ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 2 Maart 1917. TWEEDE BLAD» NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierlkzeesche C o u r a ii tj„ abonnement. Prijs pei drie maanden1,30. Franco per port- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummer»- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. ?3«te Na. 9975. Siraolaiip i ft. J. DE LOOZE Jr. DitlNCP>Mae(draiiMtaaPi i. frïiikel. advertentie: n. Van 1—4 regel0,40. Elke regel meer - 0,10. Reclame» per regel- 0,15. Bij oontract belangrijke korting. Intending op des dag van uitgave yddr I.XO ure. Gasfabriek te Zierikzee. Gedurende Febr. 1917 bedroeg ge middeld Calorische waarde steenkoolgas. her leid tot 760 m.M. en 15° C. 5063 cal. Lichtkracht steenkolengas, volgens aanwijzingen van den Jetphotometer 14,41 Eng. kaarsen. Soortelijk gewicht 0,4189. DE DIRECTIE. AMERIKA. Duizenden mannen en vrouwen heb ben een hongerbetooging gehouden in de Fifth Avenjie, onder het zingen van de Marseillaise. Het Valdorf-Astoria- hotel werd bestormd. Vele personen zijn in hechtenis genomen, ook Duitschers, die beschuldigd werden de opstootjes te hebben uitgelokt. ZWEDEN. Bij Holmsveden bij Söderhamn is Oen trein met invalieden, die Noordwaarts ging, op een zijspoor geloopen en tegen een gebouw aangebotst. Vier wagens werden vernield. De 65 invalieden, die er zich in bevpnden, liggen onder den wrakhoop. Twee wagens zijn licht be schadigd. Het aantal slachtoffers is onbekend. Als oorzaak van het ongeluk wordt een verkeerde wisselstelling aan gegeven. Vijf dooden en een twintig gewonden zijn reeds te voorschijn gehaald. Men gelooft, dat er nog evenveel onder den wrakhoop liggen. Een Zweedscbe zie- kezuster is licht gewond. Met den trein werden vervoerd 228 invalieden, twee officieren en vijf zusters. DUITSCHLAND. De staat als handelaar in oude kleeren. Weder heeft de oorlog een van de be kendste figuren uit het Berlijnsche straatleven weggenomen, verzucht het Berl. Tag., den man, die den voorbij ganger toefluisterde: Oude kleeren te koop? Of die van huis tot huis ging, om allerlei afgedankte dingen, natuurlijk tegen den hoogsten prijs, over te nemen. De staat is nu zelf als zijn machtigste concurrent opgetreden en is 'n handel in grooten stijl begonnen. De magistraat van Berlijn heeft namelijk bekend ge maakt, dat de kleinhandel in gedragen kleeren, ondergoed en schoenen, nog slechts tot 28 Februari 1917 geoorloofd js. Vóór 10 Maart moeten de opkoopers mededeelen, of zij wenschen, dat hun voorraden door de daartoe aangewezen ambtenaren worden overgenomen. NEDERLAND. Aiagetoekonde brief geopend. DEVENTER. Een firma alhier ontving dezer dagen uit Wageningen een aangeteekenden brief ter waarde van eenige bonderden guldens. Het bleek' echter, dat de oorspronkelijke lakken verwijderd Waren en vervan gen door andere gelijksoortige. Aan den inhoud ontbrak een biljet van f 100. De politie heeft een onderzoek ingesteld. P.URMEREND'. Eén veehouder die dezer dagen een beer (mannetjes varken) vervoerde, werd hierbij zoo ernstig in zijn hand gebeten, dat dit lichaamsdeel op 26 plaatsen genaaid moest worden. DINTELOORD. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer F. van 'Bemden de betrekking aanvaardde van secretaris der landbouwvereeni- ging „Landbouwbelang" alhier. Steeds heeft hij zich doen kennen als een ijverig en nauwgezet man en voorzeker is het aan zijn activiteit te danken, dat de vereeniging thans op zulk een groote hoogte staat. Onge twijfeld zal deze gebeurtenis niet on gemerkt voorbij gaan. Deserteur-moordenaar. KLIMMEN] (L.) In den nacht van 25 op 26 Februari heeft een individu getracht de echtelieden H. Drum men wonende te Nieuwenhof— Retersbeek, te vermoorden. Beiden werden verwond, dc man in ;t gelaat, de vrouw aan de polsen. Verdacht wordt de knecht, die sedert dien nacht verdwenen is. De veldwachter, die 't eerste onderzoek ter plaatse instelde, vond in 't slaap vertrek der echtelieden, de pet, de sjaal ep het mes van den verdachte. .Waarschijnlijk heeft deze zich door het kelderraam toegang verschaft tot het huis van zijn meester. De ver dachte, 'n Duitsch deserteur, destijds door den heer D. als knecht aange nomen, wist, dat er geld in huis was. De man stond bij zijn meester hoog aangeschreven en had nooit oneenig- heid met hem gehad. De verdachte is dienzeifden nacht nog bij den vader van den heer Drummen te Iverkerade geweest, onder voorwendsel, dat hij door de kommiezen achtervolgd werd. Daar zag hij nog kans om een hoop klee- 1 ren van een der knechts te grijpen en te verdwijnen. Algem. Vergadering Ambachtsschool. ZIERIKZEE. .Woensdagnamiddag vergaderde in het bestuurslokaal der 'Ambachtsschool de vereeniging tot oprichting en in stand houding van de Ambachtsschool. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de ver gadering, die behalve door de be stuursleden slechts door twee leden bezocht was. Door den secretaris, den heer P. van der Have,; werden de notulen voorgelezen, waarop dooi den penningmeester, mr. Bakker, rekening en verantwoording' werd gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren A. Geluk en Frankcl,. be vond de rekening in orde, waarop deze, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn goed be heer, werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 8468,S55 cn in uitgaaf tot een som van f 8172,35, zoodat zij sloot met een batig slot van f 296,50. Besloten werd om de rekening voortaan niet staande de vergadering na te zien, maar om haar j vooraf door een commissie te laten onderzoeken. Door den secretaris j werd vervolgens liet jaarverslag uit gebracht. Zoodra dit in druk ver schenen is, zullen wij daaruit 't voor naamste mededeelen. Onder dank zegging'aan den secretaris werd het jaarverslag vastgesteld. Betreffende de reorganisatieplannen van de Am bachtsschool en de Avondschool voor .Vakonderwijs deed de voorz. eenige mededeelingen, waaruit bleek', dat Burgem. en Weth. van Zierikzee be reid zijn tot de verwezenlijking dei- reorganisatieplannen mede te werken en dat het bestuur geconfereerd had niet de vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Schouwen en Duiveland. De reorganisatie komt in hoofdzaak hierop neer. Het geheele onderwijs, dus theorie en praktijk, zoowel als het teekenen, zal gedu rende het geheele jaar op daguren gegeven worden, zoodat 't onderwijs op de Ambachtsschool één geheel zal uitmaken en de school levens een inrichting wordt voor geheel Schouwen en Duiveland. Thans wordt het onderwijs in de theoreti sche vakken en het handteekenen alleen gegeven op de Avondschool, wat niet voldoende is. De gemeente Zierikzee draagt haar 'Avondschool voor Vakonderwijs over aan de Vereeniging Ambachts school voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee. De Avondschool wordt evenals de Ambachtsschool 'n school voor geheel Schouwen en Duiveland, waarop leerlingen uit al de gemeenten van dit eiland op volkomen gelijke voorwaardèn worden toegelaten. De leerlingen der Ambachtsschool krij gen het teeken- en het theoretisch onderwijs aan de Ambachtsschool zelve. Zij echter, die de Ambachts school niet bezoeken, kunnen op de 'Avondschool voor. Vakonderwijs wor den toegelaten. Nadat op.'eenige vragen door den voorzitter nog eenige inlichtingen verstrekt waren, werd door dezen dc vergadering gesloten. Vergadering by kaarslicht Woensdagavond vergaderde in het cafe „Juliana" dc Neutrale Midden: standsverecniging. De opkomst was evenals de ver lichting en verwarming zeer beschei den. Voor.de geringe opkomst bestaat geen geldige reden, ter rechtvaardi ging van de zuinige verlichting cn verwarming pleiten echter de nood zakelijkheid van gasbesparing en de kolensch aarschte. De voorzitter, dc neer Van 'Page, betreurt bij de opening der vergade ring, dat de leden zoo slecht opge komen waren, en heet de weinige aanwezigen welkom. Hierop werden door den secretaris, den heer J. van der Valk, de notulen gelezen. Medegedeeld wérddat dé heer Puisannie in liet najaar een lezing met lichtbeelden over bedrijfsreclame zal houden. Aangenomen werden als leden dc heeren Van der Ven en K. Feijen. Uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag bleek, dat het ledental, 98 bedragend, stationnair gebleven was. De voorzitter betuigde den secre taris dank voor liet goed geredigeerd jaarverslag. .Voorgelezen werd het verslag van de Handelsavondschool over 1916. Dc nieuwe cursus van genoemde school begon den 15en September met 44 leerlingen. In de plaats van de heeren A. van der Valk, leeraar in het machineschrijven en van dr. Van den Brink, leeraar in de Nederl. taal en handelscorrespondentie, tijdelijk belast met het onciei-.vijs in de aar drijkskunde, die als zoodanig hun ontslag hadden genomen,, waren resp. benoemd geworden de heeren E. Schreij, boekhouder alhier, en dr. M. Visser, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te dezer stede. De school verkeert in een bloeienden toestand, en liet onderwijs in een goeden staat. Tot versterking der i'inantiën, die niet gunstig zijn, is i f 60 aan nieuwe jaarlijksche bijdra gen toegezegd geworden. Het is te hopen, dat nog velen zich opgewekt mogen gevoelen deze nuttige instel ling geldelijk te steunen. De penningmeester, de 'heer Con- standse, deed rekening en verant woording van 't door hem gehouden beheer. Door een commissie, be staande uit de heeren Admiraal en Smallegange, was de rekening vooraf nagezien en accoord bevonden, zoo dat zij werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 236,505 en in uitgaaf tot ëen som van f 87,S35, zoo dat zij sloot met een batig slot van f 148,67. Tot leden der controlecommissie voor 1917 werden benoemd de heeren Klok en Vlinkervleugel. De aftredpnde bestuursleden, de heeren Pagé en Wiebols werden her kozen. Mede aanbevolen waren dc heeren Van den Ende en Panny. Verkeert de Handelsschool in bloei, hetzelfde kan niet igezegd worden van dé Zegelspaarkan. Aan het bestuur werd opgedragen de vacature in de commissie voor den Zegelspaarkas aan te vullen. Tot bode van de vereeniging werd definitief benoemd Hack. De voorzitter stelt in het licht, dat door den burgemeester alles in liet werk is gesteld om alhier brand stoffen te verkrijgen. Voor de distri butie van levensmiddelen, is door den Raad een commissie ingesteld, bestaande uit dc heeren Doeleman en Timmerman. .Volgens het Dordsche stelsel zal nu gedistribueerd worden. Bevonden werd, dat de commissie, aan wie voor hetgeen zij in korten tijd deed alle nulde werd gebracht, uit te weinig leden bestond. Na een lange discussie over de vraag of uit breiding van die commissie af Of niet noodig was, werd op voorstel van den rechtskundigen adviseur, mr. Potvliet, de volgende motie met meerderheid yan stemmen aange nomens j i i L i - De vergadering van den Neutra len Middenstandsbond te Zierik zee, kennis genomen hebbende van de benoeming van een distributie bureau voor deze gemeente, hare waardeering uitsprekende voor 't geen dit distributiebureau reeds in het belang der distributie heeft verricht, spreekt de wenschelijk- heid uit, dat in dit bureau worden opgenomen een of meer personen tot den kleinhandel behoorende. Vervolgens werd de gaskwestie lei- sprake gebracht. Na uitvoerige dis cussie inmiddels waren de gas lichten uitgedraaid en de kaarslich ten ontstoken werd besloten een verzoekschrift in te dienen, waarin zou worden aangedrongen de win keliers niet te verbieden 's avonds in hun winkels gas tc branden, mits zij zorgdragen, dat zij zooveel gas pol maand bezuinigden als was voorge schreven. Betreurd werd, dat de Rótterdam- sche Tramweg-Maatschappij niet het voorbeeld der Spoorweg-Maatschap pijen gevolgd had, en evenals deze op haar lijn reductie had toegestaan voor een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Hierop werd door den voorzitter do vergadering gesloten. RENESSE. Dc distributiecommissie alhier heeft besloten voor deze ge meente te distribueeren: aardappelen, bruine boonenerwtenvet, rijst, zeep en varkensvleesch. Omtrent de melk zal een nadere beslissing geno men worden. STAVENISSE. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regen meter viel alhier in Febr. 1.1. slechts 12,8 m.M. regen of neerslag, in 8 aftappingen tegen 64,S m.M. in 1916 en 73,9 m.M. in 1915. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 777 en de laagste 7G0 m.M. Voor de opengevallen betrekking van gemeente-ontvanger alhier heb ben zich 9 sollicitanten aangemeld. SCHERPENISSE. Door den jacht opziener Joh.s Opree is alhier in het jachtveld een vogel geschoten, een z.g.n. Buizer, die aan het jonge wild veel schade veroorzaakt. Deze vogels komen zeer zeldzaam voor en houden zich meer in moerassige streken op. De vlucht van dezen vogel was 97 c.M. en zijn lengte 53 c.M., terwijl hij een zeer scherpen krommen snavel heeft. OUD-VOSSEMEER. Voor gebrek aan petroleum begon men te vreezea; deze is evenwel gearriveerd. Wat de steenkolen betreft, is er wel geen aanvoer, maar de beurtschipper bracht een beduidende hoeveelheid turf-briquetten mee. In den loop dezer week is de bij de landbouwers aanwezige tarwe voor zoover die niet-voor eigen ge bruik is toegestaan, naar de haven vervoerd om van daar naar Rotter dam gebracht te worden. POORTVLIET. Deze week werden hier 10.000 kilo steenkolen uit de Emma-kolenmijn van Heerlen voor de distributie aangevoerd. Hierdoor is voor velen in den 'direclen nood voorzien. RECHTZAKEN." Do M«k Dirkzwager. 1 Het Haagsche gerechtshof heelt arrest'gewezen in de zaak tegen F. J. H. H.j stuurman, geboren te Neuss in Duitschland, en J. D., scheepsagent te Maassluis, door dc rechtbank le Rotterdam veroordeeld wegens liet opzettelijk handelingen verrichten, waardoor de neutraliteit des lands in gevaar werd gebracht, resp. tot 6 maanden en 1 jaar eii 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagden, die zich in voorloopigc hechtenis bevonden, werden na de behandeling van de zaak op verzoek van de verdediging in vrijheid gesteld. Het vonnis werd vernietigd. Dc eerste beklaagde werd veroordeeld tot 5 maanden, de tweede tol 9 maan den gevangenisstraf, voor ieder met aftrek van de voorloopige hechtenis. AaiboBtedlngen, veikoopingen, esz. ZIERIKZEE. 28 Febr. Heden werden alhier, ten verzoeke vau den heer F. Koopman Mz., ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verpacht, voor 10 jaren, de volgende onroerende goederen: Gemeente Zierikzee. 51 A. 20 c.A. bouwland, a f 108; 1 H.A. 57 A. 58 c.A. bouwland, a' f 101. Alles per 41 A. 68 c.A. Landbouw en Veeteelt: RENESSE. De leden der vereeni ging van gediplomeerde leerlingen der R. L'. W. C. „Vriendschap en Ont wikkeling" hielden Dinsdag 1.1. hunne jaarvergadering in de herberg van den heer J. Bienefeld. Wegens ont slagname van den voorzitter werd de vergadering geleid door den com missaris, den heer Capelle, die be noemd werd tot voorzitter en afge vaardigde naar de Bondsvergadering te Goes. Tot diens plaatsvervanger werd benoemd de heer C. J, Kooman. De heer L'. Hanse werd herkozen tot penningmeester en tot commis saris werd gekozen de heer C. Moel- ker te Ellemeet. De donateur N'. de Kater van Ellemeet hield 'n leerrijke bespreking omtrent plantenziekten cn ontsmetting van zaaigranen, in hoofdzaak „de heetwatermethode". Genoemde heer, die correspond, it is voor Ellemeet van liet Instituut voor phytopalogie tc Wageningenver- klaarde zich bereid, wanneer iemand f bizondere plantenziekten of iets der gelijks waarneemt, hierover zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen. Besloten werd op de vergaderingen besprekingen te houden over onder werpen betreffende landbouw en vee teelt. In de zomervergadering zal daarmede 'n aanvang genomen wor den. Na omvraag sloot de voorzitter deze bijeenkomst. ONDERWIJS. SCHERPENISSE. Benoemd tot tijdelijk Onderwijzeres te Ten Boer, mej. G. Zonderman, thans lijdelijk alhier. DINTELOORD. Tot lijdelijk on derwijzeres aan de lc openb. lagere school alhier is benoemd mej. A. Vriens. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Leiden (vac.-W. Briët), G. A. van der Hooft te Óverschie, dr. J. H. Gunning J.Hz., em.-pred. te Haarlem, cn dr. W. L. Slot Jr. te Rekken. Te Utrecht (vac.-C. J. Lécnmans), B. Balelaan te De Bilt (U.), W. Bieshaar te Zetten, cn B. J. C. Rijnders te Doorn. Beroepen: Te Garijp, L'. Moolhuizen te Harich en Ruigahuizen. Te Vrij hoeve Capelle P. Kuylmon te Lunteren. Te Budel, dr. N. Üe Jager Meezen- broek te Wijdencs. Te Öoltgens- plaat (ioez.), A. H. J. G. van .Voort huizen te Zegveld. 'Bedankt: Voor Randwijk, G. van Montfraus te Ouderkerk a/d. IJsel. Gerei. Kerk. Beroepen: Te Haastrecht, If. H. Bin- nema te Muunekezijl. Te Bunschoten (B), D. Hogenbirk Jz. te Charlois (Rot terdam). Te Langeslag, H. Fokkens te Drohrijp. Te Sellingen, J. Botman te Oostwold (Oldambt). Bedankt: Voor Koudekerké (Z.), J. van Loo te Mijdrecht. Voor Midwolda •T. H. Broek Roelofs te Schildwolde. Voor Ridderkerk en voo'r Oude- en Nieu- jwe-Bildtzijl, J. G. Feenstra te Dirkshorn, Voor Loppersum, 'A'. J. de Boer te Garrelsweer. Voor .Werkendam (A.), Joh. S. Langen te Gouda. Aangenomen: Naar Boskoop, D. Pol te Vlissingen. Clir. Geref. Kerk. Beroepen: Te Murinerwoude, H .Visser te Leeuwarden. Te Urk, H. .Woudstra Jz. te Woerden. Naar wij vernemen, is thans de veldprediker, ds. H. Janssen herstel lende. Hij mag bed ,en kamer,verlaten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5