ZIERSKZEESGHE NIEUWSB L Maandag 16 April 1917. C o u r a si tj. No. 9993. advertentie; n. EERSTE BLm. MILITIE. KIIPWSTIJDIN&IS. Uit Stad en Provincie. ONDERWIJS. CS i p 1 k s c Sn ABONNEMENT. Prjjz per drie maandenf 1,40. Franco per post- 1 70. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer a- 0,06. Venehjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73ft? JMRBAN6, 9if>sol«upi A. J. DE LOOZE Jr. OilgastC'llMfdrtdiokaip A. FrXiKEL. Van 14 regelst 0,40. Bike regel meer- 0,10. Reclames per regel0,16. Bij contract belangrjjke korting, luending op den dag van uitgare r<5<5r 8.SO ure. Dit nummer bestaat alt 2 bladen, nog slechter doeleinden wordt aange- wend. NOORWEGiN. Dc minister voor hel levensmidde- lenvraagstuk heeft in dc Vrijdag gc- houden zitting van het Storthing ver klaard, dat er zich in 't land 381.000 ton graan bevindt, wat voor 1917 zeker genoeg is, zoodat er. geen reden voor bezorgdheid bestaat. Echter is dc toestand ernstig, zoodat zuinig heid in het verbruik betracht moet worden. NEDERLAND. Voorkeur omtrent (le inljjviog. De BURGEMEESTER van Ziïrikzee maakt bekend, dat de militieplicbtigen der lichting 1918 hun wenschen met betrekking tot de in- lgving alsnog vóór 10 Mei e.k. kannen kenbaar maken bg den Burgemeester der gemeente, waar zjj voor de militie zgn ingeschreven. Wie zich opgeeft voor de zeemilitie, kan bovendien opgeven wanneer hg het liefst zou worden ingelgfd in hel tijdvak van 3—5 Sep tember of in het tijdvak van 10—12 December 1917. ZrERiKZEB, den 16 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. j Ingevolge de circulaire van den Minister van L. H. en N. verzoek ik U bg de distributie der aan U verstrekte steen kolen, aan niemand meer steenkolen of anthra- ciet af te leveren dan voor directe behoefte vereiseht wordt, en een lgst bg te houden vermeldende de namen Uwer afnemers en de hoeveelheid der aan hen verstrekte brandst< ffen. Deze lgst i« door U na de distributie aan de brandstoffen commissie in te leveren. Deverkoep- prgs per H.L. franco thuis dient gelgk te blgven aan die van Maait 19)7, met uitzondering van de Eierbriketten, welke 2 0 cent per H.L. duurder mogen worden verkocht. By niet- nakoming van een en ander loopt de steen kolenhandelaar gevaar van verdere brandstc ff.n- levering uitgesloten te blgven. Namens de Brandstoffencommissie, De Secretaris H. H. P R A K K E. AMERIKA. Tengevolge van een branddie naar men gelooft, aangestoken was, zijn te Minipolis twee groote op slagplaatsen van graan vernield en 50.000 bushels graan verbrand. De kalmte, die overal in de Ver cenigde Staten sedert de oorlogsver klaring heerschte, werd Dinsdag ver broken tengevolge van een reeks ont ploffingen en branden in munitie fabrieken. De ernstigste hadden plaats in de etablissementen van de Baldwin Locomotief-Maatschappij te Eddystone, nabij Philidelphia, waar tusschen de 5000 en 0000 man wer ken. Even vóór tien uur schudde Philadelphia, alsof er een aardbeving plaats had. De eene ontploffing volgde op de andere en spoedig snel den de brandweerlieden van alle omringende plaatsen naar Eddy stone. Negen gebouwen van 't voor naamste gedeelte der onderneming zijn verwoest. Er waren 50 dooden, 200 zwaar en 300 a 500 lichtgewon den. Een groot gedeelte van de slacht offers zijn meisjes en vrouwen; 98 lijken, meest van meisjes 'en vrou wen, zijn naar 't lijkenhuis gebracht. Gedurende de opschudding, die na de eerste ontploffing ontstond, schoot de politie een man neer en arresteerde zij verschillende verdachte personen.' RUSLAND. De Morningposlverneemt uit Pctrograd, dat de losgelaten tucht huisboeven en de vroegere politie agenten, die zich nog weten te ver- hergen, nog altijd ccnige moeilijk heden opleveren, vooral in de bui tenwijken der stad. Daar wordt eiken nacht door de militairen ge vuurd, welk vuur wordt beantwoord. Geheimzinnige automobielen ver oorzaken af en toe nog onrust in de straten. De inzittenden vuren op de militaire politie. Een hevig ge vecht vond gisteren laat in den nacht plaats op het Newsky Prospect tus schen de inzittenden van zoo'n auto mobiel en de militaire politie, die een hevig vuur opende op de vluchtende automobiel. De eigenaars van automobielen, die «edurende de revolutie van hun wa gens zijn beroofd met de revolver op de borst, hebben weinig hoop, dat ze weer in 't bezit van hun eigen dom worden gesteld, 't Is zeer waar schijnlijk, dat menige automobiel in slechte handen is gevallen en voor Opposltlo tfgen den zomertQd, GROOTEBROEK. In dit dorp heerschte groote oppositie tegen den in le voeren zomertijd. In den ge meenteraad zat voor het verlangen om de schooltijden der openbare school een uur te vervroegen. Daar werd tevens medegedeeld, dat de tuin bouwers- en dc middenstandsver- eeniging, die le zamen liet geheele leven hier behcerschen, besloten had den de dagverdeeling op den ouden voet te blijven regelen. Ook de Katho lieke school zal de schooltijden naai den ouden tijd vaststellen. Over de openbare school kon "de raad niet beslissen, omdat hierin de schoolopziener moet worden gekend, 't Slaat echter wel vast, dat van den. zomertijd in onze gemeente weinig terecht zal komen. Oagerraigd ontslag. OUDE NIEROP. Door den raad der gemeente is met algemcene stem men aan den gemeente-secretaris on gevraagd eervol ontslag verleend, wegens onvoldoende kennis der ge meente-administratie, het niet tijdig bijhouden der registers cii liet niet uitvoeren der werkzaamheden, in dezen drukken tijd. van hem gevor derd. Naar wij vernemen, is bij den Bond van Gemeente-ambtenaren, tot wicn de ontslagene zich heelt gewend in onderzoek, oï vernietiging van dit besluit zal worden aangevraagd. IJ MUI DEN. De „Gloria", welk vaartuig alhier binnenkwam, rappor teert op de Noordzee door een duik boot te zijn aangevallen. De „Gloria" was Zaterdag 31 Maart visscliende, toen zij door 'n duikboot, welke zicli op grooten afstand be vond en dc Duitsche oorlogsvlag voerde, beschoten werd. Nadat men de scheepsboot met eenige opvaren den had uitgezet en hiermede naai de duikboot was geroeid, werden de papieren in orde bevonden. Na on derzoek van den treiler werd toe stemming verleend om verder le vis- schen. Door de beschieting bleken cle kompassen echter tc hebben ge leden, want men kwam op de En- gelsclie, in plaats van op de Nedcrl. kust terecht. Op de Humber werd geankerd en later onder geleide van een Engelsch ollicier naar Grimsby verder gestoomd. De schade werd onmiddellijk hersteld, doch niemand behalve de schipper mocht aan land gaan. Dc opvarenden waren niet erg te spreken over de kleine hoeveelheid proviand, welke men in Grimsby kreeg. Door het uitblijven van toe stemming der admiraliteit 0111 te ver trekken, moest liet vaartuig negen dagen werkeloos blijven liggen en kon pas 1.1. Donderdag de haven van Grimsby verlaten om rechtstreeks naar IJmuiden te stoomen. De kolencood. NIJMEGEN. Wegens gebrek aan steenkolen is de Paasch-vacaiitievan alle gemeentelijke scholen voor lager middelbaar én Iiooger onderwijs tot nader te bepalen datum verlengd. Ondc masten gevonden. HARDINXVELD. Bij liet spitten op het land-van den heer K. B. alhier stootte men iop een pot, die bij onder zoek bleek te bevatten: 14 gouden rijders, een 200-tal rijksdaalders, evenveel z.g. guldens en nog een hoe veelheid kleine munt. Een en ander dagteekende van omstreeks 1600. DINTELOORD. Nu door den heer M. Verbrugge ontslag is aangevraagd als administrateur van het lcvens- middclcnbcdrijf, is als zoodanig be noemd de lieer H. W. Sprong te Meeuwen. De sm- ktelarQ. ZEVENAAR. Gedurende 't tijdvak April 1916/17 werden in 't naburige Beek in verband met Tie smokkelarij méér dan licndgignd processen- verhaal van bekeuring opgemaakt. Van koude omgekomen. WÏJCHEN. In een boomgaard al hier is 't lijk gevonden van een land- looper. Hij is waarschijnlijk van koude omgekomen. Niemand weet waar hij thuis hoort. Aan misdaad wordt niet gedacht. Omstreeks vier honderd galden gestolen. Z1ERIKZEE. De cantine in de kazerne alhier hebben de soldaten, die te dezer stede in garnizoen liggen in eigen beheer. De kas van de can- line, waaruit al de uitgaven bestreden worden, bevond zicli in een sigaren kistje, hetwelk zoodanig vervormd was, 'dat het paste in een goed gc- slotene lade. Zaterdagmorgen ont waarde men met schrik, dat 's nachts ingebroken en het sigarenkistje met den inhoud van bijkans f 400 ver dwenen was. De dader ligt op liet kerkhof. Toch zou dat vervormde sigarenkistje tot de ontdekking van den dief kunnen leiden. Wie een der gelijk kistje dan ook vinden mocht, brenge liet terstond hij den comman dant van het garnizoen alhier. Tweede oltreerlig der opera „Rose Marl", door Kaast es Btr te ZIerlkiee. Zoo heeft dan genoemde opera een tweede opvoering beleefd. Wij zouden haast zeggen, dat deze tweede uitvoering al niet minder ge lukkig geslaagd is dan de eerste. We hebben weer volop kunnen ge nieten van alles wat hier door den componist bedoeld is, n.l. de actie uit het leven van de jonge liefde. Het spreekt tot ons in gevoelvolle melodiën of in passievolle momenten. Solisten waren allen uitstekend ge disponeerd, de koren waren weer vol en krachtig zonder de' noodige beschaving te missen. Hoe schitterend is in het eerste be drijf het „drinklied", voorafgegaan door een vroolijk danskoor. Verderop de passage van Rose's afwijzing, wanneer zij aan vrouw Trincard om genade smeekt. Hoe wordt hier naast onberispelijk zingen keurig geacteerd. En nu gaat een derde uitvoering en wei jen volksuitvocrlng door. Dank zij den kunstzin, van enkelen, wordt liet gezelschap in dc gelegenheid ge steld een uitvoering 'te geven voor verminderde entreeprijzen. Een prachtig denkbeeld en een goetle daad om ook het volk in de gelegenheid te stellen eens te kunnen genieten van mooie, frissehe, te be grijpen kunst. Zij, die zullen komen om te ge nieten, zullen ii zeker dankbaar zijn, u, die „Kunst en Eer" in de gelegen heid stelt de volksuitvoering te doen plaats vinden en u alien, medewer kers aan deze opera. Met dc grootste waardeering voor: deze beide noodzakelijke factoren haken wij naar a.s. Dinsdagavond Als de Zierikzeesche Concertzaal weer vervuld zal zijn van heerlijke mu ziek, van zang en spel voor allen die' zullen lcomen luisteren en tot eer en voldoening van dirigent en uitvoer ders. Onderling Hulpbetoon. Vrijdagavond vergaderde in liölel „De Faam" dc vereeiugfng „Onderling Hulpbetoon". De voorzitter, de lieer M. F. de Vos, opende de vergadering. Hij be treurde liet, dat zoo weinigen van de geciteerde leden .waren opgeko men. Door den secr.-penningmeester, den heer J. W. V. La. Brand Fz., werd het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bedraagt 301; het aantal donateurs is tengevolge van overlij den, vertrek en bedanken verminderd. Onder dankbetuiging aan den secre taris werd 't jaarverslag vastgesteld. Dezè deed hierop in zijn kwaliteit van penningmeester rekening en ver antwoording van het door hem ge houden beheer. Dc rekening werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren P. Anker, P. Bossaert, L. J. Leeuwe en M. Stou- tjesdijk. Deze commissie bevond de rekening in orde en adviseerde tot haar goedkeuring in ontvang tot een bedrag van f 2688,35 en in uitgaaf tot een som van I 2771,32, zoodat zij sloot met een nadeetig saldo vaii f 82,97. Conform liet advies werd be- sloten. Aan contributies was ontvan- 1 gen f 1611,43, aan bijdragen van donateurs 1' 182,50, aan- renten 1 494,42, en aan restitutie door dc Spaarbank f 400. j Het totaal der uitkeeringen aan 73 personen bedroeg 1 2466. Hiervan voor ziekte f 1224, voor vaste uitkee- ring f 1198,80, en voor 2 weduwen 1 13,20. Als bestuursleden werden herko zen de periodiek aftredende hoeren P. Anker en J. Gros. Bij de omvraag wekte de commis saris, de heer J. H. Brandenburg, de jongere leden op voor de vereeni- ging-propaganda te maken onder hun vrienden en kennissen. Spreker zette daarbij dc voordeden uiteen, die deze vereeniging voor de leden afwerpt. Hierop sloot de voorzitter de vcr- gadering, die vermoedelijk met het oog op dc opvoering v;fn „Rose Marie" in de Concertzaal zoo schaars be zocht was. BROUWERSHAVEN. Naar we vernemen heeft de burgemeester dezer gemeente ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid der vereen! ging van burgemeesters en secreta rissen. De oorzaak hiervan moet ge zocht- worden in de minder loyale wijze van handelen door meerdere gemeenten ter zake van de gemeen schappelijke distributieregeling. Dientengevolge zal de heer Kap- teyn zich ook onttrekken aan de verdere uitwerking der plannen van reorganisatie der Ambachtschool en het tot stand brengen van een betere verkeersverbinding op Schouwen en Duiveland. OUWERKERK. Het Steenkolen- distributie-comité alhier bestaat uil de heeren L. Nitant, burgemeester. C. Hoogerland, Jac. Romeijn, J. C. Verstrate en A. C. Visser. Door de bemoeiingen dezer com missie zullen binnen enkele dagen 531/2 ton kolen arriveeren. Zaterdagavond hield de-heer W. Hoogeriiuis uit Assen een rede over evenredige vertegenwoordiging. Nadat spreker op heldere wijze dit stelsel had uiteengezet, besprak hij nog in 't kort de distributie en de werking der arbeidersvereeniging. Hij wekte de arbeiders op zich te vereenigen, waardoor zij hun belan gen beter zouden kunnen dienen. Bij het debat kwam als van zelf de zomertijd ter sprake. Daar dit van meer actueel belang is, willen wij hierover wat uitvoeriger zijn. De heer H. bestreed de meening, als zou de Zomertijd voor deze stre ken niet te volgen zijn! Hij wees op streken 111 Friesland, waar men er verleden jaar zich wel aan gehouden had. Aan de besprekingen hierom trent namen meerdere aanwezigen deel. Ten slotte scheen de vólgende regeling veler sympathie te hebben. De arbeiders zouden werken van 6 tot 6. Maar zij zouden moeten afwij ken van de gewoonte om te 6, 9 en 2 uur van het dorp te vertrekken. Zij zouden ér toe moeten overgaan, om de schoven als volgt te verdeden: 6 uur van 't dorp, 8 uur thuis; 9 op i- op 't werk, 1 uur thuis; 2 uur 't werk, 6 uur van 't werk. Daar door zou feitelijk de werkgever de helft van de loopuren betalen en de arbeiders de andere helft. De eigen lijke werktijd zou daardoor niet noemenswaard worden verkort. Alte uren zijn in dit schema zomertijd. In verband met 't bovenstaande kan nog gemeld worden, dat van in dit opzicht neutrale zijde a.s. .Woens dag een vergadering zal belegd wor den, waar zoowel werkgevers als werknemers hun meening over deze kwestie zulten kunnen zeggen. Stellig zal een allen bevredigende oplossing gevonden worden. BRUINISSE. Een ambachtsman uit deze gemeente had, toen hij Zater dag per fiets van zijn. werk terug keerde, door liet breken van 't stuur hel ongeluk te vallen. Hij verwondde zich daarbij zoodanig aan het ge zicht en één der armen, dat genees kundige hulp moest worden inge roepen. STAVENISSE. In verband met den in te voeren Zomertijd en de ver leden jaar ondervonden groote moei lijkheden voor de landbouwbevolking stelde 't gemeentebestuur van Stave- nisse den districtsschoolopziener an dermaal voor de schooltijden één uur te verlaten. Waar die autoriteit zijn medewer king echter weigert is de tusschen- komst ingeroepen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. (Niet van onzen gewonen cor respondent). Alhier doet zich weder een zeer ernstig geval van roodvonk voor OUD-VOSSEMEER. De bakkers hebben onderling besloten te be ginnen met deze week één dag per week alvast niet te bakken, met het oog op den voorraad stooksel; daar voor is thans de Woensdag aange wezen. TERNEUZEN. De Nederlandsche schoener „Dina Hinderika", thuisbe- hoorende te Groningen, eigendom van de naaral. venn. „Dina Hinderika" alhier, blijkt, naar gemeld wordt, op weg van Westhartlepool naar Zwe den met steenkolen door 'n Duitsche duikboot te zijn getorptvteerd. De bemanning is geland te Lowestoft. Vlsscherflberlcliten. BRUINISSE. I11 de week van 1 tot 8 April verzond men van hier 2750 ton mosselen, waarvan het meeren- dcel naar Bergen-op-Zoom ging. Door 't ruwe weer der afgeloopen week was er weinig gelegenheid naar over te gaan, zoodat de verzending niet groot was. Er werd nog f 3,75 per ton besteed, een zeer hooge prijs vooral nu het reeds 11a Paschen is. NOORDGOUWE. Wegens zijn be noeming tot onderwijzer te Rottcr- wijzer te Rotterdam heeft de heer G. H. Breetvelt tegen 1 Juli a.s. ont slag gevraagd uit zijn betrekking alhier. DREISCHOR. Burgem. cn Weth. dezer gemeente hebben den districts schoolopziener voorgesteld in ver band met de invoering van den zomertijd, het leerplan in dier voege te wijzigen, dat ook'de aanvangsuren der school een uur later worden ge zet, omdat de bevolking verrhoede- lijk wederom niet met den zomertijd zal meegaan. STAVENISSE. Zaterdagmorgen had had alhier in tegenwoordigheid van de autoriteiten plaats de openbare les, tot sluiting van het le winter halfjaar van den landbouw-winter- cursus, welke cursus alhier door de heeren Mïnderhoud en Buijze dezen winter gegeven is. Alle elf leerlingen toonden met succes dezen cursus ge volgd te hebben, zoodat zij bij monde van den rijkslandbouwleeraar, don heer C. Stevens, tot het 2e winter halfjaar werden bevorderd. DINTELOORD. Bij het te Breda gehouden examen voor de onder wijzersakte slaagde o.a. de lieer C. Aarsen, kweekeling der Rijksnor maallessen alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1