Uit 8ta4 es Proviacie. Ingezonden Mededeelingen. Het tj« ENKHUIZEN. Volgens opvarenden van de „Geusau", die hier aankwam, is er door den vorst van de vorige week, weer veel nieuw ijs in zee gekomen, waardoor de scheepvaart zeer bemoeilijkt wordt. De ijsmassa tusschen Enkhuizen en Urk is zoo groot, dat de stoom- bootdienst weer moest worden ge staakt en de boot „Eiland Urk", die al tot in de nabijheid van Enkhuizen was gekomen, weer naar Urk moest terugkeeren. ENSCHEDE. Alhier zijn de H. B. S., Handelsschool en Textielschool voor een week gesloten wegens het voorkomen van roodvonk-patiënten onder de leerlingen. 's-GRAVENHAGE. Een dienst meisje van het hötel „de la Prome nade alhier, geraakte in dat hotel, door het inademen van gas, vermoe delijk doordien een slang van een gaskachel was losgeraakt bedwelmd. Bij aankomst van den Eerste Hulp dienst kon slechts de dood gecon stateerd worden. Eenige leden van het comité Indië Weerbaar hebben heden in de presidentsloge de beraadslagingen over de Indische begrooting in de Tweede Kamer bijgewoond. HOEK-VAN-HOLLAND. Omtrent het tot zinken brengen van het Noor- sche stoomschip „Thode Tagelund", reeds onder de telegrammen in ons Maandagnummer vermeld, thuisbe- hoorende te Tonsberg, kan nog het volgende worden vermeld. Het schip was met een gemengde lading van Shanghai naar Rotterdam vertrokken en de reis was zeer voor spoedig tot Port-Said. Na het vertrek van deze plaats geraakte het in den nacht verdwaald in een mijnenveld, waaruit men na veel moeite en groote voorzichtigheid geraakte. Naar Engeland was de reis verder weder voorspoedig en het schip ver trok 10 Maarlt uit de Downs. Op ongeveer tien mijl ten Oosten van het lichtschip „Noord-Hinder" werd de boot Maandagavond om streeks 5 uur door 'n Duitsche duik boot beschoten. Het eerste schot vernielde den schoorsteen. Het schot was zoodanig op de commandobrug gericht, dat de kapitein door de „zucht" van 't voor- bijsnorrende projectiel zijn hoofd deksel verloor. De kapitein liet toen onmiddellijk een sloep strijken en begaf zich naar den onderzeeër, die „ongemerkt" bleek te zijn. Toen hij aan boord was gekomen en door den Duitschen commandant ondervraagd was, was zijn eerste vraag wat met zijn schip gedaan zou worden, waar op de commandant antwoordde: „tot zinken brengen". Met een: „dan ga ik ook", begaf de kapitein zich weder naar zijn schip. Inmiddels had de duikboot weder een schot gelost en de Thode Tagelund onder de water lijn in ruim 2 getroffen, waarop het begon te zinken. Door een sein moest de kapitein voor de tweede maal stoppen en op de duikboot komen, en mocht hij dit vaartuig niet meer verlaten, aleer zijn schip gezonken was. Dit was inmiddels door de be manning in drie sloepen verlaten. Den kapitein werd daarna vergunning verleend, zich bij zijn mans.chappen te voegen. Het was inmiddels mistig gewor den. Op het bidden en smeeken van den kapitein om hem naar 'n licht schip of ander vaartuig te brengen, kreeg hij ten antwoord: „Je hebt nog twee dagen tijd, dan kun je den wal best bereiken. Wij hebben geen tijd". In de sloepen had de bemanning inmiddels de kompaslampen ontsto ken, waarop echter de duikboot we derom begon te vuren, zoodat de kogels boven en om de hoofden vlo gen. Zij waren genoodzaakt de lich ten uit te doen. Na den geheelen nacht in de rich ting van het lichtschip „Maas" te hebben geroeidwerden zij opge merkt door den IJmuider logger „Juliana", die de schepelingen even wel niet direct opnam. Te tien uur werd een stoomtrawler uit Vlaardin- gen, de „Vlaardingen 100", gepraaid, die de schipbreukelingen overnam, direct de netten ophaalde en naai den Waterweg stoomde. Veemarkt te Botterdam. ROTTERDAM. In het vervolg zal van 1 Maart tot 30 April ieder jaar gelegenheid worden gegeven om nuchtere kalveren des Donderdags op de veemarkt ten verkoop aan te voeren, en wel tusschen 9 uur des morgens en 1 urn- des namiddags. Daar volgens de verordening op de veemarkt uitsluitend Maandag en Dinsdag als marktdagen zijn aange wezen, heeft de commissie voor de strafverordening een wijziging in den bedoelden zin voorgesteld. GOUDA. Maandagavond omstreeks zeven uur hebben in de herberg „Het Baarsje", tusschen Gouda en Wad- dinxveen, twee individuen, een ont slagen gemeente-werkman uit Gouda, J. genaamd, en een straatmaker uit Rotterdam, D. geuaamd, een poging gedaan om de oude lieden in dat café woonachtig, door bedreiging meteen revolver, geld af te persen. De be woners, een oude man en vrouw en een dienstmeisje, gaven aan iden eisch niet toe. D. trachtte toen twee keeren te schieten, doch het wapen ketste beide malen. Tusschen den ouden man en de twee indringers ontstond een worsteling, maar toen het meisje „moord" riep, vluchtten zij. Dc gemeente-werkman uit Gouda werd door de Goudsche politie ge arresteerd. De ander is voortvluchtig. DINTELOORD. Naar aanleiding van een oproeping door Burgem. en Weth. voor administrateur van het distributiebedrijf alhier is door ge noemd college uit eenige sollicitanten benoemd de heer J. Verbrugge, hoofd der Chr. school in deze gemeente, op een salaris van f 50 per maand. ZIERIKZEE. Mr. J. C. van Has- selt, griffier aan het kantongerecht alhier, is benoemd tot adv.-generaal bij het Hof van Justitie in Suriname. Bede Tin Jhr. DE MURALT. (Vervolg.) Na de pauze behandelde de heer De Muralt de aanwijzing van de can- didaten van de lijst, die een zetel in de Tweede Kamer zullen bezetten. Als voorbeeld nam de spreker de anti-revolutionnaire lijst in Zuid- Holland waarop 36900 stemmen waren uitgebracht. De secundaire kiesdeeler was 13640, zoodat aan de lijst, in verband met een restzetel, 3 zetels werden toebedeeld. De drie zetels worden nu als volgt verdeeld: De drie candidaten die het hoogst aantal stemmen op zich heb ben vereenigd, zijn gekozen lot lid der Tweede Kamer. Op de volgorde van de namen wordt niet gelet. Wanneer echter een candidaat, bijv. no. 1 van de lijst, meer stem men op zich heeft vereenigd dan de secundaire kiesdeeler, dan wordende stemmen, die hij te veel kreeg, over gebracht op no. 2 van de lijst. Ook wanneer de 4e of 5e, of welke candidaat ook, meer stemmen heeft verkregen dan de kiesdeeler, dan worden die allen overgedragen op no. 2 van de lijst (of op no. 1, indien deze beneden den kiesdeeler bleef). Op deze wijze is het mogelijk, dat de heer Rutgers, die in het voorbeeld van spreker no. 2 op de lijst stond en slechts 4000 eigen stemmen kreeg, door de overschotten van de stem men van Kuyper, die no. 1 en Heemskerkdie no. 7 op de lijst stond, het bracht tot 9000 stemmen. Hierdoor kon de candidaat Rutgers 9000 stemmen doen gelden tegenover De Waal Malefijt, die 8990 eigen stemmen had en no. 9 op de lijst stond. Rutgers krijgt de zetel, terwijl De Waal Malefijt, met veel meer eigen stemmen, niet gekozen is. Spreker wijst in dit verband er weer op, van hoeveel belang het is, dat de candidaat, dien men kans wil geven verkozen te zien, zoo hoog mogelijk op de lijst te plaatsen. Intusschen, lukt dit niet, en krijgt de plaatselijk zeer gewilde candidaat een laag nummer op de lijst, dan kan een sterke propaganda om hem veel eigen stemmen te bezorgen, de can- didatuur wel eens redden. Hadden de propagandisten ge zorgd, dat De Waal Malefijt, die no. 9 op de lijst staat, nog 11 eigen stemmen meer had gekregendan had hij het nog met 1 stem meer van Rutgers gewonnen, die no. 2 op de lijst staat. Spreker liet nu het licht vallen op 'n bizonder geval, dat zich kan voor doen, wanneer een candidaat in meer dan een kieskring is verkozen. De heer De Meester blijkt gekozen' in Zuid-Holland, Friesland en Zee land. Het lot beslist nu, dat hij Fries land moet aannemen. De stemmen door hem behaald op de Zeeuwsche lijst vervallen en kunnen niet worden overgedragen. Nu wordt nagegaanwie op de Zeeuwsche Unielijst, nadat De Meester is afgevoerd, de meeste stemmen heeft verkregen. Het is zeer goed mogelijk, dat van de 18000 stemmen op de Zeeuwsche lijst De Meester, die no. 1 staat, heeft verkregen' 17400 stemmen. Verder 300 op den heer Stom, 100 op den heer Slim en verdeelde stemmen op de andere 7 candidaten, die op de lijst voorkomen. De heer Stom heeft dan na De Meester de meeste stem men en blijkt gekozen tot lid van de Tweede Kamer met 300 stemmen. Aangezien het mogelijk is, dat van dc Zeeuwsche lijst vermoedelijk niet meer dan 1 candidaat van dc Unie- lijst gekozen zal worden en het toch wenschelijk wordt geacht, dat twee van de candidaten zitting in de 2de Kamer zullen krijgen, wordt het na volgende verricht. De Zeeuwsche Unieliberalen, daar bij voorgelicht en geleid door het hoofdbestuur van de partij uit Den Haag, houden te 's Hertogenbosch 'n vergadering met de leiders der Unie in de kieskringen Limburg, Nijme gen, Tilburg en 's Bosch. Zij komen overeen, dat die vier kieskringen precies dezelfde lijst zullen indienen als Zeeland. De 5 kieskringen worden dan, voor zoo verre die gelijke Unielijst betreft, door het Centraal Stembureau in Den Haag als één kieskring be schouwd. De Unielijst in Zeeland verkrijgt alzoo in stede van 18000 st. uit den kieskring Zeeland, bovendien 14000 stemmen er bij van de vier andere kieskringen. De Zeeuwsche Unielijst verkrijgt alzoo 32000 stem- men en krijgt 3 zetels. Twee zetels direct, omdat de kiesdeeler 13750 tweemaal is begrepen in het getal 32000, terwijl het overschot aan de lijst nog een z.g. restzetel bezorgt. Spreker wijst er wederom op. dat dergelijke transacties alleen mo gelijk zijn meteen uitstekende partij- organisatie en goede leiding. Maar wil men invloed hébben op die lei ding, opdat zij goed en niet kwaad werkt, dan moet men deel uitmaken van die organisatie, anders staat men aan den slootkant. Het kan dus niet anders, of de kiesvereeniging moet zich ten spoedigste hij een vrijzinnige groep aansluiten. Bij welke groep dan, vraagt spr. Niet bij de vereeniging der Vrijzinnig Democraten! Een dergelijke vereeni ging heeft jaren te Zierikzee bestaan. Zij is nu ter ziele! De leden van de kiesvereeniging gaven vroeger reeds te kennen, juist door zich van die V. D.-vereeniging afzijdig te houden, er niet mede te sympathiseeren. Dan bij de Oud- of Vrij-Liberalen. j Dat zou de beste manier zijn om het volk van de vrijzinnigen te vervreem den en het te jagen in de armen van het socialisme. Spr. verdedigt op boeiende wijze de partij, die hem lief is, namelijk de bedachtzame partij, die zich de Liberale Unie noemt. In 1885 opge richt, scheidden de conservatief libe ralen in 1894 zich van haai- af, ter wijl in 1901 de meest democratische elementen haar verlieten. De mannen van de conservatieve groep vinden wij later terug in 1906 onder den naam van vrij-liberalen, terwijl de afge scheidenen van 1901 den Vrijzinmg- Democratischen Bond hebben opge richt. Hoe stoer en onversaagd staat daar die Unie. Waar is het succes van de V. L. en de V.D. partij? De Unie bezet 23 zetels in de Tweede Kamer en de V. L. en V. D. niet meer dan 10 en 7 zetels. Spreker heeft eerbied voor de mannen van den V.-D.-Bond, in het bizonder voor de Kamerleden van die fractie. Hij heeft eerbied voor hun frissche denkbeelden, hun werk kracht. Maar hun partij zal zelfstan dig niet genoeg tot stand kunnen brengen, hetgeen spreker duidelijk aantoont. De heer De Muralt laat het licht vallen op de houding van de V.D. ten opzichte van de Staats- pensionneering, er op wijzende, dat ook vele mannen van zijn partij zich ten onrechte daartegen verklaarden. Spreker bedoelt volstrekt niet, alleen door de houding, die de V. D. heeft aangenomen tegenover het Staatspen sioen, die partij af te breken. Hij laat alleen het licht vallen op deze kwestie, omdat zij zoo duidelijk de partij der V. D. karakteriseert. Spr. weet heel veel goeds van de V. D. te vertellen en voelt zich daardoor her haaldelijk lot die partij aangetrokken. De praktijk leert echter dat de U. L. partij de partij is, die zich waardig richt naar de omstandigheden waarin ze verkeert, waardoor het meest in 's Lands belang wordt tot stand ge bracht. Ook bespreekt de heer De Muralt op heldere en pakkende wijze den stand van het Algemeen Kiesrecht en Vrouwenkiesrecht, waarbij hij hulde brengt aan den vooruitstrevenden zin van de V. D., maar tevens wijst op het gevaar van het ontijdig willen doorvoeren van wat gaarne wordt gewenscht. De oud-liberalen, zijn niet tegen vrouwenkiesrecht, maar als zij het voor 'I: zeggen hadden, kwam het er nooit. Spreker toont aan, dat voor de vrijzinnigen van Schouwen en Dui- veland het oud-liberalisme geen on derdak kan aanbieden. De Liberale Unie-partij is de partij die, wanneer het land gebukt ging onder clerieaal regime de vrijzinni gen wist te vereenigen en tot over winning te brengen. In verband hier mede brengt hij eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Goeman Bor- gesius. Denkt aan 1905, denkt ook aan 1913. Het is de Liberale Unie, die vereenigde en 't. clerieaal regime verbrak. Al is de coalitie nog zoo sterk, nooit heeft zij het gewonnen wanneer de vrijzinnigen één lijn trokken. En steeds is hel de Unie geweest, die als de nood ten top steeg, dc drie vrijzinnige fracties, zij hel tijdelijk, bij elkaar bracht. Steunt die partij met schitterenden dienststaat! roept spreker uit. Sluit U aan bij de Unie, en ge zult een verstandige daad hebben verricht. Ons wordt verweten, dat te veel oude mannen in de Kamerfractie zitten, die worden t. z. t. door jon- geren vervangen. Velen zijn nog goed voor het werk. Spreker wijdde hierop nog een woord aan de a.s. Raadsverkiezing te Zierikzee en beval de verkiezing van den heer .Panny ten' zeerste aan. De lange voordracht werd door de talrijke aanwezigen met spannende aandacht gevolgd. De voorzitter, rnr. Polvliet, dankte onder toejuiching der vergadering den spreker voor zijn leerzame rede. 1 NIEUWERKERK. Maandagavond j.l. werd door de steenkolenvereeni- ging de jaarlijksche algemeene ver- gadering gehouden in het lokaal van den heer Joh. Lievense alhier. De voorzitter, de burgemeester J. Bou- j man, opende de vergadering, waarna op dien verzoek door den secretaris penningmeester, den heer S. K. van Oost, de notulen werden gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna ging men over tot hel doen der 25ste rekening, thans over het jaar 1916. Deze werd goedgekeurd in ontvang met f 14388,16 en in uit gaaf met f 13 224,835, alzoo met een saldo van f 1163,32s. j Er bleek, dat over 1916 waren verbruikt 9689 H.L. steenkolen. In de plaats van den commissaris J. Lette, die bedankt had, werd bij j acclamatie benoemd de heer W. I Wandel. Het ledental bedraagt 300; 20 nieuwe leden traden toe. j Staande de vergadering werden opgegeven- pl. m. 9000 H.L'. steen kolen. BRUINISSE. Maandag hield de Ver eeniging Schippers- en Visschersbelang eene algemeene vergadering in het hotel „Storm". In die vergadering werd mede- deeliDg gedaan van de perceelen, dio in de Zuiderzee in concessie zullen worden j gegeven. Daarvoor zal eene Ijjn getrok- j ken worden van af den vuurtoren aan de Ven bjj Enkhnizen, tot op de kust 1 vaa Friesland. Verder werd medegedeeld, I dat te aan te vragen grond alleen zal gegeven worden aan visschers, die san de Zniderzee wonen. Ook deelde de Voorzitter mede, dat er een verbod zal j komen om groote mosselen te vissch'n van 1 April tot Out. Besloten werd in deze samen te werken met Ierseke, ten- einde te voorkomen, dat de belangen der mosselvieschers uit het oog worden vorloren. Ingekomen was een bericht van den j Minister, dat hij gaarne inlichtingen zal inwinnen omtrent den invoer van mos- Beien in Belg'ë. De heer Vjjverberg vraagt, hoe het komt, dat op andere plaatsen plakkaten zjjn aangeplakt betreffende de sluiting der Zuiderzee, en hier niet. De Voort, kon hieromtrent geen inlichtingen geven. Ingekomen was een telegram van den heer Boerwaarin dringend verzocht werd de vergadering te Botterdam bij te wonen, daar alleen leden van de Nederlandsche Mosselvereeniging moszels kunnen leveren. Wie geen lid is, is dit seizoen en het volgende uitgesloten. Een dor loden doet een voorstel om, waar zoo dikwijls vergaderd wordt, de onkosten te vergoeden. Doch hierop wordt niet ingegaan. Na omvraag werd alsnu de vergaderiDg gesloten. STAVENISSE. Benoemd tot ge meente-ontvanger de heer J. v. Oost. ST.-MAARTENSDIJK. In de Dins dag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de H. O. voor- loopig vastgesteld op een bedrag van f 8500 met een heffing van 53 «la van het tarief. Een verzoek van de afd. „Schuttevaer" van Stavcnisse om geen grooter schip in de haven toe te laten dan van 250 ton, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de vaststelling van het kohier op de Hondenbelasting stelde de heer Kloet voor, dat jachthonden alleen in den jachttijd onbelastbaar zullen mogen iosloopen; dit voorstel werd met 5 tegen 1 stem, die van den heer Groe- newege, aangenomen. De heer Quak- kelaar was met kennisgeving afwezig. Ter aflossing van de annuïleitsbela- ling voor den woningbouw werd be sloten een leening ad f 7200 aan te gaan op korten termijn. De heer Rijnberg besprak de wenschelijkheid van hel aanstellen van een controleur of melkonderzoeker; nu de melkver- koopers toeslag genieten acht hij dat billijk. De voorzitter meende, dat de regeling hiervan®nog al omslachtig en "kostbaar zou zijn. Ook wenschte de heer Rijnberg sommige huizen in de kleine kaai te verkoopen. De voor zitter zou dc kaart eens nazien. (Otid-er verantxcoordelfkhtid van dm inamder). Vaa 15 zegels 75 Cts.elke regel meer 15 Cta. Hst winterseizoen brengt ellende mee. De winter is nog harder voor hen, die weinig gezondheid, dan voor hen, die weinig geld hebben. De winter is de groote vgand der f zwakken en van allen die arm aan bloed zjjn. Hij draagt er toe bij, hunne lichamelgke ellende te vermeerderen. Men moet niet vergeten dat de3 winters de oorzaken van uitputting dubbel zjjn. Men werkt meer en men moet bovendien zich tegen de gure buien verdedigen. Hieruit volgt, dat het lichaam zeer veel weerstand heeft te bieden. Dit verklaart ook, dat de gevallen van bloedarmoede, neurasthenie en verzwakking erger en talrjjker worden. Welnu, het is het bloed, dat aan het lichaim de elementen bezord, waaruit het zjjn weerstand put Het is eveneens het bloed dat de tenowkrachten onderhoudt. Van den rgkdom van het bloed en dun goeden staat van het zenuwstelsel, hangen het evenwicht" en de liohaamsweerstand, dat wil zeggen de gezondheid, af. De bloedarmen, de neurasthenielgders, de zwakken in het algemeen, allen die het aan bloed ontbreekt, zooals men zegt, en wier zenuwen in den war zjjn, hebben alles van den winter te vreezen. He&verstandigtte voorbehoed middel voor dezen, ib een knar met de Pink Pillen te doen, die niet alleen den slechten invloed van de konde en van de vochtigheid op hun lichaam bestrijdt, maar hen bovendien zal genezen van de bloedarmoede en van de neurasthenie, die ziekten waartegen zjj misschien te vergeefsch vele geneesmiddelen hebben beproefd. De Pink Pillen werken bg uitnemendheid aan de herstelling van het bloed en de versterking van de zenuwen. Men kan bg het lezen der getuigschriften van genezing die bgna dagelijks in de kranten worden gepnblioeerd zich een denkbeeld maken, van de krachtige wèrkdadig- heid der Pink Pillen in de ziekten, de aan doeningen en de storingen, die de verarming van het bloed of de verzwakking van het zenuwstelsel tot oorsprong hebben, zooals- anemie, neurasthenie, maagpijnen, hartkloppin gen, algemeene zwakte. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar k f 1,75 per dcos en f 9,— per 8 doozen bn het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Daoostaxade 15 hois, Amtterdamj voor Zierikaeen Omttrekm bjj J. W. Gndde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d. Lear, Saaistraat, Bttmbergm; M. Schot te Thoten ca ia alle goede apotheken •n drogisterijea. S S B K N I S 5 W~ÉL Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Utrecht (vac. C. J. Leenmans), W. Bieshaar te Zetten. Te Ter Aa, J. Ronge te Hoog- Blokland. Te Broek op Langen- dijk (toez.), W. van Limburgh te Thamen a/d. Amstel. Te Bieze- linge G. Grootjans Jz. te Otterloo. AangenomenNaar Bennebroek (toez.), P. J. de Jong te Heinenoord. Naar Beverwijk, G. B. Westen burg te Zunderdorp. Bedankt: Voor Montfoort, J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. Geret Kerk. Beroepen: Te BodegravenJoh. Dam te Baarland. Te Nieuw-Weor- dinge, T. L. Kroes te Coevorden. Bedankt: Voor Sellingen, J. Bol- man Jr. te Oostwolde (Oldambt). Aangenomen: Naar Wezep (G.) N. G. Kerssies te Den Ham (O.) Chr. Geref. Kerk. Bedankt ^Voor Sliedrecht en voor Murmerwoude, H. Visser te Leeu warden. Eem Duitsche duikboot geitnid. Dinsdagmorgen vroeg is op do Hinderribben, bij het Goereesche Gal de Duitsche duikboot B 6 gestrand. Om 10 uur waren er van de be manning geland; 7 personen waren toen nog aan boord van de duik boot. Een gedeelte van de bemanning is te Hellevoetsluis aangebracht. Men zal trachten bet vaartuig vlot te sleepen. Dultiehlud ei Chili. Het Chineesche Huis van afgevaar digden heeft in een geheime zitting dc diplomatieke politiek der regec- ring, waartoe ook de verbreking der diplomatieke betrekkingen mot Duitschland behoort, met een meer derheid van 300 stemmen goedge keurd. Ontduiking oorlogswlnstbelistlig. Hel Hbid. meldt, dat tegen den zoogenaamden accountant Joseph V'., kantoorhoudend te Amsterdam, Rot terdam cn Den Haag en de llie houdend in Don Haag, door een van de inspecteurs der directe betastingen te Amsterdam procesverbaal is opge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2