ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 12 Maart 1917. CZ Ier Ikzeesehe 73ste JAARGANG. Ni. 9979. Halfvastenmarkt. Uit Stad en Provincie. Courant). ABONNEMENT. Pry« per drie maanden f 1,30. Pranoo per poit- 1,60. Yoor het buitenland per jaar- 10, Alaonderljjke nummer- 0,05. Veraohjjnt Maandag, Woenidag en Vrjjdag. Diraotaur A. J. DE LOOZE Jr. Uitaaver-HosfdradaoteaPi A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regel»0,40. Elke regel meer>0,10. Reclame» per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op des dag Tan uitgave rddr I.IO ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiBKiKZEE maken bekend, dat de jaarlgksche Halfvastenmarkt op Donderdag den 15 Maart k. alhier zal gehouden worden. Zibeiezeb, den 12 Maait 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemee ter. P. F. WITTERMANS, Secretaris. ZIERIKZEE. De tweede keurings- raad in Zeeland zal voor de lichting zitting houden o. a. op de navolgende plaatsen: Te Noordgouwe, in de -school op Maandag 10 Maart te 2 uur, voor Noordgouwe, Dinsdag 20 Maart te 9.15 voor Brouwershaven en Drei- sclior, te één uur voor Zonnemaire en Kerkwerve. Te Ellemeet, in het gemeentehuis, .Woensdag 21 Maart, voor Eikerzee, Ellemeet, Serooskerke, Renesse en Burgh en te 1.30 voor Haamstede, Noordwelle en Duivendijke. Te Oosterland Donderdag 22 Maart 9.30 voor Bruinisse en te 1.30 voor Nieuwerkerk; .Vrijdag 23 Maart 9.30 voor Oosterland en Ouwerkerk. Tc Zierikzeein het stadhuis, Za terdag 21 Maart te ,9.30 voor de num mers 1 tot en met 30 en te 1.30 voor de overige nummers van Zierikzee. Te Goes wordt in liet stadhuis op Donderdag 10 Mei 9.30 uur 'n zitting gehouden voor uitgestelde zaken van alle gemeenten. Zlerlkieesoh TooaeeUsten-Ensemble. In de Concertzaal alhier zal a.s. Woensdagavond om half acht door het spik-splinternieuwe tooneelge- zelschaphetwelk den naam van „Zierikzeesch Tooneelisten - Ensem ble" heeft aangenomen, ten bate der Tuberculose-Vereeniging een groote feestvoorstelling gegeven worden. Op gevoerd zal worden „Het Nieuwe Systeem", spel van de school in drie bedrijven, door G. Nolst Trénité. Wij hopen en vertrouwen, dat de Concertzaal a.s. Woensdagavond goecl bezet zal wezen, niet alleen omdat men benieuwd is naar het spel en den inhoud van 't stuk, maar ook om dat men het goede doel, waarvoor de opbrengst van den avond bestemd is, gaarne wil steunen. Daarbij komt nog, dat men na afloop van de op voering zich aan het bal kan wijden dat onder leiding van den lieer Joh. F. A. Theewis zal gegeven worden, Er is dus volop reden zich aanst. Woensdagavond naar de Concertzaal te begeven. Rede ran Jhr. DB ICBilT te Zlerikiee. Zaterdagavond hield het Kamerlid jhr. De Muralt een rede over Evenre dige vertegenwoordiging en Partij keus. De vergadering ging uit van de Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee. De spreker werd ingeleid door den voorzitter mr. H. Polvliet. De verga dering, die alleen toegankelijk was voor vrijzinnigen, was zeer goed be zocht. De heer De Muralt ving aan met hulde te brengen aan het Ministerie Cort van der Linden, dat het schip van staat zoo meesterlijk in deze bange lijden bestuurde. Dit Ministerie heeft intusschen ook een groot parle mentair werk tot stand gebracht, n.l. de Grondwetsherziening, die in de Tweede Kamer met algemeene stem men óp één na is aangenomen, en niettegenstaande het tegendrijven van eenige „malcontenten" ook wel dooi de Eerste Kamer zal worden aan vaard. NS de invoering van-de nieuwe .Grondwet zullen de verkiezingen voor Raad, Provincie en Tweede Kamer niet meer geschieden zooals vroeger. Er zal ingevoerd worden de z.g.n. 'Evenredige vertegenwoordiging. Bo vendien zal het 'Algemeen Kiesrecht felden, d. w. z. alle mannen boven de 5 jaar zullen kiezer worden. Ook zal worden ingevoerd Stemplicht, ter wijl de vrouwen verkiesbaar zullen worden voor RaadProvincie en Staten-üeneraal. De vrouwen zullen nog niet het kiesrecht krijgen, wel._gekozen kun nen worden, maar niét zelf kiezen! Door den stemplicht zfl elke kiezer hij alle verkiezingen gedwongen wor den den gang naar de sjembus te doen. Doet hij liet niet, dan zal de kanton rechter hem ter verantwoording roe pen en hem de „geldige" reden voor zijn wegblijven afvragen. Spr. wil niet ingaan op de voor- en nadeelen van al die nieuwigheden, die staan te worden ingevoerd, maar zal het alleen hebben over een vrij ingewikkeld onderwerp, de Even redige vertegenwoordiging, waarvoor hij ernstige aandacht vraagt. De evenredige vertegenwoordiging zal worden ingevoerd voor de verkiezin- gen voor Raad, Provincie en Tweede Kamer. Deze colleges treden om de 4 jaren in hun geheel af. Spreker zal alleen behandelen de Tweede Kamer verkiezingen. Tot nu toe worden de 100 afge vaardigden naar de Tweede Kamer verkozen in 100 kiesdistricten, waarin het gelieele land is verdeeld. Bij dc verkiezingen worden in elk district door verschillende partijen één candidaal gesteld. Haalt één der candidaten ten minste één stem meer dan de helft van het aantal uitge brachte geldige stemmen, dan is hij gekozen. Haalt, bij de eerste stem ming, geen enkel candidaat ten minste de helft 1 van het aantal stemmen, dan heeft een herstemming plaats lusschen de twee candidaten, die de meeste stemmen haalde. De candi daal, die dan hij dc herstemming de meeste stemmen haalt, is gekozen. Bij de evenredige vertegenwoordi ging gaat dit geheel anders. Het land wordt verdeeld in IS kieskringen in stede van 100 kiesdistricten. Dc naam kiesdistrict vervalt dus en wordt ver vangen door kieskring. Elke provincie vormt één kies kring, behalve Gelderland, Noord- Holland, Zuid-Holland en Brabant, die -elk in twee kieskringen worden verdeeld. Zoo vormen ook de groole steden, Amsterdam, 's-Gravcnhage en Rotter dam, elk een kieskring. Alzoo te zamen 18 kieskringen. De candidaatstelling geschiedt als volgt: Elke groep van 25 kiezersheeft het recht een candidatenlijst in te dienen, waarop ten hoogste 10 namen van mannen of vrouwen voorkomen. Een kiezer mag niet meer dan één candidatenlijst teekenen. Ook mag een candidaat in dcnzelfdcn kieskring niet op meer dan één lijst voorkomen. De candidatenlijsten moeten voor den kieskring Zeeland te Middelburg. worden ingediend, bij het z.g. hoojd- stembureau v. d. kieskring. Spreker bespreekt, alvorens verder tc gaan, de wijze waarop de candi datenlijst tot stand komt. De afgevaardigden van dc verschil lende kiesvereenigingen hehoorende tot dezelfde partij, bijv. de Liberule Unie, komen te Middelburg bijeen onder leiding van het hoofdbestuur van de partij. Daér wordt dan de lijst van de Unie-liberale candidaten voor Zeeland vastgesteld. Spreker wijst er aanstonds op, dat als de kiesvereeniging te Zierikzee geen kleur hekent, zij geen invloed zal kunnen uitoefenen op de samen stelling van die candidatenlijst en het bijv. zeer goed zon kunnen zijn, dat de beminde afgevaardigde Patijn daar niet eens op voorkwam. Spreker wijst er op, dat het indie nen van een aparte lijst door 25 kie zers uit Schouwen, voor Patijn, niet zou haten. Deze zou zulk een caudi- datuur tegen zijn partij-organisatie in, niet eens kunnen'cn willen aan vaarden, tenzij zich zeer bizondere omstandigheden voordoen, die nu niet zijn te voorzien. Er is dus niet aan te ontkomen, de kiesvereeniging moet zich bij een organisatie aansluiten. Spreker zal straks aantoonen dat de broede partij de Liberale Unie, de organisatie is, waarbij de kiesvereeniging zich zal hebben aan te sluiten. Het kofnt er zeer op aan, wie no. 1 op de candidatenlijst is geplaatst. Deze heeft de meeste kans, althans in 'l algemeen, om gekozen te worden. Aangezien er in Zeeland ten hoogste een en wie weel 2 candidaten van links gekozen zullen worden, staat 't vast, dat wie nummer 3 op de lijst komt te staan, geen kans heeft om Kamer lid te worden of te blijven. Spreker zal nader aatttoonen, dat dc wet een bepaling inhoudt, om daaraan tegemoet te komen, maar 't is aan te nemen, dat ten hoogste 2 candidaten van links in Zeeland zullen worden gekozen. De groote steden zullen meer af gevaardigden krijgen dan vroeger. Waar hel aantal van 100 Kamerleden hetzelfde blijft, moeten andere doelen van liet land, ook Zeeland, afgevaar digden missen. Spr. voorziet, dat in slede van 5 afgevaardigden, zooals nu, Zeeland .3 Kamerleden zal aan wijzen, namelijk een Katholiek, een Christelijk Historische en een vrij zinnige. De 25 Unie-liberalen dié in Mid delburg de lijst van 10 candidaten van de Liberale-Unie indienen, leggen daarbij tegelijk de. schriftelijke ver klaring over, dat zij den secretaris van hun partij, den heer Roodhuizen, machtigen om. hun lijst zoogenaamd te verbinden met candidatenlijsten in andere kieskringen. Alle groepen van Unie-liberalen in alle andere kies kringen, wijzen denzclfden neer Roodhuijzen als hun gemachtigde aan. Zoo is het mogelijk, dat deze ge machtigde alle Unie-liberale candi datenlijsten door het heele land met elkaar verbindt, wat zeggen wil, dat hij 't Cenfruaf-stemhureau le 's-Hage alle stemmen op dc Unie-liberale candidatenlijsten te zamen worden gesteld. Zoo doen natuurlijk ook alle andere partijen. - De candidatenlijsten worden bij het hoofdstembureau te Middelburg in gediend. Deze onderzoeken of zij aan de wet voldoet. Daarna wordt, het stembiljet gevormd, waarop wel 70 a 100 namen zullen voorkomen. -. Elke partij wordt in volgorde op het stembiljet geplaatst. De volgorde wordt door het tot aangewezen. ,Voor eiken naam staat 't békende zwarte vierkantje met witte slip. Dc stemming geschiedt op dezelfde wijze als ook nu gebeurt, namelijk in elke gemeente op 't gemeentehuis. De kiezer begint met op te zoeken in welk vak van het stembiljet zijn partij staat. Heeft hij geen voorkeur dan stemt hij no. 1 van de lijst door liet witte stipje voor diens oi' haar naam zwart te maken. Heeft hij voorkeur bovendien voor Patijn of De Muralt, dan maakt hij één van die tivee zwart. Spreker neemt aan, dat aan het Centraal Stembureau(die de uitslagen krijgt van de hoofdstembureaux van dc kieskringen) te 's-Hage blijkt, dat in totaal op alle partijen te zamen zijn uitgebracht 1.400.000 stemmen. Deze stemmen wijzen 100 Kamer leden aan. Nu vormt 't getal 1.400.000 100 14000, de z.g. eerste kies- deeler. Zooveel malen als het aantal stem men, 'dat een partij verkreeg, deel baar is door 11000, zoo veel malen krijgt die partij een afgevaardigde, ook wel genoemd „zetel". Spr. neemt aan, dat de Liberale Unie verkreeg 220.000 stemmen. 220.000 14000 15 en dan schiet er nog een rest over van 10.000 st. Dc Liberale Unie krijgt derhalve 15 zetels. Zoo worden alle zetels over de partijen verdeeld. Het blijkt nu dat 93 zetels zoo direct worden toege wezen. Een zevental zetels blijven er, in verband niet de resten of over: scholten nog te verdeelen. Deze wor den nu toegewezen aan 'de 7 partijen die achtereenvolgens de 7 grootste overschotten hebben. .Voor een partij, die nog niet eens den kiesdeeler haalde, wordt 't door haar verkregen stemmenaaiital be schouwd als overschot, mits het- stemmenaantal ten minste de helft bedraagt van den kiesdeeler, d. w. bij het voorbeeld van spreker ten minste 7000 bedraagt. Deze bepaling is gemaakt om te voorkomen, dat allerlei kleine par tijtjes kans maken voor 't verkrijgen van een zetel. Dit voorkomt niet ern stige indiening van eau lid aten! ij sten. De Liberale Unie verkrijgt in het voorbeeld van spreker (dat hij heeft ontleend aan het vlugschriftje uitge geven door prof. Kohnstam) 15 1 restzetel 16 zetels. De verdeeling van die 16 zetels over de verschillende lijsten, d.w. z. over de verschillende kieskringen, gaat als volgt: Met 220.000 stemmen door de Unie behaald, verkrijgt zij 16 zetels. Nu wordt de secundaire kies deeler bepaald, die voor elke partij, in verband met behaalde stemmen en aantal toegewezen zetels verschil lend is. (In de brochure van de vrij zinnig democraten is hiermede een fout gemaakt, wat spreker aantoont). De secundaire kiesdeeler is voor de Liberale Uniepartij 220.000 16 13750. Het getal 13750 nu, wordt gedeeld op het aantal stemmen, dat een lijst heeft gehaald om tc bereke nen het aantal zetels idie zulk een lijst krijgt toebedeeld. Spreker neemt aan, dat de Unie lijst in Zeeland verkreeg 1S00O stem men. Hiermede verkrijgt de lijst dus één zetel. Zoo worden aan de lijsten de zetels toegewezen tot een getal van 14. In verband met de overschotten blijven er nóg 2 zetels te verdeelen over. Deze twee zetels worden toe gewezen aan de twee Unielijsten met de twee grootste overschotten. In sprekers voorbeeld blijkt, dat de Unielijst in Zeeland totaal twee zetels krijgt, doordat het overschot na aftrek van 13750 van de 18000, zoo groot was. Nu eenmaal bepaald is, hoeveel zetels een lijst krijgt, is de toekenning van die zetels aan de personen, die op de lijst voorkomen, eenvoudig. Hier brak spreker zijn rede af. Op het vervolg van de hoogst boei ende rede, na de pauze, komen wij in een volgend nummer terug. Heden kwamen hier weer Iwce waggons steenkolen aan,. Ie weini echter om in de dringende behoefte te voorzien. RENESSE. Door dc goede zorgen van den burgemeester kan in den loop dezer week een wagonlading steenkolen 120 H.L.) verwacht en onder de ingezetenen, die geen of althans heel weinig brandstof bc zitten, verdeeld worden. HAAMSTEDE. L I. Zaterdagavond had alhier plaata de openbare eindlcs van den cursus in Bedrjjfecontiéle of Land- bouwboekbouden, welke cursus alhier dezen winter door den heer J. W. H. F. Bujjze aan 23 deelnemers gegeven is. Vertegenwoordigd waren de vereeniging „C. et C." van welke de cursus uitging, het Gemeentebestuur, de Z. M. v. L. en V. en eenige belangstellenden. Alle deelne mers toonden met lust cn belangstelling dezen cursus gevolgd te hebben. Bjj monde van dhr. Blom werd ieder der deelnemers een diploma uitgereikt. Vele woorden van dank en lof werden been en weer gesproken. Na afloop bleef men nog eenigen tjjd gezellig bijeen. NOORDGOUWE. Vrijdagavond werd alhier een algemeeno vergadering van de afdeeling van het Groene Kruis ge- honden. Van de 159 leden waren er slechts een 20 opgekomen. De vergade ring werd geleid door Dr. Ittmann. De door het bestuur opgemaakte be grooting werd onveranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van de aan gekochte verplegingsartikelen, welke ten huize van den magazjjnhouder de Blonde bewaard worden. Bjj de leden werd er vooral op aaDgodrongeD, bij behoefte, van die artikelen gebruik te maken, Ook, indien de geneeskundige bet noodig acht dat de wijkzuster hare hulp aan een zieke verleent, dat de leden dan bij een der bestuursleden die hulp aanvragen, waarna onmiddellijk aan de zuster last zal gegeven worden geregeld bare dien sten te verleenen. Enkele hoofden van gezinnen hebben zich nog niet als Ud opgegeven; in den loop van dit jaar kunnen zij nog zonder enttée toetreden. Later kan dat niet meer tenzij tegen betaling van één gulden entrée. Deze bepaling is niet van toepassing op ben, die zich in de gemeente vestigen. Leden, die nalatig bljjvon in de betaling hun ner contributie en toch de hulp van de wijkzuster of verplegÏDgfartikelen moch ten verlangen kunnen dat eerst verkre gen na aanzuivering van de contributie. Van een vestiging van een centraal magazijn in bet ziekenhuis alhier was bij bet bestuur der afdeeling noch bjj den Directeur van het ziekenhuis iets bekend. Berichten dienaangaande zijn derhalve voorbarig. DREI8CHOR. Zaterdagavond trad voor de afd. S. D. A. P. alhier op, de heer L. Boutcr van Zierikzee. Nadat de voor zitter der afdeeling, de heer H. v. d. Doe, Bpreker had ingeleid, begon deze met te zeggen, waarom bjj zich een candidatunr voor de Tweede Kamer bad laten welgevallen. Het was de harde noodzakelijkheid die hem daartoe drong. Vóór dezen was spr. nooit in "het open baar opgetreden, hoewel dikwjjls de ;elegenbeid zich daartoe aanbood, maar ïad van buis nit den stoot tot coöpereeren gegeven en aan de Btaatspensionneering meegewerkt. Het ie, volgens spr., dringend noodig, dat iemand van het pllatteland de belangen van de kiezers van dat land verdedigt enjveitegenwoordigt, omdat een stedeling nog altjjd geheel verkeerde denkbeelden koestert van den stand van zaken ten plattelande. Vervolgens be handelde spr. uitvoerig het streven der sociaal-democraten, boe ook daaromtrent 1 verkeerde denkbeelden bestaan hoe gevaarlijk men dat streven dier partij voorstelt, omdat zjj de maatschap pij willen veranderen. Spr. zette uiteen, dat velen meenen, dat de slechte toe standder maatschap, ligt aan demensohen zelf, maar spr. wijt bet aan het stelsel, en het Is zjjn rotsvaste overtuiging, dat de nieuw te stichten maatschappjj zich tot de bestaande zal verhouden, als een zonnige zomerdag, tot een konden g .'en herfstnacht. Vooits besprak hij het sticven der burgerlijke partijen en de soc. dem. partjj, hoe die heide ongeveer dezelfde programma's hebben. De programma's der bargerljjke partijen, bestempelde spr. als papieron programma's.. Ook het onderwijs en de sociale wetgeving werden in het licht der soc. dem. besproken. Na de pauze behandelde spr. de werking der ouderdomsverzekering, die voor een deel in de wet is belichaamd, maar nog niet is- volmaakt en nog steeds op uit breiding wacht. Ten slotte verdedigde spr. het streven der S. D. A. P.r it hjj een ongevaarlijk streven noemde r-n be handelde hjj de prjjsstjjging der ver schillende artikelen en de loonstandaard op ons eiland. Spr. waarschuwde er voor, dat wanneer hier niet meegegaan wordt met andere deelen van ons land, met name ook de steden, dat het hier zal worden een verwaarloosde uithoek van one land. Nadat de voorzitter spr. dank had gebracht voor het dien avond ge sprokene en zelf nog het woord had genomen om zoo noodig nog iets te ver duidelijken en de heer Bonter nog vol daan had aan een verzoek der aanwezigen, tot verduidelijking^ van eon behandeld onderwerp, sloot de voorzitter, met dank voor de opkomet, deze bijeenkomst. STAVENISSE. Vrijdagavond had alhie een uitslaande schoorsteenbrand plaat bij den wagenmaker C. F. Hanse. Doo Spoedig toegesnelde hulp, ook van eenig mannen der brandweer, was men d verdere uitbreiding spoedig meester. D groote voorraad hout, in dat pand aai Wezig, had groote onheilen knnnen doe: ontstaan. Vrijdagavond had alhier plaats d voorjaarsvergadering van Schuttevae Door het overlijden van den heer /e straate, aan wiens nagedachtenis eeni welverdiende woorden door de heer* Bujjze en van IJseldjjk werden gewjj werd de vergadering geleid door d' heer Bujjze. Als Voorzitter werd I acolamatie gekozen de heer A. G. v. IJseldjjk, thans SecretariB, en in daarvoor ontstane vacature alsSecreta de heer E. H. Roozemond. Als beBtnu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1