ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 27 April 1917. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. I Uit Stad en Provincie. (35 ieplk®ee»>©h o u r aa t>« ABONNBMBNT. Pijj» per drie maanden Franco per poat Voor het buitenland per jaar Ationderljjke nummert ?3stfc if» 9998 1,40. 1.70. 10,-. 0,05. Veraohönt Maandag, Woentdag en Vrijdag. CiNotoiiPi A. J. DE LOOZE Jr. UStneiwttiAaMooffllriBidaotanP' i A. FRSMEL. ADVERTENTIEN. Van 1—4 regel» .1 0,40. Kite regel meer- 0,10. Reclame» per regel - 0,15. Bjj contract belangrijke korting, huendicg op den dag ran uitgave vóór I.IO ure. ZWEDEN. Aan een diner, dat gegeven werd Ier cere van het bezoek van den koning van Denemarken, hield koning Gustaaf van Zweden 'n toast, waarin hij zeide: „De vriendschap Uisschdn Zweden en Denemarken is In dezen ernstigen en moeilijken tijd, dien wij allen beleven, van bizonder groote 'waarde. Ik ledig mijn glas op het welzijn van mijn vriend, koning Christiaan van Denemarken". De koning van Denemarken be dankte en wees er op. welke groote beteekenis voor Zweden en Dene marken onder de tegenwoordige ern stige verhoudingen de persoonlijke vriendschap tusschen beide koningen heeft. ENGELAND. Te Londen in het Victoria-park is een betooging voor vrede door on derhandeling verstoord. De optocht een 1000 menschep sterk, geleid door Bern. Gardner, lid van den graaf- schapsraad, mevr. Despard (zuster van generaal French) en mej. Sylvia Pankhurst, was net in het park ge komen, toen de menigte er op in stormde, de banieren stuk scheurde, de instrumenten van 't muziekkorps stuk sloeg en verschillende betoogers mishandelde. „Wie wil er vrede, ter wijl we aan het winnen zijn?" riep men. De politie moest de leiders van de betooging in bescherming nemen. NEDERLAND. De verken* verdronken. HOORN. In verband met-de enorm hooge voederprijzen is de varkens- fokkerij onmogelijk geworden, indien de boeren er geen geld bij willen leggen. Vandaar dat vele boeren hun jonge biggen, zelfs soms van enkele weken reeds oud, weggeven voor niets of zelf slachten, terwijl de pas geboren biggen, die 't slachten bijna niet waard zijn, eenvoudig te water worden geworpen en verdronken. Bon drom» ter «ee. IJMUIDEN. Alhier is de stoomtrei- ler „Camelia IJm. 18" binnengeko men met een sloep aan boord, waarin de lijken van twee zeelieden. De be manning van den treiler vertelde, dat de „Camelia" Maandag j.l. naar de visscherij was vertrokken en Ier hoogte van het Noordervuurschip een scheepsboot zag drijven, waarin zich drie menschen bevonden, twee in liggende en een in zittende hou ding, alle drie klaarblijkelijk reeds overleden. Bij hel aan boord hijschen van de sloep is één der dooden uit de boot gegleden en in de diepte verdwenen. Uit enkele papieren en een foto, op een der beide andere lijken gevonden heeft men gemeend le kunnen opma ken, dat deze beiden waren de kapi tein Norman en de stuurman van het Zweedsche s.s. „Atalanta", dat vol gens Lloyds te Helsingborg thuis be hoort en dat de „Atalanta" op 14 April uit Newcastle naar Christiania is uitgeklaard. De scheepsboot is rood geschilderd doch draagt geen naam. De mast, waaraan een zeil, was gebroken en lag met het zeiltuig dwars over de boot. Vermoedelijk is door 't breken van den mast de boot omgeslagen ge weest en zijn verschillende inzitten den verdronken. De toestand der lijken gaf blijk, dat de ramp nog kort was geleden en de drie inzittenden waarschijnlijk van uitputting zijn om gekomen. ♦'s-GRAVENHAGE. De af deeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde Woensdag het beroep van den Raad der gemeente Zierikzee legen hel be sluit van Gedep. Staten van Zeeland van "16 December 1916, waarbij goedkeuring is onthouden aan zijn besluit van 30 October 1916, tol onderhandschen verkoop van de licht- wachterswoning niet grond op den Westhavendijk nabij het .Westliaven- hoofd te Zierikzee. Het bestuit van den gemeenteraad voornoemd strekte tot onderhand schen verkoop voor f 1400 aan Frans Jacob de Hesselle, wonende te Dus- seldorf, van genoemde woning, be nevens een strook" grond langs dat huis aau .de zijde van 'de Schelde en van de haven, ter breedte van -j- 2 M., ter gezamenlijke grootte (huis en grond) van ongeveer 180 M2. Gedep. Staten onthielden hunne goedkeuring aan het Raadsbesluit, omdat zij de mogelijkheid niet uitge sloten achten, dat zoowel voor de verlichting als voor de verdediging van het Westhavenhoofd de gemeente in 'l vervolg dringend behoefte heeft aan "t bedoelde huis en den daarbij behoorenden grond. In beroep voert nu de gemeente raad aan, dat er reeds sprake van is geweest, dat de Minister van Marine een nieuw licht op een afzonderlijken i opstand zou doen oprichten op het Westhavenhoofd, zoodat dan van zeil' hel licht op het huis der gemeente vervallen zou, welk licht trouwens niet door de gemeente, maar door het Rijk aldaar is geplaatst en geheel op kosten van het Rijk moet wor den onderhouden; dat overigens in dc voorwaarden van den verkoop ten overvloede voldoende waarborg wordt gegeven, dat het licht in stand blijft zoolang niet een afzonderlijke opstand met een nieuw licht wordt opgericht. Gedeputeerde Staten, over liet be roep gehoord, adviseeren lot hand having van hun besluit onder ver wijzing naar een rapport van den hoofd-ingenieur van den Prov. Wa terstaat, waarin deze opmerkt, dal bovenop liet huis aanwezig is een houten lichtopstand, waarin een lan taarn met licht ten behoeve van de scheepvaart op de Oosler-Schelde en tevens dienende als havenlicht aan den mond der Zicrikzeesche haven. Mocht er zoo schrijft de hoofd ingenieur om welke reden ook, door het Rijk besloten worden het licht op de woning te blusschen en geen nieuw licht le plaatsen, wat, j evenwel niet in de bedoeling ligt, dan zou voor de gemeente uil den verkoop i een groot bezwaar voortvloeien, aan gezien in dat geval voor de in - en uitvarenden een havenlicht zou moeten worden geplaatst; de meest gunstige plaats voor een dusdanig havenlicht zou daar zijn waar thans de woning staat. Voor dat geval zou het gewenscht zijn, dat de gemeente het huis mei den grond behield, om in staat te zijn zelve voor de ver lichting te zorgen, hetzij door be- houd van de tegenwoordige lantaarn, hetzij door iiet plaatsen van een nieuwen lichtopstand, en zou het dus alsdan beter zijn geweest, dat geen verkoop had plaats gehad, i De Koninkl. beslissing volgt later. j RENESSE. Drie achtereenvolgende weken werd door den burgemeester een flinke hoeveelheid schol, wijting en schelvisch aangekocht, die tegen i den prijs van 14 ct. per halve kilo gretig aftrek vonden. De distributie commissie zal trachten een collectie klompen: kinder-, vrouwen-en mans- klompen, te distribueeren, en ook zal zij aan het R. D.K. een naar de be hoeften aantal K.G. reparatie-leder aanvragen. DUIVENDIJKE. Door de zorg van den burgemeester is hier Don derdag per tram' een waggon steen kolen aangevoerd, waar reikhalzend naar uitgezien werd. Voor eik gezin zal een zak steenkool beschikbaar zijn. SCHARENDIJKE. Donderdag is 't schip „De vrouw Adriana", schipper Jan v. Beveren van Brouwershaven, bij den havenmond gezonken, ter wijl het van hier op weg was naar Zierikzee. Nauwelijks buiten de haven gekomen, raakte het roer onklaar en brak de lijn, zoodat de wind het scheepje op den berm lek sloeg. De schipper en zijn knecht wisten zich le redden. Wij vernemen, dat het schip verzekerd is. ST.-FILIPSLAND. Alhier werd in de „Druiventros" een lezing gehou den door mej. C. Staas, propagan diste van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Aanvankelijk wa ren 7 dames en 11 heeren aanwezig, terwijl later nog een paar manne lijke toehoorders opdaagden. Inge leid door mevr. De Jong uit Tholen, die een en ander uit de statuten voorlas en dit met een enkel woord toelichtte, trad weldra mej. Staas op. Zij noemde den Bond 'n opvoedings- bond tot het beginsel van vrouwen kiesrecht. Door de aanhangige grond wetswijziging is reeds passief kies recht verkregen. De tijd nadert, dat ook actief kiesrecht wordt bereikt. Door verkeerde opvattingen is dit zoo lang tegengehouden. Men rede neert nog vaak: „De vrouw hoort in huis". De regeering verwaarloost vak onderwijs voor meisjes. Waarom? Omdat de vrouw niets le zeggen heeft. De z.g. spoedcursussen getuigen van vroegere tekortkoming. De invloed van vrouwenkiesrecht is le merken in die landen, waar liet al ingevoerd is, n.l. in Noorwegen, Australië, 18 staten vail Amerika, Denemarken, Finland. In Noorwegen had men 12 jaar lang vergeefs een adres aan de regeering gezonden voor vrouwelijke vakscholen. In 1907 verkreeg de vrouw het kiesrecht, in 1908 reeds werd de eerste vakschool geopend! Waarom is menigeen ietwat afkeerig van de vrouwenbeweging? Daar zijn sommige vrouwen zelf de schuld van. We keuren suffragette-manieren ten scherpste af. Met geweld is niets te berpiken: dat leert öh's ook ue oorlog. Maar de oorlog brengt onze bewe ging toch wel vooruit. Daar in- de oorlogvoerende landen duizenden vrouwen de mannen vervangen, wordt men allengs meer van haar prestaties overtuigd. Zelfs de Engel- sche ex-minister Asquith is op dit punt bekeerd. Op een dorp in de Veluwe werd spr. zeer onheusch ontvangen. Op vertoon van haar kaartje werd ze door den burge meester niet ontvangen. Ze ging toen andere bezoeken afleggen, maar merkte al spoedig, dat zij op den i voet gevolgd werd door den dorps- veldwachter. Met dezen knoopte ze eindelijk een praatje aan. Ze zei o.a. dat ze zich in dat dorp zoo veilig voelde, omdat er zulk goed politie toezicht was. „Ja", gaf de diender ten antwoord, „de burgemeester wil, dat op alle verdachte lieden goed 't oog gehouden wordt". Als resultaten van vrouwenkiesrecht noemde spr. o. a. bescherming van den zuigeling, be strijding van drankmisbruik, prostitu tie,'kinderen-exploitatie, vervalsching van levensmiddelen, verbetering van t woningtoestanden. In Noorwegen is een wet op de moederschapsverzeke- ring, waardoor de zuigelingensterfte is afgenomen. In Denemarken zijn j de caféhouders ambtenaren, die pre mies krijgen, als ze weinig verkoopen. In enkele plaatsen zijn keuringen voor levensmiddelen, maar dat is onvoldoende. Er moesten rijkswetten zijn. Als voorbeeld van 'vervalsching gaf spreekster poederchocolade, die vermengd wordt met stof uit... slof- zuigmachines! Mei belangstelling had spreekster gewacht op het bekend worden van de argumenten der beide Kamers tegen vrouwenkiesrecht. Een der heeren had gezegd: „De vrouw is het klimop cn de man de eik". Hierop had minister Cork van dei- Linden gevraagd: „Zijn er veel man nen eiken?" Een ander sprak: „Het huisgezin wordt er door ontwricht". Een Duitsch professor vond de vrou wen stumperige wezens, die nog niet eens zichzelf kunnen aankleeden, want haar japonnen gaan van achter dicht. Maar' deze heer vergat de boor deknoopjes, als het overhemd wat stijf is. De vrouw strijdt voor gelijke rechten op haar kinderen, voor ver betering van het huwelijksgoederen- recht, enz. Zij mag b.v. ook geen ge tuige zijn bij liet opmaken van een nolariëete akte. Toch is de verbete ring van zulke wetten niet 't zwaar tepunt. Evenals in een goed gezin man en vrouw één zijn en elkaar niet kunnen missen, zoo behoort het te zijn in dat groote huisgezin, dat men den Staat noemt. De Bond wil nu juist, dat vrouwelijk element doen doordringen in de maatschappij. De vrouw heeft een ander inzicht, niet minder. Hoe nuttig zou het b.v; zijn, dat ook vrouwen medezeggenschap hadden in de levensmiddelenvoorzie ning ten platteniande. Met den invloed van den oorlog op de vrouw gevoel vol te schetsen eindigde spreekster haar belangwekkende rede. In de pauze gaven zich 10 leden op, zoodat een voorloopige afdeeling is opgericht. Na de pauze ontspon zich nog een gesprek over stembus en evenredige vertegenwoordiging, waarna door mevr. De Jong de vergadering ge sloten werd. Dit meer uitvoerig verslag, niet afkomstig, hebben wij wegens de vele copie eerst lieden kunnen plaatsen. Redactie. STAVENISSE. Van af 1 Mei a.s. zal liet weertelegram alhier weder dagelijks gepubliceerd worden op de gewone plaats aan het Havenplein. ST.-ANNALAND. Van de 22 ge- keurden voor de militielichting 1918 werden er 11 afgekeurd. Hier werd door den jachtopzie ner een nest gevonden met 7 kievits eieren, wat een zeldzaamheid ge noemd wordt. OUD-VOSSEMEER. Door den hond van een schaapherder werd bij de zeesluis aan den dijk van den polder Oud-Kijkuit een stekelvarken gepakt; hoe het diertje daar gekomen is, zal wel een raadsel blijven, daar er nim mer nog stekelvarkens werden opge merkt. j SCHERPENISSE. Deze week werd alhier ter aarde besteld de op zoo droevige wijze om het leven gekomen jachtopziener Johannes Opree. Zijn hond, die hij altijd bij zich had kwam op een middag zonder meester thuis. Daarop laan het zoeken ge gaan zijnde, vond men O. voorover in een sloot liggen. Door een toeval is hij vermoedelijk hierin geraakt en jammerlijk verdronken. Bij de be- graefnis waren ook tegenwoordig de eigenaars der jacht Gebr. Lijssen uit Antwerpen, De ongelukkige iaat een j vrouw en een kind achter. Aanbestedingen, verkooplngrn, en» ZIERIKZEE, 26 April. Ten over- I staan van notaris Ivorteweg werden heden alhier, op het piein achter het „Huis van Nassau", publiek ver kocht twee koeien: elke koe voor f 298. Voor den heer C. Van Dijke te St.-Philipsland werd aanbesteed het bouwen van twee woningen, waar- voor ingeleverd 5 biljetten, laagste van P. Oerlemans te Steenbergen, ad f 7350. De begrooting was f 7000. Aan genoemden inschrijver is de uit voering opgedragen. zorgd achterlaten van haar 3y2-jarig kindje. De officier van justitie had ver oordeeling gevorderd van bekl. tot 2 jaren gevangenisstraf. Uit de stukken bleek, dat bekl.'s man varende was. Zij had een wo ning in de Rosenstraat en ging eiken dag werken in een wasch- en strijk- inrichting; verliet des morgens reeds bijtijds haar woning en sloot dan haar kind in de woning op; liet het den ganschen dag alleen, zonder het voedsel te geven. Medelijdende buren ontfermden zich meermalen over het meisje en maakten gebruik van hun eigen huissleutel om de kamer, waar het kind zich bevond, open te slui ten en het dan iwat brood te geven. Meermalen gebeurde het, dat bekl. 's avonds laat thuis kwam met een anderen man en dan niet de minste notitie nam van haar kind, dat om eten schreeuwde. Ook gebeurde het, dat beklaagde des avonds thuisko mende, dadelijk weer wegging, zeg gende tegen buren: „ik ga nog eens lekker dansen". Steeds gaat bekl. uit met denzelfden man, van wien ze zegt, dat het een vriend van haar man is. Bij een ingesteld onderzoek door de politie is gebleken, dat de stroozak in de bedstede, waarop het kind lag, geheel doorweekt was van de urine: faecallen bedekten den vloer. Op zekeren dag kwam bekl. met het kind bij een familielid, vragende of 't daar een uurtje mocht blijven, waarin toegestemd werd. Be klaagde is echter nimmer terugge keerd en heeft niet meer naar het kind omgekeken. Bekl., in 't minst niet onder den indruk, gaf vrij onverschillig voor het Hof te kennen, dat zij, hoewel erkennende geld te verdienen, geen geld van haar man kreeg. De advocaat-generaal qualificeerde de daad van bekl. als hoogst schan delijk en onmenschelijk en spreker begreep niet, dat de rechtbank een zoo iriilde straf, n.l. 6 maanden ge vangenisstraf had opgelegd. Spr. vor derde veroordeeling tot l1/» jaar ge vangenisstraf. Derrie braidttef. 0 N D E R w IJ s STAVENISSE. Voor 't herhalings- onderwijs voor meisjes heeft zich alhier geen enkele leerlinge aange meld. De heer C. de Roo alhier is ge slaagd voor het diploma in de bouw kunde, ingesteld door de Nederl. vereeniging van Architecten te Am sterdam. Op enkele plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen (O.-d.) is men begonnen met het delven van derrie, een brand stof, die er hier en daar veelvuldig in den bodem voorkomt. Op sommige hooggelegen stukken land vindt men die brandstof reeds op een diepte van 60 5 70 c.M. en soms heeft men lagen van anderhalven meter dikte. Met liet oog op de afwatering der betrokken polders moet voor het delven van derrié vergunning ge vraagd worden. Voor verschillende hooggelegen stukken land zal dan ook die vergun ning gevraagd worden. De verjtardng vaa Prliie» Julia»*. Het plan \an de Koningin is om, evenals verleden jaar, den verjaar dag van de Prinses op 30 dezer zonder uiterlijk feestvertoon te vie ren, zoodat er ook geen receptie op dien dag zal plaats hebben. Ben nieuwe Ctonrernenr-fteneraal T»u BelgiR. RECHTZAKEN. Ken ontaarde Boeder. Voor 't gerechtshof te 's-Graven- hage werd behandeld het appèl inge steld door den officier van justitie te Rotterdam tegen een vonnis van die rechtbank aldaar, waarbij E. Kremers, thans dienstbode in een restaurant te Rotterdam, werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, wegens het opzettelijk onver De generaal der infanterie baron v. Falkenhausen, tot dusver bevel hebber van het zesde leger, is onder bevordering tot general-obersttot gouverneur-generaal in België be noemd. VelllngsTereenlelng „De Eendracht" to Tholen. Veiling' nan 2'r April 11. Uien (gr. br. z.) voor overzee f 16, voor over land f 31 per 100 K.G.; knolrapen voor export f 40 per 1000 K.G. Veiling van 26 April l.l. Uien (gr. br. z.) voor binnenl. f 14 per 100 K.G.; knolrapen voor de drogerij van f 30 tot f 37,50 per 1000 K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 9