BIJ VOEGSEL AFKONDIGING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Uit Stad en Provincie. beboorende bfl de ran MAANDA6 30 APBIL 1917, no. 9999. Het HOOFD van liet Plaatselijk Bestuur te Zieriezee maakt bekend, dat door den beer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard bot kobier der Personeele Belasting No. 3, belait.ingjaar 1917, 't welk op beden aan den beer Ontvanger der Directe Belastingen albier wordt ter band gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zieriezee, deii 28 April 1917. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voornoemd, W. C. DE CRANE, Wetb., l.°-Burgemeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieriezee maken bekend, dat bet primitief kohier der belasting op de bonden dezer gemeente, over bet dienstjaar 1917, op den 20 April' 1917 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op beden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van beden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in berinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van bet kobier, de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden nii die uitreiking de aangeslagenen tegen bun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papieralsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zieriezee, den 30 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WIT! ERMANS, Seoretaris. De BURGEMEESTER van Zieriezee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 2 Mei 1917, des namiddags te 1,30 uur, op bet Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeeliugenl Voorloopige vaststelling. 3. Pensioensgrondslagen Gemeente-Ambte naren. 4. Benoeming Raadscommissie reclames Hoof delijken Omslag en Hondenbelasting 1917. 5. Benoeming leden en plaatsvervangende leden stembureaux. 6. Benoeming leden en plaatsvervangende leden sièmbureaux 2e Kamer en Ge meenteraad. 7. Primitief kobier Hoofd. Omslag 1917. Zieriezee, den 30 April 1917. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. VolksTorg.derlog oror do duurte tui kolen. ZIERIKZEE. Zaterdagavond werd in het hotel „De Faam een talrijk bezochte volksvergadering gehouden, uitgaande van de afdeeling Zierikzec der S. D. A. P. De heer Perrels, voorzitter van ge noemde afdeeling, leidde de vergade ring, die, gelijk hij in zijn openings woord mededeelde, bijeengeroepen was door den drang der omstan digheden, wijl de kolen, die hier ge distribueerd worden, in vergelijking met andere gemeenten op dit eiland veel ie hoog in prijs worden verkocht. Ook zou gesproken worden over hel woningvraagstuk. Voor woningbouw wordt toch hier niéts gedaan, zoodat in deze gemeente gebrek aan huizen hcerscht. Hij gal' hierop het woord aan den liecy," Bolder, die den rijz- demokraten verweet nooil wat voor de arbeiders ie hebben gedaan, maar hen wel tegengewerkt hebben. Toen door hen staalspensionneering ge- propagandeerd werd, hebben de vrij- zinnig-demokraten hun medewerking geweigerd; toen spr. voor de Prov. Staten gecandideerd was, vonden dc vrijz.-demokraten hem niet geschikt. Het ontluikend demokratisch léven werd door hen gefnuikt. In 't begin van den oorlog" moest volgens de vrijz.-demokraten alles maar uitge voerd worden,opdal het nationaal vermogen zou vergroot worden. De loonen zouden stijgen en 'duurteloe- slag moest gegeven worden, een en ander was een tegenwicht tegen de stijging der levensbehoeften. De land bouwers' van Groningen echter wei gerden 'den arbeiders loonsverhoogirig op grond, dat als die verhooging er eenmaal was, zij van blij venden aard zou wezen. .Wijl de andere partijen niets doen, moeten de socialisten alles doen. Door hun toedoen zijn de melkprijzen al hier verlaagd. Dc burgemeester deetl liet aanvankelijk voorkomen, alsof wij vroegen om meer melk, en niet 0111 goedlcoopere melk. .Wat 't levens- niiddelenbureau betreft, hetwelk na onze. vergadering gekomen is, dit werkt hier goed. Maar daarin mogen geen arbeiders ontbreken. Over de kolencommissie moet hij tot zijn leed wezen liet ecu en ander zeggen, nu ér niemand anders is, die het doel, nu geen notaris of predikant, die in slede van de rijken" naar dè o'ogen' té kijken voor dc verdrukten opkomen moest, zich de zaal; der arbeiders aantrekt, en nu ook de rechters, die voor recht en rechtvaardigheid veel moesten gevoelen, stilzitten. Spreker wit beginsel tegenover be ginsel stellen. .Wanneer dc kolenhandelaren veel verdienen, dan is dit tengevolge vail de goedheid van den burgemeester. Het beginsel van den burgemeester is, dat hij de distributiekosten wil verhalen op de kolenprijzen, terwijl de soc.-demokraten die kosten trach ten te dekken door verhooging van den hoofdelijken omslag. In 't laatste geval betaalt de rijke er meer aan dan de arme. Wat de burgemeester nu 'doet, is niet in 't belang van de mingegoedeu. De steenkolencommissie stelde den prijs van de cokes al dadelijk op f 1,40, omdat de prijs in Amster dam, Utrecht, Rotterdam ook op f 1,40 gesteld was. Zierikzee behoefde niet demokratischer te wezen dan die groote steden. Maar waarom doen zij dan ook niet, wat men in die groole steden doet. Voor de onbe- middelden toch in Utrecht b.v. is de prijs van de cokes op f 0,60 be paald. Spreker geeft eep opsomming van de prijzen der kolen in verschillende gemeenten van Schouwen en Duive- land. Daaruit blijkt, dat zij in al die plaatsen, waaronder er zijn, die moei lijker té bereiken zijn dan Z.zee, be duidend lager zijn dan hier. De kolen zouden hier f 1,60 a f 1,70 moeten kosten in plaats van f 2,40. Tegen de hooge steenkolenprijzen moet gepro testeerd worden. Deze moeten terug gebracht worden lot de offficiëele maximum-prijzen. Kan de steenkolen- commissie dit niet, dan moet door de verhooging van den hoofdelijken omslag er bij gelegd worden. Spreker stelt de volgende motie voor: De vergadering, door de afdeeling Zierikzee van de S. D.A. P. op 28 April in liet hotel „De Faam" belegd, geeft te kennen: 1°. dat zij niel begrijpt, waarom hier de kolenprijzen twee of dfic kwartjes hboger moeten zijii dan in omliggende gemeenten, waarheen het vervoer zeker nog duurder is; 2°. dat zij den prijs, zooals die op 8 Januari door liet kolendistributie- kantoor is vastgesteld speciaal voor Zierikzee, n.l. f 1,70 voor eierkolen en f 2, voor kachelkolen, al veel te hoog vindt, gelet op den offficiëelen maximum-prijs; 3°. dat zij echter thans er heelemaal niets van begrijpt, nu de boten tegen f 2,40 gaan. De vergadering dringt er op aan: a. dat van den georganiseerden arbeiderskant leden toegevoegd wor den aan de levensmiddelencommissie en voorts aan de steenkolencom missie; b. dat de burgemeester, als hoofd der gemeente en voorzitter der com missies, krachtige pogingen zal in het werk stellen om den kolenprijs terug te brengen op den officiëelen maximum-prijs; c. en dat de prijs der cokes sterk zal worden verlaagd. De voorzitter stelt de moeilijkheden in het licht, waarmede de menschen tegenwoordig hebben le worstelen. Gas mag slechts in beperkte mate gebruikt worden, petroleum is er niet, kolen zijn schaarsch, brood verkrijgt men niet voldoende. En er moet toeti eten gekookt worden. De arbeider heeft behoefte aan een warm mid dagmaal. En om dat te kunnen be reiden, moet men toch kolen hebben. De heer Brouwer vraagt, of men om verbetering te verkrijgen zich tot den Minister gewend heeft. De heer Bouter: Vroeger heeft men zich tol den Minister gewend, en deze heeft vastgesteld, dat 'n speciale maximum-prijs voor Zierikzee zou gelden. Als de vergadering de pro- leslmolie-aanneemt, dan wordt deze aan de hoogc autoriteiten opgezonden, den. Een stem uit de vergadering: De cokes kosten aan de gasfabriek maar zeven stuivers en wij moeten f 1,40 betalen. De heer Bouter wenscht nog «en zaak aan te roeren, die niet op tost strooibiljet vermeld stond, 't Kamer- lid, de heer ,Van den Tempel, wjas uitgenoodigd te spreken over hel Fonds tot verzekering tegen werke loosheid. Maar deze was verhinderd. De houding van den gemeenteraad in deze belangrijke zaak aangenomen is niel te prijzen. Als Zierikzee tol dit fonds ware toegetreden, ware zij niet de eerste geweest, want vele groote en kleine gemeenten zijn in deze reeds lofwaardig voorgegaan. Aan het hoofd van ons gemeente bestuur staat het liberale Eerste Ka merlid, mr. Fokker, en deze heeft bewerkt, dat de gemeente niet tot dit Fonds toetrad. Gewagend van den woningnood zegt spreker, dat bij het veelvuldig koopen en verkoopen van huizen niemand nu zeker van zijn woning is. De huiseigenaren hebben hier het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5