ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Februari 1917. EERSTE BLADT Verbouw cichorei, kool rapen, kool, enz. GASGEBRUIK. AFKONDIGING. Levensmiddelen-Bureau. Oorlogsoverzicht. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Yele Yerschijnselen Eén zelfde ziekte Eén enkel middel. ((K i e r 1 «S 5S R «5 h Courant). ABONNEMENT. Pry» per drie maandenf 1,80. Franoo per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Abonderljjke nummert- 0,06. Venohjjnt Maandag, Woentdag en Vrjjdag. 73sfa JAARGANK, m 9972 Diraotouri A, J. OE LOOZE Jp. UI4Hswep.Haofdpadaato.pi ft. FRAMKEL. ADVERTENTIE IV. Van 14 regeltI 0,40. Klke regel meer- 0,10. Reolamet per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op dan dag van uitgave vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat alt 3 bladen. De BURGEMEESTER van Zibrikzm; Brengt ter openbare kennis de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Februari j.l., No. 4045, 6e Afdeeling B; De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel Gelet op artikel 7 der Distributiewet 1916 (Staatsblad No. 416); Gezien het Koninklijk besluit van 3 Februari 1917, No. 42 (Staatsblad No. 204), houdende nadere' aanwijzing van de gewassen, waarvan het verbouwen overeenkomstig artikel 7 der Distributiewet 1916 kan weden verboden, beperkt of niet dan voorwaardelijk worden toegestaan Heeft goedgevonden te bepalen: I. De verbouw van: cichorei, "Westerwoldsch ray graszaad, radgszaad, sluit- kool- en bloemkoolzaad, koolrapen- en knollen- zaad pcêu, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sng- boonen en speisieboonen, wordt "niet toegestaan dan onder de voorwaaiden: a. dat de verbouwer vóór 1 Maart 1917 opgave heeft gedaan aan den Burgemeester der gemeente, waar zgn bedrgf ia gevestigd, van de oppervlakte der door hem in het oogstjaar 1917 met een of meer der voornoemde gewassen te betelen en hem daarvoor door dien burgemeester een ver gunningsbewijs volgens een door den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel vast te stellen model is uitgereikt; dat de oppervlakte door den aanvrager met cichorei te betelen niet grooter zp dan het ge middelde der oppervlakte, welke in het bedrgf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met dit gewas in het geheel is beteeld c. dat de oppervlakte, door den aanvrager in het geheel met Westerwoldsch ray graszaad, radijszaad, slnitkool- en bloemkóolzaadkool rapen- en knollenzaad te betelen, niet grooter zg dan 70 van het gemiddelde der opper vlakten, welke in het bedrijf, waarover de aan vrage loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met deze gewassen in het geheel zgn beteeld; d. dat de oppervlakte, door den aanvrager in zgn bedrgf met peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sngboonen en spersieboonen te betelen, voor elk dezer gewassen niet grooter zg, dan het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrgf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met elk dezer gewassen zgn beteeld e. dat het vergunningsbewijs, bedoeld onder o, op eerste vordering wordt getoond aan de ambtenaren, vermeld in art. 19 der Distributie wet 1916. II. Het bepaalde sub I is niet van toepassing: a. op de teelt van slnitkool- en bloemkoolzaad» koolrapen- en knollenzaad, verbouwd door watmoezeniers om te gebruiken voor eigen teelt en op die perceelen, waarop het gewas thans reeds te velde staat; b. op de teelt van peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sngboonen en spersieboonen in moestuinen voor eigen gebruik en op land, dat in de jaren 1915 en 1916 voor tuinbouw in gebruik was en deel uitmaakte van een zuiver tuinbouwbedrijf; c. op de teelt van peên, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sngboonen en spersieboonen, welke als tussohen- of nagewas van bloem bollen en vroege aardappelen of als nagewas na graangewassen worden verbouwd. III. Het bepaalde sub ld is niet van toepas sing op de teelt van peên, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sngboonen en spersieboonen op in den winter van 1916/17 gescheurd of in het voorjaar van 1917 nog te scheuren grasland, geen klaverland zgnde. IV. De burgemeesters kunnen in afwgking van vorenstaande bepalingen in bgzondere ge vallen na bekomen machtiging van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel vergun ningsbewijzen voor de teelt van in deze be schikking genoemde gewassen afgeven; V. In deze beschikking wordt verstaan onder alle soorten gele, roode en overige wortelen van het geslachtADaucus koolrapen en knollen alle soorten 'rapen én knollen toplalle soorten witte, roode, gele en savoyekool, bloem kool, boerenkool, spruit- kool, koolrabi; snjj- en spersieboonen alle soorten boonen waar van de penl als groente, in verschen of verduur- zaamden staat wordt ge bruikt tuivertuinbouiobedrtif het bedrgf waarin in do jaren 1915—1916 uitslui tend tninbouwgewassen zgn geteeld. Aanvraagbil jetten znn besteld en dadelgk na ontvangst voor de betrokken land- en tuinbouwers ter Gemeente-Secretarie verkrggbaar. Znxiuii, 23 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlEKIKZEE; Gezien de onderscheidene ingekomen verzoeken met betrekking tot de verlichting door gas; MAKEN BEKEND: dat zg hebben besloten het bepaalde sub 1°. in hunne Verordening van 10 Februari 1917, opgenomen in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" van 12 Februari 1917, luidende als volgt: Balle „etalage-verlichting door gas" te wijzigen, en daarvoor te lezen: „alle etalage-verlichting door gas, tenzij er in den winkel geen gas licht brandt". ZiuiKZBB, den 21 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. peen Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Ziebikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het suppletoir kohier der Grondbelasting over het jaar 1917 op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen, alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zgn aanslag op den bg de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 23 Februari 1917. Het Hoofd van het Plaatselgk Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER -en WETHOUDERS van Zierikzee, MAKEN BEKEND: dat de Commissie van bg stand uit den Raad voor de dagelgksche leiding van het levens- middelenbedrgf in deze gemeente is samenge steld uit de heeren L. DOELEMAN en A. TIMMERMAN, terwjjl door Burgemeester en Wethouders tot Voorzitter dier Commissie is aangewezen de heer mr. A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester dezer gemeente. Zierikzee, 23 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. daarop*een prijsbemanmng geplaatst heefl. Deze bracht het schip naar een Duitsche haven, waar de beman ing, dus ook de .Amerikanen, als gevangenen beschouwd werden. De Duitsche regeering was reeds aan stonds geneigd de Amerikanen vrij ie laten, maar zij talmde daarmede, totdat zij de zekerheid had, dal de Duitsche schepen .""füe in de Amc- ikaansche havens voor anker, lagen, niet voor goeden'Oprijs waren ver- laard, en dat de Duitsche beman ning er van niel was geïnterneerd. Toen zij die zekerheid verkregen had liet zij de«Amerikanen vrij. De gevangenneming van elf Doe- maleden heef! vooral bij de arbeiders bevolking een groote verbittering teweeggebracht. De militaire com mandant van Moskou heeft verklaard dat hij niet in staat is de arbeiders nog langer in bedwang te houden, wanneer men de Doenialeden niet onmiddellijk in vrijheid stelde. Ge dreigd wordt met neerlegging van den arbeid, 'i Is best mogelijk, dat de regeering onlusten wil uitlokken, teneinde een voorwendsel te hebben nog autokratischer te kunnen op treden. Het kan echter ook'gevaarlijk worden met vuur te spelen. De Duitsche Rijksdag is gisteren heropend. De President hield# een toespraak, waarin hij in het licht stelde, dat de Keizer door edele be weegredenen geleid, den geallieerden de hand van den vrede toestak. Met spot en hoon werd die geweigerd. Nu is Duitschland met zijn bondge- nooten overgegaan tot aanwending van wapens, die 't zonder beperking wil gebruiken, wapens,die het zelf schiep door de energie 'en de techni sche bekwaamheden van zijn bevol king. En wij zullen deze wapensmet eer neerleggen, voordal hel oorlogs doel, de verdediging van de onafhan kelijkheid en vrijheid onzer landen bereikt is. Van alle oorlogsfronten valt niets belangwekkends te vermelden. Het is er stil. Misschien is het wel de slilte, die den grooten beslissenden slag, waarvoor men zich van weers kanten voorbereidt, vooraf gaat. De duikbootoorlog wordt inmiddels krachtig voortgezet. Dagelijks wor den schepen in den grond geboord, die zich in het blokkadegebicd wagen. Zoo is den 17en dezer in de Middellandsche Zee het Italiaan- sche troepentransportschip „Minas" door een Duitscli torpedoschot in den grond geboord. Genoemd stoom schip had 1000 soldaten, een groote lading munitie, en een waarde van drie millioen Mark aan boord bestemd voor Satoniki. De beman ning van dit transportschip en alle troepen, die aan boord 'waren, zijn om het leven gekomen op 2 man na, die door den onderzeeër gered werden. De President der Amerikaansche republiek zal eerstdaags bij 'l Congres een voorstel indienen tot invoering van algemeenen oefenplicht. Af te leiden uit dit voorstel, dat de Presi dent zich voorbereidt voor 'n oorlog met Duitschland, teneinde de Entente- staten te hulp te komen, ware al te dwaas, want om een leger te orga- niseeren en zóó te oefenen, dat het geschikt is om in Europa te vechten, daarmede gaat zooveel tijd mee ge moeid, dat er groot kans bestaat, dat de vrede in Europa dan reeds her steld is. Een dergelijk leger zou veel te laat ikomen. Dat begrijpt een ieder. Dus heeft de President Wilson met zijn voorstel het Amerikaansche volk in de wapenen te oefenen, een ander doel voor oogen. De Duitsche regeering heeft de Amerikanen, die tot de gevangen ge nomen bemanning van 't. gewapende handelsschip „Yaurondale" behooren vrij gelaten. De lezers zullen zich on getwijfeld herinneren, dat de „Möwe II" op de Atlantische Oceaan ge noemd schip heeft buitgemaakt, en het terrein der gasfabriek heel wat erwoesting teweeggebracht. Geluk kig is niemand gekwetst. ZUTPHEN. Alhier zijn in de bad inrichting 4 kinderen van 8 10 jaar al spelende op een vlot, liggende in het bad op den Graaf Óttosingel, te water geraakt. Een is gered, doch de anderen zijn verdronken. DEN HAAG. De zedenpolitie al hier heeft -een vader en moeder ge arresteerd, die geldelijk voordeel trokken uit ontucht, door anderen met hun kinderen gepleegd. CUBA. Naar de Fransche bladen melden, hebben de Cubaansche opstandelin gen zich meester gemaakt van Santi ago de Cuba en van Camaguay en rukken zij naar Sanla Clara op. De regeering, die over het grootste gedeelte van het leger beschikt, heeft vrijwilligers opgeroepen en is over tuigd den opstand te kunnen be dwingen. De provincie Havana is vrij rustig gebleven. NED.-INDIË. Volgens telegrafisch bericht van den resident van Palembang hebben er in zijn gewest ernstige overstroo mingen en grondafschuivingen plaats gehad. .Vele wegen 'staan een meter onder water. Bruggen, sluizen en huizen zijn vernield. Aan de Ogan- rivier gelegen huizen zijn afgebroken omdat de rivieroevers wegspoelden Alle rijstvelden in Ogan Oeloe zijn overstroomd; waarschijnlijk zijn zij geheel verwoest. FBAXKRIJK. In alle gemeenten van Frankrijk is een oproep verspreid, die behalve door Poincaré dooi- den gewezen president Loubet onderteekend is. Daarin noodigen zij mannen en vrouwen dringend uit bij de bebou wing van den bodem in het voorjaar geen lapje gronds onverzorgd te laten. NEPEBLANC. ALKMAAR. Woensdagmiddag was men aan de oude gasfabriek bezig om een gaskoeler weg te nemen en dezen naar de in aanbouw zijnde gasfabriek te verplaatsen. Juist, dat men door 'middel van een lichtpaal den kelel had opgeheschen en hij boven een kolenloods zweefde, brak een. der touwen, waardoor 't gevaarte dat meer dan 10.000 kilo woog, kan telde door het dak plofte, de muren der loods deed ineenstorten en in zijn val nog een anderen muur mede nam. Het zware gevaarte heeft op ZIERIKZEE. Het op 24 Febr. a.s. verschijnende No. van De Amster dammer, Weekblad, zal, ter herden king van het feit, dat op 2G Febr. de Kolonie Suriname 250 jaar met Nederland is verbonden, van grooter omvang en in hoofdzaak gewijd zijn aan de Kolonie Suriname. Behalve de vaste rubrieken bevat dit nummer bijdragen van dr. C. Lely, Minister van Waterstaat en Oud-Gouverneur van Suriname, ba ron W. C. A. van Asbeck, Oud-Gou verneur van Suriname, Mr. Dr. C. Schoch, Hoo.fd-directeur der Suri- naamsche BankMr. P. Hofstede Crull, gewezen Procureur-Generaal te Parimaribo-en van Herin, J. Jacobs, Oud-Onderwijzer te Parimaribo. •Verder bevat het nummer bijdra gen de kolonie betreffende en is ver licht met talrijke foto's. DREISCHOR. Vrijdag j.l. gaf de rederijkerskamer Bellamy" in het café van de wed. De Mul haar ge wone 'jaarlijksche uitvoering. Opge voerd werden „De Ontknooping" en „Een onbestorven Weeuwtje". De vele moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft gehad, in aanmerking genomen, kweten de spelers zich flink van hun taak. Zaterdagavond met de volksuitvoering was de zaai overvol. THOLEN. Terwijl wij verwijzen naai- de in ons vorig nummer voor komende advertentie betreffende 't correspondentschap van de Nederl. Bank te Tholen, kunnen wij, naar men ons bericht, nog mededeelen, dat tot plaatsvervangend correspon dent van genoemde Bank is aange steld de heer Th. R. Lunenburg, chef van het bijkantoor te Tholen dei- firma Van Heel Co. te Goes. Waar op finantiëel gebied den laatsten tijd aan den handel zooveel wordt lege moet gekomen, gelooven wij, dat het voor de bewoners van het eiland Tholen een vooruitgang is, dat zij kunnen profiteeren van de faciliteiten, welke de Nederlandsche Bank ver leent. schen overlieten. No. 16 (Largo van Handel) moest achterwege blijven, daar de viool onklaar was geworden en tie beperkte tijd liet niet toe daarin terstond verbetering te brengen. Over het geheel heefl de uitvoering zeer voldaan en heeft de heer H. G. van den Doel, de directeur, ecre van zijn werk. 1 1 Dominé Sybesma opende en sloot op gebruikelijke wijze de bijeenkomst met toespraak en gebed. K SÏKN1 SB Wa Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bennebroek, P. J. de Jong te Heinenoord. Te Loon op Zand, P. Kuylman te Lunteren. Te Grijpskerke, J. H. -Vaandrager te Pesse. Aangenomen Naar Botterdam (vac.-H. van de Hagt), S. van Dorp te Bodegraven. Naar Grootegast, G. C. Postma, cand. té Oegstgeest. OUD-VOSSEMEER. Alhier trad •Woensdagavond op voor de leden der Cür. Jongelingsvereeniging en genoodigden ds. W. W. Meijnen van Dordrecht, met hel onderwerp „Hei lige eenheid". In de Geref. kerk waren tal van belangstellenden aan wezig. Chr. Geref. Kerk. De N.H.Crt. meldt, dat de veld-' |- prediker ds. H. Janssen lijdende is aan blindedarmontsteking. Hem is volstrekte rust bevolen. KUN8TNIEUWS. Uitvoering door de Christelijke zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" van Bruinisse, op Donderdag 22 Febr in de zaai van het café „Juliana te Zierikzee. -Voor het eerst werden wij in de gelegenheid gesteld bovengenoemde uitvoering bij te wdften, en wij moe ten al dadelijk zeggen, dat de kennis making ons niet is tegengevallen. Het uitgebreide programma van Christe lijke liederen, 16 in getal, werd over het geheel, vooral in het eerste deel, met zuivere stemmen ten uitvoer ge bracht. iWij werden vooral getroffen door de keurige voordracht; de dy namische teekens kwamen goed tot hun recht. Jammer, dat de verhou ding der zangstemmen niet beter was, bassen en alten stonden ten achter bij de sopranen en tenoren, vooral de bassen. De tenoren ontwikkelden een bescheiden geluid, wat niet altijd het geval is. Een ding moet evenwel beter worden, de uitspraak der woor den is bedenkelijk. Een plaatselijk gebrek is de verwisseling der letters g en h, ook van enkele klinkers is de uitspraak niet beschaafd. Een paar solo-nummers voor sopraan werden mede goed gezongen, of schoon gevoel en uitdrukking te .wen- RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Door den kanton rechter alhier is in een 16- a 17-tal overtredingen ter zake van langer gas branden in winkels dan geoor loofd is, uitspraak gedaan en zijn de overtreders veroordeeld ieder tot 50 cent boete. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Gto. De bloedarmoede is de arglistigste ziekte. Zg doet zich op zeer onderscheiden wgze voor als zg zich in u genesteld heeft en hare herken ning moeieljjk is. Zonder de bleekheid der kleur zou men zich zeer dikwijls vergissen. Kloppingen, benauwdheid, duizelingen, hoofd pijnen, moeielijke spijsvertering, hardnekkige verstopping, zgn de teekenen die zich bg som migen Voordoen. Bg anderen zgn het neusbloe dingen, bloedspuwingen; ook komen zeer dik wijls slaaploosheid voor, warme opstijgingen kleuren plotseling de wangen rood enz,.. Al deze verschijnselen hebben een zelfde oorsprong: de verslapping van het bloed door verschillende invloeden te voorschijn geroepen: buitensporigheden, overdadige arbeid, ontberin gen, verdriet, zorgen. Zjj bezitten hun zeker tegengif in de Pink Pillen, waaraan de hard nekkigste bloedarmoede geen weerstand biedt. De talrjjke genezingen, dagelijks verkregen in de ernstigste gevallen van bloedarmoede, bleek- zuoht, neurasthenie, algemeens zwakte, be wijzen de voortreffelijk herstellende en ver sterkende deugden van deze pillen die de kracht- tigste en de langdurigste werking op het bloed en op de zenuwen hebben. Pink Pillen. be Pink Pillen tgn veikijjgbaar h f 1,76 per doo. en f 9,per 6 dooien bij het Hoofd- DepOt der Pink Pillen, Daoostakade 15 hui», Amsterdam; voor Ziêrtksee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Heven; firma W. v. d. Leur, Kaaietraat, Steenbergen M. Schot te Tholen es ia alle goede apotheken en drogisterjjeu. De „Driebergen" getorpedeerd. Het stoomschip „Driebergen", van i naaml. vennootschap Furness' Scheep vaart- en Agentuur-maatschappij te Rot terdam, is bij het vertrek uit het Bristol- kanaal getorpedeerd. De „Driebergen" wgs op 29 Januari van Rotterdam naar Baltimore vertrokken. 't Stoomschip „Driebergen" had toen het getorpedeerd werd, een lading steenkool aan boord en was, na lossing tlanrvan, bestemd om te Baltimore graan voor de Nederland sche regeering te halen, Bij liet ministerie van buitcnl. zaken is van den Nederlandschen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1