ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag il Mei 1917. EERSTE BLAD. RECLAMES. Rigaaringslsvensmiddelan voor militairen. KENNISGEVING. Begeving Leen. Oorlogsoverxicht &2S ierlkzeesch C o u r a n t). ABONNEMENT. Pry» pel drie maanden Franco per port Voor het buitenland per jaar Alronderljjke nummer» I 1,40. - 1,70. - 10,—. - 0,05. Vemohgnt Maandag, Woenrdag en Vrijdag. 73ste JAARGANG, 10004. ffliraoteun A. J. DE LOOZE Jr. ilHiaw-HMfdradsolMPi A. FKAHXEL. ADVERTENTIES N. Van 1—4 regel»f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. InaendiiBg ep den dag ran uitgare róói 1.IO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Den lezers wordt hiermede bericht, dat PRENTBRIEF KAARTEN van de Ramp die onze stad qetroften heeft, verkrijgbaar zijn bij de Firma R. W. J. OCHTMAN, op de Appelmarkt. Gevonden op den openbaren weg Een linnenzakje. duimstok. handtaschje. portemonnaie met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 0 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zibrikzïï brengt tar kennis van belanghebbenden de navolgende eircnlaire van den Minister van Landbouw, Ngxerheid en Handel van 7 Mei j.l, no. 37394, afdeeling Handel: Naar mg is gebleken, is het wenschelyk te achten maatregelen te treffen ten aanzien van de verstrekking van sommige levensmiddelen aan militairen, die tgdelgk buiten hnn garnizoens plaats verbljjf honden. In verband daarmede is in overleg met den Minister van Oorlog eene regeling getroffen, volgens welke de militaire autoriteiten aan dergeljjke personen dagrantsoenkaarten zullen verstrekken, recht gevende op de aansohaffiag van 1 E.G. aardappelen. Deze kaarten zullen worden ingericht in den geest als de plaatsbewijzen van verschillende trammaatschappijen, zoodat zjj slechts voor een door inktpotlood aangewezen dag dienst kunnen deen. Deze militaire dagrantsoenkaarten zullen geldig zijn voor alle gemeeuten van het Rgk en zullen bij de aanschaffing van het op de kaart ver- malde rantsoen aan den verkooper moeten worden afgestaan. Ik verzoek U aan het bovenstaande de noodige bekendheid te geven en er voor zorg te willen dragen, dat deze regeling in Uwe gemeente behoorljjk toepassing vindt. Zuxixzii, 9 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 12 Mei 1917, des namiddags te 2 nnr, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging verordening levensmiddelenbedrgf. 4. Aanbieding rekening gasfabriek over 1916 met diverse bjjlagen. 5. Voorstel inzake adres der Neutrale Midden stands-Vereeniging over gasfabriek. 6. Voorstellen aangaande reclames tegen ver gunningsrecht 1917/1918. 7. Vaststelling salarissen ambtenaren levens middelen-bureau. 8. Comptabiliteitsbeslnit. 9. Benoeming tgdelgk Wethouder. Ziibikzbb, den 10 Mei 1917. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. Oproeping OnderwUzer met verplichte Hoofdakte. Voor de openbare lagere school A te Zibkik- zbb (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), wordt zoo spoedig mogelijk opgeroepen ee» OiderwQier met verplichte Hoofdakte. Jaarwedde f 700, met minder dan drie dienst jaren en zes driejaarlijks oh e verhoogingen van f 50, met verhooging van f 225 voor hoofdakte. Sollioitatiën (adres op zegel aan den Raad) worden franco ingewacht bjj den Burgemeester vóór of op 21 Mei a.s. Zibbikzeb, den 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzbe, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeeitsr. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGIMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzbe brengen ter kennis van belangheb benden!, dat Bestnnrders-Collatoren van het HENDRIK NANNES en CATRIJN EPES LEEN te Bolsward voornemens zjjn, op een nader te bepalen dag in de maand Juni, over te gaan tot eene begeving. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zjjn uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, worden uitgenoo- digd zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bg den seoretaris van het Leen, D. N. ZUIDHOFF te Bolsward, onder overleging van eene geboorte-akte, aanwgziug van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewjjs van afstamming vóór of op 1 Juni ek. Sollicitanten moeten op 5 Mei dezes jaars ten minste 12 jaren oud zjjn en den leeftjjd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zjj zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend exameD, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Reis- en verblijfkosten zullen niet vergoed worden. Zierikzbe, den 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De Amerikaansche Senaat heeft aan den President der Republiek de bevoegd heid gegeven den uitvoer van alle Ame rikaansche voortbrengselen naar de neu trale staten in Europa te verbieden, wanneer deze voortgaan de producten van eigen bodem aan de Centrale Mo gendheden te leveren. Met andere woor den, tot nog toe kregen de neutrale staten dank zij Engeland's voogdij, die onze met graan beladen schepen Vasthield, tarwe, gerst, maïs slechts mondjes maat, maar zelfs dat zal geheel ophouden, wtmnesr deze staten zich verstouten te volharden in hun weigering aan de uit hongering der bevolking van de centrale staten deel te nemen. Een dergelijke deelneming ware moeilijk te rijmen niet de door die staten tot nu toe betrachte neutraliteit, en zou neerkomen op het verleenen van hulp aan de geallieerden. Bovendien zou Duitschland, wanneer onze regeering voor Amer. bedreiging zou zwichten, den uitvoer van producten, waaraan wij dringend behoefte hebben, onmiddellijk beletten. Te hopen is het, dat Wilson zich nog wel tweemaal be-' denken zal, voordat hij van de hem toe gekende bevoegdheid zal gebruik maken. Op het Westelijk front wordt nog steeds vinnig gestreden. De Engelschen hebben bij Atrecht getracht het door de Beiersche troepen genomen dorp Fres- noy te heroveren, wat hun evenwel tot nu toe niet gelukte. Wel hebben zij kans gezien ziQh in het Oostelijk deel van het dorp Bullecourt te nestelen. Ook aan de Aisne, vooral op de Chemin des Dames wordt heftig gevochten. Tot nu toe zijn al deze gevechten meer van plaatselijken aard, en hebben alleen tot resultaat, dat vele kostbare menschen- levens verloren gaan. Alleen aan Engel- sche zijde zijn in 1 maand tijd 200.000 man buiten gevecht gesteld, terwijl de Franschen in dat zelfde tijdsverloop 180.000 man verloren. Aan de gevechten namen van Engelsche zijde 44 divisies deel, dat is ongeveer 700.000 man. De Franschen hebben met 400.000 man hun offensief geopend. Generaal Sarrail, van wien men sedert lang niets vernam, heeft met zijn uit Italianen, Franschen, Russen, Engel schen, Serviërs en Australiërs samenge steld leger op het geheele Macedonische front een aanval gedaan op de Bulgaar- sche en Duitsche troepen, nadat hij met zijn artillerie de door deze ingenomen versterkte stellingen behoorlijk bewerkt had. Daar noch Havas, noch Reuter om trent dit offensief iets vermeldt, en alleen door een bericht uit Berlijn aan dë bladen werd medegedeeld, dat de troepen van Sarrail met zware verliezen wer den teruggeslagen, zoo kan men in ver band met 'het zwijgen van Engelsche en Fransche zijde, veilig aannemen, dat Sarrail heeft klop gehad. Ware hij toch in zijn meermalen herhaalde aanvallen geslaagd, dan zou Reuter of Ilavas er wel als de kippen zijn bij geweest otn dit aan de wereld te seinen. Op 'bevel van het Fransche gouver nement zullen twee Grieksche torpedo jagers ter beschikking van de voor loopige Grieksche regeering worden ge steld. Deze beide schepen worden met Grieksche officieren en matrozen be mand, efl zullen tot taak hebben het verkeer tusschen de voorloopige regee ring en de onder haar gezag staande, eilanden te onderhouden. Aangezien de voorloopige regeeriug zich reeds gerui- ineri lijd op voet van oorlog met Duitsch land beschouwt, doet zich hier het op merkelijke feit voor, dat schepen, die in werkelijkheid het eigendom zijn van een neutralen staat, door buitenlandsche inmenging blootgesteld worden aan aan vallen van de zijde van zeestrijdkrachten der Centrale Mogendheden. Aan de Kölniscile Zeitung wordt uit Kopenhagen gemeld, dat niet alleen de Engelsche gezant, maar dat ook de Fran sche gezant Petersburg verlaten heeft. Dit slaat vast, dat het in Rusland op dit oogenblik verre van rustig is. De voorl. régeering, die voor den vasten wil der demokratic gezwicht is, en haar aanvankelijken cisch de verovering van Constantinopel heeft laten varen, zit niet op rozen. Zij weet, dat het grootste deel der Russische natie den vrede wenscht, maar om de gealliëerden te believen, houdt zij een slinger om den arm. Wordt de voorloopige regecring om haar twee slachtige houding ten val gebracht, dan 'ligt het voor de hand, dat de arbeiders- en söldatenraad de teugels van het be wind in handen neemt. NIEU W STIJ DIN GEN. AMERIKA. De munitiefabriek „Annoth" te Kins- point in Tennessee (V. S.) Is blijkens een bericht aan het Journal in de Jucht ge vlogen, Het aantal slachtoffers is nog onbekend. RUS! AND. De voorloopige regecring heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij er op wijst, dat de moeilijkheden, waar voor zij in den laatsten tijd geplaatst wordt, in zoodanige mate toenemen, dat hieruit vrees moet ontstaan, dat de actie van de afzonderlijke groepen in zekere klassen, die met geweld hare idealen willen verwezenlijken, een staat van anarchie in liet leven zal roepen. Deze staat van zaken belemmert de regeering in haar werk, en zou kunnen leiden tot inwendige desorganisatie en tot een nederlaag aan liet front. Het manifest doet een beroep op ieder een om de vrijheid te helpen bescher men en eindigt met de vertegenwoordi gers der scheppende krachten des lands die tot dusverre geen aandeel in 's lands bestuur nanren, uit te noodigen, de regee ring krachtig te steunen. De regeering heeft een verklaring ten gunste van een coalitie-kabinet uit gevaardigd. Kerenski heeft aan het comité uit de Doema, don raad van arbeiders en sol daten en de socialistische partjjen het verzoek gericht om, als vertegenwoor digers van de demokratie, deel te nemen aan de regeering. ZWEDEN. De Deensche en Noorsche minister presidenten en ministers van buiten landsche zaken zjjn te Stockholm aan gekomen om deel te nemen aan de ministers-bijeenkomst. Zij werden aan het station hartelijk bogroat door den Zweedschen minister-president en reden in een hofrijtriig naar het paleis, waar zij de gasten van den Koning zijn. De Noorsche ministers werden te 12 uur, de Deensche te 12 nur 15 door den koning ontvangen. De conferentie zal drie dagen duren. Volgens Aftonbladetheeft het hoofdbestuur van den Zweedschen Vredes- bood zich tot den Minister van buiten landsche zaken gewend met een schrjjveD, waarin dezen verzocht wordt naar aan leiding van de a.s. ministersbijeenkomst deze tot een initiatief voor. vredesbe middeling te bewegen. DUITSCHLAND. De Duitsche vereeniging van kranten uitgever» in groote steden, waar de geheele groote Berlijneche pers bij aan gesloten is, heeft het volgende telegram aan den rijkskanselier gericht. Ondergeteekende vereeniging veroor looft zich Uwe Excellentie mede te deeleD, dat er in gevolge het papierge brek ernstig gevaar bestaat, dat in de laatste dagen van deze week, uiterljjk in het begin van de volgende week, de Beriijnsche bladen niet meer kunnen verschijnen. Met het oog op de noodlot tige politieke gevolgen, die het niet- verschjjnen der groote Beriijnsche dag bladen noodzakelijkerwijs voor ons vader land zou moeten hebben, verzoeken wij Uwe Excellentie, ter bevcegder plaatse te willen gelasten het noodige voor de papierlevering aan onze bladen te doen en vooral de fabrikanten van kranten papier onmiddellijk van de absoluut noodzakelijke hoeveelheden kolen te doen voorzien. Geen moordaanslag op den D attache Keizer. BERLIJN. Officieel: De Corriere a'Italia bevat een bericht uit Zurich, ▼olgeüs hetwelk er een aanslag op den Duitschen keizer gepleegd zou zijn. Dé aanslag is, zoo heet het, mislukt en de dader in hechtenis genomen, maar het bericht zou in Duitschland geheim ge- i houden worden. Dit bericht van de Corriere d'Italia is van a tot z verzonnen. NEDEBLAND. PURMEREND, 9 Mei. De veehandelaar C. B, alhier, werd door de politie ge arresteerd wegens vechtpartijen. Na den geheelen nacht in het politie-bureau te zijn geweest, werd hij hedenmorgen vrij- 1 gelaten. Toen B. thuiskwam, sloeg hij alle ruiten in het achterhuis stuk, holde de straat op en verzocht een buurman hem de hals door te snijden. Nadat deze hem met enkele woorden getracht had te kalmeeren, sprong hjj plotseling op en liep met een vaart in het water. Een drietal voorbijgangers poogden hem te redden, en daar hij bewusteloos was gelukte dit. Naar huis gebracht ont vluchtte hij weder, nu in zijn ondergoed, en ging ieder te lijf die hem op zjjn weg tegenkwam. Bij verschillende win keliers sloeg bjj de ruiten in, waardoor hij zich aan arm en handen verwondde. Toen ten veldwachter hem wilde arres teeren, ontstond een worsteling, waarbij de woesteling het onderspit moest delven, toen een tweede agent te hulp kwam. Nadat zijn wonden voorloopig waren verbonden werd hjj in het po!itie-bureau opgesloten. Naar men zegt zijn huiselijke omstandigheden do oorzaak. Wit Stxd @ss Provmeie, Wilhelmus Christiarus da Cram». Zierikzee lijdt in den laatsten tijd zware verliezen. Opnieuw is een hoogst achtenswaardig ingezetene aan onze gemeente ontvallen. Onze wethouder en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, W. C. de Crane, Directeur van de Zeeuwsche Brandwaar borg-Maatschappij en Agent van de Nederlandsche Bank, is niet meer. Na een zeer kortstondige ziekte, die terstond het ergste deed vreezen, heeft hij in den leeftijd van 67 jaar het lijde lijke met het eeuwige verwisseld. Wie den krassen, blijmoedigen, zich steeds met snellen tred voortbewegenden man zag, zou allerminst gedacht hebben, dat hij zoo spoedig aan zijn familie en aan de samenleving zou ontrukt worden. "En toch is het gebeurd. Met diep leedwezen is de geheele bur gerij door dit onverwachte sterfgeval vervuld. Want zoo er één ingezetene in Zie rikzee populair was, dan was het voor zeker W. C. de Crane. Afstammend van een oud-Zierikzeesch geslacht, volbloed Zierikzeeënaar, leefde hij' voor de stad zijner geboorte en in woning, waar eens wijlen zijn groot vader de waardigheid van burgemeester bekleedde. Geen hultige instelling was er in deze gemeente, of zij kon op zijn volle krachtige medewerking, op zijn milden, vaak koninklijken steun bogen. Hij was in den waren zin des woords mensch. Hiervan kunnen de velen getuigen, die door hem, als de nood aan den man kwam, geholpen zijn geworden. Wat heeft hij, om een recent voor beeld te noemen, niet gedaan voor de Belgische vluchtelingen, toen deze, hun vaderland ontvliedend, ook in onze ge meente een veilig toevluchtsoord vonden! Hoe heeft hij niet als penningmeester van 't Vluchtelingencomité tot verzach ting van hun droevig lot al zijn tijd, al zijn werkkracht gegeven! Maar hij zag tegen geen moeite, tegen geen opoffering op, wanneer het gold het goede tot stand te brengen. Bij tal van gelegenheden heeft hü dit bewezen. Vandaar dat de burgerij hem hooge achting toedroeg, en hem ook waardig keurde haar in den gemeenteraad te vertegenwoordigen. Als raadslid iheeft hij het hem ge schonken vertrouwen zich ten. volle waardig gemaakt. Met groote toewijding en met stalen ijver heeft hij de belangen van de ge meente en haar ingezetenen tal van jaren bevorderd. Zelden ontbrak hij in de raads vergaderingen. Bijkans altijd was hij op zijn post. Zijn adviezen, voornamelijk op finan- tiëel gebied, werden door zijn medeleden op hoogen prijs gesteld. En van die waardeering gaven zij' door zijn benoeming tot wethouder een wel verdiend blijk. Gemeente en burgerij verliezen in W. C. de Crane veel. Een hoogst nuttig burger is ons ont vallen. Moge zijn stoffelijk.omhulsel, hetwelk aanstaanden Maandag in Amsterdam, waar hij overleden is, op de Katholieke begraafplaats ter aarde zal worden be steld, in vrede rusten. BURGH. In de Dinsdag alhier gehou den vergadering van ingelanden van den cal. polder Burgh en Westland, is de begrooting van den polder voor den dienst '1917/1918 vastgesteld. Het té heffen dijkgeschot bedraagt f 10641,445. Tot gezworene werd herbenoemd de heer M. Blom, terwijl tot leden van denj dijkraad werden herkozen de heeren J. van de Vate Jz. en J. A. van Zuijen. In de Dinsdagavond gehonden ver gadering van kerkvoogden en notabelen van de Herv. Gem. alhier is de reke ning van de kerkvoogden over 1916 vast gesteld in ontvang op f 1675,93V2, in uitgaaf op f 1495,34 en alzoo met een goed slot van f 180,591/2. STAVENISSE. De heer dr. M. W. de Visser, geboortig alhier, thans conser vator bij 's Rijks Ethnografisch Museum aan de Universiteit te Leiden is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan genoemde Uni versiteit, om onderwijs te geven in het Japansch. IWISSENKERKE. De 'heer J. H. Swenne 'Is bevorderd tot commies aan het Ministerie van Justitie te 's-Graven- hage. MIDDELBURG. Donderdagavond heeft op een weide aan den Nieuwlandschen weg oriüer deze gemeente een Nederl. vliegtuig met als bestuurder den 2den luitenant Coppe en als waarnemer den lsten luitenant Perk, tengevolge van een defect aan den motor een noodlanding gemaakt. Reeds was de machine cpden grond, toen zij duikelde en met den kop in een sloot terecht kwam en in den modder bleef zitten. De beide' inzit- otende officieren hadden geen letsel, alleen een ten deele nat pak bekomen. TERNEUZEN. Een 27-jarige landbou wersdochter had een kleine verwonding. Bloedvergiftiging ontstond, tenjr-volge waarvan het meisje, dat dezer da; en in het huwelijk zou treden, is overleden. O N D E B W IJ 8. Bij de Donderdag j.l. te Middelburg gehouden akte-examens slaagden o. a. de dames E. A. Boot te Kerkwerve en C. Smalheer te Zierikzee, beiden leerlingen der R. N.L. te Zierikzee. Bij de te Middelburg gehouden exa men voor vrije- en orde-oefeningen slaagden mej. E. A. Boot van Kerkwerve en de heeren C. Smits van Zierikzee en J. Nikerk van Nieuwerkerk. ZIERIKZEE. De 'heer J. Stellingwerf, onderwijzer, aan de School voor L. en i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1