ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 30 April 1917. LevensmiddeleB-Bn reao Zierikzee. EERSTE BLAD, De Oorlog. NIEU WSTIJDINGEN. Uit Stai @b Provincie. (Z lerlkzeesch Cour an t% ABONNEMENT. Prjj» per drie maanden t 1,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per jaar-10, Alionderlyke nummers - 0,05. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73sts JAARGANG!, (Sa. 9999. niraotouri A. J. DE LOOZE Jr. Uii(eeep.Nee(dpedulHe A. FRAHXEL. ADVERTENTIEN. Van 1—4 regels I 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reolames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Uaeading op den dag van uitgave vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ven het WeBtelflk oorlegstooaeel. PARIJS. Tusschen St.-Quentin en <le Oise vrij hevige artillcrieactic. In de richting van Laffaüx beproefden de Duitschers echter le vergeefs ccn overval op de vooruitgeschoven Fransche posten. In Champagne vrij groote artille- rie-actie. Een Duitschc aanval, voorafgegaan door een hevig bombardement en ge richt tegen een Fransche loopgraaf ten oosten van Auberive, werd ge broken door het afsjtiitiugsvuur der Fransche mitrailleurs. Op den linker-Maasoever drong een Fransch detachement door in de Duit sche Linies in den sector van hoogte 304 en bracht krijgsgevangenen mee terug. (Volgens de laatsle berichten bevat de hoeveelheid materiaal, door de Fransche troepen buitgemaakt in den loop van den slag, die op 16/4 begon 175 zware en veldkanonnen, 412 mitrailleurs, 119 loopgraafkanonnen. Het totaal aantal krijgsgevangenen is lot dusver 20.780. LONDEN. De Engelsche troepen deden in den vroegen morgen een aanval 'op een front van vele mijlen ten noorden van de Scarpe. Zij ont moeten duchtigen tegenstand, maar maken goede vorderingen. De strijd duurt voort. BERLIJN. Aan beide oevers van de Scarpe zette de vijand de sterke beschieting van onze stellingen en het achtergelegen terrein voort. Wij bestreden met duidelijke uitwerking de Engelsche batterijen. Bij Monchy mislukten verschillende aanvallen der Engelschen, met zware verliezen voor onze liniën. 'Na 't trommelvuur is verder bi]na aan hel geheele front de infanterie- strijd opnieuw ontbrand. De gevechtspositie is bij afwisse lend krachtig vuur gelijk gebleven. Bij Braye mislukte een Fransche aanval. Bij de hoeve van Hurtebise werden dén vijandelijken aanvalstroe- pen bij welgeslaagden afweer gevan genen en materiaal ontnomen. Aan den Brimont en ten "noorden van Reims mislukten verkenningsbewe gingen van den vijand. daetemela breekt de betrekkingen mot Dattsehland af. Een telegram uit Guatemala meldt officieel, dat de diplomatieke be trekkingen met Duitschland afgebro ken zijn. Amerika en FrankrQk. Naar Havas meldt, hebben de Ame rikanen volgens den correspondent van de Petit Parisien te Washington op schitterende en uitbundige wijze iViviani en generaal Joffre ontvangen. Het is een buitengewoon geestdriftige betooging geweest op straat, toen de Fransche: missie met Loutius voorbij reed. De raatsoeaeerlag der aeutralen, 'Aan de Britsehe ambassade te Was hington zijn ingewikkelde handels- vraagstukken op niet-formeele wijze behandeld. Tot de meest urgente vraagstukken behoort de voortzetting der rantsoeneering van Nederland cn Skandinavië op zoodanige wijze, dat de invoeren dier landen niet meer naar Duitschland kunnen gaan; en voorts de belemmering der Duitsche propaganda door 'n handelscontröle in Zuid-Amerika. JAPAN. Uit Tokio wordt aan de Roeskoje IWolja gemeld, dat de schouwburg te Nagasaki in vlammen is opgegaan. Er zijn 70 personen bij omgekomen cn ruim 400 gewond. Te Osaka zijn de douaneloodsen afgebrand, waar- Dé COMMISSIE van BIJ>TAND vestig't de aandaelit van het publiek daarop, dat de hier aangevoerde Vischsoorten moeten worden verkocht als volgt: Alle Schelvisch tot de lengte van 37 c.M. 14 Alle Gul tot de lengte van 55 c.M. 14 Alle Wijting (van iedere grootte) 131/, Alle Poon (z g. kleine poon, niet de roode poon) Alle Schol lengte van 20 tot 35 c.M. cent, tier pond. Alle Engelsche Bokking Alle Pekelharing Alle gemarineerde Haring Alle Zuiderzee-Bokking (zacht) staartvin Alle Zuiderzee-Bokking staartvin Alle Spiering J3 14 5 4 6 cent per stuk. zonder (hard) zonder 21/, u V u 11 cent per pond. door belangrijke mntericele schade is aangericht. GRIEKENLAND. Het Journal de Genève meent Ic weten, dat Koning Konstantijn van Griekenland den 6en Mei ten gunste van prins George afstand zal doen van den troon. ITALIË. Met een enkel woord werd al van de aardbeving in Italië gewag ge maakt. Duitsche bladen ontleenen aan ïtaliaansche, dat die in middel-I talië, vooral in Toscane, nog al onheil heeft aangericht. In Montecchio werden school, kerk en raadhuis ten deele verwoest. .Volgens de 'Avanli ligl de plaats geheel in puiri. Tot nu toe zijn 40 lijken geborgen. Ook in de andere steden zijn veel huizen meer of min der ernstig beschadigd. Uit de pro vincies Forli, Ancona, Sienna, Flo rence, Ravenna en Umbrië komen eveneens berichten van felle aard schokken. De censuur laat maar wei nig door. NOORWEGEN. Met 11 tegen 10 stemmen heeft de gemeenteraad van Christiania beslo ten, den len Meidag als wettelijken feestdag te erkennen. Alle takken van 't gemeentebedrijf en alle openbare gebouwen zulten derhalve gesloten zijn. De sociaal-democratische arbei dersbond wil dit jaar een buiten gewoon groote betooging houden, welke zich vooral zal richten tegen de duurte en het activisme, welk laat ste in sommige bladen veld wint. DUITSCHLAND. Ernies als volksToedsel. De Pruisische minister van land bouw beveelt opnieuw veldkraaien ten zeerste aan als volksvocdsel. Men moet de jonge veldkraaien schieten of uit de hoornen schudden voor zc kunnen uitvliegen; dat is zoo onge veer einde April en begin Mei. Het dooden der spreeuwen ten behoeve der voeding kan de minister niet aan bevelen, daar hier het voordeel niet opweegt tegen de schade, welke daar door aan den land- cn tuinbouw wordt toegebracht. Plet vleesch van jonge veldkraaien, bonte- en zwarte is buitengewoon smakelijk. Men moet echter een kraai niet plukken, maar haar 't vel afstroopen. Aan hel hof te Weimar komen jonge kraaien reeds tal van jaren op dc spijskaart voor. NEDERLAND. Ben burgemeester veroordeeld. ZWOLLE. De rechtbank alhier heeft den heer PI. J. G. B. 1. V., bur gemeester van Genemuiden, veroor deeld tot 3 maanden hechtenis, subs, f 500 boete, .wegens twee feiten van verboden vervoer van aardappelen naar een andere gemeente. De „Amsteldfjk". IJMUIDEN. Uit de door de be manning van den stoomdriflcr „Am steldijk" MA 122" afgelegde verkla ring, die dus geen twijfel meer over laat, is de „Amsteldijk" opzettelijk en- met voorbedachten rade in den grond geschoten; nagenoeg op de plaats van het voormalig Haaksvuurschip. De duikbootcommandant verklaarde zeil nog, dat hij des morgens de Ter- scheilinger Bank had gezien, doch nicl gelood had. Men scheen aan boord van dc duikboot niet le weten wat men wilde. Eerst liet men de scheepsboot met de mannen en pa pieren heengaan, docli toen zij wer den teruggeroepen, verklaarde dc duikbootcommandant, dat men 2 a 3 mijl bewesten de verboden zöik was op 25 vadem water. Een onder zoek daarnaar werd zelfs niet inge steld. Men kreeg lü minuten lijd, om de overige menschen van boord le halen. Daar er geen ander schip in de nabijheid was, verzocht de schipper der, duikbootcommandant de hooi op sleep te nemen. Men lachte hem in zijn gezicht uit, en het eeiiig ant woord was: „Hét is Krieg, maak maar een zeil en zie maar, dat je aan wal komt". Te half twee zonk de „Amsteldijk". na door een aantal granaten getroffen te zijn. huiB deerljjk misvormd gevonden. Tot overmaat van ramp brak in een tweetal pakhuizen in de Molenstraat die door een bom getroffen waren, een hevige brand uit. Aan de ijverige brandweer, die vrij spoedig ter plaatBe aanwezig was, ge lukte het den brand meester te worden. De stoffelijke schade, aangericht in ver schillende huizen op de Oude Haven, is ontzettend groot. De huizen van mr. Potvliet en notaris Biermasz zijn ware ruïnes. In het huis van eerstgenoemde was de bom terecht gekomen in de slaapkamers van Mevrouw en kind, en had daar ontzettende verwoestingen aan gericht, zoodat deze als door een wonder zijn gespaard gebleven. In de woning van laatstgenoemde had de bom, die in den tuin ontploft is, niet minder hnis gehouden. Vooral het achtergedeelte heeft ver bazend veel geleden. Aan al de huizen op den Zuidkant van de Oude Haven hebben de bommen groote schade berokkend. Daken en pla fonds zijn naar beneden gestart. Ook de nog niet zoo lang gerestaureerde wo- niDg van den Directeur der Gasfabriek, den heer Prakke, is ernstig beschadigd. Van de woningen aan de Noordzijde van de Oude Haven zijn een zeer groot aantal ruiten tengevolge van den luohtdruk gesprongen. De Zierikzeesche burgerij heeft een bange nacht doorgemaakt, waarvan de herinnering onuitwiechhaar Z(j heeft zich van den begin des ZIERIKZEE. Vrijdag j.l. slaagde te Bsrgen op Zoom voorden vaandrigsrang de heer J. H. v. Bortel van hier. Een Tersohrlkkelfjke buge naeht De ingezetenen van onze gemeente hebben dezen nacht allen in doodsge vaar verkeerd. Het was heden naoht, omstreeks half drie, toen het grootste deel der bevolking door het neerkomen van een bom uit zijn slaap plotseling werd wakker geschud. Aanvankelijk wiBten velen niet, wat er gebenrde, maar alras bemerkte men, dat bij korte tussehenpoozen, nog een vijftal bommen, waarvan men het snorren kon hooren, op onze stad werden ge worpen. Men kan zieh de ontsteltenis en de ontrooring der bevolking voor etellen. Velen, zeer velen enelden de straat op. Ook wij deden dit; en alras ontwaarden wij, niet alleen, dat groote stoffelijke schade was aangericht, maar dat ook een drietal menschenlevene te betreuren waren. Een oppassend gezin, Leijdekkers genaamd, bestaande uit man vrouw en pleegkind, was op jammerlijke wijze omgekomen. Een bom had namelijk het huis, het welk genoemd gezin in de St.-Domusstraat bewoonde, geheel en al verwoest. De lijken werden op eenigen afstand van het oorloge tot den huidigen dag toe mensch- lievend jogens de vluchtelingen van alle oorlogvoerende Staten gedragen en tot loon hiervoor bestrooit men onze stad thans met bommen. Van welke nationaliteit de vlieger ook moge wezen, die de bommen geworpen heeft, hij heeft eep laffe en enoode daad bedreven. Scherven van de bommen worden bijeenverzameld, ten einde te onderzoeken tot welke nationaliteit de onverlaat behoort. Naar wij vernemen, zijn de meeste ingezetenen, die tengevolge van de bom men «rustige schade aan huis en inboedel beloopen hebben, niet verzekerd. Slechte de heer Biermasz is bij de maatschappij tot verzekering van uitgesloten risico's, gevestigd te Zutphen, waarvan de heer Duclaux agent is, geassureerd. Van genoemde maatschappij ontving de heer Biermasz per telegraaf bericht, dat zij alle schade aan bals en inboedel rojaal zal vergoeden. De Commissaris der Koningin en ook de Commandant van Zoeland zijn on middellijk na het vernemen van de ramp naar Zierikzee gesneld, en hebben heden zieh persoonlijk kunnen overtuigen, welk onheil onze stad getroffen heeft. Zondag vloog bij dag een vlieg- michiene over do stad. Zij vloog te hoog om te kunnen onderscheiden, tot welke nationaliteit zij behoorde. De bemiinlng van de „Elisabeth". Men schrijft ons uit Middelburg: Zaterdagavond bevonden zich hiel de vijf opvarenden van den Groning- schen kotter „Elisabeth" om bij den kantonrechter hun verklaringen af te leggen. Wij hadden gelegenheid eenïgc oogenbiikken met de mannen te spre ken, die 15 Januari met hun sciieepje van ongeveer 250 ton Nederland ver lieten en nu over België in ons land waren teruggebracht, dat zij Woens dag j.l. het vaartuig, waarop zij nu weder ruim drie maanden hadden vertoefd, hadden zien vernietigen. Eerst had men van den Duilschen lorpedoboot, die de „Elisabeth" ont moette, zonder waarschuwing een torpedo afgeschoten, maar deze het bleek later de laatste van de duikboot le zijn 'ging onder liet schip door, waarop de Duitschers hunne machinegeweren in 't werk stelden. Toen men hiermede ophield, seinde men de boot te verlaten en dit deden de mannen, uit angst ,dat er weder een torpedo zou volgen. Ware het bekend geweest, dat de duikboot geen torpedo's meer had, dan hadden wij nog wel getracht weg te komen, verzekerde ons een der opvarenden. Nu ging men naar de duikboot, waar in afwijking van andere dergelijke gevallen de Nederlanders aan boord werden genomen cn nadat de „Elisa beth" met springpatronen was tot zinken gebracht," zette de duikboot zijn weg voort. Het was toen twee uur in den middag en Donderdag morgen le vier uur was men te Zee- brugge. Zoowel aan boord van de duikboot, als te Zeebrugge en ie Brugge was de behandeling vrij goed. Vrijdag werden dc mannen die 230 ton steen en 20 ton gips naar Maas tricht hadden willen brengen, het welk zij in Frankrijk gehaald hadden zonder schip, zonder lading naar het vaderland teruggebracht. De mannen beklaagden zich over de hinderlijke nieuwsgierigheid van het Nederlandsche publiek. Daar zij in hun zeemanspakje hadden moeten vluchten, trokken zij wei eenigszins de aandacht, maar waarom 't publiek eerst te Sluis en later ook weder hier rondom hen moest staan dringen, al waren wij o zoo bezienswaardig, be grepen wij niet en zij hoopten, dat' bij eventueele volgende bezoeken van ongelukkigen die door den duik bootoorlog in zulk een toestand ge raken, deze van zulke nieuwsgierig heid mogen verschoond blijven. SEROOSKERKE. Vrijdagavond ver gaderde de Liberale Kiesvereeniging voor Serooslcerke en Omstreken. In verband met de rede van den heer De Muralt, gehouden te Noordwelle, werd met aigeni. stemmen besloten zich aan te sluiten bij de Liberale Unie. RENESSE. Donderdagavond trad op uitnoodiging van het bestuur van de aldecling Renesse van het Nut van 't Algemeen voor een niet talrijk opgekomen publiek op de heer 'M. Vijverberg van Noordgouwe. iWas dé opkomst niet schitterend, de licht beelden van "de verschillende vogels voorkomende op ons eiland, hun sa menwonen, de eigenaardige nest en bouw, liet broeden, de leefwijze, de voedering enz. dier vogels met de daarbij belioorende duidelijke uit legging voor de belangstellende me nigte, was zeer interessant. Dc lieer, Vijverberg, die van de vogels een bizondere sludie heeft ge maakt en die de handelwijze der dieren in den natuurstaat heelt gade geslagen en bespied, mocht het ge noegen smaken voor zijn moeite en zeer gewaardeerde verklarende mede- deeling, met een daverend applaus begroet te worden. Door ds. v. d. Nieuwenhuize werd hem ccn woord van welverdienden dank en liuldc gebracht. In de plaats van mevr. A. C. Hoo- genboom—Bolle, die bedankt heeft, is tol bestuurslid gekozen de heer H. W. Poldermans van Noordwelle. In een gehouden vergadering van dc distributie-oommissie is be sloten voor deze gemeente 300 KG. reparatieleder van liet R. D. K. te be trekken. Wijl in deze gemeente geen schoenmaker woont, zullen 2 of 3 buiten de gemeente wonende schoen makers belast worden met het repa- reeren van schoen- en gareelwerk. RENESSE. Zondagnamiddag gaf 't gemengde zangkoor „V. Z. O. S.in het kerkgebouw een uitvoering. Ecu talrijke menigte was opgekomen. De nummers, die ten genoore werden gebracht, mochten de goedkeuring wegdragen van het belangstellend pu bliek. Wel is waar waren het een voudige liederen, docii hier was ook dc eenvoud het kenmerk van het ware. Schoon de uitvoering van alle nummers blijk gaf van érnstige en nauwgezette studie, toch mag gezegd worden dat „Bede voor het .Vader land", „Neerland's Huis en Tuin", „Gelukkig Vaderland", „Kerkkloks- toonen", „Het Angelus klept in de verte" en „Gij Herder Israels", hel meest verdienstelijk werden ten uil voer gebracht. Directeur, zoowel als de leden dei vereeniging komen een woord van lo en dank toe voor den genotvollei middag door hen aan de aandachtig hoorders verschaft. BRUINISSE. Een meisje, werkzaal op de tramboot van Zijpe naar Ni

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1