ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 April 1917. CSE ierlkzeesehs Courasi 4j0 EERSTE BLm Vuilnis en puin. Regesringsblosm, Rsgeerings- meel en Rogge. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Onveiligheid Vaarwater. NIEUW 8TTJPINGEN. Dniisehland en Argentinië. Uit Stad en Provincie. ABONNBMEKT. Prjjs per dria maandenf 1,40. Franco per post.- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers0,05. Veraohjjnt Maandag, Woemdag en Vrijdag. 73ste 1AAR6AMK, No 9996 ESirooliup i A. J. BE LOOZE Jr, Uli|Mor>Hoofdp«dioUiir A. FRAHXEL. AOVERTENTIBN. Van 14 regelat 0,4C Elke regel meer-0,10. Reclame» per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Iaaeading op dee dag van uitgave vóór I.SO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Postkantoor to Zierikzoe. Ljjst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zjjn, terugontvangen in de le helft der maand April 1917: Letter H. G. p/a. Krom, Boekhandel, Zierikzee. Ben briefkaart zonder adres. Fraulein Selma Hertogs, Duisburg, Ruhrort. N.B. Aan de afzenders wordt be leefd verzocht hun adres in en op de achterzijde van hunne brieven le ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee waarschuwen de ingezetenen deztr Gemeente, dat geen vuilnis of stankverspreidende utoffen mogen geworpen worden op eene andere plaats, dan op een daartoe aangewezen gedeelte van het terrein der gemeente- reiniging aan den Meeldgk, terwgl in den put by den voormaligen zaagmolen, nabij bet Sas, niet anders gestort raag worden dan puin en snoeisel. Zierikzee, 18 April 1917. Burgemeester en Wetbonders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 19 April j 1. BEKENDMAKING betreffende de hoeveelheden Regeeringsbloem, Regeeringsmeel en Rogge, die den bakkers en winkeliers op ingeleverde bons, afkomstig van de broodkaarten van de 9de, 10de en volgende weken, dienen te worden verstrekt. De Minister van Landbouw? Nijverheid en Handel, Gezien zjjne bekendmakingen van 24 en 28 Maart 1917, Nos. 3748/6 en 3894/6 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel Heeft goedgevonden te bepalen: a. dat de verhouding van het gewicht, .dat de ingeleverde bons, afkomstig van brood kaarten van de 9de en 10de week vertegen woordigen en het gewicht van de nieuwe grond stoffen, dat naar aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als volgt: Voor 100 KG. ingeleverde W. bons88 KG. Regeeringsbloem of 84 KG. rogge. Voor 100 KG. ingeleverde B. bons: 86 KG. Regeeringsmeel. Voor 100 KG. ingeleverde R. bons86 KG. rogge; b. dat de verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons afkomstig van de 11de en volgende weken vertegenwoordigen en het ge wicht van de nieuwe grondstoffen, dat, naar aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, tot nadere bekendmaking zal worden vastgeiteld als volgt: Voor 100 KG. ingeleverde W. bons: 73 KG. Regeeringsbloem of 70 KG. rogge. Voor 100 K.G. ingeleverde B. bons71 Va K.G. Regeeringsmeel. Voor 100 KG. ingeleverde R. bons72 KG. rogge. Zierikzee, 21 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. - Militaire vaartuigen zullen aanwezig zyn, om de onveilige gedeelten van de vaarwaters aan te geven. Zierikzee, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben. In de week van 23 tot en met 28 April a.s.T zullen in de stelling van het Hollandsch Diep en Volkerak schietoefeningen worden gehouden met niet-springende projectielen van zwaar kaliber. Er zal gevnurd worden van af bet fort in den Sabina-Hendrika-polder en van het werk aan den mond van de haven van Numansdorp, respectievelijk in N.W.ljjke en Z.W.lgke richting. Op de schietdagen zal, op de genoemde werken, benevens op het fort .Prins Frederik", op de vesting .Willemstad" en op de „Redoute III" bg Ooltgensplaat, één uur vóór den aanvang der oefeningen een roode vlag worden ge- hesohen, welke vlaggen tijdens de oefeningen zullen big ven waaien. Op de schietdagen zal ten ongeveer 10 u. 30 m. v.m. met vuren worden aangevangen en /-naar schatting één uur duren. De Argentijnsche regeering heeft een nota aan Duitschland gericht, waarin zij volledige genoegdoening eisclit voor 't in den grond horen van de „Monte Protegido. Zij heeft haar gezant in Ber lijn opgedragen onverwijld de betrekkin gen niet Duitschland af te breken indien dit pogingen doet om zich aan zijn verantwoordelijkheid te onttrekken. ENGELAND. Het is 'in Engeland nog altijd gemak kelijk te trouwen. Op den len Januari heeft een Londensche registrator het huwelijk gesloten van een smidsjongen van vijftien jaar, die zich voor zeventien uitgaf, met een meisje van zeventien jaar. De jongèn zei aan den burgerlijken ambtenaar, dat zijn moeder er alles van wist, hetgeen de ambtenaar blijkbaar voldoende vond. Na het huwelijk keer den man en vrouw ieder onder 't ouder lijke dak terug. Vóór het- huwelijk gaf de jongen het meisje wekelijks vier of vijf shillings. Twee dagen na 't huwelijk kreeg ze twee stuiver van hem met de belofte, dat hij later meer zou geven. Maar zij zag hem niet terug, voor hij den 13en dezer voor de kinderrechtbank verscheen, waar hij voor was gedaagd wegens kwaadwillige verlating van zijn echtgenoote. Hij was nu loopjongen bij 'n melkslijter. De jonge vrouw is sinds dien in een moederhuis opgenomen. De rechter vond het ongewenscht, den jon gen te vervolgen en ontsloeg hem. NEDERLAND. WINSCHOTEN. Te Nieuweschans aan gekomen reizigers deelen mede, dat Vrijdag in de haven van Wilhelmshaven een ernstige ontploffing heeft plaats ge- bad, die uren in den omtrek vernielingen heeft aangericht. Meel gebrek. TEXEL. Eenige bakkers alhier zijn gedwongen den arbeid te staken, daar ze geen meel kunnen hekomen, terwijl ver schillende hunner beweren, bijna geen voorraad meer te hebben. Dat ziet er hij de toch al kleine broodporties voor de burgersduister uit. Een O.W.-er. EGMOND. Alhier wordt sedert ecni- gen tijd een bedrijf geëxploiteerd, dat goedé winsten afwerpt. In een drietal villas worden voor veel geld Duitsche kinderen gehuisvest, kinderen van zeer gefortuneerde ouders, die alles wat zich in deze streek bevindt, als chocoladie, zeepglycerine enz. opkoopenten einde dit naar hun ouders te verzenden. Enorme voorraden moeten dan ook reeds in deze villa's opgeslagen zijn. Een raads lid protesteerde reeds in de laatst gehou den zitting legen dit liefdadig bedrijf en verzocht tot inbeslagneming ove rte gaan. De gemeenteraad heeft dan ook een adres tot den minister, gezonden, het verzoek inhoudende het opnemen van deze kinderen te verbieden. ALMELO. Vrijdagavond maakten drie landweersoldaten, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, in de nabijheid van het St.-Jozefsgebouw, waar zij ingekwartierd waren, buren gerucht. Ze werden door twee agenten van politie aangemaand zich rustig te houden, -welke raad echter niet opge volgd werd. Het drietal nam integendeel een uitdagende houding aan, waarom de beide agenten besloten tot arrestatie over te gaan. Een der soldaten, Peters, haalde uit 't St.-Jozefsgebouw 'n geweer, waar mee 'n agent gevoelige klappen opliep. Ten slotte namén de soldaten de vlucht, achtervolgd door de heide agenten, die de larrestatie niet wilden opgeven. De sol daten klommen de trap op, op. den voet gevolgd door den agent Smits. Toen er gedreigd werd hem naar beneden te gooien en op hem te schieten, trok hij, uit zelfverdediging, zijn revolver, en trof Peters, afkomstig uit Nijmegen en ge huwd, in de borst. De getroffene was oogenblikkelijk dood. Door de politie werd dadelijk een onderzoek' ingesteld, BARNEyELD. Alhier heeft zich een vermoedelijk geval van kindermoord voorgedaan. Zekere vrouw v. D., ge- scheidon echtgenoote v&s den onderwijzer K., is zonder verloskundige hulp be vallen, terwijl van de geboorte geen aangifte is gedaan. Bij verhoor door den burgemeester bekende de bijna 79-jaiige vader der vrouw, bij wien zij inwoont, het kind in zijn tuin te hebben begraven. Op bevel van den burgemeester heeft de oude man bet lijkje toen ook weer opgegraven. Het voldragen kindje, van het mannelijk geslacht, was, gewikkeld in een stuk laken en een dekentje, als een dier in den grond gestopt. Na ge schouwd te zijn is het lijkje, in een verzegeld kistje voor verder onderzoek naar Utrecht overgebracht. Ten einde raad. ARNHEM. De zwerver S. gooide Vrij dag te 'Nijmegen ieen spiegelruit in om daardoor in de gevangenis, dus onderdak te komen. De.truc gelukte evenwel niet, want op het misdrijf staat geen voorloo- pige aanhouding en men liet den man na proces-verbaal te hebben opgemaakt dus loopen. Zaterdag, deed hij, op een paar nieter van een politie-agent te Arn hem hetzelfde, en om hem niet meer spiegelruiten van winkels te laten ver nielen, heeft de Arnliemsche politie hem nu maai* opgeborgen. IJMUIDEN. De „Arie MA 146" is Vrij dagmorgen door een Duitsche duikboot beschoten en eenige oogenblikken later door middel van 2 bommen tot zinken gebracht. De bemanning, bestaande uit 13 personen, redde zich in twee scheeps- booten, met achterlating van al hun be zittingen, en werd 's middags halfdrie op 7 K.M. afstand van IJmuiden door een Katwijkschen logger opgenomen. De zeilbeuger is op 17 K.M. van de kust ter hoogte van Egmond getorpedeerd. De duikbootcommandant gaf als reden van de vernietiging van het vaartuig op, dat het zich in verboden gebied had opge houden, hetgeen de schipper echter stellig ontkende. HEKENDORP (Z.-H.) Mej. M. van der Grift, die hier alleen een hofstede bewoont, hoorde in den nacht van Dins dag op .Woensdag een verdacht geritsel in huis. Toen zij voornemens was het bed te verlaten, stond er plotseling een gemaskerde kerel voor haar, gewapend met revolver en mes: Op zijn eisch: ,,je geld of je leven" wees zij hem een plaats :aan, waar twee briefjes van 25 ver borgen waren, welke hij meenam. Direct ging zij het huis uit om-haar broers, die op eénigen afstand wonen, te waar schuwen. Ook „ging zij naar den veld wachter en toen zij daar in de. geopende deur stond, kwam de dader juist per rijwiel voorhij. De veldwachter, die nog niet geheel gekleed was, snelde hein ach terna, doch aangezien de tolboom ge opend was, kon de dader ongehinderd doorrijden. Hij loste op den veldwachter nog eenige schoten gelukkig zonder hem te raken en verdween in de duisternis. De dader heeft door middel van een breekijzer een deur of raam geforceerd en deed het aan de bewoonster voorko nden, alsof hij een geïnterneerde Bel- ïgische militair was. Marine7let omgeslagen. 's-GRAVENHAGE. Vrijdagmiddag is bij landing van een vlet van het bewa kingsvaartuig „Texel" het vlet omgesla gen voor het strand van Huisduinen, Hierbij' is verdronken de milicien-hof meester G. Th. J. Wasmus. ROTTERDAM. Door een effecten handelaar hier ter stede is aangifte ge daan, dat met een aangeteekenden brief verleden week uit Breskens aan zijn adres verzonden, 10 bankbiljetten van f 1000 zijn ontvreemd en door roepen kranten papier zijn vervangen. De enveloppe is blijkbaar aan een der zijkanten openge sneden en daarna wedier dichtgeplakt HOEK-VAN:HOLLAND. De sleepboot „Oostzee" is uitgevaren op zoek naai* een getorpedeerd Noorsch schip, dat nog drijft en waarop, zich nog bemanning t moet bevinden. t ZIERIKZEE. Donderdag a.s., 26 April, 's avonds te 8 uur, zal in het café „Juliana" de directeur van het Consult-Bureau voor Alcoholisme te Amsterdam, de heer Th. ,W. v. d. AVoude, de bekende strijder tegen een binnenlandschen vijand, den alcohol, hier komen spreken over drankbe strijding. Dat ook iii deze slreken helaas nog alle aanleiding bestaat om de drankbestrijding krachtig aan ie vatten, is voor wie zien wil duidelijk, en blijkt ook uit het j.l. 4 April in den gemeenteraad behandelde adres met adhaesiebetuigingen over het drankmisbruik alhier bij 't laden en lossen van vaartuigen. Wij zijn over tuigd, dat wat deze voorvechter uit de drankbestrijdersbeweging ons te zeggen heeft over zijn rijke ervaring uit liet dagelijksclie praclische leven, een groote schare van onze stadge- nooten zal doen opgaan naar café „Juliana" om den Amsterdamschen spreker te hooren, of met hem in debat te treden. Treurig uiteinde. Een werkzaam, ijverig medeburger, de heer A. Adriaanse, ladingmeester bij de Rotterdamsche Tramweg-Mij. alhier, is Zaterdagmorgen in de vroegte bij het rangeeren van eenige met vee geladen waggons tusschen de buffers van hvee waggons bekneld geraakt, en tengevolge daarvan onmiddellijk overleden. De ter stond ontboden geneesheer, de heer Van der Kwast, kon slechts den dood consla- teeren. In hem is een man heen gegaan, die zijn plicht steeds met groote nauw gezetheid vervuld heeft. Zijn stoffelijk omhulsel zal morgen aan den schoot der aarde worden 'toevertrouwd. - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Districtsschoolopzie ners verzocht lom, wanneer wijziging van leerplannen der op'enb. lagere scholen wordt voorgesteld, in verband met de zomerlijdregéling, daaraan, zoo de plaat selijke omstandigheden inderdaad hier toe nopende goedkeuring niet te ont houden. De Districtsschoolopziener zal dus in ieder geval afzonderlijk hebben na te gaan of er noodzaak is en ook of de belangen van anderen niet worden ge schaad door het verzetten van de school tijden. RENESSE. Vrijdagavond j.l. hield de heer mr. Roodenburg, na door den heer A. Geluk te zjjn ingeleid, voor een klein aantal belangstellenden een rede over de Grondwetsherziening en de demokratie. Wij ontvingen van onzen ijverigen correspondent een verslag van deze rede, maar daar dezelfde rede ook te Zierikzee is uilgesproken, waarvan 'n verslag in het nummer van heden is opgenomen, meenen wij daarmede le kunnen volstaan. Door ds. Van de Nieuwenkuize werd, ter voorkoming van misverstand tot spr. het verzoek gericht het verschil lusschen Vrijzinnig-Demokraten en Sociaal-Demo- ikraten 1e willen aangeven, aan welk ver- fzoek door spreker op afdoende wijze werd voldaan. NOORDWELLE. Vrijdagavond hield jhr. De Muralt, lid der Tweede Kamer voor het district Ooslburg, voor een vrij groot aantal belangstellenden een rede over „De Evenredige Vertegenwoordi ging en Partijkeus". Spr. gaf een breede uiteenzetting van de vrij ingewikkelde verkiezingsrcgeling, waarbij hij voorna- .melijk krachtig aandrong op aaneen sluiten der partijen. Versnippering zou een verkeerde uitwerking hebben. De- wijze van werken der Liberale Unie stelde hij aan de hand van de geschie denis helder in het licht. De rede werd 'ijjel groolte aandacht gevolgd en met fapplauis begroet. ELKERZEE. Voor deze gemeente is een wagonlading anthracietaange voerd per atoomtram, welke steenkolen, in dezen t yd van groote gchaarschte, gretig aftrek vinden. NOORDGOUWE. Het door den burgemeester ingestelde diatributiebureau alhier bestaat uit de heeren ZOornelis, gemeente-aecretaris en A. Jonker, ge meente-veldwachter. De gemeenteraad heeft aan den eersten een maandeljjkaehe belooning van f 15 en aan den tweeden een van f 5 toegekend. DREISCHOR. In de Vrjjdag gehouden vergadering van Ingelanden van den polder „Dreiachor", werd de begrooting voor het di-natjaar 1917/1918 vastge steld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 40028, met een onvooriien van f 503,39;, terwjjl het djjkgeschot werd vastgesteld op f35 per Hectare Djjkersland. Tevens werd den ontvanger-griffier, den djjkbaas en den machinist een toeslag op hun salaris verleend, van respectievelijk f 100, f 150 en f 100 en wel voor een tijdvak van 3 achtereen volgende dienstjaren. OUWERKERK. De Limburger kolen die deze week aangekomen zjjn, branden maar zeer matigjes. Gelukkig sjjn ie, vergeleken bjj de prjjzen in andere plaatsen, niet zoo heel duur, ie kosten f 1,55 per H.L. NIEUWERKERK. Vrijdagavond verga derde de Liberale Kiesvereeniging alhier. Na afdoening der huishoudelijke zaken: lezing notulen, rekening over 1916, werd door het bestuur Ier tafel gebracht het voorstel om zich aan te sjuiten hij de Liberale Unie. De voorzitter zette het belang hiervan' helder uiteen; de hee J. W. van Öeveren steunde het voorstel krachtig. Bij stemming werd 't voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Oeveren wees in verband met het nieuwe stelsel van verkiezing op de groote beteekenis van een krachtige organisatie. BRUINISSE. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor den gemeenteraad, vac. de heer Jac. Goudzwaard, werden uitge bracht 375 stemmen. Van onwaarde waren 8 stemmen. De heer J. Goud- Zwaard verkreeg 72 stemmen, de heer C. J. Hanse 134 stemmen en de heer M. K. Krepel 161 stemmen. Er is dus her stemming tusschen de heeren *M. K. Krepel en C. J. Hanse. ST.-PHIL1PSLAND. Donderdag 19 April werd alhier de j sari jjkeche algemeen* vergadering gehouden van de Cr lp. Boerenleenbank. Slechts 16 van de 41 leden waren present. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Daarna deelde de voorzitter de leden mede, dat door tusschenkomst van de bank deposito-obligatiën ven de Oentrale verkrijgbaar zjjn in stukken van 100, f 500 en f 1000 4 pot. Verv gene deed de kassier rekening en verantwoor ding over 1910. De rekening over 1916 wees aan een totaal-omzet in ontvang en uitgaaf van f 254903,01; (over 1916 f 146951,794). Aan spaargelden was ontvangen f 14980,36;terugbetaalde spaargelden f 9144,10, terugbetaalde voorschotten f 5580,gegeven voor- sobntten f 5600ontvangsten in loo- pende rekening f 2321846 60, uitgaven in ioopnnde rek. f 237123,51. De ha'ans we-s aan vorderingen: .kas f 1072.70, nog uitstaande voorschotten f 8120, tegoed in loopende rekening f 63621,38, het verlte* van de vorige jaren f 261,82), «ameD f 73075,90) aan schuldensaldo's spaargelden f 12957,42), schuld in loo pende rekening f 59793,31, winst-saldo f 325,17, samen f 73075,901. De winst werd na aftrek van de sohnld van de vorige jaren op reserverekening geboekt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. van StrieD, tot lid van den Raad ven Toezicht de heer I. Hage. De heeren B. J. Quist en Doeieman werden her kozen als plaatsvervangende tvatours- leden. De heer Qnist bedankte ei werd in zijn plaats benoemd de heer J. Geel hoed. A's afgevaardigde naar de Centrale Bank te Utrecht werd gekozeD de kasejex A. M. Qnist met den heer A. M. ve Dijke als plaatsvervanger. De rent voor spaargelden en deposito's bleef f, pet. voor voorschotten en debet in loo pende rekening werd verlaagd van - op 4) pet., ingaande 1 Mei. Met al- gemeene goedkeuring werd voor het bestnnr een presentiegeld vastgesteld. Het salaris van den kassier werd voor 1917 bepaald op f 200,(f 50 verhoa ging). Daarna sluiting van de vergadering. ANNA-JACOBAPOLDER. Verleden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1