ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 19 Februari 1917. EERSTE BLAD. Vloedplanken. BROOD. oeder voor eigen vee, enz. Aangiftebiljetten oofdelijken Omslag. Oorlogsoverzicht. HI1ÜWSTIJDIN8IH. Uit Stad en Provincie. Burgerlijke Stand. (Z ïerikzeesehe Couran t)„ abonnement. Prjji per drie mnnndent 1,30. Krnnoo per port- 1,60. Voor het buitenUnd per jaar- 10, Afsonderljjke nummerr- 0,05. Verrchjjnt Maandag, Woenrdag en Vrjjdag 73818 JAARGANS. N«. 9970. Dirnolaur i A. J. DE LOOZE Jr. Uilaawar-HoofdpadaolaapFRAMKEL. ADVERTENTIEN. Van 14 regelsf 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reolames per regel- 0,15. Bjj contraot belangrijke korting. Inaending op den dag ran uitgave rddr 2.10 ure. |Fit nummer bestaat uit 2 bladen. Door don COMMISSARIS DER EONINGIN in deze Provincie is bepaald, dat met ingang van ïddernacht van 19 op 20 Februari, wegens et ingevallen dooiweder, het vervoer met be den voertuigen over de kunstwegen is beperkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 1BRIKZEE maken bekend: dat zg, die voor eene aanstelling tot helper j de bediening der gemeente-vloedplanken in .nmerking wenschen te komen, zich daartoe tgelgks ten kantore van den gemeente-bouw- eester, ten Raadhuize, kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zgn de navolgende elooningen verbonden: bg hooge vloeden f 0,50 per uur en bg schouwing f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen verstrekt de gemeente- ouwmeester. Ziekikzee, den 17 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziekikzee; Herinnert, Id at in koffiehuizen en door bakkers hier ter tde, aan personen elders wonende, niet anders ood of broodjes, welke ook, mogen worden rkocht, dan tegen een bon van de broodkaart. Zonder deze, is verstrekking strafbaar. Ziekikzee, den 19 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN^CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziekikzee; Maakt bekend, dat de vergunningsbewijzen oor het behouden van voeder voor eigen vee n van tarwe voor eigen gebruik, ter Gemeente- ecretarie verkrijgbaar zgn tegen betaling van cent. Ziekikzee, den 19 Febrnari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee; Brengen ter kennia van degenen, rier aangiftebiljetten voor den loofdeljjken Omslag nog niet zjjn ngeleverd, dat zjj deze biljetten Ilsnog tan spo.dig.t. er Gemeente-Secretarie moeten in- everen. Zierikzhe, 19 Februari 1917. Burgemeeater en Wethoudera voornoemd, 1. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN 7AN RENOERSKERKE, Burgemeeater. F. WITTERMANS, Secretarie. Op bet Westelijk' front hebben de roepen, die onder commando staan 'an den D.uitschen kroonprins, in Champagne ten westen van de Ar- jonnen vier linies van de Eranschc stelling in een stormloop genomen. Dp sommige punten werd met ïamlgranaten, de bajonet en dc ge weerkolf verbitterd gevochten. De Franschen, die, afgesneden door het Duitsche vuur, en in loopgraven en jchuilplaatsen bedolven waren, moe sten zich overgeven. De tegenaan vallen van de FranSchen hebben, hoewel met groote kracht en dapper heid ondernomen, niet geleid tot een herovering van het verloren gegane terrein, dat 2600 M. breed en 800 M. liep is. Daarentegen maakt de Engelschc veldmaarschalk 'Haig gewag van een geslaagde krijgsoperatie aan de beide severs van de 'Aiicre. D,e Engelschen slaagden er in de Duitsche stellingen tegenover Miraunnont te nemen. Ook moet het hun gjelukt zijn bezit te nemen van een Duitsche stelling ten noorden van Raillexourt. In Mesopotamia hebben de Engel schen het offensief legen de Turken hervat. Na feilen strijd wisten zij zich van de geheele Dahraboclii meester te maken. Zij maakten 89 officieren en 1906 manschappen ge vangen en veroverden vijf machine geweren en 2500 geweren. Deze zijn de belangrijkste krijgs operaties van de laatste dagen. Groot is het aantal schepen, het welk dagelijks door de Duitsche duikbooten in den grond wordt ge boord. De geregelde verbinding tus- schen Engeland en Frankrijk is, wanneer de berichten, die dit ver melden, juist zijn. door dq duikbooten ter zee verbroken, zoodat de toevoer van levensmiddelen en krijgsbenoo- digdheden uit Engeland naar Frank rijk zooal niet geheel afgesneden, dan toch ernstig beperkt is' geworden. Het is echter raadzaam een bevesti ging van de juistheid dier berichten af te wachten. Het is natuurlijk thans Duitschland met zijn verscherpten duikbootoorlog er om te doen naar Engeland en Frankrijk en Italië allen toevoer af te snijden en inzon derheid eerstgenoemd land uit te hongeren. Op Engeland toch is men in Duitschland bizonder gebeten, omdat het de neutrale staten belet over zee levensmiddelen in Duitsch land in te voeren, tengevolge waarvan veertig millioen vrouwen en kinde ren worden uitgenongerd. Nu wil men voornamelijk Engeland doen gevoelen, wat het zeggen wil een geheele bevolking uit te hongeren. Vandaar de verscherpte duikbootoor log. Geen schip, van welke nationali teit ook, wordt binnen de blolckadc- strook toegelaten. Waagt hel zich daar, dan wordt het meedoogenloos getorpedeerd. Een invloedrijk, gezaghebbend En- gelsch schrijver, met name Ashmcd Bartlett heeft een opzienbarend arti kel geschreven, waarin hij de Brit- sche regeering aanspoort de Engel- sche blokkade zoo scherp mogelijk toe te passen. Wie niet met ons is, is tegen ons, zegt hij. Met alle ons ten dienste staande middelen moeten wij Engelschen de Duitschcrs uit hongeren, en daarom moeten wij dc neutrale volken op het uiterste rant soen stellen. Voor ons bestaan er geen wetten meer voor de oorlog voering. Van de militaire operaties tegen de Centrale Staten stolt hij zicli niet veel van voor, zoodat al zijn hoop op den uithongoringsoor- log gevestigd is. Elf leden van de Rijksdoema zijn in hechtenis genomen, omdat zij verdacht wprden van plannen voor een revolutie, die geheel Rusland zou omvatten. Gedurende dezen oorlog zijn 1877 mijnen op onze kust aangespoeld, waarvan 1229 Engelschc, 258 Duit sche, 64 Fransche en 326 van onbe kende herkomst waren. Aai den grond gevaren. NES ('Ameland). De postboot Ameland-Holwerd is tengevolge van den mist, het ijs en den lagen water stand op het Wad aan den grond ge varen. Na een nacht aan boord tc zijn gewéést, zijn de passagiers over het ijs loopende te Ferwerd geland. Gebrek aan drinkwater. HAARLEMMERMEER. Door het gemeentebestuur zijn buitengewone maatregelen voorgesteld ter voorzie ning in de behoefte aan drinkwater; op eenige plaatsen zal dit uit Haar lem worden aangevoerd en verkrijg baar gesteld voor 3 cent per emmer. Arme knapen. 'ARNHEM. Een politie-agent, diè op den Velperweg alhier op surveil lance was, ontmoette aldaar twee knaapjes, die er ellendig aan toe waren en blijkbaar niet meer voort konden. Hij nam ze mede naar liet politie-bureau, waar men de kinde ren, die uitgehongerd bleken te zijn, eten gaf, doch de kleinste zakte ineen. i -•»!'v!l, Uit 't verhoor der kinderen bleek dat zij resp. 12 en 14 jaren oud waren. Hun vader, Nederlander, werkte te Hamborn, in Duitschland. Hij had niet geregeld werk en ook door den grooten nood in Duitsch land kon hij zijn kinderen niet ge- noeg te eten geven. Hun moeder was onlangs gestorven, j Eindelijk de ellende der kinderen niet langer kunnende aanzien, be sloot hij de kinderen te laten gaan naar zijn broer, die te Amsterdam woonde. De beide kinderen kwamen bij de grens aan, waar de Duitsche grenswacht hun den weg versperde. Langs een omweg hebben ze het toen nogmaals geprobeerd bij 's-Hee- renberg, met meer succes. Van 's-Hee- renberg zijn ze toen over Doesburg naar Arnhem gewandeld, overdag hier en daar wat eten vragende, 's nachts onderdak zoekend in een schuur. De weg viel hun al moeilijker en moeilijker, tot zij, zooals boven gemeld, door een agent werden aan getroffen. Het jongste knaapje is in het kin derziekenhuis alhier opgenomen, ter wijl de oudste in een inrichting ter lijdelijke verpleging werd opgenomen totdat zij zoover zijn, dat zij naar hun oom te Amsterdam kunnen wor den overgebracht. Het JJa. NIJMEGEN'. Hoewel dagelijks nog honderden tc voet over de iWaal naar Leat en terug wandelen, is aan wa gens en auto's de overtocht verboden aangezien door den sterken stroom liet ijs aan den onderkant afslijt. Maatregelen ter bescherming van de benedenstad bij het losraken en kruien van het ijs zijn genomen; op verschillende punten zijn dammen en bekistingen aangebracht. Mr. S. T»n Bonten. 's-GRAVENHAGE. De oud-Minis ter mr. S. van Houten, mocht onder zeer talrijke blijken van belangstel ling, zijn SOsten verjaardag vieren. Van verschillende zijden stroomden reeds in den morgen de gelulcwen- schen in verschillende vormen den tachtigjarige toe. Een groot aantal blocmgcsclicnken sierden zijp woning aan de Riouwstraat. ROTTERDAM. Door den officier van justitie alhier is'een bedrag van 1' 20(10 uitgeloofd voor hen of haar die aanwijzingen verstrekt, welke leiden lot hel terugvinden van de som van f 50.000, die verdwenen is, ten nadeele van den etappedienst. Zooals men zich herinnert is in November van het vorige jaar bij een inbraak in het bureau van den étappcdiensl aan den Oudendijk de brandkast met f 50.000 gestolen. De kast is later teruggevonden in een sloot, doch van het geld is sedert niets meer vernomen. GORINCHEM. Torpedisten zijn langs de Boven-Merwede gedeta cheerd, om het ijs der rivier ie doen springen. ZIERIKZEE. 'Alhier is door een gestationneerde sleepboot het ijs in de Haven zoodanig stuk gevaren, dat dc scheepvaart daarin weer spoedig mogelijk is, en vooral in het belang zal gelden van de mosselkokerij, aan welke, lang gestaakt, men van plan is weer zoo spoedig mogelijk te be ginnen. VoUnweorburheld. Zaterdag 1.1. werd dooi' dr. De iVrieze, geadsisteerd door Zuster Van 'Malland de cursus in verbandleer enz. geopend met 20 dames, allen lid van de onderafdeel ing „Helpsters te Velde" van „Volksweerbaarheid" alhier. Alvorens met de eigenlijke werk zaamheden te beginnenwees dr. De Vrieze op liet gebeurde met het Duitsche oorlogsschip te IJinuiden en de mogelijkheid, dat een dergelijk' oorlogsschip genoodzaakt kon wezen ons zeegat binnen te vallen, en onze woonplaats aan den mond van de Schelde dan als van zelf was aange wezen die gewonden te ontvangen en te verzorgen. Zoo had het bestuur van Volks weerbaarheid gemeend dezen cursus te moeten uitschrijven, en hij had onder zekere voorwaarden gaarne de leiding hiervan op zich genomen. Na de dames er nog op te hebben gewezen, dat liet zijn bedoeling niet was hun op te leiden tot verpleegster daar hiervoor een routine van enkele jaren noodig was, maai' tot helpsters, die een behoorlijk noodverband kon den aanleggen, dat enkele dagen kon blijven zitten tot de gewonden naar een hospitaal of ziekenhuis werden vervoerd, werd met de werkzaam heden begonnen. Het bestuur ziet met vertrouwen den uitslag ook van dezen vijfden cursus tegemoet, te ipeer waar dr. De Vrieze een specialiteit is in het geven van soortgelijke cursussen en zeer gemakkelijk en begrijpelijk do ceert. VLISSINGEN. Alhier zijn Zater dag twee jongens met een ijsschots naar de zee opgedreven., Op hun hulp geroep konden zij na eenige hache lijke oogenblikken door een onder zoekingsvaartuig worden opgehaald en naar den wal teruggebracht wor den. RECHTZAKEN. WINSCHOTEN. Tegen de bekende sociaal-democratische propagandiste mej. A. v. d. Vlies (Enka) is, toen zij in de in staat van beleg verklaarde gemeente Oude-Pekela een spreek beurt hield, door de bereden politie proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hei militairisme besprak. Landbouw en Veeteelt. NIEU.WERKERK'. Dc heer Dc Lange, adjunct-rijkslandbouwleeraar voor Zeeland, hield 1.1. Zaterdag een lezing voor de vereeniging van oud- leerlingen van den landbouw-winter- cursus alhier, over' „Het keuren van gewassen te velde in verband met enkele plantenziekten". De lezing werd, behalve door leden der ver eeniging (wier opkomst niet groot was) ook bijgewoond door eenige belangstellenden. iWe kunnen hier ook zeggen: de afwezigen hadden ongelijk. Ze hebben een zaakrijke en hoogst nuttige lezing gemist over een zeer belangrijk onderwerp. 6 nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Er zal een proefveld aangelegd worden om na te gaan of topbonl- heid bij aardappels met de knollen overerft. Aanbo.tedlagra, Verkooplugei, tu. Uitslag der verkooping van onroe rende goederen voor de erfgenamen yan wijlen dén heer C. M. Bolle L.Lz. te Haamstede, gehouden in t hótel Bom aldaar, op 16 Febr. j.l. Haamslede. Koetshuis met grond f 1600; land- bouwschuur met erf f 6154; 92 R. grond daarachter f 925; een woon huis „Het Anker" niet 42 Roeden tuin f 2225; 2.20.70 H.A. (5 Gem. 88 R.) bouwland aan de Sluispad, te aanvaarden Nov. 1917, per Gem. f 1300 1.77.30 H.A. (4 Gem. 76 R.) bouwland, aan het Boogerdswekken, te aanvaarden Nov. 1919, per Gem. f 1110; 2.11.10 H.A. (5 Gem. 19= R.) weiland en 54.80 A. (1 Gcm. 94 R.) bouwland, aan Zandweg en Pier- tieswekken, te aanvaarden Nov. 1917 per Gem. f 1268,50; 3.57.60 H.H. (8 Gem! 173= R.) bouw- en weiland, aan Piertjeswekken, te aanvaarden Nov. 1923, per Gem. f 761; 98 A. (2 Gem. 105 R.) bouwland („de Karre- put") aan Zandweg, te aanvaarden Nov. 1923, per Gem. f 1167; 51 A. (1 Gem. 67 R.) bouwland („Thceu- wis") aan Zandweg, te aanvaarden 1923, per Gem. f 1200; 65.50 A. (1 Gem. 171 R.) bouwland (idem) idem,, per 'Gem. f 1200; 80.60 A. (1 Gem. 280 R.) bouwland, idem, idem, per Gem. f 1025; 4.08.20 H.A. (9 Gem. 238 R.) bouwland („de Elzenwei") aan Zandweg, te aanvaarden Nov. 1918, f 801 per Gem. 1.00.50 H.A. (2 Gem. 123 R.) bouwland) aan Wil lem Beije'sweg, te aanvaarden Nov. 1917, f 1020 per Gem.; 85.10 A. (2 Gem. 12= R.) bouwland, aan. Zand weg („de Kruse"), te aanvaarden Nov. 1923, 1' 1180 per Gem.; 7.03.10 H.A. (16 Gem. 260= R.) bouw- en weiland, aan Oosterwekken, te aan vaarden Nov. 1917, f 910 per Gem.; I.82.00 H.A. (4 Gem. 110 R.) bouw land aan Lagenweg (wei van Gert), te aanvaarden Nov. 1923, f 930 per Gem.; S9.80 A. (2 Geni. 46= R.) bouw land aan Lagenweg („C. A. Smils- wellje"), te aanvaarden Nov. 4923, f 1110 per Gem.; 83.50 A. (2 Gem. 1 R.) bouwland, aan Lagen Zoom, te aanvaarden Nov. 1923, f 831,50 per Gem.; 2.36.12 H.A. (5 Geni. 199= R.) bouwland, aan Meeldijk („de Haaije"), te aanvaarden Nov. 1917, f 1311 per Geni.; 36.80 A. (265 R.) bouwland, aan weg bij Steur, te aan vaarden Nov. 1917, f 1200 per Gem.; 3.21.00 H.A. (7 Gem. 210 R.) bouw land en karreveld (Katersblok), te aanvaarden Nov. 1920, f 1040 per Genr. Duivendijke. 3.66.20 H.A. (8 Gem. 235= R.) weiland, aan Florisweg, te aanvaar den Nov. 1923, f 780 per Gem.; 3.33.70 H.A. (8 Gem. 1= R.) weiland, idem, idem, 1' 750 per Gem.; 1.36.50 H.A. (3 Geni. 82 R.) weiland, aan Kievitsweg (Hekelweg), te aanvaar den Nov. 1918, f 1140 per Gein.; 32.60 A. (231= R.) bouwland, idem, idem, f 1100 per Gem.; 32.40 A. (233 R.) bouwland, idem, idem, 1' 1100 per Gem.; 67.50 A. (1 Gem. 185R.)bouw- land, idem, idem, f 1110 per Gem. Iierkwerve. 1.92.90 H.A. (1 Gem. 188 R.) bouwland, aan Arkelweg, te aanvaar den Nov. 1920, f 1025 per Gem. HBOIBCW8, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Monlfoort, J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. Te Wervershoof G. G. Poslma te Oegst- geest. Aangenomen: Naar Woubrugee, J. II. van der Wal te Lopik. Naar Zutphen, J. Henzei te Sappcmeer. Bedankt: Voor Monnikendam B. C. Verhagen te Angeren. Voor Zuilichem en Nieuwaal, J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Oldekerk, J. van Hcntcn te iWijckel en Balk. ZIERIKZEE. Woensdagavond 7 uur, ds. J. Sybesma, Bidstond voor den nood der tijden. ZONNEMAIRE. Woensdag 21 Febr., 's avonds 61/2' uur, ds. Hoek, Bidstond met 't oog op den nood' der lijden. BROUWERSHAVEN. Woensdag 21 Febr., 's avonds half zeven ure, ds. Fr. Tollenaar (Biduur). Geref. Gemeente. Bedankt: Voor Rijssen, J. Fraani,e Ie Goes. Ch'r. Geref. KerK. Aangenomen: Naar Leiden, Joh. Jansen tc Utrecht. Is den trein beroofd. Dc makelaar v. E'. uit Emsterdam is, terwijl hij in den trein sliep, op hel traject Rotterdam—Delft vanzijn portefeuille, inhoudende f 8000 aan bankbiljetten, beroofd. Te Delft hebben de dieven den trein verlaten. De ledige portefeuille' werd in de coupé teruggevonden. Over de maand Januari 1917. OOSTERLAND. Geboren: 16. Jan Johannes,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1