ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 April 1917. TWEEDE BLAD. (Zierlkse@« s is ouran t J® ABONNEMENT. Prjji per drie maandenI 1,40. Franco per poat- 1,70 Voor het buitenland per jaar- 10,—. Afxonderiykr nummer»- 0,05. Verrchjjnt Maandag, Woensdag on Vrjjdag, 73ste JAARGANG, Ns 9994 Dipsolsari A. J. DE LOOZE Jp« Uil(m*p>H«ofdrciiaolMP A. FRANXEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelsI 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reolames per regel- 0,15. BQ contract belangrijke korting. Inaending op den dag van uitgave vóór S.IO ure. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Woensdag den 4den April, des namiddags te 2 ure, ér Dc burgemeestermr. A. .1. F. Fokker, opent de vergadering, met de mededeeliug, dat van de heeren Potvliet en Van Nouhiivs bericht is ingekomen, dat zij verhinderd zijn de zitting bij te wonen. Aanwezig zijn de heeren Doeleman, Van den Bout, Koopman, De Crane, Dc Boer, Timmerman, Gelderman en Dc Vrieze. Goedgekeurd worden de ter visie gelegen hebbende notulen. Voor kennisgeving worden aange nomen 1°. brieven "van de in de vorige raadszitting benoemde leden van do Plaatselijke Schoolcommissie, waarin zij mededeelen, dat zij dc benoeming niel aannemen; .2°. een schrijven van Gedep. Staten waarbij zij goedkeuren de begrooting voor 1917 met een opmerking over het in 1918 op de begrooting brengen van t' 1500 voor uitbaggeren dei- haven j 3°. een schrijven van hetzelfde college, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der be grooting 1916; j -1°. de mededeeliug, dat de volgende diverse middelen der gemeente over 1916 hebben opgebracht: Vergunningsrecht f 1243^75, haven gelden f 1475,84, belasting voor het neerleggen van goederen op de kaden en havens f 196,45, bruggelden f 164,45, belasting op den afslag van visch, aard- en boomvruchten f 223,68°, keurloonen van vee en vleesch f 1030,97s, weekmarktgelden f 37,05, paarden- en veemarktgel- den f 110,80, waaggelden f 1187,01 jaarmarktgelden f 114,50; 5°. een brief van de Neutrale Mid- denstandsvereeniging, bevattende een motie, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken tot uitbreiding van het levensmiddelenbureau met één of 'twee leden uit den klein handel 6°. 't procesverbaal van opneming der in orde bevonden boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Ter visie zullen gelegd worden de volgende verslagen: a. van de Gezondheidscommissie te Zierikzee, over 1916; b. van de Neutrale Mlddenstands- vereeniging betreffende de Handels avondschool; c. van de Ambachtsschool over 1916. Ter tafel komt het adres van de afdeeling Zierikzee van het Nederl. Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen, houdende ver zoek tot wijziging der Politie-verorde- ning, in dier voege, dat verboden,is bij het laden of lossen van vaartui gen in het openbaar sterken drank te drinken, toe te dienen of te ver strekken. Van de verschillende Ker kelijke gezindten en andere vereeni- gingen Zijn adbaesiebetuigingen inge komen. De heer De Boer zegt, dat dit adres hem in een andere kwaliteit ook onder de oogen is gekomen. Spreker merkt op, datfzij, die dit adres schre ven, niet volkomen op de hoogte van den toestand zijn. In de laatste jaren toch is er geen sprake van misbruik bij het laden en lossen. Wel hebben de menschen een kleine verkwikking, een opwekking noodig om het werk te verrichten. Maar misbruik wordt er niet van gemaakt. Hij gelooft, dat Koopman dit bevestigen kan. Het drankmisbruik heeft plaats niet bij, maar na het lossen van bieten. Wij zijn, zegt spreker, altijd bezig met de stoffelijke belangen te behartigen maar de geestelijke belangen hebben ook onze toewijding noodig. Zoo zou li ij het zeer nuttig vinden om de drankhuizen op Zondag te acht ure te sluiten. Op Zondag wordt in die huizen het geld verspild. Als hij Zon dagavond naar de kerk in de St.- Domusstraat gaat, dan'boort hij erge- niswekkend kabaal. Hij zou er voor wezen de kroegen Zondags te sluiten. Op de vraag van den voorzitter, of in 't openbaar geschonken wordt en of bet drinken in het openbaar ge beurt, antwoordt de lieer Den Boer, dal bij het lossen van kolen en pulp zich in het schip de l'lescli bevindt. In liet openbaar op de wal komt het zelden voor, dat geschonken en ge dronken wordt, en het zijn er zeer weinige, die onder het werk naai de kroeg loopen. De voorzitter merkt op, dat liet sluiten van de kroegen op Zondag in het adres niet besproken wordt. Dc heer Doeleman meent, dat wij bezig zijn hier Ic verbieden wat feitelijk reeds verboden is. De drank wet toch verbiedt ftet drinken in iiet openbaar. Het rekwest is daarom niet op zijn plaals. Het rekwest liad kunnen inhouden liet. verzoek aan Bui-gem. en Weth. om toe te zien, dat de Drankwet niet overschreden wordt. De heer Koopman is liet niet met den heer Doeleman eens. Als men met een flescli bij de weyklui komt,, dan mogen zij die uitschenken. En zoo iets gebeurt. Zij deelen 't onder clkander. Bij het lossen van pulp wordt veel gedronken. Spreker is van gevoelen, dat het rekwest wel zijn nut heeft. De heer De Crane: Bij de Zoutkeet werd vroeger veel drank geschonken. Later ging men er toe over om in plaats van drank koffie te schenken. En is men daar eenmaal aan gewend, dan kan men den drank best missen. Conform het voorstel van Burgem. en Weth. werd besloten het rekwest in handen van de Commissie voor de Strafverordeningen te stellen. Op verzoek van regenten van het Burgerweeshuis wordt goedgekeurd een wijziging der begrooting van 'deze instelling over "1916. Ingekomen is een missive van den secretaris van den Raad van State, houdende verzoek tot inzending vóór 10 April 1917 van nadere memorie en bewijsstukken, die door den Raad worden noodig geacht in zake het beroep tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het raadsbe sluit tot onderhandschen verkoop van de lichtwachterswoning met grond op de Westhavendijk nabij 't West- havenhoofd alhier. Dit schrijven wordt, omdat nadere inzending van stukken niet noodig wordt geacht, voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen zijn een brief van de Neutrale Middenstandsvereeniging eu een petitie van eenige winkeliers, neringdoenden en handeldrijvenden, waarin bedenkingen geopperd wor den tegen het voornemen kaaigelden te heffen. Besloten wordt deze stukken aan te houden en te behandelen, wanneer de bedoelde verordening op kaaigeld- heffing in den Raad ter tafel komt. Van de afdeeling Schouwen en Dui- veland van den Bond_ van Nederl. onderwijzers is een adrés ingekomen, houdende verzoek 't adres door de afdeeling in 1916 in zake verhooging der salarissen van onderwijzers inge diend, wel in behandeling te willen nemen. De voorzitter: Burgem. en Weth. stelten voor dit adres aan te houden totdat de gelden, benoodigd voor dc verhooging der salarissen zijn gevon- "den. Conform liet voorstel wordt be sloten. De voorzitter: In de vorige raads zitting is besloten het adres van M. C. de Vlieger, bevattende een reclame tegen diens aanslag in den Hoofde lijke» Omslag niet te behandelen, op grond, dat diens reclame te laat was ingediend. Gebleken is echter, dal het een reclame betrof van liet supple- toinc kohier zoodat zij wel op lijd was ingezonden. Namens Burgem. en Weth. stelt hij voor 't vorig raadsbe sluit in te trekken en de reclame in Ie zenden bij de reclame-commissie. Aldus werd besloten. Besloten wordt den duurtetoeslag voor de gemeente-ambtenaren te con- tinueeren. Vastgesteld wordt het primitief kohier voor de Hondenbelasting. Er zijn 188 honden van vermaak en 887 honden van beroep. Aangenomen werd zonder discus sie en hoofdelijke stemming de con cept-verordening op het levensmidde- lenbedrijf. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1916 wordt in han den van een commissie gesteld, be staande uit de heeren Gelderman, Timmerman en De Boer. Aan de orde is tie rekening voor de Bewaarschool voor min- en onver- mogenden over 1916. Namens dc Commissie, belast met liet nazien van die rekening adviseert de lieer Den Boer haar goed le keuren. De heer Timmerman vraagt, of de gemeenteraad wel die rekening moet goedkeuren. Van de Christelijke Be waarschool toch, wordt de rekening, I die wel overgelegd wordt, door den gemeenteraad niet goedgekeurd, i De voorzitter: Dit zal wel in liet bestuit staan, waarbij de subsidie is toegestaan: De heer Gelderman: Bij verschil lende verpenigingen, wier rekening door den Raad goedgekeurd moet worden, legt men ten aanzien van dc uitgaven wet de kwitanties over, maar ten opzichte van de inkomsten ont vangt men geen bescheiden. Zoo doende kan men alleen de uitgaven, maar niet de inkomsten coiitroleeren. De rekening werd hierop overeen komstig liet advies der Commissie goedgekeurd. Ingekomen is een "schrijven van de directie der Zierikzeesche Nieuws bodewaarin deze mededeelt, dat sedert liet uitbreken van den oorlog het aantal bekendmakingen van wege het gemeentebestuur belangrijk is toegenomen. Het jaarlijkscli abonne ment bedraagt f 300, dit is ongeveer 4 cent per regel. In 1913 waren S010 regels, in 1914 8169, in 1915 9194, en in 1916 13074 regels geplaatst. Door deze toeneming was men her haaldelijk genoodzaakt bijbladen te drukken, 't geen wegens 't verhoogde drukloon en de enorme papierstijging zeer kostbaar was. Op grond hiervan verzocht adressante om voor de 5000 regels, die in 1916 meer werden ge plaatst dan in 1913 een vergoeding van f 150, en 0111 van af 1 Januari in plaats van het gewone abonnement alle bekendmakingen te berekenen tegen vier cent per regel. Naar aanleiding van dit adres stellen Burgem. en Weth. voor 0111 over 1916 een vergoeding toe te staan van f 150 wegens in vergelijking met 1913 extra geplaatste advertenties. Wat de vraag betreft omtrent wijzi ging van liet abonnement, liet komt hun niet .gewenscht voor daarin thans verandering le brengen. Zij advisceren evenwel om aan de 'directie van ge meld blad, zoolang de abnormale tijdsomstandigheden duren, ter beoor deeling van Burgem. en Weth., te be ginnen over 1917 boven 't bestaande abonnement een extra-vergoeding loe te kennen van 3 cent voor eiken regel, welke meer aan advertenties voor de gemeente is geplaatst dan het getal 8010, hel aantal der in 1913 geplaatste regels. Overeenkomstig liet voorstel van Burgem. en Wetlv. wordt zonder dis cussie en hoofdelijke slemming be sloten. Aan de orde is liet voorstel van Burgem. en Weth. betreffende de schenking van grond aan de gemeente door den heer Korteweg. Burgem. en Weth. stelten voor om in dc in liet Raadsbesluit van 10 Februari ge stelde voorwaarden de volgende wij zigingen te brengen: 1°. dat de gemeente voor haar reke- kening zon spoedig doenlijk, docli in I elk geval vóór 31 December a.s. zal uitvoeren: j er. bet maken van een weg basalt- slag, Ier breedte van 4 Meter; 2°. dat de aan de straat te bouwen woningen een minimum-huurwaarde moeten hebben van f 250 per jaar; 3°. dat de hoofdleiding voor' gas voor rekening komt van de eigenaars der huizen, welke langs de straat worden gebouwd, in geen geual len laste der gemeente Zierikzee; 4°. dat de niet voor den openbaren dienst bestemde sloot van West naar Oost loopende door de gemeente wordt overgedragen aan den heer Korteweg. De voorzitter hoopt, dat het nu de laatste maal zal wezen, dat deze kwestie ter tafel komt. De heer Timmerman meent, dat in de laatste vergadering van den ge- me'enteraad deze ver genoeg gegaan is in het doen van concessies aan den heer Korteweg en nu komt deze er zelf op terug. Wat de gasleiding betreft, de heer Korteweg wenscht den aanleg er van te schuiven op de bewoners der te bouwen huizen. Spreker zal beslist tegen het voorstel stemmen, wanneer de gemeente in de kosten van de hoofdleiding komt. De huur der te bouwen huizen wcnscht de lieer Korteweg gebracht tc zien van f 300 op f 250. Spr. heeft echter gehoord, dat een plan was ingediend voor huizen, waarvan de huurwaarde zou bedragen f 200. Dc voorzitter: Het staat vast, want dit blijkt uit de gevoerde correspon dentie, dat de aanleg van de gaslei ding niet ten laste van de gemeente komt, maar spreker heeft geen be zwaar tegen het amendement, dat de aanleg van de gasleiding geschieden moet ten koste van den heer Korte weg, in geen geval ten koste van de gemeente. Het amendement van den heer Timmerman wordt door Burgem. en Weth. overgenomen. De heer De Crane merkt op, dat het huis, hetwelk nu in de nieuwe straat gebouwd wordt, komt te staan op f 4000 a f 5000, zoodat de huur onmogelijk f 200 kan bedragen. Spr. gelooft, dat nu de grond duurder wordt, de huizen op den duur niet f 250 maar wel f 300 huur zullen doen. De heer Koopman: Het huis, dat nu gebouwd wordt, komt met den grond op f 5400. Tegen 7 °/o berekend bedraagt dè huur f 378. Burgem. en Weth. hebben evenals de heer Korte weg het meest naar 3e facade ge keken, waarna ook het publiek kijkt. Naar den gevel wordt vaak een huis beoordeeld. De voorzitter is het met den heer Koopman eens ,dat voor de gemeente een mooie gevel het voornaamste is. Ook het publiek ziet er naar. De heer Timmerman wenscht nog te weten, of de gemeente een weg van macadam moet leggen, oï dat zij ook een straat kan leggen. De voorzitter: Als de gemeente zich verplicht het mindere te doen, kan zij zeker ook 't meerdere verrichten. Spr. heeft vanochtend een brief van den heer Korteweg ontvangen, waarin deze méldt van de heeren Imming en "Van Tongeren de mededeeliug te hebben ontvangen ,dat de brug vóór het station over de Gracht, omdat zij zwaarder moet worden dan aan vankelijk gedacht is, hooger in prijs zal komen. Als tegemoetkoming hierin is de lieer Korteweg bereid nog f 500 bij te dragen in de door de gemeente hiervoor uit te voeren werken, wan neer de brug van genoemde firma wordt betrokken. Bij de kadastrale opmeting van den weg is gebleken, dat de sloot, die voor den Weg noodzakelijk ge dempt moest worden op 't kadaster ten name der gemeente stond. De resteerende gedeelten der sloot ter grootte van 67 M2., waarvoor de gemeente nu als mede-eigenaar op liet kadaster voorkomt, zijn door demping getrokken bij - en begrepen in zijn terrein. Ter goede regeling van zaken ver zocht de heer Korteweg voor "Tiet geval de overdracht van den weg'tot stand komt, daartegen bedoelde 67 M2. door de gemeente aan hem in eigendom over te dragen. Besloten wordt de sloot aan den heer Korteweg over te doen. De heer Doeleman vraagt, nu Bur gem. en Weth. gemachtigd zijn de overeenkomst met den heer Korte weg aan te gaan, of 't niet gewenscht is, dat de Raid zich uitspreekt over de wijze, waarop de brug zal ge bouwd worden. De voorzitter: De uitvoering van de brug komt, voordat die gelegd wordt, eerst in den Raad. De beer Timmerman: Laat ons als voorwaarde stellen, dat de straat moet in orde wezen drie maanden nadat de brug gereed is. De heer De Crane: De heer Cau heeft hem medegedeeld, dat de bouw van den brug wegens duurte van de materialen zat uitgesteld worden. De heer Koopman: Een rustieke brug zal niet zooveel meer kosten dan anders. Bovendien geeft de heer Korteweg ons ook nog f 500, als de brug meer kost dan de heer Cau bestemd heeft. De heer Timmerman: Er is niets tegen, dat de weg klaar is drie maan den nadat de brug gereed is. De voorzitter meent, dat daardoor de zaak zou worden tegengehouden. De heer Gelderman deelt mede, dat de heer Korteweg bereid is f 500 er bij te geven ,als de brug meer kost. Laten wij dus het werk zoo gauw mogelijk laten verrichten. De brug zou aanmerkelijk minder kosten, wanneer die wat verder op komt met een paar landtongen. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt hierop met algemeene stem men aangenomen. De geloofsbrieven van het gekozen raadslid P. M. Panny worden in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Vrieze, Timmerman en Den Boer. In handen van diezelfde commissie worden ge steld de wijziging van de begrooting. der gasfabriek over 1916 en de. wijzi ging van de gemeente-begrooting over 1916. De vergadering wordt hangende het onderzoek geschorst en heropend foen de commissie mei Tiaartaak gereed was. Zij adviseerde bij monde van haar rapporteur, den heer De Vrieze, tot goedkeuring: a. van de geloofsbrieven van den heer Panny; b. van de wijziging der begrooting van de gasfabriek en van de gemeente. Conform het advies werd besloten. Vastgesteld werd het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1916. Eervol ontslag werd verleend: 1°. aan den heer J. S. Theunissen als opzichter der gasfabriek, met in gang van 1 Juni c.k.; 2°. aan den heer N. A. Hottinga als onderwijzer aan de openb. lagere school A, met ingang van 8 Maart j.l. Volgens onderzoek van twee deskun digen, die door den burgemeester be noemd waren, is de heer Hottinga wegens zijn gezondheidstoestand on geschikt de betrekking langer waar te nemen. Daar al de leden van de Plaatsel. Schoolcommissie voor hun herbe noeming bedankt hebben, zoo werd overgegaan tot de samenstelling Van een nieuwe commissie. Benoemd werden de heeren J. Gouverneur, mr. dr. B. I. Zijlstra, mevr. Ochtman- Van Vuuren, J. A. Stoop, W. C. de Crane Sr., mevr. J. Ünger-Groene- veld de Katar, C. de Looze, P. van der Have, mevr. E. Gelderman-De Crane. Voordat men tot de benoe ming van den heer Van der Have overging, zeide "de voorzitter, dat Burgem. en Weth. hem met algem. stemmen candidaat gesteld hadden, omdat hij als het paedagogisch ele ment in de commissie niet kan ge mist worden. En met zijn benoeming wordt de trait d' union tusschen de oude en de nieuwe comnjissie niet verbroken. Hierop werd de zitting door den voorzitter gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5