ZIERIKZEESCHE Woensdag 4 April 1917. EERSTE BLAD, B erich t. Tu inbouw- Gewassen. Tuinbouwbedrijf. Bekendmaking. Bekendmaking. Onveiligheid Vaarwater. Oorlogsoverzicht. HIIÜWSTIpJHill. Uit Stad e» Provincie. C25 ierikzeesclie Courant), A B ON N BMGNT. Prgi pei drie maanden t 1,40. Franco per port- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10,—. Afzonderlijke nummers- 0,05. Veriohjjnt Baandag, Woensdag en Vrjjdag. ?3st« MAR6AN& Na. 9989. SiNotauri A. J. DE LOOZE Jr. ilHfeaer-Hsefdrtdiotain A. FR Al KEI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wegena het Paasohfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandag niet worden uitgegeven. De courant van Vrjjdag zal des VrljdÉgsawond. worden gedrukt en gepost, en des Zaterdags» morgana in de stad worden be zorgd. Dit nummer leent zich bijzonder tot het daarin plaatsen van adver- tentiëa. Deze trekken dan nog meer dan anders de aandacht. H.Q. Adverteerders en Correspondenten gelieven er rekening mede te houden dat advertentie a en copie voor dit nummer bestemd, uiterlijk Vrijdagmiddag 2 ure in ons be zit moeten zjjn. DB DIRECTEUR. Postkantoor te Zierikzoe. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders.on bekend zjjn, terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1917 6 stuks voor L. Buckmann,'s Graven- hage. Leendert Trouw, Haarlem. J. Hage, Woikum. Dames Tetterode, 's Gravenkage. N.B. Aan de afzenders wordt be leefd verzocht hun adres in en op de achterzijde van hunne brieven te ver melden, opdat deze bjj onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. De BURGEMEESTER van Ziebikzeï; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, van 31 Maart j 1. Ten vervolge op nevensvernielde circulaire, heb ik de eer U hiernevens te doen toekomen een afdruk vau mjjne beschikking van 23 Maart 1917, Directie van den Landbouw, No. 7729, 6de Afdeeling, B. Ik meen daarbg bet volgende te moeten op merken. Uit bg mg ingekomen berichten móet ik de conolusie trekken, dat de door my gegeven wenken voor het telen van tuinbouwproducten en mjjne beschikking van 16 Februari 1917, Directie van den Landbouw, No. 4045, 6de Af deeling, B, of opzettelijk verkeerd worden be grepen, of opzettelijk verkeerd worden toe gepast. Het is mjjn wenscb 1°. dat de tuinbouwers, die verleden jaar het tuinbouwbedrijf uitoefenden, ook dit jaar daar vóór in de gelegenheid zullen zijn, zy het ook onder de door my gemaakte beperkende be palingen 2*. dat de landbouwers, die een gedeelte van hun grond voor tuinbouwbedrijf hadden ver huurd, in welken vorm ook, die hunr thans niet zullen verbreken, met het doel zelf het tuin bouwbedrijf te gaan uitoefenen en dit tot een groot gedeelte van hnn landbouwbedrijf uit te breiden. Ik behoef U wel nauwelijks er op te wjjzen, dat het my niet mogelyk is dit alles onder regelen te brengen, doch, voor zoover zulks niet in deze circulaire is vermeld, is uit mjjne,be schikking (verbouw tuinbouwproducten) hiervoor aangehaald, zoomede uit de in de Nederlandsche Staatscourant gegeven wenken duidelyk te lezen, in welke richting het verbouwen van tuinbouw producten in deze tyden moet worden geleid. Ik zal met behulp van alle geschikte middelen en door gebruik te maken van de medewerking, die ik in dezen van den Nederlandschen Tuin- bonwraad mag verwachten, zorg doen dragen, dat de producten vau de bedryven, welke tegen mjjne bedoeling tuinbouwbedrijven worden of de artikelen, welke tegen myne bedoeling in worden geteeld, niet op de veilingen en dus niet voor gedeeltelijken export worden toe gelaten. Ik verzoek U deze circulaire ter kennis te brengen van belanghebbenden, opdat een ieder wete, dat degene, die ten deze tegen myne be doeling in handelt, van de veilingen geheel kan worden uitgesloten en dus voor den afzet zyner producten geheel op het binnenland zal zjjn aangewezen. Zeer beslist in ongunstiger positie komt dan hy, die zioh niet geheel en al gedraagt naar de bedoeling van myne voorschriften. Mocht er op eenigerlei wyze door dergelyke afwijking van door my aangegeven teeltrichtingen van eenig' product meer geproduceerd zyn dan voor binnenlandsch verbruik noodig is, dan zal zulks toch voor mjj geen aanleiding zyn deze pro ducenten van een gedeeltelijken uitvoer te doen proüteeren. Ziisikz», 2 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Voorraden Ijzer en staal. De BURGEMEESTER der gemeente Zibbikzbe Brengt ter kennis vau belanghebbenden de navolgende circulaiie van den Minister van Landbouw, Nyveiheid en Handel van 30 Maart j 1. Ik heb de eer U te berichten, dat, blijkens door my van de Rijkscommissie voor de distri butie van jjzer en staal ontvangen mededeeling. door U destjjds wal opgave is gedaan van de op 15 November 1916 in Uwe gemeente aan wezige voorraden ijzer en staal, doch dat dergelyke opgaven omtrent de voorraden op 15 Januari 1916 aanwezig, geheel of gedeeltelijk achterwege zjjn gebleven. Ik verzoek U de ontbrekende opgaven alsnog ten spoedigste aan de Rijkscommissie voornoemdZeestraat 102 's-Gravenhagote willen doen toekomen en voortaan geregeld aan de inzending, eenmaal per kwartaal, dus voor het eerst weder op 15 April a s., de hand te houden. Mochten in Uwe gemeente geon voorradep aanwezig zyndan kan met eene negatieve opgave worden volstaan. De benoodtgde formulieren voor deze voorraad- opgaven gelieve U hierby aan te treffen, mocht U meerdere exemplaren noodig hebben dan zjjn die op aanvraag by mjju Departement ver krijgbaar. Zibbikzbe, 2 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. ADVERTENTIE N. Van 14 iegels f 0,40. Elke regel meer-.0,10. Reolamei per regel0,15. By contract belangrijke korting. Intending op de» dag ran uitgave vóór S.tO ure. De BURGEMEESTER van Zibbikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, NyTerheid en Handel van 23 Maart j.l De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zyne beschikking van 16 Febr. 1917, Directie van den Landbouw, no. 4045, 6e afd. B, houdende nadere bepalingen omtrent beperking van den verbouw van gewassen overeenkomstig artikel 7 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen Sab II van bovengenoemde beschikking wordt gelezen als volgt Het bepaalde subl is niet van toepassing op a. blyft ongewijzigd; b. de teelt van peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snyboonen en spersieboonen in moestuinen voor eigen gebruik en op land, dat in de jaren 1915 en 1916 voqr tuinbouw in gebruik was en deel uitmaakte van een zuiver tuinbouwbedrijf en ook in het jaar 1917 tot een zoodanig bedrijf behoort; c. blyft ongewijzigd. Ziebikzbb, 2 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzbb maakt bekend, dat door de provinciale Broodcommissie is bepaald: 1°. dat de bestaande regeling van ruiling van rogge tegen mais blyft bestaan. De landbouwer die wenscht te ruilen moet eerst rogge leveren. Daarop vraagt de burgemeester zyner woon plaats mais aan by de provinciale Bioodcommissie, onder mededeeling, hoeveel rogge geleverd is en hoeveel mais verlangd'wordt, onder opgaaf van de grootte van den veestapel waarvoor de mais dienen moet; 2°. ruiling van tarwe tegen mais wordt in geen geval toegestaan. Tarwe mag in geen geval als veevoeder worden gebruikt. 3 April 1917. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN" CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe brengt ter kennis van de ingezeten, dat de Secretarie der gemeente op den Cen April e.k. (Goeden Vrijdag) zal zyn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 127a uur, voor het doen van aangiften den Burgerlijken Stand betreffende. Ziebikzbb, 3 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe, brengt ter -kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 9en April e.k. (Tweede Paaschdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 127a uur, voor het doen van aangiften den Burgerlijken Stand betreffende. Zibbikzbe, 3 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Do BURGEMEESTER van Zibbikzbe brengt het navolgende bericht betreffende schietoefenin gen ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben: Den 5den April a.s. zullen schietoefeningen met zwaar geschut van de Kustbattery te Helle- voetsluis gehouden worden in den sector, be grensd door de ware lichtingen W.Z.W. en W.N.W. tot op 6000, M. en in den sector, be grensd door de ware richtingen W.Z.W. en Z.O. tot op 4500 M. van het fort. Onveilig is het gedeelte van het Haringvliet aan de Westzijde begrensd door delyn: Bhaven Goexee—W.punt Yoorne" en aan de Oostzyde door de lyn haven Middelharnis—Hoornsche Hoofden". In dit gebied is de vaart van'10 u. VM. tot 3 u, N.M. voor alle rparticuliere vaartuigen ver boden. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de kustbattery. een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin der oefeningen halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den .avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, eeu waarschuwings bord, geplaatst worden op de markt te Helle- voetsluis. Ziebikzbb, den 3 April 1917. De Burgemeester vau voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Wij leven in een hoogst Ireurigen lijd. In weerwil dat 't meöschdom in Europa den wereldoorlog meer dan moe is, en naar vrede snakt, komt de telegraaf ons de lijding brengen, dat Wilson, de presi dent der republiek in een boodschap aan 't Congres gevraagd beeft te ver klaren, dat tusschen de, Vereenigde Staten en Duitschland een oorlogstoestand be staat. Het was te voorzien, dat Wilson die verklaring zou vragen. Hiervoor heeft bij opzettelijk het Congres in buitenge wone zitting bijeengeroepen. De tijding komt dus niet onverwachts. Toch is het jammer, dat nu ook Amerika aan den oorlog gaat deelnemen. Een nobele rol had deze krachtige republiek op bet wereldtooneel kunnen vervullen, indien zij de taak van vredestichtster ernstig liad opgevat. Europa's bevolking ware haar daarvoor dankbaar geweest. Maar dit lag niet in haar belang. In't land van den dollar kent men slechts één ideaal, en dit is geld verdienen. Amerikn leverde dan ook uit onverzadigbare dorst naar goud aan de Ententestaten kanonnen, geweren, ammunitie en alles wat voor de oorlogsvoering noodig is. Schatten werden daardoor in Amerika verdiend. En toen deels tengevolge van eigen aan maak van ammunitie en geschut in de 'oorlogvoerende staten, deels tengevolge van den verscherpten duikbootoorlog de verkoop, van al wat voor den oorlog in Europa benoodigd was beteekenisvol verminderde, togn werd op. oorlog met Duitschland aangestuurd. Wij willen den verscherpten duikboot oorlog in de verste verte niet verdedi gen, wij keuren dien, evenals-de uithon- geringsmethode, die Engeland op bet Duitsche volk toepast, scherp af, omdat de open zee voor handel en verkeer vrij moet wezen, maar beeft niet Amerika door zijn eenzijdige levering van wape nen aan de Entente-staten niet zelf tot den verscherpten duikbooloorlog eenige aanleiding gegeven. Aan het slot van zijn boodschap zegt Wilson: „Wij hebben geen conflict met „bet Duitsche volk, immers niet op aan drang van dit volk of met zijn voor dennis en instemming is zijn regeering „ten oorlog gegaan". Deze zinsnede mag een meesterstuk van diplomatieke kunst wezen, zij kan den toets der kritiek niet doorslaan. Want het is een niet te loo chen feit, dat het geheele Duitsche volk geestdriftvol naar de wapenen gegrepen heeft, en zich als één man om zijn Keizer geschaard heeft. Zelfs was dit met de socialisten het geval. Dat men nu na hij kans drie jaren oorlog, waarin zoovelen gesneuveld zijn, dat men nu ina een zoo langen hongerkuur in Duitsch land den oorlog moede is eii naar vrede smachtend verlangt, valt waarlijk niet te verwonderen. Begeeren wij Nederlan ders, die gelukkig niet in den oorlog gc- ^vikkeld zijn, niet vurig naar vrede? Hoeveel te meer dan de Duitschers. De Senaatscommissie voor huitenland- sche aangelegenheden heeft het regee- ringsvoorstel om te verklaren, dat er een oorlogstoestand met Duitschland bestaat, goedgekeurd. Een leger van 500.000 man zal gevormd worden, en de gealliëerden zullen met geld en andere middelen*geholpen wor den. Een artikel van het Duitsche socialis tische blad de Voriuavts heeft onze aan dacht gelrokken. Het blad keert zich tegen de poging van lien, die zich voor den wagen van het burgerlijk imperia lisme willen spannen, terwijl men den socialisten tracht in te prenten, dat de oorlog der entente een oorlog ter wille van de demokratie is. Daarmede mag men, gelijk aan de Russische revolution- nairen wordt ingeprent, niet ophouden voordat Duitschland een republiek is geworden. Alleen Duitschers, zegt genoemd blad, geen Russen, Franschen noch de onder danen (Ier Koningen van Engeland of Italië kunnen eischen, dat Duitschland een republiek wordt. Geen volk komt liet recht toe een anderen staalden vorm voor te schrijven, dien zij moet aan nemen. De meerderheid van 't Duitsche volk is monarchistisch gezind, 't Duit sche volk verlangt demokratischc instel lingen. Zoodra de monarchie de wen- schen des volks bevredigt, verliest alle repuhlikeinsche propaganda den bodem onder de voelen. Naar alle waarschijn lijkheid zal zulks gebeuren. Elke poging uit den vreemde om zich metterdaad met onze binnenlandsche aangelegenheden te bemoeien, zou den oorlog maai* verlengen. De Keizer van Oostenrijk en zijn ge maling benevens de Oostenr. Minister van Buitenlandsche Zaken en de chef van den generalen staf zijn in het Duit sche hoofdkwartier aangekomen. DUITSCHLAND. Volgens een Wolff-telegram heeft dc keizerin van Duitschland uit haai' per soonlijk bezit juweelen van hooge waarde ten verkoop, naar 't neutrale buitenland gezonden. NEDERLAND, STEEN WIJK. De lands tonhDlichliee M. van Someren, van hier, behoorende tot de bewakeningstroepen v,an het inter- neeringskamp te Gaasterland, reed op een militairen vrachtauto naar Heeren veen. Door het slippen van den auto ge raakte hij tusschen dit voertuig en een boom bekneld. Zijn borstkas werd daar bij ingedrukt, waardoor eenige ribben braken en longen en lever ernstig ver wond werden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Voedergebrek/ BROEK IN WATERLAND. Bij de veehouders begint groot gebrek aan vee voeder te komen. Reeds zijn enkele boe ren genoodzaakt geworden het vee in de weide te jagen, daar het wintervoer op is of niet te bekomen. Het sterftecijfer van den veestapel -isin Waterland zeer hoog. BEEK. Alhier werd 'n rondzwervende hongerige D uitschei* door een bewoner uit medelijden mee naar huis genomen en ruim onthaald op degelijke Holland- sche kost. De gulle gastheer, die inmid dels een dutje deedkwam na het ontwaken tot de minder' aangename ont dekking, dat de gast en een portefeuille met 23QQ mark verdwenen waren. Een Blg-Mg-deserteur. TEGELEN. De grenswacht hield een Duitschen smokkelaar aan, die ze mede namen naar de wacht. Gedurende het overbrengen vertelde de gewezen Duit sche militair, dat hij aan 't Russische front had gestreden en niemand met schieten had kunnen raken, daar hij steeds zig-zagsgewijze liep. Óp een ge geven oogenblik ging de man er van door en wilde met toepassing van zijn truc al zig-zagloopende ontsnappen. De soldaat loste evenwel 'n schot en raakte hem in het been, zoodat hij naar het R.-K. Gasthuis werd overgebracht. ZIERIKZEE. Aanstaanden Maandag avond zal 't harmonie-gezelschap „Kunst en Eer" onder begeleiding van 't strijk- orchest in de Concertzaal alhier opvoe ren „Rose Marie", een opera in drie bedrijven. Een opwekking deze uitvoering bij te wonen achten wij overbodig. De zaal zal wel stampvol wezen. Men moet met zijn tijd meegaan. Zoo dacht de heer Plaating, toen hij het besluit nam om zijn op den Dam ge legene en meer dan honderd jaar be staande slagerij, vroeger, de eigendom' van wijlen den heer J. Gloude, geheel op moderne leest in te richten. Wie nu de slagerij bezoekt, staat ver baasd over de 'groote verandering wij. mogen-gerust zeggen aanzienlijke verbetering, die zij zoowel van binnen als van buiten ondergaan heeft. De winkelpui heeft, doordat een flinke spiegelruit de oude ramen vervangen heeft, een geheel ander, mooier aanzien gekregen. Treedt men over een parketvloer den winkel binnen, dan bespeurt men, dat niets gespaard is om de slagerij aan de eischen van den tegénwoordigen tijd te doen beantwoorden. De wanden, prij kend met afbeeldingen van koeien zijn van witte tegels, de toonbank met mar-j meren blad, Is geheel van majolica, de opstand is van geslepen glas, een fraaie klok van majolica geeft den lijd aan, waarop men vleesch bestelt of zijn rekening betaalt, en een solide, keurige ijskast houdt in den zomer het vleesch koel en behoedt het zoodoende voor bederf. Aan zwaar vernikkelde staven wordt het vleesch opgehangen. Ook een hangstelling van koper doet als zoodanig dienst. Natuurlijk ontbreekt niet het onmisbare hakblok. Maar ook dit ziet er geheel anders uit als de gewone hak blokken. Het plafond dat van glas zal worden, was nog niet gereed. De winkel zal hedenavond heropend worden. Wij wenschen den heer Plaatin- met de fraaie, hygiënische inrichting vanl zijn slagerij, die met de modern inge richte slagerijen in de hoofdsteden kan wedijveren, geluk en hopen, dat 't hem daarin naar wensch moge welgaan. Een pluimpje voor het mooie werk, dat afgeleverd is, verdienen de timmer-l man Roggeband in de Verre Nieuwstr., de metselaar M. Kloote in de Ravenstr., de schilder Van der Have in de Meel- straat, en de smicl Koevoets in de Bree- straat. Ook komt een woord van lof toe aan den heer Admiraal, die toezicht op de uitvoering van het werk heeft geoefend. DREISCHOR. Burgem. en Weth. dezer gemeente zijn besloten zich niet aan te sluiten bij de door den Minister van Landbouw goedgekeurde gemeenschap pelijke regeling voor de gemeenten op Schouwen en Duiveland voor de distri butie van levensmiddelen. Het gemeente-; bestuur bestelt en distribueert zelf de levensmiddelen, zoodat deze niet via Zierikzee betrokken worden. BRUINISSE. Bij het dezer dagen te Amersfoort gehouden examen voor den vaandrigrang slaagden o. a. de heeren A. J. Beekman en F. D. Muller, beiden van hier. RECHTZAKEN. De rechtbank le 's-IIertogenbosch ver-; oordeelde Cornelis Stroop, oud-ge: ueentc- veldwachter le Oss, wegens verduiste ring van f 72,80 van Govers en wegens moord, gevolgd door roof, gepleegd op. M. van Ileesch te Oss, op 27 December 1916, tot levenslange gevangenisstraf, conform den eisch. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Gorinchem, A. de Kat Angelino le Nieuw-IIelvoet. Aangenomen: Naar Iloogeloon, S. Kalmate Maassluis. Naar Utrecht W. Bieshaar le Zetten. Bedankt: Voor Broek op, Langendijk, W. van Limburg te Thamen a/d. Amstel. Voor Wierden, G. A. Pott te Leer broek. Voor Groot-Ammers ds. P. Kuylman te Lunteren. Voor Budel (toez.), dr. N. de Jager Meezenbroek te Wijdenes c.a Voor Heilouw,H. L. Dijkman te Etten. Geref. Kerk. Tweetal: Te Stellendam en Ouddorp J. J. Berends te Maasland en T. Sap. t Gouda. Beroepen: Tc Rijsoord, J. H. Jonker te Voorburg. Te Grijpskerke (Z.), G. A' van Nood te Lopik. Te Landsmeer, C. J. Goslinga te Molenaarsgraaf-Brand wijk. Te Tholen, E. J. van Voorst te Borsele-Driewegen. Aangenomen: Naar Bodegraven, Joh'. Dauï te Baarland. I i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1