ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 28 Maart 1917. EERSTE BLAB, Uitslag Verkiezing. Maximumprijzen bokking. 1 C2E8ea,ïte^@@®«6l®«'- Couran t). ABONNEMENT, Prijs per drie maandenI 1,30, Fianoo per port- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Alionderlgko nummer)- 0,05. VeDchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73sïs> JAAR6AN&, No 9986. Direeteupi A. J, DE LOOZE Jp. SHesne-HeefilpsdaslasPi I. FRSHKEL ADVERTENTIE N. Van 14 regels1 0,40. Elke regel meer0,10. Reclame) per regel - 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inxending op des dag ran uitgave vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, dis zich van af h?d»n cp fi«8 blad abonnaeren, ontvangen de tot I Ap'il a.s. verschijnende nummers GRATIS. Toelating leerlingen 0 L. schoei A, op l Mei 1917. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziertxzek maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Openbare Lagere school A, kan plaata hebben op Zater dag 81 Maart 1917, aan het schoolgebouw aan de Zuidzijde van het Kerkhof, des avondï 7 nar. De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftijd bereikt hebben van minstens 5 jaar en 6 maanden; ztf moeten das geboren zQn róór of op 1 November 1911. Zisbixzez, 24 Maart 1917. A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. "WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ziebikzee maken bekend, dat afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 26 dezer gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vacature W. RIBBENS) is aangeplakt en voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage ligt. Ziebikzee, 26 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERS KERKE, Bnrgemee-ter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Maximum-prijs brood. De BURGEMEESTER van Ziebikzee, Brengt ter kennis de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 23 Maart jl.s Het is mjj gebleken, dat niet overal hetzelfde standpunt wordt ingenomen ten aanzien van den prjjs waartegen zoogenaamd luxe brood mag worden verkocht. In verband hiermede heb ik de eer U mede te deelen, dat de vastgestelde maximumprijs geldt voor alle soorten brood. Ziebikzee, den 27 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee, Brengt ter kennis van" belanghebbenden de navolgende besobikking van den Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel van 24 Maart j.l.: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikelen 2 en 8, derde lid, dor Dis- tribntiewet 1916; Heeft goedgevonden: met wjjziging van bet terzake bepaalde bij zijne beschikking van 22 Januari 1917, n°. 7610, Afdeeling Handel, vast" te stellen de navolgende maximumprijzen 1°. voor zachte Zuiderzeebokking (bakbokking) zonder staartvin: Grootbandelprgs f 2,50 per tal van 200 stuks Tusschenhandelprgs. - 8,i Kleinhandelprgs 2 ets. per stak. 2°. voor harde Zuiderzeebokking zonder staartvin: Grootbandelprgs f 3,25 per tal van 200 stuks Tnsscbenhandelprgs. -8,75 B Kleinhandelprgs 21/* ets. per stok; te bepalen, dat bovenbedoelde maximumgroot- handelprjjzen zgn te verstaan franco station van afzending, met eene verbooging van 4% voor dekking der administratiekosten van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherg producten. Ziebikzee, 27 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Oorlogsoverzicht. 'Op het westelijk gevechtsfront gaan nog steeds de Engelschen en Franschen vooruit, af en toe slaags gerakend met de achterhoede der Duitsche troepen, die in last heeft den opmarsch der ge allieerden zooveel mogelijk te vertragen. De vraag rijst, of de terugtocht der Duitsche troepen een gedwongene is, voortspruitende uit de superioriteit van de geallieerden, of een vrijwillige, om taktische redenen bevolen. Zij, wier sympathiën aan de zijde der geallieer den staan, beweren stokstijf het eerste. Zij zijn van gevoelen, dat Duitschland uitgehongerd is, en dat het Duitsche leger tegen de overmacht der Entente aan troepen en zware kanonnen niet be stand is. Vandaar dat Von Hindenburg in overleg met zijn generaals tot een zich terugtrekken binnen van te voren gereed gemaakte loopgraven besloten beeft. An deren daarentegen, zijn van oordeel, dat achter dezen welgeslaagden terugtocht Von Hindenburg 'n krijgsplan verbergt. Hoe ook,, men is algemeen brandend van verlangen te weten, wat de Duitsche generale staf van.zins is te ondernemen. De Duilschers zullen toch niet blijven terugtrekken. Inmiddels zeilen de Franschen en En gelschen bun opmarsch voort, 't Laatste wapenfeit, hetwelk van hen vermeld wordt, is de verovering bij een nachte- lijken aanval van bet dorp Courey-le- Chateau. Prins Friedrich Carl van Pruisen, die een vliegtuig bestuurde, dat neergescho ten werd, is aan zijn wonden overleden. Koning Albert van België beeft in een vliegtuig over liet Belgische en Duitsche front,aan de Yzer gevlogen. De koning zelf maakte fotografische opnamen en gaf die na zijn vlucht aan den generalen staf. Op het oostelijk oorlogsterrein deden de Russen bij Olejew, ten westen van Luck, een aanval op de Oostenrijksche troepen. Deze werd afgeslagen. Ook op het Italiaansche front hadden de Oostenrijksche troepen een succesje. In het gebied van Görz drongen afdeeliu- gen van '11 infanterie-regiment, krachtig door de artillerie ondersteund, in de vijandelijke stellingen, namen 9 officie ren en 306 manschappen gevangen en maakten een machinegeweer en een mij nwerper buit. Amerika is bezig troepen te mobili- seeren en zijn vloot uit te rusten. Vele regimenten infanterie zijn in de wapenen geroepen en besloten is tot den bouw van 24 torpedojagers. Het eerste bewapende Amerikaaiische schip, met een aantal passagiers yan New-York aan boord, is behouden te Liverpool aangekomen, zonder een on derzeeër op reis ontmoet te hebben. Uit Mexico wordt bericht, dat aan de igïens een Duitsch leger van 150.000 a 200.000 man gevormd wordt, hetwelk, zoodra Amerika aan Duitschland den ooi log verklaart, onmiddellijk handelend zal optreden. In alle electrische centrales van Grie kenland is een staking uitgebroken. Trams en spoor naar den Piraeus heb ben den dienst gestaakt en de dagbladen die electrische kracht gebruiken, zijn niet verschenen. Athene was gisteren in donker gehuld. De gasfabrieken hebben wegens gebrek aan steenkool moeten sluiten. De Russische revolutie heeft het aan zijn geschonken aan een organisatie, die in den Russischen slaat een beteckenis- völle macht belooft te worden. Er is namelijk een bond van republikeinsche officieren gevormd, die bestuurd wordt door een commissie van 25 personen, waarvan 15 door den bond gekozen zijn, terwijl de overige 10 door "de sociaal- demokratische partij benoemd zijn. Vorige week is te Petrograd een ver gadering van duizenden marine-officie ren, marine-soldaten en matrozen in het admiraliteitsgebouw gehouden. Zij gaf aanleiding tot een stormachtig tooneel. Terwijl officieren, die als sprekers op traden, zich voor eën demokratische republiek verklaarden, daarbij echter 't verlangen te kennen gaven, dat officiers- benoemingen door de regeering zouden geschieden, verklaarden de leiders der marine-soldalen en matrozen, dat zij offi cierskeuze door de manschappen ver langden. Talrijke soldaten aan het front hebben verlof gekregen om1 het land te bebou- bouwen, maar weigeren naar het front terug le keeren. In Finland is de bevolking ontevreden dat de hoogste Finsche bestuursposten door Russen worden ingenomen. Er is een beweging om Finland volkomen van Rusland af te scheiden. Toen de grootvorst Michael van Gat- scliina naar 'Petersburg wilde reizen en daarvoor zijn sal on wagen wilde doen zetten in den trein, kreeg hij van de arbeiderscommissie, die hij om vrijge leide vroeg, ten antwoord: hurger Mi chael Ttomanof heeft niet de minste aanspraak op welke voorrechten ook, of op een afzonderlijken wagen. Als hij naar Petersburg wil gaan, moet hij, als ieder ander reiziger, aan het loket een kaartje nemen. De arbeiderscommissie kan liem dan een ongestoorde reis naar Petersburg toezeggen. Een menigte hoeren en soldaten ïs zingend en juichend naar Jasnaja Pol- jana, het landgoed van wijlen Tolsloï, getrokken. Een deputatie werd afgezon den om de weduwe-te begroeten en haar te verzoeken naar 'buiten te treden met het portret van Tolstoï. Toen gravin Tolstoï met het portret verscheen, kniel den alle aanwezigen, en hieven gezangen aan. NIEUWSTIJDINGEN. NED.-INDIE. Naar het Soerabajasclie Handelsblad mededeelt, is op Amboina een pokken epidemie uitgebroken. In verschillende kampongs sterven de menschen by massa's. Vijfhonderd van de achthonderd aan getasten zijn reedg overleden. NEDERLAND. MEPPEL. Door de politie alhier is een goede vangst gedaan. Bjj een inval ten Huize van den heer M. H., wiükelier in verlichtingsartikelen,, kwam aan 't licht, dat dezö over den gasmeter en langs een speciaal daarvoor aangebrachte leiding gas verbruikte. Dit laatste werd natuurljjk niet door den meter geregi streerd. H heeft reeds bekend, dat dit al geruimen tjjd door hem is gedaan. Proces verbaal is opgemaakt. ROTTERDAM. Bij de firma J. D. Co., in effecten, in de Jonkerfransstraat alhier, is door de politie in beslag ge nomen voor een waarde van ongeveer f 20.000 aan effecten, meest buitenland- sclie, die bij die firma ten verkoop waren aangeboden, met welk aanbod zij de politie in kennis stelde. Deze effecten, te Amsterdam door middel van braak gestolen, zijn ter beschikking van de politie -aldaar gesteld. WOENSEL. Maandagnacht !c\ja ^wee militai en, resp. ordonDance en boek houder bij het militair-bureau alhier, nadat zy een café verlieteD, plotseling overvallen en hevig met messen toe getakeld Een geneesheer alhier, die in de buurt woont en door voorbijgangers gewaarschuwd werd, vond het wensche- lyker de ernstige verwondingen door den militairen arts te laten behandelen. Deze verklaarde opname in 'fc zieken huis dringend noodig. Een der militairen is dwarp over het gelaat gewond en loopt ernstig ge va r een oog te verliezen. By den anderen is een bovenarm letter lijk aan stukken gesneden. - Uit Stad en Provincie. Volksbond. ZIERIKZEE. Gisterenavond vergaderde in liet Volkskoffiehuis in de Krepel- straat de afdeeling Zierikzee van den Volksbond tegen Drankmisbruik. De voorzitter, de heer A. Verhage. opende de zeer schaars bezochte ver gadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer Timmerman, werd door den penningmeester, den heer Davidse, rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer daan. De rekening werd. door een com missie nagezien en in orde bevonden, bedragende in ontvang f 132,82 en in uitgaaf f 47,52, zoodat zij met een batig saldo van f 85,57 sloot. Zij werd onder dankbetuiging aan den penningmeester goedgekeurd. De voorzitter bracht hierop in zijn qualiteit van afgevaardigde verslag uit van de le Amersfoort gehoudene alge- meene vergadering. Er waren op die vergadering, die door den heer mr. Snij ders van Wissenkerke niet een treffende rede was geopend en door den Commis saris der Koningin werd bijgewoond. 74 afdeeling vertegenwoordigd, 't Aantal afgevaardigden bedroeg 118. 't Kardinale punt, het voorstel van de afd. Rotterdam tot verlaging van de contributie der afdeelingen aan het hoofdbestuur, lokte een geanimeerd debat uit, en leidde tot benoeming van een commissie, die de opdracht kreeg over het voorstel in een volgende algemeene vergadering rapport uit te brengen. i Naar cle algem. vergadering, die dit jaar Je Haarlem zal gehouden worden, werd afgevaardigd de heer Bienefeld. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen de heer Timmerman. Dezedie als bestuurslid periodiek moest aftreden, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. De voorzitter vond in diens herkiezing aan leiding zijn verdiensten als secretaris in het licht te stellen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen mr. Snijders van Wissenkerke, en als zoodanig gekozen de heer A. Verhage. Adhaesie werd geschonken aan liet adres der afdeeling van het Neder- landsch Genootschap tot zedelijke ver ordening een bepaling op te nemen, waarbij verboden wordt bij het lossen en laden van vaar- of voertuigen in het openbaar sterken drank te schenken, te gebruiken of te verkoopen. Besloten werd tot een bioscoopvoor stelling door den heer Drijver uit Utrecht. Een der leden betuigde zijn leed wezen, dat het Volkskoffiehuis niet in het centrum der gemeente gelegen lag. Het zou daar meer nut stichten. Hij vroeg, óf het niet mogelijk was om 't zij van wege de afdeeling met steun van het hoofdbestuur, hetzij met medewer king van de vereeniging, die dit Volks koffiehuis in het leven had geroepen, een Volkskoffiehuis in het hartje der gemeente te stichten. Na bespreking der financiëele bezwa ren aan de stichting en de instandhou ding er van verbonden, deed de voor zitter de "toezegging, dat het bestuur ten opzichte van dit punt diligent zal blijven. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. -- Twee leerlingen der Ambachtsschool alhier, J. Jacobi en L. J. ten Haaf alhier, zijn ter opleiding aangenomen voor assistent-machinist op de condities en voorwaarden der Kon. Pakketvaart- Maatschappij. 'Uit een 104-tal sollicitanten voor hoofd-opzichter hij het waterschap der Vijf Deelen Zeedijken Binnendijks te Franeker, zijn o. a. op het achttal ge plaatst de heeren II. Heijt en M. Leen- derlse, beiden opzichter hij het water schap Schouwen. De jongste tooneeluitvoering in de Concertzaal van 't „Zierikzeesch Too- neelisten-Ensemble" heeft na aftrek van alle onkosten voor de Tuberculose-Ver- eeniging een bate afgeworpen van f 122. Voorwaar, een mooi bedrag. NIEUWERKERK. In deze gemeente is weer een geval van miltvuur bij een rund voorgekomen op de hofstede van dén heer M. J. Mol. Op de gebruikelijke wijze is het dier afgemaakt en verbrand. zijde van het Kerkhof, wijk.B No. 521, voor f 2000. j I ij Een woonhuis en erf aan de. Schouw- f>che Botermarkt, voor f 1150. Het woonhuis en erf aan de larne- melksvaart, wijk B No. 480, voor f 675. Het woonhuis en erf, daarnaast, wijk B No. 479, voor f 600. De voormalige petroleumbergp! its en erf, aan den Grachtweg, voor f 550. KERKNIEUW 8. ONDERWIJ 8. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is o. a. be noemd tot lid der commissie, belast met het afnemen van de akte-examens M. O. in het teekenen (Ma tot en niet Mk) en in het boetseeren (O) voor het jaar 1917 de heer P. H. Pomes, directeur der am- bachts- en burgeravondschool te Schie dam, vroeger in gelijke betrekking te Zierikzee. Aanbestedingen, Terkoopingcn, enz. ZIERIKZEE, 28 Maart. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht de vol gende gebouwen en erf in deze gemeente: Drie naast elkaar staande woonhuizen en erf aan de Nieuwe Haven, in massa, voor f 5442. Het woonhuis en erf in de St.-Domus- straat, wijk C No. 134, voor f 1750. Het woonhuis en erf in de Poststraat, wijk B No. 22, voor f 1650. Een pakhuis en erf aan de Engelsche kade, voor f 1076. Een woonhuis en erf op den Scheeps- timmérdijk, voor f 600. Een woonhuis en erf daarnaast, voor f 500. Een woonhuis en erf daarnaast, voor f 600. Een woonhuis en erf daarnaast, voor f 510. Het woonhuis en erf aan de Noord Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Johannesburg (Zuid- Afrika), A. J. Barger te Borensmilde. Te Hoogeloon, S. Kalma te Maassluis Te Hoevelaken, P. Kuylman te Lunteren. Te Elburg, J H. F Remme te Oud- Bejjerland. Te Meliikerke, Q. W. Oberman, cand. te Oeggtgeest. Te Spijk, J. Ron ge te Hoog-Blokland. Te Diepenheim, H, J. André Douwes te Winterswijk. Aangenomen: Naar Oud-Vosse- meer, A. ran Griethujjsen te Hagestein. Bedankt: Voor Amiterdam G. Bol- kestein te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ridderkerk, J. H. Jonker te Voorburg. Te Eiburg, G. Ploos ran Aragtel te Ulrum. Te Kommerzyl, M. P. Pel te Eestrum. Bedankt: Voor Numansdorp, F. J. ▼an den Eade te W«stk®p^Ue. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: Te Roosberg, L. de Bruyae te Zaamslag en J. Tolsma te Aalten. Bedankt: Voor Leerdam, J. Jonge- leea te Noordeloos. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 28 Maart. Bij bevelschrift van de arrondissements-'rechtbank zijn verwezen naar de openb. terechtzitting met hevel van gevangenhouding, 1°. Th A. P., 34 jaar, en 2°. J. H., 39 jaa beiden veldarbeiders en wonende te St. Maartensdijk, gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, beklaagd dat zij i in den avond van den 8 Februari 1.1. in de gemeente St.-Maartensdijk te zamen j en in vereeniging met elkander hebben gepoogd om een portefeuille, waarin zich eenig bankpapier bevond en welke por tefeuille C. van 't H. in een binnenzak van zijn vest bij zich droeg en met haar inhoud aan dezen althans aan een ander dan aan lien bekl. toebehoorde, weg te nemen met liet oogmerk om zich die portefeuille met inhoud wederrechtelijk toe te eigenen ter wijl zij met 't oogmerk om dien diefstal voor te bereiden of gemakkelijk te maken tegelijkertijd ge weld hebben gepleegd tegen voornoem den Van 't H., hebbende zij toch dezen met voorzegd doel niet geweld aange grepen, tegen den grond gegooid en m t hem geworsteld, terwijl zij aldus met hun "handen, althans één van 1. n met zijn handen aan zijn lijf zijn geweest en het gesloten vest, dat meergenoemde Van 't H. aan had, reeds geih - ltelijk hadden losgemaakt, doch zijnde Ie uit- i voering niet voltooid alleen ten; volge I van hun Wil onafhankelijke omstandig heid, dat voornoemde Van 't H. zich ter dege verweerd heeft en dat er andere menschen tusschenbeide of er bij zijn gekomen. Aan de beklaagden is ambtshalve als raadsman toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde. Salarlsoen Rijkspersoneel. Naar de Tel. meldt, hééft minister Treub besloten een staatscommissie in 'te stellen tot onderzoek van Ide salarissen van het personeel in 's rijks dienst. De minister heeft den heer D. W. Stork, lid der Eerste Kamer, uitgenoodigd als voor zitter van deze staatscommissie op te treden. Is het blad 'juist ingelicht, dan zuilen er in deze commissie geen vertegen woordigers van allerlei vakcentrales worden opgenomen. Onder de uitgenoo- digde leden behoort echter wel de heer J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer. t d,a:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1