ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 14 Maart 1917 TWEEDE BLAD, (SE Ier Ik aseestsh® ABONNEMENT. Prijs per drie maanden1,30. Franco per post- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijks nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 9980 SiraotoMPi A. J, DE LOOZE Je. Si!Hg«w«ip-Maefdewsisa'iwsipi M, iFRABKEl.. ADVERTENTIEN. Van 1—4 regel»I 0,40. Hike regel meer0,10. Reclame» per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting, inzending op dsn dag ran uitgare róói 1.10 ure. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 13 Maart. Door de arrondissements-reohtbank zijn heden /eroordoeld 1°. A. H. K. V., huisvrouw van M. L 53 jaar, winkelierster te Zierikzee, bjj V6rstek, tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis, wegens opzettelijk goederen verkoopen tegen hoogere prijzen dan door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is toegelaten. Eisch f 15 1°. O. M., huisvrouw van L. L., 60 jaar, winkelierster te Zierikzee, bij ver stek, tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis, wegens opzettelijk goederen verkoopon tegen hoogere prijzen dan door don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is toegelaten. Eisch f 15; 3°. P. van den B., 32 jaar, sjouwerman te St.-Annaland, tot f 10 boete, eubs. 14 dagen hechtenis, wegens: le opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, on 2e diefstal. Eiseh 14 dagen gevange nisstraf; 4°. J. R, 30 jaar, veldarbeidar te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens le opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, en 2e diefstal. Eisch 14 dagen gevangenisstraf; 5°. L. G. van V., 28 jaar, werkman te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens: le opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, en 2e diefstal. Eisch 14 dagen gevange nisstraf 6°. W. van V., 26 jaar, werkman te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens: le opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, beschadigen, en 2e diefstal. Eiséh 14 dagen gevange nisstraf. Voor de beklaagden snb 3°, 4°, 5° en 6° was als raadsman opgetreden Mr. J. A. C. van Henede. 7°. D. B. Wz., 20 jaar, veldarbeider te Poortvliet, tot 14 dagen gevangenis straf, wegens bedreiging met 6enig mis drijf tegen het leven gericht. Eisch 14 dagen gevangenisstraf; 8°. F. A. L., 35 jaar, veldarbeider te St.-MaarteDsdjjk, thans uit anderen hoofde gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, tot 3 maauden gevangenisstraf, wegens le mishandeling, 2e opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed, dat geheel aan een ander toebehoort, vernielen, en 3e wederspannigheid. Eisch 3 maanden 9°. le J. van der S., 22 jaar, varens gezel, en 2e 0. J. S. Sz., 19 jaar, varens gezel, beiden te Tholen, bijveretek, ieder tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, wegens eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening. Eisch voor ieder f 10. De Hooge Raad heeft verworpen het niet door cassatiemiddelen gesteunde beroep van J. H., veehouder te Middel burg, door de rechtbank alhier veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens het in een beschrijvingebiljet voor de personeele belasting geen aan gifte doen van een door hem gehouden paard niet uitsluitend gebezigd in zijn beroep of bedrijf. (Hjj was op verschil lende Zondagen met vrouw en kinderen in een door een paard bestunrden wagen gereden naar een stuk weiland om te gaan kijken naar zijn daarin zich be vindend vee en beweerde dat dit ge- sohiedde voor de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. SchandelQke moordaanslag Maandag deed het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak in den volgenden tragischen moordaanslag. De 18-jarige Hendrik Mertens, uit Ginneken, bij Breda, een knaap, nau welijks de kinderschoenen ontwassen was te Ginneken als boerenknecht in dienst gekomen bij zekeren L. Burg. Het was opvallend, hoe hij van het begin ai' reeds op bizonder vriend- schappelijken voet was gekomen met de vrouw van dezen Burg, een 43- jarig mensch, die zich als een ware duivelin ontpopte. Deze vrouw wist den jeugdigen knaap te verleiden en haalde hem vervolgens allengs met allerlei beloften over om haar man an het leven te berooven. Op 22 Sept. zou er hooi worden afgeladen en op den' hooizolder geborgen en de vrouw spiegelde den knaap dit als de meest geschikte gelegenheid voor om haar man op den hooi zolder met een hamer de hersenen in te slaan en hem dan naar beneden te storten, waardoor de schijn zou gewekt worden, dal Burg per onge luk van den hooizolder was gevallen en zijn nek had gebroken. Om dit plan te volvoeren gaf zij den jongen een hamer, waarmede hij den doode- lijken slag zou toebrengen. De jongen echter verklaarde haar, dat hij bang was, om de daad te bedrijven, omdat Burg veel sterker was dan hij, terwijl de. hamer in elk geval veel te licht was. De vrouw beloofde hem 'n zwaar deren hamer le zullen verstrekken. De 22e September ging voorbij maar de knaap durfde de vreeselijke daad niet aan. Toen had de vrouw hem onder het oog gebracht, dat de volgende dag de laatste zou zijn, waarop hij een geschikte kans zou krijgen om haar man te vermoorden, daar hij na dien dag naar een- andere boer derij ging werken. Zij spiegelde den jongen voor, hoe hij dan verder on gestoord met haar kon leven, terwijl hij een mooi costuum en een rijwiel zou krijgen. Op 23 September samen in den stal aan het werk zijnde, werd Burg plotseling door den knaap aange vallen, die hem met een zware schop een hevigen slag op liet hoofd toe bracht. Burg viel hciiterovter op deh. grond en de jongen sprong onmid dellijk op hem, ging op zijn borst zitten en bonsde herhaaldelijk zijn hoofd tegen den steenen vloer, waar na hij hem andermaal met de schop op het hoofd sloeg. Burg echter be gon hevig om hulp te roepen, waarop mannen kwamen opdagen, die den jongen de vlucht deden nemen, voor dat hij den man had kunnen ver moorden. De rechtbank te Breda had den jongen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hol' veroordeelde beklaagde, overeenkomstig den eisch van den adv.-geueraal, echter tot 5 jaar gevangenisstrafonder aftrek van het voorarrest, wegens poging tot moord. aanzienlijk verlichten. Na den oorlog krijgen de eigenaars dc dieren ais ze nog leven- kosteloos terug. Verloren In don Zomertijd. Naar wij vernemen, heeft het Ka merlid de heer Snoeck Henkemans zich mei eenige schriftelijke vragen tot den minister van oorlog gewend, waarvan de strekking is, oi' de mi nister maatregelen ...au nemen om op ruime schaal verloven toe te staan in den zaaitijd wegens hel gebrek aan werkkrachten, dal zich voor die periode geopenbaard heeft, terwijl in verband inet de langdurige vorst de zaaitijd bovendien zoo beperkt is. Oorlogswln «t-belastlz g. Naar men verneemt, zijn thans aan la t departement van Financiën vrijwel alle gegevens voorhanden, die het moge lijk maken een globaal overzicht te krijgen van de opbrengst der Oorlog6- whistbelasting over het eeiBte jaar. De opbrengst zal de raming overtreffen, maar toch esn heel 6inö blijven beneden de getallcm, die door financiers in de pers werden genoemd. In Rotterdam al de opbrengst ongeveer 30 millioen gulden zijn, in Amsterdam ongeveer 25, millioen gulden. Brood. Met de verstrekking vau brood,-waarin aardappelmeel is gebakken, zal spoedig oen begin worden gemaakt. De meelfa brieken mogen geen andere bloem meer leveren dan vermengd met aardappelmeel. De fabrikanten mochten heden geen bloem afleveren. Aanbestedingen, verkoopingen, enz. BROUWERSHAVEN, 13 Maart. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht: 39.40 Aren Bouwland in den Noorder- Nieuwlandpolder, voor f 1175, per gemet. Een aandeel in de fairbank: „Molir- Federhoff I", voor f 40. Landbouw en Veeteelt. RENESSE. De leden der geitenfok- vereenigiag „Renesse en Omstreken", hielden Zaterdagavond een jaarvergade ring. Uit het verslag bleek, dat in den loop van het jaar 28 nieuwe leden zjjn toegetreden, zoodat thans het ledental 55 bedraagt. Tot Secretaris werd benoemd de heer W. t. Klooster, tot penningmeester do de heer A. v. d. Werf en tot commis sarissen de heeren S. Hart en L. van der West. De rekeniüg werd voorloopig goedgekeurd. Honden voor den oorlog. Het Duitsche leger op het westelijk gevechtsterrein heeft weer honden noodig. Ze moeten van één tot vier jaar oud zijn, het geslacht doet er niet toe, maar de dieren dienen aan de volgende eischen te beantwoorden: gezond, snel, oplettend 011 niet schuw De Duitsche bladen bevatten een oproep aan de eigenaars daarvan om ze kosteloos ter beschikking te stellen. De honden zullen zorgvuldig worden afgericht, alsmede uitstekend ver zorgd en gevoed. Ze dienen ter be veiliging van de vechtende troepen, voor wie ze tegelijkertijd den dienst Hulden. De Echo van het 2t. meldt, dat thans zijn vrijgelaten d9 huiden, die in do havenplaatsen liggen, als: uit de „Delf land" 3000 stuks, uit de „Ameteldijk" 10,000 stuke en het restant uit de „Rijn dam", nl. 2000 huiden. Omtrent het vrijlaten van de looi stoffen, in 't bizonder extracten, waaraan de allergrootste behoefte bestaat, is nog niets bekend. Een zoogenaamde aeeonntant! In dsn loop van de vorige week hebben de directe belastingen le Amsterdam, in samenwerking met d*; n Amsterdamschen Rijksaccountant-diensfc, verschillende pro cessen-verbaal opgemaakt wegens ernstige overtredingen in verband met oorlogs winst en andere' belastingen. Daarbij is het gelukt, de hand te leggen op een zich noemend accountant, die door het plaatsen van groote advertent ën bizonder de aandacht tot zich trekt. Deze heer behartigt tegen overeengekomen honora rium, o. a. van f 4500 en f 3000 per aangifte, de belangen van z\jn cliënten by den fiscus. Aangezien het zeer wel mogelijk is, dat ook geheel te goeder troUw zijnde zakentnenschen slachtoffer worden van dezen en dergelijke accoun tants, is het goed, dat in een openbare strafzaak dergeljjke menschen op de kaak gesteld en hun praktijken gesignaleerd worden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 dezer, des namiddags te halfdrie. Uit Antwerpen. Het Journal maritime beige, dat ie Londen verecbijnt, hangt een somber beeld op van hoe het tegenwoordig in Antwerpen gesteld is. Men komt er overdag weinig menschen tegen en 's avonds is het in het gedwongen duister van de straten uitgestorven. Wel maakt de zegsman van het blad gewag van dronken Duitsche soldatendie men in gezelschap van vrouwen nu en dan gewaar wordt. Om zes uur sluiten de winkels. Veel zaken hebben zelfs sinds weken de luiken niet omhoog gehad. Het ontbreekt aan koopwaar en de kosten in het algemeen zijn te hoog. Wij hebben aldus degeen, die het blad heeft ingelicht gedurende de laatste drie wek*n van vorst bitter ge leden. Er werd 125 frank voor 10 K G. anthraciet neergelegd. Binnenshuis ver kleumde men nog. Het aantal sterf gevallen nam schrikbarend toe, menschen op leeftijd vooral bezwyken in grooten getale tengevolge van kou en ontbering. Alleen bij het Oantraal-station is nog wat vertier. Daar wacht men uren en dagen op den terugkeer van gedepor teerden. Niet, dat er veel aankomen, verrevandien, maar men hoopt verwant of vriend weer te zien of nieuws van hen te hooren. 1794 op 1795 'zeer streng was. Dat er toen in Maart en wel den 8sten nog dik sneeuw lag, bewijst de vind plaats van een oud rijmpje. Mijn grootvader liep toen in den vroegen morgen naar de weekmarkt te Brou wershaven en las onderweg (in de sneeuw geschreven met groote, diepe letters) ,,'t Is vandaag de achtste Maart: Prins Willem, die verjaart". Haatoevoor afgesneden. Het Vaderland schrijft: Heden zuilen meer dan 5000 ingeze tenen van 's-Gravenhage de mededeeling ontvangen, dat zij, te beginnen met 17 dezsr, voor 14 dagen of een maand wo; den afgesloten van toevoer van gas, omdat zii meer gebruikt hebben dan de verordenicg toeliet. Het meerendeel vau de overtreders moet onder de betere standen gezocht worden. Gemengd Nieuws. Een oud gebruik afgeschaft. Een overoud gebruik, dat sedert onheuglijke jaren in Barn eveld en omstreken bestaan heeft, behoort thans tot het verleden. Voor de landbouwende bevolking toch w&g het een vaste gewoonte om met Barneveldsche paardenmarkt den schoen maker te gaan betalen. Etn rekening van dezen ambachtsman ontving hij nooit, doch niet gemakkelijk zou een buitenman verzuimen op dien dag zijn schuld af te doen. In ruil hiervoor ont haalde de schoenmaker dan zijn klanten op koffie .met botterhammen, waaraan zij zich naar hartelust ie goed konden doen. En dat hun eetlust doorgaans goed was, bleek wel uit het feit, dat sommigen voor een klein dozijn „pillen" Diet bevreesd waren. Thans is, echter aan deze aloude ge woonte een einde gekomen. Behalve de broodkaart, heeft hieriu ook het besluit der schoenmakers, om vier maal per jaar betaling te vorderen, een radicale verandering gebracht. Kolennood en humorMen schrijft uit Haps (N.-Br.) aan De Oelderl. Dagelijks passeeren alhier 4 treineD, elk bestaande uit 50 wagens, geladen met steenkolen, van Duitschland naar Holland. Dezer dagen stond op een drietal dier wagens met krijt geschreven: „Hadt je me maar". Het toppunt. Uit Den Haag wordt van betrouwbare zijde aan Het Volk geschreven: Twee mannen van de H. T. M., ge noodzaakt om ia dezen tijd van stroom- besparing hun „zomervacantie" te nemen, maakten zich hun vrijen tijd te nutte door bij de gasfabriek te dezer stede een mudje cokes te gaan halen. Wetend dat er in" tijd van kolen echaarechte veel aanvraag is, trokken ze er Woensdag ochtend al vroeg op uit, te half zes. De een met een handkar, de ander, die geen kar kon krijgen, met een kinder wagen. Ze bleken echter nog niet vroeg genoeg gegaan want een kleine vijf honderd andere slachtoffers stonden toen reeds geduldig hun beurt af te wachten Het gevolg was dat onze mannen van half zfs tot twaalf uur, dus zes en een half uur, hebben moeten wachten tot zij geholpen konden werden. En met hen vele anderen natuurlijk, die nog n£ hen kwamen. Wat op zichzelf reeds aan- tooDt, dat men aan de directie van de gatfabr. van organiseeren blijkbaar geen kaas gegeten heeft! Maar toen dan ein- deljjk de beide mannen aan de beurt kwamen mocht de een wèl, de andere niet zijn mudje cokes in ontvangst nemen. Waarom niet? Gij raadt het in geen tienen. Omdatde man een kinderwagen bij zich hadl Er werd alleen op handkarren geleverd!! Men vraagt zich angstig af of de leiding bij deze cokes-distributie wel in handen van normale menschen is. Ook een lange winter. Een der lezers van het N. v. D. meldt: Het is bekend, dat de winter van Burgerlijke Standen. Over de maand Februari. SEROOSKERKE. Gehuwd: 7, Gjjsbertus Hout, van Renesse en Adriana Jacoba Boot. OOSTERLAND. Geboren: 2. Cornelia, z. van M Giljam en J. van Djjke; 6, Martina, d. van L. van den Ouden en M. J Zoeter; 27, Neeltje Adriana, d. van A. Bal en D. J. van der Have. Gehuwd: 9, Nikolaas Boljjn, 24 j. jm„ te Ouwerkerk, en Barbera van der Have, 20 j. jd.; 21, Jacobus den Boer, 30 j. jm., te Duivendjjke, en Adriana Pieternella Klink, 23 j. jd.; 28, Jan, Kwaak, 35 j. jm en Jannetje Otte, 21 j. jd.; 28, Morinus Wesdorp, 22 j. jm., te St.-Philps- land, en Maatje Stoutjesdjjk, 24 j. jd. Overleden: 13, Leendert Cornelia Capelle, 12 j., z. van Machiel Capelle en Maria Kornelia ürouwer; 19, Cornelia Johanna Schoof, 30 j., wd. van Gerard van Meuys; $5, Dingeman Vyverberg, 94 j, weduwn. van Anna Elenbaas. BRUINISSE. Geboren: 3, Cornelia, z. van D. de Ronde en J. Otte; 13, Philippus, z. van J. de Ruiter en Catb. de Roo; 19, Anna, d. van S. Otte en P. de Ronde; 23, Marinus, z. van Job. Bal en M. Olree. Overleden: 6, Cornelia de Ronde, 6 dg. z. vau D. de Ronde en J. Otte; 11, Jacob Goudzwaard, 61 j. echtg. van D. Muller; 12, Magdalena Klazina Comelissen, 2 jd. van L. Cornelisaen en Jac. Sorber; 12, Dingeman van Gilst, 79 j., eebtg. van E de Koning. Gehuwd: 9, Gljjn 4e Masier, 21 j. jm., en Jauna Zoeter, 24 j. jd. OUD-VOSSEMEER. GeborenPanlus Johannes, z. van C. W. Droogera en S. D. Hoek; Giljam Leendert, z. van M. van Driel en R. Verkamman; Anna, <3. van Jacob Hendrikae en D. Voshol; David, z. van I. van-Daalen enP. Jagt; Johannes Petras, z. van L. J. Havermans en B. C. Etiene; Petrus Jacobus Cornelie, z. van C. P. de Koning en J. A. Wjjten. Gehuwd: Cornelia Nelisse, 22 j., te Tholen en Jacoba Lindbout, 25 j.; Marinus Goosena, 27 j., te Tholen en Adriana van Schelven, 26 j. OverledenComelis Marinus van der Klooster, 4 j.t z. van K. van der Klooster en L. Jansen; Izaak van Daalen, 77 j echtgenoot van Cornelia Hage; Jacobus Lindbout, 60 j.. z. van A. Lind- hoat en H. PolÜe; Hendrik Hendrikse, 89 j., wedawnaar van C. van de Velde. ST.-ANNALAND. Geboren: Willemina, d. v. J. Geluk en M. van Oudenaarde; Jobannis Laurens, z. v. P. den Engelsman en C. Slager; Adriana, d. v. J. van Poortvliet en E. den Engelsman; Willem Comelis, z. v. M. de Jonge en N. van Prooijen, Adriaan Willem, z, v. J. Keur en M. de Witte, Gehuwd: Frans Jan Dugzer, jm., 25 j., van St.-Maartensdyk en Adriana Bgnberg, jd., 25 j. Frans Rgnberg, weduwnaar van Maria van Djjke, 34 j. en Hendrina Duinbouwer, jd., 38 j. Overleden: Jannetje Hejjboer, 78 j., onge huwd Cornelia Brouw, 84 jvrouw van Joban nis Manteau; Abraham van Iwaarden, 35 j. ongehuwd; Gerard Marinus, 9 m., z. v. G M. van Oudenaarde; Cornelia Jacoba van Zetten, 38 j vrouw van Jacob Overbeeke; Adriaan Willem, 4 dz. v. J. Keur en M. de Witte. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 13 Maait. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 138 paardeD, 1076 magere runderen, 725 vette runderen, 143 vette kalveren, 1694 nuchtere kalveren, 7 schapen of lamme ren, 104 biggen, 13 bokken of geiten. Prijzen per J kiloKoeien van 50 ot. tot 67$65 ct., ossen van 47$ ct. tot 55—60 ot., stieren van 43 tot 48—53 ot., kalveren van 55 tot 70—85/90 ot. Prijzen per stuk van mager veeMelk koeien f 180—f 395, kalf koeien f 200 f 420, stieren f 140f 470, pinken f 95 f 145vaarzen f 140f 195paarden f 500f 700, biggen f 12—f28, slacht- paarden f 150f 250, biggen per week fl,60f2, hitten f200—f350, fok nuch tere kalveren van f 20f 28. slacht dito van f9f7. RotterdamBohe Eierenveiling Weena- plein 9 (gedeponeerd handelsmerk: R. O. V.): gegarandeerd versohe hoender eieren f 8,45 a f 8,85, dito eendeneieren f 9,34 k f 9,59, dito ganzeneieren f 18 d f 19. Aanvoer 132,500 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie b(j de V. P. N.)kippeneieren f 8,55 a f 8,75, eendeneieren f9 k f 9,70, alles per 100 stuks; Regeerings-eieren f 6,80 a f 7,40, eendeneieren f 8,25. Aanvoer 19,316 veilings- en 476,656 Regeerings-eieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5