JititligBnEM o y d e b w ij s. rechtzaken. telegrammen. verbeterinq] ADYERTENTIEN. De diensturen zijn gelijk aan die van "het betrokken hulptelegraafkantoor. ZIERIKZEE. Bij de Dinsdag Le Middel burg gehouden akte-examens slaagden o. a. de dames J. A. van Duin en C. D. Prakke, beiden van hier. Tot plaatsvervangend lid in de exa mencommissie Engelsch Middelb. Onder wijs is benoemd mej. C. R. Meibergen, leerares in liet Engelsch aan de Rijks- Hoogere Burgerschool te dezer stede. RENESSE. Nu de districts-school- opziener het gewijzigde leerplan heelt goedgekeurd, zijn de schooltijden alhier een uur later aangevangen, sv DINTELOORD. Benoemd tot hoofd der school alhier de heer A. Kooiman, thans hoofd der school te Beemster (N.-H.) KERKNIEUWS, Oud-Geref. Kerk. NIEUWERKERK. Vrijdagavond Sure (N.T.) ds. Overduijn van Terneuzen. (Voorber. H.A.) venliage den 14 Maart j.l. gewezen in de door den Hoogen Raad naar dit Hof verwezen zaak betreffende liet ondereen ingezonden stuk door beklaagde gesteld onderschrift, waarin o. a. voorkwamen de woorden„In het centrum van j Europa bevindt zicli een groep geweten- looze schurken, die dezen oorlog veroor zaakt hebben", waarvoor dat Hof hem veroordeelde tot drie maanden gevange nisstraf. In deze zaak werd gepleit door mr. .T. Kappeijne van de Coppello, advocaat I te Amsterdam, en door mr. L. v. Gigcli, mede advocaat te Amsterdam. Advocaat-generaal mr. Ledeboer zal i 21 dezer conclusie neincn. Jan de B., die wegens de bekende bankroof te Winschoten, door bet Ge- j rechtshof te Leeuwarden in liooger be roep is veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf, heeft van zijn recht, om van dat arrest in cassalie le gaan, geen gebruik gemaakt en is Maandag over gebracht naar de blzondere gevangenis te Leeuwarden, om daar de hom opge legde straf te ondergaan. laabestedlsgen, rerkooplngea, enz OOSTERLAND, 8 Mei. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier, in het openbaar voor de erfge namen van wijlen den heer J. J. Beije en mej. A. P. Flohil, verkocht de vol gende onroerende zaken in deze ge meente, als: Aan de Noordzijde van St.-Joostdijk. 07.05 A. tuin, voor f 1070 den hoop; 36.15 A. erf en bouwland, voor f 1880 den lioop; 86.40 A. bouwland, voor f 1405; 74.20 A. bouwland, voor f1234; 85.90 A. bouw- en weiland en dreef, voor f 1120; 56.40 A. weiland en dreef, voor f 950. Alles per Gemet. Aan de Zuidzijde van St.-Joostdijk. 06.10 A. tuin en erf, voor f 1205 den hoop. Aan de Noordzijde van St.-Joostdijk. „De Leuvenputblok". 1.98.20 H.A. bouwland, voor f2028. Aan den Ouden Heiligen weg. „De Eierheul". 18.60 A. bouwland, voor f 1500; 16.60 A. bouwland, voor f 1500; 26 A. bouw land, voor f 1525. „De Blok van Evert". 22.30 A. bouwland, voor f 1550; 21.50 A. bouwland, voor f 1550. Aan den Boschweg. „Jan Baasblok". 34.20 A. bouwland, voor f 825; 32.90 A. bouwland, voor f 875; 36.70 A. bouw land, voor f 550;- 33 A. bouwland, voor f 900. Aan den Boschweg. 1.89.60 H.A. bouw- en weiland, voor f 722. Aan Lourensweegje. 61.30 A. bouwland, voor f 1550; 60.10 A. bouwland, voor f 1575. Alles per Gcmet. ST.-MAARTENSDIJK. Door het be stuur van het waterschap St.-Maartens- dijk werd Zaterdagavond aanbesteed, het verhoogen van den binnenberm aan den zeedijk van den Oudelandpolder over een lengte van ongeveer 500 M. met bij levering van 800 M'. zeezand. Inschrij vers waren J. Knuist, voor f 2860; P. |M. Polderman, voor f 2838; S. Polder man, voor f 2848. Allen te St.-Maartens- dijk. Gegund aan P. M. Polderman, voor f 2775. Op 10 Februari is te Havelte Geertje Doggenhuisvrouw van Hendrik van den Berg, dood in haar woning gevon den, het lichaam met vreeselijke won den bedekt. Beschuldigd dit feit te heb ben gepleegd, moest te Assen terecht staan de 33-jarige arbeider Jan van den Berg te Havelte. Beklaagde heeft bij den rechter-com- missaris eerst verklaard, dat zijn vader den moord had gepleegd, doch is daarop teruggekomen. Volgens beklaagde was zijn moeder een slechte vrouw en had zijn vader, die van haar gescheiden was geweest, niet weer bij haar terug moeien komen. Bekt. zegt diep berouw van de daad te hebben. Eisch vier jaar gevangenisstraf. De zaak Schroder. Andermaal diende voor den Hoogen Raad de zaak tegen den heer J. G. Schroder, hoofdredacteur van het dag blad De Telegraaf te Amsterdam, be klaagd van het verrichten van een han deling, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht. Gold het bij de vorige behandeling 'voor den Hoogen Raad Me cassatieberoe pen van den procureur-generaal te Am sterdam tegen een vrijspraak en een ontslag* van rechtsvervolging van den beklaagde, thans was het de beklaagde uba uauio^aS sum aubssbo ui otp 'jpz het arrest door het Gerechtshof te 's-Gra- Oorlojrfiovarricht. In schrille tegenstelling met de zon nige natuur, waar alles tot. nieuw leven thans ontwaakt, maait de zeis van den wereldoorlog de menschenlevens bij dui zenden en duizenden weg. Voornamelijk op het Westelijk front viert de dood hoogtij. Aan de Aisne, waar de Fran schen mét alle krachtinspanning door de Duitsche linies trachten door te bre ken, is de strijd met vernieuwde woede ontbrand. Nadat het den Franschen troepen gelukt was Craonne te bezetten, hebben deze zich, gelijk Havas meldt, van de Siegfriedlinie meester gemaakt, en daarbij meer dan zesduizend gevange nen gemaakt. Leest men de Duitsche berichten, dan krijgt men den indruk, dat de Franschen bij de door hen inet groote troepen massa's ondernomen bestorming van de hoogteketen Chemin des Dames ont zettende verliezen geleden hebben. Che min des Dames, dames weg, dankt zijn naam hieraan, dat voor de dochters van Lodewijk XV, die eiken zomer enkele dagen bij een vroegere hofdame, Mad. de Narbonne genaamd, doorbrachten, een straatweg werd aangelegd, opdat de prinsessen geen kans zouden loopen met haar schoentjes in den modder te blijven steken. In verband met het doel, waar voor genoemde weg was aangelegd, kreeg hij dien naam, dien hij tot nu toe heeft behouden. De Fransche aanvallen op den Winter berg, waaraan ook een groot aantal tanks deelnam, werden Ideels door het Duitsche geschut, deels door een bloedig gevecht op korten afstand afgeslagen. Ook op 't gevechtsterrein van Atrecht, is de strijd opnieuw ontbrand. Het moet den Duitschers gelukt zijn Fresnoy, dat de Engelschen in den vierden veldslag bij Atrecht op hen hadden veroverd, weer te hernemen. Aan de Engelschen daarentegen gelukte 't Bullecpurt binnen te dringen. Het Fransche Kamerlid Hiague zal de regeering interpelleeren over het feit, dat voor het offensief bij voorkeur de zwarte troepen worden gebruikt. Deze volksvertegenwoordiger is namelijk van meening, dat te kwistig met de zwarte soldaten wordt omgesprongen. Als de Franschen dat doen, dan blijkt hieruit, dat zij goede leerlingen van hun Engel schen bondgenoot zijn, want deze be dient zich bij de groote stormaanvallen bij' voorkeur van de Canadeezen en Australiërs. Ook de Schotten en Ieren versmaadt hij niet. De Engelschen dienen wel in het leger, maar blijven meeren- deels achter de vuurlinie tot het ver richten van werkzaamheden, die met de proviandeering van het leger in verband staan. Jammer is het, dat tengevolge van den blöedigën veldslag aan de Aisne de voor malige kroningsslacl Reims thans zoo danig wordt beschoten, dat van haar na den oorlog weinig meer dan een puin hoop zal over zijn. Het Fransche leger bestuur heeft, voordat 't tot 't offensief overging door ,de burgerbevolking de stad doen ontruimen. Eén deel der bevol king weigerde echter Reims le" verlaten. Tot voor kort werd de prachtvolle Kathe draal door de Duitschers zooveel moge lijk ontzien. Maar nu had zich op een platform van een der torens van de Kathedraal een Fraiisch-artillerie-waar- nemer geïnstalleerd, hetgeen de Duitsche artillerie noopte haar vuur op de torens der Kathedraal te richten, die dan ook spoedig daardoor getroffen werden. De Franschen hebben in de stad tusschen de puinhoopen van huizen, alsmede in parken en tuinen, hunne batterijen op gesteld, zoodat deze om ze onschadelijk të maken, door de Duitschers onder vuur genomen werden. Op die wijze wordt de mooie stad Reims een ruïne. In 'Rusland, bizonder in Pelrograd, is het nog verre van rustig. Er bestaan daar drie partijen. De eene, die van Mil- joekof, verlangt vurig Konstantinopel te ann'exeeren. De tweede, die van Ke- renski-Tsjeidse, wenschl zonder te stre ven naar uitbreiding van grondgebied, vrede le maken, maar in samenwerking met Rusland's bondgenootcn. Samen oor- j, samen vrede. De derde, die van Levin, wil zoo noodig met de Centrale Staten alleen vrede sluiten. Nu heeft Mil- joekof, die Minister van Buitenlandsche Zaken is, als zoodanig een nota gericht tot de verbonden regeeringen. In deze nota kwamen zinsneden voor, die uit gelegd werden als veroveringsplannen ten nadeele van de Centrale Staten, en daarom aanleiding gaven tot ernstige onlusten en groote betoogingen in de hoofdstad. Om die reden zag de voorl. regeering zich genoodzaakt die nota nader j toe te lichten. In die toelichting zeide zij, l dat Rusland geen overheersching van andere volken beoogt, evenmin verove ring of bezetting vaii vreemd grondge bied, maar alleen de tot stand koming van een duurzamen vrede. Onder waar borgen voor een duurzamen vrede ver staat zij beperking der bewapening en instelling van internationale hoven. Naar aanleiding van die nadere toélichling heeft de Raad van arbeiders en soldaten een manifest uitgevaardigd,- waarin hij verklaart, dat de demokratie thans.een belangrijke overwinning behaald heeft en vast besloten is den strijd voor den vrede te blijven strijden. Hij roept de geheele revolutionnaire democratie van Rusland op zich nog nauwer om hein heen te scharen. De afgevaardigden van arbeiders en soldaten zullen den tegen stand der regeering breken en tiaar dwingen vredesonderhandelingen te be ginnen op den grondslag afstand van annexaties en oorlogsschattingen. Geruchten loopen, dat de voorloopige regeering, die aan Engeland's leiband loopt, plan heeft naar Moskou te ver huizen. Ook zou het paleis van den En gelschen gezant, voor wien een extra- trein gereed staat, met Engelsche en Russische soldaten bezet zijn. De Nederiandsche regeering hééft aan haar gezant te Petersburg opgedragen met het voorloopig bewind in Rusland in officiëele betrekking te treden, 'tgeen beteekent, dat zij dit bewind erkent. groote oppervlakte der Oud-Hëusdensche Heide en een belendend bosch door een tot nu toe onbekende oorzaak afgebrand. Dank zij het krachtdadig optreden der onder-officieren van den Vaandrigs- cursus alhier, die zich vrijwillig ter be schikking stelden, werd grootere schade voorkomen. De schade aan hel bosch aangericht, wordt geraamd op pl.-m. f 20.000. LQ«t Tan hoogttaasgeilagenen in Zeeland. Op de lijst van hoogst aangeslagenen bij 's Rijks Dir. belastingen komen o. a. voor de heeren: J. 'M. van den Bout te Brouwershaven. G. Doeleman te St.-Philipsland. H. J. Dorst te Stavenisse. Mr. A. J. F. Fokker van Crayestéin- Rengerskerke te Zierikzee. H. J. Geelhoed te St.-Philipsland. J. C. van der Have te Oosterland. V. M.. Krepel le Nieuwerkerk. A. A. van Nieiiwenhuyzeii te St.- Philipsland., J. D. Noske te Tholen. J. W. van Oeveren te Nieuwerkerk. L. van Oeveren te Kortgene. Jhr. mr. J. W. D. Schiiurbecque Boeije te Noordgouwe. C. S.teendijk te Nieuwerkerk. J. A. Stols te St.-Philipsland. P. W. C. Stols te Nieuwerkerk. C. van Tilbeurgh te Tholen. P. Vogelaar te St.-Philipsland. Jhr. J. van Vredenburgh te Tholen. C. van Westen Pz. le Zierikzee. A. van der Weyde te Ellemeet. A. Wisse te St.-Philipsland. J. Zandee te St.-Annaland. Een moordaanslag op den Duitsohen Keiier Volgens een bericht uit Zurich aan de Corriere cVltalia heeft een individu, toen de Keizer zich met een auto naar Berlijn begaf, drie scholen uit een revolver ge lost, waarvan er twee de auto troffen. De dader is gevat. De politie bewaart de grootste geheimhouding. Boseh- ea heldobraaden. Door onbekende oorzaak verbrandde 40 H.A. dennen van den Oosler te Brug- chelen onder Ugchelen. Tal van men- schen, geholpen door 700 militairen uit de Harskamp, trachtten den brand te blussclien. De burgemeester en verdere autoriteiten leidden dit moeilijk werk. Onder Tilburg zijn weder pl. m. 70 hectaren bosch en heide afgebrand. Er zijn daar 'in de laatste dagen meer dan 500 hectaren bosch en heide door brand vernield. De schade is aanzienlijk. Zondagmiddag ontstond er brand in de bosschen en op de heide achter Tongeren, die al aanstonds een ernstig karakter vertoonde. Het duurde niet lang of een reusachtig terrein vertoonde feen zee van vlammen, die aangewakkerd werd door den krachtigen wind. Honderden incnschen trachtten 't vuur te stuiten, maar eerst nadat een, 600 mili tairen uit de legerplaats Oldebroek waren verschenen, kon met kracht het vuur beteugeld worden. Toch duurde het uren eer men het vuur meester was. AMERSFOORT. Tengevolge van de droogte der laatste dagen is een zeer DEN HAAG; 9 Mei. Tweede Kamer. Voortgezet wordt de behan deling van het voorstel van Leeuwen, inzake de vergrooting van het aandeel van de Kamer in het bestuur der buitenlandsohe betrekkingen. Do heer Schaper betoogt dat de groote vraag van oorlog of vrede niet mag beslist door gekonkel in de kabi netten met allerlei geheimdoenerjjdat tractaten niet mogen worden gesloten zonder medewerking van het Parlement. Ook spr. wil niet absolute openbaar heid in alle gevallen, doch de eerste taak van do commissie moöt zijn bij den minister aan te dringen op publiciteit als zij die mogelijk acht. Hij betoogt nader dat het voorstel niet strijdig is met de grondwet. Opperbestuur over buiten landsche betrekkingen, waarover de grondwet spreekt, is niet hetzelfde als het bestuur. Ü8 heer van R«alte (slecht verstaan baar), is het goeddeels eens roet den heer Limburg. De macht van het parle ment ten aanzien van buitenlandsch beleid is dezelfle als die ten opzichte van de binnenlandsche politiek. De grondgedachte van het voorstel is dan ook juist. Om den vorm zal spr. evenwel niet kunnen vóórstemmen; het is riet duidelijk wat de voorsteller wil. Spr. vraagt niet als een gunst wat recht is. Hjj is evenals den heer Kooien vóór invoering van art. 4 van het reglement van orde ingesteld voor de parlementaire commissie van buitenlandsche aange legenbeden. Besloten wordt Donderdag avond en Dinsdagavond vergadering te houden. De heer De Marcbant krjjgt verlof tot interpellatie over de oproeping van de landstorm-jaarklasie 1908 vóór de militielichting 1918. Daarna wordt voort gegaan met de behandeling van het voorstel Van Leeuwen. Wij vernemen dat dr. Keuchenius die toegevoegd was aan ons gezantschap te Berljja voor de medische inspectie van de kampen voor Engelsche krijgsgevan genen j.l. Maandagavond in het vader land is teruggekeerd. Na 5 weken wach- tens werd hem medegedeeld dat het Kriegsministerium hem de toelating tot bedoelde kampen weigerde. Men deelt ons mede dat de aanleiding hiertoe werd gevonden in inlichtingen die bij het Duiteohe gezantschap in den Haag aan gebracht waren omtrsnt zjja vermeende francoviele neigingen. Wjj vernemen dat dr. R. Römer arts voor speciaal tropische ziekten te 's Gravenhage in plaats van dr. Keuchenius toegevoegd is aan het Nederl. Gezantschap te Berlijn. De heer Römer vertrekt morgen naar Berlijn. Zjjn wjj juist ingelicht dan zal dezer dagen de heer Gneist van de handelsafcL-der Duitsche legatie alhier zich naar Berljjn begeven in verband met de besluiten der trawlervischers om niet meer uit te varen zoolang door Duitschland geen goede waarbor gen worden gegeven tegen het opbrengen en vernietigen van viischersschepen. BERLIJN, 9 Mei. Bjj de ongunstige weersgesteldheid was het artillerievuur slechts op weinig punten levendig. De regimenten, die gisterenavond gestormd hadden, behielden Fresnoy tegen belang rijke nieuwe aanvallen en braohten weer 100 gevangenen mede. Elders werden plaatselijke aanvallen der Engelschen afgeslagen. Bjj Berryaubac zjjn nieuw ingezette Fransche strijdkrachten na trommelvuur tot den aanval overgegaan. Na een hevigen strijd werd de vjjand ten deele bjj gevechten op korten afstand, ten deele door tegenaanvallen terug geworpen. ROTTERDAM, 9 Mei. De consul van Liberia alhier heeft van zijn regeeriDg bericht ontvangen, dat Liberia met Duitschland de diplomatieke betfekkiügen verbroken heeft. WASHINGTON, 9 Mei. Naar beves tigd wordt is het doel van de machtiging, die aan president Wilson is gegeven, om alle Amerikaanschen uitvoer te ver bieden naar welk neutraal land ook, dat toestaat dat zija eigen producten over de Duitsche grens gaan, om de neutralen te dwingen hun grenzen voor Duitschland te sluiten. Ingezonden Stukken. Het plaatselijk Steuncomité te Zierikzee heeft in den loop der vorige week aan den heer burgemeester dezer gemeente zgn medewerking aangeboden in het lenigen van den nood door het bommenongeval veroorzaakt. Het Dames-comité had zich reeds gecon stitueerd, de raadsleden-commissie was insgeljjks gevormd, zoodat onze diensten op dat oogenblik niet konden worden aanvaard. Het Steuncomité bljjft steeds bereid zjjn medewerking te verleenen en is nog steeds werkzaam in de richting, door hem op 5 Aug. 1914 bepaald. B U dankend voor de verleende plaatsruimte teekenen namens Het Steuncomité te Zierikzee: M. F. DE VOS, Voorzitter. A. VERHAGE, Secretaris. Zierikzee, 8 Mei 1917. Geachte Heer Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Weledel gestren gen heer mr. J. P. Cau, in uwe courant van j.l. Maandag, verzoeken wjj u vriendelijk het volgende te willen opnemen. Telegrafisch Weerbericht reedegcdcald deoi het Kon. Nod. Matoor. instituut to Do Bilt, oatr waarnemingen -er.ioht in dop morgen van 9 Mei 1917. Hoogste barometerstand 764,1 te Ska- gen. Laagste onder 760 in Midden- Duitschland. Verwachting van den avond van 9 Mei tot den avond van 10 Mei 1917: meest matige noord-oostelijke tot ooste- Ijjken, in het ruid-oosten veranderlijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer in het noorden, in het zuiden half tot zwaar bewolkt m*ét"werntjj^bf geen regtjh; kans op nachtvorst in het oosten, zelfde temperatuur overdag. In ons nummer van j 1. Maandsg stond: Uitslag veilingsrereeniging voor Schouwen, Duiveland en St -Philipsland, dit moest z|jn Veillagivereeaigtng Tholen. Rhd. STOOMBOOTDIENST «n tusschengelegen plaatsen. MEI 1917. Van VlisBingen naar Rotter daas. Van Middelbnrg naar Rotterdam Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 10 Vrjjdag 11 Zaterdag 12 Maandag 14 Dinsdag 15 Woenid. 16 Donderd. 17 'am. 6,20 I 6,20 I &0 6,20 's m. 8,— i;= 8,- 8,- V - u 1 OO 1 OO 1 00 1 1111 1 1 1 GEBOREHi JOBINA JACOMINA, Dochter van C. OOSSE en C. M OOSSE--Db Ruijthb. Noobdqoüwb, 5 Mei 1917. ONDERTROUWD.: JAN ROODHORST Gz. en BARENDINA KLOET Jd. HeLLBVOHTSLÜIS, o 8 Mei 1917. Brouwershaven, GETROUWE: K. OVERBEEKE en M. M. VAN ZALM, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelfjken dank betuigen voor de bewezen belangstelling. Haamstede, 4 Mei 1917. GETROUWD: CORNELIS REGOORT Pz. en MARIE BEIJE Md., die, mede namens wederzydsche Familie, hunnen hartelQkon dank betuigen voor de zeer vele b'ijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Zibrikzbb, 9 Mei 1917. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, LEEK DEKT BIJ DB VAATB :BARTLIJSTJE KLOBT, den II Mei a.s., hunne 25-jarige Eehtvereenlglag te herdenken. :Elkbbzbb, Mei 1917. Hunne dankbare Kinderen.' Zaterdag 18 Mei hopen onae geliefde Ouders, THONDS SPEELMAN en ADRIANA WOLFRINA STEENLAND, hunne 40-jarlge Eehtrereenfgiag te herdenken. Bubghsluis, 10 Mei 1917. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2