ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Woensdag 9 Mei 1917. RECLAMES. Maximumprijs Klei-aardappsieei. Distrfbutio-regeling van Hondenbrood. NIEU WSTIJDINGEN. CZ lerlkzeesche Courant). ABONNEMENT. PiÜ« per drie maanden 1,40. Franco por port- 1,70 Voor het buitenland per aar- 10, AizonderlQke nummert- 0,05, Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73st» MAH6ANB. - «Ik 10003 DinottHr A, J. DE LOOZE Jr. Ui«|av»r-HocfdradaotaiPi t. FRAHKEL. ADVBRTENTIEN. Van 14 regela i 041 Blke regel meer -0,1". Reclames per regel - 0,15. By contract belangrijke korting. Insending op den dag van uitgave vóór 9.SO ure 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets Den lezers wordt hiermede beriehty dat PRENTBRIEF KAARTEN van de Ramp die onze stad getroffen heeft, verkrijgbaar zijn bij de Firma R. W. J. ÖGHTMAN op de Appelmarkt. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverbeid en Handel van 4 Mei j.l,, No. 37327: De Miniiter van Landbonw, Nijverheid en Handel; Gezien artikel 3 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden: onder intrekking van bet ter zake bepaalde bjj zjjne beschikking d.d 3 April j.l, No. 28600a, afdeeling Handel, snb 3c vast te stelleD, voor den aankoop door gemeenten, een maximum- inkoopprjjs voor klei-aardappelen van f 940,— per 10,000 K.G. Zierikzee, den 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Njj verheid en Handel van 5 Mei j 1., no. 59905/36: Ten vervolge op mjjne circulaire d.d. 28 Maart 1917, no. 56465/36, heb ik de eer U mede te deelen, dat door mg, gelet op artikel 1, 4e lid, der Brooddistributieregeling bgwege van alge meen voorschrift machtiging wordt verleend, een 2e aanvullingsbroodkaart uit te reiken aan de hieronder genoemde personen. Mjjne bedoeling is echter, dat biertoe niet zal worden overgegaan, dan voor zooverre door ben als zoodanig zeer zware lichamelijke arbeid wordt verricht en zjj, in verband met de nor male levenswijze, niet in staat zgn in den loop van den arbeidsdag een warm middagmaal te gebruiken: Of in een concreet geval de nood zakelijkheid tot uitreiking van een 2e aan- vnllingsbroodkaart bestaat, wordt door mjj aan bet oordeel van bet gemeentebestuur evergelaten. In het bezit van een 2e aanvullingsbroodkaait kannen worden gesteld turfgravers en veenarbeiders, polder-, grond en dijkwerkers, steenfabriekarbeiders, smeden, stokers, arbeiders in glas- en aardewerkfabrieken en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjouwers. Voor zooverre door U een 2e aanvullinga- broodkaarfc wordt verstrekt, verzoek ik U in de laatste week van iedere maand aan de Provin ciale Broodoommissie opgave te doen van het aantal met vermelding van de personen, aan wie deze werd verstrekt en bet door ben uit geoefend beroep. Ik maak U er bovendien opmerkzaam op, dat indien door sommige van bovengenoemde arbeiders slechts in een bepaald seizoen zeer zware arbeid wordt verricht, 2e aanvullings broodkaarten slechts voor den duur van dit seizoen mogen worden uitgereikt. Zurikzie, den 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. 2. Het verzoek om mais voor de vervaardiging van hondeabrood ter beschikking te stellen I wordt door het Gemeentebestuur geiicbt tot j bet Rgksbureau voor da Distributie van Graan en Meel te 's Gravenhage onder opgave van den naam en woonplaats van den bakker betzg ond9r aanwgzing van de V. D. B. met wien de I in bet eerste lid bedoelde overeenkomst werd gesloten. 3. De verkoop van bet brood geschiedt door I den bakker of zoodanigen wedervorkooper als bet Gemeontobestunr zal aanwgzen. Artikel 3. 1. De prg» waarvoor de mais ter beschikking van Gemeentebesturen wordt gesteld, wordt door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald en door bet Gemeentebestuur voldaan. 2. De prgs waarvoor de bakker of weder vorkooper bet brood aan houders van bonden I zal verkoopen, wordt door bet Gemeentebestuur vastgesteld in dier voege, dat door de gemeente j geen, door den bakker een redeljjke winst wordt genoten. Artikel 4. Hondenbrood als in deze regeling bedoeld, mag slechts worden verkocht aan houders van bonden in die Gemeente, aan welker Bestuur de mais werd verstrekt, welke tot zgne ver vaardiging werd gebruikt of aan welker Bestuur bet brood door bemiddeling der V. D. B. werd geleverd. Artikel 5. Gemeentebesturen verstrekken aan houders van in hunne Gemeente ingeschreven bonden bons ter verkrijging van bondenbrood. Deze bons zgn voorzien van den naam der Gemeente of zoodanig ander controlemiddel als bet Bestaar wenscbelgk mocht voorkomen. Artikel 6. Voor een bepaald tijdvak zullen aan belang hebbenden ten hoogste zooveel bons worden afgegeven als noodig zijn voor den aankoop van brood tot een zekere hoeveelheid per dag en per bond. Artikel 7. De bakker, of wederverkoop er, met den verkoop van hondenbrood als in deze regeling bedoeld, belast, is verplicht tot inlevering aan het Gemeentebestuur van de door hem ontvangen bons op zoodanige tijdstippen als zal worden bepaald in de overeenkomst bedoeld in artikel 2, lste lid. Artikel 8. Het is den bakker, met wien eene overeen komst werd gesloten, als bedoeld in artikel 2, lste lid, verboden de hem ingevolge die over eenkomst geleverde mais te doen strotten tot ander doel dan bet vervaardigen van bonden- brood, als in deze regeling bedoeld. Artikel 9. Het is verboden bondenbrood als in deze rege ling bedoeld: a. te koopen of te verkoopen anders dan tegen overgifte, respectievelijk in ontvangst-name van eenen geldigen bon; b. te doen strekken tot voedsel van een ander dier dan den bond in verband met welken de bon werd afgegeven. Artikel 10. Iedere overeenkomst, als bedoeld in artikél 2, lste lid, wordt geacht steeds te zgn gesloten onder voorwaarde, dat zg van de zgde van bet Gemeentebestuur ten allen tg de opzegbaar is bg overtreding door den bakker van de in dit verband op hem rustende verplichtingen, zulks onverminderd de dan mede van toepassing zgnde strafbepalingen der Distributiewet 1916. Zierikzee, 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende aanschrijving van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 5 Mei j.l, no. 14193/43. Ministerie van Landbonw, Ngverbeid en Handel. BEKENDMAKING betreffende de dlstrlbutle-regellng Tan honden brood. Artikel 1. 1. Ter beschikking van Gemeentebesturen kan mais worden gesteld teneinde daarvan, na vermaling en vermenging met daarvoor in aan merking komende afval (vleeichafval, bloed, melasse en dergelijke) bondenbrood te doen vervaardigen tot zoodanige hoeveelheid als in die gemeente vereisebt zal zgn blgkens de in gevolge artikel 5 aangevraagde bons. 2. Het brooddeeg zal in dier voege moeten worden samengesteld, dat van 50 K.G. mais minsten» 100 K.G. hondenbrood wordt geleverd. 8. De ter beschikking stelling van mais, de vervaardiging van bet bondenbrood en de verkoop daarvau aan bonders van bonden, is gebonden aaii betgeen dienaangaande in deze regeling zal worden bepaald. Artikel 2. 1. Voor de verstrekking van mais komen alleen die Gemeentebesturen in aanmerking, welke met een bakker, in of buiten de Gemeente gevestigd of met de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren (na te noemen V. D. B.) eene overeenkomst hebben aangegaan, voor het bakken van bedoeld brood. Dultschland en China. Volgens een telegram uit Peking is de beslissing van het parlement over een oorlogsverklaring aan Duitschland tot de volgende week verdaagd om de partijlijders gelegenheid te geven hun groepen voor te lichten over de régee- ringspolitiek. Intusschen zijn de gezant schappen op de hoogte gesteld van de beslissing van liet kabinet. De minister van buitenl. zaken heeft opdracht ge kregen hi oorlogsverklaring op te stellen, die waarschijnlijk in dezelfde bewoor dingen zal worden vervat als die .van de Ver. Staten. NEDERLAND. GRONINGEN. In het Acad. Zieken huis alhier is opgenomen een driejarig zoontje van den dierentemmer, die in een tent te Musselkanaal o. a. niet vier leeuwen voorstellingen geeft. Genoemd knaapje stak bij het bezichtigen der die ren zijn handje door de tralies, waarop de leeuwen het grepen, naar binnen trachtten te scheuren en vreeselijk ver wondden. Énkele omstanders hielden het slachtoffertje bij de beenen vast, terwijl de vader den dieren zóóveel ontzag in boezemde, dat ze hun prooi loslieten hoewel hij ook een geduchten slag kreeg. YlsseKerssellLepeii tot zinken gebracht. IJMUIDEN. Maandagavond passer- den voorgaals te IJmuiden de logger MA 20, die rapporteerde, dat hij aan boord had de ongedeerde volledige be manning, in totaal 32 menschen, van de doombeugers VL 199, en van de VL 195, beide van de reederij A. Iloogen- dijk Jz. te VIaardingen. Deze sloombeugers zijn volgens rap port van den logger toi zinken gebracht. De directie van ue Visscherij-Maat- schappij Poseidon" te Vlaardingen heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de logger VL 98 ter hoogte van de Doggers- bank getorpedeerd is. Nader verneemt men, dat de opvaren den van de VL 98, die op 't lichtschip Doggersbank-Noord zijn aangekomen, de geheele bemanning uitmaakten van ge noemd vaartuig, dat in de Noordzee tot zinken is gebracht. NIEU WEND AM. De bewoners van Nieuwendam, aan de overzijde van het IJ, hebben Zondagmiddag een onrustig uur doorgemaakt. Om ongeveer één uur ontdekte men. brand in een houten schuur, waarin ge vestigd is de timmerwerkplaats van de wed. Draak. Het vuur vond gretig voed sel in den aanwezigen voorraad hout, en greep dan ook snel om zich heen. Het belendende perceel, toebehoorende aan mej. B. Dijkman, en bewoond door drie gezinnen, vatte eveneens vuur en stond weldra in lichterlaaie. Daar men wel begreep, dat de dorps brandweer den brand niet meester zou kunnen worden, werd de 'hulp der Am- sterdamsche brandweer ingeroepen. Te ruim half twee was deze met groot maleriëel ter plaatse. De drijvende stoomspuit „Jason" meerde eveneens bij het terrein van den brand. De vlammen hadden intusschen een derde perceel aangetast, dat van den fruithandelaar EnSel, dat eveneens lichterlaaie stond. Dacht men, dat de brand zich tot geroemde perceelen zou beperken, plot seling bemerkte men, dat ook het huis, bewoond door het gezin P. Vermeulen, vlam 'had gevat. De brandweer tastte met alle kracht het vuur aan. De hitte was ontzettend. Op honderd meter afstand sprongen de ruiten of waren zij gloeiend heet. Alge meen vreesde men, dat de brand zich nog verder zou uitbreiden, doch door het flink optreden van de Amsterdam- sche brandweer, bijgestaan door mili tairen, was men het vuur binnen het uur meester. De oorzaak is vermoedelijk 't stoken van een vuurtje door kinderen, De meeste bewoners zijn tegen brand- sch ade verzekerd. De schade bedraagt pl. m. f 40.000. Alleen de arbeider D., wiens huis ge heel is afgebrand, is niet tegen brand schade verzekerd. les Zeppellt, DEVENTER. Maandagnacht even voor twaalven is hier een Zeppelin waarge nomen. Het luchtschip werkte met zoek lichten. De militaire posten beschoten het met geweervuur. Daarna verdween het over den IJsel in de richting van Zutphen. De Zeppelin dreef zoo laag, dat het geraas der motoren het voeren van gesprekken bemoeilijkte. In het heldere maanlicht was het gevaarte dui- op een hoorn geblazen. Militaire wiel rijders hebben zonder succes op 't lucht schip gescholen. Later verdween het in Oostelijke richting. GROENLO. Maandagavond 0111 half twaalf verscheen er een Zeppelin boven Groenlo, koersende in Noordwestelijke richting. Om 12 uur keerde het lucht schip terug.. De Zeppelin werd door de grenswacht beschoten. Amerikaansche oorlogsschepen. HOEK-VAN-IIOLLAND. Door vis- scherslieden van Vlaardingsche trawlers werden op de Noordzee een vijftal groote Amerikaansche oorlogsbodems gezien. Naar Amerika ROTTERDAM. Naar men verneemt, heeft de directie der „Holland—Amerika- Lijn" besloten het s.s. „Noordam" a.s. Dinsdag 15 Mei met Amerikaansche pas sagiers, via Halifax naar New-Yorlc te laten vertrekken. Ook andere passagiers kunnen, voor zooverre er plaats is, met dit schip de reis medemaken. De tweede klasse is echter reeds vol, de eerste klasse en 'het tusschendek zijn mede reeds zoo goed als geheel bezet. De „Noordam" behoeft niet, evenals andere schepen beschilderd te worden. De thuisreis zal met regeeringsgraan eveneens via Halifax geschieden. üit StaJ Provinei» ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot adjunct-commies bij de Rijks-verzeke ringsbank, de heer K. H. Schüssler, alhier, thans tijdelijk agent bij die in stelling. De bom-aa&slag. OfficiéélNadat uit het door- het militair gezag ingestelde onderzoek over tuigend was gebleken, dat de op 30 April uit een vliegtuig op de stad Zie rikzee neergekomen bommen van Britsch maaksel waren, hetgeen ook door den Britschen marine-attaché werd erkend heeft de Nederlandsche 'regeering door den gezant te Londen mededeeling laten doen van liet gebeurde en van den uit slag van het onderzoek, en de vraag laten stellen, of 't vliegtuig tot de Brit- sche strijdkrachten behoorde. Uit een voorloopige mededeeling, door den gezant ter zake ontvangen, is ge bleken, dat de Britsche regeering de rapporten van haar marine-attaché niet genoegzaam afdoende had geacht om te erkennen, dat de hommen, hoewel van Britsch maaksel, uit een Britsch vlieg tuig waren geworpen. Het door haar bevolen grondig onderzoek wordt met de grootste voortvarendheid voortgezet; het wordt vergemakkelijkt door 't feit, dat geen Britsch legervliegtuig, doch slechts een marinevliegtuig op het ge noemde tijdstip boven Zierikzee kan zijn geweest. Aan den gezant werd onverwijlde mededeeling van den uitslag van het onderzoek toegezegd. Op de schriftelijke vragen van den heer Palijn naar aanleiding van het werpen van bommen uit een vliegma chine op Zierikzee: Is de regeering reeds in staat mede te erkend, door tusschenkoms't van 'den Nederlandschen gezant te Londen aan de Britsche regeering mededeeling ge daan van het voorgevallene en van d m uitslag van het voormeld onderzoek, met liet verzoek te willen nagaan of ook het vliegtuig van Britsche nationaliteit was. Naar aanleiding van zijn stappen heeft de gezant van het Foreign Office ver nomen, dat de Britsche regeering. de rapporten van haar marine-attaché niet genoegzaam afdoende achtte om harer zijds te kunnen erkennen, dat de bom men, hoewel blijkbaar van Britsch maaksel, geworpen waren uit 'n Britsch vliegtuig. Een grondig onderzoek is gaande en zal vergemakkelijkt worden door 't feit, dat slechts een marine- en niet een legervliegtuig boven Zierikzee geweest kan zijn. 't Onderzoek zal met de groot ste voortvarendheid worden voortgezet en mededeeling van den uitslag ten spoe digste volgen. Gisteren zijn op het terrein Malta nog een stuk van een bom en een aantal scherven gevonden. Zij zijn bij den kom- mandant alhier gedeponeerd. In „Het Leven" komen betreffende de ramp, dié onze gemeente naar aan leiding van den bomaanval getroffen heeft, eenige welgeslaagde foto's voor. Onder deze is er eene, die de begrafenis voorstelt van het zoo ongelukkig omge komen gezin Leij dekker. En onder deze foto staat vermeld, dat van de zijde der bevolking niet de minste belangstelling betoond werd. Tegen deze scheeve voor stelling wenschen wij mei nadruk op te komen. Immers de bevolking, al was zij ook niet in grooten getale op de Kath. en Protestantsche begraafplaats tegen woordig, heeft ter zelfs groote b- 'ang- stelling aan den 'dag gelegd. Dit bleek o. a. bij de indrukwekkende plechtig heid in de Katholieke Kerk, die aan de teraardebestelling vooraf ging. De kerk was namelijk door een dichte menigte bezet. Af te leiden uit het gemis van een talrijk publiek op den Katholieken en Proleslantschen doodenakker, waar wij den wethouder den heer W. C. de Crane als vertegenwoordiger van het Dagel. Bestuur der Gemeente, en den heer M. C. Mulock Houwer, als vertegenwoordi ger van de door de bommen geteisterde buurt, opmerkten, is een logica, die wij niet goed kunnen begrijpen. De mclkprty». Men schrijft ons uit Middelburg: Dc verhooging van den melkprijs van 10 op 13 cent per liter, heeft alhier niet lang geduurd, ten minste niet voor het grootste deel van het publiek. De coöperatieve melkfabriek en de slijters- vereeniging hadden den prijs direct ge bracht op het door den minister be paalde maximum, de particuliere melk fabriek daarentegen had den prijs slechts met 1 cent verhoogd en gebracht op 11 cent. Thans zijn de slijters ook reeds van hun besluit teruggekomen en vragen nu ook 11 cent, alleen de coöperatie houdt nog aan 13 cent vast. SIRJANSLAND. Alhier komen vijf ge vallen van Diphtheritis voor. BRUINISSE. In de Maandag gehou den vergadering van den gemeenteraad iiemere rriH-iiiiu-iiL was hcl ucvaane uui- deelen, van welke nationaliteit de vlieg- w deliik zichtbaar De ^eppehn kwam uit machine was, waaruit den SOsten April die door alle leden werd bijgewoond) O os telifke Hchting. PP 1.1. bommen op Zierikzee zijn geworpen? (1 vacature), waren ingekomen: de door Oostelijke richting. ZUTPHEN. Maandagnacht even voor twaalf kwam uit Noordelijke richting een Zeppelin over onze stad, welke zich eenige minuten kalm en vrij laag boven ons voortbewoog. Bij den St.-Walburg- toren hield het gevaarte even stil, om daar van koers te veranderen en in Oos telijke richting verder te trekken. Er is in verschillende gedeelten der stad door soldaten flink op gevuurd. Dc beman ning van de Zeppelin liet bij den St.- Walburgstoren een p.^ar maal een licht- kogel vallen. liet luchtschip was reeds een half uur vroeger te Lichtenvoorde gesigna leerd, waar men meende op te merken dat het de spoorbaan Winterswijk—Zut phen volgde. LOCHEM. Maandagnacht van half twaalf tot half één kruiste hier een Zeppelin, werkend met zoeklicht en lichtballen. Voortdurend werd door de inzittenden, die, duidelijk te zien waren, Kan de regeering verzekeren, dat zij alles zal doen wat in haar macht is om van de betrokken buitenlandsche regeering volledige schadeloosstelling te verkrijgen voor de nabestaanden der slachtoffers, alsmede voor hen, die mate- riëele schade hebben geleden? luidt het antwoord van den heer Loudon, minister van buitenlandschè zaken: Gedep. Staten goedgekeurde ligger der wegen en voetpaden; voorts de door den gemeente-ontv. opgemaakte staten van oninbare posten van den H. O. en Hon denbelasting, de eerste tot een bedrag van f 303,225, het tweede van f 3. Beide worden goedgekeurd; van den heer G. Bolier een nota van kosten voor het opmaken van den ligger der wegen en De regeering is tot haar leedwezen I voetpaden, groot f 60. Besloten wordt nog niet in staat mede te deelen, van I deze te betalen en de begrooting te wij- welke nationaliteit de vliegmachine was, I zigen. De door den heer M. K. 7"repel waaruit den 30slen April j.l. bommen I ingediende geloofsbrief wordt onder op Zierikzee zijn geworpen. I zocht en in orde bevonden en de heer Zij twijfelt niet, of de regeering van I Krepel toegelaten als raadslid, het land waartoe het vliegtuig zal blijken te behooren, zal volledige vergoeding voor de geleden schade en verontschuldi ging voor 't |hoogst ernstig feit aanbieden. De regeering heeft, nadat uit een amb- Post en Telegrafie. Dc directeur-generaal der posterijei en telegrafie maakt bekend, dat mei telijk onderzoek overtuigend gebleken I in6aa8 "van lp *n J]et hulptele- was dat de bommen van Engelsch graatkantoor te Sirjanslanch een hulp- maaksel waren en zulks ook door den telefoonkantoor voor het algemeen ver Britschen marine-attaché alhier was I keel' z worden opengesteld,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1