ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE, Woensdag 2 Mei 1917. EERSTE BLAD. RECLAMES. Vordering Penlvmchten. laximnm-lnkfiopprijs Zeep. Levering en vervoer van Turf. NIEU WSTIJDINGEN. NED.-INDIE. Uit Stad en Provincie. (5E ier ikzeesche Courant). ABONNEMENT. Prg» per drie maanden f 1,40, Franco per po«t. 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afionderljjke nummer»- 0,05. VoMChjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73cta JAARGANG. - Na. 10000. Diraoteuri A. J. DE LOOZE Jr. Slitfasar.Haefdpadaotrari I. FKAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regels0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór S.IO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Den lezers wordt hiermede bericht, dat PREF TS RIFF- KAARTER van de Ramp die onze stad getroffen heelt, verkrijgbaar zijn lij de Firma R. W. J. OCHTUAN, op de Appelmarkt. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende 'circulaire van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel van 27 April j.l., no. 10117, 60 afdeeling B. Ten vervolge op mijne circulaire van 13. April j.l. no. 8577, heb ik de eer U mede te deelen, dat ten aanzien van bruine boonen en groene erwten voor zaad de navolgende regeling ia getroffen: Van de in mjjne circulaire van 15 Maart 1917, no. 12669/43, Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, genoemde peulvruchten wordt de overneming door het Rgk opgeschort indien het betreft: partgen, waarvan de eigenaar aannemeljjk kan maken, dat hg ze noodig heeft voor ge bruik als zaaizaad iu eigen bedrjjf; partgen, waarvan kan worden overgelegd een bewjjs, dat het gewas door eene provin ciale landbouwmaatochappg te velde is goedge keurd c. partgen, waarbg wordt overgelegd een bewjjs, dat zjj door een Rjjkslandbouwleeraar zijn goedgekeurd voor zaaizaad. Deze opschorting duurt voor groene erwten' tot 1 Mei 1917, voor bruine boonen tot 1 Juni 1917. Na dien datum vervallen ook de partgen groene erwten en bruine boonen voor de zaai in de overneming door het Rgk. Zierikzee, 30 April 1917-- De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGKRSKERKK. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 27 April j.l., no. 36333, afd. Handel: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, maakt bekend, dat in zgne beschikking dd. 24 April j.l., n°. 35396, afd. Handel Neder- landsche Staatscourant n°. 95) als maximum- inkoopprgs van zeep voor de gemeenten in gevolge art. 3 der Distributiewet 1916 in plaats van f 42,90 per 100 E.G., moet gelezen worden f 42,90 per 120 K.G. of f 35,75 per 100 K.G. Zierikzee, den 30 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 27 April j.l., no. 36396, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916. HEEFT GOEDGEVONDEN: vast te stellen de navolgende regeling. Artikel I. Het is verboden tarf uit de eene gemeente in de andere af te leveren of daartoe van de eene gemeente naar de andere te ver voeren. Artikel II. Het verbod, vermeld in artikel I, geldt niet voor fabriekstnif, vergezeld van eene verklaring van den Burgemeester der gemeente waar zjj is geproduceerd, houdende dat de turf fabriekstnrf is en vermeldende de hoeveelheid van de zending, de veenderij vanwaar zg afkom stig is en de bestemming of vergezeld van een ▼ervoerbewgs, afgegeven door of namens de Commissie voor de distributie van fabriekstnrf aau steen- en andere industrieën, ingesteld bjj beschikking van 3 October 1916. De Burgemeester, die bovenbedoelde verklaring afgeeft, zendt daarvan onverwjjld een afschrift aan den Directeur der Rgkskolendistribntie. Artikel III. Het verbod, in artikel I, geldt niet voor andere turf dan in artikel II bedoeld, wanneer de zending vergezeld is van een toe- wjjzingsbiljet, afgegeven door of namens den Directeur der Rjjkskolendistributie. Zierikzee, 30 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Bij het departement van koloniën is ontvangen een telegram van den gou- vern.-generaal van Nederlandsch Indië, blijkens hetwelk de resident van Bali en I.ombok aan de Indische regeering te volgende eindcijfers heeft gemeld om trent dc in Januari j.l. plaats gehad hebbende aardbeving op Bali: 1358 per sonen gedood en vermist; 1060 personen gewond; 64.000 woningen en 10.000 rijst schuren verwoest; geldelijke schade to taal 1 a I1/2 millioen gulden. AHERIKA. De Vereeuigde Staten sullen binnen kort aan België een leening verstrekken. Het bedrag wordt bjj benadering op 150,000 millioen dollar geschat. De Senaat heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, be helzende, dat de regeering wettig het recht heeft om schepen van den vijand, die zich in Amerikaansche haven be vinden, door het departement van scheep- yaart in bezit te ,doen nemen. GRIEKENLAND. De marteling van het Grieksche volk duurt voort, door de blokkade, die nog steeds met dezelfde strengheid wordt toe gepast door Frankrijk en Engeland met politieke bedoelingen. Dagelijks komen gevallen voor, dat inenschen van hon ger sterven; het aantal bedroeg 25 in Januari, 26 in Februari, 49 in Maart Verder zijn in verschillende plaatsen nog personen gestorven yan uitputting. De visschersvloot wordt door de ge allieerden geconfisceerd, zoodat ook dc visscherij stil ligt. Het volk echter blijft vastberaden tegenover de steeds stijgende eisclien der Entente. Bij een betooging op 21 April in Athene en den Piraeus heeft het volk opnieuw zijn gehechtheid getoond aan koning Konstantijn: de Temps bevat de motie tegen de amnestie voor de revolutionairen, op die meeting aangenomen: „liet Ilellecnsche volk wil liever zi^n land veranderd zien in puinhoopen en asch, dan in zijn midden le ontvangen de personen, die zijn nationale eer heb ben geschonden, die zijn kinderen heb ben gedood, de verraders, die met geweld de vrijheid hebben onderdrukt, degenen die oorzaak zijn van alle beproevingen en een afgrond hebben doen ontstaan tusschen de beschermende mogendheden en het land, die verraden hebben wat voor de natie en het volk .het heiligst was en de grondslagen van den troon hebben ondermijnd van hom, die voor liet volk een heilig en roemrijk probleem is, die de nationale geschiedenis van 30 eeuwen heeft bekroond, die de bevrijder en redder was van ons groot en roemrijk vaderland". RUSLAND. Het St.-Peter»burgsche tolegraaf-agent- sehap meldt: Ingevolge etappen van afgevaardigden van 't tweede leger, die opsluiting van den vroegeren tsaar in de Peter en Paulsvesting eischten en wegens pogingen van de omgeving van den tsaar, om de hem bewakende soldaten voor zijn zaak te winnen, had de uitvoerende commissie uit de arbeiders besloten een onderzoek naar de bewaking van Nico- laas II -in te stellen. Blijkens nadere berichten zullen de uitkomsten van dit onderzoek waar schijnlijk de overbrenging van den vroegeren tsaar en zijn gemalin naar St.-Petersburg tengevolge hebben. Naar de Frankf. Ztg. over Skandi- navië verneemt, zijn de landgoederen Livadia en Messandra door den Staat genaast. Er zullen herstellingsoorden voor soldaten van gemaakt worden. NOORWEGEN. Naar Nationallitcnde meldt, hebben de postbeambten zich bij de toonbewe ging der staatsambtenaren te Cüristi- anin aangesloten; ook de spoorwegarbei ders dreigen aan de stakingen mee "te zullen doen. NEDERLAND. TILBURG. Zondagavond heeft zekere Maas een Duitschen deserteur doodgesto ken. Bij een ontmoeting op straat bracht M., na een nietig woordenvcrschil, den deserteur Bunke, afkomstig uit Dussel- dorf, verschillende messteken in borst en rug toe. De verslagéne is kort daarna overleden. Hij had M. niets in den weg gelegd. De dader, die reeds meermalen met politie en justitie in aanraking kwam, werd gearresteerd. Een jubileum. ZIERIKZEE. Het was gisteren de ge denkdag van het feit, dat vóór 50 jaren alhier een correspondentschap van de Nederlandsche Bank wérd gevestigd. Waar in die 50 jaren steeds een lid van de bekende familie Dc .Crane aan het hoofd van dit couvspr - 'entscliap IVeeft geslaan, heeft dc agent''van de Nederl. Bank le Middelburg, onder wiens agent schap het kantoor Zierikzee ressorteert, den tcgenwoordigen correspondent, den heer W. C. de Crane, die reeds 32 jaar het kantoor heeft beheerd, op zeer waar- deerende wijze gehuldigd en hem een bloemenhulde doen toekomen. Dat hel correspondentschap voor de ingezetenen van Schouwen en Duiveland van groot nut is, behoeven wij niet in het licht le stellen. Alleen wenschen wij te wijzen op de lofwaardige welwillend heid en tegemoetkoming, die ten opzichte van allen, die zich tot bet correspondent schap wenden, betoond -wordt. Nog een jubileum Jacoba Maria van der Vale zal den 4den 'Mei den dag herdenken, waarop zij een veertig jaar geleden bij de familie Ochtman op den Dam alhier in betrek king trad. Dit is voorzeker een niet aller- daagsch jubileum, waardig '11 feestelijke herdenking. De bom-aanslftg op Zierikzee. Maandagnacht heeft ccn niet gering deel der bevolking den nacht wakend en op straat doorgebracht. De Belgische vluchtelingen stonden meerendeels ge pakt en gezakt, teneinde bij de eerste nadering van een bommenwerpende vliegmachine le kunnen vluchten. Op de Nieuwe Haven alhier stond een dichte volksmassa naiu- het nachtelijk luchtruim te turen, en inderdaad nam men daar vliegtuigen waar, waarvan het aantal echter zeer verschillend wordt opgegeven. Deze waren op verren af stand, vermoedelijk 'aan de Vlaamsche kust, en schenen in een hevig gevecht gewikkeld le wezen. Althans het vuren werd duidelijk gehoord en ook waarge nomen. Wat de stoffelijke schade betreft, die hier 'door de bommen veroorzaakt is, deze wordt op f 100.000 geraamd. Het aantal woningen, door de hommen ver nield of zeer ernstig beschadigd, be draagt omstreeks veertig. liet aantal min of meer beschadigde huizen be draagt 300. Vermeld mag nog worden, dat ook de militairen zich dapper geweerd hebben. Uit de woning, die naast de in vlammen opgegane pakhuizen gelegen is, en die op het punt van instorten stond, wer den door de sergeanten Mink, Romeijn, Teilekamp én door den soldaat Luiken twee zeer bejaarde vrouwen gered. In de puinhoopen van het door een bom vernielde woonhuis van het zoo jam merlijk omgekomen echtpaar Leijdekker in de St.-Domusslraat, werden gelds waardige papieren tot een bedrag van ongeveer f 2000 gevonden. Behalve de Commissaris der Koningin en de Schout-bij-Nacht van Zeeland, die Maandag in den voormiddag met de spoorboot hier aankwamen, is Maandag avond de afgevaardigde van ons kies district, mr. R. J. H. Pa tij n, hier aan gekomen, die zich terstond van alles persoonlijk op de hoogte stelde. Vele vreemdelingen bezoeken de plaats van liet onheil. Het staat vast, dat zes bommen ge worpen zijn. Een bom viel op de woning van mr. II. Polvliet en richtte daar een ontzet tende verwoesting aan. Stukken er van baanden zich een weg door het bed, dat beslapen werd, en maakte vervolgens een groot gat door den vloer. Ook liet bedje, waarin een der kinderen sliep, was geheel verwrongen. Het kind bleef als een wonder gespaard. Alleen eenige schrammetjes kreeg het. Een tweede bom viel in den tuin van notaris Biermasz, maakte daar een ont zettend groot gat, verwoestte serre, tuin huis en een groot deel van het achter huis. Een derde bom viel op het huis in de St.-Domusstraat, hetwelk door het. gezin Ley dekker bewoond werd, kwam terecht 'in het slaapvertrek en doodde het gezin, waarvan de overblijfselen door de kracht der explosie werden weg geslingerd, zoodat men deze op ver schillende van de woning ver verwij derde plaatsen vond. Een vierde boin kwam terecht inéén der pakhuizen in de Molenstraat, ver oorzaakte daar brandzoodat in een ommezien beide pakhuizen in lichte laaie stonden. Geen huis bijkans in dé- Molenstraat bleef tengevolge van de lievige uitwerking van deze bom ge spaard. Een vijfde bom viel in liet water achter de woning van den directeur der Gasfabriek, terwijl de zesde* bom terecht kwam op Maltha, dicht hij het Joodsche kerkhof. Van de zes bommen waren er dus vier treffers. De Koningin heeft dadelijk na het bekend worden van de ramp, die onze gemeente getroffen heeft, telegrafisch den burgemeester, 1111*. Fokker, van liaar deelnemende belangstelling 'doen blijken. De algemeene opinie is, dat de bom men door een Engelsch vliegenier, die Zierikzee voor Zeebrugge aanzag, op onze gemeente geworpen zijn, zoodat opzet geheel uitgesloten is, en hier slechts van 'n vergissing sprake kan zijn. Maar onderlussclien heeft die vergissing aan een braaf gezin het leven gekost om van de aangerichte verwoesting en den veroorzaakten schrik niet le spreken. Met de redactie van h,et Algemeen Han delsblad zijn wij het in deze volkomen eens, waar zij zegt: evenzeer als wij van een duikboot eisclien, dat zij geen schip aanvalt, voor zij zekerheid heeft met een vijand te doen te hebben, even zeer mogen wij van een vlieger eischen, dat bij geen stad zal aanvallen voor hij zekerheid heeft met een vijandelijke sterkte te doen te hebben. De stukken van de bommen zijn door de militaire autoriteiten onmiddellijk naar Den Haag opgezonden; er is reeds voldoende materiaal gevonden om te be slissen, tot welke nationaliteit de vlieger behoort, die de bommen óp onze ge meente geworpen heeft. Amn d-*n handel, en aan een ieder, die er belang bij heeft, zij ter voorkoming van teleurstelling en onnoodige kosten medegedeeld, dal dc tram, die ten 4,25 des namiddags uit Zierikzee vertrekt, geen post (dus noch brieven "noch postpakketten) meer ver voert. SGHARENDIJKE. Maandagavond zag men van hier drie vliegtuigen en kort daarna daagden er nog vier aïidere vlieg machines op, waarna tussclicn deze een luchtgevecht werd gevoerd. Men meende te zien, dat ccn der machines in brand geschoten werd. BURGH. Op 1 Mei 1.1. was de heer C. Fondse alhier 25 jaar werkzaam als landbouwersknecht op de hofstede „dc Zeeuw" le Burghsluis. De familie van Zuijen meende dezen dag niet onge merkt te mogen laten voorbijgaan en schonk den jubilaris een zilveren remon toir horloge met ketting. De heer Fondse was éérst werkzaam in dienst van den heer G. A. van Zuijen, thans van den heer A. van Zuijen. BROUWERSHAVEN. Zaterdagavond ontstond bij G. Slager een begin van brand, vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van een stel bedsteegor dijnen aan een brandend kaarsje. Mei behulp van buren kon de brand ge- bluscht worden. STAVENISSE. In de gisterenmiddag alhier gehouden gemeenteraadsvergade ring werd na goedkeuring der van wegc de vereeniging lot zekerheidsstellen van verplichte ambtenaren gestelde borg- tocht-gemeenle-ontvanger, als zoodanig beëedigd de heer J. van Oost. RECHTZAKEN. De Hooge Raad deed uitspraak op het Terzoek van W. H. Broekhuys, redacteur van De Handelsprotector te Rotterdam, om herziening van het vonnie der Recht bank te Rotterdam van 6 Maart 1917, waarbij hg wegen» oplichting door een reeder te bewegen tot afgifte van f2000 zich voordoende als accountant is ver oordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf met vermindering van 3 maanden voofloopige hechtenis. Hot verzoek werd niet ontvankelijk verklaard. Landbouw en Veeteelt. Zeeuwsche Landbouw-MaatsehappQ. Te Gopb is Maandag de hoofdbesfcnurs- vergadering der Z. L. M. gehouden ouder voorzitterschap van jhr. Van Vreden- burchte Tholen. Het dagel. bestuur is gemachtigd de noodige stappen te doen, ten einde te komen tot de oprichting van een land- bouwhuis. In antwoord op een verzoekechrift aan den minister betreffende den prijs yan aardappelen, was de mededeeling ont vangen, dat de mogelijkheid blijf' be staan de prijzen voor eenige soort i te verbeteren; bepaalde toezeggingen Kon den nog niet worden gegeven. Van den commissaris der Koningin in Zeeland was een vraag ontvangen, met welk bedrag de hooikosten verhoogd moeten worden om de vervoerkosten te kunnen dekken. Er is dus kans, dat die kosten over 1916 vergoed worden. Besloten werd den commissaris nader te adviseerer». Algemeen bleek men ontevreden inzake de hooivórderiDg voor militairen in Zee land. De hooivorderiDgskapitein heeft vroeger op een vergadering van het hoofdbestuur wel een norm vastgesteld en velen meenden daarom niet meer te moeten leveren, doch kwamen later be drogen uit. Het is dikwijls 01 mogelijk alsnog de verlangde hoeveelheden te leveren. De heer Van Westen deelde jede, dat er in Overflakkee nog ruimschoots handel in hooi tegen hooge prijzen wordt gedreven. Niet minder dan 9 schepen vertrokken dezer dagen met hooi van Dirksland. De heer Boogert wees er op, dat Zee land te sterk wordt aaogepakt in ver gelijking met Holland. Ia Z^land moet men leveren en heeft men niets, in Holland blijft men met schuren vol zbten. Het dagel. bestuur zal de kwestie nog eens nader onder de ooger. yen Tal van landbouw-rs hehhen p«ti"»leum en benzine voor het dorschen. van den oogst. 1916 aangevraagd. De olie is ver strekt, de benzine gedeeltelijk. Voor 1917 worden nieuwe maatregelen getroffen. Een onderzoek zal worden ingesteld naar hen, die daaraan allereeTstx behoefte hebben. Loondorschers worden daarbij met landbouwers geljjk gpgteld. De keuringsdata voor paarden voor de regelingscommissie, werden vastgesteld. De secretaris-pennirgmeester, de heer Tj. B. E. Kielstra, die voor jaar benoemd was, werd met algemeene stam men voor vast benoemd. De volgende algemeene vergadering zal te Goes worden gehouden. De rekening over 1916 sluit, met. een goed slot van f 130916 Het aantal leden bedraagt thans ruim 3300. In de laatste maanden traden ruim 200 leden toe. Tot leniging van de ramp, veroorzaakt door den watersnood 1916, zijn door de Maatschappij, op verzoek van het Ned. Landbouwcomitégelden ingezameld totaal f 11.825,36|. Goedgekeurd werd, dit af te dragen aan de ommiesie van beheer van het Watersnoodfonds van het Nfd. Landbouwcomité. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Tweetal: Te Feerwerd (Gron.)F Mooi te Tricht en H. G. Rozeboom te E''gel- bert (Gr.). Beroepen: Te Blauwkapel, N. \/ar- molta Nz. te Neerlangbroek. Te Zut- phen C. J. van Paassen te Delfzijl. Te Delfzijl F W. G. Verheul te Zeerijp. Bedankt: Voor Raüdwyk c.a., J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. Voor Kesteren (toez.), J. H. van Paddenburgh te Staphorst. Voor Groot-Ammerg K. J. van den Berg te Putten. Voor Sybekarspel D. v. d. Most van Spijk te Oost- en West-Graftdyk. Aangenomen naar Batenburg J. M. S. Bal jon, cand. te Rotterdam. OUD-VOSSEMEER. De. Am. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1