ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Maart 1917. B B B P. M. PANNY. (Zlerlkzeesche Couran t). 73ste JAAR6AN8, TWEEDE BLAD, Nieuwe vergunningsbewijzen verbonw Ajuin, Vlas, enz. Lmnsmiddelen-Bureau Ziirikzse. Levensmiddtlen-Bureau Zierikzea. Naar de Stembus. Het Stembiljet. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. Prjj» per drie maandenf 1,80. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10,—. Aiaonderljjke ""mm™0,05. Veriohjjnt liaandag, Woensdag en Vrijdag. Ne 9978. Diraoteiiri A. J. DE LOOZE Ir. tiitarwaP-HoafdPMlaataan M. FRilKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regel»f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Keclamei per regel - 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Iaiending op den dag ran uitgave vóór I.SO ure. Da BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwe vergunningsbewijzen' voor den ver bonw van ajuin, vlas en suikerbieten van Dinsdag 13 Maart a.s. af ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zjju. Zierikzee, 8 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Aan Houders van Bonboekjes wordt bekend gemaakt, dat in de week van 12 tot 19 dezer wordt verkrggbaar gesteld op Bon No. 1, Zalmklenr, 1/i kilo Rjjat. 1, Donkergroen, Vó kilo Zachte Zeep. De Commissie van bijstand voor de Levensmiddelenvoorziening De COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING vestigt de aandacht van Winkeliers daarop, dat de maximum prijzen voor de door hen verkocht wordende Regeeringsgoederen^' op een voor het publiek dnidelgk zichtbare wjjze moeten worden op gehangen. De kaarten met maximumprijzen voor elk artikel afzonderlijk zgn tegen 5 cent per stuk aan het Bureau af te halen. Wij hebben in ons vorig nummer den heer P. M. PANNY aanbevolen voor den vacanten zetel in den ge meenteraad, en de kiezers aange spoord aanstaanden Maandag hun stemmen op hem uit te brengen. Wij deden dit, vooreerst omdat hij de candidaat der Liberale Kiesver- eeniging is, ten tweede, wijl hij door zijn langdurig verblijf in deze ge meente en door het beroep, hetwelk hij uitoefent, volkomen bekend is met de plaatselijke toestanden, en ten derde wijl hij door zijn kennis van al wat met de gemeentewerken in eenig verband staat, zoowel aclvisee- rend als controleerend in het belang van onze gemeente groot nut kan stichten. Voornamelijk op deze gronden wekten' wij de kiezers op hun stem men op hem uit te brengen. Maar nog een andere reden van niet minder groot gewicht als de reeds genoemde noopte ons speciaal de vrijzinnige kiezérs aan te sporen den vrijzinnigen candidaat, den heer P.. M. PANNY te stemmen. Van rechts toch zitten thans reeds drie vertegenwoordigers in den. ge meenteraad. Wij misgunnen hun die zetels niet. Zelfs brengen wij aan hun ver diensten gaarne alle hulde. En als de evenredige vertegen woordiging reeds was ingevoerd, zou den wij hen ongaarne in onze ge meentel. vertegenwoordiging missen. Maar uit een partij-oogpunt zou den wij ernstig bezwaar hebben, dat dit drietal werd uitgebreid. Indien al de vrijzinnigen aanstaan den Maandag ter stembus opkomen, en hun politieken plicht naar behoo- ren vervullen, dan kunnen wij daar omtrent volkomen gerust zijn. Van een versterking der rechter zijde in den gemeenteraad was dan geen sprake. Maar de ervaring leert, dat er onder de vrijzinnigen niet weinigen zijn, die zich meer door persoonlijke beweegredenen, dan door hun poli tieke beginselen laten leiden. Ter wille van die beweegredenen schromen zij soms niet deze over boord te gooien en rechts te stem men. Hun roepen wij toe, gaat bij rechts ter schole en leert daar partijtucht. Nooit zullen de mannen van rechts om persoonlijke redenen een candi daat van links stemmen. Zij blijven onder alle omstandig heden trouw aan hun vaandel. Welnu, dienzelfden trouw verlan gen wij ook van U, vrijzinnige kiezers. Bewijst dien aanstaanden Maan dag aan de stembus. En stemt als één man Dit ziet er zoo uit als men het ontvangt. Aanwij zing der keuze. NAMEN. CATSHOEK. PANNY. QUANT. voor letters. P. M. Wanneer ge het in de stembus steekt laat het er dan zóó uitzien: Candidate ii a (in alpliabetische volgorde) Aanwg- zing der keuze. NAMEN. voor letters. CATSHOEK. J. PANNY. P. M. QUANT. L. NED.-INDIË. In Benkoelen en Madoera hebben zich in veertien 'dagen tijds negentien gevallen van longenpest voorgedaan. Er heerscht groote ongerustheid. Een aantal doktoren is er heen gezonden. N09RD-AMERIKA. Tusschen New-York en Newport- News is een geregelde dienst met ge wone watervliegtuigen tot stand ge komen, de eerste in de wereld. Drie of vier menschen kunnen ten hoog ste worden meegenomen. Men kan ook op tusschengelegen plaatsen landen. De tocht van Newport-News naar New-York kost 1000 dollar. NEDERLAND. En» konfjnenplaag. ARNHEM. Bij alles, wat den aan voer van graan belemmert en een intensieve bebouwing van ons land belet, komt nu nog een konijnen- plaag den rogge-oogst bedreigen. Het buitengewoon groot aantal wilde konijnen, dat zich op de rogge velden vertoont en de kleine plan tjes tot den wortel afvreet, dreigt een ernstig gevaar te worden; in landbouwkringen wordt veel ge klaagd over de beperkingen in de bestrijding, welke de jachtwet op legt: Daardoor wordt een radicale veldtocht tegen de konijnenplaag voorkomen; en daartoe zal het toch moeten komenwil men niet de groote kans loopen van een zeer kleinen rogge-oogst. De jachtwet op schadelijk wild te herzien, zou voor de regeering het eenige zijn om den boeren meer vrijheid in het konij- nenverdelgen te geven. AMSTERDAM. Door een inspec teur van politie is een 20-jarige man aangehouden, verdacht van verduis tering van pl.m. f 10.000 aan goede ren, tep nadeele eener firma in de Sl.-Antoniebreestraat alhier. APELDOORN. Te .Wenum ver maakte zich een 6-jarig knaapje met het schieten met pijl en boog. Hij zou probeeren over het huis te schie ten, doch trof zijn driejarig buur meisje in het linkeroog. Direct werd 'eneeskundige hulp ingeslepen en iet ongelukkige kind naar het zie kenhuis te Deventer overgebracht. Geneeskundigen verklaarden, dat liet oog- waarschijnlijk verloren zal zijn. GENNEP. Door de kommiezen te Ottersuui was geld bij smokkelaars in beslag genomen en gedeponeerd bij den ontvanger aan de Hekkens gemeente Ottersum. De smokkelaars, welken dit be kend scheen te zijnhebben zeer waarschijnlijk niet willen wachten tot dat hun' sommetje verdwenen was, want bij genoemden ontvanger werd ingebroken en het geld ontvreemd. De maréchaussée stelt een onder zoek in; van de' daders was nog geen spoor te ontdekken. TILBURG. Bij drie bakkers alhier heeft de politie broodkaarten in beBlag genomen, o.a. bij K., in do St. Jozef straat, 117 stuks. Gebleken is, dat een zoon van dezen en een zekere v. d. W., beiden ten stadhuize werkzaam, de kaarten aldaar ontvreemd hebben. ZIERIKZEE'. De beperking van het met beladen voertuigen berijden dei- kunstwegen is, ingevolge de door den Commissaris der Koningin in deze provincie gemaakte bepaling opge- iiovotij mot ii-.qo_».£5 tns- schen den 7 en 8 dezer. Emlel Hullebroeck. De alhier bekende en aan de be volking steeds welkome Vlaamsche zanger, Emiel Hullebroeck, vergastte gisterenavond in de Concertzaal 't Departement Zierikzee der Maatsch. tot Nut van het Algemeen op een reeks volksliederen, die grootendeels door hem op muziek gezet zijn en in bundels door hem zijn uitgegeven. Met innig welgevallen luisterde het talrijk opgekomen publiek naar de schoone .Vlaamschc liederen, die ge zongen met de frissche, heldere, klankvolle stem, waarover de heer Hullebroeck te beschikken heeft getuigen van het innig en warm ge moedsleven bij onze Vlaamsche stam verwanten. .Zoo een er is, die de gave bezit sympathie en liefde voor 't Vlaam sche volk op te wekkendan is het voorzeker de Vlaamsche zanger Emicl Hullebroeck. Hij boeit en sleept mee. Door zijn toelichtend woord bij menig lied gaf hij ons menigen vrien delijken kijk in het Vlaamsche volks leven. Vóórdat hij „de Vlaamsche Leeuw zong, deelde hij ons mede, waaraan dit lied zijn oorsprong te danken had. Sedert 1830 werd in België door de regeering, teneinde de klove tus schen Nederland en België te be stendigen en te verwijden, alles aan gewend om het volk te verfranschen. De Vlaamsche taal werd daarom op zettelijk stiefmoederlijk behandeld. Een .Vlaming, die geen Fransch kende, kwam zelfs niet voor het bekleeden van de minste betrekking in aanmer king, terwijl daarentegen voor den Waal, al verstond hij geen woord Vlaamsch, alle betrekkingen open stonden. Onder en te midden van dien druk ontstónd en groeide de Vlaam sche beweging, die, gelijk elke bewe ging vau beteekenis, zich ook in lie deren openbaarde. Zoo dichtte Van Peene „De Vlaamsche Leeuw". Dit lied, vol gloed en kracht, sloeg in bij het onderdrukte Vlaamsche volk, dat van nu af zijn eigen volks lied liad. Hullebroeck zong het ons gisteren avond met de hem eigene bezieling voor. Wie was niet onder den indruk? De Vlaamsche zanger, die in den loop van den avond herhaaldelijk levendig was toegejuicht, besloot zijn optreden met het „Wilhelmus van Nassauwe", hetwelk door 't publiek stéande werd meegezongen. De voorzitter, de heer Stoop, dankte in hartelijke bewoordingen den heer Hullebroeck voor hetgeen hij had ten beste gegeven, en hoopte, dat, als hij wederom hier optrad, hij niet uit Amsterdam of Den Haag, maar uit het vrije België de reis naar Zierikzee zou maken. Als blijk van hulde aan Hullebroeck verzocht hij het publiek het laatste couplet .van „de Vlaamsche Leeuw" te zingen, aan welk verzoek con amore voldaan werd. Lezing Jhr. De JKuralt. Wij vestigen de algemeene op merkzaamheid op de spreekbeurt, die morgen, Zaterdagavond, het Kamer lid. jhr. R. de Muralt, in een vergade ring der Liberale Kiesvereeniging zal vervullen. De vergadering zal om half acht gehouden worden in café „Ju liana". Indien, naar wij vertrouwen, het bestuur voor een behoorlijke ver warming van het lokaal zorg draagt, dan twijfelen wij niet, of de zaal zal zoowel met het oog op den spreker, als met het oog op het onderwerp „evenredige vertegenwoordiging en partijkeuze", hetwelk deze behande len zal, dicht bezet wezen. Tot directeur van de gasfabriek te Rijssen (O.) is benoemd de heer J. S. Teunissen, thans opzichter aan de gemeente-gasfabriek alhier. DREISCHOR. Het 4-jarig zoontje van J. K. alhier had het ongeluk te water te geraken. Doordat er spoedig hnii} /-mrinq0flp. werd het ventje, dat reeds bewusteloos gewuiuon .1™, het droge gebracht en naar huis ver voerd, waar het al spoedig bijkwam. ZONNEMAIRE. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. v. Splunder .Wz., thans wachtmeester-titulair, go- stationneerd te .Vreeland, is aldaar benoemd' tot gemeente-veldwachter. HAAMSTEDE. Dinsdagavond werd alhier de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Coöpera tieve Boerenleenbank „Haamstede". De vergadering was druk bezocht; ruim 100 leden waren veTtegenwoor- digd. Na een openingswoord van den voorzitter en voorlezing van de no tulen van de laatst gehouden ver gadering, werd rapport uitgebracht in zake de jaarlijksche inspectie van de Bank van wege de Centrale te Utrecht; dit rapport bleek in alle opzichten gunstig te zijn. Uit de reke ning over 1916 (de totaal-omzet over 1916 bedroeg in ontvang en uitgaaf de som van f 227.577,285) nemen we enkele cijfers over. Ontvangen spaar gelden f 110.170,905; terugbetaalde spaargelden f 69831,9S terugbetaalde voorschotten f 18.492,43; gegeven voorschotten f 13212,43; ontvangsten in loopende rekening f 86.350,65; uitg. in loop. rek. f 134.879,965. De balans wijst aan: aan vorderingen: stand van de kas f 5142,79; uitstaande voorschotten f 34667; te goed in loo pende rekening f 102.388,68; samen f 142.198,47; en aan passief: saldo's van de spaargelden f 131.991,02s; schuld in loopende rek. f 95 94,556; winst over 1916 f 612,89; samen f 142.198,47. Het salaris van den kas sier werd voor 1917 bepaald op drie honderd gulden. De rentevoet werd voor 1917 bepaald: voor deposito's 3 pCt. en voor voorschotten 41/? pCt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. A. van Zuijen en tot lid van den raad van toezicht werd herbe noemd de heer A. Gilijamse, beiden alhier. De heeren H. J. Romeijn en G. A. van Zuijen, beiden leden van den raad van toezicht, werden herbe noemd tot waarnemende bestuurs leden. Tot leden van de commissie voor onderzoek van de rekening over het jaar 1917 werden aangewezen de heeren H. Brandenburg en H. S. van Waveren, beiden alhier, en A. J. A. Boot te Burgh. Besloten werd we der een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering van de Centrale te Utrecht. De aanwijzing van den afgevaardigde zal door het bestuur geschieden. Daarna sluiting van de vergadering. RENESSE. Wegens gebrek aan brandstof is de openbare school reeds sedert een paar dagen gesloten. ELKERZEE. Heden, Dinsdag avond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier haar algemeene vergadering bij Ilanse. Zij werd slechts door 21 leden en dr. Ittmann van Brouwershaven bijgewoond. De voorzitter, ds. Straatsma opent de bijeenkomst, roept een welkom toe aan de aanwezigen, waaronder alle leden van 't bestuur, en verheugt zich over de verblijdende teekenen, dat zich allerwege een krachtige actie voor ,,Het Groene Kruis" openbaart, 't getal dezer vereeniging sterk toe neemt, en langzamerhand geheel Zee land zich vereenigt in 'n provinciaal verband. Onveranderd worden de notulen, door de secretaresse, mej. Mazure, gelezen, goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. Hanse, brengt verslag van zijn beheer uit, terwijl de heeren Hasker en Jan van den Bout tot goedkeuring adviseeren. 't Goed slot bedraagt f 94,41, bij een inkomst van f 191,15. Alsnu vernemen we van de depöthoudster, mej. Steke- tee. dat zij vele en verscheidene mid delen in het afgeloopen jaa" he ft afgegeven. Uit het jaarverslag, -afge bracht door mej. Mazure, blijkt, dat er thans 153 leden zijn, dat de prov. vereeniging, waarbij wij zijn aange sloten, dit jaar slechts 5 pCt. van onze contributie eischte, en dat er nog steeds in 't bestuur is de var.\- ture ds. Kok. In deze wordt tin: - voorzien door de verkiezing van u heer Postema, terwijl de heer Hasker, Cue vcitubiii. mei. iii 0 - komen, toch nog eenige stemmen verkreeg. De periodiek aftredende bestuursleden, ds. Straatsma en mej. Mazure, werden met algemeene stem men herkozen. Mededeeling wordt gedaan wat zal worden aangeschaft en hersteld en dat de provinciale vereeniging weldra een centraal ma gazijn ergens in ons eiland zal plaat sen. Alle leden worden krachtig aangespoord de gebruikte artikelen in goeden staat en .spoedig terug te bezorgen, wal bij een enkelen zeer veel te wenschen overliet. Op voor stel van den heer Hasker, zal dc magazijnhoudster voortaan f 20 per jaar ontvangen. Het bestuur bestaat thans uit ds. Straatsma, mej. Mazure. mej. Slekelee en de heeren C. Hanse. M. de Glopper, C. Padmos, W. Poste ma, W. Boogerd en J. de Keijzer. Met dank voor de belangstelling ei: de beste wenschen voor 't Groene Kruis -sloot ds. Straatsma deze bij eenkomst. STAVENISSE. Door de 3 dames onderwijzeressen alhier is, ten be hoeve van de noodlijdende kinderer in het bezette gebied van Noord- Frankrijk, ongeveer f 100'bijeen ge bracht op 'n lijst, -die den ingezetenei werd aangeboden. ST.-ANNALAND. Door de Groen ten-centrale te 's-Gravenhage is d( heer J. W. Elenbaas alhier aange steld als controleur voor wijn- ti paardenpeeën voor de gemeenten St. Annaland, Stavenisse, St.-Maartens dijk en Oud-Vossemeer. Voor de ove rige gemeenten Tholen, Poortvliet ei Scherpenisse is benoemd de heer D de .Wilde van Tholen. Woensdagnamiddag is tusschei onze gemeente en Oud-Vossemeer bi een bocht een auto in volle vaart vai den dijk gereden en verbrijzeld. Eej wonder mag het heeten, dat slecht één van de vier inzittenden daarb ernstig letsel bekwam. Deze had ec lange snede over het hoofd. Met ee rijtuig hierheen gebracht, werd hei door den heer Quakkelaar denoodig heelkundige hulp verleend, 't Wa een huur-auto, thuisbehoorende t St,-Maartensdijk. Aanbcetedliigeu, VerkoopUge», e»i. ZIERIKZEE. Bjj de op Donderdag j Febr. gehouden besteding van het lc a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5