ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Maart 1917. Diraoteur i A. J. DE I.OOZE Jr. Uftaawar-Hoofdradaotean I. FR1UEL. EERSTE BLAD. Voorraden bloem en meel. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad «m Provincie. Officiéél Marktbericht. adyertentTI^ (Z ierlkzeesche Courant). ABONNEMENT. Prijs per drie maanden i 1 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar -10,-. Afionderljjke nummer- 0,05. Yentchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73(ta JAARGAN6. Na. 9978. ADVERTBNTIEN. Van 1—4 regels1 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj oontraot belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór 1.IO ure. Dit nummer bestaat alt 3 bladen. Do BURGEMEESTER van Zibrikzee; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 7 dezer, no. 54413/86; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister het noodzakelijk acht, dat aan het Centraal Broodkantoor bekend zjj de hoeveelheid bloem en meel, welke de bakkers, koek- en banketbakkers en winkeliers in voorraad heb ben, waarom dezen aan den Burgemeester dezer gemeente schriftelijk moeten opgeven de bjj hen op 12 Maart 1917 aanwezige voorraden ongebnlld meel, Amerlkaansche- en Inlands che bloem. Voorzooveel noodig worden belanghebbenden gewezen op de strafbepaling van artikel 14 der Distributiewet 1916, luidende als volgt: 1. Hy, die aan een schriftelijke vordering, als bedoeld bg artikel 9, opzetteljjk niet vol doet, of die op zoodanige vordering opzettelijk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tien dnizend gulden. 2. Indien het niet-voldoen aan de vordering of het doen van een onjuiste opgave aan schuld is te wgten, wordt hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden opgelegd. 3. De goederen, met betrekking tot welke het feit is gepleegd, kunnen, voor zoover zjj den schuldige toebehooren, met hunne verpak king worden verbeurd verklaard, ZfÊRiKZBB, den 9 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. .Van het Oostelijk, .Westelijk en Zuidelijk oorlogsfront in Europa valt niets belangwekkends mede te deelen. De koude weersgesteldheid schijnt alle krijgsverrichtingen van beleekenis te beletten. In Azië is het echter anders ge steld. De Engelschen hebben, nadat zij met een sterke legermacht, be staande uit Britsche en Indische troe pen Koet-El-Amara heroverd hadden hun krijgstocht langs de Tigris voort gezet, en hebben zich meesier ge maakt van Ctesiphon, een plaats, die op 25 mijl afstand van Bagdad, de hoofdstad van Mesópotainie ligt. Het zou ons niet verwonderen, of zij hebben, terwijl wij dit overzicht schrijven, Bagdad reeds genomen. En vermoedelijk zal het Engelsche leger zich dan spoedig met het Russische kunnen vereenigen. Want uit 'tOosten rukken de Russen aan. Reeds hebben deze zich van Ramadam meester ge maakt. Overigens zijn geen belangrijke krijgsbedrijven te vermelden. De Duitsche duikbooten, wier aan tal op driehonderd geschal wordt, gaan voort zooveel mogelijk koop vaardijschepen van de geallieerden in den grond te boren, kunnen zij'n oor logsschip van de Entente te pakken krijgen, dSn sparen zij 't zeker niet Dit ondervond 'n Fransche torpedo- bootjager, die in de Middellandsche Zee door een duikboot getorpedeerd is geworden. Hierbij lieten 107 man hun leven in de golven. In Duitschland is in den leeftijd van 79 jaar overleden de bekende .Graaf Ferdinand Von Zeppelin, de uitvinder van de bestuurbare lucht schepen. Hij nam deel aan den oor log in 1866 tegen Oostenrijk, en aan dien in 1870 tegen Frankrijk. Naar zijn naam zijn de door hem uitge vondene bestuurbare luchtschepen genoemd. De Ieren hebben in het Engelsche Dagerhuis 'n motie ingediend, waarin zij vroegen om zonder uitstel aan Ierland vrije instellingen te verleenen. Lloyd George antwoordde, dat men wei bereid was aan dat deel van Ierland hetwelk ondubbelzinnig zelf- regeering vraagt, deze toe te slaan, maar dat de regeering Ulster, 't welk van een zelfstandig Ierland niets ■weten wil, niet noodzaken kan zich naar de wenschen van de Iersche nationalisten te voegen. Een vinnig debat ontspon zich over deze aan gelegenheid. Tijdens het debat kwam het telegrafisch bericht in, dat de senaat van Australië met 28 tegen 2 stemmen een motie ten gunste van onmiddellijke autonomie had aange nomen. De nationalisten geraakten over de houding der regeering in groote opgewondenheid. Dillon riep den Britschen Ministers toe, dat zij zich van Home Rule trachten af te maken. Het. slot der historie was, dat de Ieren op raad van hun leider Redmond demonstratief de zitting verlieten, terwijl onder 't heengaan enkelen hunner de vuisten legen de regeeringsbanken balden. De Iersche partij heeft nu een manifest uitgevaardigd, waarin zij verklaart, dal de houding van Lloyd George, trouwbreuk is jegens de Ier sche zaak en het Iersche volk, een trouwbreuk, die leiden zal tot ver sterking van het wantrouwen in En gelsche beloften en lot uitbreiding van de revolutionnaire beweging. Ierland en Vlaanderen zijn jaren lang onderdrukt geworden. De Ieren door de Engelschen, de Vlamingen door de Walen. Beide volken hun keren naar» vrijheid en zelfstandig heid. Zal deze oorlog, die zooveel on heil over de wereld heeft uitgestort, dit goede tengevolge hebben, dat voor beide volken een betere dageraad zal aanbreken. Het is te hopen. AMERIKA. WASHINGTON. Wilson is licht ongesteld. Hem is volstrekte rust voorgeschreven. Vermoedelijk zal hij verscheiden dagen te bed blijven. NEDERLAND. Door kolendamp gestikt. HEERLEN. De dochter van de familie C. ie Terwindselen-Heerlen is 's nachts door kolendamp uit de kachel, welke geen voldoenden uit weg langs den schoorsteen vond, om hel leven gekomen. C. en zijn zoon, welke mede in dezelfde kamer ver bleven, geraakten bedwelmd en moe sten in het hospitaal alhier ter ver pleging worden opgenomen. SOMMELSDIJK. Alhier is een jon gen van zes jaar door liet in aan raking komen met de brandende kachel in brand geraakt. De moeder had de tegenwoordigheid van geest hel brandende kind in een deken te rollen en alzoo het vuur le dooveu. Met wonden overdekt en een kaal gebrand schedeltje werd het kind op genomen. De toestand wordt gelukkig niet levensgevaarlijk geacht. Aardappelen op komst. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, zullen de volgende week 10.000 K.G. aardappelen ter distribueering naar Zierikzee worden verzonden. SchaaksredstiQd. De Zierikzeesche Schaakclub zal haar 5-jarig bestaan vieren met een schaakwedstrijd op Zondag 18 Maart en met een simultaanwedstrijd op Woensdag 21 Maart. Alle schaak spelers van Schouwen—Duiveland, zoowel leden als niet-leden worden in de gelegenheid gesteld aan de wed strijden deel te nemen. Men zie ach terstaande advertentie. Aanbestedingen, Terkooplngen, em. ingeschreven Joh.s v. Damme St.- Maarlcnsdijk, voor f 3,05; ,1. P. Greijs le St.-Maarteusdijk, voor f 2,97; G. M. Larooij, Dordrecht, voor f 2,96. Aan laatstgenoemde gegund. Alles per M?. en franco op den havenwal. Het vervoer per as van pl.m. 1400 M3. grint werd gegund aan .1. Polder man alhier, voor f 2 per M3., die in geschreven had voor I 2,25. ST.-MAARTENSDIJK. Door het bestuur van het waterschap Sl.- Maartensdfjk werd Donderdag alhier aanbesteed de levering van 200 M3. ba zalt- of quenastslag en 1800 M3. Prui sische of Hollandsche grint. Inschrij vers voor levering van bazallslag wa ren A. Vrijlandt Co. te Utrecht, voor f 11,50 (afm. 2—4 c.M.), idem f 11,25 (afm. 3—5 c.M.); F. Fos te Oldenzaal, f 10 (afm. 2—4 c.M.; Ba- zalt-Maatschappij te Zaandam, f9,50 (afm. 3—5 c.M.. Aan dezen is de levering gegund. Alle franco vóór den wal. De heer Joh.s van Damme te St.-Maartensdijk had ingeschreven franco op den wal, voorf 10,75 (afm 3—5 c.M.) Alles per M3. Voor de levering van de grint had 0 N D E R W IJ 8. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van de heeren Marchant, De Meester, Troelstra en Visser van IJ zendoorn, zijnde voorzitters van de linker Kamerfracties, ten geleide van 'n wetsvoorstel tot wijziging van arl. 26 der wet op het lager onder wijs, beoogend^ verhooging van de minima-onderwijzërs-salarissen met f 100. Het voorstel, dat vergezeld was van een schriftelijke toelichting waarnaar de eerste onderteekenaar, de heer Marchant, verwees, zal wor den gezonden naar de afdeelingeii. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken te 'Rotterdam onze stadgenooten de dames M. A. Hcnning, -G. Holty en B. v. Velthoven, leerlingen der R.-K. Normaalschool te Woerden. OUD-VOSMEER. Aan me j. H. A. de Graaff is tegen 1 April a.s. op verzoek ontslag verleend als hoofd der Bewaarschool en als tijdelijk hoofd aangewezen mej. M. v. Puiten te Stavenisse. Met genoemden datum treedt mej. De Graaff op als hoofd der Bewaarschool te Geldermalsen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Tholen (2de pred.- pl.), P. de Looze te Barneveld. Te Nijmegen, J. C. A. Felter te Zut- phen. SIRJANSLAND. Door stemgerech tigde leden alhier zijn bij gehouden stemming voor een notabele uitge bracht 34 stemmen, waarvan W. van IJseldijk er 27 verkreeg, M. Olrec 2, K. de Ronde 2, J. Fluijl 1, Jan Klink 1 en Jacob Klink 1, zoodat eerstge noemde gekozen is. Er werden alhier zitplaatsen verkocht, waarvan één de liooge prijs opbracht van 1' 27. THOLEN. Donderdagavond j.l. trad alhier voor de gemeente op ds. G. Lans van Ooltgensplaat met een rede naar aanleiding van Openb. 7 9 en 10; de volgende punten werden door ZijnEerw. duidelijk uiteengezet: ten le waar? ten 2e van waar? en ten 3e wie die groote schare was? pc op komst was bevredigend. Bij den uit gang werd gecollecteerd voor de Ned. Geref. Zending's bond. Chr. Geref. Kerk. Naar wij vernemen, is nu de veld prediker ds. H. Janssen met zieken verlof naar Den Haag vertrokken, waar li ij zich thans bij de zijnen bevindt. Zijn herstel gaat gelukkig •voort, waar zijn krachten goed aan komen. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Barneveld, H. Roe- lofsen le Zeist. Graaf Zeppelin, f Graaf Zeppelin is in het Westsana torium te Charlottenburg aan long ontsteking overleden. Sedert 1890 legde hij zich toe op den bouw van een bestuurbaar lucht schip, waarmede hij in 1900 zijn proe ven begon le Friedriclishafen aan het Meer van Constanz, die in 1906 met een volledig succes bekroond werden. Bij een tocht van het meer naar Mainz, verbrandde het luchtschip op den terugweg den 5en Augustus 190S te Eehterdingen. Dit was aanleiding, dat reeds den volgenden dag een op roep werd gedaan voor de vorming van een fonds voor een Zeppelin- Stiftung, welke den 22sten Maart 1909 tot stand kwam met Friedriclishafen als zetel en met wier medewerking een maatschappij voor den bouw en hel exploiteeren van luchtschepen onder den jiaara „Luftschiffbau Zep pelin in Friedriclishafen", werd op gericht. lil den huidigen oorlog hébben de Zeppelins, vooral voor verkenning ter zee, goede diensten bewezen. Over de uitkomsten van de aanvallen der luchtschepen op Engelsche ha vens en fabrieken loopen de meeuin- gen sterk uiteen. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 9 Maart. Blijkens het .Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer nopens de Huurcommissiewet meenden verscheidene leden, dat de regeering in gebreke is gebleven le wijzen, dat er op groote schaal onredelijke prijsopdrijving van huur prijzen en woningen en lagere huur- waarde plaats heeft. Zij hebben daar om onoverkomenlijke bezwaren tegen liet ontwerp, dal voor verscheidene dezer leden ook daarom onaanneme lijk wordt, omdat zij er onevenredige gevolgen ten aanzien van de woning nood van verwacht. Een ander prin- cipiëel bezwaar was, dat 't ontwerp, wordt hel wet, tweeërlei recht zou verschaffen wegens het stellen van 'n grens voor de huurwaarde. Andere leden konden zich met deze beschou wingen niet vereenigen en juichen in het algemeen de wet toe. Naar wij van betrouwbare zijde kunnen mededeelen, is thans van amb telijk Duitsche zijde aan onze autori teiten kennis gegeven, dat te rekenen van af 15 Maart absolute veiligheid verzekerd kan worden voor het ver voer door de Noordzee door een vrije strook van Nederland naar Noorwegen. Tweede Kamer. Beschikbaar stelling van levensmiddelen. De heer v. d. Tempel zegt, te vreezen, dat de zelfgenoegzaamheid der regeering slecht zal werken op hare vele mede werkers, die hun pliclil niet doen of althans slechte regelingen berekenen, terwijl de lieer Schaper tot de orde wordt geroepen omdat hij den Mi nister een handigheid van slecht allooi verwijt. De lieer Patijn had plan Minister Treub te interpelleeren over zijn optreden, doch zal de inter pellatie waarschijnlijk niet meer aan vragen. Ook hij begrijpt 't heengaan van Minister Van Gijn nog niet. Hij dient een motie in, uitsprekende de wenschelijkheid en inperkende de bevoegdheid van de gemeentebestu ren om de prijzen lager te stellen dan den regeeringsprijs. Nadat besloten is eenige ontwerpen aan de agenda loe te voegen, en het voorstel Rutgers om ook een crediet aan te vragen voor de samenstelling van de Raden van Arbeid en het aanpassingswetje op de agenda te plaatsen, is verwor pen met 35 tegen 18 stemmen, wordt bij stemming van links tegen rechts het voorstel-Duys over de motie-Pa- tijn op een nader te bepalen dag te behandelen, aangenomen met 38 tegen 17 stemmen. De heer Troelstra acht de slotrede van Minister Posthuma ontactisch, omdat ZE. zich vooral richt tegen de Sociaal-Democraten, wier voortgaan met het opleggen van zelfbeperking bij critiek daardoor moeilijk wordt gemaakt. Spreker wenscht het recht van onbeperkte critiek, zelfs van onbillijke en onjuiste critiek te handhaven en acht noodig de stem van het volk hier nog eens luid te doen hooren, om te voorko- j men, dat. men gaat inslapen op liet succes van den Minister. PARIJS, 9 Maart. In Champagne hebben wij na een krachtige voor.be- reiding door de artillerie het grootste deel van de voorste stellingen bij Mesniel, die den vijand den 5en Febr. had bezet, hernomen. Er werden 100 gevangenen gemaakt. Ten W. van de Maas heeft onze artillerie de Duitsche werken tot bij heuvel 304 schade toe gebracht. 1 LONDEN, 9 Maart. Uit het groote hoofdkwartier: Een Maartsche storm gierl woedend over het slagveld aan de Ancre. Het sneeuwt en met tus- schenpoozen komt de zon door. Het is onmogelijk meer dan een paar honderd meter te zien. Het werk voor de vliegers is onmogelijk. De grond is weer hard bevroren. De vijand werkt evenals wij met pa trouilles en beschiet mei verdragende kanonnen lot Britsche centra. Zeker- bezorgdheid bij den vijand komt ié. door 't veelvuldig gebruik van licht signalen. Blijkbaar is hij ook tijdens deze slorm op zijn hoede voor ver- rissende aanvallen. BERLIJN, 9 Maart. Aan boord van bet op 15 Febr. in de Middellandsche Zee op weg naar Saioniki in den grond geboorde Ilaliaansch troepen- iransportschip „Minas" bevonden zich volgens verklaringen van 2 door onze duikbooten opgevischte Itali- aanschc soldaten, een generaal, 3 ko- i loneis, 2 majoors en 1000 man Itali- aansche troepen, die bij de woelige zee, dtie er stond, met bet schip naar den kelder gingen. BnrgerlQke Stond ran Zierlkiee. Gr e b or en 6 Maart. Elisabeth, d. v. Petrus van de Luyt- gaarden en van Pieternella Kouwen- berg. S a Anthonie Cornellsz. v. Izaak Bas- tiaaase en van Janna van.Gtemert. Gehuwd: 7 Maart. Cornelia van den Hoek, 28 j., j*m. en Anna Cornelia Bolle, 29 jjd. Overleden: 4 Maart. Maria Cornelia van Doezelaar, 71 j., echtgenoot van Kornelis Willem de Brugne. 4 Johannes Cornelia Gast, 62 j. en 10 m., echtgenoot van Grietje van den Hoek. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE8 Maart. Aanvoer onbeduidend eri bijna geen zaken af gewikkeld. Prijzen als vorige week. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld doos hst Kou. Had. kletser. Instituut te De Bilt, nee wasmaminee» rerrioht in den morgen van 9 Maart 19 7 Hoogste barometerstand 774,1 te Hap. randa: Laagste onder 750 in Noord- Duitschiand. Verwachting van den vond van i Maart tot den avond van 10 Maart 1917 matige Westelijke tot Zuidwesteljjkeo, wellicht Zuidoostelijken wind, tijdelijk opklarend, lat-r toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. BOTER 1,12® per 5 H.G. (Rekenprjja der winkeliers 1,10). KIP-EIEREN 2,per 25 st. Zihbikzrb, 8 Maart 1917. De Marktopnemer, J. J. VAN DKN BOUT. GEBORENh '-! 1513 LOUIS MARTI KUS, Zooa van B. G. FRIEDERICH n W. C. FRIEDERIOE— v. d. Si,ikke. ThoLiBN, 7 Maart 1917. GEBOREN: ADRIAAN TONUS, Zoon van L. J. BOOG A ART en JOHANNA BOOGAART— Dalhbout. Kbbkwbbvb, 7 Maart 1917. P. J. OCHTMAN en A. C. A. OCHTMAN—Kuhl, geven kennis van de geboorte van een Zoon. Zibbikzeb, 8 Maart 1917.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1