ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 4 Mei 1917 Li'icusiiiiililHiii-liiiri'iiii Zierikzee. voor Schouwen en Duiveland MAAKT BEK EIDs TWEEDE BLAD. Uit Stad Provincie- Dat in alle aangesloten gemeenten in de week van 7 - tot 14 Mei ver krijgbaar is; op Boa No. 5 (Donkergroen) L° Zeep per persoon. 13 (Zalmklenr) R.° Rijst per persoon. Op bon no. 8 (Rood) 5 kilo Aardappelen. Yersch Varkensvleesch, verseh Kalfs- vleesch, versche Visch, Yatgroenten en Gedroogde Groenten. (35 ierikzeesehe Cour»» t J» ABONNEMENT. Prjis per drie maandenI 1,40. Franco per poat. 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Alionderlgke nummert 0,05. Verrohjjnt Maandag, Woenadag en Vrjjdag. ?3#te JAARGANG. «ik 10001 Oiracttur A. J. DE LOOZE Jr. OH«mp.HMfdr«daetnpi A. FRAHKEL. ADVERTENT! EN. Van 14 regela1 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclamea per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Izwending op den dag van uitgave vóór 1.10 ure Do bom-aaaslag. ZIERIKZEE. Het Ned. Corr. Bureau meldt ons: Uit 'het onderzoek van de overblijf selen der bommen, in den nacht van 29 op 30 April j.l. op deze gemeente geworpen, is gebleken, dat deze in vorm en materiaal volkomen overeenstemmen met de overblijfselen der bommen uit een Britsch vliegtuig in den nacht van 8 op 9 Augustus 1915 op Cadzand neer gekomen. Eenige der te Zierikzee ge vonden scherven dragen Britsche mer ken. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen zijn alhier weer regeeringskolen gearriveerd. Binnen enkele dagen worden nog 10 ton briketten verwacht. RECHTZAKEN. Edn ontaarde moedor. 's-GRAVENHAGE. Het gerechtshof alhier heeft arrest gewezen in de zaak van E. K., echtgenoote van .W. S., dienst bode te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens haar kind opzet telijk onverzorgd te hebben achterge laten. Het Hof verhoogde de opgelegde straf tot een jaar gevangenisstraf. Aanbeatedlagen, Terkooplngen, eiz. BURGH, 2 Mei. Bij de heden gehou den verkooping van den inspan van den heer J. van de Vate Pz. alhier, brachten op: paarden f 602, f 815; jaarling paard f 350; koeien f 196, f 193, f 353, f262, f 271; vare koe f 215; vaarzen f 181, f 151; jong vee f 120, f 104, f 81; kal veren f 61, f 56, f 45, f 60, f 38. OUD-VOSSEMEER. Woensdag werd alhier door notaris D. v. d. Velde te •Tholen verkocht bij inzet voor den heer P. H. A. van Tilbeurgh alhier, 11 woon huizen met erven, een landbouwschuur, 27 perceelen tuingrond, samen 1 H.A. 35 A. 38 c.A. en 12 H.A. 77 A|. 5 e.A. bouwland. De 27 perceelen tuingrond brachten te samen op f 4770, aan diverse bieders; het bouwland wisselde van f 1200 tot f 810 per BI. gemet (0,3924 H.A.); de schuur door J. Rijstenbil Az. voor f 3100; de woonhuizen, ad f 900 5 f 675. Verder werden nog ingezet 3 perceelen bouwland voor den heer A. Avé te Tholen, in den Hikkepolder, samen 3 gemeten 235. roeden, en wel perceel 1 ad f 725, door J. Potter; 1 gemet 75 roeden ad f 810, door C. Fee leus en 1 gemet 87 roeden ad f 880, door Jb. Mees. O N D E B W IJ S. DREISCHOR. Ook in onze gemeente is men met ingang van 3 Mei begonnen de schooltijden een uur te verzetten. ELLEMEET. Door den districts-scliool- Opziener is het hoofd der school aange schreven, dat met het oog op den localen toestand der gemeente de regeling der schooltijden in het leerplan in dien zin kan gewijzigd worden, dat de school tijden met één uur verlaat en alzoo ge steld kunnen worden van 10—1 ure en van 3—5 ure. HAAMSTEDE. Ook voor de openbare school in deze gemeente heeft de distr.- schoolopziener goedkeuring verleend aan de wijziging van het leerplan, waarbij de aanvangsuren der. lessen met een .uur worden verlaat ST.-FILIPSLAND. Benoemd tot on derwijzer aan de openb. lagere school IJ. te Middelburg, de heer. C. M. Rooze- mond, voorheen onderwijzer, te Anna- Jacobapolder. ST.-MAARTENSDIJK. Benoemd tot ''tijdelijk onderwijzeres aan de openb. ifchool mej. C. J. Jansen alhier. SCHERPENISSE. Nadat door 't hoofd Ier school 'n onderwijzersvergadering vas belegd in verhand met de school men en zomertijd is aan de schoolop- ;iener een request ingediend tot het ver letten der schooluren, wat van goeden titsiag is geweest i Het Centraal Levensmiddelen-Bureau voor Schouwen en Duiveland, Mr. A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. L. DOELEMAN. A. TIMMERMAN Cz. W. J. KAPTEIJN. NILANT. In de week van 7 - tot 14 Hei is verkrijgbaar behalve de in bovenstaande advertentie genoemde Regeeringsgoederen Zonder bons: De Commissie van bijstand voor cle Levensmiddelenvoorziening. Bij de Woensdag j.l. te Middelburg gehouden akte-examens slaagde o. a. de xheer J. J. v. d. Graaf, alhier. DINTELOORD. 'Bij het Woensdag te Breda gehouden akte-examen lager on- dxerwijs is o. a. geslaagd mej. M. Maar- leveld, kweekelinge der Rijksnormaal lessen alhier. KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Joure F. W. G. Verheul te Zeerijp, A. A. van Wessem te St.-Anna- Parochie en H. W. te Winkel te Nije- haske. Beroepen: Te Montfoort, B. Batelaan te De Bilt. Te Wervershoof, J. L. Adriani te Metslawier. Aangenomen: Naar Broek op Langen- dijk, Johs. Stehouwer te Nijega en Ela- huizen. Naar Makkum Th. Kramer te Slochteren. Bedankt: Voor Breskens, P. Krul le Biervliet. Voor Noordwolde, R. E. de Jong te. Hornhuizen. Geref. Kerk'. Beroepen: Te Kouduin, D. van Dijk te Knijpe. Geref. .Gemeente. Beroepen: Te .Opkeusden,J. Fraanje te Goes. Landbouw en Veeteelt. Zeeuwsche Coop. K^nstmestfabrlek. Sinds December 1916 is het aantal aandeelen nog belangrijk toegenomen en steeg thans tot ruim 28.400. In de verschillende districten zijn thans afgevaardigden aangewezen, in 't geheel 28, overeenkomende met 1 per 1000 aandeelen. Zij vormen de alg. verg. der Z. O. K. Zij kozen tot bestuur de hesren P. Lindenbergh, A. C. de Oude, J. de Putter, R. Visser, O. H. A. Stouijesdijk, D. van den Dries en A. Punt. Een nieuwe Statutenwijziging werd in overweging genomen. Een vergadering van de 2 zuster vereeDigingen is later te Utroeht gehouden. Men kwam tot de vorming van een nieuwe Ccöp. de „Eer ste Nederl. Coöp. Kunetmestfabriek", die voor gemeenschappelijke rekeniDg een fabriek zal stichten en exploiteeren. Statuten werden vastgesteld en een bestuur gekozen, n.l. de heeren P. Lin denbergh, A. O. de Oude, R. Visser en en P. S. van Jole van de Z. C. K. en D. Kloppenburg, H. D. Hamming en W. C. Postma van de N. N. C. K. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Mei. Zievlkaoe. Geref. Kerk. 'aVoorm. tien ure, da. Sybesma (Bev. van lidmaten) en avonds zes ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. da. Wisse; 'snam. Leeskerk en 's avonds ds. Wisse (Op den ge wonen tüd). Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 'i Voorm. half tien nre, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Luthersohe Kerk. 's Voorm. tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuize van Renesse. Evangelisatie Jeruöl. 's Voorm. tien ure, Ge wone samenkomst en 's avonds zeven ure, Samen komst over den nood der tjjden. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Blankert. Seroooketke* Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriaui. Borgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Van Maanen en 'snam. drie ure, idem (Bed. H. Doop en Collecte Kerkverlichting). Reneaie. Herv. Kerk. 'i Voorm. half elf are, da. De Jongh van Zierikzee. Noordirelle. Herv. Kerk. 'sNam. drie ure, Geen dienst. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien are, ds. Japchen. Geref. Kerk. 'aVoorm. half tien ure en 'anam. twee ure, ds. Brouwer (Voorber. H. A.) Elkeixee. Herv. Kerk. 'aVoorm. half elf ure, ds. Straatama. Geref. Kerk. 'aVoorm. half elf ure en 'anam. drie ure, da, Hoek van Zonnemaire. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 'aVoorm. tien nre en 'snam. half drie nre, ds. Tollenaar. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 'aVoorm. half elf ure en 'anam. drie nre, ds. Hoek. Noord gouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Van Doorn. Dreiaehor. Herv. Kerk. 'sNam. drie nre, ds. v. d. Griend. Onwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Pgnacker Hordjjk. Nlenwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf nre en 's nam. drie ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Klam per 's nam. drie ure, Leesdienst en 's avonds half zeven ure, ds. Klumper. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 's nam. drie ure en 's avonds half zeven ure, de heer Hofman van Beekbergen. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. tien nre en 's nam. half drie are, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half elf ure, 's nam. drie ure en 's avonds zeven ure, Leeskerk. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure en 'snam. drie ure, ds. Peter. Brolnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. tieo are en 's avonds vgf me, ds. Staal van Colgnsplaat. Geref.Gemeente. 'aVoorm. negen ure, 'anam. twee ure en 's avonds vgf nre, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 'snam. drie ure en 's avonds zes nre, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, de heer Mathgsse van Zierikzee. St.-Filipsland an Tholen. St.-Fllipslond. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, Geen dienst en 'snam. half drie ure, ds. Loran (Doopsbediening). Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. tien nre, 'snam. drie nre en 'aavonds zes ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, ds. Enklaar en 'snam. half drie ure, ds. Steenbeek (Collecte Kerkgebouw). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, de heer Vollenhoven van Amsterdam. Geref. Gemeente, 's Voorm. tien ure, 'snam. half drie ure en 's avonds half zeven ure, ds. Jausse. St.-Maartensdtyk. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, Leeskerk en 'snam. drie ure, ds. Kam steeg van Staveni8se. Oud-Geref. Gemeente. 'aVoorm. half elf ure, 's nam. drie nre en 's avonds half zeven nre, Leeskerk. Ond-Vossemeer. Herv. Kerk. 'aVoorm. half elf ure, ds. Loran van St.-Philipsland en 'snam. drie nre, Leeskerk. Geref. Kerk. 'a Voorm. half elf ure en 's nam. drie ure, ds. Staal; 's avonds half zeven ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 'sNam. drie nre, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 's Voorm. half elf ure en 'snam. twee ure, de heer De Graaff; 's avonds half acht ure, Leeskerk. Seherpenlaae. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Steenbeek en 's avonds half zeven ure, idem (Doopsbediening). Staveninse. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Kamsteeg (Voorber. H.A.) en 'snam. drie ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half elf ure, 'snam. drie ure en avonds half zeven ure, Leeskerk. St.-Annalsnd. Herv. Kerk. 's Voorm. half elf ure, ds. Verschoor van Poortvliet en 'snam. drie ure, Leéskork. Geref. Kerk. 'aVoorm. half elf ure, 'anam. drie nre en 'a avonds zes ure, Leeskerk. Oatmoetlng met een Duitsche duikboot. De bemanning van een te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler heeft, zoo wordt aan het Edbl. gemeld, gerappor teerd, nauwelijks aan een vernietiging van haar schip te zijn ontkomen. Het vaartuig bevond zich even benoorden het Doggeisbank-lichtschiptoen een Duitsche duikboot den treiler tot stoppen sommeerde. Onmiddelljjk werd aan dit bevel voldaan en werd geroeid naar de duikboot, om den commandant de scheeps papieren ter inzage te geven. Bij aankomst op de duikboot werden de papieren doorgekeken en deelde de commandant den schipper mede, dat zijn schip zich 20 mijlen westelijk van de westgrens van het vrijgelaten gebied op hield en dus tot zinken moest worden gebracht. De schipper protesteerde daar tegen, omdat hij juist eenige oogen- blikken vóór de aanhouding peiling genomen had en precies lengte en breedte kon opgeven. De door den duikboot commandant opgegeven peiling verschilde nogal aanmerkelijk met die van de vis- scherlieden, zoodat de commandant maar niet kon aannemen, dat de treiler zich op de plaats bevond, door den schipper voor de juiste gehouden. Na verschil lende besprekingen gaf de commandant toe, dat het mogelijk kon zijn, dat zijn peiling, wat de Oosterlengte betrof niet precies met die der visscheis overeen stemde en nam hij het door den schipper opgegeven bestek als het werkelijke aan. Interneerlogs dep Gt Wlerickerschans. Het interneeringsdepót te Wiericker- schans wordt opgeheven, aangezien de aldaar geïnterneerde Duitsche officieren het voorbeeld van hun Engelsche c llega's hebben gevolgd, en hun eerewoord heb ben afgelegd, niet te zullen ontvluchten. Dientengevolge kan hun nu meer vrijheid van beweging worden toegestaan. Zeppelin bovem ons land. Woensdagmorgen halfnegen passeerde te Scheemda, komende uit Westelijke richting, een Zeppelin, die de richting van Veendam koos. Aleohol en volkskracht. Dr. F. Lifschitz, privaat-docent aan de universiteit te Bern, publiceert een opstel over het Russische budget van 1917, dat tal van interessante dingen brengt. Van algemeen belang is wel, wat de schrijver zegt over het weg vallen der inkomsten uit de alcohol belasting. Deze inkomsten vielen door liet verbod der brandewijn-fabricatie van 900 millioen roebel in 1914 op 36 millioen in 1916. Het was een vrijwillig besluit der Russische regeering deze ge weldige som gelds prijs te geven. Daarin schuilt de hooge zedelijke waarde van het verbod. Want Rusland zegt de schrijver staat voor een geweldig oorlogs-budget, en is, hoewel de groot ste agrarische staat, niet rijk aan kapi taal. Het alcoholverbod beteekent voor Rusland dan ook een offer, dat iu de finantiëele t geschiedenis van Europa geen wedergade heeft. Toch heeft het Slavische rijk de proef schitterend door staan. Maar veel hooger dan wat op: finantieel gebied bereikt werd, staat ae verheffing des volks, die ongetwijfeld de vrucht is van het verrassende verbod. Men heeft zich slechts te herinneren wat de laatste berichten, van het keizer lijke regime meldden over de dronken schap der generaals, die in den nacht der afdanking den ex-Tsaar geleidden en niet meer wisten, wat in die benarde oogenhlikken te doen. En daartegenover de klare vastberadenheid in die span nende uren van het nieuwe regime en de revolutionnaire scharen, die 't aan zijn zijde had. Niet alleen oud én nieuw Rusland, maai* ook dronkenschap en nuchterheid stonden in die beslissende uren tegenover elkaar. Landbouw-Allarlei. In de eerste plaats vragen we de aan dacht voor de maatregelen, die voor dit jaar en, omdat, de tijd reeds weer la1, voor vele ervan te ver gevorderd is, voor het aanstaande jaar, door de regeering, door stedelijke besturen en door parti culieren genomen of voorgesteld worden om ons volk zooveel mogelijk, wat de voedselvoorziening betreft, onafhankelijk te maken van het buitenland. „Ieder stukje grond, dat daartoe geschikt is of zoodanig gemaakt kan worden, moet be- teeld worden met voedselleverende ge wassen", hierop komen de maatregelen neer. Nu is er een zeer loffelijk stre ven ontstaan bij vereenigingen en parti culieren om daartoe mede te werken of daaraan mee te doen. Er worden ga zons omgespit, weiland wordt gescheurd* ongebruikt liggende bouwterreinen, ver loren hoekjes langs spoor- en tramwe gen worden in cultuur gebracht, zelfs leest men van groentenkweekerij voor4 huishoudelijk gebruik op de daken der huizen in de groote steden van ons vaderland, evenals de hangende tuinen van wijlen Semiramis. Maar nu blijkt, dat een goede wil alleen niet voldoende is; dat er ook kennis om te tuinieren* met succes ten minste, noodig is. Men staat in de 1ste plaats voor de geschikte grondbewerking: wanneer moet er gespit worden, hoe diep; wanneer en waarmee dient bemest, hoeveel mest; wanneer, dient gezaaid en gepoot; hoeveel en hoe; wat en welk soort? Er zullen natuurlijk allerlei fouten worden gemaakt, die zich zullen wreken in geringe opbrengst of in mislukten oogst. Er zal veel geld worden weggeworpen bij het teveel of

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5