Uit Stad «k Prtmnoi». BIJ VOEGSEL behoorend» b(j de ran MAANDAG 19 FEBRUARI 1917, no. 9970. NIEUW STIJDIN GEM NEDERLAND. Beschieting ran de „Oldnmbt". 's-GRAVENHAGE. Op 29 Decem ber j.l. werd het Nederlandsche s,s. ..Oldambt" door Eluitsche zeestrijd krachten aangehouden en opgebracht haar Zeebnigge. De Minister van Buitenlandsche Zaken droeg terstond aan Hr. Ms. gezant te Berlijn op, bij de Duitsche regeering inlichtingen nopens deze opbrenging te vragen. Dit 't onder zoek naar het gebeurde bleek, dat zich bij de opbrenging een ernstig incident had voorgedaan. Het vaar tuig was, varende met een Duitsche prijsbemanning en onder Duitsche oorlogsvlag, van de Belgische kust uit door Duitsche strijdkrachten be schoten, waardoor de eigen beman ning en de prijsbemanning genood zaakt waren geweest zich tot lijfs behoud in de booten te begeven. Een der sloepen was tengevolge van een in de nabijheid ontploffende granaat omgeslagen; alle opvarenden werden ten slotte door te hulp gekomen Duitsche torpedobootcn opgenomen doch de 2e stuurman overleed korten tijd nadat hij aan boord was ge bracht. Een stoker had een granaat- wond bekomen en moest met drie anderen, die tengevolge van het te water liggen ongesteld warenin België achterblijven, waar zij in een hospitaal werden opgenomen. De Duitsche regeering heeft ver klaard, het ongeluk, teweeggebracht door overmacht en een noodlottjgen samenloop van omstandigheden, ten zeerste te betreuren, te meer waar het incident aan een onderdaan ecner bevriende mogendheid het leven had gekost en verscheidene anderen aan lichamelijk leed had blootgesteld. De Duitsche regcering voegde hieraan toe, dat zij niet zou gedraald hebben aan de Nederl. regeering opheldering over het gebeurde te verschaffen en haar oprecht leedwezen uit te spre ken, indien het voorgevallene haar tijdig ware gerapporteerd geweest. Zij verklaarde zich bereid aan de nagelaten betrekkingen van den 2e stuurman en aan de andere gewonde of ongesteld geworden schepelingen een schadeloosstelling uit te betalen, indien de Nederlandsche regeering de uitkeering van zoodanige schade loosstelling passend zou oordeelen. RENESSE. Mocht het Zeeuwsche Comité Santé l'Enfance voor Bel gische kinderen verblijd worden met een bijdrage van ons nog altijd be staand Comité voor Belgische Vluch telingen, de armen uit eigen gemeente vergeet de burgerij ook niet. De in- teekenlijst door den kerkeraad dezer gemeente aan de ingezetenen aange boden, omin deze buitengewone omstandigheden aan de dringende behoefte der armen te kunnen vol doen, wijst een som gelds aan, die volgens mededeeling van ds. Van den Nieuwenhuizen, voorzitter van den kerkeraadde verwachting verre overtreft, en waarvoor hij van den kansel hartelijk dank betuigde. BRUINISSE. Zaterdagavond liield dfc vereeniging „Algemeen Schippers en Visschersbelang" een algemeene vergadering in de Conferentiekamer.' In die bijeenkomst werd verslaguit- gebracht van de gehouden vergade ring te Bergen-op-Zoom. Gesproken werd over de te houden verpachting van pérceelen, welke in 'de Ooster- Schelde in concessie zijn gegeven. De voorzitter deed daarna mededee ling van zijn reis naar den Haag, waar hij een conferentie had gehad met den' heer Esman van de Z. E. G., ten einde er dezen op te wijzen, dat de prijs der mossels veel te laag is gesteld. De heer Esman beweerde, dat er genoeg mossels uit Denemar ken 'te betrekken waren, maar hi^eft toch den prijs der puike mossels op f 3 per ton gesteld en dien voor de gezouten op 50 cent per IC.G. Ook bad de voorzitter inlichtingen ge vraagd over het zenden van mossels naar België, doch daarover kon deze geen uitsluitsel geven. Hierna wendde hij zich tct de hoeren Patijn, De Mu- ralt eh Lohman om met deze heeren te bespreken hoe het mogelijk zou zijn te Verkrijgen, dat de mossel booten evenals vroeger nog naar België konden gaan. Vervolgens had hij nog een bespreking met den heer ■Lagerwij om de bovengenoemde p.ereeelen in deOostcr-Schelde te verpachten en deze niet meer in con cessie te geven aan enkele gunste lingen terwijl toch ook anderen zware lastèn moeten opbrengen, en deze puike gronden voor enkele gul dens weg gegeven worden. Besloten wordt hierover een rekwest te zen den aan den betrokken Minister en naar Mr. A. J. F. Fokker. Verder zal nog een brief geschreven wor den aan den heer Bottemanne om te vragen, welke gronden in de Zui derzee in concessie gegeven worden. Ook was er te Bergen-op-Zoom in de j.l, gehouden vergadering gespro ken' over een op te richten coöpera tieve mosselkokerij en besloten daar voor in het hötet „Jfïet Veerhuis" een lijst ter teekening te leggen voor aan deelhouders. Daar er 19 nieuwe leden tot de visscherij-vereeniging toege treden waren en liet ledental thans 74 bedraagt, waarvoor de tot hiertoe gebezigde zaal voor vergadering te klein is geworden, zal voortaan om beurten vergaderd worden in 't hötel „Het Veerhuis" en het hötel Storm. Na omvraag sluit de voorzitter nu de vergadering. ST.-MAARTENSDIJK. In de Don derdag gehouden vergadering van den gemeenteraad Werd naar aanlei ding van een ingekomen schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland in de politie-verordening een artikel opgenomen, waarbij ver boden wordt jongelieden beneden den leeftijd van 16 jaar in herbergen toe te laten. De heer Quakkelaar stemde tegen, omdat de leeftijd door de herbergiers soms moeilijk is na ie gaan. De voorzitter stelde voor om f 600 uit te trekken voor het perso neel, werkzaam bij de distributie regeling. De heeren raadsleden wil den liever hier niet dadelijk op ingaan en eerst eens informeeren, hoeveel daar wel op andere gemeen ten voor betaald werd. De heer Rijn berg deed het voorstel om f 500 be schikbaar te stellen en dit bedrag in dier voege te verdeelen ,dat de direc teur f 250 zou krijgen, twee klerken ieder f 100 en 1 klerk f 50. Van den districts-commandant der Rijksveld- wacht was een schrijven ingekomen inhoudende of de gemeente een wo ning zou "kunnen beschikken voor den rijksveldwachter, daar deze an ders wegens gebrek aan een woning van standplaats zal moeten verande ren. De raad moest verklaren, dat op 't oogenblik geen gemeentewoning ter beschikking was, hoewel zij er prijs op stelde, dat- de rijksveldwachter hier géstationneerd bleef. Op een ver zoek van het bestuur van liet werk- loozenfonds om een bijdrage uit de gemeentekas werd afwijzend be schikt. Wegens een tekort van f 75 op de steenkolen, f 95 op de wegen en f 130 op de bewaarschool werd een bedrag van f 300 afgeschreven op uitgaven voor de haven, waar nog f 408 op beschikbaar was. RECHTZAKEN. De rechtbank te Assen heeft uit spraak gedaan in de hooger beroep- zaak van T. P., koopman aldaar, wegens f 10,600 te laag opgeven voor de oorlogswinstbelasting. De recht bank veroordeelde hem tot f 2000 boete of 4 maanden hechtenis. De volksvoeding In tQden van schsnrsehtc en dunrte. Door den Volksbond tegen drank misbruik is met de medewerking van de Utrechtsche Industrie- en Huis-1 houdschool een blaadje uitgegeven, getiteld „De voeding in het arbei dersgezin; Nuttige wenken voor de arbeidersvrouw in tijden van schaar ste en duurte". Dit blaadje van een 8 tal pagina's bevat tal van wenken omtrent de eischen, waaraan de een voudigste maaltijden zooveel moge lijk moeten voldoen, en omtrent de middelen (hooikist en papier) om, met besparing van brandstoffen en gas, stamppotten gereed te maken en ten slotte recepten voor een 13-tal smakelijke gerechten. De blaadjes zijn bij een enkel exemplaar koste loos en voor verspreiding tegen zeer lagen prijs verkrijgbaar aan het Centraal Bureau v. d. Volksbond te Utrecht. In korten tijd werden van dit practische blaadje en van 'n tweede over de Hooikist meer dan 80.000 ex. door Gemeentebesturen, groote Industriëelen en particulieren ver spreid in de kringen van de arbei ders en den kleinen burgerstand. VenTo> dor. De toewijzings-commissie voor veevoeder deelt mede, dat zij thans in staat is, 't veevoeder, besteld voor Februari, te doen afleveren, en dat daarmede 19 dezer begonnen wordt. Uitgekeerd zal worden voor maïs, tarwe en gerst 25 van de aange vraagde hoeveelheden, haver 50 Amerikaansche lijnkoeken, lijnmeei en samengestelde koeken 15 °/o. Met de eerstvolgende levering zal waar schijnlijk in de eerste dagen van April een aanvang worden gemaakt, waarmede belanghebbenden rekening hebben te houden. In Maart zal ech ter nog voor hen, die zemelen enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5