaad. Maaien van onrijpe rogga. cz ierikzeeecha C o u r a n t). A B ONNEMENT. Prys per drie maanden I X,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Aiionderljjke nummert- 0,06. Verichgnt Maandag, Woentdag en Vrjjdag. 73sts JAARSANts, No. 10007. üiPMltiiri A. J. DE LOOZE Jr. OH|anp.HtofdraiiMirap A. FRAHXEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelt1 0,40. Kike regel meer0,10. Reolamet per regel0,16. By contract belangrijke korting. Iaxeading op daa dag ran uitgaat riii S.SO ura. Dit nummer bestaat nit 8 bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzeb brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Heor Kapitein-Intendant, be last met de hooi vordering in Zeeland: Ingevolge daartoe bekomen opdracht heb ik de eer, UEdelachtbare mede te deelen, dat door de landbouwers en veehouders in Nederland ook dit jaar wederom een gedeelte van het door hen te oogsten hooi zal moeten worden afge staan, om te voorzien in de behoefte van het Leger. Te 'zjjner tijd zal Uwe bemiddeling voor de vordering daarvan worden ingeroepen. De hoeveelheid hooi, welke door eiken land-, bouwer moet worden geleverd, zal niet worden bepaald naar de hoeveelheid, die op dat oogen- blik der vordering in zjjn bezit is, doch worden afgeleid uit a. de oppervlakte aan wei- en klaverland, welke hg in 1917 heeft of gehad heeft; b. de hoeveelheid bgvoer (stroo, voederbieten, pulp, enz,) c. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat geen rekening zal worden gehouden met voorgenomen ver- koopen van veevoeder en, meer in het bijzonder, niet met den voorgenomen verkoop van hooi. Met het oog cp de waarschijnlijkheid, dat sohaarschte aan veevoeder zal kunnen ont staan, komt het mij zeer gewenscht voor, dat de landbouwers tijdig met een en ander bekend zijn en verzoek ik U mitsdien beleefd, het voren staande wel ter kennis van de landbouwers uit Uwe gemeente te willen doen brengen, ten einde latere teleurstellingen hieromtrent te voorkomen. De Kapitein-Intendant voornoemd, BUFFART. Zierikzeb, den 16 Mei 1917. De BURGEMEESTER van Zierikzeb, L. KOOPMAN CzWeth. 1°-Burgemeester. Maximumprijzen handelsmaterialen in ijzer en staal. De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Mei j.l., no. 85835, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 van de Distributiewet 1916, HIEFT GOEDGEVONDEN: onder intrekking van zjjne beschikking van 24 Januari 1917, no. 6958, afd. Handel, zooals deze is aangevuld bg beschikking van 2 Maart d.a.v., no. 18524, afd. Handel, vast te stellen de navol gende maximumprijzen per 100 K.G. voor handels materialen in jjzer en staal: Vloei-gzer, plat, rond en vierkant a. b. en U-ijzer, beneden 80 m/m hoogtef25,f28, Vloei-gzer, L, T en Z- 25,- 28, Hoefijzer en Wielbeslag -26,-29, Wel-gzer, Duitsch en Belgisch - 25,- 28, Hoef W.U. Nachrodt en P. L. H. Kroon- 28,— - 31,— Wel-gzer, Zweedsoh P. P. S. -35,— -39, S. P. -43,- -47,- Bandjjzer, halfrond en ovaalgzer. -27,— -30,— Duitsche platen onder 3 m/m dikte - 31,- 35,— Staalplaten 3 tot onder 5 m/m - 3135, vlak en geruit, 5 m/m en dikker - 28,- 31, Strippen 150 m/m en breeder, 8—30 m/m dik-25,— -28, Gegalvaniseerde staalplaten no. 10 en dikker- 38,- 42, Gegalvaniseerde staalplaten ge golfd no. 20 - 45,- 49, Gegalvaniseerde staalplaten ge golfd no. 22 - 49,- ï>8, Gegalvaniseerde staalplaten ge golfd no. 24 - 52,— - 56,— Gegalvaniseerd bandijzer- 33,- 36, Gepolijste staalplaten no. 14—16 -38,-42,— 17-20 -43,- -47,- 21-26 -50,--54,- (houtskool) - 53,- - 57,- Veerenstaal, Duitsch le kwaliteit - 32,— - 85, 2e - 26,- - 29,— Engelsch le - 44,- 48, 2e - 34,- - 3f Balk- en U-gzer 80 m/m en hooger (behalve Greybalken) - 23,- 21 Greybalken-24,— -27,— De hierboven voor de verschillende materialen gestelde prjjzen zjjn grondprijzen, geldend voor de normale afmetingen, kwaliteiten en hoeveel heden. De prjjzen, genoemd in kolom gelden voor levering op aanvoer rechtstreeks uit het buitenland, de prjjzen, vermeld in kolom „b" voor levering uit den voorraad hier te lande. Prjjs verhoogingen voor afwijkende maat, lengte kwaliteit en geringe hoeveelheden mogen niet hooger worden berekend dan aangegeven is in de lijst van prgsverhoogingen no. 1, be doeld bjj beschikking van 11 December 1916, no. 104936, afd. Handel (Staatscourant van 14 December 1916, no. 294, eerste en tweede bjj- voegsel)i zooals die is aangevuld bg beschikking van 2 Maart 1917, no. 18524, afd. Handel Staats courant van 3 Maart 1917, no. 53. Vorengenoemde prijzen en prgsverhoogingen gelden voor betaling op 3 maanden netto en wel: s. in geval van levering op aanvoer reoht- streeks uit het buitenland: bg aanvoer te water, franco schip aan de naast bg de plaats van bestemming gelegen bereikbare losplaats; bg aanvoer per spoor, franco wagon naastbggelegen spoorwegstation; b. bjj levering uit den voorraad, franco ver voermiddel voor het leverend magazijn. Bg afwijken de voorwaarden mag rente bij ge rekend of in mindering gebracht worden, als in den handel gebruikelijk is en eventaeel transport naar billijken maatstaf in rekening worden gebracht. Voor leveringen uit den voorraad door den groothandel aan den tusrchen- en kleinhandel, moeten de bovenstaande maximumprijzen, voor zooverre de grondprijzen betreft, met 5 pCt. worden verminderd. Zierikzeb, 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van 14 Mei j.l., no. 15103/43: Ik heb de eer U aan ommezijde te doen toe komen een tweetal beschikkingen, opgenomen in de Staatscourant van heden, met beleefd verzoek toezioht te willen houden dat vervoer of aflevering van kanariezaad niet plaats heeft. In dit verband verzoek ik U aan landbouwers, handelaren, eigenaren en directies van Veemen of andere opslagplaatsen en eventueel andere U bekende houders van kanariezaad in Uwe gemeente bg schriftelijke vordering ex artikel 9 der Distributiewet 1916 te vragen welke hoe veelheid kanariezaad zij onder zich hebben. U gelieve deze personen mede te deelon, dat de bedoelde partgen bij dezen door mg zjjn inbezit- genomen, tenzjj zg zich jegens de Broodcom missie bereid verklaren het kanariezaad tegen ten hoogste den gestelden maximumprijs, welke uitsluitend zal worden betaald voor eerste kwa liteit, aan de Regeering te leveren. De door U ontvangen antwoorden gelieve U in te zenden aan de Provinciale Broodcommissie van Uwe gemeente. Schatters zullen door mg worden aangewezen, terwgl de Broodcommissies voor ontvangst en betaling zullen zorg dragen. Stalhouders, vrachtrijders en andere houders van bedrgfspaarden, die de bg hen voorradige partgen voor eigen bedrijf wenschen te houden, zullen zich deswege tot de Broodcommissie moeten richten. Beschikking betreffende maximum prfls Kanariezaad. De Minister van Landbouw,Nijverheid en Handel Gezien aitikel^8, lid 3, der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden de navolgende maximum prijs vast te stellen Kanariezaadf 31,per 100 K.G. franco laatste spoorwegstation of veer. Beschikking betreffeide verroer ran Kaiarleiaad. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden vast te stellen de na volgende Distribntieregeling voor Kanariezaad. Art. I. Het is verboden Kanaiiezaad te ver voeren, te verkoopen of af te leveren. Art. II. Van het verbod in Art. I gesteld, kan dispensatie worden verleend door de Prov. Broodcommissie aangesteld voor de Provincie, waar de betrokken partgen Kanariezaad zich bevinden, welke Commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden. Landbouwers, die Kanariezaad verbouwd heb ben, gelieven hiervan vóór 26 Mei e.k. opgaaf te doen aan den Burgemeester. Zierikzeb, 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire vau den Minister van Landbouw, Njj verheid en Handel van 15 Mei j.l., No. 39067, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw, Njjveriieid en Handel. Gezien artikel 6 der Distributiewet 1916, verbiedt alle handelingen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebrnikt dan voor menschelgk voedsel en met name het maaien van onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. Zierikzeb, 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Oorlogaoverzicht. Van het Westelijk gevechtsterrein is weinig belangrijks mede te deelen. Het groote offensief der geallieerden, -zoolang voorbereid en waarvan men voorname lijk in Groot-Brittannië zulke hooge ver wachtingen had gekoesterd, zoodat men de door de Centrale Mogendheden aan geboden vredeshand trolscii weigerde, hopend Duitschland geheel te kunnen verpletteren, heeft tot nu toe niet de voorgespiegelde, resultaten opgeleverd. Wel hebben de Duilschers terrein moeten afslaan en in handen der geallieerden een 40.000 man als gevangenen moeten- laten, maar wat beteekent dit. Niet veel wanneer men bedenkt, dat de troepen der Entente, wanneer zij de platgescho- ten linies veroverd hebben, terstond op nieuwe versterkingen stuiten, en dat de gevangenneming van 40.000 man aan- genomen, dat dit cijfer juist is hij een uit millioenen mans'•happen samen gesteld leger geen groot gewicht in de schaal legt. Daarbij komt dat de Engel- schen en Franschen wegens de tegen aanvallen der Duitsche troepen niet alleen groote moeite hebben het door hen bezette terrein te béhouden, maar ook af en toe een door hen genomene stelling weer moeien ontruimen. Zoo moet Roeux, hetwelk de Engelschen ge nomen hebben, wederom gedeeltelijk van bezitter zijn veranderd. Om het station toch en het mooie park wordt, zooals Wolff seint, nog verwoed gestreden. Dat gevecht zal nu wel, nu wij dit overzicht schrijven heslist zijn. Maar het is toch thans de groote vraag, of de Engelschen zich in het ongestoord i bezit van dit plaatsje 'hebben kunnenhandhaven. Aan de Isonzo heeft de vijfde dag van den tienden veldslag, die aldaar ge leverd wordt ,zich door hevige gevech ten gekenmerkt. De Italianen, wierpen zich met groote hardnekkigheid in het vuur, en Alhoewel zij groote verliezen leden, gelukte het hun toch in een smal vak der linkeroever der Isonzo te berei ken. Zij hebben, naar zij berichten, zich meester gemaakt van do dorpen Zagora en Zagomella, en 3375, waaronder 38 officieren gevangen genomen. De Oos tenrijkers zeggen 2000 man, waaronder 50 officieren te hebben gevangen ge nomen. Dinsdagochtend stielen drie Duitsche zee-vechtvliegtuigen onder leiding van den luitenant ter zee, Christiansen, voor den Theemsmond op een Fransch lucht- smaldeel, bestaande uit een vechtvlieg- tuig' en twee vliegbooten. Na een kort hevig 'luchtgevecht werden de drie vij andelijke toestellen neergeschoten. Het vliegtuig viel loodrecht en werd bij den val op het zeeoppervlak verbrijzeld. De twee vliegbooten werden zwaar be schadigd tot dalen gedwongen. Een der Duitsche vliegtuigen bekwam averij en moest dientengevolge «op zee dalen. De inzittenden werden door luitenant Chris- tiaanse in zijn vliegtuig opgenomen. De neergeschoten Fransche vliegbooten wer den meegenomen, terwijl de Fransche bemanningen, bestaande uit een officier en twee onderofficieren gevangen -sar den genomen. De Duitsche Rijksdag is door den voorzitter Kampff niet een korte toe spraak gesloten, waarin hij zeide, dat alhoewel op sommige punten in deze vruchtdragende zitting geen eenstemmig heid was bereikt, men toch eendrachtig en aaneengesloten bleef in 't onwrikbaar besluit de toekomst van het land naar builen le waarborgen en het Duit sche volk vrije intellectueele en econo mische ontwikkeling le verzekeren. „Daarvoor, voor Keizer en rijk strijden wij zoowel aan het front als in 't vader land". De volgende zitting is op 5 Juli bepaald. In het Engelsché Lagerhuis is Woens dag door de regeering een wetsontwerp tot wijziging van het parlementaire en plaatselijke kiesrechtingediend, In dit wetsontwerp is o. a. bepaald, dat vrou wen van dertig jaar en hoogeren leeftijd het kiesrecht zullen erlangen, en dat sol daten en matrozen in de gelegenheid zullen gesteld worden, om al zijn zij ook afwezig ,voor zich te laten stemmen. Niet alleen de Russische Minister van Oorlog, maar ook de Minister van Buiten- landsche Zaken, Miljoekof, die slechts vrede wilde sluiten wanneer Rusland in het-bezit van Gonstantinopel kwam, is nu tot niet geringe vreugde der socia listen afgetreden. Terestsjenko is tot zijn opvolger benoemd, terwijl Kerenski be last is.met de portefeuille van oorlog en marine. Men zal nu eerst trachten de geallieerden tothet sluiten van een ge- meenschappelijken vrede te bewegen. Gelukt dit niet ,dan zal de Voorloopige Regeering beginnen niet de Centrale Mogendheden een wapenstilstand te slui ten. Tiet schijnt in de politiek van Duitschland te liggen, firn als met Rus land de vredesonderhandelingen geopend worden, zijn oostelijken nabuur alleszins gunstige vredesvoorwaarden aan le bieden. De Russische troepen, die in Frank rijk meevechten, hebben tot den Minister van Oorlog te Petersburg het verzoek gericht slappen te doen, die er toe lei den, dat zij naar hun vaderland kunnen terugkeeren. Aan de onderdanen van landen, waar mede Rusland oogenblikkelijk in oorlog is, en die bij het uitbreken van den oorlog gedwongen werden den heiligen bodem van den Czar, te verlaten, is toe gestaan naar Rusland terug te keeren. Wat zoo'n revolutie al niet teweegbrengt. reederij C. Doeleman Co. tot zinke is gebracht. Omtrent het lot van de bemanning was hun niets bekend. D3 Boreas". NIEU WSTIJDINGEN. ENGELAND. Lloyd George heeft aan Redmond schriftelijk medegedeeld, dat de regee ring bereid is een wetsontwerp in te dienen, waarbij Home Rule onmiddellijk wordt toegestaan aan het grootste ge deelte van Ierland. Alleen het gedeelte, dat zich tegen Home Rule verzet is uitgesloten. Wanneer dit ;aangenomen wordt dringt Lloyd George aan op een samenkomst van alle partij en in Ierland om "een Ier- sche grondwet op te stellen. Redmond heeft aan Lloyd George geantwoord, dat de nationalisten bereid zijn tot een samenkomst aan te sporen mits Ieren van alle geloofsbelijdenissen vertegenwoordigd zijn. De Ulster partij publiceert een com muniqué, waarin wordt meegedeeld, dat de voorstellen van Lloyd George aan den raad van Ulster zullen worden onder worpen. Deze zal de voorstellen over wegen met den wensch tot. een over eenkomst te geraken, welke vrede en veiligheid in het Engelsclie rijk zal verzekeren en de zaait, waarvoor het rijk thans strijdt met succes zal be kronen. In de couloirs van het Lagerhuis ge looft men, dat alle partijen de voorge stelde conferenties zullen aanvaarden en men dringt er op aan, dat eeii staatsman uit de dominions voorzitter zal zijn. Redmond's antwoord aan Lloyd George begint met een absolute afwijzing van de voorgestelde wet. NEDERLAND. SCHIERMONNIKOOG. L.l. Woens dagavond is Noordelijk van het eiland een Duitsche torpedoboot gezonken. Ver moedelijk is zij op een mijn geloopen of getorpedeerd. AMSTERDAM. Door twist tusschen man en vrouw in de Willemstraat waarbij de hulp van de politie werd ingeroepen, ontstond een ernstige klop partij tusschen de politie en 't publiek, die tot ruim 11 uur Donderdagavond aanhield. De politie, die het zwaar le verantwoorden had, was verplicht ge bruik le maken van slok, sabel en revol ver. Verscheidene schoten werden ge lost. De menigte groeide steeds aan. De politie kreeg ten slotte versterking. Van uit de menigte werden steenen en landere projectielen geworpen. Vier agen ten kregen lichte verwondingen, .een iagent kreeg een ernstige hoofdwonde. Een groote ruit vau het politiebureau werd door steenen verbrijzeld. Zeven belhamels werden onder hevig verzet gearresteerd en naar een politie bureau overgebracht. HOEK-VAN-HOLLAND. De binnen komende logger „M.A. 117" rapporteert dat Donderdagmorgen 8 uur de Maas- sluische zeilbeuger „M.A. 166 Jacoba" van de reederij C. Doelman Co. door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. De bemanning is opgenomen aan boord van den Scheveningschen logger „SCH. 304", welke den Waterweg komt binnen zeilen, j j k&IaIS® Nader meldt men: De bemanning van den in den grond geboorden logger „M.A. 166", is door de stoomboot van den onderzoekingsdienst i te Hoek-van-IIollaud geland, i Zij rapporteert, dat ook de zeilbeuger I „M.A. 4.5 „Mercurius" eveneens van de Omtrent het tot zinken brengen van den Nederlandschcn schoener „Boreas" (reeds in ons nummer van Woensdag opgenomen), verneemt liet Hbld. nog de volgende bizonderheden. De schoener stond onder bevel van kapitein Goumare en had in Gothenburg een lading zinkerts ingenomen voor Rot terdam. Na een reis van zeven dagen was men 's nachts 12 uur tot op 25 mijlen uit de kust, ongeveer 24 mijlen N.-W. van den Waterweg, toen eens klaps een schot tusschen de masten doorkwam. De duikboot, die geen lichten voerde, bleef steeds door vuren en kwam al nader. Ten slotte was zij zoo dichtbij, dat de bemanning van den schoener de commando's van de Duitsche offi cieren kon 'hooren. Men telde in hel geheel der lig schoten. Overhaast verlie ten de vijf opvarenden onder wie één Deen, in de scheepsboot hun schip, dat in een' oogenblik als liet ware in een wrak veranderd was, en zetten koers in de richting van de Nederlandsche kust. 'Woensdagmorgen 10 uur werden zij dwars van Zandvoort opgemerkt door den logger K.W. 49 „Dirk", die hen aan boord bracht en naar de buitengaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot bracht. Deze gaf de boot met de men- schen vervolgens weer over aan liet onderzoekingsvaartuig „Billiton", dat hen te IJmuiden binnenbracht. De geheele reis van den schoener was vol wederwaardigheden, want or- de uitreis vau Rotterdam strandde op de Deensche kust en werd, na vl< ge bracht te zijn, le Frederiksliaven i n- nengesleept. Als bizonderheid kan nog worde n gemeld, dat kapitein Goumare onlangs ook reeds als schipbreukeling te IJmui den binnenkwam, toen hij zijn schoener- schip „Pacific" eveneens wegens torpe deering had moeten verlaten. De conferentie te Stockholm. De-heer Albarda, die met de overige heeren van het Uitvoerend Comité, van het Internationaal Socialistisch Bureau te Stockholm vertoeft, is voor enkele dagen te 's-Gravenhage aangekomen. In verband met de conferentie te Stockholm deelde hij een en ander aan de Msb. mede. Uit zijn antwoord bleek, dat hij de pessimistische beschouwingen, welke vooral in zekere internationale pers, ten aanzien van het welslagen der confe rentie met kwistigheid worden ten beste gegeven, volkomen weersprak. De heer Albarda bleek daartegenover vol goeden moed op de kansen van wel slagen. Het voorbereidende werk der conferentie vordert zeer goed. Nadruk kelijk verzekerde hij, dat het Uitvoerend Comité zich stellig niet laat intimideeren door de verspreide geruchten over mis lukking of liever, de voorspellingen, dat het op een mislukking zal uitloopen. Er wordt te Stockholm rustig, maar met kracht voortgewerkt. Of de confe rentie den lOen Juni tot welken datum zij reeds werd verschoven, zal aanvarin gen, stpnd volgens den heer Albarda nog niet vast. Binnenkort keert hij naar Stockholm terug. f 1LESB AM ffKTS. DEN HAAG, 18 Mei. Eerste Kamer. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Oorlogswinstbelasting werd bestreden door den heer v. d. Bie- sen, die niet wilde weten van lijfs dwang zonder gerechtelijke tusschen- komst bij wanbetaling van belasting Minister Treub verdedigt liet ontwerp, doch kan den heer v. d. Hoeven niet overtuigen, die in het ontwerp de vrij heid van den Nederlandschcn staats- burger niet voldoende gewaarborgd acht. Wij vernemen, dal gisteren le Sche- I veilingen door de „SCII. 250" zijn aange- j bracht 3 opvarenden van het zeilschip. I „Hendrika Johanna", dat 16 Mei, des voormiddags door een onderzeeboot zon der vlag zonder waarschuwing getor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1