NIEUWSBODE. Vrijdag 13 April 1917. TWEEDE BLAD» Uit Stad en Provincie. C2E lerikxeesche C ou rant). ABONNEMENT. Prgt per drie maanden I 1,40. Franco per port- 1,T0. Voor het buitenland per jaar- 10, Aiaonderljjke nummer- 0,0&. Veriohjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73ste lAARGAISg, No. 9992. Diraoturi A. J. DE LOOZE Jr. SHemr-RacfdrailMtMP! F RAMMEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regels f 0,40. Elke regel meer - 0,10. Reoiamei per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting, lueading op des dag ran uitgave Tuur 8.80 ure. ELKERZEE. Evenals EUemeet, Noord welle en Renesse sluit deze gemeente zich niet aan hij de door den Minister van Landbouw-goedgekeurde gemeen schappelijke regeling voor de distributie van levensmiddelen voor de gemeenten op Schouwen en Duiveland. en Weth. hebben Verleden week heeft men hier door inbraak in de bergplaats van de „Auto- j maat" 18 bussen van 4 L. met petroleum l gestolen en in den nacht van Zondag j.l. van een der vaartuigen in de haven een RENESSE. Burgem. besloten zich niet aan te sluiten bij de j door den Minister van Landbouw goed- j gekeurde gemeenschappelijke regeling voor de gemeenten op Schouwen en Duiveland voor de distributie van levens middelen. De alhier bestaande distribu tie-commissie bestelt zelf de te betrek- ken regeeringsgoederen. NOORDWELLE. De eerste waggon- lading stukkolen is gearriveerd en onder de ingezetenen verdeeld. De aanvragers konden zich verheugen pl. m. 4 II.L. kolen te ontvangen. De kwaliteit der brandstof is uitstekend en de prijs per II.L. niet te boog. Ook deze gemeente sluit zich niet aan hij de door den Minister van Land bouw goedgekeurde gemeenschappelijke regeling voor de gemeenten op Schouwen en Duiveland voor de distributie van levensmiddelen. De regeeringsgoederen worden door de distributie-commissie zelf besteld en aan de winkeliers ge leverd. NOORD-SCHOUWEN. Op dezelfde plaats in het Brouwershavensche Gat, waar de gasbakenton door den zwaren ijsgang van zijn ketting was geslagen, is wederom een gasboei aangebracht. Ook is het bolbaken op den dam van den Ossehoek weder opgericht. BRUINISSE. Voor de op 20 April a.s. te houden stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heer J. Goudzwaard door de kies- vereeniging „Burgerplicht"; M. K. Kre- pel door een aantal kiezers buiten de kiesvereeniging, en C. J. Hanse door de anti-rev. kiesvereeniging. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen arri veerde alhier een schip met turf. Vele personen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om wat brandstof machtig te worden. Volgens verkregen inlichting zullen binnenkort alweer een tweetal waggons regeeringskolen aan komen. THOLEN. De gemeente Tholen kan zich gelukkig achten in het bezit te zijn van een eigen gasfabriek. Zitten de dor pen In de omgeving in het donker door gebrek aan petroleum, hier heeft men verlichting en ook gelegenheid om eten te koken. Waren de andere 'gemeenten indertijd op Ihet aanbod van Tholen inge gaan (alleen Poortvliet wilde meedoen en toonde zich direct bereid) zij hadden hunne inwoners reeds kunnen helpen. Het beroemde de-kat-uit-den-boom-kij li- systeem heeft hier ook zijn wrange vruchten opgeleverd. Het is wel een geluk te noemen, dat4 de oud roest winkel, zich genoemd heb bende Tholensche gasfabriekin ge meentehanden is overgegaan, waardoor een flinke fabriek is gekomen en ieder die aansluiten wilde, gas kon krijgen. Het ligt nog versch in het geheugen, hoe de meeste raadsleden een gemeentegas fabriek uit den booze achten, dank zij het doorzettingsvermogen van wijlen den lieer Kegge, de heeren Wagemaker en Van Vredenburch, is de fabriek er toch gekomen. POORTVLIET. Volgens periodieke zijn dit jaar aan de beurt van aftreding voor lid vaii den gemeenter aad de heeren O. Th. de Rijke, E. van der Slikke en Chr. P. van der Slikke. SCHERPENISSE. Benoemd zijn tot leden der brandstoffencommissie de heeren D. Kleppe, C. A. Geuze, C. Har tog en L'. C. v. Doorn. KORTGENE. In deze gemeente heeft men aan 400 personen aanvullingsbrood kaarten uitgereikt. Donderdag werden bonkaarten, geldig voor 5 maanden, aan de inwoners verstrekt ter verkrijging van levensmiddelen door de regeering gedistribueerd. j van een tier vaarhiigei baal van 100 K.G. zwavelzure ammoniak ter waarde van f 40. Van de daders geen spoor. OUD-VOSSEMEER. De mededeeling in verschillende bladendat de ge meenteraad besloten heeft 16 aandeelen te nemen in het kapitaal van de N. V. Spoorwèg-Mij. Tholen—West-Brabant, is opgewarmd, want reeds zeer lang ge leden werd daartoe besloten. In de laat ste raadszitting werd de goedkeuring door Gedep. Slaten vermeld. Aanbestedingen, rerkooplngen, enz. RENESSE, 11 April. Ten overstaan van notaris F. J. II. Jespers, werden ten verzoeke van den lieer G. Verseput, in de herberg van mej. de wed. Mi. C. Kappers, publiek verkocht: Een woon huis en twee schuren, aan den Iloogen- zooni, en 1.10.10 H.A. bouwland, aan den Noordweg onder Noordwellc, samen voor f6030. (Toebeding f 32i/2). 3.17.85 H.A. pachtvrij weiland onder Renesse, oor f 175 per Gemet. SIR-JANSLAND, 11 April. Ten over staan van notaris Kor te weg werden heden alhier voor den heer Joh. van de Stolpe Hz. in het openbaar verkocht: Paarden voor f 1210, f 910, f 818, f 1140; jaarlingen voor f 400 en f 426; koeien voor f 316, f 290 en f 277; een kalfvaars voor f 251; vaarzen voor f181, f 156, f 181, f 66 en f 41; ossen voor f 146, f 181, f 187, f 103 en f 85; slier tjes voor f 67 en f 54. ST.-FILIPSLAND. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding voor het verbou wen der openbare scholen alhier, ingeschreven voor de school in de kom door M. Allewijn te Waarde, voor f 18890; Chr. Feleus, voor f 18700; A. I. Clarisse, voor f 18519; L. J. Lindhout, voor f 18503; H. Padmos, voor f 18011; J. Sorber, voor f 17905; L. Capelle, voor f 17903. Allen le St.-Filipsland. Voor de school in den Anna-Jacoba- Polder werd ingeschreven door Chr. Feleus, voor f 5320; J. Sorber, voor f 5280; A. I. Clarisse, voor f 5060; J. M. v. d. Welle, voor f 4998; PI. Padmos, voor f 4947. Allen le St.-Filipsland. Voor den bouw van 'n landbouw- schuur met bijbéhooren ten behoeve van den heer W. Geluk, in den Prins Hen drikpolder (St.-Philipsland N.-Brabanl), zijn ingeleverd 7 biljetten; hoodste ad f 13850, laagste f 8440, door Maarten C. van Driel te Oud-Vossemeer, aan wien de uitvoering is opgedragen. Landbouw en Veeteelt. Naar wordt medegedeeld, trad Dins dagavond voor de Arbeidersbond le Oud-Vossemeer op een lid van 't hoofd bestuur van den Bond om te spreken over de loonen, terwijl Woensdag een conferentie werd gehouden met het be stuur van de vereeniging van landbou wers te dezer plaatse. ONDERWIJS. NOORDGOUWE. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres bestaat uit de dames A. P. Verbost, tijdelijk alhier; A. J. van Damme, tijdelijk te Oosterland, en J. M. van Westcnbrugge, tijdelijk te St.-Maarlensdijk. ST.-FILIPSLAND. Bij het gehouden vergelijkend examen voor het instituut „Klokkenberg" te Nijmegen, is geslaagd H. Loran van hier. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Tholen. Door het kantongerecht zijn 6 April veroordeeld wegens: Overtreding van het polderreglement: J. K. te St.-Annaland ,to;t f 1 boete of 1 dag hechtenis; vee laten loopen op weiland: M. G. te Poortvliet, tot 2 boeten elk van f 3, of 2 dagen hechtenis voor elke boete; jachtovertreding: W. M. G. te Tholen, tot 2 boeten elk van f 15, of 6 dagen hechtenis vo.oü elke. boete; L\ d. G. te Rotterdam, tot 2 boeten elk van f 10, of 3 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer en haas en bevel tot uillevering daarvan, of te betalen f 25 en f2; A. d. G. te Scher- penisse, tot f 10 boete of 3 dagen hech tenis; overtreding politic-verordening: W. P., C. P. en C. V., allen te St.-Maar lensdijk, ieder tot f-1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; overtreding bouwverordening: J. R. te Scherpenisse, lot f 5 boete of 3 dagen hechtenis; over treding wegcnreglementA. B. te Poort vliet, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; overtreding der leerplichtwet: J. P. d. B. L. d. B., PI. R. en C. C. F., allen te St.-Pliilipsland, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis; C. V. te St.-Philips land, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis; J. van der J., W. M> van D. en Ji. J., allen wonende le Oud-Vossemeer, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; W. B. te Oud-Vossemeer, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis; J. PI. te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; A. Q. te Tholen, lot f 5 boete of 3 dagen hechtenis; J. G., J. A. V. en A. J. V., allen le St.-Annaland, ieder tot f 3 boete Jof 2 dagen hechtenis; W. E., L. v. PI. en A. A. C. W., allen te Stavenisse, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis; J. C. v. S., P. O. en C. O., allen te St.- Maartensdijk, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; W. v. Z. te St.-Maar- lensdijk, tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis; verwekken van nachtrumoer: J. v. d. S., Q. J. S!. en P. J. S., allen te Tholen. ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; loopen of rijden op verboden grond: M. W., J. N. en W. C. P., allen te St.-Philipsland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; overtreding pfidcrrcglcment: N, |G., J. P. V. en Wj.' W„, allen te Stavenisse. ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; M. PI. en J. L. d. J., beiden te Stavenisse, ieder tot 2 boeten, elk van f 1, of 1 dag hechtenis voor elke boete; overtreding Kon. besluit van 27 Juli 1887 (S. 141): PI. v. Y. te Stave nisse, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis; overtreding der politic-verordening: M, C. S. te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; zijn trekdier op den openbaren weg onbeheerd laten: M. d. J. te St.-Annaland, L. v. d. B. te Stave nisse en PI. K. te St.-Annaland, ieder lot f 2 boete of 2 dagen hechtenis; over treding van het polderreglement: A. J. le St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; overtreding motor- en rijwielwet: J. Q. te St.-Philipslancl, L. W. te St.-Maartensdijk, A. iW. te St.- Philipsland, J. W. M. te Cortgene, C. M. te Scherpenisse, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; over treding politie-verordening: C. P. d. IJ. te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis; openbare dronkenschap; T. A. P., A. P., beiden te St.-Maartens dijk, P. J. S., C. J. S. Sz. en J. v. d. S., allen te Tholen, J. d. W. en A. P., beiden te St.-Maartensdijk, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; openbare dronkenschap bij herhaling: C. P. d. PI. te St.-Maartensdijk, tot 2 hechtenisstraffen elk van 7 dagen. VIsscherU berichten. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat alsnog door hem zijn aangewezen tot het uitgeven van uit- j vaartvergunningen aan visscherssche- pen, de waterschouten of fungeerende waterschouten le Breskens, Philippine, Terneuzen, Veere, Brouwershaven, Zie- rikzee en Vlissingen. De Bastille van 8t-Peterabnrg. De Bastille van St.-Petersburgde Petrus- en Paulusvesting, waarin thans sommige reactionairen als gevangenen opgesloten zijn, is een geweldige steen klomp aan den oever van de Newa, tegenover het Winterpaleis. Het is een plaats waaraan sombere herinneringen verbonden zijn. Binnen de muren der vesting heeft Peter de Groote zijn zoon Alexis doodgemarteld. Prinses Tarako- nowa, die er in een oei was opgesloten, welke bij een overstrooming onder water, liep, zag de ratten, die redding zochten* tegen zich op, klimmen. Katharina II heeft in de Petrus- en Paulusvesting de genen, die hun stem verhieven tegen den moord op haren gemaal, levend laten begraven. In de laatste jaren heeft men er de gevangenen op meer verfijnde wijze ge marteld. Prins Kropotkin vertelt hoe men er den revolutionnair Karakozof een week lang wakker heeft gehouden. Aan beide zijden wérd naast hem een wacht geplaatst, die hem moest aan- stoolen als hij in slaap scheen te vallen. De ongelukkige had ten slotte geleerd in den slaap den voet heen en weer te slingeren, en zoo zijn bewakers om den tuin te leiden, maar zij ontdekten het kunstje. Tengevolge van deze behande ling was Karakozof, toen hij ten slotte naai' het schavot werd gébracht, in zulk een toestand van uitputting, dat het leek alsof geen been in zijn lichaam heel was. Er liep dan ook een gerucht, dat zijn bewakers hem vermoord en een van rubber gemaakten pop. naar het schavot gesleept hadden. Kropotkin zelf heeft ook eenige onge lukkige jaren in de Petrus- en Paulus vesting doorgebracht. De vloer en de vijf voet dikke muren van zijn cel waren geheel met vilt bekleed, zoödat de stille ondragelijk werd. Kropotkin had echter een gelukkiger lot dan vele anderen, want hij had, op verzoek van het Rus sisch Aardrijkskundig Genootschap, ver lof gekregen om zijn werk over het ijstijdperk af te maken. Pen en inkt werden hem met bizonder verlof van den tsaar verstrekt, maar hij mocht die slechts lot zonsondergang, die 's winters reeds om drie uur 's namiddags is, ge bruiken. Onderhoud uitgewekenen. Een wetsontwerp' is bij de Tweede Kamer ingediend tot verhooging van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooling voor het dienstjaar 1916. Uit de memorie van toelichting blijkt o. m., dat art. 80bis, „kosten van onder houd en verdere uitgaven van tengevolge van den oorlogstoestand uit 't buitenland r Nederland uitgewekenen en van de dientengevolge behoeftig geworden in Nederland verblijvende buitenlanders'^ oorspronkelijk was geraamd op 2.000.000, gld., welk bedrag bij verhoogingswet is gebracht op f 5.000.000. Thans, nu dc werkelijke uitgaven over het afgeloopcn jaar kunnen worden, overzien, blijkt, dat er een tekort zal zijn te dekken van pl. ni. f 1.000.000, met welk bedrag het artikel mitsdien nader wordt verhoogd. Ken oude diefstal opgehelderd. In November van het jaar 1915 werd ten huize van een hovenier, wonende aan den Lagen Oord te Utrecht, ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. De daders namen een geldkistje weg, waarin geldswaardige papieren waren geborgen, effecten meerendeels en eenige spaarbank boekjes. De politie heeft toen niet speur honden gewerkt in de omgeving van de woning, waarin de inbraak was gepleegd; de honden gaven wel een spoor aan, een weiland in, maar raakten dan in het j onzekere. Als verdachten warden twee personen aangehouden, woonachtig in de buurt van de Roode Brug, tegen wie ernstige vermoedens waren gèreuen. D?ze lieden bleven geruimen tijd in voor arrest, maar moesten eindelek wegens gebrek aan voldoend bewijs worden log- moest de recherche de daders nog hebben. De ingestelde nasporingen leidden tot de conclusie, dat men dezelfde personen moest hebben die in November 1915 werden aangehouden, maar weer op vrfte voeten moesten worden gelaten. Een dezer lieden zat nu in hechtenis wegene een ander misdryf, mishandeling van een politiebeambte, nummer twee moest gis teren voor eenig délict terecht staar vor het kantongerecht te Wqk bij Duur? ó-io en werd op telegrafisch verzoek, daa. in arrest genomen. De recherche meent nu vollediger materiaal tegen deze beide verdachten te hebben bijeengebracht. De zaak zal thans naar de justitie kunnen worden verwezen. Wat men einde 1915 meende od opgelost te moeten laten, zal «F i nu toch nog kunnen worden opgehelderd. Na November 1915 werd van deze zaak niets meer vernomen. Totdat nu Dinsdag de recherche nieuwe san wijzingen kreeg en de rechercheur v. d. Hoogen in die gegevens aanleiding vond een nieuw onderzoek te beginnen. Er werd gezocht in een sloot, gelegen ha een stuk weiland, waarvoor vroeger de pontie- honden steeds bleven staan en nu n spoor verlorenland in de nabijheid van de woning van den bestolen hovenier. Na geruimen tijd te hebben gedregd, haalde de politie eindelijk de vermiste geldkist naar boven. De inhoudeffecten en spaarbankboekjes, was door het water in deze 1| jaar tijde tot pap geworden, een breiachtige massawaarvan men de samenstelling nochtans, na alles te hebben gedroogd, hoopt te kunnen vaststellen, met behulp van een deskundige. De geldkist was nu gevonden. Thans Het oorlogsbrood. In verband met klachten geuit om trent de samenstelling van ons tegen woordig wittebrood en de kwade gevolgen daasvaa voor maaglijders, heeft „De Telegraaf" zich om inlichtingen gewend tot den bekenden specialiteit op het gebied van maag- en ingewandsziekten dr. O. J. Wijnhausen. „Deze verzekerde ons (schrift het blad) dat de klachten daaromtrent vol komen gemotiveerd zijn. Uit zijn eigen praktijk kon onzen zegeman ons mede- de elen, dat zich tyjna dagelqks eenige patiëaten tot hem wenden, die van het brood maagbezwaren hebben gekregen, welke zich o. a. manifesteeren door pijnen en drukking op de maag, zuur of ojh rispingen. Soms openbaren zich zelfs vrjj heftige maagbezwaren. „Opmerkelijk is zeker, dat onze zega- J man zelfs gevallen had ontmoet, waarin L de maagbezwaren onmictHeiiljk' als de patiënt het gebruik van wittebrood staakte. „Voornamelijk is dit het geval met heD, die reeds aan de maag lijdend waren, msar ook vele personen, die te voren geen zwakke maag hadden gehad, overvioden laat van 'fc brood in zijr nieuwe samenstelling. „Een paar weken geleden heeft dr Wrjnhaugen zich tot den burgemeester en tot den wethouder voor de Volke gezondheid, dr. Jitta, gewend met het verzoek, voor maaglijders de gelegenheid tot het verkrijgen van ander brood open te stellen. Aan dit verzoek kon echter tot nog toe blijkbaar niet worden voldaan." Tot zoover de „Tel." Wij mogen hier wel aan toevoegen dat reeds voordat tot de invoering- der nieuwe samenstelling van het brood werd overgegegaan, de noodzakelijkheid betoogd ie, uitzondering te maken voor zwakken en zieken. De «aak—Schroder. Naar uit parlementaire kringen wordt vernomen, heeft het lid der Tweede Kamer, Knobel, een schriftelijke vraag of vragen gericht tot den minister van buitenland8che zaken naar aanleiding van het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat de gezanten van Frankrijk en Italië stappen zouden hebben gedaan bij den minister in verband met het proces Schiöder. Ingezonden Stukken. Ziericzbe, 13 April 17. Mijnheer de Redacteur I Blgkeus de advertentie in dit nummer sal namens het Hoofdbestuur van den V jjzinnig* Democratic chen Bond Mr. Roodenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eenige spreekbeurten komen vervollen in deze omge ving. Vergun ons enkele korte opmerkingen te maken, om de bedoeling dezer verg aringen te verduidelijken. Het zal U bekend zijn, dat de Yry -Dem. aan het Centraal Comité der Vrgzinnige^ heb ben doen weten, dat ze voortzetting der con centratie na 1918 ongewenscht achten, omdat ze overtuigd zijn, dat het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging stembusverbonden over bodig maakt. Ze wenschen daarom een lelf- standig optreden der verschillende partijen, om tot een zuiveren toestand te geraken. Het Hoofdbest. van den Vrjjz.-Dem. Bond heeft dit besluit aldus gemotiveerd: .Samenwerking van politieke partijen kan slechts zin hebben, straks als vroeger, indien zij worden samengebracht door de gemeenschap pelijke begeerte om hetzelfde doel te bereiken. Anders is er niet sprake van samenwerking in oen bepaalden stembusstrijd, doch van samen smelting voor goed. Van dit laatste kan, meent het hoofdbestuur van den Vrpsinoig1 Democratisohen Bond, geen sprake B8n«

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5