ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 5 Maart 1917. P. M. PANNY, EERSTE BLAD. Levensmiddelen-Bureau Zierikzee. Verkiezing voor den Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. NIIUWSTIJDIMSK. (Zierlkzeesehe Couran t J. ABONNEMENT. Prjj» pei drie maanden Franco per poat Voor het buitenland per jaar Afionderljjke nummer» t 1,80. - 1,60. - 10,-. - 0,06. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73ste JAARSAN6. Ms. 9976. Diraolaar i It. J. DE LOOZE Jr. Dil|mr.HM(dr«ilietaiPi I. FMIKEL. ADVERTENTIEN. Van 1—4 regel» 10,40. Elke regel meer - 0,10. Reolame» per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uitgave vóór S.IO ure. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. De COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE LEVENSMIDDELEN-VOORZIENING brengt on der de aandacht van Winkeliers in RÖ»t, Gort, Havermout, Zachte Zeep, Bruine Boonen, Groene Erwten, Bak- en Braadvet!; dat zfi hunne aanvragen, om dere goederen te bekomen, voortaan alleen hebben te doen aan het .Levensmiddelen-Bureau", tegen beatel- biljet voor hunne grossiers. De Commisie verzoekt deze bestellingen steeds te doen, voor ten hoogste veertien dagen en rekening te houden met de beschik baar komende voorraden, in verband met^ de rantsoeneering, waardoor groote orders niet kunnen worden uitgevoerd. De BURGEMEESTER van Zibhiezbi; maakt bekend dat in deze week geen regeeringsvarkens ge leverd worden en dan yermoedellgk geen varkensvleesch verkrijgbaar is. ZiiBixzBri, den 3 Maart 1917. A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee waarschuwt alle warmoezeniers en groentevrouwen, dat de maximumprijzen ook gelden, voor de door hen zelve geteelde roode en gele kool, uien, peën en knolrapen. Zibbixxbb den 3 Maart 1917. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. Bij Üe aanstaande stemming voor een 'lid van den Gemeenteraad be velen wij de kiezers ten zeerste aan hun stem uit te brengen op den heer 'iemand, die door zijn langdurig ver blijf in deze gemeente volkomen op de hoogte is van de plaatselijke toe standen, en die wegens zijn beroep van bouwkundige door zijn deskun dige voorlichting en adviezen op bet terrein van publieke werken onge twijfeld in den Gemeenteraad groot nut zal kunnen stichten. Op de oorlogsterreinen hadden >on 0.oiinc.roi-i*ihMnf.pn T.lnals. die geen "krijgsverrichtingen plaats, ons aanleiding geven deze te bespre ken. Zij bepaalden zich hoofdzakelijk tot loopgraafgevechten. [Het terugtrekken der Duitsche troepen van de Ancre is ook naar het oordeel der geallieerden, vermoe delijk een gevolg van het streven van Hindenburg aan den loopgraafoorlog in het .Westen een einde te maken, en de beslissing van den oorlog te zoeken in een veldslag op open ter rein. In den stellingsoorlog hebben de Engelschen groote bedrevenheid aan den dag gelegd. Of zij echter in den bewegingsoorlog ook zoo ervaren zijn zullen als in den stellingsoorlog, zal de toekomst moeten leeren. Dit beweren krijgskundigen van naam, dat in 't algemeen 't Engelsche ofli- cierskader, gevormd als het is, in en door den oorlog, tegen de DuitsChe vechtgeneraals niet opgewassen is. Het is zeer opmerkelijk, dat de bladen 'der -geallieerden moord en brand schreeuwden over het stout bedrijf der Duitsche diplomatie, die er op uit was, om als Amerika aan Duitschland den oorlog mocht ver klaren, Mexico en zoo mogelijk Japan aan zijn zijde te krijgen. Maar die zelfde bladen noemen 't wijs beleid dat de geallieerden, die reeds China bewogen hebben tot een protest tegen den verscherpten duikbootoorlog, er op. uit zijn het Heinelsche Rijk te bewegen de diplomatieke betrekkin- jen met de Centrale Staten af te jreken. De gezanten der Entente geven China verlof om de betaling der wegens den Bokseropstand ver schuldigde schadeloosstelling aan En geland tijdens den duur van dezen oorlog te staken. En nog andere faci liteiten worden toegezegd. Of de slimme Chinees voor den zedelijken drang, die op hem wordt uitgeoefend zal zwichten, moet men afwachten. Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden nam de wet aan, waarbij de President gemachtigd wordt al de koopvaardijschependus ook die welke kanonnen en ammunitie ver voeren, te bewapenen. Vermoedelijk zal de Senaat hetzelfde doen. .Voordat Gerard, de gezant van Amerika, Berlijn verliet, heeft hij aan een Steuneommissie een bedrag van 500.000 Mark ter hand gesteld, het welk door zijn landgenooten ten bate van de noodlijdende Duitsche oorlogsweduwen en weezen was bij eenverzameld. Dit steuncomité heeft echter geweigerd genoemd bedrag te aanvaarden, en heeft dit ter beschik king van Gerard op een bank ge plaatst. Men zal zich levendig herinneren, hoe de Russen bij hun invasie in Oost-Pruisen hebben huisgehouden, hoe zij een groot deel der bevolking gevankelijk wegvoerden, en 30.000 woningen van landbouwers in brand hebben gestoken. .Uitgestrekte streken waren ontvolkt, en geleken een vol slagen ruïne. Toen de Duitschers Oost-Pruisen heroverden, was hun eerste werk het vernielde zooveel mogelijk te herstellen. Het is thans reeds gelukt 12000 landbouwerswo ningen weer op te bouwen. Zaterdag werd door den Duitscnen rijkskanselier een deputatie van den Raad voor Vlaanderen in audiëntie ontvangen. De woordvoerder der de putatie las het Vlaamsche program voor, waarin autonomie van Vlaan deren op den grondslag der Nederl. taal op den voorgrond wordt ge plaatst. De rijkskanselier heette de deputatie als de vertegenwoordigers van het door bloed en taal met de Duitschers verwante volk hartelijk welkofn, en zeide haar, dat het een goddelijke beschikking is, dat te midden van den btoedigen strijd Duit schers en Vlamingen tot het besef komen, dat in den kamp tegen het opdringen van het Walendom gelijke Wegen hen tot gelijke doelen moeten leiden. Zijn Majesteit de Keizer heeft vervuld van oprecht medegevoel met het lot van het Vlaamsche volk zijn wit te kennen gegeven in de recht matigheid uwer voorgelegde wen- schen te gemoet tc komen. Maat regelen worden ingeleid, die ten doei hebben aan het Vlaamsche volk de mogelijkheid van een vrije cultureele 'en economische ontwikkeling te geven en daardoor den eersten steen te leggen voor zelfstandigheid. Het doel is een volledige bestuurlijke schei ding te verkrijgen. De taalgrens moet zoo spoedig mogelijk de grensschei ding vormen van twee vereenigdc doch overigens gescheiden bestuurs gebieden. Het Duitsche Rijk zal bij de vre desonderhandelingcn en ook verder na den vrede alles doen, wat er toe kan dienen om de vrije ontwikke ling van den .Vlaamschen stam te bevorderen en te verzekeren. Neemt, mijne heeren, deze verzeke ringen mede naar uw schoon vader land, en laat aan .Vlaanderen weten, dat wij, Duitschers, besloten zijn het onze te doen, opdat 't uit den nood van den oorlog tot nieuwen bloei moge geraken. voor, die door onderaardsch gerom mel werden begeleid. NEDERLAND. GORINCHEM. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. is in gebroken in liet kantoor van het Levensmiddelenbedrijf, welk bureau is gevestigd bij liet commissariaat van politic in liet Stadhuis alhier. Vermoedelijk met '11 valschen sleutel de kamer binncngikomen, heeft de dief uit een kast een ijzeren geldkist gehaald, waarin nog a! wat geld ge borgen was men spreekt van eenige duizenden guldens aan papier en specie. Vrijdag werd de geschonden geldkist door eenige schippers ge- 1 vonden op 't ijs aan de vluchthaven. I Er zat nog eenig zilver- en kopergeld in. De politie stelt een zeer nauw keurig onderzoek in en gelooft op het spoor te komen. In de aangren zende wachtkamer van de politie agenten had men niets geboord of gemerkt, dat er onraad was, zoodat de dief of dieven met groote sluw heid aan liet werk geweest zijn. In verband met bovcnslaanden diefstal is aangehouden de hoofd agentvan politie R. Het vermiste geld is in beslag genomen. GOUDA'. 'Alhier is een weduwe spoorloos verdwenen, haar tien kin deren, waarvan liet oudste 14 jaar en het jongste 4 maanden oud is, onverzorgd achterlatende. De politie heeft voorloopig de zorg over 'de kinderen op zich genomen. ROTTERDAM. In een hotel op de Hoogstraat alhier zijn dood te bed gevonden de 45-jarige lieer G. S. uit Zevenhuizen en de 18-jarige A. de O., welk meisje (lier woonachtig is. Nadat te vergeefs geklopt was aan de kamerdeur en men geen antwoord ontving, verschafte men zich toe gang door over een plat dak te klim men. De dood bleek veroorzaakt door gasverstikking. 't Gas is uit 'n schuif- lamp, die gezakt was, ontsnapt. DINTELOORD. Zaterdagavond hield de kiesvereeniging „Burgerplicht" hare huishoudelijke vergadering. Na lezing der notulen deed de penningmeester rekening en verantwoording van zjjn financiëel beheer. Daarna kwam de ver kiezing van vier bestuursleden aan de orde, die volgens rooster aan de benrt van aftreding waren. Herkozen werden de heeren Abr. van Nieuwenhuyzen Az., Ant. van Nieuwen- huyzen Nz, en J. van Sliedregt. In de plaats van den heer A. Breure Lz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer J. S, Breure Sz. OUWERKERK. Verleden Vrjjdeg hield de vereeniging T.O.G.I.D.O. haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Er was een overvloed van voordrachten, ernetige en luimige. Jammer, dat bij dezen avond „onder onB" enkel van de heeren bij dragen kwamen. IntusBchen, de aan wezigen hebben eenige zeer genoeglijke uren doorgebracht, Het besluit was natuurlijk een dansje, waarbij, evenals bij de vorige avonden, de beer H. zjjn onschatbare diensten als balletmeester verleende. BRUINISSE. De algemeene ver gadering van de afdeeling van het „Groene Kruis" was niet druk be zocht, slechts 24 leden waren aan wezig. Voor een deel vond dit daarin zijn oorzaak, dat door het late tij vele schippers niet tegenwoordig konden zijn. De voorzitter, ds. Waar denburg, opende de vergadering mét gebed en heette daarna de aanwezigen welkom. Hij herinnerde daarbij aan 'L verlies, dat de vereeniging geleden heeft door het overlijden van den lieer Jac. Goudzwaard, die als be slum-slid der vereeniging gewaar deerde diensten bewees. Na voor- .Volgcns Zwitsersche bladen zijn in I ]ezjng en goedkeuring der notulen welx| tioor dgj, penningmeester, den lieer S. Hage, rekening en verant woording gedaan van zijn gehouden beheer. Hieruit bleek, dat met het vangen was f 412,55. De uitgaven be droegen f 97,30, zoodat er een baiig I saldo was van f 315,25. Ondér de inkomsten bevond zich een jaarlijk- sche gift van f 50 van den Ambachts heer. De voorzitter spreekt daarvoor ook uit naam der vereeniging, zijn dank uit. Daaruit blijkt toch opnieuw dat onze Ambachtsheer belang steil in alles wat onze gemeente betreft, een belangstelling, die zeker door alle inwoners op hoogen prijs zal gesteld worden. Alsnu werd overge gaan tot het verkiezen van bestuurs leden noodig door de periodieke aftreding van de heeren J. C. Bolicr en F. G. v. d. Berg; beide heeren werden met 23 van de 24 stemmen herkozen en namen de herbenoeming In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Goud zwaard, werd na herstemming met den heer Van Oeveren gekozen de heer Iz. Hage L'z., die echter bedankt. Gekozèn werd nu de heer Van Oeve ren na (herstemming met den heer G. de Waal Rz. Door den secretaris, den heer De Waal, werd verslag uit gebracht van de algemeene vergade ring te Middelburg, door hem als afgevaardigde der vereeniging bijge woond. Daarna bracht hij verslag uit van de lotgevallen der vereeniging over het afgeloopen jaar. Beide ver slagen werden met aandacht gevolgd terwijl hem door den voorzitter dank betuigd werd voor de uitstekende wijze, waarop die verslagen waren geredigeerd. De voorzitter deelde mede, dat een commissie is gecon stitueerd tot beheer van 'n magazijn, dat vanwege de Prov. Vereeniging zal gevestigd worden in 't Ziekenhuis te Noordgouwe. Deze commissie be staat uit de burgemeesters van Brui nisse en Duivendijke en de predikan ten te Eikerzee en Bruinisse, beiden der Herv. Gem. Door het hoofdbe stuur wordt een subsidie van f 100 gegeven. Ook werd medegedeeld, dat door de vereeniging alhier zal aange schaft worden een bedboog, een bed lichter en een ziekenraam, benevens enkele inneemschuitjes. Bij de rond vraag brengt de heer S. Hage de wenschelijkheid in bespreking van de aanstelling van een verpleegster voor deze gemeente. Hoezeer alten van het groote nut, dat een verpleegster zou geven, overtuigd zijn, wordt besloten wegens de tijdsomstandigheden voor alsnog geen stappen te doen om tot de aanstelling over te gaan. Daar er verder niets meer was te behandelen werd de vergadering door den voor zitter met dankgebed bestoten. Van gemeentewege zijn hier thans bon-boekjes uitgereikt, bevat tende bonnetjes voor bak- en braad vet, boonen of erwten, rijst, gort of havermout, zachte zeep en varkens vleesch. Deze regeerings-artikelen mogen zonder bonnetje niet meer geleverd worden door de winkeliers. De heer B. J. van Oeveren, ge meente-secretaris alhier, is door B. en W. van Wieringen op de aanbe veling geplaatst voor secretaris in die gemeente. GOES. Vrijdagmiddag werd alhier een schot gelost door het raam van een der klassen van de R. H. B. S. De kogel, waarschijnlijk 'n marga- patroon, dobrboorde de ruit en kwam in het plafond terecht. Buiten wer den even later nog een aantal scho ten op korten afstand gehoord. Dat de klasse in opschudding was laat zich begrijpen. De leerlingen bleven ongedeerd. De schutter is nog niet gevonden. ZWITSERLAND. de noordelijke alpendalen voortdu rende aardbevingen geconstateerd. In het kanton Glarus kwamen Maandag avond om 8.55 uur en Dinsdagmorgen vroeg om' 2.27 uur aardschokken goed slot van het vorige jaar ont- Landbouw en Yeeteelt. OUWERKERK. De sterfte onder de pas geboren veulens is zeer groot. Een percentage te noemen is natuurlijk zeer moeilijk. Maar tot na toe overtreft het sterftecijfer verre dat van de in leven blijvende paardenkinderen. ONDERWIJ S. Tot deskundigen voor het te Mid delburg af te nemen examen lager onderwijs zijn benoemd: voor Ned. taai en lezen de heeren W. H. Hassel- bach en C. .Wecda te Middelburg, P. Landsman te Vlissingcn en C. de Kok te Oosterland, voor rekenen de heeren H. Jongepier en R. van de Welle te Middelburg en als plaats vervanger de heer K. Dekker te Mid delburg, voor teekenen en schrijven de heeren H. R. Karstel tc Zuiddorpe en J. Vreeken te Middelburg; vo->r aardrijkskunde de heeren C. Hack te Middelburg en II. Koelmans tc Temeuzen; voor geschiedenis mej. M. M. Jungius en de heer P. W. van Milaan te Middelburg en als plaats vervanger de heer P. van der Have te Zierikzee; voor kennis der natuur de heeren "D. G. Cocheret te Rotter dam, F. Maijs te Wilhelminadorp, J. de Meijer te Schoondijke en A. de Smidt ie Middelburg; voor onder wijs en opvoeding de hoeren J. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Siikke te Vlissingen; voor zang de heeren A. Lijsen te Middelburg en G. ten Brink te Ivoudekerke;voorvrije- en orde-oefeningen mej. A. S. Beu gel en de heer W. de Graaf, beiden te Middelburg, en voor nuttige hand werken de. dames W. P. Bal teTholen en M. J. de Haan te Middelburg. K B B K N I RUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Beverwijk, G. B. Westenburg te Zunderdorp. Te Koudekerk (Z.-H.), C. D. Israël Jr. te Ommeren (G.) Te Krommenie- dijk, de heer F. C. de Vries, cand. te Leiden. Bedankt: Voor Gouderak, J. Haring te IJselstein. Voor Oosterzee en Echten, J. Jebbink te Wijnjeterp. Voor Leiden, C. B. Holland te Raams- donk. Voor Noordwoldc, J. T. Huisman te Den Andel. Aangenomen: Naar Zwolle dr. K. F. Proost te Drcmpt. Tweetal te Wierden: G. A. Polt te Leerbroek en F. Kijftenbelt te Leerdam. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Alphen a/d. RijnE. Schouten te Hoofddorp (Haarlemmermeer). Tweetal: Te Bodegraven, Joh. Dam te Baarland en A. Scheele te Vecre. Bedankt: Voor 's-Grayeland, M.M. Horjus te Oud-Loosdrecht. Voor Zuilichcm, E. Zwicrs te Woudsend. Y«n bet slagveld. Prof. dr. J. W. Pont vertelt in In lernationaal Christendom: Een Deensclic zuster van 't Rood Kruis deelt het volgende mede, dal zij vernomen heeft van een jon Fransch korporaal, een schilder va erkend talent, die bij .Verdun vreese lijk is verwond: De vrecselijkste nacht, zeide bij was die van den 24en Febr. Er ha een (geweldig bombardement -plaat: gehad. Het ecne regiment Duitscher: na het andere was weggemaaid;'aar heide zijden had men vreeselijke ver liezen geleden. De kreten, dié öpste gen uit de hoopen gewonden en ster venden, waren hartverscheurend. En zoo gaat hij voort: - „het was onmogelijk de gewon den te helpende nacht brak aar Het vroor; er begon sneeuw te vallc die de duizenden verwrongen mei schelijke lichamen bedekte. Of d duisternis -en de sneeuw er de ooi zaak van waren, of dat de duizende gewonden lot het besef kwamen, dt hulp onmogelijk was en dat zij n den geheelen nacht in de koude moi sten liggen en doodbloeden, is nii te zeggen... Het verschijnsel isnii te verklarenof misschien is Ju alleen merkwaardig, dat het nu vaker voorkomt!... Maar eenskta; was het alsof allen, die nog leefdi en 'die gewond en hulpeloos nee lagen, 'krankzinnig waren, aangegr pen door een vlaag van waanzin, ti gevolge van hun eigen vreeselijke o macht. Er kwam op een diep zuclile kreunen, huilen, dat zicli over li gcheele slagveld verspreidde dat kort daarna aanzwol lot gill

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1