ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 21 Februari 1917. (Z lerikzeescbe C o u r a n t). abonnement. B E RICH T. VEEVUEDER. NIEUW 8TIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. Prjji pet drie meanden I f 1,80. Franco pei poit1,00. Vooi het buitenland per jaar- 10,—. Alionderljjke nummen - 0,06. Verfohjjnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. 73sto JAARGANG. Its. 9971. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. UH|eier.Nnfdpadaolrapi A. FRAHKEL. ADVERT ENTIEN. Van 14 regela 10,40. Elke regel meer'0,10. Reclame! per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inxending op dee dag van uitgave vóór f.SO ure. In verband met "den strengen eisch tot gasbesparing, ook aan de druk kerij] van ons blad opgelegd, worden H H. 'Adverteerders en Corresponden ten verzocht advertentiën en copie vooral tijdig, in te zenden, opdat de courant des avonds vroeger kan wor den uitgegeven. 'De Directeur De BURGEMEESTER van ZiiEirzü Maakt bekend: dat de ljjit van de grossiers en tusschonper- sonen, welke door de onderscheidene veevoeder- bureaux zpn erkend als gereohtigd om hunne bemiddeling te verleenen bg het indienen van aanvragen voor veevoeder, zoolang de voorraad strekt, ter Gemeente-Secretarie gratis verkrijg baar zgn. ZiimiUBi, den 20 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN BENGEBSKERKE. GRIEKENLAND. Uit Lausanne wordt gemeld: Het aantal slachtoffers van de blokkade van Griekenland door de mogendheden neemt eiken dag toe. Behalve het twintigtal doodén, dat reeds is gevallen, worden er nu weer twee gevallen van dood door honger gemeld uit het district Preveza, twee uit het district Janina, een in het district Kalamata, een te Laurium en tien in Acarmanië. De epidemie van ingewandziekten breidt zich ge stadig onder Üe bevolking uit. Ofschoon de Grieksche regeering de eischen van het ultimatum nauw keurig is nagekomenhebben de mogendheden niet de geringste ver lichting in de blokkade gebracht. Talrijke visschersbooten, de laatste toevlucht voor de voeding van de bevolking, zijn of met hun beman ning in den grond geboord, of door de schepen, die de blokkade hand haven, in beslag genomen. Alle kust vaart tusschen de havens van het koninkrijk is verboden. Bij gebrek aan ander voedsel eten de minderbedeelden gras en heele bevolkingen worden aan den wreed- sten honger prijsgegeven. NEDERLAND. EDAM. Hier is in de vorige week een graf geruimd en toen men de kist uit elkaar had, bleek deze ledig. .Volgens het grafboek moet daarin ter aarde zijn besteld (omstreeks 22 jaar geleden) het lijk van een jongen man van ongeveer 20 jaar. Zijn we duwe, die van hier vertrok, is, zegt men, later met een ander gehuwd, naar 'Amerika vertrokken en daar gestorven. HENGELO. Dë familie van den milicien Oude Geerdink alhier, kreeg bericht, dat haar zoon, te Nijmegen iii garnizoen, door een kogel in den buik was getroffen, door het stoeien met een kameraad, wiens geladen geweer afging. Tengevolge van de verwonding is de ongelukkige thans overleden. 'a GRAVENHAGE. Aan het ministerie van Boitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen van onsen consul-generaal te Londen, dat de stoomschepen „Oostmar- sum" en .Trompenberg", door een Duitsohen onderzeeër tot zinken zijn ge bracht. De bemanningen ten getale van 54 koppen, zijn gered. Beide sohepen waren voor Engelsohe rekening met kolen geladen op weg naar Las Palmas. (WERKENDAM. Bij' het opruimen van ijs in de Merwcde is een ernstig ongeluk voorgevallen. De 2e luitenant Kolff, uit Kerk-Avezaath, werd door een stuk ijs, dat, door de explosie omhoog geslingerd en hem tegen het hoofd vloog, ernstig gewond. In be- .wusteloozen toestand werd hij naar 't Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, ■waar hij spoedig daarna overleed. HOEK-.VAN-HOLL'AND. Bij de ver werking der Engelsche pakketpost voor de krijgsgevangenen in Duitsch- land is een diefstal op grootc schaal ontdekt, gepleegd door eenige mili tairen, die bij deze verwerking hulp verleenden. Een hunner is op heeter- daad betrapt en in hechtenis geno men een ander is voortvluchtig vermoedelijk zullen meer arrestaties volgen. ROTTERDAM. Zondagavond heeft zicli in de Roomsch-Kalhólieke kerk aan de Mathenesserlaan alhier een schokkend voorval afgespeeld. De kapelaan De Jonge werd bij het houden van de slolpredikatie van het (Veertigurengebed plotseling onge steld, zakte ineen en viel de trappen van den preekstoel af. Ondanks den geneeskundigen bij stand, die hem onmiddellijk werd verleend door dr. Huddleston Slater, is de heer De Jonge, die nog slechts 36 jaren oud was, spoedig daarop overleden. In de kerk veroorzaakte het onge val veel opschudding en kregen ook eenige aanwezigen het te kwaad, zoo dat ook voor dezen bijstand noodig was. Enkelen vielen flauw en moesten worden weggedragen. MAASTRICHT. Een kommies en een soldaat te Sliebengewald (L.) maakten in" een kamer een geweer schoon, dat nog geladen bleek. Plot seling ging het wapen af, een kogel trof den soldaat Z. in den slaap, zoo dat de man bijna oogenblikkelijk dood neerviel. De ongelukkige, die pas van verlof was teruggekeerd, was gehuwd en vader van drie kin deren. ZIERIKZEE. In de te 's-Graven- hage gehouden protestvergadering belegd door den Ncderlandschcn Bond van Schoenmakerspatroons- vereenigingen, welke door meer dan 200 schoenmakers was bijgewoond, werd door den voorzitter er op ge wezen, dat de looiers gouden dagen beleven, maar dat de schoenmakers in den pul zitten. In Amsterdam waren meer dan 100 schoenmakers in 1915 aan het steuncomité vervallen. Zij zijn nu bij het burgert, armbestuur terecht gekomen. Een andere groep van schoenmakers werd dooi' de Middenstands-Credietbank op de been gehouden. Uit de rede van den secretaris bleek, dat tengevolge van de ont zettende prijsstijging van de grond stoffen voor het maken en herstellen van schoenen, alle schoensoórtcn be langrijk in prijs gestegen zijn. Een paar eenvoudige werkmansschoenen, waarvoor men vóór den oorlog f 2,75 betaalde, kosten nu f6; een paar eenvoudige burgermansbottines vóór den oorlog f 4,75, thans f 9; een paar zolen en achterlappen aan werkman en burgerschoenen, vóór den oorlog f 1,50 ad f 1,60, thans f 3 a f 3,25; een paar zolen en achterlappen aan burger-vrouwenschoenen vóór den oorlog f 1,20 5 f 1,30, thans f 2,30 a f 2,50. Een stijging alzoo met, 100 pCt. De regeering diene zich met de zaak te bemoeien volgens het oordeel der vergadering, die een hiertoe strekkende motie met bijkans alge- meene stemmen aannam. Zij legge beslag op alle inlandsche huiden, zoodat deze onttrokken wor den aan den invloed van de buiten- landsche markt. De schoenmakers krijgen daardoor voor de binnenl. behoefte goedkooper leder, zoodat 't schoeisel en ook de reparatie goed kooper worden. Gezorgd zal moeten worden voor een rechtvaardige dis tributie der hoeveelheden van het leder. Een gedeelte van het leder zal door de regeering tegen lagere prij zen beschikbaar gesteld moeten wor den om daarvan eenvoudige werk- mans- en burgerschoeisel en repara ties te maken. Ingesteld worde een Centraal-dis- tributiekantoor voor huiden en looi stoffen, leder en schoenen. Petroleum. Naar .wij van bevoegde zijde ver nemen, zal van af het begin der vol gende week weder 't zelfde quantum petroleum geleverd kunnen worden gelijk aan dat der maanden Maart en April van het vorige jaar. Regeortngskolen. Gisterennamiddag zijn alhier een partij regeeringskolen aangekomen per schip „Zelden van pas", schipper C. Baaij van Tholen, Deze lading oorspronkelijk bestemd voor de ge meente Poortvliet, is, liggende in de Haven van Zijpe, door den burge meester alhier in beslag genomen, waarvan met zijn toestemming pl.m. een derde deel is afgestaan aan de gemeente Bruinisse. De rest van de lading, groot pl.m. 350 H.L., wordt thans over de hier wonende kolen handelaren verdeeld ten verkoop. Spoorboot. De Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde zal morgen met ééne boot den dienst tusschen Zierikzee en Middelburg hervatten. Men zie de daarop betrekking hebbende adver tentie. Veren ZjjpeNumuedorp. Ook de dienst over Zijpe—Nu- mansdorp naar Rotterdam is hervat. BROUWERSHAVEN. L.l. Dins dagavond hield de afd. Brouwers haven van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies hare jaarlijksche algemeene vergadering, waarin medédeelingen, notulen en jaarverslag werden be handeld en rekening en verantwoor ding werd gedaan over het jaar 1916. Het innen der contributie voor het loopend jaar zal wederom op den ge wonen tijd in de maand Maart plaats hebben, opdat wanneer er kinderen mochten zijn, in de termen vallende om uitgezonden te worden, de noodige gelden daarvoor in kas zouden zijn. De aftredende bestuursleden, H. C. Sevenhuijsen—Corts, A. van Sluis Lz. en Joh.s Gaanderse, werden herko zen. Het bestuur betreurde het, dat de opkomst zoo gering was, en sprak den wensch uit, dat de belang stelling van de leden in het vervolg wat grooter moge zijn. RENESSE. Aan de aandeelhouders van de fairbank „Renesse" is over het jaar 1916 een dividend van 10 pCt. (vorig jaar 7 pCt.) uitgekeerd. NOORDWÈLLE. Aan de aandeel houders van de fairbank „Ons Be lang" werd over 1916 een dividend van 17ys pCt. uitgekeerd. NIEU.WERKERK. Naar wij ver nemen, worden door het dagelijksch bestuur dezer gemeente stappen ge daan om een eigen geneesheer te krijgen. De Raad machtigde Burgem. en Weth. daartoe, van meening zijnde dat hierdoor een ernstig gemeente belang zou worden gediend. BRUINISSE. Zaterdag 24 Febr. a.s. zal alhier een Bloemendag met collecte gehouden worden op verzoek van het Comité Elisabethdag te Am sterdam. Dit Comité stelt zich ten doel giften te verzamelen ten bate der noodlijdende bevolking in België. Eenige jonge dames hebben zich welwillend beschikbaar gesteld om deze collecte te houden. Waar het algemeen bekend is, dat vooral in België door den oorlog veel ellende geleden wordt, is steun zeer zeker noodzakelijk. Afgaande op de offer vaardigheid, die de ingezetenen steeds toonen als er te helpen en te steunen valt, mag vertrouwd worden, dat de dames Zaterdag succes op haar werk zullen hebben. ST.-ANN ALAND. In het café „In den Handel" hield de verecniging „Onderlinge hulp bij het verliezen van varkens Maandagavond haar jaarvergadering, bijgewoond door omstreeks 50 leden. De voorzitter heette hen hartelijk welkom, in het bizonder de nieuwe leden. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Daarna volgde voorlezing van 't Verslag over den toestand van den bond over 1916. Er zijn nu 89 gewone leden, 7, donateurs en 1 begunstiger. Het vorige jaar was verre van gunstig geweest. Ofschoon er aan de vlek ziekte geen varkens gestorven waren behalve misschien één, waren er toch 20 bezweken en daaronder één waar van de waarde was geschat op f 170. In 't geheel bedroeg de geschatte waarde f 734,80. Daarvan wordt zooals later besloten werd, 80 pCt. vergoed, zoodat.de vereeniging een verlies lijdt van f 587,84. In verband met het veelvuldig sterven van var kens in sommige hokken was er door 2 commissarissen een onderzoek in gesteld naar den toestand van de hokken in 't algemeen en daarbij was gebleken, dat die in 10 gevallen te wenschen overliet. Aan den commis saris C. van Bendegom werd alweer een gratificatie van f 25 geschonken. De penningmeester deed nu rekening en verantwoording van zijn beheer over 1916. Er was ontvangen f953,15 en uitgegeven f 891,965, zoodat er een goed slot is van f 61,18®. Daar er verleden jaar een som van f 250 is geleend, is er eigenlijk ('t reserve fonds buiten rekening gelaten) een tekort van f 188,81®. Vandebestuurs- leden werden bij acclamatie herko zen de penningmeester C. Bergers en de commissarissen C. van Bende- gom en D. Goedegebuure. Nadat het bodeloon was verhoogd van f 30 tot f 40, werd ook de bode bij acclamatie herkozen. De contributie werd weer bepaald op 10 cent per week en per varken, terwijl ook voor Januari be taald moet worden. Over de taxatie van één der gestorven varkens vverd langdurig van gedachten gewisseld. Sommigen stonden een taxatie voor na voorafgaande weging en met in achtneming van de marktwaarde zooals die in de kranten vermeld wordt, waartegen anderen bezwaren aanvoerden. Ten laatste stelde de secretaris voor om de oude wijze van doen, waarover zeer zelden ge klaagd is, te blijven volgen, wat aan genomen werd. Aan 't eind dankie de voorzitter de leden voor hun tegenwoordigheid, wenschte hun alles goeds toe en sloot de vergadering. Maandag is de schipperij druk in de weer geweest om de ijsschotsen uit de haven te verwijderen, zoodat nu uit- en ingevaren kan worden. .We hoorden spreken over een reis naar Zierikzee en naar Bergen-op- Zoom. SCHERPENISSE. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering werden de notulen der vprige ver gadering onveranderd vastgesteld. In gekomen stukken: a. goedgekeurd be sluit van 19 Dec. 1916 tot wijziging der begrooting 1916; b. missive Ge- dep. Staten betreffende goedkeuring tijdel. geldleening a f 4400 omtrent het nemen van aandeden in het maatschappelijk kapitaal der N. V. .Waterleiding-Maatschappij Tholen; c. missive van Gedep. Staten betreffende toezending van het goedgekeurd 2e suppl. kohier H. O. 1916; d. missive van Gedep. Staten betreffende goed keuring duurtetoeslag aan secretaris, gemeente-ontvanger en ambtenaar burgerl. stand; e. missive van Gedep. Staten betreffende toezending goed gekeurde gemeente-begrooting 1917. Goedgekeurd werd het besluit van het burgerlijk armbestuur lot wijzi ging begrooting 1916 en alzoo een verhoogde subsidie te verleenen van f 32,97. Een verzoek inzake toetre ding als lid der vereeniging van klein stedelijke en plattelandsgemeenten wordt voor kennisgeving aangeno men. Naar aanleiding van een schrij ven van den Minister van Waterstaat betreffende werkeloosheid-verzeke ring en arbeidsbemiddeling wordt besloten betreffende deze aangelegen heden geen subsidie te verleenen. Een schrijven van Gedep. Staten betref fende vaststelling Van de verordening in zake gas- en electriciteitsbesparing wordt voor kennisgeving aangenomen daar in deze gemeente geen gas of electriciteit wordt gebruikt. Aange boden wordt het verslag bedoeld bij art. 52 der woningwet. De jaarwedde van den klokkenist wordt met in gang van 1 Januari j.l. verhoogd. Naar aanleiding eener missive van Gedep. Staten betreffende vaststel' ng eener verordening inzake herberg-" bezoek door jeugdige personen, wordt besloten voor deze gemeente zoo danige verordening niet vast te stellen, als zijnde niet noodig geoordeeld. Naar aanleiding van een schrijven van liet dagelijksch bestuur van den bond ter behartiging van de belangen van hef. kind, omtrent vaststelling eener verordening'," waardoor het rooken door kinderen en jeugdige personen met kracht wordt bestre den, wordt besloten daarop afwijzend te beschikken. Besloten wordt geen verordening vast te stellen, betref fende het pellen, koken en zouten van mosselen, zoomede het pellen van garnalen in huisindustrie, daar dit bedrijf in deze gemeente niet wox-dt uitgeoefend. Wat betreft stor ting van gelden aan de Spoorweg-Mij. TholenWestelijk Noord-Braband, wordt besloten dit niet te doen voor de definitieve plannen zijn ingeko men. ST.-MAARTENSDIJK. In deze ge meente doet zich een geval van be smettelijke ziekte, n.l. typhus, voor. BIERVLIET. In een vergadering van het bestuur der vrijzinnige kies- vereeniging in het voormalig vierde district te Oostburg werd in de plaats van den heer Lucieer, die bedankte, de heer Maarleveld, burgemeester te Biervliet, tot voorzitter gekozen, en in diens plaats de heer Bleiker te Schoondijke als vice-voorzitter. Landbouw en Veeteelt. Over het ult»rl«»en der t»rw«. Naar aanleiding van de geruchten ais zou de nu te velde staande win tertarwe door de vorst zooveel ge leden hebben, dat men vreezen moet het gewas op vele perceelen te moeten overzaaien, willen we hier enkele beschouwingen geven over 't bevriezen van planten in het alge meen, van tarwe in het bizonder en mededeelingen doen omtrent de land bouwkundige onderzoekingen dien aangaande, bij vorige gevallen gedaan. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat bij het bevriezen van een plant eerst ijs gevormd wordt op 't uit wendige celmembraam, d. i. op den celwand der aan de oppervlakte ge legene cellen, en dat bij verder ver loop steeds meer water aan den cel inhoud wordt onttrokken, zoodat ten slotte de plant door watergebrek te gronde gaat. Bevruren planten heb ben dan ook het voorkomen van verwelkte. De plant sterft dus door vochtverlies. Daarmee komt overeen wat de ervaring leert, dat felle vorst vooral schadelijk werkt, als overdag felle zonneschijn en scherpe wind heerschen, waardoor derhalve de verdamping van vocht uit de bladeren grooter wordt. Wat nu het winter koren betreft, valt op te merken, dat vroeg gezaaide tarwe, die voor den winter reeds een krachtig wortel stelsel bezit, beter door den winter komt dan later gezaaide; terwijl laat gezaaide weer des te zekerder door den winter komt, naar mate ze later besteld is. Op land, dat na 't be zaaien klonterig blijft liggen, b.v. op breedwerpig gezaaide tarwe, die on- dergeploegd is, zal het gewas minder van de vorst te lijden hebben. Tarwe die bij- vochtig weer is gezaaid, loopt minder gevaar, dan droog bestelde. Men moet liet land kort voor het zaaien niet te diep losmaken en de tarwe diep met de machine zaaien, opdat de wortels terstond vasten grond te pakken krijgen. Sneeuw is de beste bedekking van het winter koren, vooral als ze valt op bevro ren grond. Schadelijk werkt een sneeuwbedekking 1°. als ze te dik is; 2°. als het bovenste laagje overdag ontdooit en 's nachts weer bevriest, zoodat 'n ijslaag aan de oppervlakte wordt gevormd, die de lucht afsluit; 3°. als de sneeuw overdag geheel doordooit en het 's nachts vriest, zoo dat de planten beurtelings in sneeuw water en in ijs staan. Vooral schijnt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1