ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 4 Mei 1917. l EERSTE BLAD. ^RECLAMES. brandweer. Samenstelling Regeeringsmeel Onveiligheid Vaarwater. Voorradtn Katosnafval. HooSvordering. NIEU WSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Wat is CZierlkzeesche Courant), ABONNEMENT. Prgi per drie maanden1,40. Franco per poet. 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Alionderljjke nummers- 0,05. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73*16 iAARfiANtt, N9 10001. Oiraoteuri A. J. DE LOOZE Jr. DK*siar.NaafdpailiotaaPi A FRAKXEL. ADVERTENT1EN. Van 14 regels 1 0,40. Elke regel meer0,10. Reolames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inseading op den dag ras uitgave vddr l.SO ure. Dit nummer bestaat alt 3 bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Den lezers wordt hiermede bericht, dat PRENTBRIEF KAARTEN van de Ramp die onze stad getroffen heeftverkrijgbaar zijn bij de Firma R. W. J. OCHTMAN, op de Appelmarkt. Gasfabriek te Zierikzee. Gedurende April 1917 bedroeg ge- middeld Calorische waarde steenkoolgas, her leid tot 760 m.M. en 15° C. 5116 cal. Lichtkracht steenkolengas, volgens aanwijzingen van den Jetphotometer 14,116 Eng. kaarsen. Soortelijk gewicht 0,4111. Giroud 121. DE DIRECTIE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van de ingezeten, dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft opgedragen aan de ingezetenen mede te 'deelen, dat Zg met groot leedwezen de berichten betreffende de ramp, welke deze gemeente heeft getroffen, heeft vernomen en Hoogstderzelver oprechte deel neming over te brengen aan de slachtoffers. 3 Mei 1917. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENQIRSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder hem heeft opgedragen van Hoogstderzelver deelnemende belangstelling te doen blgken in het groote onheil, dat met zulke rampzalige gevolgen deze gemeente heeft getroffen. 3 Mei 1917. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbe maken bekend, dat door hen zijn aangewezen tot V OPPERBRANDMEESTER, 1 de heer Adrianns Johannes Ribbons Pz. en tot diens Adjunct de heer Pieter Marinus Panny, die hunne function hebben aanvaard. Zibbikzbe, 1 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende cironlaire van den Minister van Landbouw, N8 verbeid en Handel van 30 April j.l., no. 59599/36. Ónder verwgzing naar mjjne circulaire van 14 Maart j.l., no. 54961/36, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, heb ik de eer U mede te deelen, dat buitenlandsche rogge, gebezigd voor de bereiding van Regeeringsmeel, zal worden vervangen door mais, zoodat de samenstelling daarvan zal zgn: 477a% ongebnild tarwemeel. 15°/o ongebnild maismeel. t 30 aardappelmeel. 7Va tarwezemelen of tarwegrind. De prijs van ongebnild meel bljjft ongewijzigd. Zibbikzbe, 2 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee brengt bet navolgende bericht, betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben. Schietoefeningen met geschut zullen gehou den worden op 8 Mei 1917 en zoo noodig op 9 en 10 Mei d.a.v., telkens na ln.30 N.M. vanaf de Zuidwestkust van Voorne. Onveilig is da sector beschreven met een straal van 13 K.M vanaf den toren van Roekan je, in het Noorden begrensd door de ljjn loopende vanaf genoemden toren in W.lgke richting en in het Zuiden door de lijn loopende vanaf de zwarte tonnen van het Sljjkgat. Op de dagen waarop geschoten zal worden zal een roode vlag waaien vanaf de torens van Goedereede en Oostvoorne. Wanneer de roode vlag waait zal het betref fende onveilige gebied gesloten zjjn voor alle particuliere vaartuigen na des middags lu.30. Zibbikzbe, 4 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Da BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende cironlaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 30 April j.l., no. 35232, afdeeling Handel: Ik heb de eer U te verzoeken ingevolge artikel 9, eerste lid, der Distributiewet 1916 van alle handelaren en fabrikanten in Uwe gemeente, welke daartoe naar Uwe meening in aanmerking komen, opgave te vorderen van de bg hen op 7 Mei a.s., bg den aanvang van hunne zaken, aanwezige voorraden katoenafval. Ik verzoek U de uitkomsten van het ingestelde onderzoek uiterlijk op 14 Mei a s. toe te zenden aan de Ngverheidscommissie, Stadhouderslaan 102, alhier. 1 Met het oog op den inhoud van bovenstaande, worden belanghebbenden, die daarvoor in aan merking komen, verzocht hunne opgaven vóór den 10 Mei e.k. in te leveren bg den Burgo- meester. Zibbikzbb, 2 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN} RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hun toekomende gelden wegens gevorderd hooi, ter secretarie in ontvangst kunnen worden genomen. Zibbikzbe, 4 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. ZUID-AFBRIKA. De eerste Meidag is in Zuid-Afrika rustig voorbijgegaan, behalve in Johan nesburg, waar een groote menigte rel letjes beeft gemaakt. Na door de straten tex zijn getrokken onder het zingen van vaderlandsche liederen, hebben de betoogers, voorstan ders van den oorlog, een openlucht-ver gadering tegen den oorlog in de war gestuurd, het spreekgestoelte, dat tegen over het stadhuis was opgericht, ver brand, den vredesapostel verjaagd, een inval gedaan in het internationaal soci alistisch bureau en de daar gevonden papieren vernield. ENGELAND. De koning heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij er' bij alle onderdanen op aan dringt, om het ver bruik van meel, brood en graan in het algemeen te verminderen. Bij "de eigenaars van paarden dringt hij er op aan de paarden niet meer met haver, en andere granen te voeren. De koning is er van overtuigd, dat het beste en zekerste middel om den oorlog spoe dig tot een goed einde te brengen is, niet onnoodig graan te verbruiken. In 't Lagerhuis heeft Macnamara in antwoord op een vraag gezegd: Het is niet juist, dat de nieuwe stoomboot- dienst van Nederland naar Southwold door een regeling tot stand is gekomen. iWij zijn natuurlijk geen partij geweest bij een regeling met de Duitsche regee ring. De Engelsche regeering heeft alleen toestemming gegeven aan dc Ned. regeering om voor een beperkt aantal reizen een stoomschip te zenden, ten einde eenige Nederlandsche passagiers en zeelieden, die in Engeland „gestrand" zijn, te halen. Vracht of post zal in geen van beide richtingen worden vervoerd en ook geen passagiers van Nederland naar, Engeland. DUITSCHLAND. In den Rijksdag diende de conserva tieve fractie de volgende interpellatie in: Het besluit van het sociaal-democra tisch partijbestuur, waarin de eisch ge steld wordt een gemeenschappelijken vrede zonder annexaties en oorlogs schadeloosstelling te sluiten, heeft, daar het standpunt van den rijkskanselier te dien opzichte niet duidelijk is, in breede kringen van het Duitsche volk groote onrust gewekt, daar het sluiten van zulk een vrede weliswaar met de internationale principes, maar niet met de levenseischen van het Duitsche volk zou overeenstemmen. Is de rijkskanselier bereid, over zijn standpunt ten opzichte vandit besluit opheldering te geven? KEDËBLAm IJMUIDEN. De nieuw gebouwde atoomtr&wler Y. M. 152 „WeBtland", die de vorige week voor het eerst naar zee vertrok, is Woensdagavond, zonder eenige waarschuwing door een Duitsche duik boot met granaten beschoten waardoor op het dek een ware verwoesting werd aangericht en èen der opvarenden aan het hoofd gewond werd. Onder een dichten kogelregen verliet de bemanning overhaast in de scheeps- boot het vaartuig en roc'de, terwql de granaten over haar heenvogen, naar de duikboot. De commandant nam de papieren van den schipper over en het dezen nauwelijks aan het woord komen, to3n hij wilde vragen om weer naar het schip, dat nog dreef, te mogen terug- keeren. Ook protesten, dat men Neder landers en in het vrije gebied was, hielpen niets. Van Woensdagavond half negen tot Donderdagmorgen vier uur dreven de schipbreukelingen in de boot rond. Toen werden ze opgemerkt door den stoom trawler Y.M. 98 „Frolin", die de twaalf geredden alhier binnenbracht. 's-GRAVENHAGE. De officier van justitie bij de rechtbank looft een be looning van f 500 uit voor dengene, die aanwijzingen kan doen, waardoor de moord op Zondag 4 Maavt j.l. gepleegd op den adjudant-onderofficier G. in de Alexanderkazerne te 's-Gravenhage, tot klaarheid wordt gebracht, Het 23-jarige meisje C. S., op wie Dinsdagochtend in haar woning aan de v. d. WVeldestraat door den 25-jarigen coupeur T. uit Rotterdam, met wien zij de verkeering had afgebroken, vier revolverschoten werden gelost, waarvan een haar slaap trof, is gisteren in het ziekenhuis overleden. IatarnoerlDgsktmp. SITTARD. Naar wij Vernemen, be staat het plan te SittarcVeen internee- ringskamp voor Duitschers op te rich ten. De kosten zijn geraamd op f60.000. MAASTRICHT. Hier ter stede heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld. Twee gebroeders, die al eens meer met de justitie in aanraking kwamen wegens mishandeling, kregen een woordentwist, welke later op straat werd voortgezet. De ruzie liep zoo hoog, dat het blanke wapen werd getrokken en de twee broers elkander te lijf gingen, met het nood lottig gevolg, dat een van hen een ge weldigen stoot in het onderlijf ontving. Haastig schoten voorbijgangers toe en droegen de gekwetste naar een apotheek. Haastig werd geestelijke en genees kundige hulp Ingeroepen en spoedig waren de dokters aanwezig, om den ge wonde het eerste verband aanteleggen. Inmiddels was ook de pastoor gekomen en daar de toestand van den gewonde van ernstigen aard was, werden hem terstond de laatste H. Sacramenten der stervenden toegediend. De man is daarop per brancard naar Calvariënberg overgebracht. Onmiddellijk na het misdrijf werd de verdachte zekere L. G., door de politie gearresteerd. De aanleiding tot den twist moet al weer gezocht worden in het bedrijf, dat helaas al zooveel rampen over Limburg gebracht heeft: de smokkelarij. VHERTOGENBOSCIL De gemeente raad heeft het voorstel van den heer Thijssen om het carnaval voor goed af te schaffen, aangenomen met 13 tegen 9 stemmen. De burgemeester, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, heeft aan den gemeenteraad meegedeeld, dat hij met ingang van 1 Juli ontslag heeft aan gevraagd. Eea oif-enoode guit. ZIERIKZEE. Een paard, bespannen voor een wagen van „De Dageraad" wenschte hedennamiddag in de werk plaats van den heer Admiraal een kijkje te nemen. In plaats van door de deur trachtte het door 't vensterraam binnen te komen, wat natuurlijk niet gelukte, maar alleen tengevolge' had, dat een ruit gebroken werd. Uit goede bron vernemen wij', dat op een desbetreffende vraag van den burgemeester naar aanleiding vau de zenuwachtige, spanning, waarin nog vele ingezetenen verkeeren, hem door de jeering geantwoord is, dat de aanslag naar alle waarschijnlijk op een ver gissing berust. Van verschillende kanten hoorden wij verbazing uitspreken, dat onze bur gemeester bij den bommenaanslag was weggebleven, en hij er zich geen zier van aantrok. Dit moet door iemand ge zegd zijn, die krachtens zijn betrekking in ambtsverhouding lot den burgemeester stond, en het dus weten kon. Wij ver nemen echter thans, dat Zijn Edelacht bare om half drie, dus dadelijk na het onheil, ter plaatse van de ramp was, binnen alle cordons geweest is, en ten slotte met den commissaris van politie alle aangevallen buurten is rondgegaan tot 4 of 5 uur in den ochtend. Moet men nu zelfs in zulke treurige omstan digheden nog lasteren^ met de heimelijke bedoeling zich zei ven daarmede om hoog te helpen? De bommenramp. Ontdaan van alle onnoodige opsmuk king en verheerlijking van personen is de droeve ramp, die de bevolking van Zierikzee in den onvergetelijken nacht Van Zondag op.Maandag getroffen heeft door ons "in de ar,orige nummers in/hoofd zaak geschetst geworden. Wat nu volgt, is een kleine aanvulling. Vooreerst zij medegedeelddat de militaire wacht aan het Hoofd, bij het vernemen van het snorren van het vlieg tuig, onmiddellijk de komst er van ge telefoneerd heeft, maar niet op 't vlieg tuig geschoten heeft, omdat zij zonder order van de militaire autoriteit daar toe niet de bevoegdheid bezit. Vervolgens zij nog gemeld, dat onze burgemeester, mr. A. J. F. Fokker, on middellijk, nadat het onheil hem bekend geworden was, zich naar de plaats van de ramp hegeven heeft, en vergezeld van den commissaris van politie aldaar zich van den omvang er van op de hoogte heeft gesteld. Hij heeft direct maatregelen genomen en aan allen, die dakloos geworden waren, bons verstrekt waarop zij eetwaren konden verkrijgen bij den heer De Vos, en voorts 't Zieken huis, het Politie-bureau en een lokaal in de vroegere school van den heer Van Ballegooijen voor hen beschikbaar ge steld. Ook was op de plaats van het onheil terstond aanwezig de opperbrandmeester de heer A. J. Ribbens, trachtend met verschillende burgers te redden, wat er le redden viel. Voorts zij nog het volgende gemeld: Naast de twee pakhuizen, die tenge volge van een bom in vlammen zijn opgegaan, bevond zich het huis, be woond door de twee hoogbejaarde ge zusters Douw. Het is ons gebleken, 'dat bij de red ding van genoemde vrouwen uit den neteligen toestand, waarin zij zich bevon den de deur van het woonvertrek was namelijk door het neergevallen puin niet meer te openen zich ook, en wel in zeer hooge mate, verdienstelijk heeft gemaakt de scharenslijper Lambertus Rommers, die de vrouwen naar buiten heeft gedragen, hierin geholpen dooi den heer 'Van Slooten, kapitein van de Zierikzeesche stoomboot. Nu wij toch van Rommers gewag maken, vestigen wij er de aandacht op, dat zijn scharen slijperswagen die in één der verbrande pakhuizen stond, geheel vernield is, en dat ook zijn piano-orgel ernstig bescha digd is. Gevallen zijn ons medegedeeld, waar uit bleek, hoe wouderbaarlijk sommige gezinnen aan den dood ontkomen zijn. IWij hebben reeds vermeld het alleszins merkwaardige geval van het echtpaar mr. Potvliet met kinderen. Het volgende vinde echter nog een plaats. Het gezin Van den Berge, hetwelk met negen kin deren het huis bewoont, gelegen vlak naast een der verbrande pakhuizen in de Molenstraat, is als een wonder ge spaard gebleven. Een zware balk is namelijk door het dak van het huis gevallen, en alhoewel de menschen op den zolder sliepen werd gelukkig nie mand gekwetst. Volgens een ooggetuige zijn de bom men in de volgende orde gevallen. De eerste bom viel op de pakhuizen van den heer Heuseveld in de Molenstraat, de tweede pp, het huis van het om ge- (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regeli 75 Cts.; elke regel meer 16 Gts. Bioglobin is een aangenaam smakend Haemoglobin-praeparaat Wie gebuikt BK Iliylobin wordt gebruikt door zieken en herstellenden, in gevallen van uitputting, lijders aan bloed armoede, bleekzuchtalgeheels lichaamszwakte enz. Wat is de Rif warkingvan" lo. Bioglobin wekt in de eerste plaats den eetlust op. Een likeurglaasje gebruikt vóór het eten bevordert de speeksel-afscheiding en daardoor den eetlust De spijsvertering wordt be vorderd, het voedsel wordt geheel ten nutte gemaakthet lichaam komt in beterconditief de patient neemt in kracht toe. 2o. Haemoglobin (hoofdbestanddeel van h*t bloed) wordt direct in den bloedstroom opgenomen. Proefflacon met literatuur op aanvraag gratis verkrijgbaar b\j de Chemische Fabriek „Eaergos'% Apotheker H. WINTER te kroningen. komen gezin Leij dekker in de St.-Do- musstraat, de derde in den tuin van no- taris Biermasz, de vierde op het huis van mr. Polvliet, de vijfde nabij de gasfabriek, waarvan de gashouder Zon dagnacht half drie meer dan 1700 kubieke 1 Meter gas inhield, en de zesde op I\ Ita. j De generale staf in Den Haag heeft thans uitgemaakt, dat de geworpen bom- men van Engelsch fabrikaat zijn. Vurig hopen wij, dat de Engelsclie vliegenier zich aan een vergissing heeft schuldig gemaakt en Zierikzee voor Zéebrugge heeft aangezien, zoodat van opzet, het welk een ernstige oorlogsdaad zou be- teekenen, hier geen sprake is. Ook hopen wij, dat Zierikzee voortaan voor vergissingen van dien aard gevrij waard mogen blijven, zoodat wij zoo- j wel wat ons leven als wat onze bezit tingen aangaat, veilig en vrij van angst f kunnen leven, dat het blij veil zal bjj de stoffelijke schade, die geleden is, en bij de drie slachtoffers, die wij hebben te betreuren. Het is een opmerkelijke lotsbescliik- icing, dat het gezin Leij dekker, hetwelk indertijd bij den aanvang van den Boe renoorlog Transvaal ontvluchtte, toch door een Engelschman gedood werd. Onze geëerbiedigde Koningin heeft aan den burgemeester alhier een krans aan den burgemeester alhier opgedra gen een krans te leggen op de graven' van Leij dekker en pleegkind op de Kath, Begraafplaats en een krans op 't graf van de vrouw van Leij dekker op de Prolestanlsche Begraafplaats. Onze afgevaardigde, mr. Patijn heeft volgens het Vaderland aan de regeering de vraag gesteld, of reeds vaststaat, van welke nationaliteit de vlieger was, die op Zierikzee bommen liet vallen, en welke stappen de regeering denkt te doen om vergoeding van de materiëele schade te verkrijgen. THOLEN. Nog een enkele mpsscïpcl- derij is lieden in werking, doch aai.' wegens het vergevorderde seizi a.o Zaterdag hare werkzaamheden. d' hoop, dat liet komende najaai leze industrie weer opnieuw zal herléven, hebben de mosselpelders reeds besloten bij het gemeentebestuur aanvrage te j doen tot het plaatsen van loodsen even I builen de kom der gemeente, vlak aan het water gelegen. Het is Le hopen, dat het gemeentebestuur met deze aan vrage accoord mag gaan. Voor de eige naars der toekomstige pellerijen zou dit i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1