Ingezonden Mededeelingen. Er zijn veel minder menschcn ziek dan ongesteld. ADVERTENTIEN. Oorlogsovemeht. De groote terugtrekkende beweging van de Duitsche troepen op 't Westelijk .oorlogsfront bij Noyon, Somme en Ancrc tengevolge waarvan een serie plaatsen door de Engelschen en Franschen bezet zijn, is vooraf door de Duitschers aan gekondigd en geschiedt op bevel van den Duitschen opperbevelhebber veld maarschalk Von Hindenburg, die van oordeel schijnt te wezen, dat in den stellingsoorlog niet de overwinning is te behalen, maar dat hiervoor wel kans is, wanneer deze verandert in een be wegingsoorlog. En om nu die verande ring te bewerkstelligen ziet hij er niet tegen op om een groote breede strook grond door zijn legermacht te laten ont ruimen. De ontruiming is op volkomen ordelijke wijze geschied. Weinig gevan genen werden gemaakt en geen kanonnen veroverd. Zij werd gedekt door een achterhoede, hoofdzakelijk uit ulanen bestaande. Deze achterhoede, die in ge stadig gevecht was met de Engelsche - cavalerie, hield, de Britsche en Fransche troepen zoolang mogelijk op. Voordat de Duitsche troepen uit de door hen bezette plaatsen terugtrokken, werden deze vol ledig door hen verwoest, zoodat de En gelschen en Franschen slechts bouw vallen en ruïnes veroverden. Men kan van die verwoesting den Duitschers moeilijk een grief maken, daar deze slechts volgens de harde regelen van den oorlog hebben gehandeld. Immers de oorlogsregelen schrijven voor, dat, als men om wat reden ook, retireert, men moet zorg dragen, dat aan den vijand zoo weinig mogelijk in handen valt, en dat men zooveel mogelijk alles moet vernielen waarvan hij kan partij trek ken. En nu moge men die regelen ver- oordeelen, daartegen bestaat ons inziens geen bezwaar, maar uit de opvolging er van een wapen te smeden tegen de Duitschers, is niet billijk. Wie den oor log in 't algemeen als een noodzakelijk kwaad beschouwt, moet ook de conse quenties er van aandurven. Wij vinden eiken oorlog een gruwel, en zien in 't geheele militairisme een grove schen ding van. het recht. Maar laat ons niet afdwalen. Dq revolutie in Rusland schijnt niet algemeen te wezen. De gouvernementen Koersk, Ove, Poltawa hebben er zich niet bij aangesloten. De boerenbevol king in genoemde gouvernementen ,die nog geheel onder den invloed van den pope staat, trekt onder het zingen van net Keizersnee! „nosje isara Kramvan dorp tot dorp. Zij wil den Czar be vrijden. 1^ gouverneurs van Kaloega, Poeltawa en Bessarabië hebben geseind, dat zij de omwenteling niet erkennen. Zelfs is van den bekenden generaal Koe- ropatkin 'n telegram ingekomen, waarin hij meldt, dat hij en zijn troepen zich ten krachtigste tegen het nieuwe bewind zullen verzetten. Ook generaal Lwof, commandant van Dwinsk erkent met zijn troepen den nieuwen toestand niet. Deze reactionnaire generaals verliezen ééne zaak uit het oog, en wel deze, dat bun troepen, zoodra zij de revolutielucht inademen, terstond zullen overloopen. Toen de revolutie in Petersburg was uitgebroken, begaven zich een lid van het uitvoerend bewind en één der nieuwe Ministers naar Pskof, waai' zich de Czar bevond. Zij deelden hem in tegenwoor digheid van generaal Roesk. en andere hofdignitarissen mede, wat in Peters burg gebeurd was. Zij gaven hem den raad geen troepen naar Petersburg te zenden, daar ook deze zich zonder twij fel bij den opstand zouden aansluiten. Zij zeiden, dat de regeering reeds be volen had, dat alle troepen, die naar Petrograd gestuurd worden, teruggezon den zouden worden. „Wat moet ik dan doen", vroeg de Czar. „Afstand doen van den troon", was liet antwoord. „Het zal zeer hard voor me wezen mij van mijn zoon te scheiden. Daarom zal ik afstand doen ten behoeve van mijn broeder Mi chael." En hij toekende de akte van afstand. Voordat hij dit echter deed, benoemde hij den grootvorst Nicolaas tot opperbevelhebber. Het uitvoerend comité heeft echter die benoeming te niet gedaan, daar het geen Romanoff aan hel hoofd van het leger wenschle. Ook is Michael Alexandrowitsj nog niet als Czar erkend. Over den staatsvorm n.l. moet zich de constitueerende vergadering uitspreken, die zoo spoedig mogelijk zal bijeengeroepen worden. En beslist is reeds, dat deze vergaderen zal in hel Winterpaleis te Petersburg, waarvan de roode vlag waait ,en dat tot nationaal eigendom is verklaard. Wat Finland betreft, het was te voor zien, dat de vrijheidlievende Finnen zich onmiddellijk bij de revolutie zouden aan sluiten. Dc gouverneur-generaal, Seijn, die zich algemeen gehaat heeft gemaakt, is gevangen genomen. "De Finnen ver wachten herstel van tien Finschen Land dag en van den Finschen senaat. De voorzitter van dien Landdag, die in Siberië gevangen zat, is vrijgelaten. In den strijd voor de revolutie zijn in Petersburg 2500 mcnschen gedpod of gewond. Een grool Fransch slagschip, bewapend met 42 kanonnen, is in 4 westelijk deel der Middellandsche Zee door een Duit schen duikboot lot zinken gebracht. Onder 't opschrift „Tweeërlei maat beklaagt zich de Vössische Zeiinng over de schending der neutral iteitsvoorschrif- ten door onze regeering, die het binnen vallen van gewapende koopvaarders met dat van oorlogsschepen in haar territo riale wateren gelijkstelde en met onmid dellijke inlerneering bedreigde. De En gelsche stoomboot „Princess Melila", die één onzer havens binnenvoer, was ge wapend en werd toen vriendelijk verzocht zich weder te verwijderen. Toen liet schip den volgenden dag weer gewa pend binnenkwam, onder voorwendsel gebrek aan water en zeenood le hebben, werd eveneens niet tot inbeslagneming overgegaan, doch werd weder vergun ning gegeven naar zee te gaan, waar het schip zijn kanonnen over boord wierp. Op den derden dag kwam de „Melita" weder in den Waterweg en nu werd geen belemmering tegen de door vaart gemaakt. Geheel anders daarentegen was, zegt het blad, de houding der Nederl andsche icgeeritig tegen dé beide Duitsche duik- booten, die in dichten nevel, tegen hun wil, in de Nederl. territoriale wateren geraakten en daar strandden. Zij wer den in strijd niet de bovengenoemdle voorschriften, die een uitzondering voor in rood geraakte en mét averij binnen vallende schepen voorschrijven, door de Nederl. oorlogsschepen binnengebracht en in beslag' genomen, terwijl de beman ning werd geïnterneerd. In beide ge- va Hen heeft de Nederl. regeering haar neutraliteitsvoorschriften geschobde i: in 't geval van de „Princess Melita" ten gunste van Engeland, in liet geval der Duitsche' duikbooten ten nadeele \an Duitschland. Ziel hier de klacht van de Voss.-Zlg. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Gts.: elke regel ineer 15 Cts. De eigenlijk gezegde zieken zgn in werkelijk heid weinig in aantal; daarentegen vormen zg die, zonder te zgn aangetast door een bepaalde kwaal, altijd onwel en afgemat zijn en zich voortdurend over allerlei ongemakken beklager», in één woord de on gestelden, zeker de groote meerderheid van het menschdom. Dit komt doordat de meeste menschen deze eenvoudige voorzorgsmaatregel verwaarloozen, die daarin basLiut ijat, O» kat li'okoam in £f/>or?n>i «tooi to doen big ven, de kracht en de weerstand van het bloed en van het zenuwstelsel, die twee bestanddeelen van het volmaakt lichamelijk evenwicht, moeten onderhouden worden. Deze nalatigheid is te minder te verontschuldigen, daar met de Pink Pillen, het onderhoud van het bloed en der zenuwen een eenvoudige en weinig kostbare zaak is. En waarom, zult gjj vragen, hebben het bloed en de zenuwen be hoefte zoo zorgvuldig te worden onderhouden? "Heel eenvoudig omdat ouder den invloed der vermoeienissen, der buitensporigheden, der zor gen, zoowel als van de ongestadigheden en veranderingen dea seizoenen, het blóed zgn rjjkdom en het zenuwstelsel zijn weerstandsver mogen verliest. En het zgn de verarming van het bloed en de verzwakking der zenuwen die de herhaalde storingen voortbrengen als maag pijnen, slechte spijsvertering, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen enz. De Pink Pillen, nu, die het bloed nieuw leven schenken en de zenuwen versterken, tegeljjk dat zg de eetlust en de verteringsfunoties opwekkon, herstellen zeer spoedig de verslapte organismen. Hunne werk- dadigheid tegen alle aandoeningen die de bloed armoede en de zenuwzwakte tot oorsprong hebben, is bovendien sedert langen tgd bekend. Neemt dus de gewoonte aan regelmatig voornamelijk bjj de wisseling der seizoenen een kuur met de Pink Pillen te doen (deze pillen kosten nooit meer dan f 1.75 het doosje in alle apotheken) en gjj zult deel uitmaken van die soort van gelukkige stervelingen die niet over hunne gezondheid bezorgd behoeven te zgn, en dus overal beter in slagen dan anderen dit doen. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozon bjj het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Daoostakade 15 hnis, Amsterdam voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterjj, Oude Haven; firms W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen M. Sohot te Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. Yee-nitToer. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de in zijn publicatie van 16 Februari bedoelde uitvoer van 874 stuks stamboekrunderen zal plaats hebben in den loop der week van 18 tot en met 24 Maart. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. Besloten wordt Vrijdag de Huurcom- missiewet in openbare behandeling le nemen. Eenige kleinere ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Regtatr*tleroeht. De heer Tjarda van Starlcenborch heeft bezwaren wat betreft de beklemde gronden. De heer Laan wat betreft de moeilijk heid om te bepalen, wien na afloop van een veiling de niet gegunde goederen toegewezen krijgt, waarvoor registratie recht moet worden betaald. De heer Van Nicrop meent, dat de wet niet zooveel zal opbrengen als wordt geraamd eii- is daarom legen de voorge stelde verminderingen; hij bestrijdt een heffing voor de oprichting van naaml. vennootschappen. Tweede Kamer. Indische begrootlug. Zitting van Dinsdag. De Minister deelt op een vraag van den lieer Albarda mede, dat het de be doeling is, voor alle ambtenaren den verloftijd mee te tellen als diensttijd. De heer Heeres ontwikkelt bezwaren legen de uitbreiding van den dienst dei- gewapende politie. De Minister meent, dat ide politie lang zamerhand door haar kinderziekte heen- raakt. Bij de afdceling onderwijs en eere- dienst spreekt de Jieer Ketelaar den wenscli uil, dat inlanders, die hier hun onderwijs-akte behaalden, worden ge holpen om zoo spoedig mogelijk naar Indië terug te keeren. Spr. keurt voorts af de „pietluttige wijze", waarop de onderwijs-auloriteiten optreden legen het onderwijzend personeel. De heer Scheurer vraagt, hoe de Minister denkt over de toekenning ecner studietoelage voor de hoofdakte ook der bizondere onderwijzers. De heer Gerhard licht een motie toe, uitsprekende de noodzakelijkheid, M. U. L. O. in Nederlandsch-Indië te geven in inrichtingen van verschillenden aard en met verschillende toestemming. De heer Albarda bepleit de oprichting eener Technische Hoogeschool in Indië en in afwachting daarvan uitbreiding van de toelagen aan toekomstige Indische ingenieurs. De heer Ter Laan (Den Haag) vestigt de aandacht van den. Minister op het bewaarschool-onderwijswaaraan tot dusver niets in gedaan en op het gebrek aan plaats op de lagere scholen. Spr. meent, dat eigenlijk meer aandacht wordt geschonken aan liet bizonder dan* aan het openbaar onderwijs. Dc salarieering der onderwijzers is onvoldoende, evenals de toestand van hel inlandsch ondierwijs. De heer De Visser klaagt over achter uitzetting van het bizonder onderwijs ter. aanzien van de studietoelage voor de hoofdakte. Dc Minister had de zaak gelijktijdig voor beide soorten van onder wijs moeten aanvatten en niet eerst alleen voor het openbaar onderwijs. f BLK8RAK® EN. SCHE RPENISSÊ, 21 Maart. In de hsds>n gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de notulen onge wijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was het procesverbaal van kasopname bjj den gemeente-ost.anger d.d. 27 Pebr. 1917. In kas was f1314 31J. Een ichrjjven van de districtsaibeids- bemiddeling te Rotterdam, verzoekende subsidie voor 1917, werd voor kennis geving aangenomen. Een missive van Gedep. Staten betreffende toekenning Kon. besluit in zake de goedkeuring op het verhoogde maximum van den H. O van f 3200 op t 4400. De begrooting voor 1917 werd gewjjzigd in verband met de verhoogde jaarwedde van den klokkenist. Beschikking ontvang 6n uit gaaf begrooting 1916 tot een bedrag van f 52 88. De bsgrootiog voor 1917 wordt gewjjzigd in vermeerdering vaD ootvang en uitgaaf tot f 622,85. Bjj de onbewoonbaarverklaring van de woniDg van de wed. P. Suurland werd de ontruimingstermijn verlengd met 6- maanden. Het tarief voor de honden eerste klasse werd van f 2,50 op f 4, gebracht. Het kohier van den H. O. 1917 werd vastgesteld op f 4617,92j. Vergadering van den dijkraad van het calamiteuse Waterschap Scher- penisse". Bij de opening wjjdde de voorzitter een waardeerend woord, aan het pas gas gisteren overleden djjk- raadslid, den heer A. Boller, welke van 1891 tot heden zitting heelt gehad. De notulen der laatste vergadering, werden onveranderd vastgesteld. Inge komen is, de goedkeuring van Ged. Staten, tot het vaststellen van het salaris van den Seor.-ontv. op f 493 idem verhooging van de loonen van de vaste arbeiders tot f 9 per weekmede- deeling van Ged. Staten, dat in de eerste zeven jaar, eiken jare f492, door het waterschap aan de waterkeeriog moet worden uitgekeerdgoedkeuring op de te verpachten poldergronden. Verder nam de Dijkraad een besluit tot 't vaststellen vau het Dijkgaschot 1917/18 tot een bedrag van f23972,25J eu teu tweede ora geeu bijdrage te heffen van de bijdrage aan do polders. De begrooling 1917/18 wordt vastge steld op eon bedrag in ontvang en uit gaaf van f 27370,30J. De begrootir.g 1916/17 wordt met f 242 77 in ontvang en uitgaaf verhoogd. Verder wordt be sloten een bedrag van f 6000,te be leggen in Ned. Werkelijke Sohuld h 2J °/0. Aan den bode Jobse wordt een gratifioatie verleend van f 50,—. Hierna sluiting. DEN HAAG, 21 Maart. Het s.s. „Zuiderdjjk" van de HollandAmerika- Ijja met ten lading van 28625 quarter tarwe, 600 zakken Hjomeel en 153 ton IjjokoekeD, via Halifax naar Nederland vertrokken, is gisteren in den Nieuwen Waterwegaangekomen. Het s.s. „Besoeki" van de Rotterd. Lloyd met 3600 ton tarwe voor de Regeering, eveneens via Halifax, is te Bergen aangekomen. Wij vernemen, dat de Koningin beeft last gegeven om zoowel op het Loo als op bare paleizen in bet Noord- einde en het Huis ten Bosch en op hars particuliere goederen onder Wasse naar de daarvoor geschikte terreinen te doen beplanten met gewassen, welke zioh voor de volksvoeding bjj uitstek leensn, teneinde de productie daarvan zooveel mogelijk te verbeteren. Eerste Kamer. Zonder hoofde lijke stemming is de zegelwet aangenomen, waarna de vergadering is verdaagd tot a s. Vrjjdag. Tweede Kamer. Nadat besloten is eenige ontwerpen, o. a. dat van de duurteloeslag, aan de agenda toe te voegen, wordt voortgegaan met de behandeling van de Indische Begrooting. Minister Pleyte acht het optreden der autoiiteiten tegen de bestuursleden van het Ned.-Indische Ouderwjjsersgeooot- schap juist. Ten aanzien van de studie toelage voor onderwijzers voor Indië wordt geen onderscheid gemaakt tus- schen de openbare en bijzondere onder wijzers. Voor een technische hoogeschool zouden de studenten Diet zijn te vioden. Spreker zal op spoed aandringen bjj de Indische regeering ten opzichte van studiebeurzen voor de Delftsche Tech nische Hoogeschool. Het bewaarschool- onderwijs is niet gereed voor een stelsel matige regeling. Verhooging van de onderwjjzerssalarissen wjjst de Minister af. ZExo. ontraadt voorts de aanneming van de motieGerhard, betreffende het M. U. L. O. Afzonderlijke scholen voor Europeanen en niet-Europeanen zijn niet gewenscht. De heer Scheurer dient een motie in om de Kamer te doen uitspreken dat geen onderscheid moet worden gemaakt ten aanzien van bedoelde toelage. De minister zegt toe dat als het nood;g wordt geacht ook het bijzonder onderwijs een toelage zal krijgen, waarop de heer Scheurer zijn motie intrekt. De motie Gerhard wordt verworpen met 40 tegen 21 st. Interpellatie Kleerekoper betref fende de handelwijze van een hoofd officier Icgouorer oon minder militair. Er is zeer groote belangstelling. Na mededeeling der feiten en voorlezing van getuigenissen verzoekt spr. eenige vragen. Hij is met de maatregelen, genomen tegenover den hoofdofficier, niet tevreden. De minister antwoordt, dat het geval is onderzocht, waarbij gebleken is, dat de soldaat, die onder geleide was, door den officier aan zijn sigaret werd getrokken en daarop een klap ontving. De minister zelf heeft geen maatregelen genomen. De opperbevelhebber eohter heeft den hoofd officier érnstig terechtgewezen en dm tijdelijken maatregel getroffen den be trokken officier te ontheffen van zijn betrekking van adjudant van den opper bevelhebber. De minister is bereid ziju strenge afkeuring uit te spreken over de handelwijze van den hoofdofficier, wat hij volstrekt ontoelaatbaar acht. De minister is niet bereid verandering te brengen in de voorschriften omtrent het salueeren, waarna de interpellatie wordt gesloten. PARIJS, 21 Maart. Tussehen Somme en Aisne zijn onze troepen onder het maken van nieuwe vooruitgangen voort gegaan de heroverde streken te bezetten. Ten N. van de Somme is onze cavalerie doorgedrongen tot 7 K M. van St.-QuentiD, waar zij Duitsche cavaleriepatrouilles verjaagde en bet kanaal naar St.-Queotin overschreed. Tamelijk levendig geschut vuur met vijandelijke afdeelingen liep in ons voordeel af. In den loop van deze vervolgingen, dio verscheidene dagen duurden, hebben wij over 't geheele front eleohts zeer weinig verliozen geledeD. Bij de ontruiming vau Noyon heeft de vijand 50 meisjes tusiohen 15 on 25 jaar met geweld weggevoerd. Op de reet van het front was de dag betrekkelijk kalm. PETROGRAD, 21 Maart. Een ritmees ter heeft getracht om gehoor te krijgen bij den soc. minister van justitie, onder voorwendsel dat hij iiem een brief wildo overhandigen. Daar zijn houding verdacht leek, werden ziju zakken doorzocht; hij had gein brief bjj zioh, maar een geladen revolver. Do officier werd ia hechtenis genomen, doch bjj maakte zich meester van den revolver en pleegde zelfmoord. De Zwarte Zeevloot heeft zich Voorde Dieuwe regeering verklaard. MABKTBBBICHTEN. ROTTERDAM, 20 Maart. Ter vee veemarkt waren lieden aangevoerd 86 paarden, 2 veulens, 1482 magere runde ren, 715 velte runderen, 184 vette kal veren, 1413 nuchtere kalveren12 schapen of lammeren, 3 va biggen, 2 bokken of geiten. VK.G.: koelen van 52i/a et. cl.; ossen van 50 et. lot 57'/2 stieren van 44 et. lot 50—55 ren van 521/» et. tot 671/2—80/8 zen per stuk van mager vee: f 185—f 400; kalfkoeien f stieren f 160—f 500, pinken f vaarzen f 140—f 195; paardei t 700, biggen f 12—f 22, per w tot f 2; slachtpaarden I 200—f ten f 200—f 350; fok nuchtere van f 20—f 24; slacht nuchter! ren van f 8—f 13. 'Rotterd. Eierenveiling (in latie bij de V. P. N.): kippc;- f 8,25 a f 8,55, eendeneieren f f 9,50, ganzeneieren f 20, alles 1 stuks. Regeeringskipeieren f 6,80 a eendeneieren f 8,25 a f 8,50. A 21.701 veilings- en 593.291 rege eieren. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur l Wat hebben we tegenwoordig een mu? de stad, vindt U niet? Wat zullen we mi verlekkerd raken t Komt misschien nt goede aan onze plaatselijke vereeniging J en EerWe willen 't hopen, want beoej der muziek is toch wel dienstig om o terrein op te voeden, beter dan dit mac; geknor en geknars Mjjn vriendelijke dank voor de plaatsin; Ziebikzsz, 21 Maart 1917. Uw dn,, Dl VOSIONO Telegrafisch Weerbericht medegedeeld deer het Kou. Ned. Met Instituut te De Bilt, naai waarnemin verricht ra denmeiges van 21 Maait 19/ Hoogste barometerstand boven 75: in Stockholm boven. Laagste 745 Zuidoost Duitschland. Verwachting van den avond van Maart tot den avond van 22 Maart 191 zwakke tot matigen, later wellicht to nemenden Noordelijken tot Westelijk wind, meest zwaarbewolkt, later welUcl regen of sneeuwaanvankelijk ie zachter. VellliigiTereeslglsg voor Sehonwea Dulveland ea 8t -PMlipsland. 'Dinsdag 20 Maart. Groote ajuin f 6,40 "a f 6,80, f 10,75 a f 11,75; kleine f 6 a f 6,75, f 6 5 f 8,20. ONDERTROIX-Wiü: J. VAN LOO M. O. STORMEZAND. zlbbikzbb, Dobdbhoht, 20 maart 1917- Eenige en algemeent', kennisgeving. ONDERTROUWD: CORNELIS J. VAN WESTEN Oz. en GERINA C. VAN OEVEREN Jd. Capbllb bij Zibbikzbb, 21 Maart '17. Huwelijksvoltrekking U bepaald op 4 April a s. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Zoon en Broeder, J O H A N, in den jeugdigen leeftijd van 14 jaar. Kbbkwbbvb, 20 Maart 1917. Uit aller naam, C. VAN DER BIJL en Eohtgenoote. Heden overleed, na een langdurig HjdeD, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, LImme Scherpenlsse Wz., in den ouderdom vau 78 jaar eu 9 maanden. St.-Annaland, 19 Maart 1917. Wed. M. SCHERPENISSE— van dh Kloostbb. W. SCHERPENISSE-OVBRBBBKB C. SCHERPENISSE Poldbbman en Kinderen. Wed. M. MOERLAND en Kinderen. M. MOSSELMAN-SCHBBPBNI88B en Kinderen. Heden overleed onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. Catharina Maria Bethe, in den ouderdom vau 78 jaar Zibbikzbb, 21 Maart 1917. Namen de Familie, A. S. BETHE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2