NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Men kan zeggen, dat de moord op den fel gehaten Raspoetin het voor spel van de revolutie was. Zij werd ingezet met hongeroptochten, met plundering van bakkerswinkels en met 't tot staan brengen van trams en andere openbare middelen vervoer. De reactionnaire regeering liet de troepen door de stad mar cheeren, maar deze werden door het volk toegejuicht. Daarop werd aan de troepen last gegeven op de menigte te vuren. 200 menschen werden gedood of gewond. Een garderege- ment doodde twee zijner officieren, die het bevel tot vuren gegeven had den. En het bestormde toen, sterkt nog door twee andere regi menten het artillerie-depót en het arsenaal, bevrijdde de politieke ge vangenen en stak het gerechtshof in brand. De soldaten die zich met de .werklieden en revolutionnairen ver broederd hadden, trokken hierop vergezeld door deze door de stad. Wij hebben reeds gemeld, dat schier al de Ministers gevangen werden ge nomen. Protopopof gaf zich vrijwillig aan, zeggend tegen een student: „Ik ben de vroegere Minister Protopo pof. Wil U mij bij het Doema-oomité brengen?" Hij werd het gebouw bin nengebracht, waar zijn komst groote verontwaardiging wekte. Zich tot Kerenski, den arbeidersafgevaardigde! wendend, zeide hij: „Uw Excellentie, ik ben hier gekomen mij over te geven. NED.-INDIË. De pokken zijn uitgebroken op de eilanden Kissoei (Banda-zee), Mantabella en Ambon. In een dorp met 800 be woners zjjn 500 dooden. NOORWEGEN. CHRISTIANIA. Wegens gebrek aan kolen zijn alle scholen van 1.6 Maart tot 1 April gesloten. Verdere maatregelen worden verwacht. SPANJE. Er zijn ongeregeldheden voorge vallen te Burriana naar aanleiding van de moeilijkheden, die het trans port van sinaasappelen belemmeren. De gendarmerie was genoodzaakt vuur te geven. Er vielen geen dooden. De regeering neemt scherpe maat regelen vooral voor het geval er vreemde invloeden aan het werk zijn. Op het oogenblik is alles rustig. NEDERLAND. ILPENDAM. De sollicitaties op de ▼acatuie van pontwachter alhier zjjn thans geheel binnengekomen en bedragen maar eventjes vjjftien-honderd-ééo-en- «eventig. Het loon voor deze betrekking is f 14 per week, met vrjje woning. DINTELOORD. Zaterdag werden de bewoners van ons dorp opge schrikt door het luiden der brand klok. Al spoedig vernamen we, dat er een begin van brand was ontstaan bij den manufaeturier H. SI. Vóór echter de brandweer handelend op trad, had men door het aanvoeren van vele emmers water den brand gebluscht. Dat er een aanmerkelijke waterschade is aangebracht, laat zich verklaren. Proost, secretaris, P. v. 't Hof Mz., boekhouder en P. D. Bos, penningm., werden bij acclamatie herkozen. De drie aftredenden namen de herbenoe ming aan. In plaats .van den heer S. Bos, die wegens vertrek naar Dui- vendijke bedankte als bode, werd be noemd de heer J. Bos. Met groote meerderheid werd het bestuursvoor stel aangenomen, om aan elk deelge- rechtigde gedurende drie weken de verplegingskosten van de laagste kl. in een ziekenhuis te vergoeden. Het ziekenfonds „Draagt elkanders las ten" werd donateur van het zieken huis te Noordgouwe voor een bedrag van f 25 per jaar, om het ziekenhuis te steunen en voor de deelgerechtig- den te kunnen laten profiteeren van de reductie k f 0,25 per dag bij op name in het ziekenhuis in de 3e ld. a f 1,50 per dag. Daarna werd de vergadering door den voorz. onder dankzegging voor de flinke opkomst gesloten. ST.-ANNALAN.D. Met ongeduld werd de komst van een schip met regeeringskolen afgewachtwant velen hadden er groote behoefte aan. Sommigen hadden in den laatsten tijd meer turf dan steenkolen ge stookt. Aan eiken aanvrager werd verleden Vrijdag een hoeveelheid van 100 K.G. a f 1,85 verstrekt. De kolen waren van goede kwaliteit. Naar we vernemen, is ook een hoeveelheid erwten aangekomen, die echter nog niet gedistribueerd zijn. MIDDELBURG. Door den Com- rnissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 Maart 1918 tot secre taris van den eersten en den tweeden keuringsraad in Zeeland voor de lichting 1918 respectievelijk de hee ren A. Hammacher, commies ter prov. griffie en 'N. A. Berkhout, ambtenaar ter secretarie te West- kapelle en tot hunne resp. plaatsv. de heeren J. Crueq, commies ter pro vinciale griffie en J. D. Viruly, bur gemeester van Westkapelle. De gewonden m de „Gelderland". VLISSINGEN. De toestand van twee der in het St.-Joseph-zieken- huis verpleegd wordende stokers van de „Gelderland" is nog minder ge ruststellend; voor de andere vier is er alle hoop op herstel. Bij een ingezetene van Vlissin- gen zijn door de politie in beslag genomen vier broodkaarten en vier bonboekjes, die deze heer voor zijn... katten had aangevraagd. 0 N D E R W IJ 8 ZIERIKZEE. Het s.s. „Rijndijk", dat een lading mais aan boord had, is hedenochtend uit Engeland behou den den Hoek-van-Holiand binnen gekomen. Op dit stoomschip dient als 2e machinist onze stadgenoot Leo Padmos Dz. DUIVENDIJKE. Bij het examen in de nuttige handwerken te Breda slaagde o.a. mej. C. Dorreman, wo nende te Rozendaal en geboren alhier. BROUWERSHAVEN. Zaterdag 17 Maart hield het Ziekenfonds „Draagt elkanders lasten" alhier de jaarlijk- sche algemeene vergadering in hotel Ringelberg. Aanwezig wared het be stuur en 45 leden. De voorzitter con stateerde met genoegen, dat 't leden tal aan het eind van het boekjaar 1916 bedroeg 91; dat er door de deelgerechtigden over het algemeen geen hooge uitkeeringen waren ge noten en geen enkele keer gedurende 13 weken behoefde uitgekeerd te worden. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek o.a. dat aan contributie enz. is ontvangen f 390,73, dat voor ziekte enz. is uit betaald in totaal f 211,24« dat het bedrag aan kasgeld is f 895,56 en dat de reservekas sterk is f 736,84. Aan het gind van het boekjaar 1915 bedroeg de geheele bezitting van het Ziekenfonds f 1362,116 en aan 't eind van het boekjaar 1916 f 1596,40, alzoo een vooruitgang van f 234,285. De drie aftredende bestuursleden, P. Bij de te Rotterdam op 16 dezer gehouden examens voor de akte nut tige handwerken slaagde o. a. mej. J. H. Frizius te Oosterland. NOORDGOUWE. De afd. Oost- Schouwen heeft tot secretaresse in plaats van mej. Wiskerke, die van 't onderwijs afgaat, gekozen mej. C. A'. G. Breas, onderwijzeres te Zonne- maire. De afdeeling zal zich ook af zonderlijk of wel in vereeniging meti de zusterafdeelingen in Zeeland tot Gedep. Staten dier provincie wenden met het verzoek om de gemeente-be grootingen voor 1918, waarin de traktementen der onderwijzers niet afdoende geregeld zijn, niet goed te keuren. DINTELOORD. Bij het te Breda gehouden examen in de nuttige hand werken zijn geslaagd de dames G. Fioole en W. Keijzer, kweekelingen der Rijksnormaallessen alhier. Landbonw en Veeteelt. Landbonwvergaderlng. ZIERIKZEE. Zaterdag vergaderde in 't „Huis van Nassau" de afdeeling i Zierikzee der Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De waarnemende voor zitter, de heer J. C. van der Have, leidde de vergadering. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, werd medegedeeld, dat opdat bij de rege ling van den zomertijd rekening zal worden gehouden met de wenschen van de landbouwers, door het hoofd bestuur der Maatschappij een adres is gericht geworden aan de regeering. Mijn besloot het resultaat van dit adres af te wachten, en als nul op request mocht komen, zich te wenden tot de heeren Patijn en De Muralt. (Ware het niet beter ter ondersteu ning van bet verzoekschrift van het hoofdbestuur .reeds nu de tusschen- komst van genoemde afgevaardigden I in te roepen? Red.) De heer Blom brengt een zakelijk rapport uit over den door den heer Buijze te Haamslede gehouden cursus in landbouw-boekhouden. Aan alle 23 deelnemers van dien cursus kon het diploma worden uitgereikt. De cursus heeft groot succes gehad, wat niet het minst is toe te schrijven aan de uitnemende wijze, waarop de heer Buijze zich van zijn taak heeft ge kweten. Besloten., werd in de a.s. 'herfst weder 'n oproeping te doen voor deelneming aan een cursus. Een schrijven was ingekomen van den heer Hocke Hoogeboom, waarin hij het hem aangeboden eerelidmaal- schap der afdeeling onder dankbe tuiging aanneemt. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Ter tafel komt een verzoek van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen en Duive- land om adhaesie te betuigen aan haar tot'de directie der Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij gericht adres. In dit adres, dat zijn aanleiding vond in het rekwest, hetwelk op ini tiatief van den burgemeester van Zie rikzee gezonden is aan de directie der Spoorwegmaatschappij Thoten en West-Brabant, werd gezegddat het denkbeeld een poging te doen tot verkrijging eener betere verbin ding met hel spoorwegnet algemeen instemming vond. Gesteld werd daarin de vraag, of het niet mogelijk zou zijn met behoud der bestaande verbinding BurghSteenbergen een snellere en meer aan de eischen van het tegenwoordig verkeer voldoende aansluiting aan het groote net te ver krijgen door ombouw der tegenwoor dige tramlijn in 'n locaalspoor, 't zij van af Burgh, hetzij indien daar tegen overwegende bezwaren bestaan mochten, van af Anna-Jacoba-polder i met doortrekking der lijn tot Roosen- I daal, wgarbij door het invoeren van j sneldiensten 'een betere verbinding met het spoorwegnet kon worden tot stand gebracht. Door 'n verandering der stoomtram in een locaalspoor- verbinding zou een betere, kortere en meer zekerheid van aansluiting opleverende communicatie kunnen verkregen worden. Tegenover de kosten van aanbouw en doortrekking zou kunnen worden gesteld de moge lijkheid van opheffing van den veer dienst Zijpe—Numansdorpwelke dienst jaarlijks op een nadeelig slot van exploitatie komt te staan. Deze dienst zou hij een betere verbinding onzer eilanden met Roosendaal en j het spoorwegnet kunnen vervallen. Na eenige discussies werd besloten instemming met het adres te betuigen met dien verstande, dat de veerdienst Zijpe—Ntmiansdorp behouden bleef. Benoemd werd, terwijl als stemop- nemers fungeerden de heeren J. N. Boumau en N. Boogerd, tot voorzitter der afdeeling de heer C. van Westen. De vice-voorzitter, de heer J. C. van der Have had verzocht niet in aan merking té willen komen. De heer Van Westen, die niet ter vergadering aanwezig was, had hierover gepolst zijnde, mondeling verklaard 't voor zitterschap bij eventueele benoeming onder zekere voorwaarden te zullen aanvaarden. Door den penningmeester, den heer J. J. Geluk, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De ontvang sten bedroegen f 2110,195 en de uit gaven f 1702,915, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 407,2. De rekening werd door een com missie in orde bevonden en vervol gens door "de vergadering goedge keurd. Op de spaarbank stond een bedrag van f 2943,62. De vergadering kon zich in begin sel met het denkbeeld van 't bestuur vereenigen om den secretaris, die voor zijn vele werkzaamheden nu slechts 'f 20 ontvangt, voortaan te salariëeren. In een volgende vergade ring zal het b.estuur met een bepaald voorstel komen. Door den heer Moermond werd de wenschelijkheid betoogd, dat op de Botermarkt enkel de prijzen van de producenten genoteerd werden, en niet die van de consumenten, wijl deze de middelmarkt drukken. De lieer J. W. van Oeveren erkent dat er misbruiken voorkomen. Om de middelmarkt te drukken wordt aan één of twee personen volgens afspraak boter tegen lageren prijs verkocht. Besloten werd den markt- zetter op de misbruiken te wijzen. Op voorstel van den voorz. besluit de vergadering den afgetreden voor zitter, den heer Hocke Hoogeboom, uit te noodigen de melkveehouding hier in te leiden. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. doend gewasschen baoden zou hebben geholpen, waardoor iDfectie waa ontstaan Verschillende getuigen werden ge hoord, waaronder meerdere geneeskun digen, o.a. professor Treub, die van oordeel was dat infectie de doodsoorzaak was, veroorzaakt door het gebruik van niet voldoend gereinigde instrumenten. Bekl. hield vol zich wel gewasschen te hebben. Het O. M. herinnerend dat beklaagde hier reeds voor den tweeden keer ver- schijnt, achtte ziju schuld bewezen en vorderde een gevangenisstraf van 4 maan- den, met ontzegging van het recht de" prnclijk uit te oefenen voor 5 jaren. Drukte bjj de rechtbank te Middelburg. Iu verband met de groote drukte, ontstaan door het groot aantal zaken betreffende verboden uitvoer enz., en ook betreffende overtreding der dis- tributiewet, bij de rechtbank te Mid delburg, zal voortaan iedere week tweemaal strafzitting worden gehou den, terwijl de heer mr. W. F. E. baron van der Feltz, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Middelburg en Goes, tijdelijk op het parket der rechtbank is werkzaam gesteld en de waarneming zijner functie is opgedragen aan den heer mr. C. F- J- Combault, ambtenaar van het O. M, bij"de kantongerechten te Oostburg, Terneuzen en Hulst, die dan voor at de vijf kantongerechten, die tot 't arrondissement Middelburg behooren, 't O. M. zal vertegenwoor digen. i KERKNIEIWS. medegedeelddal de mogen uitvaren. schep Volgens mededeeling ministerie van buitenlandsch kunnen alle schepen met in; 1 April a.s. vrijelijk varen zeegebied rondom Udsire, o oppervlak beschreven met van ltb/o M. van den lichtto Udsire af, zonder zich bloot t| aan de gevaren van in denï te worden geschoten zonder! gaande waarschuwing. De „La Gumplue" getorprd Men deelt mede, dat het schip „La Campiue", dat uil dam uitgevaren is, in de Nil getorpedeerd is. De geheele jl ning, bestaande uit 32 man, is! bracht op het lichtschip D bank-Zuid. Het stoomschip dezer uit den Waterweg naa York vertrokken. Eumerrerkleilug Amsterdam Het bestuur van de u.-lib. Vooi IV adviseert voor de aauataaude verkiezing iu de vacature van oud-minieter van Gijn caudidsat te -Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Monnikendam M G, Gerritsen te Purmerland, C. D. van Noppen te Nieuwe-Pekela, en Dr. L. Th. Wieten te Zwaagwesteinde. Beroepen: Te Zutphen (toez.), C. J. van Paassen te Delfzijl. Te Masten broek, D. Plantinga te Hoogeveen. Te De Meeru (bij Utrecht), B. Osinga te Klundert. Te Den Burg (op Texel), J. A. Steenbeek te Foudgum. Te Wanneperveen (toez.), G. W. Oberman, cand. te Noordwijk-Binnen. Te Lutjegast (toezB. M. van Tongerloo, cand. en hulppred. te Tiel. Aangenomen: Naar Garjjp, L. Moolhuizen te Harich c.a., naar Kwadijk, P. Glas te Oudesehild (Texel). ELK ERZEE. In de godsdienstoefening van Zondag werd mededeeling gedaan, dat er verleden week in de collecte een gift van f 25 was gevonden in den vorm van een renteloozsn schuldbrief ten laste der Kerk. Aan den onbekenden milden gever werd van. den Kansel de dank van Kerkvoogdij en Kerkeraad gebracht. DREISCHOR. Woensdag 21 Maart 4,15 ure huwelijksinzegening. In de Zondagvoormiddag gehouden godsdienstoefening las de predikant een schrijven voor van Kerkvoogden en Notabelen alhier, waarin deze zich ge noodzaakt zien wijziging te brengen in het Reglement op het Kohier voor den H. O. en zulks met het oog op een te kort in de rekening over 1916 en de verhooging van enkele posten ter be taling van hen, die kerkelijke ambten of bedieningen bekleeden. In verband biermede hebben bovengenoemde colleges besloten aan het Prov. Ooilege v. Toe zicht te Middelburg goedkeuring te vragen voor de verhooging voor het Kohier tot een bedrag van S 100. Het is een betreurenswaardig feit in onze zeker welvarende gemeente dat een zoodanig verzoek moet worden ge daan. Moge het volgende jaar blijken dat de giften rjjkeljjker zijn ingekomen, zoodat er een voordeelig slot in kas zal zjjn. ST.-ANNALAND. Woensdagavond te half 7 ure hoopt de beroepen leeraar, ds. B. J. Werther van Helel voor de gemeente op te treden. Geréf. Kerk. Tweetal: Te Landsmeer, C. J. Goslinga te Molenaarsgraaf en E. van der Laan te Onstwedde. Geref. Gemeente. Bedankt: Voor Rotterdam A. Jansse te Tholen. (Boe- YlsscheriJberiohten. RECHTZAKEN. Cteneeaheer voor het gereeht. Voor de Arr. Rechtbank te Dordreoht stond Vrjjdag terecht J. J. B., arts, be schuldigd van het veroorzaken van den dood van een patiënte, die bij met onvol doend gereinigde instrumenten en onvol- BRU1NISSE. Hoewel natuurlijk niet zoo druk als in het eigenlijke seizoen worden hier toch nog al mosselen gekookt. Thans wordt 32 ct. per K.G. betaald, terwijl de prijs der (muesselen f 2,50 k f 3 is: Veel mosselen worden ook naar elders verzonden, waar men zich met koken bezig houdt. De scheepvaart. De .Woensdagmiddag verleende vergunning voor de schepen, dienaar 'Amerika zouden vertrekken, is weder herroepen. Aan de reederijen is thans Oize graanschepen. Volgens een voor de directie Rotterdamsohen Lloyd via Scher ontvangen draadloos bericht, af van het >s. „Turbinia", dat Z met het konvooi Nederlandsche naar Halifax is vertrokken Zaterdagavond te 8 uur nog al vaartuigen bjj elkaar. Alles w s.«. „Dubbe" heeft, na andere 1 kolen te hebben ingenomen, de r Noord-Amerika aanvaard. TELEGRAMMEN DEN HAAG, 19 Maart. Bljjk op het Departement van Buitenla Zaken van onzen gezant te Pet ontvangen telegram van 16 Maart voor zoover kon worden nagegaan woonachtige Nederlanders in welstand. Hedenochtend zjjn den Wa binnengekomen de s.z. .Bernard de „Rjjadjjk", geladen reap, m koeken en maïs, die op eigen rij reis door de gevaarlijke zón Engeland naar Nederland hadd maakt. LONDEN, 19 Maart. (Officiee het terugdringen van de vjjan achterhoede kwamen ome troe de afgeloopen 24 uur versoheidene op sommige plaatsen zelis 10 vooruit. Over een front van 1 tot in de nabjjheid van een plaatsen bezetten wjj meer d: dorpen. TjjdeDS luchtgevechten 7 Duitsohe vliegtuigen vernield beschadigd8 van de onzen vermist. De terugtocht der Duit duurde den geheelen nacht ove uitgestrekt gebied voort. Onze t rukken thans Péronne binnen. Vjjandeljjke torpedojagers na hedenmorgen om kwart voor kust van Kent. Zjj vuurden grana een kuststad af. Br zjjn geen slach PARIJS, 19 Maart. De minist was hedenavond bjjeen. Minister dent Briand bracht verslag uit ol het resultaat der beraadslagingen, de wjjze, waarop het Kabinet geco teerd zou kunnen worden. Dier eeokomstig, heeft Briand de ontsla vrage van het Kabinet bjj pre Poincaré ingediend. Ingezonden Stukken. Oüwïrurk, 15 Maart Manheer de Redacteur Beleefd vezoek ik eenige plaatsruimte blad to or onderstaande regelen. In de Nieuwsbode van 25 Febr. 1.1. ko een ingezonden stuk uit deze gemeei treffende de distributie der regeerings Nog steeds zjjn die erwten niet gedistri maar liggen rustig op bet gemeentehui is nu 5 weken dat de menschen van di< vruchten verstoken zijn. Worden do ee daarvoor door het Distributie-Bureau b* baar gesteld? Het is dan ook wel te bet dat er in de distributie-commissie geen leden zitting hebben. Dan zou er ten zoo iets wel niet gebeuren. De winkeliers 1 zich bereid verklaard de distributie-ar te verkoopen aau de maximumprijzen, dan in het eerst gesohied. Wanneer er ar verzonden waren, is door hen het dt vorsohuldigde bedrag steeds aan den B ter hand gesteld, zoodat de gemeentekat voor niet aangesproken behoefde te w Maar opeens moest de depothouder (of bezorger) der Coöperatieve Winkelveree „De Dageraad" te Zierikzee ook zpn de de regeeringsgoederen betrekken, wat ni< den zin van alle winkeliers was (door dsn meester is in Sept. 1916 aan de win meegedeeld, dat tjj vóór 1 Ootober aa moesten melden hoeveel en welke regei artikels zjj in de eerstvolgende 8 mt wildén betrekken, daar zjj anders wanne niet door hen opgegeven waB daarvan ver zouden blijven) om reden er voor dat t geen depothouder van bovengenoemde v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2