ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 16 Maart 1917. EERSTE BLüBa Oorlogsoveraicht. Uit Stad en Provincie. (25 ierlk zeesche Couran t ABONNEMENT. Prjjs per drie maanden1 1,30. Franco per port. - 1,60. Voor het buitenland per jaar -10,-. Aiionderljjke nummert- 0,05. Yertohjjnt Maandag, Woensdag en Yrjjdag. 73«te 1AAREAW6. ess. 9981 Oirootaur i A. J. DE LOOZE Jr. UitBOvap-üoafdr-ailaolaiari A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regeltI 0,4' Elke regel meer-0, Reclame! per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgara Yüüi I.IO ure. lt nummer bestaat uit 3 bladen. De kruik gaat zoolang te water, otdat zij barst. Wij dachten aan dit spreekwoord, :oen wij gisteren bet telegraphisch jericht ontvingen, dat in Petersburg jen revolutie was uitgebroken, dat een uitvoerend comité van twaalf Doemaleden de macht in handen heeft, dat alle ministers zijn gevangen genomen, dat het garnizoen der hoofdstad, tellend 30.000 man, zich met de revolutionnairen vereenigd I heeft, en dat Engelhardt, lid van de Do erna, tot commandant van Peters burg is benoemd. Die revolutie komt niet onver- [wachts. Zij was voorzien. Tengevolge van het slechte trans portwezen kon 'het graan, dat op sommige plaatsen in Rusland opge hoopt, te verrotten lag, niet naar de groote centra van het land vervoerd worden, hetgeen tengevolge had, dat het volk, hetwelk zonder brood niet leven, kan, hongeroptochten hield voor de bakkerijen samenschoolde en oproerige kreten uitte. De kom- mandant van Petersburg, generaal Khabelof, vaardigde hierop een proc lamatie uit, waarin de bevolking aangemaand werd zich rustig te ge dragen, zullende anders van de wapenen gebruik maken. De onge regeldheden duurden echter voort. En het kwam tot botsingen tusschen burgers en politie. De voorzitter van den Doema besloot onder deze om standigheden den Czar een overzicht van den toestand te doen toekomen en hem te verzoeken de ministers te ontslaan en in hun plaals andere te benoemen, die het vertrouwen van Doema en volk genoten. Op last van den Czar werd in antwoord hierop de zitting van Doema en Rijksraad voorloopig gesloten. Maar de Doema leden lieten zich niet naar huis zen den, maar benoemden uit hun mid den een uitvoerend comité van 12 leden, hetwelk onder voorzitterschap van Rodzianko de leiding in handen nam. Generaal Khabelof werd uit zijn ambt van. kommandant der stad ontzet, terwijl de reactionnaire mi nisters werden 'gevangen genomen. Het uitvoerend comité riep zich zelf tot voorloopige regeering uit en vaar digde de volgende proclamatie uit: „In aanmerking genomen de moei lijke omstandigheden en de binnenl. desorganisatie, welke zijn te wijten aan de politiek der oude regeering, ziet 't uitvoerend comité der Doema zich gedwongen de levensmiddelen- voorziening en de openbare orde in zijn handen te nemen. In het volle bewustzijn van het besluit, dat werd getroffen, spreekt het comité zijn overtuiging uit, dat de bevolking en het leger het zullen steunen bij zijn moeilijke taak om een nieuwe regee ring samen te stellen, welke de wen- séhen der bevolking kan bevredigen. Het winterpaleis van den Czar is door de revolutionnairen bezet. Moskou en Kroonstadt hebben zich bij de revolutie aangesloten. Het Doemalid Pepelajeff is tot kommandant van Kroonstadt be noemd. De militaire bevelhebber van Moskau is gevangen genomen, als mede verscheidene duizende politie agenten en gendarmen. De politieke gevangenen werden in vrijheid gesteld. Nog tal van steden, o. a. Odessa en Nowogorod, hebben zich ter innerlijke bevrijding van Rusland bij de revolutie aangesloten. Tengevolge van de revolutie heeft de Czar afstand van den troon ge daan, en werd grootvorst Michael- Alexandrowitsz, die een broer van |den Czar .en 38 jaar ioud is, tot regent benoemd. Het heengaan van den Czar zal .voorzeker door niemand betreurd worden. Zijn regeering heeft zich door bloedige en wreede vervolging .van andersdenkenden op politiek en godsdienstig gebied gekenmerkt. Mei den knoet heeft iiij geregeerd, met den strop heeft hij duizenden ver moord, die zijn reactionnair regce- ringsstglsel vijandig gezind waren. En wie niet opgehangen werd, kon zijn levensdagen op ellendige wijze in de Siberische mijngroeven eindi gen. Voordat de zitting tier Doema verdaagd werd. geeselde Miljoekof scherp de regeering'. Hij eindigde met 1e zeggen, dat zoodra er gevaar ont staat, dat dc vruchten der ongehoorde offers van liet volk door tie onbe kwaamheid der regeering worden vernietigd, dat dan 't volk zijn eigen lot in handen zal nemen. Het Doemalid Kerensky zeide, dat in Petersburg thans dezelfde toestand heerscht als in Parijs vóór de groote revolutie. De geheele Russische indus trie wordt vernietigd len dienste der imperialistische oorlogsbedoelingen. Gij wilt als resultaat van den oorlog Konslantinopel. Ulopien worden na gejaagd en het land wordl in den meest ongelukkigcn toestand ge bracht. Na drie jaren mag dit wel eens worden uitgesproken. Uw oor logsbedoelingen en veroveringsplan nen worden door het volk afgekeurd. De regeering verdaagde hierop de Doema. De Doema bleef en 't volk heeft het regeeringsbesliiit met een revolutie beantwoord. In Frankrijk is Ferdinand Labori, de moedige en welsprekende advo- kaat in de Dreyfuszaak in den ouder dom van 57 jaren overleden. De Fransche Minister van Oorlog Lyautey, is afgetreden. Van bet oorlogsterrein is heden weinig belangrijks te vermelden. ^nïeuwstijdingen7 ENGELAND. Ctewapeade koopvaardijschepen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Hunt gevraagd, of de Nederlandsche regeering geweigerd heeft 'n Britsch koopvaardijschip als gewoon in de Nederlandsche havens toe te laten, wanneer dit «chip met een kanon is gewapend tegen aanvallen van duikbooten. Cecil antwoordde bevestigend en voegde er bij, dat de Britschc regee ring te dezer zake in een gedachlen- wisseling met de Nederlandsche re geering is getreden. NEDERLAND. VELP. Donderdagmorgen heeft in het pension van den heer J. M. Fran ken alhier, een ernstige gasontplof fing plaats gehad. Toen men met een petroleumlichtje in de badkamer kwam, sloegen de deur en een ge deelte van het muurwerk weg. Een Duitsche logeergast werd gedood, ter wijl een andere het haar verschroeid werd. .Vermoedelijk had men de gas kraan van het bad open laten staan. Tot Hat en ffeaoegen. ZIERIKZEE. In de sociëteit „Con cordia" had Donderdag plaats de algemcene vergadering der sociëteit. „Tot Nut en Genoegen". Na opening door den voorzitter, den heer J. van der Vliet Cz„ werden de notulen dei- vorige vergadering door den heer A. J. Ribbens gelezen, welke zonder eenige op- of aanmerking werden goedgekeurd. Daarna werd overgegaan tot het doen der rekening over het afgeloo- pen dienstjaar. Namens de commis sie, belast met het onderzoek, ver klaarde de heer J. Hogerland deze in alle opzichten in orde te hebben bevonden, waarna zij werd vaslge- I steld in ontvang op f 683,405, in uit- gaaf op f 616,92-, sluitende alzoomet een batig saldo van f 66,48. In de plaats vau den heer J. van Os, die als commissaris bedankt heeft j werd benoemd de heer J. J. Hen- drikse; mede aanbevolen was de heer G. J. Lunenberg. j, i De voorzitter deelde mede, dat behoudens onvoorziene omstandig heden liet plan bestaat in den loop der maand Juli liet gewone Zomer feest te houden, waartoe zal worden getracht de gunstig bettende staf- muziek uit Breda weder te engagee- ren voor een matinee en soirée, gevolgd door een bal in de Concert zaal, de hoop daarbij uitsprekende dat de muziekuitvoeringen zullen kunnen worden gegeven In de opene lucht ter plaatse als gebruikelijk. Daarna werd de zeer schaars be zochte vergadering gesloten. Het Zterlki-esch Toonoclistea- Emrmble. Genoemde vereeniging, die .Woens dagavond voor het eerst, en wel in de Concertzaalten tooneele ver scheen, voerde op „Het Nieuwe Sy steem", spel van de school in drie bedrijven, door G. Nolst Trpnité. Alvorens over stuk en opvoering iets te zeggen, wenschen we een zeer bescheidene opmerking te maken over den naam, dien het gezelschap gekozen heeft. iWaar dit bestaat uit leerlingen der H. B. S., daar hadden, wij verwacht, dat liet in gunstige afwijking van andere tooneel- of operagezelschap pen in ons land een geheel Nederl. naam gekozen had. Onze laai is gelukkig rijk genoeg. .Wij behoeven geen leenijehuur bij andere volkeren te spelen. Deze opmerking moest ons van het hart. .Wat den inhoud vap 't stuk betreft, wij vonden dien grappig, geeslig en zelfs leerzaam. En wal het spel aangaat, dit heeft zeker een ieder voldaan, die dc voor stelling bijwoonde. Bedenkt men, dat zij, die het stuk opvoerden, voor het eerst in 't open baar speelden, dan staat men ver baasd, niet alleen, dat er niet één onder was, die aan plankenkoorts leed, maar dat allen met groote vrij moedigheid optraden en hun rol uit nemend vervulden. 't Talrijk opgekomen publiek heeft dan ook hartelijk gelachten om de aardige voorstelling en liet vermake lijke spel. In de welverdiende toejuichingen, die liet gezelschap mocht inoogsten, zal 't voorzeker 'n ruime belooning gevonden hebben voor de moeite aan hel instudeeren van het stuk besteed. Met een bal, onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis, werd de feestavond, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Tuber- culose-Vereeniging gezellig besloten. Insulaire Hypotheekbank te Zlerlknee. Aan het verslag over 1916, het twaalfde boekjaar, ontleenen wjj het volgende In 1916 word voor f 988100 aan pand brieven verkocht, terwjjl voor f 229950 werd teruggekocht, gevende dus een vermeerdering van f 758150. Aan hypotheken werd gesloten voor f 1.603275 en afgelost voor f 909 600, gevende alzoo een vermeerdering van f 693675. Op 31 December' 1916 stond aan hypotheken uit voor f 5.594800, terwjjl voor f 5.686350 aau pandbrieven in omloop was. Executies hadden in 1916 niet plaats. Het dividend is bepaald op 8 pCt (v. j. 7 pCt.). Het trekt de aandacht, dat aan het verslag zjjn toegevoegd„Enkele mede- deelingen en Beschouwingen over het bedrjjf der Insulaire Hypotheekbank". Blijkens den aanhef, is het doel hiervan, om aan belangstellenden in populairen vorm eenig inzicht te geven in bet bedrijf eener Hypotheekbank in het algemeen en in dat der Insulaire in het bizonder. Achtereenvolgens worden behandeld PandbrieveD, Hypothecaire leeningen, Hypothecaire geldbelegging en het Systeem der Hypotheekbanken. Bjj de pandbrieven vragen vooral belangstelling de beschouwingen, gewijd aan de realiseerbaarheid en aan het op prjjs houden dier papieren middels vrijwilligen inkoop bjj aanbieding, con versatie naar boven en verzilvering j pari na loting. Onze plaatsruimte laat niet toe, hier meerdere details over te nemen. Het verslag eindigt met de mede- deeling, dat het aan de inrichting, het Sy .teem der Hypotheekbanken, zooals dat daarbij wordt geschetst, en niet aan een bloot toeval te wijten is dat gezegd kan worden, dat in ons land nog nimmer een Hypotheekbank in gebreke is gebleven de verplichtingen jegens hare paedbriefhoud rs, getrouwelijk na te komen. ELKER ZEE. Alhier zijn twee wag- gonladingen steenkolen gearriveerd. Zoo kan althans in dc meest drin gende behoeften eenigszins worden voorzien. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen kwamen alhier voor den tweede keer steenkolen aan, welke onder de bc- volkmg zijn gedistribueerd. Ofschoon het niet een bizonder groote hoeveel heid was, konden tocii vele personen die gebrek aan brandstof hadden, geholpen worden. De ramp op de „Gelderland". Twee donden, twaalf gewonden VLISSINGEN. .Woensdag 12 uur meerde de kruiser „Gelderland", aan boord waarvan een ketelonlploffing heeft plaats gehad, aan den ponton aan de Kolenkade alhier. Het perso neel van de militaire verbandplaats- afdeeling ving dadelijk aan met bet overbrengen van 8 zwaar gewonden en 4 licht gewonden per brancard naar de gereedstaande ziekenauto's en wagens om hen verder over tc brengen naar de ziekenhuizen te dezer stede en Middelburg. Bij het ongeluk werden 2 personen gedood en 12 zwaar gewond. Al de slachtoffers zijn stokers. Een der opvarenden heeft door spoedig afsluiten van den stoom erger voorkomen. Aan het station alhier stonden vrouwen en andere familieleden van opvarenden in bange onrust de komst der boot af te wachten. Door de' marine-autoriteiten konden de mee- slen na aankomst worden gerustge steld, maar een der vrouwen vernam dat een naaste bloedverwant van haar onder de slachtoffers was en viel daarop flauw. De ontploffing geschiedde ter wijl het schip stil lag en niet onder de vaart. In liet laatste gevat zou het aantal dooden en gewonden veel grooter zijn geweest. Niet 'n donkey ketel is gesprongen, maar 'n gewone ketel is gesprongen. Het achterge deelte vloog weg, verbrijzelde liet waterdichte schot, drong in de waai ermachines en samen met den lucht druk richtte het een groote verwoe sting aan. Van den terugdruk beeft de ketel een kwartzwaai gemaakt en helde na de ramp 45 graden over. Zóó geweldig was de schok, dat in de machinekamer zeker vijf-en-twin- tig meter verder de manschappen op den grond geworpen werden en sommigen hoofdwonden opliepen. "Stokers ,die nabij de voorplaat slie pen, werden in hun rust door de ramp verrast. Zooals we meldden, is er een onmiddellijk doodgeslagen. Diep tragisch was het lot van een tweeden ongelukkige. Over liet halve lichaam verbrand stond hij nog op, wankelde verder, struikelde en viel in kokend water en kon eindelijk weggehaald worden. Zoo kloek was hij van gestel, zoo sterk van wils kracht, dat hij ondanks zijn gruwe lijke wonden (de kleeding was op plaatsen weggebrand) met ondersteu ning nog heenstrompelde. Zijn ge kerm deed ieder huiveren. De dokter gaf hem dadelijk een koudwaterbad. bestreek zijn lichaam met olie, en diende hem alle mogelijke zorgen toe, maar 't mocht niet meer baten. Tegen den morgen overleed de onge lukkige. Bij de ramp gingen de lichten uit. Velen dachten aan een torpedee- ring of een mijnongeluk. Men vloog naar boven, maar dadelijk keerde de kalmte terug. Het ketelruim was vol stoom. Men richtte er de water slangen op. Met olielampen moest er verlicht worden. Onmiddellijk nam men de noodige maatregelen. Om erger te voorkomen trok men de vuren, sloot men den stoom af, enz. Door 't ongeluk was ook' de draadlooze verbinding verbroken. Met een vlet roeide men naar de kust, om van daar om hulp te sei nen. De scheepsdokter, door anderen bijgestaan, werkte onverpoosd. Het was een ontzettende nacht. Van Vlissingen vertrok een torpedoboot om meer geneeskundige hulp te ver- léenen. En nu liggen de gewonden in het Sint-Josephsziekenhuis alhier of het militair hospitaal te Middel burg. Twee verkeeren in hoogst ern- stigen toestand. Het is voor Vlissin gen een dag van groote ontroering geweest. O N D E R W IJ 8. De onderwflznrsealzrlssem. In verband met de indiening van het ontwérp-Marchant c.s. tot ver hooging van de minima der onder- wijzers-jaarwedden, verneemt men, dat vóór de indiening daarvan over leg is gepleegd met de leiders vfn het salaris-comité en met enkele organisaties, die niet hiertoe belmo ren, o. a. den Bond van Nederland sche Onderwijzers. Bij dat overleg bleken de belanghebbenden zélf de voorkeur te geven aan den nu geko zen vorm van bet ontwerp: de ver hóoging der minima. De bepalin;, dat alle gemeentelijke verordeningc. in zake de onderwijzers-wedden vóói 1 Januari 1918 herzien zullen moeten worden, achtte men mede met het toezicht van Gedeputeerde Staten op die herziening voldoenden waar borg, dat de verhooging aan alle onderwijzers ten goede zal komen. A*nbested(ngAi), rerkooptngen, enz. ZIERIKZEE, 16 Maart. Notaris H. J. van Nouhuys verkocht heden al hier heden in liet openbaar onroe rend goed te dezer stede, als: Huis en erf, aan de Ravenstraat, met schuur en erf, aan het Gat van Westen, in massa voor f 2525; buis. en erf aan de Breedstraat, voor f 695huis en erf, aan dm Molen straat, voor f 685; dito aldaar, voor f 275. i i iim Da „La Camptae". Het Haagsche Corr -bureau meldt: Wij meenen ie weten, dat volgens de bemanning van liet getorpedeerde stoomschip „La Campine" dit chip getorpedeerd is in de vaargeul, tril veilig kon worden gevaren, mar., d... volgens dc Duitsche lezilig de toipc- deering zou zijn geschied jn het ver boden gebied. Verbod ran verwerken van tarwe en rogge als veevoeder ea verbf van gebrntk als zoodanig. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, dat met ingang van lieden verboden is, behoudens zijn bizondere toestem ming: l5. tarwe en rogge te verwerken als voedermiddel voor dieren; 2'. tarwe en rogge onverwerkt of verwerkt ongemengd of gemengd met andere stoffen als voedermiddel voor dieren te gebruiken. Hen sehat vevoidon. De legende wil, dat er onder het z.g. Loterij huis op den Dam te Am sterdam een schat verborgen ligt. Zoo hardnekkig was het geloof daar aan, dat bij den verkoop van 't huis zelfs de voorwaarde werd gemaakt, dat een cventueele schat, welke ge vonden zou worden, aan de firma Peek Cloppenburg, de eigenaresse van 't nieuwe gebouw zou toevallen. En ziet, er is inderdaad iets gevon den! In een ruimte onder een kelder troffen werklieden, die de slooping verrichten, vier ijzeren kistjes aan, drie lichte en 1 zware. De vermoedelijke schat werd spoe dig in de safe vail Peek Cloppen burg weggesloten, waarna dc ope ning plaats heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1