ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 Maart 1917. Het beste adres voor Couran t). EERSTE BLAD. RECLAMES. Meubelen, Kachels en Lampen, Sport- «n Kinderwagens. Vlechtwerk en Puntdraad. Draadnagels, Krammen. Bedden en Dekens. Ledikanten, Wiegen. Sliln GuÉiHnisti, HAA1JER - Tholen. Oorlogaoverrieht. Vrijzinnigen, stemt links. P. M. PANNY. Ingezonden Mededeelingen. Het bloed verloochent zich niet. KIIUWSTIJDIMIH, Uit Stad en Provincie. CS5 ierlk%@@sehe ABONNEMENT. Prjji per drie maandenf 1,80. Franco per po«t- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73ste JAARSAN6. Ka. 9984 Ciraoteapi A. J. DE LOOZE Jr. Uiteewsr-üaofdrMdaotMri A. FRAMKEL. ADVERTENTIEN. Van 14 regelsI 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrjjke korting. Inzending op den dag ran uitgave róói t.lO ure. Dit nummer bestaat alt 3 bladen. 1-5 regels 75 ots. Elke regel meer 15 ots. Wij Nederlanders zijn in dezen we reldoorlog overeenkomstig ons belang neutraal gebleven, dank zij de verstan dige en bedachtzame regeering, die aan het staatsroer staat. Het spreekt echter van zeiven, dat daar ons land tusschen de oorlogvoerende staten in ligt, ons i j gouvernement vaak met groote moei lijkheden te worstelen heeft gehad om het neutrale standpunt te kunnen hand haven. Zoo doet zich thans weer een ernstige moeilijkheid voor. Terecht heeft Nederland na het incident met de „Prin- Ices Melita" geweigerd gewapende han delsschepen in zijn havens toe te laten. In die weigering hebben de regeeringen wan Frankrijk en Engeland aanleiding 'gevonden een nota tot ons gouvernement L' te richten, waarin aangedrongen wordt voortaan hel binnenvaren van gewa pende handelsschepen in onze liavens toe te laten. Zwicht onze regeering voor dien aandrang, dan zal natuurlijk onze oostelijke nabuur daartegen nadrukkelijk opkomen. Wij zitten tusschen Scylla en Charibdis. Voorwaar een voor ons land geen benijdenswaardige en zelfs zeer gevaarlijke positie. Van het oorlogsterrein geen belang wekkende berichten. Op het Westelijk front zetten de Duit- schers nog steeds hun terugtrekkende beweging voort, die ordelijk en 'overeen komstig de gegevene voorschriften ge schiedt. De strategische bedoeling van dezen merkwaardigen terugtocht is 0111 een gevechtsterrein te scheppen, 't welk door geen loopgraven of andere kunsl- matige versterkingen beschermd wordt. Vandaar dat op dit terrein geen boom, geen huis, geen hoeve is blijven staan, maar alles vóór den aftocht verwoest of onbruikbaar gemaakt is, zoodat 0111 deze woesternij in behoorlijken staat van tegenweer te brengen [maanden ten maan den zullen verloopen. De vraag is nu, zullen de Centralen beletten, dat de geallieerden zich op dat terrein geducht versterken en hen nopen op liet open terrein slag te leveren, of zullen zij hen laten begaan, teneinde in dien tus- schentijd op een andere plaats hun offensief te beginnen. De tijd zal het leeren. Het uitbreken van de Russische revo lutie, de belangrijkste wereldgebeurte nis na de groote Fransche omwenteling van 1789, werd blijkbaar ook door de gezanten van Engeland en Frankrijk begunstigd. Toen deze namelijk bemerk- ten, dat de Czar en de geheele reaction- naire partij in Rusland imet de Centralen poogden vrede te sluiten, teneinde den dreigenden binnenlandschen toestand te kunnen beheerschen, hebben zij, nadat het besluit van den Czar tol verdaging van de Rijksdoema bekend was gewor den, een geheime vergadering van de leiders der omwenteling bijgewoond, en deze aangemoedigd de revolutie te be ginnen. Vandaar dan -ook, dat de voor- loopige regeering op haar program had staan voortzetting van den oorlog. Maar de revolutie is reeds de leiders over het hoofd gegroeid. In een manifest der socialistische revolulionnairen, hetwelk geteekend is door Tsjeidse, wordt ge- eischl de onverwijlde inleiding van vre- desonderhandeli ngen. Het Russische volk, zoo luidt vérder het manifest, heeft geen lxdang bij den legenwoordigen bloedigen wereldoorlog. Het snakt naar vrede. Dat manifest werd opgemaakt in liet Taurische paleis, waarin de Doema zijn zitting houdt. Het gaat uit van de arbeidersvcrlegen- woordigers en van de soldaten. Toen Miljoekof en Prins Lwof de noodzakelijk heid tot voortzetting van dén oorlog be pleitten werden zij door het volk uit gejouwd. Groote volksmassa's hebben 't Doema- gebouw belegerd. Met moeile werd het tegen "L volk verdedigd. De voorloopige regeering werd in Engelsche pantser auto's weggevoerd. Het volk eischt niet alleen den vrede, maar ook de onmiddellijke algeineene verkiezingen, de vestiging van de repu bliek en de verbanning van den Czar. Om het volk tevreden te stellen, werd de benoeming van Grootvorst Nikolaas tol opperbevelh. te niet gedaan en besloten den Gzar en de Czarina gevangen te ne men. Gener. Kornilof, de bevelhebber van Petersburg, werd met deze taak belast. Vergezeld van vier Doema-afgevaardig- den heeft deze zich van zijn taak ge kweten. De Czar werd geëxorteerd door ruiterij in een auto naar Tsarlcojo Selb gebracht. Aan de Gzaritza Alexandra werd door generaal Kornilof gezegd, dat hij kwam in opdracht van den Minister raad om haar kennis te geven van de beslissing der Voorloopige Regeering, dat zij- zich in haar paleis, hetwelk door een andere wacht bewaakt zal wor den, ials gevangene te beschouwen had. De Czaritza vroec 'als gunst haar de bedienden te mogen laten, wijl haar kinderen, die ziek te bed lagen, aan deze zoo gehecht waren. Dit verzoek werd ingewilligd. De gevangengenomen Ministers van den Czar worden op dezelfde wijze in de gevangenis behandeld als de vroegere politieke gevangenen. In Moskou brak de revolutie uit Dins dag den 13de 11 Maart. Zij begon met een werkstaking, en de vestiging van een voorloopige commissie van 15 personen. Duizend soldaten sloten zich bij de be weging aan. Deze reden met roode vaan dels in auto's en vrachtauto's, naar de kazernes. Den daarop volgenden dag had zich het geheele garnizoen bij de revolutie aangesloten. De polilie ver dween. In liet bureau der geheime poli lie werden de archieven verbrand. Stu denten zorgden voor de veiligheid. Zater dag werd onder het luiden van de groole klok op het plein voor het Kremlin een groote wapenschouwing over 30.000 man gehouden, die door de Russische geeste lijkheid, welke voor de volksregeering bad, werd bijgewoond. De voorloopige regeering heeft de Fin sche Grondwet hersteld en gelast, dat de Finsche Landdag zoo spoedig moge lijk wordt bijeengeroepen. Afgekondigd werd politieke en godsdienstige amnestie en vrijgelaten werden al de politieke gevangenen. Bannelingen en vluchtelin gen hebben het recht verkregen naar hun vaderland lerug le koeren. De veelbesproken Duitsche hulpkrui ser Möwe" is ten tweeden male in een Duitsche haven teruggekeerd, na 22 schepen le hebben opgebracht. Op den kruiser bevonden zich 593 gevangenen. Opnieuw zijn de kiezers ter stembus opgeroepen. Wie een ernstige opvatting van zijn burgerplicht heeft en niet losjes en luchtig daarover denkt, zal beslist niet te huis blijven, maar aan de oproeping bereidvaardig gehoor geven. De mannen van rechts, die in den regel geen opwekking behoeven ter stem bus te gaan, maar steeds trouw en in gesloten gelederen opkomen, zullen na tuurlijk grootendeels den candidaat der rechterzijde stemmen. Wij verwachten niet anders. Maar wat zullen zij doen, die onze partijgenooten en geestverwanten zijn? Zullen zij, met terzijdestelling van elke persoonlijke overweging, die bij de stembus nimmer eenig gewicht in de schaal mag leggen, aanstaanden Maan dag eenparig links stemmen? Wij hopen hel zoowel voor hen, als voor de beginselen, die zij zijn toege- daan. E11 wat zullen zij doen, die tot één der groepen van de Hukerzijde behoo- 1 ren? Zullen zij beseffen, d;<t het thans zaak is hun stem op den heer P. M. Panny uit te brengen, wanneer zij althans niet j willen medewerken lot versterking van het rechtsche element in onzen ge- j meenteraad? Allen dienen toch le begrijpen, dat j het van groot belang is, dat in den Raad mannen zitting hebben, die voorstanders van het openbaar volksonderwijs zich tegen elke poging dit rechtstreeks of i zijdelings afbreuk le doen met hand en j tand zullen verzetten. Allen dienen te begrijpen, dal hoe meer mannen van rechts in den Raad komen, des te grooter ook het gevaar dreigt, dat een volksinstelling als de kermis, die nu wegens den staat van beleg tijdelijk niet mag worden gehou den, voor goed wordt afgeschaft. Allen dienen le begrijpen, dat het niet in het belang van de gemeente en haar ingezetenen is, wanneer mannen inden Raad worden gebracht, die niet met de machtige strooming van onzen lijd reke ning houden, en met hun verouderde denkbeelden nog staan in het grijs ver leden. De strijd, die aanstaanden Maandag bij de stembus zal gevoerd worden, is in het algemeen dan ook geen personen strijd, maar een zuivere beginselstrijd. Toch wenschen wij ten aanzien van de personen der candidalen de kiezers 1102 od één omstand«s\io.id nadrukkelijk te wijzen. Wij hebben, gelijk men weet, in onzen gemeenteraad in de personen van de herren Van den Bout, Koopman en Den Boer reeds drie landbouwers. Ons dunkt, dal dit welletjes is. Aan een vierde, hoe achtenswaardig de candidaat van rechts dan ook is, be staat ons inziens niet de minste be hoefte. Daarentegen is de candidaat van links een bekwaam bouwkundige, die, waar het publieke werken betreft, als des kundige adviseerend en controleerend kan optreden. En aan zoo iemand is in den Raad wel behoefte. Op grond van dit alles wekken wij de kiezers op aanstaanden Maandag hun stemmen uit te brengen op clen vrijzin nigen candidaat, den heer COnder verantwoordelijkheid van den imender Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Het zou zeker gewaagd zijn te willen beweren, welke ziekten de pijnlijkste zijn, daar iedere zieke altijd mepnt, dat er geen erger kwalen cp aarde bestaan, dan die bij ondervindt. Toch zgn er, wier lichamelijke pp non gepaard gaan met ergo geestelgke pijnen en aan hunne slachtoffer» het vernietigende gevoel van verval bezorgen. De treurigheid pn de bitterheid die daarvan het gevolg zjjn, ontnemen aan het leven alle bekoring. Wat is er pjjnlgker voor een man van krachtig uiterlijk, dan zgn kracht te voelen verminderen Bjj de kwellingen die de kwaal meebrengt, komen dan nog de ngpende wonden der {eigen liefde. Gebonden door den ergsten twjjfel, de twjjfel aan zich zelf, staat bjj verlamd tegenover de min*te inspanning, de minste ondernem-ng Daarop volgt de ontzegging Het bloed verloochent zich niet, zegt een oud spreekwoord; en dit is zoo: een stevig man met een krachtig hart, kan altjjd op zgne krachten vertrouwen, wanneer hg ze noodig heeft. De energie, de zekerheid, de kracht, be wonen inderdaad hetzelfde lichaam als een zuiver, levendig, frisch bloed. Hjj die dus die onschatbare eigenschappen wil bezitten, op ieder oogenblik zeker van zich zelf zgn, moet vóór alles de gezondheid van zgn bloed ver zekeren. Als men u beschuldigt „geen bloed in de aderen te hebben", dnt wil eigenlijk zeggen, dat het uwe zwak of ziek i«. Handelgeef u niet over aan een onherstel bare ontaarding, want zjj kunt zeker nog recht doen gelden op de vreugden van deze wereld. Weest er zeker van dat uw zwakheid alleen voorkomt, uit de slapte van uw bloed Maak het krachtiger en gg zult spoedig uw vurigste jeugd op nieuw zien bloeien. Dertig jaren succes en duiiende getuigschriften, hebben overvloedig bewezen dat de Piek PilleD, die men in alle apotheken voor den prgs van f 1,75 het doosje krggen kan, de machtigste hersteller van het bloed zgn. Alle ziekten, zonder uitzondering, die door verzwakking van het bloei veroorzaakt worden, zgn onderworpen aan deze weldadige pillen, die het snel ver vormen en verbeteren De Pink Pillen, bron van jeugd, zjju de droppels des levens. doos en f 9,— per 8 doozen bij het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade -15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven firma W. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen M. Schot te Tholen oa in alle goede apotheken en drogisterijen. Het Stembiljet. Dit' ziet er zoo uit als men het ontvangt. Aanwij zing der keuze. NAMEN. PANNY. QUANT. voor letters. Wanneer ge het in de stembus steekt laat het er dan zóó uitzien Candldateni (in alphabetische volgorde) Aanwij zing der keuze. NAMEN. PANNY. QUANT. voor letters. Amerika—Dnltsobland. President Wilson heeft een buitenge wone zitting van het Congres bijeenge roepen tegen 2 April, met het doel tot actie over te gaan ter zake van den staat van oorlog, die, zooals erkend wordt, tusschen de V. S. cn Duilschland bestaat. De President zal een rede houden in het Congres, waarin hij bizonder- lieden zal mededeelen, om in hel licht te stellen hoe Duitschland feitelijk den oorlog met de V. S. voert en wel door zonder eenigen schroom alle wetten van volkenrecht en menschelijklieiü over boord te werpen. Het Congres, dat dan op de hoogte gebracht is, zal een motie aannemen, waarin wordt verklaard, dat de staat van oorlog tusschen de V. S. cn Duitschland reeds sedert eenigen lijd heeft bestaan. De motie zal geen oorlogsverklaring in den gewonen zin des woords zijn, maar de regeering zal daarna verdere maat regelen nemen ter bescherming der Amerikaansche belangen op zee en elders, en of dan 'n oorlog in den vollen zin des wcords zal volgen, zal afhangen van de handelingen van Duitschland. RUSLAND. PETROGRAD. De regcering heeft ge last: 1°. dat de ex-Tsaar en zijn gemalin als gevangenen beschouwd ennaarTsar- koje Selo zullen worden gebracht; 2°. dat generaal Alexief ter beschik king van de afgevaardigden Bouslikof, Wersjinin, Gribounin en Kalinin, die naar Moliilef gezonden zijn, yn af deeling zal stellen ter bewaking van dén ex- Tsaar. NEDERLAND. IJMUIDEN. Donderdagavond kwam hier 'binnen de stoomtreiler „Java VI. 164", die aan boord had 13 schipbreu kelingen, waaronder de kapitein van Amerikaansche stoomschip „Healdton' van Philadelphia met een lading petro leum naar Rotterdam bestemd. Na een langdurig oponthoud te Hali fax was het stoomschip naar Bergen in Noorwegen vertrokken; daar ontving order de reis naar Rotterdam te ver volgen. Woensdagavond te ongeveer kwart over acht, toen het stoomschip zich op ongeveer 25 mijl benoorden Ter schelling bevond, werd het, ofschoon 't zeer duidelijk met eleclrische verlich ting tusschen de masten de namen Healdton, New-York voerde, beschoten door een onzichtbare duikboot, die het eerst de verlichte benaming wegschool en djaarna het stoomschip zonder eenigc waarschuwing tweemaal torpedeerde waarbij brand ontstond. De 41 man equipage zocht heil in de booten, doch het kapsijzen van liet stoomschip sloeg één der reddingsbooten om en verdween met de 19 inzittenden in de golven. Alle pogingen tot redding bleven vruch teloos; in de tweede boot namen eerst 7 menschen plaats, later kwam de eer ste stuurman er nog in om 't commando te voeren. Deze boot is te Vlieland aangekomen. De koksmaat, ook een Hollander, was over boord gesprongen en kon door de duisternis niet gered worden, zoodat vermoedelijk 20 der opvarenden zijn omgekomen. Donderdagmorgen tegen 8 juur werd de boot [met 13 der opvarendSen opgemerkt door de juist naar de vis- scherij vertrokken stoomtreiler „Java", die de menschen opnam en onmiddellijk terugstoomde. De opvarenden van de „Java" deelden mede, hoe zij op ruimen afstand den hoog oplaaienden gloed van het brandende stoomschip hadden waar genomen. De geredden waren den ganschen nacht in de open boot blootgesteld ge weest aan hevige hagel- en sneeuwbuien. Volgens mededeeling van kapitein Chase Christopher van de „Healdton" is zijn stoomschip met 2 torpedoschoten, waar van 't een 't achterschip en 't andere het middenschip trof, tot ontbranding geraakt en gezonken. Omtrent de nationaliteit van de duik boot kon niets gemeld worden. Volgens de plaatsbepaling zou bet Amerikaan sche stoomschip, dat behalve de ver lichting ook de natievlag voerde en den naam op de zijden van het schip droeg, zich dus bevonden hebben binnen of op de grens van het versperde gebied, ten Oosten van de zoogenaamde vrije vaargeul. Slecht drlokwatcr. ROTTERDAM. Hier ter stede heerscht op het oogenblik een epidemie- van maagcatarrli, die toegeschreven wordt aan gebruik van het drinkwater. Dd electrteche «faulting. MAASTRICHT. In een tijdsverloop van nauwelijks drie maanden heeft de doodelijke draad van Acliel tol Maeseijck honderd slachtoffers gemaakt. IIc! hon derdste slachtoffer was een 18-jarig meisje. ZIERIKZEE. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de af deeling Zierikzee van de S. D. A. P. werd be sloten de kiezers vrij te laten bij tie her stemming voor den gemeenteraad. Verder werd besloten nog eens een protestvergadering te beleggen, waarin door den heer Bouter over te schan dalige hooge kolenprijzen zal worden ge sproken en door den heer Van den Tempel over Raads houding in zake het Werkeloosheidsfonds 1917. Tegen verschillende landbouwers, een molenaar en een beurtschipper in het rayon Schouwen—Duiveland en St.- Philipsland werden heden voor de arr.- rechtbank alhier boeten geëischt van f 100 tot f 500 wegens overtreding der distributiewet. OUWERKERK. De Raad heeft in zijn vergadering van Woensdag 21 dezer be noemd in de Schattingscommissie voor deze gemeente [art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting den heer L. Nilant, burgemeester, ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslag name van den heer J. J. Romeijn Johz. Landhnnw en ZIERIKZEE. Vrijdag 16 Maart werd de eerste jaarvergadering der Coöpera tieve Boerenleenbank te dezer stede ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1