ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE. Vrijdag 30 Maart 1917 C 25 lerlkseessh® Courant)» ABONNBJH ENT. Prijs pe» drie maandenf 1,30. Franco per post. 1,60 Voor het buitenland per jaar10, Maonderljjke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ?3lts JAARSANKi Nl 9987. Diitolaiiri A. J. DE LOOZE Jr. Hil«M*e.Ho«Masiiiseteiri FRIHKEL. DERDE BLüDe Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Bij het op „Vrederust' gehouden examen voor hoofdverpleeg- ster slaagde o. a. zuster K. Nolet, geb. alliibr. pc gemeenteraad van Oost- en West-Souburg lieeft met 6 tegen 5 stem men besloten het rooken door kinderen beneden de 12 jaar te verbieden. HAAMSTEDE. Van de markttram, die 4.15 uit deze gemeente naar Brouwers haven teruggaat, ontspoorde gisteren een goederenwagen. Na een oponthoud van ruim 2 uren, was de weg weer vrij gemaakt en kon de tram uit Zierikzec langzaam stoomend passeeren. ST.-MAABTENSDIJK. Een tweede geval van nekkramp deed zich alhier voor bij een jongetje van 7 jaar, in het zelfde gezin. OUD-VOSSEMEER. De 7 vaten B. K.-vet, welke onbeheerd werden gevon den aan den zeedijk, zijn door het ge meentebestuur in het openbaar verkocht en brachten gemiddeld ruim f 30 per stuk op. Het gewicht van elk vat was 50 K.G. SCHERPENISSE. Op uitnoodiging van het Groene Kruis alhier werd dooi den heer dr. van Rhijn te Dordrecht, op.de bovenzaal van 't liötel Rijstenbil een lezing gehouden over „Eerste hulp bij plotselinge ongelukken ten platte- lande met demonstraties". Nadat dooi den voorzitter, dr. Polderman de ver gadering werd geopend, werd op zeer bevattelijke wijze door eerstgenoemde achtereenvolgens behandeld blindedarm ontsteking, beenbreuk, bloedaderbreuk en kunstmatige ademhaling. Hierna werd ieder in de gelegenheid gesteld om vra- jgen te doen aangaande ongelukken. Daar niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering en keerde ieder voldaan huiswaarts. Tot inspecteur der Almelosche Ij Veeverzekering „Almelo" te Almelo is aangesteld de heer M. A. Kievit alhier. THOLEN. Door den heer M. J. Kievit alhier is met het oog op de Paaschdagen aangekocht een 4-jarige os, wegende ruim 1000 K.G. zwaar. Dit exemplaar dat tot de zeldzaamheden behoort, is deze week op de Zuid-Hollandsche Vee tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw met den lsten prijs bekroond. De os zal van af Rotterdam via Stave- nisse vervoerd worden en verder per - wagen naar Tholen, alwaar de heer Kie vit zich voorgenomen heeft het eerlang te slachten dier door ons stadje te laten rondleiden ter bezichtiging. ADVBRTBNTIBN. Van 14 regelif 0^0. Elke regel meer- 0,10, Reclame* per regel-0,16. By contract belangrijke korting. Iniending op de» dag van uitgave vóór f.10 ure. RECHTZAKEN. Een grappig Incident. Voor het Hoog Militair gerechtshof zou gehoord worden oen Belgisch mili tair, verblijvende in het kamp van Zeist: aangezien uit de stukken was gebleken, dat beklaagde geen Hollandsch verstond was de tolk, een leeraar in de Fransche taal aan een onzer II. B. *S., op de terechtzitting aanwezig. De president verzocht den tolk beklaagde de gebrui kelijke vragen te stellen omtrent zijn naam, woonplaats enz. De tolk: Quels sout vos noms? Beklaagde in goed Hollandsch: Ik ver sta geen Fransch mijnheer! De oude rechtzaal daverde van den gullen lach; liet decorum was even ver dwenen. 'Na ondervraging bleek, dat er nog een Belg van gelijken naam te Zeist ver blijf hield, die de schuldige was, en de verkeerde terechtstond. Landbouw en Veeteelt. Fruttkweeker». Onder dit opschrift werd door mij Maandag j.l. de teeltregeling voor boom gaarden aangegeven. Daarin komt de zinsnede voor: Wordt daarnaast nog een ander stuk bouw- of (en) grasland beteelcl of ge ëxploiteerd, dan is vergunning noodig. Het bleek mij, dat enkelen het woord daarnaast opvatten als „er naast ge legen", wat natuurlijk onjuist is. Men leze voornoemden zin dus: „Wordt booendien nog een ander stuk bouwland „beteeld of geëxploiteerd, dan is vergunning noodig". (Verzoeke beleefd in alle Zeeuw- sche blctden over te hennen). De Rij ks tuinbonwieera a r, D. BLOEMSMA. SCHOUWEN. Voor de verschillende suikerfabrieken worden voor. dit jaar peecn gecontracteerd tegen den lioogen prijs van f 26,50 per 1000 K.G. HAAMSTEDE. Dinsdag j.l. hield de heer Lako, secretaris en controleur van het Ned. Trekp. St.b. in Zeeland, een lezing over: „Doel bewuste Fokkerij". Ingeleid door den voorzitter van dc Hengstenvereeniging alhier, den heer W. G. Boot, besprak de heer Lako, dat men bij liet paardenfokken een vast plan diende le nemen, en in liet zware trek- paardtype-richting te gaan en altijd te zorgen goede passende hengsten te ge bruiken, en ook raszuivere jonge merries aan te schaffen, want het vrouwelijk fokmaieriaal laat hier nog veel te wen- schen over. Goede en bekende afstam ming van beide zijden verdient aan beveling; hij, als secretaris van 't Stam boek, wil hieromtrent altijd nadere in lichtingen geven. Vervolgens werd liet vereenigingsleven besproken; hij voelt ook veel voor Hengstenvereenigingenalhoewel het ook altijd niet even goed gaat; het op- kweeken van liet veulen voor en na de geboorte vereischt veel zorg. Ook deed hij uitkomen, dat men de karakter eigenschappen van 't paard goed diende na te gaan, terwijl goed gelet dient le worden op liet lioefbesl ag en de voeding. Ten slotte werd besproken het groote nut, dat Nederland thans onder een stamboek werkt, hetwelk dadelijk in 't buitenland werd erkend, en dat leiden zal tot uitvoer van Stamboek-hengsten, merrie's en veulens. Nadat ,aan het einde van zijn rede nog door een 3-tal heeren om inlichtingen was gevraagd, welke door hem op be vattelijke wijze werden uitgelegd, deelde spreker nog mede, dat toen liij pas liier op dit eiland kwam, hij iemand ontmoette, die dadelijk den pas inge- voerden hengst „Zig-Zag" begon af 1e kammen op een manier die niet te pas kwam. De lieer Lako kan echter de aandeelhouders, hier aanwezig, gerust stellen, als zijnde deze hengst de beste wel van dit eiland. De voorzitter dankte daarna denspr. voor zijn rede en sloot hierop de bijeen komst. O N D E R WIJ 8, OUD-VOSSEMEER. De bewaarschool is tot 1 April a.s. gesloten. Aanbestedingen, Yerkooplngen, en*. NIEUWERKERK, 28 Maart. Heden werden alhier, ten verzoeke van mej. de wed. C. van Westen Mz.—Flikweert, ten overslaan van notaris Biermasz, pu bliek verkocht: Paard f 493, koeien f 180, f 215, f 221, f 230, f 270, f 328 en f 394. Vermindering van bet broodrantsoen. Naar de H.Crt. verneemt, zal 't brood rantsoen worden verminderd, in dier voege, dat de broodkaart, die thans geldt voor 7 dagen, voortaan bestemd zal zijn voor negen dagen. De nieuwe regeling vangt aan met de negende broodkaart, die op 2 April ingaat. Dezelfde hoeveel heid, waarmee men tot nu een week lang moest rondkomen, zal men dan, over 9 dagen verdeeldmoeten ge bruiken. Gemiddeld zal men dus per hoofd 2800, gedeeld door 9 311 gram per (fcg kunnen gebruiken, in plaats van 400 zooals thans. Intusschen zullen de brooden, naar men verwacht, hun ge wicht van vierhonderd gram behouden. Een gezin van vier personen, dat tot nu toe 4 X 400 1600 gram per dag kon gebruiken, zal het voortaan moeten stellen met 4 x (ongeveer) 300 1200 gram, en daar de brooden hun gewicht van 400 gram behouden, zal het in plaats van 4 brooden van 400 gram, gelijk lot dusver, 3 brooden van 400 gram moeten nemen. De broodkaart, die 2 April ingaat, was reeds gedrukt vóórdat deze regeling lot stand kwam; er staat dus op vermeld, dat ze voor een week geldt, maar desniettegenstaande zal ze negen dagen moeten dienst doen. Het Haagsche Corr.-Bureau meldt nog in verband met liet bovenstaande: De minister van landbouw heeft zich genoodzaakt gezien, met ingang van 2 April e.k. liet lot nu toe aan hel Nederl. volk gegeven broodrantsoen te vermin deren. De oorzaak. Sinds 18 Februari wordt te Halifax vastgeliouden de „Oosterdijk" van de Holland-Amerika-lijn, met 8000 ton tarwe en 700 Ion Amerikaansche bloem. Dit is ook 'het geval, van dien datum af, met de „Soestdijk", inhoudende 7100 Ion tarwe. Van 19 Februari af ligt tVop dezelfde plaats de „Noordam", met 8000 ton tarwe en 600 ton bloem; sinds 24 Februari de „Beukelsdijk", met 9000 ton tarwe en 275 ton bloemsinds .10 Maart de „Sloterdijk", met 1080 ton tarwe en 325Ó ton bloem en sinds, een onbekenden datum de „Megrez", met 3850 ton tarwe. liet kan ook zijn, dat ide* laatste boot nog in Amerika is. (De vorenstaande schepen hebben ook in 1090 ton lijnkoeken, verdeeld over drie schepen). Afgeladen om te vertrekken liggen in Amerika cle „Rijndam", met 7900 ton tarwe en 1600 ton meel, de „Waaldijk", met 4350 ton tarwe en 2050 ton meel en de „Algenib". met 5400 ton tarwe. Deze schepen kunnen niet uit Amerika ver trekken, omdat er geen zekerheid beslaat, dat zij te Halifax aankomende, niet eveneens zullen worden vastgehouden. Verder liggen in Engelsche havens de „Sommelsdijk", met 7700 ton tarwe en de „Gorredijk", met 2700 ton tarwe en 4000 ton rogge. Er bestaat tot op lieden niet de minste zekerheid omtrent het tijdstip, waarop bovengenoemde sche pen uit de havens, waar zij worden vast gehouden, zullen kunnen-vertrekken of omtrent het tijdstip, waarop de scheep vaart van Noord-Amerika naar Neder land geacht kan worden, weder eenigs- zins normaal te verloopen. Deze feiten zijn de oorzaak, dat tot een verminderd broodrantsoen moest worden besloten, om nog zoolang moge lijk uit de aanwezige voorraden brood te kunnen verstrekken. Algemeene, zuinigheid. Wil men nog zoolang mogelijk brood eten, dan zal ieder bewoner van Nederland, onver schillig in welk beroep of bedrijf hij werkzaam is en onverschillig welke positie in de maatschappij hij inneemt, bij het broodverbruik de uiterste zuinig heid moeten betrachten en alle brood, ook dat van den vorigen dag, moet worden gebruikt, opdat niets verloren ga. VeeToode? orer April. De Toewijzingscommissie voor veevoe der deelt mede, dat over April *5och maïs, noch haver zal gedistribueerd worden; alleen zal voor paarden maïs en boonen beschikbaar gesteld worden. Ook Amerikaansche lijnkoeken zullen verkrijgbaar zijn. Wat de distributie van zemelen enz. betreft, zal die over Maart langzamer moeten verloopen dan verwacht werd en daarom is de afleve ringstermijn voor Maart verlengd tot ultimo April, terwijl de April-distributie van zemelen geheel komt te vervallen. Arrestatie van een krankzinnige. Ruim zes jaren geleden werd op dc Bilzerbaan, bij Maastricht, een moord- gepleegd op zekeren Deckers. De moor denaar, zekere A. E., werd krankzinnig verklaard en te Venray in het krank zinnigengesticht verpleegd. Na zes jaren aldaar doorgebracht te hebben, werd hij eenigen tijd geleden als genezen ont slagen. Natuurlijk stond hij onder obser vatie van de politie. Een tijdje ging alles goed. Toen begon de man echter lastig te worden. Telkens als hij iets gedronken had, begon hij dè personen, die toen maals tegen hem hadden getuigd, lastig te vallen en uitte doodsbedreigingen tegen hen. Meestal liep hij met een scheermes en een ander scherp mes in den zak. Somtijds achtervolgde hij de bewoners der Bilzerbaan een heel eind, en uitte dan allerlei bedreigingen. Ten slotte kwam het bevel, den man met een zacht lijntje te arresteeren en weer naar Ven ray terug te voeren. Eenige maréchaussees van de brigade Maastricht en de veldwachter van Oud- Vroenhoven kwamen al vroeg in 't huis van E. De bewoners waren pas opge staan. De vader was eerst nergens te vinden, doch op 't laatst vond men hem in 'den paardenstal met een geopend scheermes in de hand. Het paard hield hij bij den kop vast, draaide liet om, en liet het achteruit schoppen. Hij dreigde ieder, die hem naderde met het scheermes en zéide zich nog liever den kop te zullen afsnijden dan dat hij zich gevangen gaf. Met veel tact werd toen door de maréchaussé en politie alles in liet werk gesteld, om ongelukken te voorkomen en den man te kalmeeren. Na heel veel moeite wist men hem eindelijk zoover te krijgen, dat hij uit den stal kwam. 'Men zei hem, dat de politie ver trokken was. Na wat gegeten te hebben heeft hij zich toen zelf naar de justitie begeven. Dicht bij het gerechtsgebouw werd liij vastgegrepen en geboeid voor geleid. Hij is naar 't huis van bewaring overgebracht. YredeskanRon tusschea England en de Centrales. De Neue Freie Presse heeft een zeer interessant artikel naar aanleiding van de reis, die graaf Czernin, de Oosten- rijksch-Hongaarsche minister van bui- tenlandsche zaken, naar Berlijn heeft ondernomen. Het blad brengt deze reis namelijk in verband met de Russische revolutie en met de redenen, waarom er lusschen Rusland en de middenrijken oorlog bestaat. Rusland, zoo betoogt het blad, was altijd een bedreiging voor de middenrijken in het bizonder en voor de rust in Europa in het algemeen, zoo lang het panslavisme er invloed had. „Met een Rusland, dat zich aan zijn binnenlandsche politiek zou wijden, en dat het panslavisme, dat naar binnen op volksmisleiding neerkomt en naar buiten een bedreiging is als den gevaarlijksten vijand voor de vrijheid zou uitbannen, zouden de middenrijken tot aan het einde der dagen in rustige en vredige betrekkingen kunnen blijven". Het blad zegt dan, dat alleen de zegepraal van de panslavistische partijen in Rusland den oorlog heeft veroorzaakt, en be toogt, dat er tusschen een Rusland zon der veroveringspolitiek en Oostenrijk- Hongarije en Duitschland niet de minste reden van oorlog bestaat. Engeland zal wel pogen liet voor te stellen of Duitschland de vrijheid in Rusland bedreigt, maar het zal niet moeilijk vallen de Russen tol andere gedachten te brengen. Het blad laat dan alle gebeurtenissen van voor den oorlog de revue passeeren, waarbij een streven van de centralen om met Rusland in vriendschap te leven, tot uiting kwam. Toen Bethmann-Hollweg de laatste maal te Weenen was, was de Russische revo lutie nog maar in haar begin. Nu echter is zij zoover gevorderd, dat alle staten verplicht zijn hun politiek tegen Rus land aan revisie te onderwerpen. Daar om is Czernin naar Berlijn gegaan, om de besprekingen daarover, die de vorige maal waren begonnen, te voltooien. Nederland en de bewapende koop vaarders. In het Engelsche Lagerhuis noemde Bellairs de houding van de Nederland- sclie regeering, betreffende de bewape ning van koopvaardijschepen onvriend schappelijk. Hij verklaarde, dat alle groote Euro- peesche naties in den oorlog betrokken waren en dat men het recht had een nieuwe Europeesche doctrine te verkon digen als het er toe kan bijdragen den oorlog te beëindigen. Men zou de Noord zee kunnen sluiten, de prijsgerechten afschaffen, of niet Amerika, den kraqh- tigsten neutrale, diè zich thans bij de gealliëerden aansloot, een regeling kun nen treffen, om 't crediet aan neutralen te beperken. Peto oefende ook critiek uit op de houding van de Nederlandsche regee ring. Hij verklaarde, dat Nederland logisch geen bezwaar kon hebben tegen een grootere beperking van den levens- middeleninvoer, wanneer het de andere neutralen niet volgde en niet alles deed wat het krachtens het onbetwistbaar volkenrecht kon doen, om koopvaarders tegen aanvallen te beschermen. Handhaving omer neutraliteit. By het debat, volgende op eeq rede die hy te Leeuwarden heeft gehouden, heeft mr. P. J. Troelstra omtrent de handhaving onser neutraliteit on de nood- zakalykheid daarvan het volgende gesegd, dat wij aan de Leeuw. Crt. ontleenen: H^t belang van de handhaving onser neutraliteit, van het gemobiliseerd ago. blijkt te meer uit wat Duiteohe soowel als Engelsche bladen in verband met de krijgstoerustingen der Duitschers aan odze oostelijke grens, daarvan aeggen. Spreker mag en zal uit de gehebne sit» tingen der Kamer niets vertellen, maar hem is bniten de Kamer, niet van eenig officieel persoon, een gerucht ter oora gekomen, waarvan hij weet, dat het waar is, n.l. dat het nog niet soolang geleden is, dat de opperbevelhebber een seer dringende instructie voor uitvoering van een operatie heeft geseind aan een com mandant aan onze ooetelyke grens, in verband met een te verwachten inval van Duiteohe troepen. In een dergeiyken penibelen toestand verkeert op het oogenblik ons land. Willen wy buiten den oorlog blyven, dan echiet er niets anders over, dan onze neutraliteit te handhaven. Gemengd Nieuwe. Niet bij stem wegens ontstemdheid. Tijdens de zangles (die, zooals bekend, den goeden geest in den troep verhoogt) vroeg de luitenant aan een der soldaten, nadat allen gezwegen hadden, waarom hij niet zong. Het antwoord luidde: „Ik ben niet in de stemming, luit," „Waarom dan niet?" „Omdat ik van lichting '11 ben", was 't melancholieke antwoord. Ingezonden Stukken. St.-Hijlbtihsdijk, 28 Maart 1917. Mffnheer dé Rédacteur Veroorloof my een plaatsje in Uw blad. Bjj voorbaat mtyn dank. Maandag 19 Maart heb ik, zooals vcrplioht is, mjjn melklgsten by den Burgemeester gebracht. Tot mjjn spjjt meet ik mcdedeclen minder net behandeld te zjjn door onzen Burger vader. Zooals uit mgn ljjst bleek, bad mgn koe in de weken van 4 Februari tot 11 Maart, ge middeld 155 L. melk gegeven. Onze Edelachtbare begon met te vragen of dat allemaal van één# koe was; hoe het mogelijk was dat een koe zooveel kon geven en of hat misschien milk betrof van twee koeien Ik vond dit vragen niet alleen onwelwillend, maar kwetsend bovendien. Dat ik daar koele- maal niet over tevreden was, zooals ik liet bljjken, spreekt. Zulke vragen zgn nooh edel, noch aohtbaar. Zouden aan de groote melkboeren ook zulke vragen gesteld worden. Toch kan nit het kwade soms wat goeds ge boren worden. Om een voorbeeld te noemen Wanneer er een melk-controleur aangesteld wordt, niet voor de naam, maar voor den daad, sngdt het mos aan twee kanten. Wg melkverkoopers staan aan geen verdacht makingen bloot van het publiek als van anderen en de consumenten krjjgen melk. In het belang van allen is een melkverorda- ning met melk-controleur gewensoht en dringend oók. Hoogachtend, Uw d.w. d.n., nathanael nelisie jac.e. VelllagaTereenlglag tooï Sehoawam— Dulreland en 8t.-Phlllp.laBd. Donderdag 29 Maart. Groote ajuin f 6,25 il f 7,05, 12 fi f 13; kleine 1 6 h f 7, f 7 A t 7,25; knol rapen f 19 per 1000 K.G. VellligiTereealglag „De Keadraeht te Tholea. Veiling uan 29 Maart. Uien, groote bruine voor overzee 113 tot f 13,40, idem voor over land f 24 tot f 24,60; Rijnburger uien, groote voor over zee f 13,10, idem voor over land 24; poteruien. voor overzee f 11, idem voor over land 12 per 100 K.G.knol rapen voor export f 20 tot 24; koebie ten voor de drogerij 25 tot 1' 50 per 1000 K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 9