De heer Timmerman: Over die sloot is niet gesproken, maar wel over de rioleering van den St.-Antho- nie'sdam. Bij de laatste opneming, waarbij de heer Koopman zelf tegen woordig was, is nog door den ge meente-bouwmeester de noodzake lijkheid daarvan door dezen erkend. De heer Koopman blijft bij zijn gevoelen, dat deskundig aldus gead- seerd is, zoodat geen schuld Burgem. en Weth. treft. Hij wijst daarbij op de inconsequentie van den gemeente bouwmeester. De voorzitter: De heer Den Boer heeft niet de bedoeling gehad Burg. en Weth. iets te verwijten. De heer Den Boer licht zijn bedoe ling nader toe. De rioleering van de St.-Anthonie'sdam is er later bijge haald en heeft met de kwestie zelve niets te maken. De voorzitter: De rioleering moet toch vroeger of later worden aan gebracht. De heer Polvliet: Eenige jaren ge leden heeft de Gezondheidscommissie in een brief op verbetering der rio leering aangedrongen. Burgem. en Weth. hebben de toezegging toen gedaan, dat die zaak later in orde zal gebracht worden. De heer Gelderman vindt 'l beter, dat de nieuwe verkeersweg behoor lijk bestraat en niet met basalt verhard wordt. Bestrating is veel duurder dan basalt, maar beter en duurzamer. De straat moet niet worden een modderpoel zooals het Vrije. De voorzitter: Bij Serooskerke is een weg met macadam aangelegd ge worden. En die weg is uitstekend. De nieuwe straat wordt geen rijweg, maar dient uitsluitend voor voet gangers. En als die nieuwe straat met basalt wordt verhard, dan wordt zij niet, zooals het Vrije, een modder poel. De heer Koopman: Van sommige zijden wordt gevraagd, hoe wij aan de raming van duizend gulden komen die de verharding met basalt zal kosten. Dat hebben wij, zegt spreker, van een deskundige, die de kosten stelde op f 650. Wij zijn dus niet over één nacht ijs gegaan, toen wij de kosten raamden op f 1000. De voorzitter: Wanneer de Raad zich met het voorstel van Burgem. en Weth. kan vereenigen, dan kun nen wij later nog beslissen, wat wij doen zullen, al willen wij een straal van carrarisch marmer maken. De voorzitter brengt het voorstel van Burgem. en Weth. in stemming. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan den heer Ivorteweg zal hiervan kennis worden gegeven. Spreker wenscht, dat de gemeente nan den nieuwen verkeersweg veel genoegen zal smaken. Met het oog op de omstandigheid, dat wij zullen krijgen een nieuwe straat, heeft onze groote oudheidkenner De Vos mede gedeeld, dat de nieuwe straat loopt dwars door het terrein, waarop een maal het klooster der Drie Koningen stond. In het begin der 19de eeuw werd dit terrein nog in officiëele stukken „Der Driekoningen Boom gaard" genoemd. De heer De Vos zou het eigenaardig vinden, indien men de nieuwe straat Driekoningen- straal noemde. De voorzitter stelt voor de straat aldus te noemen. Conform wordt besloten. Eeii adres is ingekomen van de afdeeling Zierikzee van den Algem, Nedcrl. Typografenbond en van de afdeeling Zierikzee van den Nederl. Sigarenmakers- en Tabakbewerkers- bond, in zake toetreding door deze gemeente tot een subsidieering als bedoeld in het Kon. besluit van 2 December 1916, waarbij algemeene regelen voor het verleenen van sub sidie ten behoeve van werkloozen- klassen zijn vastgesteld. Burgem. en Weill, stellen voor af wijzend te beschikken, op grond, dat de toetreding tot die regeling voor deze gemeente niet noodig wordt geacht, aangezien hier geen werk loosheid heerscht, noch te voorzien i Is, dat ze zal ontstaan. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. wordt zonder discussie met algemeene stemmen besloten. De voorstellen van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving op de begrooting en lot wijziging van de begrooting der gemeente worden In handen va neen commissie gesteld, bestaande uit de hoeren Den Boer, Doeleman en De Vrieze. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering ge schorst, die heropend werd, toen de Commissie met haar taak gereed was. De heer De Boer adviseert na mens de Commissie tot goedkeuring van de af- en overschrijving en tot wijziging van de begrooling 1917 in verband met de uitdieping van de Haven. Gedeputeerde Staten namelijk hebben geschreven, dal zij cr alsnog i zullen berusten, dat in 1917 een verplicht bedrag van f 2400 niet wordt geredintegreerd, maar zij vin den het niet goed, dat voor dat jaar voor de verdieping der haven minder dan f 1100 op de begrooting werd gebracht. Conform liet advies van de Com missie werd besloten. Ter tafel komt het volgend schrij ven van Gedep. Staten. Zooals U bekend is, wordt de ver binding tusschen den steiger te Kat- sche Veer, waar de stoombooten van Zierikzee naar Middelburg en omge keerd aanleggen, en het spoorweg station te Goes onderhouden met omnibussen. De vraag is in overweging, of een beter middel van vervoer zou kunnen worden aangebracht. Gedep. Staten meenen, dat dit mogelijk zou zijn en dat de verbinding zou kunnen lot stand gebracht worden met een auto bus. Het gebruik van een dergelijk vervoermiddel zou de gelegenheid geven om driemaal per dag corres pondentie te geven van en op den trein te Goes. De derde verbinding zou voorloopig in de wintermaanden wellicht nog bezwaren ontmoeten, zoolang de Zandkreek niet verlicht is. Wordt echter gevolg gegeven aan het voornemen 0111 dit vaarwater te verlichten, dan zullen die bezwaren vervallen. In beginsel zijn Gedep. Staten ge neigd de tot stand koming van een autobus tusschen Goes en Katsche Veer te bevorderen, 't Is echter dui delijk, dat een zoodanige dienst niet tot liet doel zou leiden, als niet zeker heid bestaat, dat de stoomboot en de daarmede overeenkomende reizen onder alle omstandigheden zonder bezwaar kunnen volbrengen. Dit nu hangt in zeer groote mate af van den toestand der haven van Zierik zee. De gemeenteraad heeft bij de behandeling der begrooling voor 1911 erkend, dat het belang der ge meente medebrengt de havengeul uit te baggeren lot 250 M. beneden laag- water en S M. bodembreedte, en bij Kon. besluit van 15 Sept. 1913 werd de verplichting aangenomen de haven op dat peil te houden. Het is echter gebleken, dat zelfs bij de genoemde afmetingen van de havengeul deregel- matige dienst niet altijd kan worden uitgeoefend, en dat in elk geval ver breeding van die geul zoo niet ook verdieping noodig zal zijn. Als de provincie zich de belang rijke offers zal getroosten, welke de verbetering van de verbinding tus schen Goes en het Katsche Veer zal eischen, mag gevorderd worden, dat harerzijds de gemeente Zierikzee de zekerheid geve, dat de toestand van haar haven geen beletsel voor regel matige uitoefening van den sloom- bootdienst zal opleveren. Ged. Staten wenschen te vernemen, of de ge- wenschte medewerking de gemeente Zierikzee zal verleenen. Burgem. en Weth. stellen voor de door genoemd college gevraagde medewerking niet te verleenen, aan gezien de overwogen verbetering in de verbinding tusschen Katsche Veer en Goes door hen voor deze gemeente .van geen belang wordt geacht. De voorzitter vindt de verbinding van Goes en Katsche Veer wel van belang. Maar wij zouden, om de haven nog dieper te maken, in con flict komen met Schouwen, omdat er dan groot gevaar ontstaat, dat de dijken het niet kunnen houden. Bo vendien zouden ei- duizende guldens mede gemoeid wezen. De heer Gelderman zou het ant woord aan Gedep. Staten zoo inge kleed wenschen te. zien, dat de voorgestelde verbinding wel goed is, maar dat de kosten zóó groot zijn, dat wij er niet op kunnen ingaan. Aan de orde is het adres van de bruggewachters, waarin zij verhoo ging van duurtetoeslag vragen. Be sloten wordt hun die te verleenen ingaande 1 Januari met terugwer kende kracht. Aan de orde is de samenstelling der stemburèaüx. 'I Eerste stembureau werd samen gesteld uit mr. Kokker, voorzitter; De Crane, plaatsverv. voorz.; Doele man en Biermasz, leden; Den Boer on A. Gudde, plaatsverv. leden, liet tweede stembureau uit: L. Koopman, voorzitter; H. J. v. Nou- Jiuys, plaatsverv. voorzitter; Polvliet en 1.. Ochtman, leden; C. de Mooij en A. Timmerman, plaatsverv. leden. Ter tafel komt de benoeming van een Commissie van Bijstand uit den Raad voor levensmiddelen en bedrijf. De voorzitter: De gemeentebestu ren worden overstelpt tegenwoordig met circulaires. Van den burgemeester en van geen ambtenaar is het te ver gen, dat alles bij te houden. Ook niet van den secretaris. Daarom is het wenschelijk, dat een paar leden van den Raad hun bijstand bij de distributie verleenen. Hij zou daartoe willen uitnoodigen de heeren Doele man en Timmerman, die in zaken doorkneed zijn. De heer Poldermans I is reeds door Burgem. en Weth. als administrateur aangesteld. Hij hoopt, dat de. heeren hun functie zullen aan nemen. Wij houden ons voor hun medewerking en hun wenken ten zeerste aanbevolen. De Commissie kan, zoo zij dat noodig acht, andere leden assumeeren. Het is gemakkelijk te lcritiseercn, dat niets hier geleverd is geworden. Maar spreker heeft, toen de distri- butiewet ingevoerd werd, er terstond werk van gemaakt. Met de gemeenten van deze eilanden is met grooten spoed een overeenkomst tot stand gekomen. Niemand heeft kunnen s'oorzien, dat de goedkeuring van die overeenkomst 2'/s maand zou duren. Als wij dat hadden kunnen voorzien, hadden wij natuurlijk an dere maatregelen genomen. Geklaagd is, dat sommige artikelen niet in voorraad waren. Wat de win keliers vroegen, is altijd besteld ge worden, maar de toezending bleef achterwege. Dal de zaak scheef ge- loopen is, is niet zijn schuld. Het is daarom heel goed, dat de heeren Doeleman en Timmerman thans de zaak ter hand nemen. De heer Doeleman vraagt, of de Commissie van Bijstand het recht heeft om artikelen, die noodig zijn, hier te laten komen, of althans in vloed kan oefenen op het komen van levensmiddelen. Hij stelt dis vraag, omdat indertijd gezegd is, dat de distributieartikelen hier te laten komen niet in het finantiëel belang van de gemeente is, omdat daardoor de Hoofdei. Omslag te hoog wordt opgevoerd. De voorzitter zegt, dat het de be doeling is aan de Commissie dat recht te geven. Men zit ook altijd over de kosten te sputteren, maar toen het convenu nog niet was goedgekeurd, toen zou Zierikzee de 10 pCt. voor alles, wat naar buiten werd geleverd, hebben moeten betalen, wanneer het niet op de winkeliers verhaald was. De heer Doeleman zegt reeds vroeger op het bonstelsel gewezen te hebben, dat veel in Nederland wordt toegepast. Men had hier kun nen doen, wat vele buitengemeenten gedaan hebben. Spreker geeft toe, dat de kosten van de 10 pCt. op de gemeente zouden gevallen zijn, wan neer die niet op de winkeliers ver haald waren. Zoolang echter de dis pensatie voor de grossiers niet was losgekomen, had men. met het bon stelsel kunnen volstaan. 't Is goed, dat er nut een Commissie is, maar als zij een twee maanden geleden er was geweest, dan had zij reeds meer kunnen uitvoeren. De Commissie zal echter met dezelfde moeilijkheden te kampen hebben waarvoor Burgem. en Weth. stonden. Door den Minister namelijk wordt niet voldoende geleverd, niet voldoende levensmiddelen gedistri bueerd. Voldeed de Minister aan zijn belofte, dan zou 80 millioen niet vol doende zijn, maar dan zou een veel hooger bedrag benoodigd wezen. Het is hem aangenaam geweest te vernemen, dat de Commissie 't recht heeft zich uit te breiden. De voorzitter vindt het beter een Commissie te hebben van twee des kundigen dan een groote Commissie. Hoe grooter Commissie toch, hoe minder zij uitvoert. Gezegd is, dat, als die Commissie er vroeger zon ge weest zijn, men meer bereikt zou hebben. Après lont is dat juist. Spr. toont evenwel met een opsomming van hetgeen door Burgem. en Weth. in deze gedaan is, dat zij vrij uitgaan. De heer Koopman is een groot voorstander van een Commissie van Bijstand, en gaat volkomen mee, dat controle wordt ingesteld, hetzij met het Dordtsche, hetzij met het Hoorn- sche stelsel. Hij merkt op, dat bij de laatste bezending erwten enkelen veelan deren niets ontvingen. De Commissie heeft te zorgen, dat door "toepassing van een goed controlestelsel dit niet meer voorkomt. De voorzitter is van gevoelen, dat met elk controlestelsel toch nog ge knoeid kan worden. De heer Gelderman meent, dat controle niet alleen noodig is op de ingezetenen, maar ook op de winke liers, opd;it deze niet eerder b.v. regeeringsrijst krijgen, dan voordat zij hebben aangetoond, dat de vroe ger ontvangene verkocht is. Spreker vraagt, hoe het met de kosten gaat. Burgem. en Weth. heb ben den heer Poldermans als admi nistrateur aangesteld. Door wien wordt die bezoldigd. Heeft de Raad in dergelijke zaken iets te zeggen? En moeten de kosten van de Com missie niet door den Raad gevoteerd worden? De voorzitter meent, dat aan Burg. en Weth. in 't algemeen de fiuanci- eele regeling inoet overgelaten wor den. De Raad moet in Burgem, en_j De heer Gelderman: In het alge meen is het toch een lastig parket voor den gemeenteraad om het pas sieve saldo te huis te krijgen. De heer Koopman zegt, na er op gewezen te hebben, dat het ge meentebestuur moet zorg dragen, dat distributie-artikelen in de gemeente komen, dat over de bezoldiging van den lieer Poldennans nog niet is gesproken. De heer Doeleman zou de Com missie willen aanvullen met den heer Bouter, want het is niet te zeggen, dat wij alles krijgen, wat wij wen schen. Goes o. a. zit zonder levens middelen. En loopt de zaak dan niet goed, dan kan de Commissie met den heer Bouter samen op den brandstapel gaan. Op een deswege door den voor zitter tot hen gerichte vraag, ver klaren zich de heeren Doeleman en Timmerman bereid hun functie te aanvaarden. Bij de rondvraag bespreekt de heer Timmerman de jongste in de Nieuwsbode afgekondigde verorde ning, waarin wordt voorgeschreven, dat zoowel "in de etalages als in de winkels 's avonds om zes uur geen gaslicht meer branden mag, terwijl sociëteiten en herbergen tot tien uur gas mogen branden. Het bevreemdt spreker ten zeerste, dat de winke liers door Burgem. en Weth. ten achter gesteld worden bij herber- •giers, die een borrel verkoopen. De heer Koopman verklaart, dat hij niet wist, dat in de verordening 'n bepaling was opgenomen, waarbij de winkels om 6 uur 's avonds ge sloten moeten zijn. De voorzitter: Het voorstel is over genomen uit de verordening van Middelburg en is gedaan door den voorzitter der gascommissie, den heer Koopman. De heer Koopman zegt, van den heer De Crane in de vergadering van Burgem. en Weth. te hebben ontvan gen de verordening voorkomend in de Middelburgsche Courant, en ver klaart, dat het niet zijn bedoeling geweest' is de winkels om zes uur reeds te doen sluiten. De voorzitter: Het was er om te doen gas te besparen. De heer Doeleman heeft gisteren avond met bevreemding in de Nieuws bode gezien een nieuwe verordening op de gasverlichting, die de vorige omverwerpt, en .waarbij de winke liers verplicht worden 's avonds om zes uur hun zaken te sluiten. Hij beklaagt zich ten zeerste, dat hij hoewel lid van de Gascommissie, als zoodanig is voorbijgegaan. Het ware beter geweest tiet advies van de Gas commissie in te winnen. Dan waren na kalm- overleg de winkeliers niet de dupe geworden. Bovendien keurt hij die nieuwe verordening ook daarom niet goed, dat ieder particu lier gas kan gebruiken, zooveel als hij wil, tot 's avonds laat, ja tot in den nacht, terwijl de winkeliers ver plicht worden 's avonds om zes uur te sluiten. Dat hebben de winkeliers die de vorige maand zooveel bezuinigd hebben, niet verdiend. De voorzitter: Het besluit is ge- teekend door Burgem. en Weth., maar genomen op voorstel van den voor zitter der Gascommissie, die zeide, dat bezuinigd moest worden. De heer Gelderman merkt op, dat de winkeliers den gelieelen dag hun waren kunnen verkoopen, -terwijl de koffiehuizen, sociëteiten en herber gen meerendeels 's avonds bezocht worden. De heer De Crane erkent aan den heer Koopman een uiltreksel uit de Middelburgsche Courant ter hand te hebben gesteld. Hij is namelijk ge woon, als hij in een courant een artikel vindt, dat op gas of cokes betrekking heeft, dit uit te knippen en aan den voorzitter der Gascom missie ter hand te stellen. Op voorstel van den heer Koopman is de veror dening vastgesteld, zooals zij in de Nieuwsbode is opgenomen. De lieer Koopman is daarvoor den heer "De Crane dankbaar. Had hij echter geweten, wat in die verorde ning stond, dan was hij er niet voor geweest. Aan den directeur der gasfabriek heeft hij inzage gevraagd van liet boek der gasverbruikers. Hij heeft toen den voorzitter opgebeld, omdat hij zoo verschrokken was over het treurig figuur, dat schier alle gemeente - instellingen maken. De Avondschool voor Vakonderwijs o.a. had meer dan hel vorig jaar ge bruikt. En hij heeft dezen dat alles medegedeeld. In overleg met den burgemeester is hij toen op pad ge gaan. Hij is geweest bij den komman- dant, bij wien hij zich over 't groote cokesgebruik beklaagde. Deze heeft toen op de kolen bij Brouwer en Ribbens beslag gelegd. Hij heeft alle inrichtingen nageloopen en op be zuiniging aangedrongen, die hem toe gezegd werd. Het gevolg er van is I geweest, dat nu 37 menschen meer I van cokes kunnen voorzien worden. Wat de nieuwe gasverordening betreft hij erkent de verordening in de Middelburgsche Courant niet goed gelezen te hebben. Opgemerkt is door spreker, dat al de groote café's bespaard hebben. Bijna allen zijn beneden de 30 pCt. gebleven. Maar de gesloten huizen hebben bijkans allen de 18 cent moeten betalen. Hij wil er geen boekje van open doen. De voorzitter: De groote huizen hangen grootendeels af van hun dienstpersoneel. Spr. doet voorlezing van de ver ordening, zooals die in de Middelb. Crt. voorkomt. Zij is gelijkluidend aan die, welke Burgem. en .Weth. hebben vastgesteld. De verordening is in het college van Burgem. en Weth. artilcelsgewijze behandeld. Ook de geïncrimineerde alinea 2 is be sproken. De heer Koopman erkent de Midd. verordening niet goed gelezen te heb ben, weidt uit over de noodzakelijk heid tot gasbesparing. De muntgas meters hebben niet bespaard, maar met 25 o/o het verbruik oversenreden. De heer Timmerman: Zij kunnen niet besparen. En de overschrijding is een gevolg van de omstandigheid, dat zij geen of weinig kolen hadden. De heer Koopman: Zij wordt ge weten aan de mosselkokerij. In sommige gemeenten wordt bij te veel gebruik de leiding afgesneden. In de laatste dagen is er bij de muntgasmeters 'n groote bezuiniging waar te nemen. En spreker is overtuigd, dat als de burgerij Maandag haar kwitan ties te huis krijgt, zij ook -tot een groote besparing zal komen. Zoo doende zullen wijspoedig tot de 35 pCt. komen. De heer Gelderman vraagt, hoe kan men, als men maar één licht brandt, 35 pCt. besparen. Spreker vraagt, of het de bedoeling is de jongste verordening in de courant te wijzigen. De voorzitter: Burgem. en Weth. kunnen de verordening intrekken. De heer Doeleman merkt op, dat de winkeliers 30 pCt. hebben be spaard, dus hebben zij de straf niet verdiend, die hun door de nieuwe verordening werd toegediend. Hij stelt voor de intrekking van de jongste verordening, i De heer Koopman: Vele instellin gen, die niet bezuinigen. Er moet veel bezuinigd worden om tot de 35 pCt. te komen. De heer Den Boer merkt op, dat niet alle gasverbruikers 35 pCt. kun nen besparen. Spr. kan het althans niet. Hij zou willen voorstellen, dat eenige wijziging gebracht wordt in het voorschrift tot bezuiniging. De heer Doeleman: De Commissie kan rekening houden met onmacht om uit te sparen. Er zijn gasver bruikers die onmogelijk minder kunnen verstoken. Waar mogelijk heid tot bezuiniging is, daar 1 loet men dit doen. De heer Polvliet vindt den maat regel ,dat de geheele straatverlich ting niet ontstoken wordt, zeer in grijpend en gevaarlijk. Een enkele lantaarn bij de gasfabriek was slechts Zondagavond ontstoken. Het was stikdonker op de straten. Men kon o.a. bij de ophaalbrug bij Prakke geen hand voor oogen zien. Hij meent, dal het wenschelijk is om op punten, die gevaarlijk zijn, gas te branden. Spreker stelt de vraag, of het pae- dagogisch mogelijk is, nu de scholen 's middags gesloten zijn, deze één uur 's morgens vroeger te doen aan vangen en tot één uur school te houden. Bestolen wordt lot de hoofden der beide scholen voor Lager Onderwijsy 't verzoek te richten te willen mede- deelen, of het in het belang van het onderwijs is. De heer Koopman zegt, dat Thcu- nissen dc heele stad is doorgeloopen om te zien, waar het strikt noodig is lantaarns te ontsteken. De heer Gelderman geeft aan de leden, die bestuursleden van ver schillende vereenigingen zijn, in overweging om de vergaderingen in plaats van 's avonds 's namiddags te houden. De heer De Crane deelt mede, dat hij in 'n volgende raadsvergadering met een voorstel zal komen tot rooiing van eenige hinderlijke boomen op de Begraafplaats. De heer Den Boer wenschte van zitplaats te veranderen, en zou gaarne de ledige plaats van den heer Ribbens willen innemen. De voorzitter vindt het goed en sluit de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 11